Drukte in den Haag ontzaglijk. "I DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 Opening Staten-Generaal. Vorige jaren verre overtroffen. Opgewekte stemming onder de tienduizenden. „Sirenes" spoedig weer vlot? 4 De extra-uitkeering aan werkloozen. Oude moordzaak in hooger beroep. Vier Nederlanders in België gewond. Propaganda voor Neder- landsch Fabrikaat. De vele kleintjes moeten één groote maken. Kofferdiefstal op station te Brussel. Gepensionneerden Nederl. Spoorwegen. Van Nispen-herdenking. De heer Kupers het slachtoffer Twee kinderen uit het raam gevallen. Nog meer slachtoffers op den weg. UIT DE STAATSCOURANT. Is de dag, waarop de Koningin met den traditioneelen luister de nieuwe gewone zitting van de Sta ten-Generaal komt openen, in de aloude Ridderzaal te 's Gravenhage steeds een echt nationale feestdag, ditmaal stond deze feestdag niet op zichzelf, maar vormde als het ware een nieuwen schakel in het blijde ge beuren van de laatste dagen. De ver loving van prinses Juliana, die weder met de Koningin zich heden naar het Binnenhof begaf, verleende een nieuwen, ongekenden glans aan de op zichzelf toch steeds aantrekkelijke plechtigheid en heeft de altijd sterke belangstelling van Hagenaars en niet-Hagenaars in het aanschouwen van een kleurrijken stoet en hun be geerte om de vorstinnen, al is ook maar een oogenblik, te aanschouwen en haar toe te jubelen, ditmaal zoo mogelijk vertienvoudigd. Vandaar, dat het heden in de residentie, waar sinds de vorige week een vroolijke drukte heerscht, drukker was dan ooit te voren. Uit alle oorden des lands stroomden reeds in den vroegen ochtend de feestgangers binnen, zoodat lang voor het oogenblik van het ver trek van den Koninklijken stoet van het paleis aan het Noordeinde, de straten van de binnenstad een buitengewoon levendigen aanblik boden. Dat schier huis aan huis ge vlagd werd, dat het oranje op ieders borst prijkte, behoeft niet gezegd. In dat opzicht onderscheidde de dag van heden zich niet van de dagen die vooraf gingen. Ook de dichte menigte, die in het Noord einde, vooral in de onmiddellijke omgeving van het paleis, samendromde, en daar reeds uren voor het wegrijden van den stoet ge duldig stond te wachten, was niets onge woons meer. Zij was daar reeds een week lang tot laat in den avond te aanschouwen. Ditmaal was de stemming onder het overtal- rijk publiek, dat ook langs den weg dien de stoet zou volgen, lang te voren in dichte rijen stond te wachten en onder de tal rijke toeschouwers achter de ruiten van de gebouwen langs dien weg, opgewekter dan ooit. Het wachten viel zoodoende veel korter dan anders. Voor hen, die bij het paleis een plaatsje hadden ingenomen werd dit wachten boven dien vergoed door den aanblik van de toe bereidselen voor de samenstelling en het ver trek van den stoet. Men zag daar in de eerste plaats de eere- wacht aanrukken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie, van het regiment Grenadiers, sterk honderd man, onder bevel van een kapitein met het regimentsvaandel. De ko ninklijke militaire kapel met de beschikbare tamboers van het regiment Grenadiers, maakte deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voor plein, tegen de beide zuilengangen van het paleis, om vandaar de Koningin de militaire eerbewijzen te brengen bij haar vertrek. Bij deze eerewacht bevond zich de commandant van het regiment Grenadiers, luit.-kolonel J. A. G. van An del, met zijn adjudant. Voorts zag men, ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet, de detachementen cavalerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het mili taire huis der koningin, allen te paard, wien onmiddellijk achter het koninklijke staatsie rijtuig een plaats in den stoet was aange wezen. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van den eerste- stalmeester van de Koningin, ritmeester Jhr. C. E. J. M. Verheyen, was een detachement aangewezen van het 2e regiment huzaren, sterk 90 ruiters, onder bevel van een rit meester, met den regimentsstandaard en het muziekkorps der huzaren, dat gedurende den toclht marschmuziek speelde. Met dit detache ment reden de regimentscommandant, kolonel Diemont, en diens adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden in galalivrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waarin de eerste-kamerheer-ceremoniemeester der koningin, generaal-majoor b. d. jhr. A. G. Sickinghe, gezeten was. Naast elk portier ging een lakei. Daarop volgden twee gala koetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waarin 8 kamerheeren volgens den rang, gezeten waren. In 2 gala-koetsen volgden de groot-offi cieren volgens rang van benoeming. De zesde gala-koets verleende plaats aan de grootmeesteres mevrouw de douarière G. C. gravin van Lynden van Sandenburg, geb. baronesse van Nagell van Ampsen, en de dienstdoende dame du palais, mevrouw H. Snouck Hurgronje, geb. jkvr. van Tets. In de zevende gala-koets volgde de opper- ceremoniemeester, luit-generaal b.d. J. H. F. graaf du Monceau. Naast elk portier van deze vier gala-koet sen gingen 2 lakeien. Nadat de zeven gala-koetsen waren wegge reden reed de gouden koets, met 8 paarden bespannen, voor en verlieten de Koningin en de Prinses het paleis. Op datzelfde oogenblik werd, door het uit steken van vaantjes, het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke, van het verlaten van het paleis door de Koningin, tot haar terugkeer aldaar, wer den afgegeven uit de op het Malieveld opge stelde batterij der eerste artillerie-brigade, bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses, getooid jnet het breede lint van het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervolgens, onder het gejubel van de menigte, rustig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede deze statiekoets bespannen was, ging een koetsier. Aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de koets reed te paard de chef van het militaire huis van de Koningin, de vice-admiraal b.d. F. Bauduin, ter linkerzijde de gouverneur der koninklijke residentie, luit.-generaal jhi W. Röell, commandant van het veldleger. Achter de gouden koets reden te paard twee aan twee de officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin, te weten de adjudanten in buitengewonen dienst luit-generaal b d. jhr. E. J. M. Wittert, luit.- generaal b.d. H. C. J. ter Beek, generaal- majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, reserve-kolonel b.d. W. Froger, reserve-kolonel W. G. van Hoogenhuyze, kolonel tit. b.d. jhr. W. Laman Trip, kolonel A. R. van den Bent, luit.-kolonel b.d. Ned.-Ind. leger A. R. W. Geij van Pittius, de adjudanten generaal-majoor tit. Ned. Ind leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, luit.-kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, kapitein H. J. Phaff en de or- donnance-officieren eerste-luitenant jhr. G. H. A. van Kinschot, eerste-luit. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en eerste-luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke. De stoet werd gesloten door een detache ment van het 2de regiment huzaren, ter sterk te van 90 ruiters, onder bevel van een rit meester. Langs den door militairen afgezetten en door de politie vrijgehouden weg reed de stoet, hartelijk door de dichte menigte toegejuicht, van het Noordeinde door de Heulstraat, over het schelppad van het Lange Voorhout, langs het tournooiveld en over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeeling van het corps mariniers, sterk 70 man, met vaandel en het muziekkorps van de konink lijke marine, onder bevel van een kapitein, bij welke eere-wacht de commandant van het corps mariniers, kolonel C. J. O. Dorren, zich bevond. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door het marine-muziekkorps, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang van de Ridderzaal, waarvan de peristyle overhuifd was met een rood flu weelen baldakijn, terwijl de eere-wacht van de mariniers de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandql .deed buigen. Op het bordes werd de Konigin begroet door de officieren der zeetnacht van haar militaire huis en wel door de adjudanten in buitenge wonen dienst de vice-admiraals b.d. C. C. Zegers Rijser, jhr. C. L. Schorer en A. ten Broecke Hoekstra, den schout-bij-nacht b.d. jhr. J. C. F. von Mühlen en den kapitein luitenant ter zee J. W. Termijtélen, alsmede door den adjudant, den luitenant-ter zee der le klasse jhr. E. J. van Holthe. In de Ridderzaal. Bij het binnentreden in de Ridderzaal wer den de vorstelijke personen ontvangen door de commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal, welke voorafgegaan door den eerste-kamerheer- ceremoniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor haar bestemde zetels geleidde, onmiddellijk gevolgd door de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, den chef van het militaire huis, den gouverneur der Koninklijke residentie, den eerste-stalmeester en de officieren van het militaire huis der Koningin, die in den stoet waren meegekomen alsmede hen, die de koningin onder de peris tyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam prinses Juliana plaats, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele programma aangewezen. Onmiddellijk daarop begon de Koningin de troonrede voor te lezen. Terug naar het paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd, werd ruim half twee, met hetzelfde eerbetoon door de eere-wacht, de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs den zelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, om de vorste lijke personen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Onnoodig te zeggen, dat ook op den terug weg de menigte opnieuw geestdriftige ovaties bracht aan Koningin en Prinses Bij haar aankomst aan het paleis werden dezelfde eer bewijzen gebracht als bij het vertrek. Deskundigen zijn optimistisch. De mogelijkheid dat het Dinsdag 1.1. bij Callantsoog gestrandeNoor- sche stoomschip „Sirenes" zonder al te groote moeilijkheden zal kunnen worden vlot gebracht, wordt in des kundige kringen met een zeker op timisme beoordeeld. In aansluiting op hetgen omtrent de ge troffen maatregelen bereids is medegedeeld, kan nog gemeld worden, dat een sleepboot van het bureau Wijsmuller, die met het noo- dige materiaal is uitgerust, zich in de nabij heid van het schip bevindt, aan boord waar van de noodige bedrijvigheid heerscht. Zoo zijn door de firma's Wijsmuller en Doeksen zware bergingsankers uitgebracht, welke bij de pogingen om het schip van den zandbo dem, waarin het zich heeft vastgewerkt, los te trekken, onmisbare diensten bewijzen zul len, een en ander met behulp van zware talies en met de aan boord beschikbare kracht van de eigen stoomlieren. Voor een behoorlijk verloop van het bergingswerk is een gunstige wind, die dan uit het Westen zal moeten waaien, waardoor zich om het schip meer water vormen zal, alleszins wen- schelijk en dit is de eenige phase in het werk, welke te voren niet in orde kan wor den gemaakt Maandagmiddag heeft men aan de ankers gehieuwd, terwijl de sleepboot „Utrecht" trok. Resultaat had men niet, doch er zat wel wer king in het schip. Bij vloed ligt de kiel aan zeezijde negen voet in het water. Hedenmorgen 'half vijf zijn de pogingen bij het eerste getij voortgezet. Op de „Sirenes" hadden vastgemaakt de sleepboten Hector en Nester. Aan boord van het gestrande schip werd door de winches met volle kracht op de reeds eerder uitgebrachte ankers ge trokken. Na minuten van spanning bleek er bewe ging in het schip te komen. De „Sirenes" verplaatste zich eenige meters achteruit en bleek al spoedig een halve streek zeewaarts te zijn getrokken. Hedenmiddag te half vijf zullen bij het volgende hoogwater de pogingen worden voortgezet. Indien de weersomstandigheden blijven als ze zijn, is reeds met vrij groote zekerheid te zeggjen, dat het schip a.s. Don derdag met springtij vlot zal komen, indien het schip al niet eerder zal worden losge trokken. Tegen verdachten drie jaar geëischt. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Maandag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den Osschen arbeider Petrus W., die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch is vrijgesproken van de aanklacht, dat hij op 5 December 1925 te Oss opzettelijk Joh. L. Hartogs door eenige messteken van het le ven heeft beroofd. De officier van justitie, die acht jaren ge vangenisstraf geëischt had, was tegen dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep ge gaan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte niet alleen den moord had bedreven, doch in vereeniging met zekeren B. en ze keren B. Zij hebben den ernstig met mes steken verwonden man, na het plegen der daad, in de sneeuw laten liggen, zonder zich verder iets van zijn lot aan te trekken. Het betrof een oude veete, daar Hartogs vroeger eens op den broer van Wijnen had gescho ten. De verdachte verklaarde, dat Brands en Boeyen reeds met Hartogs aan het vechten waren toen hij er bij kwam. De advocaat-generaal requlreerde een ge vangenisstraf van drie jaren. Zij zal worden verstrekt op den steun berekend over de week van 1319 September Zooals bekend, heeft de minister van Sociale Zaken, in de vergadering van de Eerste Kamer van Vrijdag j.l. medegedeeld, dat ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana aan alle ondersteunde werkloozen een extra-uitkeering van f 2.50 zou wor den gegeven. Naar wij vernemen is het de bedoe ling van den minister van Sociale Za ken die ter zake een circulaire aan de gemeentebesturen zal doen toeko men dat de bovengenoemde uit- keering zal worden verstrekt op den steun berekend over de week van 13—19 September. JEUGDHUIS EN WERKKAMP TE OSSENDRECHT GEOPEND. Maandagmorgen heeft Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, het door de jeugdige werkloozen van Ossendrecht, Woensdrecht en Putte gebouwde jeugdhuis O. L. Vrouw ter Duinen en het werkkamp voor jeugdige werkloozen in het bisdom Breda, plechtig in gewijd. Te ruim half twaalf arriveerde Z.Exc., mi nister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, in gezelschap van den heer Asselbergs, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant. In de ontvangstzaal heeft de minister een kort woord gesproken, waarna Mgr. Hop mans en eenige andere autoriteiten nog het woord hebben gevoerd. Te omstreeks twaalf uur heeft minister Slingenberg, in gezelschap van Mgr. Hop mans en de overige aanwezigen de kamp- vlaggen geheschen ten teeken dat het werk kamp namens de regeering officieel was ge opend. Na een Brabantsche koffietafel heeft het gezelschap een rondwandeling gemaakt, waarbij de gebouwen en barakken werden bezichtigd. Te half twee is minister Slingenberg ver trokken. Bij een autobotsing. Bij Brasschaet is een Belgische auto in gereden op een auto Uit Tilburg, waarin vier Nederlandsche jongelui zaten. Drie van hen werden ernstig gewond, de vierde kwam er met lichtere verwondingen af. De chauffeur van den Belgischen wagen verkeerde in beschon ken toestand. RETOURVLUCHT VAN NEDERLANDSCH SPORTVLIEGER NAAR INDIë. In de eerste helft van October zal de Am- sterdamsche sportvlieger de heer J. Hymans in gezelschap van den heer N W. Sluyter, in structeur bij de nationale luchtvaar'tschool. met zijn Leopard Moth-sportvliegtuig uit Am sterdam vertrekken voor het maken van een retourvlucht naar Nederlandsch-Indtë. De heer Hymans zal niet de gewone route der K. L. M.-toestellen volgen, doch o.a. over Turkije vliegen, waarvoor hij als sportvlieger, zij het ook met veel moeite, de toestemming heeft verkregen. Het op Schiphol en in de kringen der sportvliegers welbekende toestel van den heer Hymans. heeft een kruissnel heid van 185 K.M. per uur en de beide vlie gers hopen daarmee in staat te zijn de reis naar Indië in circa 10 dagen te maken. Toestand begint zich wel ten goede te wijzigen. „Overheid en publiek koope bij voorkeur Nederlandsch fabrikaat, opdat het ons allen beter ga", aldus de heer H. P. Gelderman, al gemeen voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers bij een interview, dat een der redacteuren van het A.N.P. met hem mocht hebben. De nationale propaganda-commissie voor Nederlandsch fabrikaat voert een intensieve actie om zoowel het groote publiek als de lei ders van overheids- en andere bedrijven te doordringen van de noodzakelijkheid, de werkgelegenheid te verruimen en daarmede de werkloosheid te doen afnemen door het koopen van voortbrengselen van de Neder landsche industrie. Kort en krachtig gezegd: „De Nederland sche consument moet ten bate van de hon derdduizenden werkloozen alles doen wat in zijn vermogen ligt teneinde de producten onzer nationale industrie bij concurreerende prijzen en qualiteiten de voorkeur te geven boven het buitenlandsche fabrikaat." De duizenden en nog eens duizenden, die buiten hun schuld gedoemd zijn tot leeg- loopen, maanden, jaren. verdienen de belangstelling van alle meer welgestelde land- genooten. Wij moeten individueel en geza menlijk al het mogelijke verrichten om de werkgelegenheid in ons land uit te breiden dit moge voor ieder rechtgeaard Nederlander, 't zij man of vrouw, een gereede aan leiding zijn in de allereerste plaats de voort- brenselen van de Nederlandsche industrie te koopen. De cijfers betreffende het aandeel der Ne derlandsche industrie in het totale binnen- landsch verbruik bewijzen, dat wij ons in de goede richting bewegen. Onderstaande cijfers geven in percenten het aandeel der Neder landsche industrie in onze totale consumptie van eenige artikelen in de jaren 1921 en 1933. Men ziet hieruit, dat onze nijverheid in 1933 van al deze artikelen aanzienlijk meer aan het binnenlandsche verbruik leverde dan in 1921. 1921 1933 Glucose 86 99 Dextrine 98 96 Cacaopoeder 98 100 Garens van katoen en linnen 48 71 Katoehen dekens 86 98 Schoenen, laarzen, etc. 58 76 Pakpapier 47 75 Houtvrij druk- en schrijfpapier 42 84 Courantenpapier 67 71 Tarwebloem en meel 81 93 Rijwielbuitenbanden 64 71 Rijwielbinnenbanden 26 63 Emaillewaren 52 72 Maar desondanks blijft er nog veel te doen, er is nog meer te bereiken op velerlei gebied Als het groote publiek nog maar meer doordrongen raakt van het nut en van de be teekenis van aankoopen van Nederlandsch fabrikaat voor zijn persoonlijke behoeften zelfs in 't kleine. Want ook hier zijn 't de vele kleintjes, die de, groote maken. De massale volkswil, de wil om door gezamenlijk streven het. Nederlandsche economische leven weer gezond te maken en sterk, moet het doen, Proces over de verslechteringen in het vrij vervoer. Het hoofdbestuur van den Bond van Ge pensionneerden bij de Nederl. Spoor- en Tramwegen heeft in een vergadering in be ginsel besloten, op de eerstkomende algemeene vergadering in October, voor te stellen, tegen de aangebrachte verslechteringen in het vrij vervoer van de gepensionneerden te gaan pro- cedeeren. Door de St. Josephsgezellen in Carré te Amsterdam. De Nederlandsche St. Josephsgezellen heb ben Zondag op geestdriftige wijze den pionier van het Nederlandsche Kolpingswerk, Jhr. Hu- bertus van Nispen tot Sevenaer, herdacht. Zondagmorgen om half twaalf droeg Z. G. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, voor de gezellen een pontificale hoogmis op in de St. Willebrorduskerk aan den Amsteldijk 's Middags is in het gebouw Carré een bijeenkomst gehouden. Pastoor dr. Cassianus Hentzen O. F. M. uit Haarlem sprak daar de feestrede uit. De feest redenaar gaf een beeld van praeses van Nispen als een man der voorziening voor zijn tijd en den onzen. In een historische schets lever de spr. een overzicht van den periode, waarin van Nispen zijn arbeid aanving, den tijd van het ontwaken van het katholieke bewustzijn, den tijd, waarin de industrie opkwam en er geen sociale wetgeving was. In 1921 is het werk aan den nieuwen tijd aangepast, maar vorm, kern en wezen zijn de zelfden gebleven. Voor de sociale en cultu- reele opvoeding bleef de beroepsgedaohte het uitgangspunt. Op herstel der christelijke maatschappij op staatkundig en sociaal gebied was de opvoeding der gezellen gevestigd. Met een „god zegene het eerzame hand werk", dat beantwoord werd met een massaal god zegen het", kwam de bisschop van Haar lem, mgr. Huibers aan het woord. Hij zeide naar dit feest te hebben verlangd, om een be wijs van zijn medeleven te geven met het werk dér St. Josephsgezellen. Het is het feest van dengene, wiens geest leeft in het werk, dat hij heeft gegrondvest in een tijd, dat het zoo noodig was. Daarom was het mgr. een vreug de, dat het werk onverflauwd toeneemt en dat hij den zetel van de St. Josephsgezellen voorgoed in Amsterdam heeft mogen vestigen (daverend applaus) en dat hij gelijkertijd als opvolger van Van Nispen iemand kon aanstel len, waarin hij het volle vertrouwen heeft, dat Van Nispens geest in hem voorleeft (applaus). In zijn peroratie zeide mgr. Huibers, dat de St. Josephsgezellen een deel vormen van de katholieke actie in Nederland en om dezen dag onvergetelijk te doen blijven vroeg mgr. den gezellen oprecht, met hart en ziel te wil len beloven trouw te blijven aan het geloof, trouw aan de kerk, trouw aan den bisschop, trouw aan dé Kolpingsgedachte. Als één man rezen allen recht, en viermaal klonk het „wij beloven". Tenslotte gaf mgr. Huibers zijn bisschoppe lijken zegen. Dader een gewone treindief? Naar de „Libre Belgique" meldt, is de heer Kupers, lid der Tweede Kamer en voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, die met den Parijschen trein naar Amster dam reisde, op het Noorderstation te Brussel van een koffer beroofd, welke belangrijke documenten bevatte. Naar aanleiding van het bovenstaande heeft het A.N.P zich om nadere inlichtingen tot den heer Kupers gewend, die een en ander bevestigde. Het geval gebeurde Zaterdagavond j.l., eenige minuten voor half acht. Even voor het vertrek van den trein. De heer Kupers had des middags te Brussel een bespreking gehad, waarna hij zich per taxi ngar het station had begeven. Na zijn bagage, welke slechts uit een kleinen handkoffer bestond, in zijn coupé te hebben neergezet, is de heer Kupers nog even uitgestapt om een pakje sigaretten te koopen. Toen hij eenige oogenblikken later in het compartiment terugkeerde, was de koffer ver dwenen. Daar de heer Kupers geen tijd meer had om persoonlijk bij de politie aangifte van den diefstal te doen, heeft hij den stations chef van het gebeurde in kennis gesteld, die de politie ervan heeft verwittigd. De heer Kupers zeide niet te gelooven, dat aan deze ontvreemding politieke beteekenis moet worden toegekend, doch te meenen, dat m n hier met een gewonen treindief te doen zou hebben gehad. De trein was zeer slecht bezet en de coupé, die de heer Kupers had uitgezocht, was leeg. De door hem ondervraagde reizigers hadden van den diefstal niets bemerkt. De heer Ku pers uitte de hoop, dat de dief, bemerkende, dat de inhoud van den koffer voor hem waar deloos is, het gestolene zou retourneeren. De stukken waren voor den heer Kupers vrij be langrijk, zoodat het verlies hoogst onaange naam voor hem is. Beiden ernstig gewond. In perceel Wagenaarstraat 115 te Amster dam is Maandag een 11/2 jarig meisje van de tweede verdieping op straat gevallen. Met in wendige kneuzingen is het kind in het O. L. Vrouwegasthuis opgenomen. Omtrent de toedracht van dit ongval is ge bleken, dat de kleine op een krukje voor het geopende raam stond, onder toezicht van een vrouw. Deze heeft het kind een oogenblik al leen gelaten, met 't noodlottig gevolg, dat het zijn evenwicht verloor en op straat viel. Een dergelijk ongeval is des middags ge beurd op de Ceintuurbaan. Daar was een drie jarig jongetje het slachtoffer. Hij was op de tweede verdieping in een onbewaakt oogen blik op het hekje van het balcon geklommen, waarbij hij zijn evenwicht' verloor en omlaag stortte. Ook dit kind liep inwendige kneuzin gen op. l.v Auto te Hoensbroek op publiek ingereden» HOENSBROEK, 14 September. Te Hoens broek is de feestvreugde van Zaterdagavond op een droeve wijze verstoord. Door een ern stig ongeluk, dat verscheidene gewonden heeft gemaakt. Op de Akerstraat, waar een optocht zou voorbij trekken, en waar dus een dichte haag van menschen aan weerszijden stond opge steld, passeerde om ongeveer kwart over tien een auto, bestuurd door den heer S. uit Heer len. Bij den Passartweg stak plotseling een dame op haar fiets den weg over en om een aanrijding te voorkomen wierp S. het stuur van zijn auto om. Hij kon evenwel niet snel genoeg remmen en reed op de langs den weg staande menschen in. De gevolgen waren ontzettend. Verschei dene personen lagen gewond langs den weg. De heer Van de A. uit Heerlen kreeg een dubbele beenbreuk. Zijn dochtertje liep een beenfractuur op, terwijl zijn vrouw een ver wonding aan de borst kreeg, een nichtje van deze familie liep een open gescheurde bo venlip op, de heer H. uit Hoensbroek kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl nog ver scheidene andere personen lichte verwondin gen en ontvellingen opliepen. Overreden en gedood. VOORST, 14 September. Na afloop van de feestelijkheden ter gelegenheid van den na- tionalen feestdag is in den nacht van Zater dag op Zondag, de 46-jarige ongehuwde R. van der Eist te Voorst door een auto, be stuurd door A. K. uit Zutphen, aangereden. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht waar hij, kort na aankomst, is overleden. De autobestuurder is, na aanvankelijk in arrest te zijn gesteld, vrijgelaten. Volgens zijn verklaring zou Van der Eist tegen de auto zijn aangeloopen. De auto is in beslag genomen. LORD SEMPILL VOOR DE TWEEDE KEER GESTRAND. Met de K. L. M. terug. Lord Sempill, die een recordvlucht Londen- Australië ondernam, is voor den tweeden keer gestrand en wel in Britsch-Indië. Uit Karatshi seinde Lord Sempill, dat hij met de K. L. M. terug zou vliegen naar Lon den. ij Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en wa terbouwkunde aan de technische hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in den aanleg en de exploitatie van wegen ir. E. R. J. W. Hondelink raadgevend ingenieur te Kobe (Japan). Bij Kon. besluit van 11 September 1936 is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zwolle, ter standplaats de gemeente Staphorst: H. G. Fledderus, candidaat-no- taris te Staphorst.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2