HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 257 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 Vredescongres te Brussel. IJMUIDEN Het uitbreidingsplan. Wandelen in het Heerenbosch. i)e vischaanvoer in Augustus. ^N ONZE LEZERS! BIJZONDERE ATTRACTIE SANTPOORT. Concert van „Wilhelmina". IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2'A cents Incasso, per kwartaal 1 20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algebeele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Donderdag is het Brusselsche Internatio nale Vredescongres geopend, dat met zijn drie duizend deelnemers zal pogen den strijd voor den vrede nieuw leven in te blazen. De inter nationale vredesactie telt aanhangers van sterk uiteenloopende politieke levensopvat tingen. Niettemin vereenigen zij zich te Brus sel in hun geloof in een gemeenschappelijk ideaal, dat de beëindiging van onderlinge- en zelf-vernietiging der volken inhoudt. Over het doel van de vredesactie behoef ik niet verder uit te weiden; het is al zoo vaak in deze rubriek gebeurd. Over de onverschilligen en over de menschen, die zeggen dat de mensch eerst vrede in zichzelf moet vinden, wil ik alleen nog opmerken dat onverschilligheid ten aanzien van wereldvraagstukken alleen maar bekrompen en een leelijk tekort is, en dat ik niet begrijp hoe iemand ooit vrede in zichzelf denkt te kunnen vinden als zelfs de kleinste poging, om het ergste onheil dat zijn naasten en hemzelf treffen kan af te wenden, hem of haar te veel is. Degenen die naar Brussel trekken behooren allen tot de moedige volhouders. In een on gunstiger sfeer dan de huidige is nog nimmer een vredescongres bijeengekomen. De bewa- peningsrazernij is met volle kracht over Euro pa losgebroken; de toestand heeft er sinds den oorlog nog nimmer zoo gevaarlijk uitge zien als nu. En de meeste menschen staan er vrijwel onverschillig tegenover; zij wachten maar af of de ramp over hen zal losbarsten, of misschien een of ander wonder het noodlot nog zal afwenden. Velen hunner zullen weer sceptisch glimlachen om dit congres. Dat is dan ook wel gemakkelijker dan tegen een overmacht te vechten. Anderen troosten zich met ouderwetsche ideologieën over helden- moed-in-oorlogstijd, glorie en zoo, sluiten hun oogen voor de werkelijkheid van brandbom men en gifgassen en beelden zich in dat de één of andere groote bondgenoot Nederland wel uit de misère helpen zou als ons kleine land in een Europeesch cataclysme werd be trokken. Dat zijn leege illusies. Groote bond- genooten plegen de kleine te gebruiken om „den schok op te vangen" en ze op te offeren als zij er hun eigen menschen mee sparen kunnen. Was Nederland een groote mogend heid die een kleine tot bondgenoot had dan zou de openbare meening ook hier eischen dat de regeering en de militaire leiding steeds het eigen belang vóór dat van den bondgenoot lieten gaan. Het is zeer eenvoudig, het vloeit voort uit nationalistische overwe gingen die veel zwaarder tellen dan bondge nootschappen met vreemdelingen, maar de menschen die ik bedoel willen deze logica niet overdenken en deze onvermijdelijkheid niet zien. Al zijn ook in den oorlog 1914-1918 alle kleine landen, die er tot hun ongeluk in be trokken waren, onder den voet geloopen. Voor de groote mogendheden zelf is in een Europeeschen oorlog niets meer te winnen, alleen maar veel te verliezen. De moderne strijdmiddelen hebben het wezen van den oorlog totaal veranderd. De burgerbevolking, weerloos als immer wordt er thans direct in betrokken en aangezien er geen afdoende ver dediging tegenover het luchtwapen bestaat, dat feitelijk slechts door den tegenaanval op vijandelijke centra bestreden kan worden, moet men wel huiveren bij de gedachte aan de ontzettende gevolgen van een gebruik der enorme luchtvloten, die in de laatste jaren ge bouwd zijn. Blijkens vele gehouden manoeuvres zijn zelfs de meest versterkte en het zwaarst met afweergeschut bewapende centra niet verde digbaar tegen massale luchtaanvallen. Onze eigen groote steden, van de Duitsche grens af in 20 minuten per vliegtuig bereikbaar, zouden in geval van oorlog hopeloos tot on dergang gedoemd zijn. Niettemin veroor loven velen zich, te lachen om een vredes congres als het Brusselsche, te lachen ook om den hardnekkigen strijd van hen die actie tegen den oorlog blijven voeren. Het is immers niet in de mode om den oorlog te bestrijden. Het is in de mode om lamlendig niets te doen en zich wijs te maken dat het wel los zal loopen. Het Brusselsche congres hoopt nieuwe wegen te vinden voor de oorlogsbestrijding. Moge het ze vinden. Moge het ook zijn openbare slotzitting in rust kunnen houden. In 1931, vijf jaar geleden dus, drongen een aantal herrietrappers de slotzitting van een dergelijk congres in het Parijsche Trocadéro binnen en beletten door hun obstructie de sprekers het woord te voeren. De ruim duizend congresleden moesten zich deze behandeling maar laten welgevallen en achteraf werden de vele onverschillige buiten staanders uitgenoodigd om dom mee te lachen over dat vredescongres, dat „zelf geen vrede kon houden". Lager, gemeener tactiek is natuurlijk nog wel denkbaar zie de mo derne oorlogsmiddelen maar zoolang er geen oorlog is bereikt deze toch al wel het diepste. UIT DEN SPAANSCHEN BROEDERKRIJGTroepen der opstandelingen rukken op voor een aanval op Irun. Het zal van de Belgische autoriteiten afhan gen of zulk een treurige vertooning voorko men wordt of niet. Ik hoop er het beste van. Tot de overige congreszittingen heeft het pu bliek geen toegang. Wij zullen natuurlijk met de volledigheid en objectiviteit die dit blad immer handhaaft van de gebeurtenissen in Brussel verslag ge ven. R. P. Voor het behoud van Vlugthoven. Geen dag- en weekkaarten meer. De buitenplaats Vlugthoven. Onder dagteekening van 1 September 1936 Is bij den Raad ingekomen navolgend schrij ven van de leden, de heeren A, de Groot Lzn., J. E. Sluiters en J. Heeremans: „Ondergeteekenden, leden van uwen Raad. meenen bezwaar te moeten maken tegen dat gedeelte voorkomende in het Uitbreidingsplan der Gemeente Velsen, hetwelk omvat de in de volgende alinea voorkomende omvorming van het uiterlijk van het dorp Santpoort. Zij stellen voor uit het Uitbreidingsplan te lichten, dat deel wat betreft de buiten plaats Vlugthoven en het zich daar tegenover bevindende en daaraan toebehoorende weide veld. Zij gronden hun bezwaren op de historie van Kenneemrland en zijn van meenmg, dat een dergelijke grove greep onherroepelijk groote schade zou toebrengen aan het eigen aardige cachet van Santpoort-dorp, welk dorp nog beschouwd kan worden als een der schoonste plekjes van Kennemerland. Het is op grond van deze overwegingen, dat ondergeteekenden voorstellen dit deel uit het Uitbreidingsplan te lichten en hierom trent nader overleg te plegen". Naar aanleiding hiervan schrijven B. en W.: Nog geheel afgezien van de vraag of bij aanneming der voorgestelde wijziging een nieuwe ter visie legging van het plan noodig is, achten wij de aangevoerde argumenten onjuist. Het spreekt o.i. toch Van zelf, dat een groeiend dorp van vorm en karakter verandert. Dit is nimmer tegen te houden Wij willen er daarbij op wijzen, dat in het bestaande goedgekeurde uitbreidingsplan de bedoelde terreinen ook als bouwterrein zijn aangegeven en dat daarop straten zijn ge projecteerd. Wanneer men dus de bedoelde terreinen uit het nieuwe plan ging lichten, zou automatisch het bestaande plan, dat geen behoorlijke aansluiting aan het nieuwe plan heeft, van kracht blijven. Daarop zal dan ook o.i. zeker niet de goedkeuring van Ge deputeerde Staten worden verkregen. Wij adviseeren u dan ook, het voorstel niet aan te nemen. BIJNA VERDRONKEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag geraakte nabij den kop van de Visschershaven een dronken varensgezel te water. Aan het kordate optreden van eenige vlet- teriieden is het te danken, dat de man spoedig weer op het droge was. De politie heeft zich daarna over hem ontfermd. Als de drenkeling niet zoo spoedig door de vletterlieden was opgemerkt en geholpen, zou hij zeker verdronken zijn. Tot nu toe heeft de Vereeniging IJmuiden's Bloei, voor Jhr. Boreel van Hogelanden de uitgifte verzorgd van wandelkaarten (dag en weekkaarten) voor het Heerenbosch. Om het aantal liefhebbers zooveel mogelijk te be perken is hiervoor geen reclame gemaakt,maar desondanks werden dezen zomer 3€0 dag en 14 weekkaarten uitgereikt. Jhr. Boreel heeft thans aan IJmuiden's Bloei medegedeeld, dat hij de uitgifte dezer kaarten heeft ingetrokkken. Een reden werd hierbij niet opgegeven, doch het ligt voor de hand, dat er bezoekers zijn geweest, die zich op de een of andere manier misdragen heb ben. DE REDDINGSDEMONSTRATIES. De reddingsdemonstraties die a.s. Zondag in de Velser Zweminrichting door de IJmui- der Reddingsbrigade georganiseerd worden beloven bijzonder interessant te worden. Er wordt een uitgebreid programma uitgevoerd en ernst en luim zullen elkaar afwisse len. Behalve de reddingsbrigade van IJmuiden nemen aan de demonstraties deel de brigades van Castricum, Wijk' aan Zee, Bloemendaal en waarschijnlijk ook die van Heemskerk. BAZAR VOOR BEWAARSCHOOL. Naar wij vernemen zal van Woensdag 30 September tot en met Zaterdag 3 October in de bewaarschool Pres. Krugerstraat een bazar gehouden worden ten bate van deze school. TERAARDEBESTELLING J. SLIGGERS. Gistermiddag' is onder groote belangstel ling op de Algemeene Begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Sliggers, die dezer dagen plotseling door den dood uit den kring der zijnen werd weggerukt. Velen hebben bij de groeve getuigd van hunne verslagenheid bij den dood van den man, die zich door zijn beminnelijke persoon lijkheid vele vrienden had gemaakt. Namens de Melkslijteirsvereeniging De Een dracht, waarvan de overledene voorzitter was, voerde de heer C. Ootjes het woord, die den overledene dankte voor hetgeen hij voor de vereeniging had gedaan. De heer v. d. Berg sprak namens de R.K. Melkslijtersvereeniging St. Jozef. De heer K. Spijker Jr. bracht een laatsten groet namens, het hoofdbestuur'van de Chr. Jongemannen Vereenigingen in Ne derland, waarna de heer de Booij van 's Gra- venhage den overledene hulde bracht na mens den Centraten Bond van Melkhandelaren. Ds. Swaan sprak eenige gevoelvolle woorden en memoreerde o.a. het vele werk, dat de overledene voor de Hervormde Zondagsscholen heeft gedaan. De oudste broer van den overledene dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling'. DE VELSER HUISVROUW. Het programma voor de maand September van de af deeling Velsen-IJmuiden der Ned er - landsche Vereeniging van Huisvrouwen ver meldt het houden van een ledenvergadering in Kennemerhof op Dinsdagmiddag 8 Septem ber. In deze vergadering zal wegens het af treden van mevrouw P. de BoerHarder, de verkiezing moeten plaats vinden van een voor zitster. Mevrouw de Boer zal echter een plaats in het bestuur worden aangeboden. Donder dagmiddag 24 September houdt de heer H. J. Calkoen, leeraar aan de R.H.B.S. in het Va- cantie-kinderhuis, Groeneweg een lezing met lichtbeelden over „Oorsprong van oude Euro- peesche kunst en godsdienst". Donderdag 3 en 17 September worden in Kennemerhof handwerkmiddagen gehouden. ZWAARDVISSCHEN VERNIELEN HARING NETTEN. Opvarenden van een alhier binnengeko men Katwijkschen logger melden, dat het de laatste weken meermalen voorkomt, dat de haringnetten door groote zwaardvisschen ver nield worden. Zij zwemmen dwars door de netten heen, daarin groote gaten achterla tende. Het is reeds gebeurd, dat een logger de reis moest afbreken, omdat vrijwel alle netten ver nield waren. Groot deel van den achterstand ingehaald. De omzet in den Rijksvischafslag geduren de de maand Augustus wijst er op, dat de stoomtrawlvisscherij, het specifieke IJmui- densche bedrijf, aardig „opgehaald" heeft, want de sprong, die de opbrengst dezer vis- scherij gemaakt heeft in vergelijking met die van Augustus 1935 is waarlijk frappant. Dat scheelde maar eventjes f 90.000 Er is geen reden, om te juichen, alhoewel we over de beteekenis van dezen vooruitgang toch ook zoo maar niet heen mogen loopen. Immers wij zien er het bewijs in. dat het bedrijf, zij het ook op een veel bescheidener schaal dan voor de crisis, in stand gehouden kan worden waaraan velen lang getwijfeld hebben. Het bedrijf is ziek, maar de ziekte is niet doodelijk, IJmuiden is niet stervend. Het is moeilijk te zeggen, waaraan deze sprong in de goede richting te danken is. Twee factoren zouden hiervoor aangewezen kunnen worden n.l. het frissche weer en de goede resultaten der trawlharingvisscherij voornamelijk wat betreft de resultaten der visscherij. De omzet is thans nog rond 95 mille bij dien van de eerste 8 maanden van 1935 ten achter. Zullen we dien achterstand nog inhalen? Veel zal van het verdere verloop van de haringaanvoeren afhangen, niet alleen van die der stoomtrawlers, maar ook van de drif ters, waarvan inmiddels de eerste met een flinke besomming is aangekomen. Verleden jaar is het met de drifters* zeer zuinig ge weest, zoodat er maar weinig noodig is, om dit in te halen. Anders was het echter met de Nederlandsche stoom- en motorloggers, die de laatste vier maanden van het jaar enorm veel aanvoerden, zoodat het de groote vraag zal zijn, of deze schepen het dit jaar zoo ver zullen brengen. De opbrengst dei- door de stoom- en motorloggers aangevoerde haring bedroeg rond 3/4 millioen gulden. Ongetwijfeld zal de versche haringvisscherij dit jaar ongeveer hetzelfde beeld geven. Ver wacht kan worden, dat ook nu veel loggers versche haring zullen aanvoeren. Het staat echter te bezien, of het kwantum en de op brengst van verleden jaar bereikt zal kunnen worden. Er kwamen gedurende de maand Augustus binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 163 (139) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met f 352.381 (f 263.72)2), 153 (220) motorloggers met f 66.370 (f 84.675), 663 (715) motorkustvisschers met f 68.007 (1 44.890), 24 (37) open booten met f 841 (f 157), 7 (10) Deensche motorkotters met f 4559 (f 5467), 1 (2) Belgische motorkotter met f 31 (f 742) en 2 (0) Zweedsche met f 724. Van de drijfnetvisscherij1 (0) stoom- logger met f 3000 en 5 (2) motorloggers met f 4622 (f 2635). De opbrenst der consignaties bedroeg f 6383 (f 5416). Het was te verwachten, dat de trawllog- gers hun cijfer van verleden jaar niet zouden haten, omdat er slechts een 60-tal met den trawl is blijven visschen. Meer dan verleden jaar zijn de trawlloggers op de groote haring visscherij gegaan. Een en ander blijkt daar uit, dat er in Augustus 1935 67 trawlloggers meer binnen kwamen dan in Augustus 1936. Iets merkwaardigs zien we ook bij de motor kustvisschers. Ondanks dat er 52 van deze scheepjes minder binnen kwamen, was de opbrengst bijna 22000 gulden hooger. De besommingen waren dus aanmerke lijk beter, zeer waarschijnlijk doordat thans met groote schepen (kotters) wordt gevischt. Gedurende de eerste 8 maanden van 1936 kwamen o.a. binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij: 977 (1073) stoom- en motortrawlers met f 1.962.366 (f 2.154.594), 1767 (1765) motor loggers met f 860.561 (f 876.353), 4014 2583) motorkustvisschers met f 317.129 (f 188.801), 10 (9) Duitsche trawlers met f 26.920 (f 28.352, 64 (127) Deensche kotters met f 3918 (f 71.115, 6 (12) Belgische met f 898 f 6549). 1 (0) Duitsche met f 300 en 3 (0) Zweedsche met f 1369. Van de drijfnetvisscherij5 (91) stoom- loggers met f 9.858 (f 52.893), 14 (34) motor loggers met f 12922 (f 38.967) en 55 (4) Engel- sche drifters met f 53.629 (f 2982). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van Augustus 1935). NU OOK VEEL MAKREEL. De laatste dagen komt er niet alleen veel haring, maar ook veel makreel aan den afslag. Sommige booten brachten behalve hun ge wone visch 400 a 500 manden makreel mede. Onder den invloed van den grooten aan voer zijn de prijzen belangrijk gedaald. PERSONALIA. Tot leeraar in de wiskunde aan het Christe lijk Lyceum te Almelo is benoemd onze plaats genoot de heer L. Dalhuijzen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stukgoed gelost. Het Duitsche motorschip Caribia" heeft ko mende van West Indië, de voor Amsterdam be stemde passagiers hier geland en de lading stukgoederen gelost in lichters. Daarna heeft het schyp zijn reis naar Hamburg voortgezet. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip .Varmdö" is van Oxelösund bij het Hoogovenbedrijf aangeko men met een volte lading ijzererts. IJzerversch eping Het Zweedsche stoomschip Bore is hier van Antwerpen aangVkomen om bij de Hoogovens ijzer te laden voor Zweden. in ons nummer van morgen (Zaterdag) publiceeren wij een voor jong en oud. Leest dus dat nummer aandachtig. Uw moeite zal worden beloond Huldiging van den dirigent. Gisteravond gaf het fanfare-korps „Wil helmina" een concert in de muzieknis in het Rijkenspark, waarvoor de belangstelling heel goed noemen was. Ook nu viel het weer op, dat het om de nis uiterst rustig- was, hoewel ook nu slechts één agent van politie aanwezig was. Zooals voor de hand ligt, waren velen ge komen, om de nummers te beluisteren, waar mee „Wilhelmina" op het concours te Krom menie zoo'n succes heeft geboekt. Met eigen ooren hebben zij nu kunnen hooren, dat „Wil helmina" alle recht op een eersten prijs had. Ook de andere nummers werden goed ten ge- hoore gebracht, zoodat tenslotte niemand zich z'n gang naar de muzieknis zal beklaagd hebben. Voor de pauze vond naar aanleiding van het Krommenieër succes een huldiging van dirigent Groot plaats. Voor het korps sprak de voorzitter, de heer J. Strijder. Hij feliciteerde den dirigent met het, behaalde succes, er op wijzend, dat dit grootendeels het gevolg was van den ijver, welken de heer Groot door het houden van partij- en extra repetities aan den dag had gelegd. Namens het korps hing spr. hem een lauwerkrans om en bood een studie-boek op muziek-getaied aan, de wensch daarbij uitspre kend, dat de band, welke dirigent en korps nu reeds bond, door één en ander nóg sterker zou worden aangehaald. Het korps onderstreepte de woorden van zijn voorzitter met een drietal fanfares en toen trad één der adspiranten naar voren om mede namens een vijftal „collega's" den di recteur een dirigeerstok aan te bieden. Namens de kunstlievende leden sprak de heer J. Engelhart. Deze bracht den heer Groot -eveneens hulde voor zijn prestaties en schet ste, de vreugde van de „Wilhelmina"-suppor- ters in Krommenie, toen bekend werd ge maakt: „Wilhelmina" Santpoort, eerste prijs met 359 punten. Spr. bood een fraaie bloe menmand aan. Voor „Santpoorts Bloei" vertolkte de heer G. J. Bremerkamp de gevoelens. Spr. zeide, dat het bestuur eerst hedenavond kort voor 8 uur een „tip" omtrent de huldiging kreeg en 't daarom alleen bij woorden inplaats van bij „woorden bloemen" zou moeten laten. In de eerste plaats huldigde spr. het korps in 't algemeen, om dan zich in 't bijzonder tot de oude garde te richten, die trots alle „ups and downs" „Wilhelmina" trouw bleef. Den jongeren onder de leden stelde spr. deze oude garde tot voorbeeld, opdat „Wilhelmina" steeds hooger op de muzikale trap zou stijgen. Tenslotte wendde spr. zich tot de dirigent. „Toen bekend werd" aldus spr. „dat Neer- lands jongste dirigent voor het oude „Wilhel mina" zou komen te staan, zal menigeen zich afgevraagd hebben: „Wat moet zoo'n „broe kie" nu vöor „Wilhelmina" doen?" Welnu, heer dirigent, op deze vraag hebt gij op schit terende wijze in Krommenie antwoord gege ven. En uw prestatie komt in een nog fraaier licht te staan voor hen, die weten onder welke omstandigheden gij aan „Wilhelmina" kwaamt Gaat op dezen weg voort, en ik houd mij overtuigd, dat onze plaats een korps zal krij gen, waarop ze terecht trotsch kan zijn en de naam Groot een naam met goeden klank in de dirigentenwereld zal worden." Zichtbaar onder den indruk dankte de heer Groot allen. SPEELTUINBEWAKER BEWUSTELOOS GESLAGEN. Utrecht, 3 September. Gisteravond is in een speeltuin in het Ondiep, een 25-jarige speeltuinbewaker bewusteloos in zijn wacht huisje gevonden. Het is verboden, in den tuin, na sluitingstijd te spelen. Aangezien het evenwel meermalen voorkwam, dat de jeugd zich toch toegang tot den tuin verschafte, had men twee bewakers aangesteld. Gisteravond hebben twee jongens van 16 en 17 jaar op het oogenblik, dat een der bewakers zich even verwijderd had, zich toegang tot den tuin verschaft. Zij weigerden te voldoen aan het bevel den speeltuin te ver laten. Een van de jongens heeft daarbij den bewaker met een hard voorwerp op het h.^ofd geslagen, tengevolge waarvan deze een 'tehte hersenschudding opliep. Het slachtoffer wist nog naar zijn wachthuisje te strompelen, waar hij later door zijn collega werd gevonden. De toestand van den bewaker was heden morgen nog van dien aard, dat hij nog van tijd tot tijd het bewustzijn verloor.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1