HET NIEUWE AVONDBLAD mmm rjjjÊ Duivenschieters. 21e JAARGANG No. 269 VRIJDAC 18 SEPTEMBER 1936 IJMUIDEN Haringvangst in vollen gang. „Het Witte Kruis". Visscherijnieuws in een notedop. De opcenten op de Personeele Belasting. De werkloozensteun. De heer Van Zwanenberg gaat heen als regeerings- commissaris. ARROND. RECHTBANK Diefstal en een appèlzaak vooï de rechtbank. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaari 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AL) VERTENTIëN1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man.alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vQf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. ^«Él 'Mi êmÈÈÊt 1 De Koninklijke. Famili ebij haar doortocht door Haarlem op het Plein bij de Houtbrug. Invasie in Yarmouth en Lowestoft. Als de invasie van vacantiegangers in Yar mouth en Lowestoft is afgeloopen, beleven deze havens een andere invasie: die van I honderden snelle haringdrifters, die hunne vangsten halen van Lerwick, Banff, Peter- head, Aberdeen, kortom van elke haven aan Engelands Oostkust. Zij brengen bijeen de grootste visch-oogst, die elk jaar aan de En- gelsche kust ingehaald wordt, de buit van de herfst-haring-visscherij. Terzelfdertijd vindt in de diepten van de Noordzee de groote trek plaats, die de vangst van deze honderden millioen haring mogelijk maakt. Wij allen, schrijft The Fishing News, weten van den geheimzinnigen jaarlijkschen vogeltrek, die nu in vollen gang is. Stil en ongezien begint een even uitgebreide bewe ging in de wateren van de Noordzee. In dit jaargetijde verschijnt de haring in ongeloof lijke aantallen ongeveer 50 mijl van Enge lands Oostkust, zich voortbewegende in reus achtige scholen. Week na week trekken ze verder, aangedreven door hun natuurlijk in stinct om kuit te schieten en te paaren op de broedplaatsen. Hun grootste verzamelplaats Is Smith's Knolle, 30 a 35 mijl N.W. van Lowestoft en de biologen beweren, dat dit de grootste réunie van visch is op de geheele wereld. Dikwijls zijn de scholen zoo dicht, dat, zooals de zee lui dikwijls zeggen „je er wol op zou kunnen wandelen". Het is om deze millioenen haringen te van gen, dat de drifters in Lowesctoft en Yar mouth samenstroomen. Weken vóórdat het seizoen begint praat men in deze plaatsen nergens anders over dan over de vooruitzich ten van de visscherij. Een goede visscherij spiegeit zich af op den bloei van deze twee steden, want niet alleen duizenden visschers, ook indirect duizenden anderen, vinden werk, wanneer het haringseizoen in vollen ■gang is. Een groote vangst beteekent een goed jaar voor de nettenbreisters, de kuipers, de transportarbeiders, enz. Dicht bij de havens heeft men banken op gericht en daarachter bevinden zich stapels tonnen. Ook heeft men er een verlichting aan gebracht, want als de aanvoeren groot zijn werkt men dag en nacht om de haring te ka ken. Dit werk wordt verricht door meisjes, die groote waterlaazen en een waterdicht schort dragen en ze doen dat met een verbazing wekkende handigheid. In vroegere tijden. Nash schrijft in 1567: De visscherij kweekt de meeste zeelieden en brengt meer schepen naar Yarmouth dan er bijeenkwamen in Troje om Paris terug te brengen. Yarmouth werd het toevluchtsoord van een groot aantal visschers uit Frankrijk, Vlaanderen, Holland, Zeeland en van alle lage landen van het feest van Aartsengel Michaël af tot het feest van den H. Martinus, in verband met de vangst, het koopen en verkoopen van haring. NIEUW CREDIET VOOR HET HERSTEL VAN DEN ZINKER. Oorspronkelijk had de gemeenteraad B. en W. een crediet toegestaan van f 15500, hene vens directiekosten voor het herstellen van den gaszinker in het Noordzeekanaal. Aangezien gebleken is, dat dit crediet niet voldoende was, hebben B. en W. een aanvul lend crediet verzocht. Naar wij vernemen heeft de raad na een besloten zitting in de laatst gehouden raadsvergadering het noo- dige verdere crediet toegestaan. Zooals men weet is de duiktoren van den heer van Wienen thans bezig met het aan brengen van een flexibele verbinding in de waterleidingbuis. T. A. E. R. WIJNOLDY DANIELS OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is, 48 jaar oud overle den de heer T. A. E. R. Wijnoldy Daniels, rit meester van het 2e halfregiment huzaren. De overledene is een oud-plaatsgenoot, zoon van wijlen onzen gemeentesecretaris. De begrafenis zal 19 September plaats heb ben op de Algemeene (Begraafplaats te Zut- phen. POSTZEGELVEREENIGING „IJMUIDEN EN OMSTREKEN". Dezer dagen hield de Postzegelvereniging „IJmuiden en Omstreken" haar eerste ver gadering van het nieuwe seizoen. Het bleek al dadelijk dat de gevoerde propaganda van de laatste maanden wel succes had gehad, want verschillende nieuwe gezichten waren ter vergadering aanwezig. In het officieel® gedeelte memoreerde de voorzitter, de heer F. Müller, eenige gebeurtenissen, welke zich hadden voorgedaan sinds de laatste verga dering en noemt hij verschillende plannen voor de aangevangen wintercampagne. Een flinke propaganda zal gevoerd worden. Goe de relaties met het buitenland zullen wor den gezocht uit adressen door den Bond van Postzegelverzamelaars verstrekt. Ter verga dering was aanwezig een verslag van het phi- latelisten-congres gehouden te Haarlem, waar ook het bestuur der ÏJmuider ver eeniging vertegenwoordigd was geweest. Na sluiting van het officieele gedeelte werd de postzegelbeurs geopend, waar na de rustpoos zich alweer een levendige ruil- en koophandel ontwikkelde. Van de gelegenheid om zich op te geven als lid, werd door eenige aanwe zigen gebruik gemaakt. Ook op de volgende vergadering nl. Woensdag 23 September a.s. ban men zich als lid aanmelden (Patro naatsgebouw, Willembeeksweg, IJmuiden- Oost). Woensdag 23 September bloempjesdag ten bate der zuigelingenbescherming. Men schrijft ons: Alweer een bloempjesdag hooren we velen zeggen en inderdaad we worden tegenwoor dig nog al eens met één of ander „speldje" lastig gevallen. Maar niemand mag toch eigenlijk de verschillende nuttige doeleinden bij deze opmerking uit het oog verliezen. Het dubbeltje dat wordt geofferd is toch de meeste malen wel goed besteed en het to taal bedrag dat telkens weer wordt gecollec teerd, stelt menige vereeniging in staat haar socialen arbeid voort te zetten. De zuigelingenbescherming is één van de takken van dienst van „Het Witte Kruis" die wel zeer bijzonder recht heeft op ons aller steun. Bijna elk gezin waar een jonge baby is, maakt dankbaar gebruik van één der con sul tatiebureaux die nu al menig jaar te IJmuiden, Santpoort en Velsen-Noord zijn gevestigd. Het advies dat door een kinder arts gratis wordt gegeven stelt menige jonge moeder gerust en heeft tot gevolg dat de kleine wereldburger voorspoedig opgroeit. Het bestuur van „Het Witte Kruis" wil niets liever dan dit belangrijke werk'met kracht voortzetten, maar rekent dan ook bij dezen bloempj esdag op aller medewerking. Ook in deze geldt het spreekwoord: „Vele kleintjes maken een groote". Vooral de moeders die de bureaux bezoeken kunnen hier zoo'n goed werk doen, door in hun omgeving den bloem pjesdag met warmte aan te bevelen en jonge dames op te wekken, aan deze collecte deel te nemen. Trots de moeilijke tijdsomstandig heden kan gezamenlijk nog wel iets worden bereikt. Toont daarom nu eens uw daadwer kelijken steun. Laat het bestuur van „Het Witte Kruis" dat de taak vrijwillig op zich heeft genomen, de gezondheidsbelangen van de inwoners der gemeente Velsen te dienen, nu eens gevoelen dat velen willen helpen deze taak te verlichten. Steunt daarom Woensdag 23 September het werk der zuige lingenbescherming. Koopt allen het welbe kende zuigelingenbloempje en geeft u voor den verkoop hiervan zoo spoedig mogelijk op aan één der onderstaande adressen: Voor IJmuiden bij mevrouw Helder, Edi- sonstraat 10, Zr. I. de Jong, Merellaan 1 en aan het Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125. Voor IJmuiden-Oost bij Zr. T. de Beurs, Lijsterlaan 21 en Zr. R. Lavoo, IJmuider- straatweg 33. Voor Santpoort bij mevr. Bankert, Kruid- bergerweg 23 en Zr. A. W. Tulp, Fr. Netscher- laan 11. Voor Velsen hij Zr. E. de Wilde en mevr Boosman, Stationsweg 7. Voor Velsen-Noord bij mevr. de Vries, Wij- kerstraatweg 38 en Zr A. Zandstra, Wijker- straatweg 25. Vischaanvoer in Duitsche havens. Geduren de de week van 24 tot 29 Augustus bedroeg de aanvoer aan de vereenigde markten Al- tona-Hamburg 7.018.100 K.G., aangevoerd door 72 trawlers. Van de Noordzee kwamen 70 trawlers met 6.823.000 K.G., waarvan 6.253.800 K.G. versche haring. De omzet in Cuxhaven bedroeg 3.751-212 K.G., aangebracht door 42 trawlers van de Noordzee, 7 van IJsland en 3 buitenlandsche IJslanders, 13 zeilschepen en 5 kustvisschers. De Noordzee-trawlers voerden 2.866.200 K.G. haring aan. In Wesermünde kwamen binnen 93 trawlers met 6.695.400 K.G. zeevisch. Hiervan kwamen 66 trawlers met 4.592.500 K.G. van de Noordzee en 27 trawlers met 2.092.900 K.G. van IJsland. De Noordzee- booten voerden 4.306.500 K.G. versche haring aan. De totale aanvoer van trawlharing in de drie groote havens bedroeg dus in een week bijna 13V2 millioen K.G.! De Schotsche zomer-haringvisscherij. De Schotsche zomer-haringvisscherij heeft tot en met 5 September opgeleverd 583.823 crans, tegen 655.310 crans in hetzelfde tijdvak van 1935 of 71.500 crans minder. Gekaakt en ge zouten werden ongeveer 506.499 vaten tegen 623.581 vaten in 1935 of 117.082 vaten minder. Netten verloren. De binnengekomen stoom- logger Gorredijk IJM. 492 rapporteert, dat op de laatste reis een groot aantal netten ver loren is gegaan. Groote diepgangen. Het Britsche tank-motorschip „Narragan- sett" en het Nederlandsche motorschip „Mar- ndx van St. Aldegonde" passeerden het Noord- zeekanaal, respectievelijk komende van Aru ba, en Batavia, met een diepgang van 9,1 en 8 Meter. Naar Noorwegen vertrokken. De naar Noorwegen verkochte stoomtrawler „Proef II" is door de nieuwe reederij overge nomen en onder de nieuwe natievlag naar Haugesund vertrokken. IJzerverscheping. De Zweedsche stoomschepen „Signfred" en „Gudur" arriveerden beide van Londen aan het Hoogovenbedrijf, om ijzer te laden voor Zweden. Het Noorsche stoomschip „Akers- hus" kwam van Amsterdam bij de Hoogovens aan o.m ijzer te laden voor Oslo en keerde naar Amsterdam terug om verder stukgoederen bij te laden. Tijd is geld! Het Russische stoomschip „Menjinski", het welk aan de papierfabriek te Velsen hout lost, is gisterennacht naar Amsterdam gegaan om te bunkeren en keerde zoo tijdig terug, dat de lossing des morgens op den gewonen tijd kon worden voortgezet. Deze maatregel was genomen omdat het schip nogal haast heeft en nu na lossing van het papierhout direct van Velsen zal kunnen vertrekken. (In October zal te Rome het wereldkampioenschap duiven- schieten worden gehouden, waar voor geldprijzen zijn uitgeloofd.) Het wereldkampioenschap duivenschieten, Ik kan niet zeggen, dat mij dat bekoort, Al mag ik op mijn tijd van sport genieten, Daaronder valt nu juist niet deze soort. Men kan het zoo al uit den titel lezen, Het is slechts schieten en niet eens een jacht, Waarin nog wel een sport-object kan wezen, De duif wordt hier domweg om zeep gebracht. Het is geen kleiduif, waarop men gaat mikken, Het levend dier valt dit bedrijf ten prooi, Een dierenvriend kan dat bezwaarlijk slikken, Maar andren vinden zooiets blijkbaar mooi. De mensch kan wreed zijn, zelfs voor teere dieren, Wanneer zij dienstbaar zijn aan z'n „vermaak", De winnaars krijgen nog een prijs in liren, 't Succesvol schot is dus wel dubbel raak. Wanneer in sport weer records zijn geslagen, Dan lees ik daar met interesse van, Want daaruit blijkt, dat ook in onze dagen, De jeugd haar kracht nog flink gebruiken kan. Maar dit geval tel ik daar niet in mede, Ik hoop, dat dit tournooi niet wordt beslist, Doordat de duif, het teer symbool van vrede, Door alle schutters glansrijk wordt gemist. P. GASUS. 150 of 165? Zooais wij indertijd hebben gemeld heeft de minister van Financiën indertijd voor een aantal gemeenten w.o. Velsen bepaald, dat het aantal opcenten op de personeele belas ting 165 zou bedragen. Naar aanleiding hiervan hebben wij uit eengezet, dat invordering van een aantal op centen hoven de 150, vastgesteld hij de ver ordening, niet zou kunnen geschieden voor dat wijziging dezer verordening had plaats gevonden. Uit de thans uitgereikte aanslagbiljetten blijkt, dat daarin 165 opcenten zijn bere kend, hetgeen aanleiding tot misverstand blijkt te zijn geweest. Wij kunnen dienaangaande mededeelen, dat op grond van de verordening niet meer dan 150 opcenten invorderbaar zijn. Moch ten er aangeslagenen zijn, die het volle be drag hebben betaald, dan izullen zij aan spraak kunnen maken op restitutie van het teveel betaalde, tenzij natuurlijk ook de ge meenteraad besluit, het aantal opcenten op 165 te stellen. POLYHYMNIA KRIJGT EEN KINDERKOOR. Naar wij vernemen, zal aan het gemengde koor Polyhymnia, directeur de heer Jan Beider wederom een kinderkoor worden toe gevoegd. Begin October zullen de repetities in Ken- nemerhof beginnen. VOORRAAD ANSJOVIS. De voorraad ansjovis, per 1 September jl. opgeslagen in de kelders en pakhuizen van de Coöp. Ansjovisverkoop-Vereeniging be droeg 44724 ankers en 784 tonnen. Toch halveering van den huurtoeslag en lagere standaardloonen. HAARLEM Donderdag. Naar wij vernemen zal bij de eerstvolgen de uitkeering van steun aan werkloozen toch rekening gehouden worden met de onlangs door de regeering ingevoerde verandering in de steunregeling. De halveering van den huurtoeslag en ook de verlaging van de standaardloonen voor werkloozen die reeds lang zonder arbeid zijn, worden dus toegepast. Men weet, dat de Eerste Kamer onlangs met 25 tegen 16 stemmen een motie had aan genomen om de regeering uit te noodigen de invoering van de verlaging van den huur toeslag op te schorten en af te zien van de verlaging' der standaardloonen. De regeering- heeft aan die uit- noodiging der Eerste Kamer niet vol daan. Aan de gemeentebesturen is geen mededeeling gedaan van een wijziging der onlangs veranderde steunregeling, zoodat de diensten van de Werkloosheidsbestriiding en Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem niets anders konden doen dan de regeling zooals die ter tafel ligt uit te voeren Zaterdag ontvangen de Haarlemscbe werkloozen evenwel den rijksdaalder als extra uitkeering waartoe de regeering mach tiging heeft gegeven in verband met de ver loving van Prinses Juliana 's-GRAVENHAGE, 17 September: Naar wij vernemen heeft de regee- ringscommissaris, de heer S. van Zwanenberg, commercieel adviseur van het college van regeeringscom- missarissen, den minister van land bouw en visscherij verzocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer Van Zwanenberg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan de belangen van zijn bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betuiging van zijn groote waardeering voor den door den heer Van Zwanen berg verrichten arbeid. MEISJE VERDRONKEN. 'Het 3i4-jarig dochtertje van de familie Holtrop, wonende te Slootdorp werd Donder dagmiddag vermist. Na dreggen in de sloot- vaart in de omgeving van de ouderlijke wo ning haalde men het lijkje van het meisje op. Waarschijnlijk is zij bij het spelen in het water gevallen en verdronken. Fiets in Wormerveer gestolen. Op 25 Juli werd in Wormerveer een fiets gestolen. In den avond van dien dag werden in Beverwijk aangehouden een 19-jarig los werkman uit Krommenie en een 29-jarige koopman uit Den Helder, die zich heden morgen voor de rechtbank hadden te ver antwoorden wegens diefstal en medeplich tigheid tot diefstal. De jongste bekende den ouderen man te hebben ontmoet in Beverwijk. Daar was de laatste iemand tegengekomen met wien hij had gepraat over het koopen van een „zwijntje", een rijwiel. Vervolgens waren zij samen naar de kermis in Wormerveer ge gaan. Zij hadden de afspraak gemaakt dat zij zouden trachten een fiets te stelen en sa men de opbrengst te deelen. In een steeg in Wormerveer hadden zij een paar rijwielen zien staan. De oudste was op de uitkijk gaan staan en de jongste had een fiets weggeno men. Op zijn oude was hij gaan zitten en zijn maat op de nieuwe. Via Asendelft waren zij naar Beverwijk gereden en daar had men hen aangehouden. De officier van justitie was van oordeel dat deze verdachte niet tot zijn daad was ge komen als hij den koopman niet had ont moet, die hem had aangezet. Zijn financieele moeilijkheden waren mede aanleiding. Hij vroeg, daarmede rekening houdende, vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman van verdachte, mr. B. E. van Tijn, vroeg gedeeltelijk voorwaardelijke, ge deeltelijke onvoorwaardelijke straf. Vervolgens stond de tweede verdachte te recht. Hij ontkende de juistheid van de ver klaring van zijn medeverdachte. Hij was deze in Wormerveer een heelen tijd kwijt geweest. Eerst verklaarde hij dat deze met een auto uit Wormerveer was vertrokken, later vertel de hij dat zijn maat op een nieuwe en hij op de oude fiets waren weggereden. Hoe de ander aan zijn nieuwe rijwiel was gekomen, had hij niet gevraagd. De getuigeverklaring van den man, waarmee hij in Beverwijk had staan praten en die hetzelfde verklaarde als de jongste verdachte nl. dat hij misschien be reid zou zijn voor een tientje een fiets van „Kwikkie" te koopen, bestreed hij eveneens. De man zei maar wat en de medeverdachte legde naar zijn meening absoluut een val- schen eed af. De officier van justitie achtte dezen man schuldiger dan de tweede verdachte. Hij was ouder, hij had den jongste aangezet en hij was reeds viermaal wegens diefstal veroor deeld. De eisch luidde een jaar gevangenis straf. Mr. J. G. Bettink, als verdediger optredend, vond de straf van een jaar wegens mede plichtigheid wel wat hoog en refereerde zich overigens aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak 1 October. Onder invloed van drank in een auto. Eenigen tijd geleden is een Amsterdammei door den kantonrechter in Haarlem veroor deeld tot veertien dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen, wegens het be sturen van een auto onder den invloed van alcohol zijnde. Op 14 April had de verdachte, die bij de terechtzitting in appel voor de rechtbank, verstek had laten gaan een Beverwijksch café bezocht, waar hij een paar glazen bier had gedronken. De kastelein vond dat de vroolijkheid van den man het gevolg was van het gebruik van alcohol. De dien juffrouw had dit niet opgemerkt. Bij een benzinepomp in de buurt van de pont had verd. zich tamelijk wild gedragen. Hij was wild achteruitgereden na het tanken. Bovendien had hij zich redeloos opgewonden over de veertjes die iemand die toevallig bij de garage kwam op zijn hoed droeg en dezen man luid vloekend uitgescholden. In Bever wijk was iemand rakelings door de auto ge passeerd, die daarn" voor hft "sswuste café was gestopt. De officier 'ustifcie ;oe5 bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, Uitspraak 1 October.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1