verwacht wordend schepen weerbericht] De Koninklijke Familie komt in Haarlem. l/touw scittitfi.. UMUIDEN WOENSDAG 16 SEPT. 1936 Doodelijk ongeval op den Stationsweg. BEVERWIJK Donderdag op den doortocht naar Amsterdam. Zoowel op den heen- als terugtocht. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART Richman en Merrill bij de landing gewond. Vrienden en familie... VIJF EN VEERTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar van PetegenHamelink Vrijdag 25 September hoopt het echtpaar N, F. van PetegenHamelink, Huygenstraat 78 hun 45-jarige echtvereeniging te herdenken Bruid en bruidegom zijn trots hun gevor derden leeftijd, respectievelijk 71 en 70 jaar, nog zeer goed ter been en zij kunnen hun eigen huishouden nog bestieren. Vader van Pete gen, geboren te Antwerpen, is gepensionneerd als onderofficier van de Marine waarbij hij 32 jaren gediend heeft. Gedurende zijn vele dienstjaren heeft hij heel veel van de wereld gezien, zoodat hij heel veel weet te vertellen, niet alleen van Oost en West maar ook van den dienst zoo die vroeger bij de Marine was Moeder Van Petegem, die afkomstig is uit Terneuzen, heeft haar man, al was het niet buitenslands, toch dikwijls moeten volgen bi; zijn detacheeringen hier te lande. Nu eens woonden zij in Hellevoetsluis, dan weer in den Helder, Amsterdam enz. Veel zonneschijn hebben zij op hun levens pad gehad, maar op zulk een hoogen leeftijd kent men ook moeilijke tijden. Moge deze hen in hun verdere leven bespaard blijven. NIEUW LID VAN DEN GEMEENTERAAD Mr. J. J. P. Tonino zal een benoeming aanvaarden. Zooals uit het in dit blad geplaatste verslag van den gemeenteraad blijkt, heeft de heer J Zwanenburg om gezondheidsredenen bedankt als lid van den gemeenteraad. Opvolger van den heer Zwanenburg op de lijst van de R. K. Staatspartij is de heer Mr. J J. P. Tonino te Santpoort, die naar hij ons mededeelde een benoeming zal aanvaarden. DE BERGING DER „SIRENES". Noch met het Dinsdagmiddagtij noch met het hoogwater van hedenmorgen half zes is er in de positie der „Sirenes" verandering ge komen. Ondanks de krachtsinspanning der sleepbooten bleef het gestrande schip on wrikbaar. Het water blijft, ook in zijn hoogsten stand, opvallend laag, was Dinsdagmiddag 110 palm en hedenmorgen 113. De bergers achten 115 palm als minimum-peil noodig, zoodat de hoop thans gevestigd blijft op het springtij van Vrijdag a.s. AANGEKOMEN. 14 September: Texelstroom s.s. Liverpool Col with Force s.s. Swansea Flandria s.s. Gothenburg Pluto s.s. Stettin Velta s.s. Riga 15 September: Ariehachu s.s. Bilbao Rosten s.s. Brevik Thriantha m.s. Rotterdam Barneveld s.s. Chili Borthwick s.s. Leith Portelet s.s. Swansea Holland m.s. Danzig Anna W. m.s. Londen VERTROKKEN. 14 September: Sirius m.s. Londen 15 September Ask s.s. Lübeck Peter Kuril m.s. Cartagena Heworth s.s. New Castle Bollsta s.s. Oslo Rim m.s. Kragerö Trio m.s. King's Lynn Hij denkt dat ik geen vermoeden heb, maar gisteren zag ik enkele prospecti en afbeeldingen tusschen zijn papieren liggen en ik las per ongeluk een paar regels van een brief dien hij aan het schrijven was, maar ik doe alsof ik niets weet". De beide vrienden zaten naast elkaar voor in het open rijtuigje en Kings dreef het paard tot grooten spoed aan. Het was een prachtig vurig paard en een geweldig draver, maar hij leek Lutton een beetje zenuwachtig. De schrij ver sloeg zijn pelskraag hoog op en mompelde iets voor zich heen. Kings hoorde het niet of veinsde het niet te hooren. Hij keek onder het mennen scherp om zich heen, zijn oogen schenen de duisternis te doorboren. De con versatie sleepte zich moeizaam voort en bleek ook bij de slingerende vaart van het wagen tje niet gemakkelijk vol te houden te zijn. Het was doodelijk stil, men hoorde niets dan de gelijkmatige hoefslagen van het paard. Nu en dan liep de weg door bosschen en was het pikdonker, maar het paard kon zijn weg vin den en draafde met gelijkmatig tempo verder. Zij kwamen niemand tegen en nu eerst be greep Lutton wat zijn jonge vriend bedoelde toen hij van de „eenzaamheid" sprak. Deze rit in dit slingerende wagentje met den zwij genden man naast hem, van wlen hij iets voelde uitgaan, iets onverklaarbaars, maar iets dat hem, ondanks zijn koele natuur, be angstigde, maakte op Lutton een onaange- namen indruk. Ook hij kreeg het gevoel van een naderend onheil en deze waanzinnige rit, de donkere bosschen en de vreemde houding van zijn vriend, droegen het hunne er toe bij om dezen indruk te versterken. Zij hadden ongeveer een half uur gereden toen William Kings plotseling de stilte verbrak met de woorden: „Zie je die lichten daar ginds, ja, daar links, dat is ons landgoed. We hebben prachtig gereden, want het landgoed ligt een uur rijden van het station verwijderd en wij hebben er drie kwartier over gedaan, het is een prachtbeest, dat paardje, het heeft mij ai heel wat keeren naar huis gebracht. Hij probeerde het paard nu wat langzamer te doen loopen, doch het dier rook zeker de stal, in elk geval, het bleef hollen of de furieën het vervolgden. Intusschen kwamen ze nu door een stuk bosch waar het zóó donker was als in een tunnel. „Het is merkwaardig", zeide Lutton en staarde in de duisternis, „met welk een zeker heid het paard hier loopt waar men geen hand voor oogen kan zien". „O," antwoordde Kings met gedempte stem, „hij is zoo zeker van zijn zaak alsof het dag is". Iets in Kings' stem deed Lutton zich voor overbuigen om te probeeren zijn jongen vriend in het gelaat te kunnen zien. Diens stem had zoo vreemd geklonken, alsof hij ergens anders met zijn gedachten was en scherp op iets lette. (Wordt vervolgd) MARKTPRIJZEN van Woensdag 16 September. Tarbot per K.G. 0.74—0.72. Griet per 50 K.G. 2616. Tongen per K.G. 1.30—0.75. Groote schol per 50 K.G. 34—25. Middelschol per 50 K.G. 28—20.50. Zetschol per 50 K.G. 22—15.50. Kleine schol per 50 K.G. 17.50—4. Bot per 50 K.G. 19.50—4.60. Schar per 50 K.G. 71.65. Tongschar per 50 K.G. 27—22. Vleet per stuk 2.600.95. Kleine poon per 50 K.G. 4.70—2.50. Groote schelvisch per 50 K.G. 31. Middelschelvisch per 50 K.G. 26—23.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 23.50 11. Kleine schelvisch per 50 K.G. 13.50—4.70. Kabeljauw per 125 K.G. 80—51. Groote gullen per 50 K.G. 23—17. Kleine gullen per 50 K.G. 233.40. Wijting per 50 K.G. 3.60—1.15. Makreel per 50 K.G. 8—2.85. Heilbot per K.G. 0.79—0.50. Leng per stuk 1.60—0.70. Koolvisch' per stuk 0.800.30. Versche haring per kist 3.75—2.10. Klein middel hake per 50 K.G. 54—45. Kleine hake per 50 K.G. 30. DANKBARE ZWEMMERS. Zooals men weet heeft het bestuur der V.Z.V. gedurende het afgeloopen zwemseizoen werkloozen in de gelegenheid gesteld, koste loos gebruik te maken van de zweminrich ting. Thans, aan het einde van het seizoen, hebben de zwemmers hun erkentelijkheid be tuigd voor deze geste van het zwembad. Bij monde van den heer Gomes werd het personeel bedankt voor de verleende hulp. Aan het damespersoneel werd een bouquet rozen aangeboden. De badmeester, de heer Beukman, kreeg een potlood in étui en de heer Raadman een doos sigaren. De heer Beukman bedankte namens het personeel. Hij zeide nog nooit een attentie zoo te hebben gewaardeerd als deze. Ertsaanvoer. Het Spaansche stoomschip „Ariehachu" is hier gisteren van Bilbao aangekomen met een volle lading ijzererts voor het Hoogoverfbedrijf. Het blijkt dat alle troebelen in Spanje ten spijt de ertsverschepingen doorgaan. IJzerverscheping. Het Zweedsehe stoomschip „Ask" is van Amsterdam bij de Hoogovens gearriveerd om een partij ijzer te laden voor Zweden. Het schip ging gisteren (Maandag) via Lübeck naar Stockholm. IJsinvoer. Het Noorsche stoomschip „Rosten" dat al eenige reizen maakte voor de N.V. Tot ver koop van Natuurijs, -arriveerde gisteren (Dins dag) in de Buitenhaven alhier van Brevik. Het schip moest wachten tot het eveneens Noorsche motorschip „Rim" gelost was alvo rens het in de Visschershaven ligplaats kon nemen. Gisteravond omstreeks zeven uur vond op de Stationsweg nabij het postkantoor een weggedeelte, dat wij reeds eerder als levens gevaarlijk hebben aangeduid, een noodlottig ongeval plaats. De omstreeks 65-jarige heer Jurg, ver pleegde van het oude-mannenhuis aan den Stationsweg, wilde toen hij huiswaarts keer de, den rijweg oversteken. Een jongen zou den ouden man die bijna blind is, naar de overzijde geleiden. De jongen had niet ge zien, dat van de kant van de pont een vrachtauto kwam aanrijden. De heef J. kwam onder den auto terecht en kreeg de wielen over het lichaam, terwijl de jongen nog juist op tijd opzij kon springen. Het slachtoffer werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het Antoniusziekenhuis overgebracht waar hij spoedig aan de ge volgen overleed. De vrachtauto werd bestuurd door den chauffeur Z. uit IJmuiden. BESOMMINGEN. Trawlers: Uiver IJm. 84 360 manden f 2620. Poolzee IJm 77 305 m. f 1870. Oostzee IJm. 147 70 m. f 1900. Bloemendaal IJm. 71 52 m. f 2560. Vios IV IJm. 96 270 m. f 2000 Sperwer IJm. 133 60 m. f 1300 Asimuth IJm. 195 41-0 m. f 2500 Timor IJm. 491 885 m. f 2800. Amsterdam IJm. 58 795 m. f 3680. Ewald IJm. 48 1230 m. f 3790. Raaf IJm. 432 65 m. f 1130. Loggers: KW. 112 f 420, KW. 74 f 1490, KW. 78 f 1270 KW. 155 f 740. Besommingen van 7 loggers nog niet be kend. E VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdag- markt: Utrecht IJm. 73 vangst 1000 kisten versche haring. Catharina Duyvis IJm. 60, vangst 30 m. schelvisch, 25 m. braadschelvisch, 15 m. gul, 30 manden platvisch, 125 m. radio, 120 m. makreel, 40 manden wijting, Totaal 385 man den. Clasina Luther IJm. 59, vangst 15 manden schelvisch, 12 manden braadschelvisch, 10 manden gul, 45 manden platvisch, 110 manden gestripte radio. 150 manden makreel, 60 m. wijting, Totaal 402 mandenè DAMWEDSTRIJD IN DE „GROENTENBEURS" Ter opening van het nieuwe seizoen zal Donderdagavond in café „De Groentenbeurs", alhier, voor de Beverwij ksche Damclub de tweekamp Dukel—Lochtenberg worden ge speeld. Schip van verm. aankomst Laatste bericht Amstelkerk W. Afrika Abu x) Constantza 18 Sept. Ajax (Ned.) Oporto 16 Sept. Alkmaar x) Chili Aurora Patras 21 Sept. Hamburg 23 Sept. Boschfontein x) Zuid Afrika Chili. Boskoop Chili Bacchus (Ned.) Danzig 20 Sept. West Indië Alexandrië 15 Oct. Chr. Huygens x) Batavia 6 Oct. Pto Barrios 2 Oct. Eurybates x) Batavia 26 Oct. Buenos Aires 4 Oct. Batavia 6 Oct. W. Afrika Fauna (Ned.) Trapani Ned. Indië 23 Oct. Buenos Aires Izmir 26 Sept. Grootekerk x) Japan Hebe (Ned.) Stettin Heidelberg x) Ned -indië. 25 Sept. Batavia 5 Oct. Ned. Indië 7 Nov. Bourgas 8 Oct. Jagersfontein x) Zuid-Afrika Jaarstroom West Afrika Kurmark x) Ned. Indië 9 NOV. Batavia 6 Nov. M. v. St. Aldegonde x) Batavia 17 Sept. Moena x) Ned. Indië 11 Oct. Narragansett x) Aruba heden Orion (Ned.) Alexandrië 29 Sept. Orestes Constantza 17 Sept. Oberon (Ned.) Mexandrië 25 Sept. Batavia. 10 Oct. Poelau Bras x) Batavia Cristobal 25 Sept. Poelau Laut x) Batavia. 25 Sept. Polyphemus x) Batavia. 3n Re' Tampico 13 Oct. Archangel 16 Sept Rhesus x) Batavia 18 Oct. Springfontein x) Z. Afrika Stella Ned.) La Romana Salabangka x) Batavia Salland x) Buenos Aires 16 Oct. Signfred Middlesbro 15 Sept. St. Philipsland Archangel Trompenberg Archangel 16 Sept. Tiberius Midd. Zee 12 Oct. Ulysses (Ned.) Hamburg 17 Sept. Vulcanus Middell. Zee 30 Sept. Vesta (Ned.) Midd. Zee 27 Sept. Waterland x) Hamburg 20 Sept. Zulderkerk x) Japan Zaanland x) Buenos Ayres 18 Sept. 12 Sept. van Dakar. 4 Sept. van Stamboul. 12 Sept. van Lissabon. 12 Sept. te Valparaiso. 9 Sept. vertrokken. vertrekt 19 Sept. 14 Sept. van Algiers. 9 Sept. van Curacao. 13 Sept. van Arica. 15 Sept. vertrokken. 12 Sept. te Paramaribo. 15 Sept. van Beyrouth. 13 Sept. van Sabang. 16 Sept. van Pto Colombia. vertrekt 19 Sept. 14 Sept. te Bahia. 7 Sept. van Colombo. 5 Sept. van Sierre Leone. 12 Sept. vertrokken. 12 Sept. van Batavia. 4 Sept. te Santa Fé. 10 Sept. te Izmir. 14 Sept. te Manilla. in lading. 10 Sept. van Port Said. 6 Sept. van Colombo. 8 Sept. van Bintang. 12 Sept. te Stamboul. 16 Sept. van Beira. 8 Sept. van Dakar. 7 Sept. te Batavia, vertrekt 3 Oct. 12 Sept. van Gibraltar. 14 Sept. van Colombo. 1 Sept. vertrokken. 12 Sept. te Calamata. 10 Sept. van Algiers. 12 Sept. van Canea. 15 Sept. van Colombo, in lading. 11 Sept. van Trinidad. 13 Sept. van Port Said. 12 Sept. van Port Said. 12 Sept. vertrokken. pass. 11 Sept. Lodingen. 12 Sept. vertrokken. 12 Sept. van Port Natal. 11 Sept. te Londen. in lading vertrekt 18 Sept. 14 Sept. vertrokken, in lading. pass. 15 Sept. Kopervik. 14 Sept. te Bari. 16 Sept. vertrokken. 13 Sept. te Barcelona. 6 Sept. te Calamata. vertrekt 19 Sept. 11 Sept. van Haifa. 12 Sept. van Las Palmas. x) Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN In aansluiting op de mededeelingen elders in dit nummer kunnen wij thans bekend ma ken, dat het nu zeker is, dat de Koninklijke Familie Donderdagmorgen op den tocht naar Amsterdam, waar 's middags in het Stadion een défilé plaats heeft, door Haarlem zal rijden. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen met gevolg door Haarlem de volgende route kiezen: Wagenweg, Plein, Groote Houtbrug, Gasthuisvest, Kleine Hout- brug, Kampersingel, Lange Brug, Lieve Vrouwe Gracht, Anthoniestraat, Lange Hee- renvest, Amsterdamsche vaart. Zooals men ziet wordt op de Gasthuisvest tegen de verkeersroute in gereden. Dit wordt gedaan omdat men de verpleegden en ver pleegsters van het St. Elisabeth's Gasthuis in de gelegenheid wil stellen de vorstelijke per sonen te zien. De zieken die daartoe in staat zijn zullen met de verpleegsters die aan den dienst onttrokken kunnen worden op het voorplein een plaatsje krijgen. Gaarne zou men aan de Konigin en de Prinses bloemen aanbieden, maar men heeft daarvan moeten afzien omdat daartoe geen gelegenheid ge boden kan worden. Zooals wij reeds gister mededeelden wordt de Koninklijke Familie kwart voor 12 aan den Haarlemmerweg te Amsterdam ver wacht. Het is dus aan te nemen, dat de stoet ongeveer kwart over elf Haarlem zal pas- seeren. Ook de terugreis uit Amsterdam naar Den Haag wordt per auto gemaakt. Er wordt aangenomen dat ook de terugtocht over Haarlem zal geschieden. Dan zal, naar de waarn. Commissaris van Politie ons nqede- deelde, de route door Haarlem dezelfde zijn als 's morgens, alleen wordt dan langs de Kampervest inplaats van langs den Kam persingel gereden. 's Avonds kan de stoet vermoedelijk tegen DE PRIJSUITREIKING VAN ZANGLUST Op verzoek van verscheidene vereenigingen is de prijsuitreiking van het concours, dat het mannenkoor Zanglust in de maand Juli hield, nader vastgesteld op Zaterdag 19 September, des namiddags te 4.20 uur in het Kennemer Hotel. TOELATINGSEXAMEN RIJKSTUINBOUW- WINTERSCHOOL. Na gehouden toelatingsexamen zijn voor den cursus 1936'37 geslaagd: P. Bruyns, Bever wijk; IJ. F. Fikkens, Halfweg; G. J. M. Kort- mann, Leiden; P. S. Meddens, Nunhem (L.), W. M. B. Prins, Anna-PaulownaJ. Roeloffsen, De Rijp; J. P. M. Roozen, Overveen; J. F. M. van Rossum, Delft; C. J. de Waard, Egmond aan den Hoef. De nieuwe cursus, zal op ,5. October aanvan gen. JUBILEUM VAN DE VER. ZANGERS. Het dubbel-mannenkwartet De Vereenigde Zangers, alhier zal in de maand December zi.in 12y2-jarig bestaan vieren. In verband met dit jubileum heeft de kwartettenbond voor Haar lem en omstreken besloten te Beverwijk een bondsconcert te geven. De Bilt ooorepeltt Zwakken tot matigen, meest Oostelijken wind. Nevelig tot licht of halfbewolkt. Droog behoudens dauw. Iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 778.7 m.M. te Sarna. Laagste 750,8 m.M. te Reykjavik. THERMOMETERSTAND 64 F. 54 F. 56 F. 767 m.M. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Donderdag v.m. 3.53 uur; n.m. 4.13 uur. Vrijdag v.m. 4.24 uur; n.m. 4.41 uur. Zaterdag v.m. 4.54 uur; n.m. 5.10 uur. half acht te Haarlem verwacht worden, want het is de edoeling, dat de Vorstelijke Per sonen over 7 uur van het Paleis op den Dam vertrekken. Het is eevnwel niet onmogelijk, dat dit vertrekuur eenigszins gewijzigd zal worden in verband met den duur van het défilé in het Stadion. De waarn. Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons het volgende te plaat sen: „Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat het hier niet betreft een offi cieel bezoek aan Haarlem, zoodat de stoet onderweg onder geen enkele voorwaarde mag worden opgehouden. Het publiek moet op de trottoirs blijven en er wordt op vertrouwd, dat een ieder zal meewerken om een onge- hinderden doortocht mogelijk te maken. In het belang der openbare orde en vei ligheid is ten strengste verboden op de openbare straten, waarop H.M. de Koningin of andere vorstelijke personen zich bevinden, zoomede in de omgeving dezer straten, z.g. spreekkoren te houden. Bij het passeeren van de Koninklijke Fa milie moet een ieder er zich van onthouden op eenigerlei wijze uiting te geven aan zijn politieke gevoelens. De politie doet een dringend beroep op ieder om aan het vorenstaande streng de hand te houderi". Hun toestel beschadigd. ST. JOHN (New Foundland), 15 September (A.N.P.) Harry Richman en Richard Mer rill werden bij hun noodlanding licht ge wond. De propeller werd van de „Lady of Peace" afgerukt, terwijl een der vleugels van het toestel beschadigd werd. Hoewel eerst beweerd werd, dat de beide vliegers ernstig gewond waren, werd later medegedeeld, dat zij er met eenige builen en schrammen zijn afgekomen. Visschershaven Hoogovens Hoogovens Noorsch Spaansoh Zweedsch S.S. s.s. S.S. Röstern Ariehachu Ask Breviik Bilbao Amsterdam natuurijs ijzererts laden NATIONAAL RADICAAL VERBOND „ALGEMEEN BELANG" NEEMT AAN KAMERVERKIEZINGEN DEEL. UTRECHT. Zaterdag vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van het Nationaal Radicaal Verbond „Algemeen Belang", waar in besloten werd aan de Tweede-Kamerver kiezingen deel te nemen. In de kieskringen: Haarlem, Leiden en 's-Gravenhage werd no. 1 gesteld de heer Mr. J. H. Schultz van Haegen uit Aerden- hout. (En vice versa) Onze vrienden vragen als we familiebezoek hebbenNee dat gaat niet..... En familie uitnoodigen op een dag dat wij een paar vrienden te eten hebbenNee, dat gaat nietoch neeliever niet.... Hoe vaak hooren wij deze verzuchting. En waarom gaat het eigenlijk niet? Je vrienden zoek je zelf uitje familie niet, zei eens een pessimist, wien deze vraag gesteld werd. Volkomen waar! Wij zoeken tenminste meestal onze vrienden zelf uit en familie dat is, hm ja.... dat zijn „onvoorziene om standigheden". Velen voelen zich meer op hun gemak met hun vriend dan met hun familie en de mees ten die vrienden en familie angstvallig van elkaar verwijderd houden, geven als reden op: dat zijn heelemaal geen menschen voor el kaar enwanneer eens een enkelen keer eenfamilielid onverwachts op komt dagen als wij vrienden op bezoek hebben, och, dan gaat het meestal vanzelf, dan kan het zelfs wel gebeuren dat er later over en weer een waardeerend oordeel uitgesproken wordt. Wanneer wij schrijven dat velen zich meer op hun gemak voelen met hun vrienden dan met hun familie, dan hebben we hiermede speciaal de jeugd op het oog. Het is een uitstekende maatregel, dat va ders verlangen dat hun kinderen hun vrien den en vriendinnen thuis voorstellen. Vaders, met de beste bedoelingen bezield, maken, als de kinderen nog klein zijn, allerlei plannen voor later; zij zullen hun kinderen aan huis weten te binden, zij zullen altijd hun vrienden met open armen ontvangen, zij zul len ervoor zorg dragen dat hun groote kin deren niet van hen vervreemden. Dat is de theorie. De practijk is zoo heel vaak anders. De hyper-moderne dochter van gematigd moderne ouders vindt doorgaans thuis alles idioot en gek en raar en hopeloos ouderwetsch. Te midden van de even hyper moderne vrien den en vriendinnen wordt vaak ietwat spot tend opgemerkt: daar moest je thuis eens mee aankomen! Of.... bij ons thuis zijn ze zóó ouderwetsch! Is het wonder dat de vriendinnen ietwat huiverig zijn om bij „zulke" menschen te ko men? En is een bezoek onvermijdelijk, dan wordt er teloren nog eens extra gewaar schuwd. Zeg, denk een beetje aan je woor den hoor. Moeder vindt zoo vreeselijk gauw iets onbehoorlijk en Vader gaat altijd zoo te keer tegen dansendaar moet je het maar niet over hebben hoorenne De aldus gewaarschuwde vriendin beschouwt het bezoek van tevoren reeds als een corvée enwanneer zij eindelijk tegenover moe- der-die-zoo-hopeloos-ouderwetsch-is zit, dan ziet zij haar ook als zoodanig, omdat men haar dit tevoren heeft gesuggereerd. Omge keerd is het precies hetzelfde. Hebben we niet zelf dikwijls thuis verteld van die vriendin die zooveel dansen ging en zoo veel japonnetjes had en die zulke prachtige reizen maakte, en zoo allerverschrikkelijkst modern was„Thuis" wordt een beeld ge vormd van die jongedame met de vele japon nen, de sigaret, de krachttermen en de dansbeenen. Eerlijk gezegd heeft men „thuis" al een beetje het land aan haar voor men haar nog ooit heeft gezien. Is de persoon in kwestie werkelijk zooals men zich thuis een beeld van haar heeft ge vormd? Weineen! In negen van de tien gevallen is het iemand, waaraan niets afkeurenswaardigs is te beken nen, maar die door ons toedoen in een on gunstig daglicht kwam te staan, al was dit ook het laatste wat we bedoeld hadden. En zoo gaat het maar al te vaak. Wij zeggen zoo gedachtenloos allerlei lee- lijks van anderen en wij vergeten er iets goeds, iets vriendelijks tegenover te stellen. En dan.constateeren wij opeens een voor ons onbegrijpelijke houding van onze familieleden tegenover onze vrienden en vice versa. De schuld? Die ligt bij onszelf! Wanneer wij een vooropgezet idee hebben, dat onze vrienden het thuis saai en vervelend zullen vinden, omdat zij zoo „anders" zijn, dan zullen zij het ook inderdaad zoo vinden. Doch wanneer wij onder alle omstandighe den vast besloten zijn een prettige sfeer om ons heen te hebben en er het onze toe bij te dragen dat van ieder het beste op den voor grond wordt gebracht, dan kunnen wij ten allen tijde onze vrienden en onze familie met elkaar in contact brengen zonder vrees dat „het niet zal gaan". AMY GROSKAMP—TEN HAVE

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7