HET NIEUWE AVONDBLAD wy Richtingwijzing. 21e JAARGANG No. 259 MAANDAG 7 SEPTEMBER'36 IJMUIDEN Het tweede lek in den gaszinker hersteld. Visscherij nieuws in een notedop. Reddingsdemonstraties in de Zweminrichting. Feestweek in IJmuiden-Oost. „De Lichthoeve" te Santpoort. De aardschokken in Atjeh. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus ïy2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuftgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM rAJJ VERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Werkzaamheden naderen hun voltooiing. Thans is ook de herstelling van het tweede lek in den gaszinker in het Noordzeekanaal gereed gekomen en wanneer zich geen verdere compli caties voordoen, is het spoedig inruk ken geblazen voor van Wienens duik- toren, die thans gedurende 2A maand zijn moeilijk werd op en in den kanaalbodem heeft verricht. Al dezen tijd is dit merkwaardige instru ment tal van keeren hier opgehaald, ginds weer neegelaten, zonder fout en zonder storing kon het zoeken naar de breuken in de gasleiding wor den voortgezet. Zoodra het tweede lek nabij den Noorde lijken oever van het kanaal in het hellende deel van den zinker werd gevonden, toog men aan het werk, om ook dit lek te her stellen. Van te voren had men reeds, zooals men weet, in die buis van de waterleiding een syphon aangebracht, waarmede men deze buis bruikbaar maakte voor gastransport. Men heeft echter niet alleen het lek her steld, men heeft ook in de gasbuis flexibele verbindingen aangebracht, teneinde het ge vaar van nieuwe breuken tengevolge van ge constateerde spanningen, uit den weg te ruimen. Ook dit karwei heeft heel wat gevergd van het personeel van den heer van Wienen, dat dagen achtereen eiken dag weer uren en uren. in de beperkte ruimte onder zeer moei lijke omstandigheden heeft moeten werken. Dank zij het uithoudingsvermogen van deze wakkere mannen, dank zij hunn vakbekwaam heden, heeft het werk zulk een vlot verloop gehad. Hedenmiddag zal de gasleiding ge perst worden en mocht daarbij blijken dat er zich geen lekken meer in be vinden, dan kan Velsen gerust zijn. Dan is er een einde gekomen aan de vrees, die bestond, voor moeilijkheden in de gas- voorziening en zal gebleken zijn, dat het ge meentebestuur een goede keuze heeft ge daan, door aan den heer van Wienen het herstellen van den zinker op te dragen. iDan weer naar den waterzinker. Als de gasleiding gereed is gekomen het geen een feit is als de persing blijkt, dat de leiding dicht is, ook mantel gesloten zal zijn zal de installatie van ir. van Wienen nog eenmaal verhuizen. Het is n.l. gebleken dat zich ook in de waterleidingbuis nog spanningen voordoen. Om ook deze te neu traliseeren, zal in deze buis een flexibel stuk worden geplaatst. Dit geschiedt in het hori zontaal liggende deel van den zinker, nabij den Noordelijken oever. Als alles ook verder naar wensch gaat, zal einde volgende week de duikinstallatie haar taak volbracht hebben. Voor alle moeite die men zich heeft ge geven is het te hopen, dat alsdan zal blijken dat de zinker geheel volwaardig is geworden en dat nog vele jaren het transport van gas en water door beide buizen ongestoord mag geschieden. JUBILEUM AAN DEN WATERKANT Morgen zal de heer B. J. Peters veertig jaar werkzaam zijn als wachtsman van de hier ge vestigde scheepsagenten. In den loop dezer jaren heeft de jubilaris vele veranderingen in de scheepvaart kunnen waarnemen. Oorspron kelijk moesten de schepen dikwijls voor de sluizen wachten en op de dukdalven in de Buitenhaven meren. Dan roeide hij den be trokken agent naar het schip om dit te kun nen inklaren. In den ouden tijd der zeilsche pen, toen er nog een groote concurrentie onder de makelaars was, kreeg hij al zijn werkgevers tegelijk in de vlet mede. Langza merhand werd het wachten door het in dienst stellen van twee siluizen voor de schepen min der en behoefde hij ook niet meer te roeien, zoodoende werd de betrekking ingekrompen tot het simpele „waarscuwen". In den loop dei- jaren heeft de jubilaris een zoo goeden kijk op de schepen gekregen, dat hij onfeilbaar kan vertellen welke boot er binnen komt. De stand van de masten, het schoorsteenmerk, de kleur van de huidbeschildering zijn voor hem duidelijke merken om het schip te kennen. Maar niet alleen in het scheepvaartverkeer doch ook in het scheepvaartbedrijf heeft de heer Peters verschillende veranderingen me degemaakt door samenvoeging', liquidatie of vestiging van scheepvaartkantoren ter plaatse. Een groot aantal sluismeesters, sluisknechten en ambtenaren van de douane heeft de heer Peters zien komen en gaan. En het pleit voor zijn gemoedelijken om gang, dat hij steeds met ieder heeft kunnen opschieten in het roezemoezige wereldje, dat „scheepvaart" heet. Weinig kooplust voor pekelharing. De ha- ringlogger, die Zaterdag met 28 last haring aan den afslag was, trof het niet, daar er weinig kooplust was. De goede maatjesharing werd grootendeels bij f 8.50 per kantje opge houden. Steurharing naar België. Nu bij de groote aanvoer van versche haring de prijzen aan den lagen kant zijn gekomen wordt veel haring gekocht om te steuren. De steurharing wordt grootendeels uitgevoerd naar België. De vischomzet in Oostende. Gedurende de week van 28 Augustus tot en met 3 September bedroeg de omzet in de vischmijn te Oostende 1.837.380 fr. Ook de haringtrawlers in Oostende maken mooie reizen. De haringtrawlers, die de vorige week in Oostende binnen waren, hebben mooie reizen gemaakt. In de week van 28 Augustus tot en met 3 September kwamen er 6 trawlers aan de markt, n.l. 5 stoom- en 1 motortrawler, alle van de Smalls. De vangsten varieerden van 600 tot 900 manden, gevangen in 5 tot 7 dagen. Deze trawlers besomden 50.000 tot 70.000 francs (f 2500 a f 3500). Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 52 stoomschepen en 26 motorschepen, teza men 78 schepen tegen 64 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken er 48 stoom- en 17 motorschepen, tezamen 65 schepen tegen 92 schepen in de voorlaatste week. Uit- en naar zee passeerden er in de laat ste week tezamen 143 schepen of 13 schepen minder dan in de week te voren. Hout voor Velsen. Met het Russisch stoomschip Lunacharski is van Archangel een lading hout bij de pa pierfabriek te Velsen aangekomen. Beëindiging huur. Het Engelsche stoomschip The Monarch, dat eenige reizen van Amsterdam naar Huil gemaakt heeft voor de Hollandsche Stoom boot Mij., is weer uit haar dienst ontslagen en in ballast naar Seaham vertrokken om aldaar kolen te laden.. Weer in de vaart. Het stoomschip Zaanstroom van de Hol landsche Stoomboot Mij., dat geruimen tijd heeft stilgelegen, is weer in de vaart gebracht en Zaterdag naar Manchester in zee gegaan Groote diepgang. Het met stukgoederen en passagiers naar West Indië vertrokken motorschip Colombia passeerde het Noordzeekanaal met een diep gang van 84 decimeter. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Thesee is hier van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. SPEELTUINVEREENIGING „DE MOERBERG". Een goed geslaagd Kinderfeest. De kinderen van den speeltuin „de Moer- berg" hebben Zaterdagmiddag een prettig feest gehad. Was het de bedoeling van het be stuur, dit feest in den speeltuin te houden, wegens de minder gunstige weersgesteldheid heeft het plaats gehad in het R.K. Vereeni- gingsgebouw, Mahustraat. Het feest is hier echter niet minder om geweest, de kinderen hebben een heerlijken middag gehad. Voor dit feest was door het bestuur uitgenoodigd de heer Th. J. Keilen uit Amsterdam, die de kleinen op een uitstekende wijze heeft bezig gehouden met poppenkastvertooning, gooche len en buikspreken. Het bestuur van „de Moer- berg" heeft met den heer Keilen een goede keuze gedaan want deze bleek in zijn optre den „de juiste man op de juiste plaats" te zijn. Leefden de kleinen mee met de poppen kastvertooning, en deed deze telkens door de zaal een heldere lach weerklinken, bij het goo chelen waren zij vol bewondering over de mooie toeren die verricht werden, terwijl het buikspreken eveneens de lachspieren in wer king bracht. Verder werden de kinderen rijkelijk ont haald op allerlei heerlijkheden, zoodat ze uiterst voldaan huiswaarts gingen. OPDRACHTEN. Het aanleggen der centrale verwarming in de woning van den geneesheer-directeur van het St. Antoniusziekenhuis aan den Zeeweg is opgedragen aan de fa. Th. J. Maas, te Bloe mendaal. Het aanleggen der centrale verwarming in een villa aan de Verloren van Themaatlaan alhier'is opgedragen aan de fa. F. H. en G. Stevens, te Beverwijk. KINDERFEEST DER COÖPERATIE „DE EENDRACHT" In verband met het 25-jarig bestaan der co- operatie „De Eendracht" zal een kinderfeest worden georganiseerd op Zaterdag 19 Sep tember a.s. Deze vindt plaats in het R.K. Vereenigings- gebouw aan den Wijkerstraatweg. Medewer kenden zijn Alex en Lotte Wins, goochelaar en Oud-Hollandsche poppenkast. WINTERLEZINGEN. Door de vereeniging van Jong Hervormden te IJmuiden-Oost is het plan opgevat, in het komend winterseizoen een drietal lezingen te organiseeren. Drie sprekers hebben zich bereid verklaard, een lezing te willen houden en wel op> 28 Oc tober Ds. A. K. Straatsma te Den Haag, met het onderwerp: „Bartje, de aanklacht van een kind tegen de groote menschenwereld." Pro fessor Dr. A. H. de Hartogh, te Amsterdam hoopt 25 November te spreken over: „Het Hu welijk", De laatste lezing vindt plaats 4 Fe bruari door Ds. N. Buffinga, te Rotterdam, on derwerp: „God en Wereldleed" (De Officier van Justitie te Zutphen heeft in een rechtzaak de hoop uitgesproken, dat de pers er eens op zou wijzen, dat richtingwijzers van een auto vooral tijdig dienen te worden uitgestoken.) Natuurlijk is de pers bereid, Want ligt hier niet haar daaglijksch werk? Zij is reeds sedert langen tijd In richting wijzen extra sterk. Dus, waarde automobilist, Wanneer gij links of rechts wilt gaan, Wijs, voor gij tot uw draai beslist, Uw plan vooral steeds tijdig aan. Denk, snelle stuurman aan den wal, Voordat gij leelijk onheil sticht, Aan het spreekwoordlijk ongeval, Dat juist in een klein hoekje ligt. Maar, nu ik toch daarover praat, Geloof ik, dat die wenschlijkheid Al evenzeer op fietsers slaat En op den man die motor rijdt. Voor veiligheid in het verkeer, Geldt dus voor ieder, in het kort, Wanneer hij zondigt in de leer- Zorg, dat gij tijdigwijzer wordt. P. GASUS. jay moet het nut van ^JUdl adverteeren inzien. zorgen voor publiciteit EXPLOITATIE VAN BOUWGRONDEN. Ter voldoening aan de toezegging, door B. en W. gedaan bij de voordracht, aangaande het uitbreidingsplan bieden B. en W. den raad ter vaststelling aan een verordening, houdende algemeene regelen voor het in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein door particulieren. Volgens het ontwerp zal het als bouwterrein in exploitatie brengen van gronden door par ticulieren slechts kunnen geschieden met medewerking der gemeente, die verleend wordt bij raadsbesluit, waarbij de in de verdere ar tikelen der verordening vervatte grondslagen in acht worden genomen. De medewerking zal slechts worden verleend voor gronden, welke voldoen aan de navol gende eischen: a. de gronden moet begrepen zijn in een goedgekeurd plan van uitbreiding, waarbij de bestemming van den grond in onderdeelen is aangewezen; b. zij moeten zoodanig zijn gesitueerd (ver leden deelwoord van het „Nederlandsche" werkwoord: situeeren) dat de aan te leggen wegen in rechtstreeksche verbinding komen met bestaande wegen, waarin een goed func- tionneerende en tot het centrale riolennet be- hoorende en er volledig mede in verbinding staande rioleering aanwezig is, alsmede water, gas- en electrieiteitsleidingen; c. zij moeten zijn van een dusdanigen vorm, dat de mogelijkheid van de totstand koming van geheele bouwperceelen is ver rekend. De in het eerste lid bedoelde medewerking wordt niet verleend, indien de Raad de exploi tatie in het algemeen belang ongewenscht acht. VELSER ZWEMINRICHTING. In de week van Zaterdag 29 Augustus t/m. Vrijdag 4 September j.l. werden er totaal 2179 baden genomen. Het laagste aantal werd genoteerd Maan dag, 31 Augustus j.l. 122, terwijl Zaterdag, 29 Augustus 699 baden werden genomen. Ondanks het gure weer goed geslaagd. De Zondagmiddag in de zweminrichting der V.Z.V. gehouden reddingsdemonstraties hadden het, wat het weer betreft, niet slech ter kunnen treffen. Dat er desondanks met groot élan „gered" werd, pleit voor het enthousiasme van de deelnemers en de deel neemsters. Kwam tijdens de eerste nummers het zon netje af en toe nog eens om den hoek kijken hoe later het werd, des te slechter werd het weer. Zwemmers noch toeschouwers lieten zich echter door de malsche nazomer-buities afschrikken en tot het einde bleef men lustig doorzwemmen, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De jury bestond uit de heeren Meijerink Haarlem; Dr. H. Leenaers, Castrlcum en J. P. Weijbrug, IJmuiden. Voor het begin der demonstratie werden deelnemers en juryleden begroet door den heer A. P. Bakker, voorzitter der IJmuider Reddingsbrigade, waarna de heer Meijerink nog wees op het nut van het zwemmend red den. De verschillende wedstrijden hadden het volgende resultaat: 25 M. gekleed zwemmen heeren: 1. Hinrichs 26.4 sec. 2. J. v. d. Bos 27 sec. 3. Strik, Castrlcum 30.6 sec 25 M. gekleed zwemmen dames. 1. A. Bakker 28.1 sec. 2. M. Bakker 28.2 sec. 25 M. gekleed m. ongekleeden drenkeling: 1. Haanepen 6 min. 5 sec. 2. J. v. d. Bos 7 min. 2 sec. 250 M. gekleed, dames: 1, Mevr. Douzon, Bloemendaal 6 min. 11.8 sec., 2. M. Bakker 6 min. 47.1 sec. 3. A. Bakker 6 min. 56.8 sec. 250 M. gekleed heeren: 1. Dixon Bloemendaal 5 min. 55.2 sec. 2. J. v. d. Bos 6 min. 22.7 sec. 3. Willems 6 min 56 sec. 25 M. zwemmen met bal en lepel jongens: 1. P. Vissink 24.9 sec. 2. H. Jordaan 25.5 sec 3. en 4. C. Broek en Beets 26.6 sec. Idem meisjes: 1 M. Bakker 31.5 sec., 2. Jeanne Kwak 37.7 sec. 3 en 4 T. van Vrede en M. Kwak 35. sec. Een vroolijk intermezzo was het gecostu- meerd zwemmen waaraan een achttal jonge lui deelnam. Ook hiervoor waren prijzen be schikbaar. Ie prijs Mickey Mouse (Maartje Koster) 2e pr. „Badpakken voorheen en thans" (jon gedames Bakker), 3e pr. Charley Chaplin (C. Bakker), 4e pr. Danseresjes (Cobi Koster en Tini van Vrede). 5e pr. Echtpaar Jansen (J van Zwieten en C. Zanvoort). Een demonstratie die groote belangstelling had was het redden van drenkelingen uit een te water gereden auto, waarbij het redden vlotter ging dan het tewater rijden. Men had hiervoor de beschikking over iets. dat vroe ger een auto was. Thans was het niets dan een kavalje van een carosserlezonder wielen, die op dezelfde manier tewater ge laten moest worden als een schip van een helling. Eerst na veel inspanning slaagde men er in het ding in het water te doen verdwijnen. De twee houten poppen, die als drenkeling fungeerden, werden vrij spoedig door de drie redders op het droge gebracht, Natuurlijk dreven de houten drenkelingen tegen de kap van den auto, wat het redden niet gemakkelijker maakte. Het uitreiken der vele prijizen bekers, medailles en nuttige voorwerpen geschiedde door den heer Meijerink, die aan deze plech tigheid een geestig' tintje wist te geven. De heer Meijerink sprak ten slotte nog woorden van dank tot de IJmuider Reddings brigade en het bestuur van V.Z.V. Zij nog vermeld dat vóór de wedstrijden onder leiding van den badmeester Beukman een demonstratie werd gegeven van vervoerd en bevrijdingsgrepen waarbij de heer Meije rink de noodige toelichtingen gaf. Groote belangstelling voor optocht en ster- tocht De reclame-optocht, die hedenmiddag 3 uur van de Wilgenstraat zal vertrekken, belooft een succes te zullen worden. De optocht bevat opgeveer 30 „nummers" en tal van deel nemers hebben van het hunne veel werk ge maakt. Ongetwijfeld zal ook van de zijde van het publiek de belangstelling zeer groot zijn. De route, die gevolgd zal worden, vindt men vermeld in ons blad van Zaterdag. De stertocht. Omtrent den stertocht voor wandelaars die a.s. Zaterdagmiddag gehouden zal worden, schrijft de leider de heer H. Wezenaar ons, dat ook deze, gezien het groote aantal binnen gekomen inschrijvingen en succes belooft te zullen worden. Een groot aantal vereenigingen, waaronder al onze plaatselijke, hebben reeds ingeschre ven, terwijl een groot aantal hun inschrijving heeft toegezegd. Behalve de vereenigingen is er nog een groot aantal individueelen. Voor degenen, die nog niet hebben ingeschreven, is de gelegenheid gesteld dit alsnog te doen. De leiding heeft besloten, de inschrijving tot a.s. Donderdag 10 September open te laten. Het inschrijfgeld bedraagt dan 0.50. De inschrij ving sluit onherroepelijk Woensdag 9 Septem ber laatste post. Na Woensdag wordt het in schrijfgeld met 0.10 verhoogd, terwijl men er dan niet van verzekerd is de belooning, die be staat uit een prachtig uitgevoerd kruis met lint, direct mede te krijgen. Wandelaars, schrijft dus zoo spoedig moge lijk in aan het adres van den heer H. A. Repko, Kalverstraat 23. De wandelaars uit onze gemeente starten tusschen 2.30 en 3.30 uur van „Het Wapen van Velsen", die uit Beverwijk uit Oud-Meerensteijn en die uit Haarlem van De Weyman te Santpoort. De eindcontrole voor alle deelnemers is het centraal bureau aan den Willemsbeekweg, dat geopend is van 67 uur. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Zaterdagmiddag vergaderde in Kennemer- hof de Districtsbond Noord-Holland van den N.D.B. Besloten werd, binnen 14 dagen de wed strijden te houden om het kampioenschap, zoowel voor de hoofdklasse als voor de 2de, 3de en 4de klasse. Voor de hoofdklasse komen uit de heeren J. W. van Dartelen en J. van Eijk, 'Haarlem, Giskes, Zaandam, Kapelle en Beets, Wormer en onze plaatsgenooten H. de Boer en B. Dukel. VERGADERING ARBEIDERS RADIO AMATEURS. De vereeniging van arbeiders radio ama teurs, afdeeling Velsen, belegt een vergadering op Maandag 14 September a.s. in café Jas- perse. Hier zal de heer B'. v. d. Zijpt, radio- techniker een bespreking' houden over het bouwen van nieuwe toestellen of ombouwen van verouderde toestellen op de. meest voor- deelige voorwaarden. We ontvingen het September-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Sant poort. Zooals gewoonlijk schrijft de Directrice, Zuster J. Th. Kuyk, een hoofdartikel, thans getiteld „Hein". Een oud-correspondente uit Delft, die daar in haar vacantie gastvrijheid heeft genoten, beschrijft op levendige wijze haar indrukken. Dit doet ook E. S. Verder wordt door den administrateur rekening en verantwoording' van de ontvangen giften in geld en natura gedaan. Gehoopt wordt, dat de giften in ruime mate zullen blijven vloeien, want er is eiken dag nog steeds veel noodig. Op het oogenblik vinden er vijftig kinderen een liefderijke verpleging. De secretaresse- penningmeesteresse, Zuster A. Verkerk, die eenigen tijd ernstig ongesteld is geweest, is thans geheel hersteld. Zij verricht weer voor honderd procent met de oude opgewektheid haar werk. EXAMENS ALG. NED. POLITIEBOND. Voor het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond zijn geslaagd de heeren J. H. Kalkman, IJmuiden en T. Hoge- nes, Haarlem. Het diploma verwierven de heeren M. van Kampen te Hillegom, K. Hollander en P. H. Kneyr.sberg te Haarlem. Schade loopt in de honderdduizenden. EEN VLIEGERBOM TREFT EEN HUIS. De uitwerking van een bomaanslag op Irun. BUITENZORG 5 September (Aneta). De materieele schade, ontstaan door de aard schokken welke in Atieb ziin waargenomen, voor zoover toegebracht aan gouvernements gebouwen en wegen wordt geraamd op f 25.000 en voor militaire gebouwen on f 65.00. De schade, welke geleden wordt door par ticulieren, wordt geraamd op twee ton, waar van f 82.000 door verzekering wordt gedektj

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1