T eraardebestellïng Jhr. G. Elias. P J Nieuwe verbinding Haarlem-B loemendaal. Vuurtoren door aardbeving onklaar geraakt. Vandalisme in een school gebouw. BURGERLIJKE STAND Het vredescongres te Brussel. Tachtig jarig bestaan van het Diaconiehuis. Te veel excuus. Regeeringsgebouwen te Madrid gebombardeerd. 25 dooden bij de ontploffing te Bochum. MARKTNIEUWS HAARLEM Dinsdag. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Maandagmiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Jhr. G. Elias, in leven directeur van het No tarishuis alhier, die bij eert ongeval bij het zeilen op den Kagerplas is omgekomen. Van de Haarlemsche notarissen waren aan wezig de heeren N. J. Hoeflake, J. Wildschut, G. Wolzak, D. M. Klijzing en T. C. Daey Ouwens, verder waren aanwezig, mr. A. J. L. Liesker, griffier bij het kantongerecht, Jhr. mr. A. Reigersmam, subs.-griffier bij het kan tongerecht, mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, oud-rechter in de rechtbank alhier, mr. C. Veen, rechter in de rechtbank te Utrecht; mr. L. Ali Cohen, mr. A. F. H. Schreurs, mr. A. Beets, Jhr. O. van Lennep, M. Meinesz, oud gedelegeerde van de Javasche Bank; Herbert Cremer te Santpoort, president-commissaris der Deli-Mij.; Jhr. F. C. Flugi van Aspermont; Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, ir. P. J. van Voorst Vader, hoofd-ingenieur bij den Rijkswater staat; ir. F. C. Dufour, directeur der Haar lemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee; Dr. E. S. Frank, A. L. Strumphler, Ds. H. J. Mis- pelbloem Berger, mede namens prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga en mevr. Dr. J. v. d. Bergh van EysingaËlias; E. P. de Monchy, A. Hoogveen, makelaar, Dr. A. A. G. Land e. a. Namens de hockeyclub M. H. C. waren aan wezig de heeren André de la Porte, Bouwer, N. M. Gunning en W. H. Bieman, namens de voetbalclub T. O. P. de heer J. L. Veen, voor zitter, verder waren er tal van sportvrienden, luit. W. van Hulst van den motordienst alhier enz. Twee auto's waren noodig, om alle bloem stukken en kransen te vervoeren. In de aula heeft allereerst Dr. J. C. van Dijk, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, een woord gesproken. Het is goed, dat onze tijden zijn in Gods hand, zeide spr., al vragen wij waarom dit jonge leven uit een bloeiend gezin werd weg genomen. Al kunnen wij dit niet begrijpen, toch is er troost in, dat God hem gegeven heeft de schoonen dood, in het element, dat hem lief was en onder een schoonen, blauwen hemel, op een dag, waar in zijn hart opsprong van vreugd. Wij allen stelden hem in onze kringen zoo op prijs om zijn beminnelijkheid en harte lijkheid, die niet vormelijk waren, want alles was bij hem echt. Spr. richtte zich tot de we duwe en wenschte haar God's kracht toe bij haar dubbel zware taak. De zwager van den overledene, Mr. Dr. L. A. Baron van Ittersum te Amsterdam, her dacht wat deze voor de familie was geweest. Spr. verloor in hem een van zijn beste vrien den. Hij was hulpvaardig en vriendelijk in alles, trouw en goed was hij voor ieder, die hem kende. Een oom van den overledene, de heer Brons, herdacht wat deze was voor de oudere familie leden, hoe bij feestelijkheden hij degene was. die voor alles zorgde. „Dat hij omkwam bij zijn geliefde zeilspoft is moeilijk te verwerken, doch wij zullen er in berusten." Notaris Hoeflake, secretaris der Vereeniging van Notarissen alhier, sprak wegens verblijf van den voorzitter in het buitenland. Toen de ontstellende tijding van het overlij den kwam, gingen onze gedachten naar hem, die alles moest verlaten, wat hem lief was, ook zijn arbeid. Daarna gingen onze gedach ten naar de weduwe en kinderen en de fami lie, die zooveel in hem verliezen. Onze vereeniging lijdt ook een groot verlies, zeide spr. Nu we thans reeds de balans moe ten opmaken, kunnen wij zeggen, dat de over ledene ons steeds nader is gekomen in kennis, ijver en toewijding." Daarvoor en voor de wijze, waarop de overledene het directeurschap vervulde dankte spr. hem. „Wij verheugden ons over de goede verstandhouding, die er was met ons personeel en zoo waart ge de schakel tusschen hen en ons. Bij het publiek stondt ge in hoog aanzien." Het personeel had gevraagd, of spr. hier zijn tolk wilde zijn, om te zeggen, dat het zeldzaam dankbaar was voor alles, wat de overledene gedurenden elf jaar voor hen was geweest. De heer Carel Piek uit Dordrecht sprak na mens de zeilvrienden en memoreerde, hoe de vriendschapsbanden op het water inniger is door de beperktheid der ruimte, waarin men verkeert. En onder de vrienden was de over ledene de beste. Spr. had niet kunnen denken, toen wij Donderdag samen uit voeren, dat zijn vriend niet meer levend zou terugkeeren. De organist speelde de Litaney van Schu bert „Ruh 'n in Frieder, alle Seelen", waarop de kist onder het spelen van het oud Neder- landsch volkslied „Wilt heden nu treden" werd uitgedragen. Bij de groeve heeft de heer André de la Porte nog een afscheidswoord gesproken namens de Hockeyclub M. H. C., waarna de schoonva der, mr. W. G. Del Baere, een woord van her innering heeft gesproken en voor de groote belangstelling heeft bedankt. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZENDING TOT 6 SEPT. Ned. Indië Zeepost via Amsterdam m.s. Poe- lau Tello 4 Sept. laatste tijdstip ter post be zorging gew. st. 3.25 uur. Mail via Marseille m.s. Dempo 3 Sept. 14.15. Luchtdienst Amster damBandoeng 2 5 Sept. 3.25. Suriname Luchtpost New YorkParamaribo 1 Sept. 19.10. Aruba Curacao Bonaire. Zeepost-mail via Amsterdam 4 Sept. 3.25. Mail via Cherbourg 1 Sept. 19.10. Vliegdienst vanaf New York 1 5 Sept. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika via Cher bourg 1 5 Sept. 19.10. Canada via Cherbourg 5 Sept. 16.45; via Southampton 2 4 Sept. 10. Mexico Cuba Ecuador via Cherbourg 5 Sept. 16.45. Argentinië Brazilië Uruguay via Southamp ton 3 4 Sept. 6.00. Luchtdienst DuitschlandZuid-Amerika 2 Sept. 11.40. FrankrijkZuid-Amerika 5 Sept. 11.40. Chili via Southampton 3 Sept. 6.00. Lucht dienst als Argentinië. China Honkong Japan via Siberië 3 Sept. 18.30. Vliegdienst als Ned.-Indië. Philippijnen en Mantsjoerije via Siberië 3 Sept. 18.30. Vliegdienst als Ned.-Indië. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamas cus 4 Sept. 3-25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina via Napels 2 Sept. 10.via Mar seille 3 Sept. 14.15 via Istanbul Beyrouth 5 Sept. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch-Indië via Napels 2 Sept. 10.00, via Marseille 3 Sept. 10.—. Vliegdienst als Ned.- Indië. Ceijlon via Marseille 3 Sept. 14.15, via Napels 4 Sept. 10.00. Vliegdienst als Ned.-Indië. Penang en Siam via Marseille 3 Sept. 12.30. Vliegdienst als Ned.-Indië. Singapore via Marseille 3 Sept. 14.15. Vlieg dienst als Ned-Indië. Egypte via Napels 2 Sept. 10.00, via Marseille 3 Sept. 14.15, via Napels 4 Sept. 10.00, via Pi raeus 6 Sept. 22.30. Vliegdienst als Ned.-Indië. Oost-Afrika via Marseille 3 Sept. 10.00. Vlieg dienst als Ned. Indië. Canarische Eilanden via Liverpool 4 Sept. Zuid-Afrikaansche Unie via Southampton 3 Sept. 16.45. Vliegdienst als Ned.-Indië. Australië via Toulon 3 Sept. 10.via Napels 4 Sept. 10.00. Vliegdienst als Ned. Indië. N. Zeeland via Cherbourg-S. Francisco 1 Sept. 19.10. Vliegdienst als Ned.-Indië. Op het vliegveld van Warschau zijn ZiOiidagnnuuag ae ballons, die ueememen aan de jaarlij ksche Gordon Bennettvlucht, gestart. Op de foto rechts de Duitsche ballon Augsburg, links een Poolsche deelnemer. De tunnel bij het station te Bloemendaal. Er komt een nieuwe verbinding Haarlem— Bloemendaal. Tot nu toe was de Kleverlaan de Noordelijkste communicatie maar Haar lem-Noord breidde zich in de laatste jaren zoo sterk naar het Westen uit, dat de be bouwing van Bloemendaal bij het spoor station dicht genaderd werd. Daarom werd besloten op dat punt een verbinding te maken. Voorloopig een voet gangerstunnel. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen zal op 28 September te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed voor rekening van de gemeente Haarlem het maken van een voetgangerstunnel met toegangen en een pompgebouwtje op het emplacement te Bloe mendaal. De kosten worden geraamd op f 33.000. Dit werk moet 8 maanden na aan vang geheel gereed zijn. Verder is in 'net bestek de bepaling opgenomen, dat indien in de gemeente Haarlem een voldoend aantal arbeiders beschikbaar is, ingeschreven bij de arbeidsbeurs, aan deze arbeiders door den aannemer de voorkeur moet worden ge geven. VERZOEK VAN ABD-EL-KRIM OM' VRIJLATING GEWEIGERD. PARIJS, 1 Sept. (A. N. P.) D eFransche re- geering heeft het verzoek van het hoofd der Riff-kabylen, Abd-el-Krim, om vrijlating niet ingewilligd. Zooals men weet is Abd-el-Krim in 1926 na de nederlaag van zijn leger in den strijd tegen Frankrijk en Spanje naar het eiland Reunion verbannen. Personeel wist het draailicht niettemin in functie te houden. SABANG, 1 Sept. (Aneta). De havenmees ter van Sabang ontving Zondag j.l. van een Duitsche boot bericht, dat de Willemstoren een van de belangrijkste vuurtorens in de om geving van het kolenstation Sabang de noodvlag had uitgestoken. De gouvernementsstoomer „Sirius" is on middellijk naar den vuurtoren toe gestoomd, waar men constateerde, dat door de aardbe ving van 23 op 24 Augustus de lantaren van den vuurtoren ontwricht was en het kwik uit den bak was geslagen Het bedienend perso neel had de lantaren in den vuurtoren toch draaiende weten te houden, doch vijf men- schen vertoonden door de zich ontwikkelende dampen van het kwik verschijnselen van vergiftiging. Deze menschen zijn door de „Sirius" naar Koeta-Radja vervoerd. Men liet den tweeden machinist van de „Sirius" voor bediening en voor eventueele reparatie achter. Boefjes richten er een ware ravage aan. AMSTERDAM, 1 Sept. Van den voor de viering van den Koninginnedag toegestanen vrijen dag hebben gisteren jeugdige vandalen op de Eilanden misbruik gemaakt om een schoolgebouw binnen te dringen en daar op ergerlijke wijze huis te houden. Reeds eenige jaren geleden is in deze buurt iets dergelijks gebeurd, waarin men toen aan leiding vond de schuttingen van tuinen en speelplaatsen van verschillende schoolgebou wen zoodanig met prikkeldraad te bescher men, dat het binnendringen er onmogelijk door zou worden gemaakt. Zulks was echter niet het geval met de openbare voorbereiden de school in de Eerste Leeghwaterstraat 9, welk schoolgebouw aan den achterkant grenst aan de spoorbaan, waarlangs de schutting van de speelplaats loopt. Jeugdige straatjongens, vermoedelijk tusschen de acht en tien jaar oud, zijn gisteren over deze schutting geklom men en door het inslaan van een ruit het schoolgebouw binnengekomen. Op baldadige wijze hebben zij daar huis gehouden, en in de benedenlokalen een ware ravage aangericht. Kasten werden leeg gehaald en de inhoud overhoop gesmeten. Papiermanden en vuur makers werden in brand gestoken en van morgen vroeg, toen men de ontdekking deed, vond men allerwegen de sporen van uitgebrand papier. Het mag een wonder heeten dat het vuur niet verder om zich heen heeft gegre pen en dat het geheele schoolgebouw niet is afgebrand. De politie, die weet waar zij jeugdige boef jes zoeken moet, stelt een onderzoek in en de zaak zal met strengheid behandeld worden. DE GORDON BENNETT WEDSTRIJD. WARSCHAU, 1 Sept. (A. N. P.) De corres pondent van het Poolsche telegraaf-agent- schap te Moskou meldt, dat tot hedenmorgen 3 uur nog geen nadere berichten waren bin nengekomen van de ballons, die aan den Gor don-Bennett wedstrijd deelnemen. De ballons zijn gisteren om 3 uur 's ochtends het laatst gesignaleerd en wel boven Wit Rusland. HAARLEM, 1 September. Bevallen 28 Augustus: H. M. van Joolen- Raaphorst, z.; D. v. CuijlenborgFrazer, d.; P. M. v. RoodenSelraat, d.; 29 Augustus: J. AlbrechtWalgien, d.; J. H. Kok—v. Norden, d.; M. H. G. Spoorv. Elferen, d.; 30 Augustus: A. A. C. StellbrinkCopraij, d.; G. Flapper- Hoeckstra, d.; A. SchmitzSchneider, d.; J. J. de ZaaijerLacet, z,; L. Hoogeboom—Kamme- raad, d.; 31 Augustus: J. J. E. Nagelvan Haaff, z. Overleden 30 Augustus: W., 2 mnd., d. v. J. Klein, Eikenstraat; A. N. C. Kubbinga, 16 j., Goltziusstraat; 29 Augustus: M. M. L. Bus broekv. Weelde, 64 j., Kamperlaan. Minister Vandervelde zal de congressisten welkom heeten. Het A.N.P. zendt ons het volgende commu niqué: Aan het congres van de „Algemeene Unie voor den Vrede" („Rassemblement Universel pour la Paix"), dat Donderdag a.s. te Brus sel begint, zal een Groote Nederlandsche dele gatie deelnemen, welke een vijftigtal organi saties vertegenwoordigt. Deze organisaties zijn onder te verdeelen in 14 vredesorganisaties, 12 organisaties op soci aal gebied, elf die een geestelijk streven ver tegenwoordigen. De jeugdorganisaties nemen deel tot een getal van zeven, waarbij men moet bedenken, dat er tegelijkertijd ook nog een jeugdcon- gres van de Unie van Volkenbondsvereenigin- gen in Genève wordt gehouden. Voorts is de pers vertegenwoordigd door de vereenigingen De Nederlandsche Dagbladpers, Periodieke pers, het Christelijk Persbureau en de Arbei derspers. Van de personen, die als gedelegeerden naar Brussel vertrekken noemen wij mr. J. C. A. Everwijn, oud-gezant te Washington, de Ka- fnerleden ir. Albarda en Van Embden, mevr. C. RamondtHirschman, Th. Ligthart, Robert Peereboom, dr. J. C. Wissing, den secretaris van den Wereldbond van Kerken en van den Oecumenischen Raad in Nederland, Pater Timmer, A. F. L. Faubel en de doktoren A. Groeneveld, B. C. Ledeboer en J. Roorda. Be halve de meer dan 600 organisaties uit de verschillende landen zijn er op het congres ongeveer dertig internationale organisaties vertegenwoordigd. Het congres zal Donderdagavond a.s. om acht uur geopend worden in een plechtige zitting, waar minister Vandervelde de buiten landers zal welkom heeten. In deze openings zitting zal het woord gevoerd worden door Lord Robert Cecil, door Pierre Cot, minister van Luchtvaart in Frankrijk, Lord Dickinson of Painswick, eere voorzitter van den Wereld bond der Kerken, Edouard Herriot, den Fran- schen Kamervoorzitter, door de vertegenwoor digers der Internationale Oudstrijdersorgani saties Sychrava en Jean Desbons, door prof Ward, den voorzitter der Amerikaansche anti- oorlogsliga, door de weduwe van Fritjof Nan- sen, door den Poolschen maarschalk Debski, door Maria Montessori, dr. Wang, Noel Baker, Schwernik, door voorzitter van het Russische Vakverbond en door den secretaris-generaal van de Unie van Volkenbondsvereenigingen, prof. Ruyssen. Deze zitting zal door de drieduizend deel nemers aan het congres bijgewoond worden evenals de slotzitting, welke Zaterdagavond 5 September plaats heeft. Daar zullen de conclusies van de verschillende commissies, welke in de tusschenliggende dagen bijeen komen, aan het geheele congres worden voor gelegd. Als belangrijke spreker in de commissie en in de slotzitting noemen wij nog den vak- vereenigingsleider, Jouhaux, van de Fransche, socialistische beweging, ds. Jezequel van den Wereldbond der Kerken, oudminister Lupu leider van de Roemeensche Boerenpartij, ko lonel Lindbergh, de Zweedsche senator Bran- ting en de Fransche Vrouwenleidster Mme. Malat-erreSellier. Vrijdag is er 's avonds een ontvangst van het congres door burgemeester Max, namens de stad Brussel. Feestviering op Woensdag 2 September. HAARLEM Dinsdag. Men schrijft ons: Zaterdag 29 Augustus was het 80 jaar ge leden dat het Diaconiehuis der Ned. Herv. Ge meente in de Jansstraat voor zijn tegen woordig doel werd geopend. De Armenwet van 1854 had de algemeene armenzorg secundair gemaakt en de kerke lijke primair. Daarom wilden de diakenen der Herv. Gemeente voor de verzorging van hun eigen oudjes ook een eigen tehuis hebben Ze kochten voor dit doel de kostschool van den heer G. Scholten in de Jansstraat, vroe ger de woning van één der Haarlemsche bur gervaders, die na een belangrijke verbouwing voor de huisvesting van een vijftigtal oude menschen werd geschikt gemaakt. Sindsdien zijn nu tachtig jaren verloopen. de leeftijd van een zeer sterk mensch. Want ofschoon de oudste bewoner van het Diaco niehuis al 94 lentes telt, veel verpleegden van 80 jaar zijn er toch niet. Wat is er in die lange spanne tyds al niet veranderd! Wat zouden de stichters hun door ANTON TSJECHOW. (Nadruk verboden). Deurwaarder Iwan Dimitrijewitsj Tsjer- wiakow zat op 'n avond in de- tweede rij par terre van het theater en volgde met groote aandacht de opvoering' van de „Cloches de Corneville". De buitengewoon goede voor stelling gaf hem een groot genot hij ge voelde zich bijzonder „lekker". Maar eens klaps fronste hij zijn voorhoofd, zijn oogen rolden, hij hield zijn adem in, lei den too- neelkijker naast zich neer, boog het hoofd voorover en psoe! Hij nieste. Het niezen kan niemand en nergens ver boden worden. Boeren, burgers, officieren en zelfs hooggeplaatste persoonlijkhedenzij allen niezen. Tsjerwiakow verloor zijn kalmte niet maar wreef rustig zijn neus met zijn zakdoek en keek dan als welopgevoed mensch om zich heen of hij misschien iemand door zijn nie zen gestoord had. Nu werd hij echter onrus tig. Hij zag, hoe een oude heer die voor hem in de eerste rij zat, met zijn zakdoek zorg vuldig zijn kaal hoofd en nek wischte en daarbij iets bromde. Tsjerwiakow herkende in den heer generaal Birsjalow. die aan den verkeersinformatiedienst verbonden was en op het hoofdbureau daarvan werkte. „Ik heb hem met mijn niezen bespat" speelde het door Tsjerwiakows hoofd. Hij is weliswaar mijn superieur niet, maar het is toch in ieder geval veiliger, dat ik mij bij hem verontschuldig!" Tsjerwiakow hoestte verlegen, boog zich naar hem toe en fluisterde den generaal in het oor: „Neemt u mij, alsublieft, niet kwalijk, ge neraal, dat ik u bespat heb.maar ik kon het heusch niet helpen ,,'t Is niets't is niets „Ik verzoek u nogmaals om verontschul diging. Ik. - wilde het werkelijk niet Tsjerwiakow werd verlegen, hij glimlachte eenvoudig voor zich heen Wel keek hij naar het tooneel, maar het gaf hem niet meer het onverdeelde genot van zooeven. Gedurende de pauze naderde hij Birsjalow, draaide om hem heen en bracht eindelyk, zijn schuch terheid overwinnend, uit: „Ik heb u bespat, Excellentie!Vergeef het mij, Excellentie. Ik heb het niet gewild Inderdaad! „Spreek er niet meer over!" zei de gene raal ongeduldig. „Hij is het vergeten, terwijl de ergernis duidelijk uit zijn toon op te maken is!" zei Tsjerwiakow tot zich zelf en keek daarbij argwanend naar den generaal. „Hij laat niet eens met zich praten. I-k moet hem duidelijk maken, dat ik aan dat ongelukkige niezen niets kon doen, dat het een natuurlijk en menschelijk iets is; dan zal hij wel gelooven, dat ik het niet met opzet deed. En als hij het dan misschien momenteel nog niet ge looft. dan zal hij toch latr wel tot dat in zicht komen!" Thuis gekomen, vertelde Tsjerwiakow zijn vrouw het ongeval Deze scheen het gebeur de echter niet zoo tragisch op te nemen; eerst was zij wel even geschrokken, maar werd al gauw weer gerust toen zij hoorde, dat Birsjalow niet haar mans superieur was. „In ieder geval moet je den generaal een bezoek brengen en je verontschuldigen", zei ze. „Anders zou hij denken, dat je niet weet hoe je moet gedragen". „Dat is 't 'm juist! Ik heb mij verontschul digd, maar hij was erg onvriendelijk. Hij gaf mij niet eens de gelegenheid hem de toedracht uiteen te zetten...." „Toch moet je naar den generaal toe gaan. In de ontvangkamer zag hij vele petitio- narissen en ook den generaal zelf. die met de audiëntie reeds een begin had gemaakt. Nadat de generaal eenige supplianten te woord gestaan had, viel zijn blik op Tsjer wiakow. „Gisteravond, tijdens de tooneelvoorstel- ling", begon de deurwaarder met horten en stooten, moest ik, zooals Uwe Excellentie zich nog wel zal herinneren, eensklaps en tegen miin wil niezen en heb daarbij onwille keurig.... Uwe Excellentie bespat. Vergeef mij Exo „Houdt toch op met dien onzin!Wat wenscht u?" vroeg de generaal aan een vol genden verzoeker. „Hij wil niet eens met mij spreken", dacht Tsjerwiakow en werd bleek. „Dat beteekent, dat hij boos op mij isNee, dat kan ik niet over zijn kant laten gaanik zal hem de zaak duidelijker uitleggen". Toen de generaal met den laatsten bezoe ker klaar was en zich in zijn privébureau wilde terug trekken, trad Tsjerwiakow hem in den weg en mompelde: „Excellentie, als ik de vrijheid neem u las tig te vallen, is dat alleen maar omdat ik spijt heb. Het is niet met opzet gebeurd en dat verzoek ik Uwe Excellentie beleefd wel te willen gelooven De generaal zette een zuur gezicht en zei de: „Meneer het schijnt wel of u er zelf om lacht!" en verdween achter de dikke por- tières. „Wat valt er dan te lachen?" vroeg Tsjer wiakow zich zelf af. „Daar valt niets te la chen! Hij is een generaal en toch kan hij het niet begrijpen! Als dat zoo is, dan zal ik mij niet meer bij hem verontschuldigen! Dan kan hij naar de maan loopen! Ik zal hem een brief schrijven, maar naar hem toe gaan doe ik niet meer". Zoo dacht Tsjerwiakow op weg naar huis. Hij peinsde en zon langen tijd, maar kon met geen mogelijkheid den brief voor elkaar krijgen. Er bleef hem dus niets anders over dan den volgenden dag nogmaals op audiën tie te gaan, om de aangelegenheid te be spreken en op te helderen. „Ik heb mijn opwachting reeds bij Uwe Excellentie gemaakt", mompelde Tsjerwia kow, toen de generaal een vragenden blik op hem richtte, „maar niet om te lachen, zooals het Uwe Excellentie behaagde te zeg gen. Ik verontschuldigde mij omdat ik "u door mijn niezen bespat had Maar daarover te lachen kwam in de verste verte niet bij me op. Wat zou er van den eerbied dien men hooggeplaatste personen verschrbdigd is, te recht komen als „Marsch. er uit!" kry'schte plotseling de generaal, die van woede paars geworden was. „Wat mankeert er dan aan?" vroeg Tsjer wiakow bevend van schrik en een onmacht nabij. WOENSDAG 2 SEPT. 1936 oogen uitgekeken hebben, als ze de intieme herdenking van Zaterdag hadden kunnen meemaken! Niet alleen, dat het huis telkens veranderd, verbeterd en vergroot werd, maar ook de verpleging heeft zich geheel aan den modernen tijd aangepast. Geen uniformen meer, zooals vroeger, geen lange tafels met de allersoberste maaltijden, geen strenge tucht, zooals die in Hildebrands tijd en nog lang daarna bestond! De eigenlijke feestviering zal Woensdag 2 September plaats vinden Zaterdag j.l. was het slechts de gedenkdag,.dien de bewoners rustig hebben gevierd, 's Morgens was er een plech tige „aandacht", waarin de stichting werd herdacht en de lotgevallen van het huis van. geestelijk standpunt werden belicht, 's Mid dags vergastte het Haarlemsche Meisjes- en Kinderkoor, onder leiding van Jacob Hamel, de bewoners op een tuinconcert. Een bijzon dere tegenstelling: het oude huis met zijn oude bewoners, in de schaduw van den hoog- oprijzenden zijmuur van de oude Janskerk te genover de jonge en teere jongens- en meisjes stemmen. Wat werkte het prachtige zomer weer mee om de feestelijke stemming hoog te houden! Ook dien avrnd was er muziek in den tuin, belangeloos gegeven door „Arti et Religioni". Zelden biedt ons veranderlijke klimaat zoo'n windstillen avond, zoodat ook de zieken tot het laatst in den tuin konden blijven. Zoowel 's middags als 's avonds was er groote belangstelling, behalve van de ver pleegden ook van velen, die in nader of ver der verwijderd verband tot het Diaconiehuis staan. Nu komt Woensdag nog de eigenlijke feest avond, waarbij de Haarlemsche Jongemannen Vereeniging een tooneelstuk zal opvoeren en de Mandolineclub Haarlem-Noord voor de mu ziek zorgt. En daarmee wordt de sobere vie ring van het tachtigjarig bestaan van het Diaconiehuis besloten. Driehonderd slachtoffers. SEVILLA, 1 September (Reuter-A.N.P.) Naar per radio is medegedeeld, heeft de na tionalistische luchtmacht gisteren verschil lende openbare gebouwen te Madrid gebom bardeerd. Vier bommen zijn op het ministe rie van binnenlandsche zaken terecht ge komen, een op het noorder-spoorwegstation, een op het ministerie van oorlog en een op de Plaza Cibeles Het aantal slachtoffers zou ongeveer 300 bedragen. OFFENSIEF TEGEN IRUN HERVAT. Van het front voor Irun, 1 Sept. (D.N.B.- A.N.P.) Vanmorgen om half acht is het bombardement der stad Irun door de natio nalisten begonnen. Zes vliegtuigen vliegen op een hoogte van ongeveer 2000 meter over de stad en laten met tusschenpoozen van 5 a 10 minuten middelzware en zware bom men vallen. Na de eerste verrassing kwam ook het ge schut der Volksfront-troepen in actie en werd met machinegeweren het vuur op de vliegtuigen geopend. Zonder dat dit echter tot dusver succes had. HENDAYE, 1 September (Reuter). Het fort San Marcial wordt door de vliegtuigen der nationalisten hevig met bommen bestookt. Meer dan 40 bommen zijn reeds op het fort gevallen, doch, naar men zegt, nog geen en kele op Irun. Nader meldt Reuter, dat het luchtbombar dement is gevolgd door een hevig kanonvuur, gepaard gaande met een levendig geweer vuur in de frontlinie. Het schijnt, dat de op standelingen thans uitvoering willen geven aan de bedreiging in het door hen gestelde ultimatum. Fransche militaire attaché te Madrid gewond. PARIJS, 1 September (A.N.P.) Naar de „Figaro" meldt, zou de Fransche militaire attaché te Madrid en Lissabon, kolonel Jouart, te Segovia door splinters van een vliegtuigbom gewond zijn. BOCHUM, 1 September (D.N.B.-A.N.P.) Bij de ontploffing in de mijn „Vereinigte praesi- dent" te Bochum zijn volgens de laatste op gave 25 mijnwerkers gedood en 18 gewond. Bovendien worden nog 2 arbeiders vermist. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Aanvoer 60.000 Eendeieren f 1.95 a f 2.50, 55.000 Kippeneieren. 70—80 kilo f 3.60 a f 4.30. 65—66 kilo f 3.25 a f 3.35. 63—64 kilo f 3.20 a f 3.30. 60—62 kilo f 3.10 a f 3.25. 5859 kilo f 3.10 a f 3.20. 5657 kilo f 3.a f 3.10. 53—55 kilo f 2.80 a f 3.—. 45—49 kilo f 2.30 a f 2.70. Purmerend, 1 September 1936. Verhandeld 18 partijen kaas, wegende 51.000 kilo Handel matig. Hoogste prijs f 17.50. Kleine Boerenkaas f 13—f 19 per 100 kilo. Goudsche kaas f 22 per 100 kilo. Boter 1181 kilo, f 1.38—f 1.46 per kilo. Weiboter f 1.14—f 1.36 per kilo. Runderen, totaal 779 stuks. Vette koeien 365 st. f 34—f 62 per stuk. Gelden koeien 210 st. f 80—f 145 p. stuk. Melk koeien 110 st. f 110—f 215 p stuk. Stieren 94 st. Vette kalveren 119 st. 2550 ct. p. kilo Nuchtere kalveren voor de slacht 260 st. f 5f 12 per stuk. Nuohteren kalveren voor de fok 115 ct. Vette varkens voor de slacht 242 st. f 38 f 41 per stuk; matig. Magere varkens 35 ct. f 14—f 26 per stuk stug. Biggen 237 st. f 6—12 per stuk; stug. Schapen 847 st. 10—22 per stuk. Stug. Bokken 54 st. f 3—f 13 per stuk. Matig. Lammeren 558 st. f 5—f 9. Kipeieren f 3.IC—f 3.60 p. 100 st. Piepkuikens 5055 ct. per kilo. Oude kippen en hanen 1iy2—32V2 ct. p. kilo Konynen f 0.25f 1.40 p. stuk. Eenden 1545 ct. per stuk. Duiven 40 ct. p. paar. 216 Eendeneieren f 2.30. 1320 Kippeneieren A f 3.40f 4.10. 206 Kippeneieren B f 2.30 a f 2.60

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8