HET NIEUWE AVONDBLAD Met Prins Bernhard van SiiiiliBi !lll#8|!||i De Feestweek in IJ muiden-Oost. 21e JAARGANG No. 260 DINSDAC 8 SEPTEMBER 1936 Het Brusselsche Vredescongres IJMUIDEN De werkloosheid. Visscherijnieuws in een notedop. De particulier secretaris van de Koningin heeft, in op dracht van Hare Majesteit, aan den Regeeringspers- dienst mededeeling gedaan van de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld. Het A. N. P. teekent hierbij aan, dat uit deze mede deeling blijkt, dat Prinses Juliana zich verloofd heeft met Prins Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter von LippeBiesterfeld, geboren te Jena 29 Juni 1911. Gistermiddag officieel geopend Zuidwester storm een handicap voor den reclame-optocht. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zooüra zij 14 üagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. H.K.H. PRINSES JUIJANA VERLOOFD Mijn deelneming aan het Brusselsche Vre descongres, op initiatief van Lord Robert Cecil en den Franschen minister Pierre Cot bijeengeroepen, heeft sterke indrukken bij mij achtergelaten. Het vereenigde honderden afgevaardigden uit vijfendertig landen, het telde bovendien vele duizenden bezoekers uit die landen, maar deze cijfers zijn van minder belang. Hetgeen bovenal trof, en dit wereld congres onderscheidde van al zijn voor gangers, was de samenwerking ten bate van den vrede tusschen menschen van de meest uiteenloopende politieke en godsdienstige levensbeschouwingen. In de openbare slotzit ting, met drieduizend aanwezigen in de prach tige groote zaal van het Palais du Centenaire, werd dit nog eens extra gedemonstreerd toen achtereenvolgens gelijkgestemde redevoerin gen werden gehouden door den Belgischen senator de Brouckère (socialist), den Engel- schen conservatief Lord Lytton (eenige jaren geleden onderkoning van Indië) en den Fran schen communistischen leider Marcel Cachin. Er waren meer redenaars, maar ik vermeld dit opeenvolgende drietal als kenmerkende typeering van de uiteenloopende samenstel ling van het congres. De resoluties die het R.U.P. (Rassemblement Universel pour la Paix) aannam, waarbij de besluiten tot voortzetting van deze wereld- samenwerking de andere in belangrijkheid overheerschten, waren geen uitingen van partijpolitiek, van eenig bepaald staatkundig streven, maar van dit allesoverheerschende be sef; de wereld wordt naar den afgrond ge dreven, waarin een nieuwe oorlogsramp het storten zou; dit is een feit van geweldiger be- teekenis dan alle politieke en godsdienstige ge schillen; wij moeten die opzijzetten en met elkaar samenwerken om den ondergang te voorkomen. In deze sfeer vond het gansche Congres plaats. Voortdurend werd bij anderen en bij mij den indruk versterkt, dat de strooming die roekeloos naar oorlog drijft de strijders voor vrede en opbouw op een hoop gedreven heeft en hen tot de uiterste gezamenlijke in spanning opjaagt.boven alle partij geschil len uit Dit is van zoo alles-overheerschend belang dat fouten in de organisatie als het herhaal delijk te laat aanvangen van bijeenkomsten, misverstanden die uit de veeltaligheid der aanwezigen ontstonden, afdwalingen van de agenda er van nietige beteekenis bij bleven. Een nieuwe sfeer van internationale samen werking in de vredesactie is ongetwijfeld te Brussel geschapen. Practisch bleek dit het sterkst uit den stroom van nieuwe plannen en denkbeelden die in de vele commissievergade ringen tot uiting kwam. Het vroeger-ondenk- bare feit dat daarbij geen persoonlijke ge schillen ontstonden, geen enkele wanklank zich deed hooren tusschen menschen van zoo uiteenloopende levensopvattingen, was en bleef een feit. Ik heb vele commissie-vergaderingen ge deeltelijk bijgewoond, en met verbazing deze heterogene gezelschappen, heterogeen ook in nationaliteit en ras, beschouwd. Er was overal rust en aandacht, er was intense belangstel ling voor elk nieuw denkbeeld dat de redding van den vrede zou kunnen bevorderen, er was volledige bereidheid om te luisteren naar men schen die velen anders als hun felste tegen standers zouden interrumpeeren, hoonen en uitfluiten misschien. Dat een volgende oorlog het einde van de beschaving zou zijn en van alle staatkundige stelsels met haar, besliste en reikte ver boven de geschillen uit. Ik heb dit altijd als de Eenige Weg beschouwd, en aangewezen; ik heb er nimmer een zoo indrukwekkende uiting van gezien. Van Nederlandsche zijde was de belangstel ling groot; en passant zij opgemerkt dat Haarlem talrijker vertegenwoordigd was dan eenige andere stad in ons land. In de com missies hebben de Nederlanders zich ook zeer actief doen gelden. Het streven naar orga nisatie en samenwerking op een gemeen schappelijk program voerde den boventoon. De internationale nood overheerschte de in ternationale geschillen; de menschelijkheid rees boven haat en deed haar rechten gel- Ésn. Veel zal nog gedaan moeten worden om de besluiten der commissies tot uitvoering te brengen. Lang niet alle resoluties waren af, gereed voor uitvoering. Er zal doorgewerkt moeten worden. Maar ongetwijfeld zijn alle delegaties naar hun verschillende vaderlan den teruggekeerd met het besef, dat de bo dem voor samenwerking in de vredesactie nog nimmer zoo vruchtbaar is geweest als thans. Daarbij is buiten de congres-bijeen komsten veel overleg gepleegd; iedereen heeft inzichten, moeilijkheden, verschillende om standigheden van anderen leeren kennen. In de groote lijn beschouwd was het een uitermate belangrijk congres. Er zal aan leiding te over zijn om op de resultaten terug te komen. R. P. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 469 bouwvakarbeiders, 301 metaalbewerkers, 57 kantoorbedienden, 16 fabrieksarbeidsters enz, 37 houtbewerkers, 26 landarbeiders, 382 vis schers, haven- en transportarbeiders, 632 losse en fabrieksarbeiders, 313 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 25 bouwvakarbeiders, 34 metaalbewerkers, 7 kantoorbedienden, 28 dienstboden, fabrieks arbeidsters enz., 54 losse- en fabrieksarbeiders en 5 in overige beroepen. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2376 tegen 2346 in de vorige week. AFSCHEID DS. J. H. KOERS. Na een diensttijd van 41 jaar als predikant bij de Gereformeerde Kerk nam Ds. J. H. Koers, de eerste Gereformeerde predikant te Velsen en IJmuiden, Zondag afscheid van de gemeente te Oosterbeek, met een predikatie over Openb. 22 20—21. Talrijke toespraken volgden, o.m. van den burgemeester van Oosterbeek en van den vertegenwoordiger der classis Arnhem. R. K. TOONEELVEREENIGING „KUNST ZIJ ONS STREVEN". „Naar wij vernemen heeft de R.K. Too- neelver. „Kunst Zij ons Streven" voor de opening van haar seizoen 19361937 op 27 September a.s. in studie genomen, het nieuwe blijspel „Polly Perkins", een zeer aardig en geestig geschreven spel van list en liefde door Gerard Nielen. Wij twijfelen er niet aan, of K.Z.O.S. zal op 27 Sept. a.s. met „Polly Perkins" weer vele too- neelliefhebbers naar het Patronaatsgebouw trekken NED. VEREENIGING E. H. B. O. De afdeeling IJmuiden der Ned. Vereeni- g'ing E. H. B. O. houdt a.s. Zaterdag een bloempjesdag'. De bedoeling is, het batig sal do aan te wenden voor het aanschaffen van verbandmateriaal. Op het j.l. gehouden examen voor het ver krijgen van het diploma slaagden alle vijf candidaten nl. de heeren J. Zijl, H. D. Smit, C. Nierop, G. M. van Houwelingen en A. Kui pers. Woensdag 7 October a.s. begint een nieuwe cursus onder leiding van arts A. J. van Leusen te Velsen HET HERSTELLEN VAN DEN GASZINKER. Zooals wij gisteren hebben bericht, zou de gaszinker gistermiddag geperst worden ten einde te onderzoeken, of zich nadat het twee de lek hersteld was, meer lekken in de gas buis zouden bevinden. Door verschillende omstandigheden, o.a. tengevolge van het on gunstige weer heeft men hieraan nog geen gevolg gegeven. Vermoedelijk zal de persing hedenmiddag geschieden. Naar den slooper. De stoomtrawler Ju liana IJM. 63 is voor den sloop verkocht aan de Mij. Holland te Hendrik-Ido-Ambacht, waarheen de trawler inmiddels is gesleept. Korte reizen van haringtrawlers. Som mige haringtrawlers maken zeer korte' reizen, zoodat soms vier reizen in één maand ge daan worden. Zoo was de Ewald, die j..l Dinsdag naar zee vertrok. Zondagavond met 1150 manden bin nen. Voor deze reis van vijf dagen besomde de trawler f 2510. De Utrecht, die heden aan den afslag was, was zes etmalen uit geweest en had een vangst van 1100 manden. V' -ÏMÊËÊ (Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 3.) Gistermiddag vond in „Het Wapen van Velsen" de officieele opening plaats van de door de vereenigde winkeliers georganiseerde feestweek. De heer J. Loendersloot richtte zich met eenige woorden van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den heer Lieuwen, secre taris van den Kon. Ned. Middenstandsbond, die zich bereid had verklaard, de feestweek te openen. Mr. Drs. W. O. Lieuwen verkreeg daarna het woord. Het was den K.N.M.B. aldus spreker een ge noegen, een uitnoodiging te ontvangen, bij de opening van de door de middenstandsvereeni- ging alhier georganiseerde feestweek aanwe zig te zijn. Want uit dit organiseeren van een feestweek blijkt, dat de georganiseerde mid denstand hier ter plaatse, niettegenstaande den druk der slechte tijden zijn initiatief en ondernemingsgeest niet heeft verloren. En dat is gelukkig, aldus Mr. Lieuwen, want zonder dat initiatief en dien ondernemingsgeest zou de middenstand zijn vertrouwen in eigen kracht verliezen, een vertrouwen, dat de midden stand in deze slechte tijden met alle middelen, waarover hij beschikt, moet trachten te be houden. Een dezer middelen is het organi seeren van een feestweek, met het doel om den middenstand bij de plaatselijke burgerij gedurende die week op den voorgrond te stellen. Naast een versterking van het ver trouwen in eigen kracht dus een propagan distisch middel, als het ware een oproep aan de burgerij, niet te vergeten, dat ook de plaat selijke middenstand zijn plaats in het distri butieapparaat nog ten volle waard is en dat een gezonde middenstand vooral voor kleinere gemeenten van groote beteekenis is en dat het in het belang van den burger zelf is, wan neer deze dien middenstand in zijn strijd om het bestaan in deze slechte tijden steunt, door zooveel mogelijk bij hem te koopen. De mid denstand toch is altijd een gemakkelijk be lastingobject geweest. Ten eerste worden winkeliers en ambachtslieden persoonlijk in directe belastingen aangeslagen. Hoe slech ter het hen gaat, hoe minder de plaatselijke overheid van den middenstand aan directe belastingen kan ontvangen. Wanneer men den plaatselijken middenstand verarmd of wegge vaagd denkt, dan zal de gemeente belangrijke bedragen aan belastingen derven. Deze zijn niet te missen en moeten dan door de overige ingezetenen worden opgebracht. Daarnaast brengt de middenstand nog tal van zakelijke en indirecte belastingen op, die in verband staan met zijn bedrijf. Altijd is hij geweest de onbezoldigde kassier van het Rijk en de man, die belastingen af moet wentelen, waarbij menig guldentje door hem is bijgepast. Voorts wees spreker er op, dat de winkeliers zooveel kleur en fleur aan het beeld der gemeente kun nen geven door hun etalages, terwijl des avonds, ais het licht dat uit de vele winkels straalt, de openbare straat gratis helpt ver lichten. Het is de wensch van den Kon. Ned. Mid denstandsbond, aldus spreker, dat de opzet van de feestweek mag slagen, dat de solidari- teitsgedachte mag worden bevorderd, dat de plaatselijke middenstand voor de volle 100% mag worden ingeschakeld en daardoor de winkeliers en ondernemers door de plaatsge- nooten in den moeilijken strijd om het be staan worden gesteund. Ten slotte sprak Mr. Lieuwen den wensch uit, dat het 't bestuur van deze organisatie mag gelukken, in Velsen- IJmuiden-Oost één éénheidsfront te vormen en dat de middenstanders indachtig zullen zijn aan het spreekwoord „Eendracht maakt Macht". De heer G. H. Vallo van Zandvoort, secretaris van district 13 van den K.N.M.B. zeide, dat het zijn grootste wensch is dat IJmuiden-Oost, die hij als een kleine vereeniging heeft ge kend, tot een groote organisatie mag groeien. Namens het bestuur van het district wenschte hij de organisatie het allerbeste toe en hoopte dat de feestweek zal brengen wat er van ver wacht wordt. Ook deze spreker hoopte, dat er meer eenheid bij den middenstand mag komen. De heer S. J. P. Stevens, sprekende namens de Harddraverij Vereeniging „IJmuiden" sprak den wensch uit. dat de feestweek door goed weer begunstigd mag worden en dat deze in alle opzichten mag slagen. De heer C. de Jong bracht als deelnemer dank aan het uitvoerend comité, de heeren Albers, Duller en Repko, die deze weken ber gen werk hebben verzet en zich voor het alge meen belang zeer verdienstelijk hebben ge maakt. Spreker betreurde het, dat slechts een klein deel der winkeliers aan de feestweek deelneemt. Er zijn thans twee stroomingen in den winkelstand te IJmuiden-Oost. Ook de heer de Jong hoopte, dat er meer eenheid mag komen. De heer Loendersloot dankte alle sprekers voor hun vriendelijke woorden en bracht dank aan de comitéleden voor het vele werk. Verder richtte de heer Loendersloot woorden van dank tot het gemeentebestuur en de politie voor de medewerking. Ook de pers dankte spreker, voor de bereidwilligheid, haar kolom men voor nieuws van de feestweek beschik baar te stellen. De reclametoptocht. Was er des morgens gegronde vrees, dat de reclame-optocht letterlijk in het water zou vallen, het is even anders geloopen. Met den regen viel het nog al mee, maar inmiddels had een wellicht nog grooter vijand zijn kop opgestoken. De hevige storm, die was komen opzetten is de oorzaak geweest, dat deze re clame-optocht, die zoovee beloofde, totaal ver waaid is. Slechts een klein aantal reclame wagens was aan den start verschenen, waar onder die van de IJmuider Courant, echter in een eenvoudiger gewaad dan de bedoeling was. Van een bloemenversiering moesten we wegens den storm afzien. De ruiters van de Kennemer Manége waren echter present en nog een aantal auto's en andere wagens, die van een steviger makelij waren dan die van de thuisgebleven deelne mers, waaronder er waren, die de vele moeite, welke zij zich gegeven hadden om goed voor den dag te komen, door één rukwind verloren zagen gaan. In plaats van een lange stoet van 49 nummers, samengesteld door 32 deelnemers, is het een bescheiden optocht geworden, waaraan de Harmonie Wilhelmina door haar vroolijke marschmuziek nog veel fleur wist te geven. Toch trok de stoet, waar hij zich vertoonde, groote belangstelling en hebben de deelnemers, die zich door den storm niet lieten afschrik ken, eer van hun werk gehad. Als men weet, dat eenige groote firma's uit het land alsmede de K.L.M. zich voor deelneming hadden opge geven is het duidelijk, dat deze optocht, die een fraaie inzet van de feestweek had kunnen worden, grootendeels als mislukt te beschou wen is. De stoet werd na een winderigen tocht door IJmuiden-Oost en nieuw IJmuiden op de Bur gemeester Rambonnetlaan ontbonden. De harddraverij. Het is voor het bestuur der jonge Hard draverij Vereeniging „IJmuiden" wel bijzon der aangenaam, dat de door de vereeniging in haar eerste levensjaar georganiseerde hard draverij een groot succes belooft te zullen worden. Het aantal paarden, waarmede werd ingeschreven, is inmiddels tot 32 gestegen, w.o. de beste Nederlandsche, alsmede eenige Belgische harddravers. Het bestuur hoopt natuurlijk, dat het weer beter zal zijn dan bij de reclame-optocht. In dat geval wordt een druk bezoek verwacht. De IJmuider Courant prijsvraag. Bij de volgende winkeliers kan men in de etalage een letter vinden van den IJmuider Courant wedstrijd. Fa. van Hoften, Zeeweg 236, „Kleurenpracht" Zeeweg 231, M, Albers, Zeeweg 222, Maison Artistique, Zeeweg 261, „De Beurs", Zeeweg 33, R. de Boer, Zeeweg 86, Th. van Eek, Zeeweg 29, S. Korver, Zeeweg 69, Loendersloots Waren huis, Zeeweg 53, Magazijn Nederland, Zeeweg 84, Sterk's Schoenenmagazijn Zeeweg 105, „Beider Belang", Kalverstraat 118, Dullers Kapershuis, Kalverstraat 184, H. A. Repko, Kalverstraat 2325, Gebr. Vuijk, Stationsweg 6, J. Wisker, Stationsweg 20, J. Jongejans, Eschdoornstraat 20, Drogisterij „De Ceder", Cederstraat 31, S. Kluft, Cederstraat 33, Schoe- nenhandel Nederveld. Cederstraat 18, Electro- technisch Bureau Kleene, Fazantenlaan 27, P. Seldenrijk, Fazantenlaan hoek Meeuwen laan, D. van Buren, Velserduinweg 83, Wed. H. L. Goossens, Velserduinweg 111, Steenhui zen, Velserduinweg 116, P. de Vries, Willems- beekweg 64, Joh. Elzer, Trompstraat 22, Mar- celis, Trompstraat 17, Aardappelenhandel Ter voort, Trompstraat 6, H. Engelhart, Wille- brordstraat 97, G. Hille, Wijk aan Zeeërweg 27, „Beider Belang", Kennemerlaan 27, Maga zijn De Korf, Kennemerlaan 37, Loendersloots Warenhuis, Schoenenmagazijn Trio, Kenne merlaan 34, Winters, Kennemerlaan 141, J. v. d. Zijl. Kennemerlaan 25, N. J. Burger, de Weerdstraat 40, H. v. d. Wielen, Napierstraat 10, H. Aarts, Mahustraat 25, C. W Aurich, Huijgensstraat 22, Magazijn De Faam, Huij- gensstraat 64, K. Oudshoorn, Huygensstraat 13, G. M. Smits—Strating, J. P. Coenstraat 109, Mej. H. Blok, Snelliusstraat 2, P. Keersemaker, Corn. Drebbelstraat 35, IJzermagazijn Klei man, Stephensonstraat 18, A. Post, Hadley- straat 1,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1