HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 268 DONDERDAG 17 SEPT. 1936 IJMUIDEN Zaterdag 19 September collecte voor het Roode Kruis. moet voortdurend onder de aan dacht van het publiek worden gebracht, anders worden ze spoe dig vergeten. Alleen regelmatig adverteeren kan dit voorkomen. Adverteert daarom in deze Courant Benoeming van kanton- rechters-plaatsvervangers. Visscherijnieuws in een notedop. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesiaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: l—o regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct., eïke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ih de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van Jijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringep krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Millioenen-Nota. Onmiddellijk op de Troonrede pleegt de xnillioenen-dans te volgen, door den minister van financiën in een jaarlijksch werkstuk van bijzondere importantie verklaard. Het is de programma-muziek die den dans bege leidt, en hoeveel jaren achtereen heeft zij zich nu al gekenmerkt steeds in mineur, door haar schrille fiscale dissonanten en a-tonale verschrikkingen? Op alle Nederlandsche redactiebureaux moet de Troonrede, somber preludeerend, telkens weer een benauwd voorgevoel gegeven hebben van hetgeen on middellijk daarna te wachten stond. Ziet, thans treedt een ommekeer in! Minister mr. P. J. Oud heeft zoo niet alle dissonanten, dan toch de mineur-stemming voor het eerst kunnen laten varen. Wonder lijk moet het hem te moede zijn geweest, toen hij zijn programma-muziek anno 1936 componeerde, want tot dusver had hij steeds in mineur geregeerd. Thans kon hij, in aan sluiting op een veel blij der Troonrede dan wij in jaren gekend hebben, voor het eerst een hoopvollen toon doen hooren. Dinsdag schreef ik over de Troonrede, dat er geen stoute profetieën omtrent het spoedig intreden van betere tijden in werden gewaagd, maar meende toch ook wel het een en ander in dien zin „tusschen de regels te lezen". De Millioenen-nota bevestigt dit in de volgende bewoordingen: „Bedriegen de voorteekenen niet, dan is thans een keer punt nabij. Met name schijnt de cata- strophale daling in de opbrengst der mid delen tot staan te zijn gekomen. Verwacht mag worden, dat op het stuk der inkom sten een zekere stabiliteit is bereikt". En later dit: „De Regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een- vastberaden voortgaan op den tot dusver gevolgden weg onder aanvaarding eener harde werkelijkheid, die (zij is daar voor allerminst blind) van ons volk groote Offers vraagt, en met afwijzing van experi menten, die wel eenig oogenblikkelijk soulaas, doch geen werkelijke verbetering kunnen verschaffen gunstige resultaten voor volks- en Staathuishouding niet kunnen uitblijven". Onwillekeurig denk ik aan onzen mede werker Scarabaeus, die indertijd in verschei dene artikelen in ons blad de theorieën heeft uiteengezet van die Egyptologen, die uit den inwendigen bouw van de Groote Pyramide, met behulp van hun pyramide-meter, het verloop-in-groote-lijn van de wereldgeschie denis meenen te kunnen construeeren en voorspellen. Inderdaad hebben zij jaren te voren, het uitbreken, van den wereldoorlog in Augustus 1914 met groote nauwkeurigheid voorspeld. Andere feiten van wereldbeteeke- nis kloppen ook precies op hun theorie. En op 16 September 1936, Woensdag dus, zou volgens hun in dikke boeken neergelegde betoogen de crisisperiode na den oorlog een einde nemen, zou de wereldhistorie de era betreden van het Millennium, het Duizendjarig Rijk, in den in wendigen bouw der Groote Pyramide aan geduid door de Groote Koningskamer. Het groote regeneratie-proces der Menschheid zou dus Woensdag een aanvang nemen Dit beteekent oneindig veel meer dan een optimistische Nederlandsche Millioenen- nota en ik stip dus slechts de coïncidentie aan, de bovenbedoelde theorieën overigens geheel voor rekening hunner scheppers la tend. Maar, nietwaar, wij zijn maar men- schen, een hoopvolle theorie in tijden-vol- zorgen aanvaarden wij gaarne, haar sugges tieve waarde moet ook niet onderschat wor den zelfs al bevat zij geen waarheid, en ik zou al vast wenschen dat de zich weldra in Genève weer verzamelende staatslieden al len de theorie der Groote Pyramide kenden. Het geraamde aanvankelijke tekort op de rijksbegrooting bedroeg 48 millioen, hetgeen al veel lager was dan dat van het vorige jaar (f 108 millioen). Een reeks dekkingsmaatrege- len is voorgesteld die geen verzwaring van belastingdruk meebrengt. Verblij dend nieuws! Die maatregelen laten nog 3V2 millioen ongedekt, maar de regeering ver wacht de dekking uit een stijging van de in komsten. Dit klinkt al even schoon. Het totaal van de uitgaven op den gewonen dienst bedraagt bijna 658 millioen. Enkele cijfers geven de voornaamste verzamelposten in dit bedrag als volgt aan: De dienst der Na tionale Schuld vergt 143 millioen, Onderwijs 142 millioen, Sociale Zaken 100 millioen. De fensie 84 millioen, het departement van Fi nanciën 55 millioen, Waterstaat 41 millioen, Justitie 26 millioen, Koloniën 19 millioen, Bin- nenlandsche Zaken 18 millioen, Handel, Nij verheid en Scheepvaart 14 millioen, Land bouw en Visscherij 8 millioen, het departement van Buitenlandsche Zaken slechts ruim 3M> millioen, Hooge Colleges van Staat bijna 2 millioen, het Huis der Koningin IV2 millioen. Tegenover de 84 millioen die wij aan Defensie besteden compareeren de paar ton, die wij jaarlijks aan den Volkenbond uitgeven en die sommige menschen zoo vreeselijk hoog vinden, toch altijd nog wel zeer bescheiden! Dit treft temeer als men de volgende pas sage uit de Millioenen-nota aandachtig leest: „De loop der gebeurtenissen heeft de Regeering gesterkt in haar overtuiging, dat zij met haar politiek een weg heeft ingeslagen, welke zal voeren tot zoodanige resultaten, dat de mededinging van Ne derland op internationale markten moge lijk blijft. Wel is waar kan overheidssteun daarvoor voorshands nog niet altijd wor den gemist, maar voor een belangrijk deel is de oorzaak daarvan gelegen in de na tionaal georiënteerde economie, die er toe leidt eenerzijds den invoer te belemme ren, anderzijds goederen en diensten goed- kooper aan het buitenland aan te bieden dan de binnenlandsche voortbrengingskos- ten rechtvaardigen. Zoolang die ongezonde toestand, welken slechts internationale samenwerking' schijnt te kunnen opheffen, blijft voort bestaan, zullen al zal alle aandacht moeten worden gericht op het staken van onnoodig knellende banden overheids maatregelen om den eigen handel en in dustrie steun te bieden op binnenlandsche zoowel als op buitenlandsche markten wel niet achterwege kunnen blijven. Het ver wijt van hun voortbestaan kan dan ech ter niet de Regeering en de door haar ge volgde politiek treffen, maar moet zich richten op het gebrek aan internationale samenwerking om tot een gezonde uitwis seling van goederen en diensten tusschen de naties onderling te komen." Het schijnt dus toch inderdaad wel de moeite waard, zich mede te blijven beijveren om die internationale samenwerking te hel pen herstellen en daarvoor een j aarlij ksche som te offeren die zooiets als één dertigste procent van het staatsbudget beloopt en het nimmer ook maar in den geringsten mate bemoeilijken kan. Tevens herinnert deze passage er voor de zooveelste maal aan dat het herstel van een economische wereldontwrichting niet bin nen de macht van een Nederlandsche regee ring ligt, en dat men haar deze wereldont wrichting, waardoor een handelsland als het onze natuurlijk mede zwaar getroffen is, on mogelijk kan wijten. Een belangrijke passage in de Millioenen- nota is tenslotte die, waarin de regeering nogmaals ernstig waarschuwt tegen het streven tot 'kunstmatige vermeerdering van de koopkracht, die altijd plaats heeft ten koste van de in het volksvermogen aanwezige reserves en na korter of langer tijd, wanneer die reserves zijn uitgeput, onverbiddelijk haar einde moet nemen. R. P. DE NATUURRAMP AAN DË NOORSCHE KUST. Links de plek waar de berg- storting geschiedde. Rechts de boer Anders Bödal, eenig overlevende van een groot gezin, op zijn grootendeels vernielde bezitting. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat een kiezer, met inachtne ming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij her haaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming' gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die ge meente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing' zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden voor 1 Januari en niet eer der dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschrif ten zijn van 15 September t.m. 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kie zers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift, als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secre tarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar. De mededeeling kan geschieden zoo dra het verzoek is ingediend, doch niet later dan °en week ra den dag der candidaatstel- ling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar on derteekend. Eer afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel dei- volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Indien de aanneming' niet reeds gelijk tijdig met de aanwijzing heeft plaats gevon den, geeft de Burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet op nieuw voor dezelfde verkiezing een gemach tigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewe zen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen voor de vaststelling van de kie zerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwij zen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND AUGUSTUS 1936. M. V. Totaal Vestiging 123 155 278 Geboorten 39 38 77 Vermeerdering 162 193 355 Vertrek 90 117 207 Overleden 10 13 34 Vermindering 100 130 239 Collectrices gevraagd. Geheele vermeerdering over de maand Augustus 125 Totale bevolking op 1 September 1936: 45825. Men schrijft ons: Voor de jaarli'jksche collecte, -welke zal worden gehouden op Zaterdag 19 September a.s. in onze gemeente, wordt een groot aan tal dames en meisjes gevraagd, die bereid zijn haar medewerking te verleenen. Aanmelding kan geschieden bij mevrouw A. van Haselen, Kanaalstraat 91, en bij den heer A. P. Bak ker, Cronjestraat 5 te IJmuiden. Wij twijfe len er niet aan of deze collecte zal een suc ces worden. Vooral als men overtuigd is, dat het voor een „goed doel" is, kan men in de gemeene Velsen wel wat missen. Thans wordt de 'burgerij weer opgeroepen om een blijk te geven van sympathie voor het werk van het Nederiandsehe Roode Kruis, het oudste internationale vredeswerk dat steeds in ons land de warmste belangstel ling geniet. Hoeveel goeds heeft het Roode Kruis in onze gemeente al niet verricht, en doet het nog steeds. Wij denken aan de hon derden hulpverleeningen aan het strand, waar het strand,gebouw van het Roode Kruis onmisbaar genoemd kan worden. Verder noemen wij den bloedtransfusie dienst onder leiding van Dr. R. B. v. d. Veld, de hulp verleend bij uitstapjes van Ouden van Dagen, bij het Kinder Vacantiefeest, de assistentie verleend aan verschillende plaat selijke vereenigingen, etc. en vooral niet te vergeten de vele malen dat hulp werd ver leend bij ongevallen langs den weg. Tenslotte moet worden genoemd het houden van Cur sussen in E.H.B.O., het houden van oefeningen teneinde het geleerde in praktijk te bren gen. In één woord, het Roode Kruis verdient ons aller sympathie. Van onze dankbaarheid kunnen wij getuigen op 19 September. Vele jonge dames zullen dan weer een beroep doen op ons om de Roode Kruis- speldjes te koopen. We wekken allen op, zich dien dag met zoo'n speldje te tooien. Voor de instandhouding en uitbreiding van ons werk is geld, zeer veel geld noodig. Een ieder kan een ongeluk overkomen en mij heeft dan Roode Kruishulp noodig. STEUNREGELING VOOR DE GARNALEN- VISSCHERIJ. De vorige week hebben wij enkele bezwa ren tegen de uitvoering van bovengenoemde regeling naar voren gebracht, aldus schrijft S-n (de heer van der Steen) in „Toenadering", Eenheid in de toepassing van de regeling, ook al houdt men rekening met flauwe of zoute garnalen en het vischgehalte, wordt te vergeefs gezocht. Voor de verschillende plaatsen als Breskens, Veere en Stellendam, de plaatsen waar de vangsten hoofdzakelijk worden aangevoerd, gelden verschillende regelingen. Nu spreekt het voor zichzelf, dat men, op den naam afgaande, zou veronderstellen, dat hier door steun de mogelijkheid tot uitoefe ning van het bedrijf zou geschapen worden, door in de bedrijfsonkosten tegemoet te ko men, zoodat het den schipper-eigenaar moge lijk wordt gemaakt zijn bedrijf uit te oefenen zonder meer, of dat de steunregeling zou be oogen den schipper zoowel als de knechts te omvatten, zoodat door den steun voor het be drijf het beiden mogelijk wordt gemaakt in hun levensonderhoud te voorzien. Wat is echter het geval? Nemen wij het voorbeeld van het kwantum, dat aangevoerd mag worden door de visschers die van Arnemuiden te Veere hun vangst aanbrengen, dan mag men geduren de vijf dagen in de week, 60 K.G. per dag aanvoeren, met een schuit van 30 P.K. Dit wordt dus een totale aanvoer van 300 K.G. per week. Overscheidt men de 300 K.G. per week. doordat men opdracht krijgt om meer dan 300 K.G. aan te voeren, wordt er geen cent toeslag betaald op den minimum prijs die vastgesteld is geworden. Men kan dus hoogstens over 300 K.G. toeslag ontvan gen. De toeslag zelf bedraagt 2 cent per K.G. of totaal f 6 per week. Dit moet verdeeld worden over de bestaande verdeeling onder de bemanning In het gunstigste geval kan een knecht hiervan trekken f 1,20. Wordt er meer dan 300 K.G. per week op gegeven, dan vervalt de toeslag, ook al zijn de 300 K.G. door ongunstig weer of slechte vangst, niet aangevoerd. De inkomsten bestaan dus voor een knecht uit het aandeel in de besomming plus even- tueele toeslag van de Visscherij-Centrale. min 2/3 van deze inkomsten, aangevuld tot steunbedrag. Natuurlijk geldt dit voor de gevallen, dat men met het aandeel in de besomming en eventueelen toeslag, beneden den steunnorm blijft. Hieruit blijkt echter, dat de steun voor den knecht, via de steunregeling voor de garnalen- visscherij, van geen practische beteekenis is, terwijl, wat we de vorige week reeds opmerk ten, als de prijzen hooger zijn dan de mini mumprijzen, dóór de Visscherij-Centrale vast gesteld, die niet ten goede komt aan de vis schers. Vanzelfsprekend kan een dergelijke rege ling geen bevrediging brengen. Van andere plaatsen, daar waar men meer speciaal op rie pelbazen is aangewezen, zijn er weer andere bezwaren hoewel het een wel, het ander niet los van elkander gedacht kan worden. 't Is te hopen dat ook deze steunregeling, hoe goed ook bedoeld, spoedig wordt herzien en voordien het oordeel van alle belangheb bende partijen, dus ook van de knechts, wordt ingewonnen Uw naam en IfflexUaitikct Mr. W. de Rijke niet herbenoemd. HAARLEM r— Woensdag. Donderdag a.s. loopt de vijfjarige periode, gedurende welke drie der kantonrecihters- plaatsvervangers in functie zijn af. Naar wij vernemen zijn van deze drie plaatsvervangende kantonrechters alhier mr. H. E. Prinsen Geerligs ;en mr. Van der Vegt herbenoemd. Aan mr. W. de Rijke viel echter geen herbenoeming ten deel. Mr. De Rijke zeide ons, ij informatie, het volgende: „Deze niet-herenoeming staat in verhand met mijn atciviteit als lid der N.S.B. Maar dit is, mijns inziens, in strijd met ons gelden de Staatsrecht, dat hierop berust, dat de rechterlijke macht onafhankelijk is van de Inzichten der uitvoerende macht (regeering) Het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van een bepaalde partij of beweging is dan ook zeer zeker niet van toepassing op rech ters of plaatsvervangende rechters. Dezen kunnen alleen om bepaalde, in de wet ge noemde redenen door den Hoogen Raad (en dus niet door de regeering) uit hun ambt worden ontzet. Plaatsvervangende kanton rechters, die voor 5 jaren worden benoemd, werden dan ook tot nu toe slechts herbe noemd. En het is, voorzoover bekend, nog nooit voorgekomen, dat deze herbenoeming om politieke redenen werd nagelaten. De bewering in Het Volk, als 'zou ik niet zijn herbenoemd, omdat ik indertijd heb ge protesteerd tegen de film „Heldenkermis" te Amsterdam, is ook onhoudbaar, want ik heb aan de politie verzocht, proces-verbaal te gen mij op te maken, als daartoe reden be stond en dit is niet gebeurd. Bovendien had alleen de Hooge Raad mo gen oordeelen over de -vraag, of ik mij had misdragen door te protesteeren tegen deze film en de regeering' mocht zich daarover geen oordeel aanmatigen en dit oordeel ten uitvoer leggen langs het achterdeurtje eener niet-herbenoeming. Na de protesten tegen „Heldenkermis" heb ik nog gewoon zitting gehad als plaatsver vangend kantonrechter en nog tal van von nissen uitgesproken. Ik heb het ambt van kantonrechter-plaats vervanger, dat een eere-ambt is, waarvoor men niets' ontvangt, steeds gaarne en met voldoening' vervuld, doch ik vind deze niet- herbenoeming voor minister Van Schaik er ger dan voor mijzelf". GEM. VISSCHERIJSCHOOL. Voor het examen voor radio-telegrafist is geslaagd de heer S. Wildebier, alhier. BEGIN DER ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE. Zaterdag 26 September zal ook de Zaterdag middag Competitie beginnen, in welke com petitie ook de elftallen van V.G.S. uitkomen, echter niet in de fabriekscompetitie, doch in die van den H.V.B. Den eersten wedstrijd speelt V.G.S, I thuis tegen V.J.B. BEKERWEDSTRIJD. Zaterdag a.s. des namiddags speelt in het Van Gelder's Sportpark V.G.S. IZ.C.S. (Halfweg) om den Kennemerland-Beker. De wedstrijd begint om 3 uur. Naar zee. De Voorwaarts IJM. 82 is naar zee vertrokken, de Oentoeng IJM. 131 vaart Vrijdag, de Olympia IJM. 121 gaat Zaterdag naar zee. Adriatic IJM. 18. Ook de Adriatic IJM. 18 wordt klaargemaakt. Ons kwam ter oore, dat deze trawler door een Noordwijksche combi natie geëxploiteerd zal worden. Weer gelicht. Het Engelsche motorjacht „Snowbird", het welk gezonken is nabij het Elbe-vuurschip na over een uitgezette sleeptros van een Duit- sche zeesleepboot te zijn gevaren, is thans weer gelicht en naar een helling te Cuxhaven gebracht. Het schip blijkt zoo beschadigd te zijn dat de herstellingskosten vermoedelijk te hooe zullen worden. Voor de eerste reis naar zee. Het pas aangekochte Nederlandsche stoom schip „Walborg" van de N.V. Reederij Baltiea te Amsterdam vertrok Woensdagmiddag voor de eerste reis met een lading ijzerafvai naar Gdynia.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1