HET NIEUWE AVONDBLAD UCCES Spinneplaag. 2Ie JAARGANG No. 256 DONDERDAG 3 SEPT. 1936 Ontstellende Cijfers. IJMUIDEN De Zeevisscherij in Juli. Theater De Pont. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per ma&ad 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1 20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v Directie. P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEERE800M au v ERTENTlëN1—a i egels ƒ0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registerr zijn ingeschreven en verder op voorwaarden die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram of autobusongeval; ƒ5000 - bij overlijden van man én vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. onder dezen titel opent Dr. J. Luning Prak de September-aflevering van het Haagsch Maandblad. En zijn ondertitel luidt: „Een sombere beschouwing over de toekomst van ons volk". Hij betoogt met behulp van vele statistische gegevens dat terwijl onze bevol king snel toeneemt (van 5.100.000 in 1899 tot 8.400.000 in 1934) het intellectueele peil sterk dalende ls. Dit laatste too:<t hij aan dooi de verhouding van den bevolkings-aanwas in intellectueele groepen te vergelijken met die in de overige, en bovendien met statis tieken betreffende de resultaten van het on derwijs. Deze laatste zijn inderdaad schrikbarend. Een statistiek van 31 December 1930 bewijst dat er op dien datum van de 150.000 kinde ren van 13 jaar er nog 87.000 op de lagere school waren, dus vertraagd. „De meeste ver standige burgers", zegt dr. Luning Prak „denken dat de doorsnee-Nederlander een onderwijzer is of een boekhouder, technicus of handelsman, althans iemand uit een mid delbaar beroep. In feite is de gemiddelde Nederlander iemand met een verrassend- beperkt leervermogen. Hij heeft er een zware kluif aan 6 of 7 klassen lager onder wijs te voltooien, ook met een jaar doublee- ren, en onderwerpt men hem op zijn der tiende jaar aan een simpel examen in reke nen of taal dan zijn de resultaten verbluf fend slecht. Geschikt voor het volgen van U.L.O. is hij kennelijk niet, en slechts in de helft der gevallen bezit hij de latente gaven om een middelmatig vakman te worden". De schrijver gaat zoo ver te betoogen dat de lieden, die als volwassenen niet meer in licht en begrip dan een kind van 9, 10, 11 of hoogstens 12 jaar toonen 30 pet. der be volking uitmaken. Hij oordeelt aldus na als psycholoog 15 jaar lang duizenden Neder landers uit alle provincies op arbeidsge schiktheid te hebben onderzocht. Van de vijf millioen volwassen Nederlanders zijn dus volgens hem iy2 millioen van nature, door de enge grenzen hunner capaciteiten, geheel aangewezen voor hun onderhoud op de lei ding en het initiatief van anderen. Zij be hoeven schut en steun. En deze 30 pet. begrensden zijn druk bezig uit te groeien tot de helft of meer der be volking, tei'wijl hun tegenvoeters, de 30 pet. meest capabelen, snel uitsterven. Over twee generaties (voorspelt dr. Luning Prak) zal de verhouding tusschen deze twee groepen van 11 verschoven zijn tot 41. De schijnbare overvloed van intellectuee- len wordt naar de meening van den schrij ver veroorzaakt door een dwaze overschat ting van de macht van het onderwijs en een spilzieke beschikbaarstelling van peperdure scholen, niet alleen voor de luttele geschikte maar ook voor de groote aantallen half- en heel-ongeschikte leerlingen. De burgerscho len en gymnasia zijn tjokvol, maar in elke klas treft men z.i. amper 2 of 3 knappe kin deren, die de school vlot en goed kunnen volgen en van wie het jammer zou zijn als zij dit onderwijs misten. De Universiteit is overstroomd met horden van lesjesleerders en examenjagers, maar origineele en zelf standige geesten zijn uiterst dun gezaaid. De schrijver hekelt in scherpe termen „passieve, slaafsche geleerdheid", „het paradeeren met schijndiploma's" en zegt dat wij dreigen ten onder te gaan door een tekort aan werkelijk intellect, in den zin van geestelijk aanpas singsvermogen. Is deze sombere beschouwing gegrond? On getwijfeld ten deele, maar ik geloof dat dr. Luning Prak sterk overdrijft. Origineele en zelfstandige geesten zijn altijd schaarsch ge weest en zullen dat altijd wel blijven. De openstelling van het onderwijs op veel groo- ter schaal dan vroeger heeft ongetwijfeld geleid tot diplomajacht en het kweeken van lesjesleerders, gevolgd door opdrijving van de examen-eisehen bij het M.O. en op de gymnasia, maar op dergelijke periodes pleegt de heilzame reactie niet uit te blijven, zoo dat wij de sombere beschouwingen over de afneming van het aantal intellectueelen binnen twee generaties niet te zeer au sé- rieux behoeven te nemen. Daarbij meen ik dat dr. Luning Prak een grondfout begaat als hij den bevolkingsaanwas in intellec tueele groepen vergelijkt met die in niet-in- tellectueele groepen en daaruit conclusies gaat trekken. De intellectueelen van de toe komst zullen heusch niet alleen uit de in tellectueele kringen van thans komen. Dat heeft de ervaring nu toch werkelijk wel ge leerd. Er is een groot voordeel ook, en dat is juist de breede basis, veel breeder dan vroe ger, waarop men knappe begaafde menschen. geschikt om anderen te leiden, kan vinden Uit dr. Luning Prak's betoog rest voor mij alleen de aanval op de verouderde systemen en de examenjacht van het M.O. Daar is al veel over geschreven, ook in dit blad, en dat wordt in de kringen van het M.O. door velen zelf erkend. In die richting moet ongetwij feld naar reorganisatie, naar nieuwe normen en nieuwe opvattingen gestreefd worden. R. P. Meer loggers overgegaan naar de haring- visscherij dan verleden jaar. De afdeeling' Visscherijen van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Juli 1936, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juli 1935, Aan de zeevisscherij namen 540 (498) Neder- landsche vaartuigen deel. Door Nederland sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 9.300.459 K.G. (7.384.455 K.G.) visch met een waarde van f 1.125.391 (f 947.234). In totaal waren 36 (49) stoomtrawlers in bedrijf. Gedurende de eerste helft van de maand lag het stoomtrawlvisscherijtoedrijf echter vrijwel geheel stil, als gevolg van de staking der bemanningen van de stoom trawlers, zoodat deze vaartuigen te IJmuiden slechts 628.348 K.G. (1.253.465 K.G.) visch aanbrachten in 44 (100) reizen, waarvoor f 99.739 (f 188.328) werd besomd of gemid deld per reisdag 1559 K.G. (1154 K.G.) en f 247, (f 173). 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zout kamp in 7 (10) reizen 30.600 K.G. (33.328 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 3213 (f 2796). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 4' (4) motortrawlers maakten 6 (7) reizen en besomden voor 83.057 K.G. (74.161 K.G.) visch f 14.581 (f 13.623) of gemiddeld per reisdag 1340 K.G. (894 K.G.) en f 235 (f 164). Van de motorloggers namen 61 (86) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 182 (303) reizen werd 346.081 K.G. (500.000 K.G.) visch aangebracht, ter waarde van f 98.402 (f 125.422) of gemiddeld per reisdag 302 K.G. (251 K.G.) en f 86 (f 63). Te Rotterdam en Scheveningen voerden enkele motorkotters in 33 (30) reizen 19.048 K.G. (19.641 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 5304 (f 4174) of gemiddeld per reis 577 K.G. (655 K.G.) en f 161 (f 139). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen voorts 188 (160) kleine motorvaartuigen, waaronder ook een aantal motorkotters en 18 (21) half gedekte en open zeilvaartuigen doel. De motorkust- visschers maakten 1756 (1248) reizen en brachten 462.817 K.G. (368.635 K.G.) Noord zeevisch aan ter waarde van f 125.220 (f 74.932) of gemiddeld per reis 264 K.G. (295 K.G.) en f 71 (f 60). Een 10-tal Duitsche stoomtrawlers voerden in 10 reizen te IJmuiden 198.427 K.G. visch aan, waarvoor f 26.921 werd besomd. Voor een groot deel bestond deze aanvoer uit ver- sche haring. Voor zoover bekend namen 23 (19) Ne derlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 98 (80) reizen werd 177.398 K.G. (120.700 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 30.072 (f 19.637) of gemid deld per reis 1810 K.G. (1509 K.G.) en f 307 (f 245). 6 Deensche motorkotters en één Zweedsche motorkotter die met de zeevischzegen hadden gevischt. voerden tezamen in 8 reizen 34.793 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 5913 werd besomd. Van de haringvloot mocht het laatste vierde gedeelte van 20 Juli af ter haringvisscherij vertrekken, eveneens met een beperkte vleet lengte. Aan het einde der maand waren van de Nederlandsche haringvloot 38 (30) stoomlog- gers en 186 (137) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Schevenin gen namen bovendien 14 (15) motorloggers aan de haringvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 36 (37) reizen der stoomloggers en 160 (116) reizen der motorloggers 64.322 (42.930) kantjes Maatjesharing, 3217 (3194) kantjes volle haring en 4796 (858) kantjes steur haring aan, tezamen 72.335 (46.982) kantjes pekel- en steurharing of 6.871.825 K.G. (4.463.290 K.G.) ter waarde van f 675.034 (f 457.641) benevens 4150 K.G. versche haring' ter waarde van f 231 Bovendien voerden de Poolsche motorlog gers in 10 (9) reizen 3748 (2740) kantjes Maatjesharing 282 (261) kantjes Volle haring en 297 (39) kantjes Steurharing' of 411.065 K.G. (288.800 K.G.) ter waarde van f 37.811 (f 25.661). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 9.30 (f 9.66). Een Engelsche stoomdrifter kwam een enkele maal te IJmuiden aan de markt en besomde voor 22.700 K.G. versche haring en 175 K.G. versche makreel in totaal f 1383. DE MARSCHWEDSTRIJD. Behalve de reeds in ons blad van j.l. Maan dag vermelde korpsen hebben zich voor den marschwedstrijd, die 8 September in het nieuwe gedeelte van de Kennemerlaan ge houden wordt, nog doen inschrijven „Soli Deo Gloria" Driehuis, „Coleordia" IJmuiden en de Postfanfare te Haarlem. De Chr. M'uziekvereeniging Juliana heeft zich teruggetrokken, zoodat thans tien korp sen ingeschreven zijn. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dins dag' 8 September 1936, des namiddags 7 uur. Agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van de le suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1936. 3. Vaststelling van plannen van uitbreiding voor de gemeente Velsen. 4. Vaststelling van eene verordening, hou dende algemeene regelen voor het in exploi tatie brengen van gronden als bouwterrein door particulieren. 5. Verleenen van eene bijdrage in de kosten van de exploitatie van een ziekenauto. 6. Aanvulling van de verordening' op de hef fing van een straatbelasting. 7. Deelneming' in een Borgstellingsfonds. 8. Vaststelling' van de vergoeding, bedoeld in artikel 101, le lid, der Lager-Onderwijswet 1920 over 1934, voor de Julianaschool, de Mar- mxschool, de Ds. H. W. Greutzbergschool en de R.K. school voor u.l.o. te Driehuis en afre kening dezer vergoeding voor de drie eerst genoemde scholen over het driejarig tijdvak 1 Januari 193231 December 1934 en voor de laatste school over het tijdvak 1 September 193231 December 1934. 9. Vaststelling' van de vergoeding, bedoeld in artikel 101, le lid, der Lager-onderwijswet 1920, uit te keeren aan besturen van bijzon dere lagere scholen over het jaar 1934. 10. Verzoek van het bestuur van het R.K. Gymnasium voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem, inzake wijziging der Verordening op de heffing' van retributiegeld en wijziging' der met het bestuur gesloten overeenkomst. 11. Benoeming' van: a. zes leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; b. vijf ieden der commissie van bijstand voor de financiën; c. vijf leden der commissie van bijstand voor gas en water; d. zes leden der comissie van bijstand voor onderwijszaken; e. vijf leden der commissie van bijstand voor Sociale aangelegenheden; f. vier leden der commissie van bijstand voor economische zaken; g. drie leden der commissie van bijstand voor de parken en de plantsoenen; h. vijf leden der commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving; i. drie leden en twee plaatsvervangende le den van de reclame-commissie inzake vergun1 ningsrecht Drankwet; j. twee leden van de commissie van overleg' voor de politieambtenaren; k. twee leden van de commissie van overleg voor de werklieden; 1. twee leden van de commissie van overleg voor de overige ambtenaren; m. een leeraar aan de gemeentelijke vis scherij school te IJmuiden; n. twee tijdelijke leeraren aan de Handels avondschool. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het volgende mede: De Commissaris van Politie van den Just. Dienst B. te 's-Gravenhage vestigt de aan dacht op de N.V. Vereenigd Industrieel Be zit no. 50, kantoorhoudend aldaar, welke aan bij haar verzekerde spaarders opzegbare ren tevrije hypothecaire credieten in uitzicht stelt onder bepaalde voorwaarden. Gebleken is. dat vertegenwoordigers der N.V. belanghebbenden in den waan brengen, dat zij op een bepaald tijdstip, althans 3 a 4 maanden na het sluiten der verzekering, over het gevraagde bedrag zullen kunnen beschik ken. Het verdient aanbeveling zich terdege re kenschap te geven van de voorwaarden, waaronder men de verzekering sluit, en in het bijzonder van de bepalingen, dat toekenning- van een geldleening geschiedt, wanneer de N.V. hiertoe voldoende gelden aanwezig acht, en de N.V. geen garantie op zich neemt ten aanzien van het tijdstip, waarop het hypothe cair crediet zal worden verstrekt OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris G. D. Boerlage alhier vond gistermiddag in het R.K. Vereeni- gingsgebouw de openbare verkooping plaats van zes woonhuizen met erven aan de Beeck- sanghlaan nos. 20, 22, 24, 26, 28 en 30. Koopster werd de Haarlemsche Hypotheek bank voor f 6000. VEREEN. VOOR FAC. LIJKVERBRANDING. In de bovenzaal van café „Centraal" kwam de afdeeling Velsen der Vereeniging voor fa cultatieve lijkverbranding in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer P. J. Klok, de slechts matig bezochte vergadering met een welkomstwoord geopend had, deelde de secre taris, de heer IJ. J. Reitsma, o.a. mede, dat de afdeeling' thans 366 leden telt. Spr. wees op de buitengewoon geslaagde zomeravond-excur sie naar het crematorium in Juni j.l., waar aan honderden belangstellenden hebben deel genomen en die voor het vereenigingswerk van groote propagandistische waarde geweest is. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering te Mid delburg op 19 September a.s. werd besloten de candidaten van het hoofdbestuur voor de functie van voorzitter en algemeen secretaris, resp. de heeren dr. P. H. van Roojen en J. Mo- ret Sr., te steunen. Voor de vervulling van de derde functie in het hoofdbestuur zal de afdeelingsafgevaar- digde zijn stem uitbrengen op den door Haarlem gestelden candidaat, den heer R. Steensma, inplaats' van dr. L. A. Rademaker. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heeren P. J. Klok en P. Klerk, resp. voorzitter en penningmeester der afdeeling en als reser ve de heer S. Kuit. Shirley Temple in „Krullekopje". Van Vrijdag' tot en met Donderdag wordt in het Theater De Pont een bijzondere Shirley Temple-film vertoond, die ongetwijfeld velen tot een bezoek aan dit theater zal nopen. Ook de vorige films van Shirley Temple in De Pont vertoond, waren een groot succes. Wij laten, hieronder den inhoud van deze film, waarin o.a. ook John Boles optreedt, volgen. Sinds den dood van hun ouders, tengevol ge van een auto-ongeluk, zijn Elizabeth Blair en haar oudere zuster Mary ondergebracht in het weeshuis van Lakeside, dat men strenge hand geregeerd wordt en waar voor vroolijk- heid en hartelijkheid geen plaats is. Elizabeth, in den wandel Krullekopje ge naamd slaagt er echter in haar goede hu- meurt je te bewaren, al krijgt zij minstens eenig'e keeren per dag een standje. Anders is het met Mary, die eigenlijk te oud is voor het weeshuis, doch omdat zij haar ouders be loofde, altijd voor haar kleine zusje te zullen zorgen en haar nooit alleen te zullen laten, mocht zij toch blijven en moet nu haar kost verdienen met koken, wasschen, strijken, schrobben en schoonmaken. Haar grootste verlangen is dan ook op zekeren dag het geha te weeshuis te kunnen verlaten en zelf voor haar zusje te zorgen. Als aandenken aan haar vader en moeder, heeft Krullekopje een afgerichte pony en een eend die kunstjes kan maken meegebracht, doch waar de kinderen zich met de beide die ren kostelijk amuseeren, helpen zij niet, om het norsche karakter van de directrice te verzachten. Wanneer Krullekopje tenslotte den pony mee naar de slaapzaal neemt en hem in een leegstaand bedje legt, is de maat vol en krijgt de kleine weer straf, welke be staat uit het verkoopen der dieren. Den vol genden dag zullen de regenten van het wees huis op bezoek komen en natuurlijk zijn de zenuwen van de directrice en haai' helpsters hierdoor tot het uiterste gespannen. Wanneer de gasten aangekomen zijn en de directrice hen voorgaat naar de eetzaal, waar de kinderen staan opgesteld, hooren zij plot seling' een kinderstem een liedje zingen. Na tuurlijk heeft Krullekopje weer iets verkeerds gedaan en nu op een wel zeer ongelegen mo ment. De directrice is woedend en met haar de regenten, doch er is er één nl. de advocaat Edward Morgan, een schatrijke jonge vrij gezel, die terstond inziet, dat het begaafde kind hier heelemaal niet op haar plaats is. Zelf, een niet onverdienstelijk amateur com ponist, is hij bovendien zeer getroffen door het muzikale talent van Mary, die het gewraakte liedje schreef en haar zusje ook op de piano begeleidde. Zijn belangstelling gaat tenslotte zoover, dat hij de beide meisjes uitnoodigt, alhoewel uit naam van een gefingeerden vriend, om voorgoed bij hem te komen wonen. Van nu af aan is het leven voor Krullekopje een aaneenschakeling' van heerlijkheden, ook Mary leeft weer heelemaal op. Zij verafgoodt Morgan, doch daar zij gelooft, dat hij zich niet voor haar interesseert, laat zij zich door Jimmie Rogers het hof maken en accepteert zijn huwelijksaanzoek. Intusschen is Morgan diep ongelukkig. De komst van Mary en Krullekopje heeft kleur gegeven aan zijn eenzaam bestaan. Den gehee- len dag hoort hij de v^oolijke lach en het blijde gezang van de kleine meid opklinken door het huis, terwijl Mary een ideale kame raad is, zoowel op het gebied van muziek als sport, voor den jongen advocaat. En door dit engagement zal hij vermoedelijk beide weer verliezen. Geen raad meer wetendeg, begeeft Morgan zich nu met zijn moeilijkheden naar zijn tante, in de hoop, dat deze hem zal helpen. Deze lieve dame doorziet echter de gereser veerdheid van haar neef en begrijpt terstond, dat hij verliefd is op Mary. Zij tracht zijn jaloezie op te wekken en spoort hem aan het meisje zijn liefde te verklaren, waarna zij geamuseerd blijft toekijken, hoe hij zich uit deze, situatie zal redden. Ten einde raad, be sluit Morgan een reis naar Europa te ma ken, doch Krullekopje heeft een ander plan netje. Wannee.r zij op zekeren morgen oom Edward komt wekken, probeert zij hem ertoe over te halen met Mary te trouwen, zoodat zij dan met hun drietjes voor altijd gelukkig- bij elkaar kunnen blijven. Morgan vertelt haar echter dat dit niet kan en stuurt haar daarop naar beneden met de mededeeling, dat hij een verrassing voor haar en Mary heeft en zij in de muziekkamer op hem moet wachten. Wat deze verrrassing is? Dat moet een ver rassing blijven. BEKROONDE KOEKJES. Op de gehouden bakkerij-tentoonstelling te Nijmegen is voor inzending amandelkoekjes de tweede prijs toegekend aan den heer W. Steenhuisen banketbakker Velserduinweg. (In eenige Uselmeer gemeenten heerscht thans een plaag van spinnen, die blijkbaar aangetrok ken zijn door de vele muggen.) De allernieuwste van de plagen, In deze veelbeplaagde dagen, Is dat een spininvasie kwam In Durger-, Ilpen-, Volendam. Zij kwamen daar in duizendtallen Die arme plaatsen overvallen, Waar ieder huis voor wie goed kijkt, Opeens welhaast een spinhuis lijkt. Want niet slechts buiten zijn de spinnen, Zij drongen ook de huizen binnen En letterlijk heeft ieder huis Daar met de kruisspin wel zijn kruis. De nette huisvrouw moet niets hebben Van al die kunstig fijne webben, Zij steekt er nijdig als een spin, Haar ragebollenboosheid in. Zij laat geen spinnewebje hangen, Al mag de spin dan muggen vangen, Zij laat geen spinneragje toe, Maar drukt ze fijn tot spinrag-out. De spin kwam om te assisteeren, Maar niemand kan die hulp waardeeren, Hij krijgt, in plaats van dank, slechts straf, 't Is werklijk bij de spinnen af. Tusschen twee kwaden moet men kiezen, Men wil het liefst de spin verliezen, Tot slot van al die spinnerij, Spint slechts de mug er zijde bij. P. GASUS. wordt U het best gewaarborgd doer adverteeren in deze Courant! Verreweg de meeste abonnés. HOCKEYCLUB „STRAWBERRIES". Nu het warme jaargetijde ten einde spoedt, beginnen ook de hockeyers uit hun zomerslaap te ontwaken. De Strawberries hebben hun ledenverga dering weer achter den rug. Hier bleek uit de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter dat de vereeniging financieel zoowel als sportief een goed jaar gehad heeft. Het eerste dameselftal heeft het tot promo tiewedstrijden gebracht, terwijl het eerste heerenelftal in de degradatiecompetitie het hoofd boven water heeft weten te houden. Onder de bestuursvoorstellen werd behan deld deelneming aan den Hockeydag. Met 2 elftallen zal de vereeniging hier vertegenwoor digd zijn. Er is een plan voor een eigen clubblad; de uitwerking hiervan is aan een commissie, be staande uit mej. E. Adrian en de heeren de Waard, Rietbergen en Bobeldijk opgedragen. In het bestuur voor het komende jaar zullen zitting nemen de heeren; J. de Nobel Jr., voor zitter; P. G. Meerman, Lijsterlaan 28, IJmui den (O.), secretaris; A. Rodenberg Nw. Schulp weg 251 Velsen N„ penningmeester; Ir. D. H. v. d. Werf en M. A. de Jong, commissarissen. In de elftalcommissie voor de dames nemen zitting de dames; v. d. Meer, Poppe, Pronk en Teer; in die voor de heeren-elftallen de heeren; de Nobel, Pleyler, v. d. Werf, Sluiters en de Jong. Verder werden benoemd een kascommissie (mej. Pronk en de heeren Pleyler en Rietber gen) en een materiaalcommissaris (de heer v. Randtwijk). De voorzitter dankte de afgetreden bestuurs leden, de heeren v. d. Bliek en J. Rodenberg voor het voor de vereeniging verrichtte werk, wekte de leden op nieuwe leden te werven en sloot om half tien de vergadering. Nieuwe leden dienen zich zoo spoedig mo gelijk op te geven bij de hier genoemde adres sen van secretaris en penningmeester, zulks in verband met het begin der competities (voor de dames op 11 Oct., voor de heeren op 4 Oct.). Reeds thans kan geoefend worden op het terrein der vereeniging te Driehuis, bij het Huis te Velsen. R.K. DAMVEREENIGING „GEZELLIG SAMENZIJN". De R.K. Damvereeniging „Gezellig Samen zijn" houdt a.s. Maandagavond haar jaar vergadering in de bovenzaal van Parkzicht. Getracht zal worden te komen tot de oprich ting van een R.K. schaakclub. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de hoeren G. Haver, Planciusstraat 66, P. van Buuren Kor- tenaerstraat 15 en P. Heilig, Willemsplein 5. DE FLANDRIA IN EEN NIEUW KLEED. De drifter Flandria IJM 330, die eenige maanden geleden naar Scheveningen werd verkocht, is in de Visschershaven aangekomen als Corrie SCH 130 om de haringvisscherij te gaan uitoefenen. De drifter is onherkenbaar veranderd. Hij is in de eerste plaats in een nieuw kleed ge stoken. Maar. belangrijker zijn de inwendige verbouwingen. Ketel en machine zijn ver\%- derd en daarvoor is een krachtige motor in de plaats gekomen. Ook de kolenruimen zijn ver vallen, zoodat de ruimte voor vischberging vergroot is. Aldus is de drifter gemetamorfo seerd in een fraaien haringlogger. DE TOESTAND VAN DEN HEER J. v. d. VEER De toestand van den heer J. v. d. Veer, Md van den gemeenteraad, die gedurende gerui- men tijd ongesteld is, is thans zoover verbe terd, dat hij binnenkort zijn werkzaamheden weer hoopt te kunnen vervullen. Vermoedelijk zal hij de raadsvergadering van a.s. Dinsdag bijwonen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1