HET NIEUWE AVONDBLAD Eerste harddraverij in IJmuiden werd een groot succes. m -Ti I «Bi De verloving van Prinses Juliana. 21e JAARGANG No. 263 Mooie sportmooi weer en veel publiek. De nationale feestdag. SANTPOORT Diefstallen voor de rechtbank. Moordaanslag mislukt. VRIJDAG 11 SEPTEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—a regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR EST BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de.vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis Is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. De heer Blom (achter de microfoon) biedt tijdens de Donderdag gehouden harddraverij „IJmuiden" een bloemenmand aan. Geheel links burgemeester Kwint, die aandachtig toeluistert. De eerste harddraverij in IJmuiden, geor ganiseerd door de Harddraverij vereeniging .IJmuiden" is een groot succes geworden. In hoofdzaak is dit succes te danken aan het weer, dat in tegenstelling met de laatste da gen al bijzonder mooi was. Bijna tijdens den geheelen duur van den wedstrijd was er vol op zon, wat het verblijf op de baan zeer veraangenaamde. Het talrijke publiek heeft vele mooie rit ten te zien gekregen, zoodat deze eerste dra verij in IJmuiden een mooie propaganda voor de paardensport is geweest. Burgemees ter Kwint was geruimen tijd op de baan. Ook de baan in de Trompstraat was schit terend in orde. Rijders wien wij naar hun oordeel vroegen, gaven hun bijzondere te vredenheid daarover te kennen. Kaarsrecht, van voldoende breedte en ruimte biedend aan duizenden toeschouwers, kan men zich dan ook waarlijk geen betere plaats denken voor het houden van een draverij. Bij de loting, die plaats vond in het café van den heer Snijders, Kalverstraat bleek, dat 23 paarden waren opgekomen, waarvan echter twee nl. Loblied en Flora Mc Elwin nog verstek lieten gaan, zoodat tenslotte 21 dravers aan den wedstrijd deelnamen. Starter was de heer B. L. Vaandrager van Rotterdam; de jury bestond uit de heeren H. Meijer en H. Troost, terwijl kamprechters waren de heeren S. de Vries en S. Pleging. De uitslag. De eerste omloop bracht reeds tal van spannende ritten, zoodat de draverij van het begin af de grootste belangstelling had van de toeschouwers, waarvan de meesten onge twijfeld voor het eerst een dergelijk sport- feest bijwoonden. In den eersten omloop vielen uit Nordeck, Othela, Clara Bascom, Determination, Fan fare, Quita, Wilhelm, Uilenspiegel, Senator Brewer en Wojoka, zoodat zich voor den twee den omloop plaatsten Voma R., Sister Bond, Weidlooper, X. Smiling, Marie P., Vitesse, Johanna M., Yledizoon, Robert Lee, Fatima en Our Dream. Voor Quita (325 M.) bleek de handicap In den rit tegen den prijswinnaar X. Smiling (310 M.) te .zwaar te zijn. In den tweeden omloop sneuvelden Voma B, Weidlooper, Marie P., Yledizoon en Robert Lee, zoodat zich voor den derden omloop plaatsten Sister Bond, X. Smiling, Vitesse, Johanna M., Fa tima en Our Dream. In den tweeden omloop rekende de prijswinnaar gedecideerd af met Weidlooper (315 M.), die beide ritten tegen den draver van stal J. Haan Jr. te Wijdewor- mer verloor. Aangezien het bestuur besloten had, den vierden prijs te verhoogen tot f 30 of !3 maal f 10 voor de nummers 4, 5 en 6, waren de drie verliezers in den volgenden omloop ze ker van een prijs van f 10. Deze verliezers waren Fatima, Vitesse en Sister Bond. Om den eersten, tweeden en derden prijs kampten dus Our Dream, Johanna M. en X. Smiling. Pikeur Vergay, die achter X. Smiling zat, heeft bewezen, dat no. 13 niet altijd een on geluksnummer was. Hij lootte den „stilstaan- den rit" en kwam dus zonder strijd tegen Our Dream, die Johanna M. versloeg in den eindstrijd om den len en 2en prijs, in dezen eindstrijd behaalde X. Smiling een fraaie overwinning en daarmee den eersten prijs. De uitslag was dus: le prijs f 300: X. Smi ling, eigenaar J. Haan Jr. te Wijdewormer, berijder J. Vergay: 2c prijs f 100: Our Dream eigenaar K. Wijk Jr.. berijder B. Bolwijn Jr.. 3e prijs f 50: Johanna M., eigenares mevr. L. Kramer, Rotterdam, berijder N. van Leeu wen. 4e, 5e en 6e prijs, elk f 10: Fatima, Vi tesse en Sister Bond. Na afloop maakte de winnaar onder luide toejuichingen een eere-rondje, getooid met een fraaie lauwerkrans, die hem door den secretaris der vereeniging den heer J. C. v d. Bogaerde om de schouders was gelegd. Tijdens de pauze tusschen den eersten en den tweeden omloop vond op de baan een korte plechtigheid plaats, die getuigde van de goede verstandhouding tusschen de zus- tervereenigingen van Beverwijk en IJmui den. Namens eerstgenoemde vereeniging bood de heer Blom aan het bestuur van de Umuidensche vereeniging een fraaie bloe menmand aan, waarbij hij deze gelulk- wenschte met deze eerste draverij. Namens IJmuiden dankte de voorzitter de heer S. P. J. Stevens. De prijsuitreiking geschiedde in „De Grif fioen" door den heer Blom, nadat hem en zijn vereeniging door den heer Stevens dank was gebracht voor de groote medewerking. Ook de Harddraverij Vereeniging Santpoort kreeg eenige woorden van dank voor de be schikbaarstelling van de afsluittouwen enz. De heer Blom prees nogmaals de IJmuiden- sche vereeniging en wekte allen op de jonge vereeniging te steunen. Draverij-varia. In een bevolkte straat als de Trompstraat bestond een groot deel van het publiek uit bewoners van de straat, mannen, vrouwen en kinderen. En niet alleen langs de baan, ook voor de ramen hunner bovenverdieping- hebben tientallen Trompstraters de races gevolgd. Zelfs zagen we op het dakkapel van een woning aan de Kortenaerstraat de be woners kalmpjes op hun stoelen zitten, van welk verheven standpunt ze een mooi ge zicht op de baan 'hadden. Jan van Leeuwen Sr. was bij de honder den kinderen, die door de goede zorgen van het bestuur een mooi plaatsje bij de finish hadden, sterk favoriet. Waarom? Deze nestor onder de pikeurs had allen een reep choco lade beloofd als hij den wedstrijd mocht winnen. En telkens als „Jan" een rit won kon hij rekenen op luide toejuichingen. Jam- ,mer voor de kinderen kon hij 't niet tot een overwinning brengen. Een klein ongelukje deed zich voor. Bij een der races brak een wiel van de sulkey van Weidlooper, waardoor het dier aan de achterpooten eenige schaafwonden opliep. De heer C. W. J. de Vries, die imet zijn ver- bandtrommel op de baan aanwezig was, heeft het paard verbonden. Het vuurwerk. Het vuurwerk, dat door de Harddraverij vereeniging „IJmuiden" was aangeboden, heeft een ontelbare menigte op de been ge bracht, zoodat een groot deel van den IJmui- der straatweg zwart zag van de menschen, behalve dan wanneer de lichtkogels hoog boven de hoofden der toeschouwers uiteen spatten, op welke momenten de geheele om geving zich baadde in een izee van licht. Ge durende een klein half uur vlogen de vuur pijlen de lucht in, die nu eens hun einde vonden in een hevigen knal, dan weer in een regen van lichtkogels In alle kleuren, draai den vuurspuwende molen, die knetterend uit- eensprongen of wierpen vurige watervallen een regen van vonken over den kanaaldijk. Het slot was een transparant: Wordt lid van Harddraverij-Vereeniging „IJmuiden", welk transparant was geflankeerd door een stuk vuurwerk, rijk aan knaleffecten. Het was voor de jonge vereeniging een da verend slot van een daverenden dag. Zaterdag a.s. dag van nationaal gedenken. 's-GRAVENHAGE, 10 September. In verband met de verloving van prin ses Juliana met prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld heeft het kabinet besloten, dat a.s. Zaterdag de departe menten van algemeen bestuur en de andere rijksbureaux in het land ge sloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een dag van nationaal gedenken, drukt de minister-president namens den Raad van ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere in stellingen op gelijke wijze als het Rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dankbaar heid, die in het gansche volk tot uiting zijn gekomen. EEN NOODLOTTIGE RUZIE. Gisteren ontstond in de Stephensonstraat een hevige ruzie tusschen een bewoner van deze straat en een jongeman, verloofde van zijn dochter. Beiden werden handgemeen. De bejaarde vader van den schoonvader in spé kwam naar buiten om de mannen tot rede te brengen. Dit was niet naar den zin van een broer van den verloofde, die den ouden man, een hartlijder, een slag toebracht, met het gevolg dat deze ineen zakte. Men vreesde het ergste, maar weldra bleek, dat de man slechts bewusteloos was. Spoedig was een dokter ter plaatse, met wiens hulp de oude man spoe dig weer werd bijgebracht. GOEDGEKEURDE STATUTEN. Met Staatscourant No. 175 werden verzonden de afdrukken van de acten betreffende de N.V. Nederlandsche Lak-, Verf- Vernisfa- briek v/h. H. F. Korthals Co., alhier. DE STERTOCHT. De deelnemers- en routekaarten zijn aan alle deelnemers verzonden en het blijkt wel, dat er groote belangstelling bestaat voor den а.s. Zaterdag te houden stertocht, als onder deel van de feestelijkheden in IJmuiden-Oost. De deelnemers worden er aan herinnerd, dat er behalve de vier op de routekaarten ver melde controles, nog een tweetal zijn, die ech ter niet vermeld zijn. De controleurs langs den weg en in de restaurants zijn te herkennen aan een gele band om den arm. Na binnenkomst ontvangen de deelnemers een consumptie-bon die zij kunnen inleveren bij den stand van Beider Belang op het feest terrein, terwijl men tevens dezen avond vrijen toegang heeft tot het Lunapark. Zij nog vermeld, dat de deelnemers uit Haarlem en Amsterdam starten vanuit Ge bouw Olympia aan de K inde r h u is singel te Haarlem en dat het Centraal Bureau niet vóór б.30 uur geopend is voor de deelnemers. CREMATIE M. S. KRUISINGA. Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld onder veel belangstelling de cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer M. 8. Kruisinga, oud-cóm- missaris van het loodswezen te Amsterdam, voordien te IJmuiden en Hoek van Holland. Aanwezig waren de directeur van het loods wezen in 't derde district (Texel en IJmuiden) de kapitein ter zee B. Kruys te Amsterdam, de heeren H. J. Hooger Stoevenbeld, loodscom- missaris te Amsterdam, R. Dobbenga, loods- commissaris te IJmuiden, G. Adriani, oud- loodscommissaris te Amsterdam, F. Visser, oud-loodseommissaris en thans havenmeester te Zaandam, Bloem en Visser, resp. schipper en stuurman van de loodsboot, D. J. Dunne bier, machinist op de loodsboot te IJmuiden, verschillende oud-loodsen te IJmuiden, de heer G. Carst, directeur der Visscherijmaat- schappijen Praxis en Holland te IJmuiden enz. Een neef van den overledene herdacht wat de overledene voor de familie was geweest. De vacantiies in Hoek van Holland bij den over ledene achtte hij de heerlijkste tijden van zijn leven. Nadat de ikist onder orgelspel was gedaald, dankte een schoonzoon voor de belangstelling. Festiviteiten in verschillende deelen der gemeente. Ter gelegenheid van den natio- nalen feestdag worden a.s. Zaterdag in verschillende deelen der gemeen te festiviteiten gehouden, die ondanks den korten tijd voor voorbereiding de burgerij in staat zullen stellen, uiting te geven aan hunne ingenomenheid met de verloving van Prinses Juliana. Van vele zijden verzocht men ons er bij de ingezetenen op aan te dringen, de vlaggen uit te steken en zich met oranje te tooien. In IJmuiden. Het bestuur der Oranjevereeniging „Wil- helmina" heeft een programma in elkaar ge zet, waarin vooral de muziek niet ontbreekt. Des middags half drie worden de kinderen met muziek van hun school gehaald, waar zij zich, met vlaggen en oranje getooid zullen opstellen. Ze marcheeren naar het Kenne- merplein en gaan van daar in optocht met twéé muziekverenigingen naar het Willems plein, waar eenige liederen gezongen zullen worden. Burgemeester Kwint zal verzocht worden, 's avonds half acht van de muziektent op 't Willemsplein af een rede te houden. Aan alle plaatselijke verenigingen wordt verzocht zich groep bij groep op te stellen, welk ver zoek ook de burgerij geldt. Jongelui wordt ver zocht, lampions en vlaggen mede te nemen om, als de burgemeester aan het verzoek vol doet, na diens rede een optocht met muziek door geheel IJmuiden te kunnen organisee- ren. In Velsen-Noord. De Oranje-vereniging te Velsen zal Za terdagavond met medewerking van de plaat selijke verenigingen een fakkeloptocht or- ganiseeren. bij welken optocht de muziek verenigingen Concordia en St.-Caecilia hun medewerking zullen verleenen. De stoet wordt opgesteld in de Banjaertstraat. De vereeniging heeft inmiddels het volgende telegram verzonden: „Koninklijk Huis, Den Haag. Oranjever eeniging Velsen biedt haar hartelijke geluk- wenschen aan en bidt u Gods besten zegen toe." In Driehuis. In Driehuis komt de burgerij Zaterdag avond 8 uur bij de R. K. kerk bijeen. Hier wordt een stoet gevormd, die met muziek, lampions en fakkels door het dorp zal trek ken. Na den optocht zullen bij de kerk natio nale liederen gezongen worden. OOGSTFEEST VAN HET LEGER DES HEILS. Zondag heeft in het Leger des Heils het jaarlij ksche oogstfeest plaats. Een keur van vruchten en bloemen wordt op het platform tentoongesteld. Deze worden Maandagavond verkocht. De opbrengst is ten bate van den Legerarbeid hier ter plaatse. Zondagmorgen heeft tevens een opdracht- dienst plaats, die geleid wordt door kapiteine de PreeEdelkoort. R. C. BREDERODE. A.s. Zondag worden door de elftallen van Brederode de volgende wedstrijden gespeeld: Terrein Brederode Brederode 2—E. H. S. 3, 12 uur. Brederode 1E. H. S. 2. 2 uur. Terrein Ripperda Ripperda 4Brederode 3, 10 uur. De junioren spelen in het sportpark te Heemstede om den v. d. Aartbeker. Zij beginnen met den wedstrijd Kinheim jun.Brederode jun. 10 uur. De adspiranten spelen Zaterdag 12 Septem ber op het E.H.S.-terrein tegen E. H. S.-adsp. Dit is de generale repetitie voor de groote uit voering die men competitie noemt. Een episode uit de gisteren te IJmuiden gehouden harddraverij. De jeugd ziet vol spanning toe. Gas gestolen en automaten met onecht geld bewerkt. Door middel van op kwartjes en dubbeltjes gelijkende stukjes metaal had een 31-jarige Zandvoortenaar sigaretten uit automaten ge haald. Dat was ontdekt en een huiszoeking werd bij hem gehouden. Daarbij bleek, dat de man al geruimen tijd gratis gas kreeg, omdat hij een binnenband van een fiets als leiding om den meter heen had gebruikt. Voor deze twee feiten stond de man Don derdagmiddag terecht. Hij bekende beide feiten, doch verklaarde de muntjes niet voor geld te hebben willen uitgeven. Pres.: „Het lijkt toch veel er op, u kreeg in eder geval toch de tegenwaarde ervoor terug gaf u ze niet rechtstreeks uit". Verdachte vertelde tot het idee te zijn ge- :omen, doordat men dikwijls erover hoorde preken, dat valsche munten in automaten verden gevonden. Daar de eigenaars van ^.g.n. grijpautomaten dikwijls de duurdere voorwerpen terugkoopen van hen die ze een enkelen keer winnen, wilde hij ook zijn geluk eens beproeven. De officier van justitie, die zich tot het ten laste leggen van deze feiten had bepaald, hoewel verd. ook in Heemstede automaten op deze wijze had bewerkt, eischte een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van preven tief. De verdediger, mr. C. Blankevoort, legde uit dat verdachte's levenshouding buitengewoon asociaal was, wat reeds in zijn kinderjaren was gebleken. Hij had vreemde opvattingen over het mijn en dijn en in verband met ver dachte's onmaatschappelijkheid riep pleiter de clementie der rechtbank in. Uitspraak 24 September. Regeeringsgehakt en kleeren waren zijn buit. In den nacht van 11 op 12 Juli verschafte zich iemand toegang tot het gebouw van de N.V. Chemische Industrie te Velsen door een kelderrooster weg te schuiven, een ruit stuk te slaan, de spanjoletsluiting te verwijderen en het raam te openen. Den volgenden mor gen vermiste men eenige heerenkleedingstuk- ken als sokken, schoenen, hemd, pantalon. Ook bleek, dat de inbreker er had geslapen. Drie nachten later kwam er ongewenscht bezoek in een conservenfabriek te IJmuiden. De inbreker klom daar over een poort, zette een ladder op een wagen, brak een ruit op de eerste étage enstal twee blikken gehakt, dat daar werd vervaardigd. De inbreker was een jonge man, een va rensgezel zonder vaste woonplaats, die nu voor de rechtbank moest verschijnen. De president vroeg: „Dat gehakt, heb je dat opgegeten?" en de jongen antwoordde: „Hee- lemaal niet. Eén blik werd in beslag genomen en aan het andere was ik pas begonnen toen ik werd gestoord". Pres.: „Vond je het lekker?" Verd.: „Nee". Pres. tot een getuige, employé bij de fa briek: „Was het een afgekeurd blik?" Get.: „Nee, dat niet. Maar het gaat hier toch niet om die kwestie". De jonge verdachte verklaarde naar IJmui den te zijn gekomen om een boot te zoeken, wat hem niet was gelukt. Thuis kon hij niet komen, vertelde hij, want zijn stiefmoeder en zijn vader zaten beiden onder de plak van diens schoonvader, een ouden man, „een soort tyran". De officier van justitie eischte tegen verd., die twee maal eerder was veroordeeld, een jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. L. G. van Dam, die als verdediger op trad, vroeg aanmerkelijke verlaging van de geëischte straf. Uitspraak 24 September. Een Fransch electro-technisch ingenieur heeft een slot zonder sleutel uitgevonden. Om de deur te openen moet men, juist als bij de telefoon, een aantal nummers van een kies- schijf kiezen. Bij het draaien van een ver keerd getal klinkt een alarmschel. Jongeman rakelings door revolverkogel gemist. Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdag avond j.l. aan den Waaldijk te Beuningen een moordaanslag' gepleegd, die als door een wonder, toch nog goed is afgeloopen. De 40-jarige gehuwde van D. uit Beuningen onderhield sedert eenigen tijd betrekkingen met de 23-jarige mej. G. uit zijn woon plaats. Laatstgenoemde heeft sedert kort ver keering met een 22-jarigen jongeman uit Dru- ten, hetgeen de jaloezie opwekte van Van D. Toen nu Dinsdagavond het jonge paar met elkaar aan den Waaldijk stond te praten, heeft Van D. met een revolver een schot ge lost op den Drutenaar, die evenwel niet be troffen werd. De kogel was wel door zijn klee ren gedrongen, doch had hem niét geraakt Onmiddellijk na het gebeurde zette van D* het op een loopen, terwijl de jongeman uit Druten van een en ander de politie te Beu ningen verwittigde. De politie is er in geslaagd den dader te arresteeren. Tot nu toe blijft Van D. hard nekkig ontkennen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1