In Liberia's hoofdstad. Voeg de daad bij het woord IJMUIDER STOOM-, WASCH- EN STRIJKINRICHTING Gerard Rutten werEt voor Tobis. Auto over 3en Eop geslagen. Wraak van een afgewezen minnaar. Zijn vroegere meisje zoutzuur in den mond geworpen. Het automobielnummer van prins Bernhard. Het Borgstellingsfonds voor Kennemerland. Het gaat Oranje Nassaumijnen iets beter. Wilhelmus-prelude van Haarlemsch componist. Zend Uw wasch naar de SNELLIUSSTRAAT 39, TEL. 4371 en U is van veel werk en moeite bevrijd. GRAMMA Onder vier oogeri. Als eerste staat „De comedie van het geluk" op het programma. Bestuurder van den wagen gedood. Het interieur van de woning, waarin Ki-Kusan haar plaats zal moeten inruimen voor Renée. Tusschen de Nederlandsche Filmgemeen schap (Internationale Filmgemeenschap N.V. I. O.) en de Tobis (Intern. TobisCinema N.V.) is een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor de Nederlandsche Filmgemeen schap voorloopig uitsluitend Nederlandsche speelfilms zal produceeren, welke door de Tobis zulen worden uitgebracht. Als eerste van deze serie films zal „De Comedie van het geluk" van Evreinoff, waar voor Hans Rameau het manuscript heeft ge schreven, worden verfilmd. De filmtitel, waaronder „de Comedie van het Geluk" zal worden uitgebracht, is nu definitief vastge steld op „Pension Fortuna" inplaats van „Voor ieder eenmaal het geluk", zooals oor spronkelijk het plan was. In de maand October zal met de opna men worden begonnen, welke zullen plaats vinden in de filmstudio's van Loet C. Barn- stijn, te 's-Gravenhage. Dader gearresteerd. Te Bussum heeft zich dezer dagen een ge beurtenis afgespeeld, waaraan eerst thans be kendheid gegeven kan worden in verband met het onderzoek. De 22-jarige dienstbode E. uit 's-Heerenberg die te Nijmegen diende, had aldaar haar ver loving met den 25-jarigen manufacturier V. verbroken. Teneinde de breuk definitief te doen zijn, ging zij te Bussum in betrekking. Daardoor meende zij aan de poging van V. om de zaak weer in orde te maken, ontkomen te zijn. Deze meldde zich echter Zondag aan de woning in de 's-Jacoblaan, waar zij in be trekking was. Het meisje was echter niet tot andere ge dachten te brengen. V. verliet haar daarop met de bedreiging, dat zij er dan aan zou moeten gelooven. Woensdagavond heeft hij aan deze bedreiging gevolg gegeven. Het meisje verliet om 9 uur de woning. In een zij - laantje, de Willem Kalfflaan zag zij V„ die haar achtervolgde. Zij kon niet meer terug- loopen en rende daarop naar den Huizerweg. De afgewezen minnaar haalde haar in en er ontstond een worsteling, waarbij het hem ge lukte het meisje uit een fleschje, zoutzuur in den mond te werpen. Op haar hulpgescheeuw kwameln voorbijgangers te hulp, de man was toen echter reeds verdwenen. Het fleschje heeft men even later gevonden. De toestand van het meisje was zeer ernstig. Inmiddels yachtte de politie de kans af, dat de man, die niet naar zijn woonpdaats Nijmegen was teruggekeerd, zou terugkomen. Vrijdagmid dag werd de politie door de familie gewaar schuwd, dat de man zich in de omgeving be vond. Men slaagde er in hem te arresteeren en naar het politiebureau over te brengen. Hij wrd aan een streng verhoor onderworpen, waarbij hij zijn daad bekende. Hij is ingeslo ten en zal ter beschikking van de justitie ge steld worden. H.Z. 36200. De plotseling populair geworden kleine, grijze auto van prins Bernhard, de two-seater, waarmee het jongverloofde vorstelijke paar zoo huiselijk ongedwongen en zoo gewoon, dat het ieders sympathie wekte, in de residentie zijn intocht deed, droeg nog het Duitsche autonummer IA 105108. Een Nederlandsch rij- en nummerbewijs is Vrijdag door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland afgegeven. Het nieuwe Nederlandsche nummer van de prin selijke auto is: HZ 36200. Direct na ontvangst hiervan heeft prins Bernhard bij den A.N.W.B. waarvan hij in het begin van deze week lid geworden is, de noo- dige grensdocumenten aangevraagd, ten be hoeve van een eventueele reis per auto bui ten de grenzen van Nederland. AANVARING TUSSCHEN LOGGERS. Inzake de aanvaring tusschen de motorloggers „Johanna Maria KW 124" en „Burgemeester W. J. Woldringh van der Hoop" KW. 114 in de Visschershaven te IJmuiden, is de Raad van oordeel, dat deze aanvaring is veroorzaakt door de „Burgemeester W. J. Woldringh van der Hoop" KW 114, die uit de laag komende, het vaarwater overstak en daarbij de „Johan na Maria" KW 124, die zich in de richting van het vaarwater bewoog, in den weg kwam. Het is de plicht van een uit de laag komend vaartuig, om den weg vrij te laten voor vaar tuigen, die zich eenmaal slaags in het vaar water bevinden. Het vaarwater was voor de ,KW 124" al zeer nauw, Het gaat niet aan, dat de „KW 114" haar den weg versperde. Nu is het zeer goed mogelijk, dat de „KW 124" veel vaart had en ook is het mogelijk dat, indien dit schip minder vaart had gehad, het de aanvaring nog had kunnen voorkomen, doch de Raad wil niet zoover gaan om daarin mede-schuld aan de aanvaring te zien. De „KW. 124" zag haar weg vrij en de „KW. 114" had moeten wachten. Wel echter wil de raad met het oog op de vele aanvaringen, welke in de Visschershaven plaats vinden, den schippers op het hart druk ken om steeds met zeer matige vaart te varen. Vrijdagavond heeft op den nieuwen verbin dingsweg naar Schiphol, dicht bij den Sloter- straatweg, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Vermoedelijk door te sterk remmen is daar een auto over den kop geslagen, waarin drie personen zaten, twee heeren en een dame. De auto kwam van Schiphol, aanvankelijk met een heer en dame. De derde passagier D. genaamd reed mee. omdat hij naar Amster dam moest. Hij kwam er af met een lichte wonde aan het hoofd. Ook de jongedame, die de verloofde was van den bestuurder van den wagen, werd slechts licht gewond. De bestuurder, de heer A. Stou- gie uit Schiebroek, moest het ongeluk met den dood bekoopen. Mr. J. Verheus wordt leider van het bureau. AUTOBUSDIENST WASSENAAR—VOOR SCHOTEN Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Maatschappij te Haarlem, te gen de beschikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de aan H. Bolhuis te Noordwijk aan Zee verleende vergunning tot het in werking brengen van een autobus- dient tusschen Wassenaar en Voorschoten, in dier voege is gewijzigd, dat als eindpunt te voorschoten, in plaats van begin Papelaan, het gemeentehuisplein is vastgesteld. Aan het jaarverslag der maatschappij tot exploitatie van Limburgsche steenkolenmij nen, genaamd Oranje Nassau mijnen, geves tigd te Heerlen, over 1935 wordt het volgende ontleend: De uitkomsten van het boekjaar 1935 zijn minder ongunstig geweest dan die van de voorafgaande jaren. De afschrijving kan, zij het op beperkte schaal, worden hervat. De opbrengst van den verkoop vertoonde een lichte verbetering, terwijl op den kostprijs nog eenigszins kon worden bezuinigd. De delving kon ongeveer op het peil van 1934 worden gehandhaafd. Bij voortduring worden bij den afzet ern stige moeilijkheden ondervonden. De aan zienlijke tonnages vreemde kolen, welke de Nederlandsche markt nog steeds moet op nemen, vormen een ernstige belemmering voor de plaatsing van het nationale product. De meeste vreemde afzetgebieden laten de Neder landsche steenkool slechts in zeer beperkte mate of onder bezwarende voorwaarden toe; waar dergelijke beletselen niet bestaan, met name op de overzeesche markten, is de Neder landsche mijnindustrie door haar hoogen kostprijs tot concurreeren nauwelijks in staat. Het valt zeer te betreuren, dat als gevolg van deze situatie voorshands op een verhoo ging van eenige beteekenis van de productie, welke sedert 1931 met bijna 24% moest worden verminderd, niet mag worden gerekend. De nette-opbrengst bedroeg in 1935 2.002.905 ton. Het vaste arbeiderspersoneel telde op 31 December 1935: bovengronds 1562 man, onder gronds 3087 man, totaal 4649 man. De vennootschap bezit in eigendom 1212 ar beiders- en 190 beambtenwoningen. Aan sociale lasten werd o.a. uitgegeven: bij dragen aan het beambtenfonds 132.3996.34; bijdragen aan het algemeen mijnwerkersfonds van de steenkolenmijnen in Limburg en pre- miën voor de invaliditeits- en de ziektevér- zekering 398.590.90, kosten van ongevallen 321.676.14; gezinstoelagen 402.492.08, ver lof met behoud van loon 178.513.96, verlies op aan personeel verstrekte kolen 43.120.77. Na aanzuivering van het saldo-verlies per 31 December 1934 ad 476.9288.44 en afschrij ving van 250.000 op onroerende goederen en bedrijfsinrichtingen, wordt een saldo-winst van 14.034.71 op nieuwe rekening overge bracht. Dividend wordt niet uitgekeerd. Naar wij vernemen zal de heer Mr. J. Ver- heus, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, belast worden met de leiding van het bureau van het Borgstellingsfonds voor Kennemerland, dat in het gebouw van deze Kamer aan het Nassauplein gevestigd wordt. Het moet de bedoeling zijn om verder geen ander perso neel te benoemen omdat het niet mogelijk is om bezoldigden aan te stellen in verband met de geldmiddelen van het fonds. Slechts 6 van de 16 betrokken gemeentebesturen hebben namelijk financieelen steun toegezegd. Er is wel voldoende kapitaal aanwezig om borgstellingen te verleenen. Het aantal aan vragen dat reeds bij het fonds is binnenge komen is ontstellend groot. Reeds nu kon ons verzekerd worden dat een groot deel der aan vragers teleurgesteld zal moeten worden omdat een voorloopige bestudeering der aanvragen aangetoond heeft, dat veel borgstellingen zijn aangevraagd door zakenmenschen wier be drijf niet in stand te houden is door het ver krijgen van een voorschot. Die bedrijven zou den een ver gaande saneering vereischen. Maar ook zijn er verscheidene aanvragen die als het nadere onderzoek den aanvankelijken be vredigenden indruk bevestigt, voor hulp in aan merking komen Een moeilijkheid die nog opgelost moet worden betreft het sluiten van een overeen komst met een bankinstelling voor het ver leenen der eredieten, gedekt door de borg- stlling van het fonds. Het bestuur van het fonds is door de uitgebreide regeeringsvoor- schriften gebonden aan verschillende voor waarden waaraan de overeenkomst met een bankinstelling moet voldoen. Tot heden heb ben de onderhandelingen met bankinstellin gen die daarvoor in aanmerking komen niet tot overeenstemming geleid. Maar het be stuur is overtuigd, dat ook deze laatste moei lijkheid overwonnen zal worden. Mocht dit niet gelukken dan zou in laatste instantie nog de mogelijkheid open blijven, dat een gemeentelijke voorschotbank zou worden op gericht. Juist voor het bekend maken van de ver loving van Prinses Juliana en Prins Bernhard had de Haarlemsche componist Olivier Koop een in opdracht geschreven Wilhelmus-pre lude voor blaasorkest voltooid. De componist heeft deze prelude thans aan de prinses op gedragen en aan Hare Koninklijke Hoogheid het werk toegezonden, met het verzoek de opdracht wel te willen aanvaarden. Van Prin ses Juliana mocht de componist bericht ont vangen, dat de opdracht door Hare Koninklij ke Hoogheid met groote erkentelijkheid is aanvaard. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG 20 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Postduiven- en voetbal nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Postduiven- ber-, gram.pl. 10.15 Limburgsch halfuurtje (toespraak, zang en piano). 10.45 VARA- Orkest. 11.15 '„Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Staf- muziek 5de R.I. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 A'damsche Mannenzang- vereen. „Euterpe". 3.00 Omroeporkest en solist. 4.30 Gram.pl. (Om 4.45 Sportnieuws ANP). 5.05 Orgelspel. 5.30 Sportpraatje. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 Lezing. 6.30 „Niet-Arische Chris tenen". causerie. 6.45 Kerkdienst. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Gevar. programma, mmv. so listen, koor, Omroeporkest en AVRO-Dans- orkest. 9.15 Causerie. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9.50 Gram.pl. 10.00 Radio-Journaal. 10.15 Kovacs Lajos' orkest, en orgelspel. 11.00 Berichten A.N.P. 11.1012.00 Renovakwintet. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.310 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.) 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna orgel spel. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Literaire causerie). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Sym- phonie-orkest, en Gram.pl. 4.15 Gram.pl. 4.25 Voor de zieken. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (Gr.pl.) 5.50 Ned. Herv. Kerkd. Hierna gewijde muziek (Gr.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Middenstandscauserie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-Orkest. 9.10 Gram. pl. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9,50 KRO- Troubadours. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto- lezing. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Harton Collierie Orkest, mmv. so list. 1.50 Mandolineconcert. -2.20 Het BBC- Midland-orkest. 3.20 Het Crook-kwjntet. 4.05 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Religieuze causerie. 5.30 Het Stratton Strijkkwartet, mmv. solisten. 6.50 Historische causerie. 7.05 BBC-Orkest, mmv. soliste. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Pianorecital. 9.50 BBC-Theaterorkest, mmv. soliste. 10.50 Epiloog. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding, Gram.platen; 10.30 Octophonikers en Gram. platen; 12.00 Cantabilé-orkest en Gram.pl.; 2.00 Piano-recital; 2.20 Voordracht en Gram. platen; 3.00 Lyra-Trio; 3.45 Orgelconcert en zang; 4.30 Muzikale causerie; 5.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.platen; 7.15 Dansmu ziek; 8.00 Berichten ANP., 8.10 Omroepor kest en solist; 9.15 Voordracht; 9.45 Omroep orkest en solist; 11.00 Berichten A.N.P.11.10 AVRO-Aeolian-orkest; 11.45 Orgelspel. HILVERSUM II, 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12.30 Amsterd. Salon-or kest en Gram.platen; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gram.platen; 2.45 Reportage Marana- tha-Confërentie; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Or gelconcert; 6.00 Gram.platen; 6.30 Vragen halfuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenhalfuur 7.45 Reportage; 8.00 Berichten''A.N.P.; 8.15 Chr. Gem. Zangvereen. „Hoop op Zegen" m. m. v. solisten;.9.15- ..Tachtig Meter "önder water", causerie; 9.45 Berichten. A.N.P.; 9.50 De Hollandsche Kamermuziekvereeniging; 11.15 Gram.platen: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 1„lil0l9r,gelsp'el; n'3S en 1205 Gram.platen 12.20 Religieuze causerie; 1:2.45 (BBC-Nor- thern-Ireland-orkest m.m'.v. soliste; 1.35 Or gelconcert; 3.20 Gram.platen; 4.20 Viola en piano; 4.55 Gram.platen; 5.20 „Five o'clock"- Van hier en daar. Er zijn natuurlijk in elke stad van die kleine bijzonderheden, die den tourist in het bij zonder opvallen. Voor Monrovia geldt dat in hooge mate. Wanneer men 's avonds in de hoofdstraten het electrisch licht ziet op gaan en de goed verlichte waranda's der groo tere woningen nog beter opvallen dan over dag dan is daarmede de voorlichting gelogen straft van hen, die mij aan het verstand wil den brfengen, dat van een electrische verlich ting in Monrovia geen sprake zou zijn, maai dan denkt men er toch niet aan, dat de ver lichtingsperiode beperkt is en slechts duurt van des avonds 6 tot des avonds 12 uur.. Dat geldt voor allen, die op het stadsnet zijn aangesloten, zoowel voor de kantoren, als voor de privé-woningen. Toen wij op den 31sten Juli bij den minister van Oorlog op bezoek wa ren, oin ons eenige uren met het edele kaart spel bezig te houden, ging ook daar omstreeks kwart vóór twaalven het licht plotseling voor een oogenblik lager branden, ten teeken, dat het ,,de hoogste tijd" was. Andere verlichtings apparaten vervangen na dat uur de electri sche peertjes, terwijl later op straat met be hulp van handlantaarn de juiste weg wordt gezocht. Deze grootere en kleinere stra ten met de typische roode leembedekking, op de meeste plaatsen omzoomd door groene onkruid-strooken, worden hier en daar gere pareerd en verbeterd. In de naaste omgeving van het huis van de Oost-Afrikaansche Com pagnie was dat het geval. De Ashmunstreet werd onder handen genomen. Een ploeg ne gerarbeiders, onder aanvoering van een op zichter, gewapend met pikhouweelen en ijze ren kruiwagens, is van 'smorgens vroeg tot des avonds 5 uur bezig den harden grond los te bikken. Zwaar werk, dikwijls onder hooge temperatuur. Teneinde het tempo van den arbeid op een bepaald peil te houden, wordt door een tweetal negers op leege benzineblik- ken „muziek" gemaakt. Uren achtereen heb ben wij daarvan genoten, een weinig melodieus concert, hetwelk evenwel de arbeidsprestatie ongetwijfeld ten goede kwam. Met de noodige voorzichtigheid zijn de straten van Monrovia behoorlijk met auto's te berijden. Taxis evenals paard en rijtuig, ontbreken. De bevolking, in het algemeen genomen, is ingeschoten op wandelen. Maar behalve de 'oeide beenen is ook het hoofd een uitermate belangrijk lichaamsdeel. Evenals in de an dere plaatsen langs de West-Afrikaansche kust, welke wij bezochten, wordt ook in Mon rovia veel vervoerd op het hoofd. Intusschen valt het wel op, dat het gebruik van de beken de „pikol" in deze streken onbekend is. Veel moderne genoegens, welke Europa volgens den één zoo aantrekkelijk maken, volgens den an der een teeken zijn van het oppervlakkige le ven, kent Monrovia niet. Behoudens een twee tal onbeteekenende cafétjes en een theehuis, hetwelk alleen in de zomerperiode is geopend en dat uitmunt door soberheid, is er geen plaats voor vermaak, met permanent karakter. Ook de bioscoop ontbreekt. Van tijd tot tijd zijn er muziekuitvoeringen in het zoogenaam de „Pavilion" gevolgd door een bal", de ama teurs voeren een tooneelstuk op wij heb ben een dergelijke voorstelling bijgewoond maar daarbij blijft het. Het gemak van de te lefonische verbinding dient men in Monrovia eveneens te ontberen. Ontzaglijk veel wordt voor hen, die de aanschaffingskosten kun nen betalen, vergoed door de radio. Hier be seft men nu eens voor de volle honderd pro cent hoeveel waarde aan een goede radio verbinding toegekend moet worden. Eenige malen per dag wordt men op de hoogte ge steld van de belangrijkste gebeurtenissen in Europa. Op voortreffelijke wijze komen deze berichten over en al zou het voor het groepje Hollanders, in Monrovia woonachtig, uiterst aangenaam zijn, via de radio ook het eigen Moederland eens te kunnen beluisteren, men is tevreden met wat men heeft. Een enkele opmerking over de hygiëne mag natuurlijk niet achterwege blijven. In de huizen ontbreekt rioleering. In een stad als Monrovia zou de aanleg daarvan uiterst kost baar zijn. De noodige geldmiddelen zijn daar voor niet beschikbaar. Eveneens ontbreekt de waterleiding. Toch is er van gouvernements zijde wel iets gedaan om de hygiëne te bevor deren. Op enkele plaatsen in de stad vindt men op bepaalde grondstukken een stok, waar aan een rood vlaggetje is bevestigd. Dat is het bewijs, dat daar ter plaatse afval neergewor pen mag worden. Dit vuil wordt eenige malen per week met behulp van een moderne vuilnis auto opgehaald en wordt o.a. gebruikt om plassen en moerassen te dempen. Geleidelijk aan wordt op dit gebied voortgewerkt en naar men mij herhaaldelijk verzekerde is er in de laatste jaren reeds zeer veel in betere banen geleid. De capaciteiten van den aan het bewind zijnden President en zijn medehelpers zijn natuurlijk van overwegende beteekenis, zoowel voor Monrovia als voor het geheele land. Dat de verkiezingen voor het staatshoofd in Liberia met groote moeilijkheden en on zuiverheden gepaard gaan, mag door velen scherp becritiseerd worden, maar men ver- gete dan niet, dat in een land met een groot gebrek aan communicatiemiddelen en een positie, waarbij de „chiefs" (hoofden) der vele stammen een soort dictatoriale macht bezitten, onregelmatigheden niet te vermijden zijn, De Liberiaansche President, regeerend met een Tweede en Eerste Kamer der volks vertegenwoordiging, heeft Ministers (Secre tary's) naast men zou beter kunnen zeggen onder zich. Feitelijk zou men deze Minis ters hoofdadviseurs of agenten kunnen noe men. De wetgevende machine werkt traag. De Tweede Kamer komt alleen van October tot en met December bijeen. Zij bestaat uit 20 leden en heeft de beslissing omtrent alles op wetgevend gebied. Monrovia is natuurlijk het administratieve centrum van het land. Sedert Korten tij d verzamelt men ook eenig statis- tisch,materiaal. In. „The Liberia Offical Ga- zette worden de gegevens gepubliceerd. Zoo juist kwam het nummer uit over de maanden Apnl, Mei en Juni 1936. Voegt men de cijfers der inkomsten van Liberia over die maanden bij die over de maanden Januari, Februari en Maart 1936 en vergelijkt men dat totaal met het totaal van de overeenkomstige periode van 1935, dan blijken de meerdere inkomsten over dit jaar circa 74.000 te bedragen. In Monrovia komen een tweetal couranten van bescheiden omvang uit. De bevolking is uit den aard der zaak uiterst gemengd. Het aan tal „blanken" bedraagt ongeveer 60. De „na tives hebben meerdere voetbalvereenigingen die ook geregeld in competitieverband spelen! Op een Zaterdagmiddag hebben wij een kijkje bij een dergelijken wedstrijd genomen. Rijen toeschouwers hadden zich om het veld ge schaard, waarvan de eene helft beduidend lager lag dan de andere. Onder de 22 spelers waren er een zestal, die ieder zeker langer waren dan 2 Meter. Zij waren gekleed in een soort shirt. Ten deele waren zij blootsvoets, enkelen droegen gymnastiekschoenen, anderen een of twee voetbalschoenen. Het spel stond op laag peil, natuurlijk ten gevolge van de onvoldoende scholing. Toch kan niet ontkend worden, dat het grootste gedeelte der spelers uitmuntte door snelheid. Op dienzelfden Zaterdag maakten wij in de omgeving nog een autorit naar de zeézijde. In de onmiddellijke omgeving van het kerkhof staan een tweetal palmboomen op betrekke lijk korten afstand van elkander. Zij dienen tot schavot. In Liberia bestaat nml. nog de doodstraf, die gewoonlijk wordt toegepast door ophanging van den betrokkene. Deze straf wordt opgelegd aan moordenaars. De Pre sident heeft het recht van gratie. Maakt deze daarvan geen gebruikt, dan wordt de veroor deelde des morgens omstreeks 6 uur uit de ge vangenis gehaald en gaat in een wit doods kleed, voorafgegaan door zijn eigen doodkist, omgeven door soldaten gevolgd door zijn familieleden, naar de bewuste palmboomen. Tusschen deze wordt een plank bevestigd waarop de veroordeelde komt te staan. Deze heeft het recht nog zoo lang tot zijn familie te spreken, als hij zelf wenscht. Daarna wordt het plankje, waarop hij staat, onder hem weg getrokken en vindt hij den dood in den strop. Dergelijke terechtstellingen worden door dui zenden bijgewoond. Sedert korten tijd dienen deze palmboomen niet meer voor dit lugubere bedrijf. In de naaste omgeving heeft men een betonnen gebouwtje geplaatst, hetwelk in tweeen is verdeeld. De moordenaar wordt in het eene, de beul in het andere geplaatst. Laatstgenoemde kan dan door het overhalen van een handle een schuif wegtrekken, waar door de executie plaats heeft. Zoo is er nog veel in Liberia, waar men wat onwennig tegenover staat. Veel zal in den loop der jaren gemoderniseerd en verbeterd moeten worden. Of daarbij ooit de bepaling opgehe ven zal worden, dat geen blanke eigendommen in dit land mag hebben, valt ernstig te betwij felen. MOLLERUS. 6.26 Berichten; 6.40 Candbouwcauserle; 7.00 Hobo-recital; 7.20 Dansmuziek; 8.05 „The federation of festivals", causerie; 8.20 Opera- concert; 10.00 Berichten; 10.30 Buitenlandseh overzicht; 10.50 Sport-reportage; 11.00 Ca baret-programma; 11.30 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; ,11.20 Orkestcon cert; 2.50 Gram.platen; 4.20 Symphoniecon- cert; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Duo-concert; 9.05 Trio, zang en voordracht; 11.30 Dans muziek en populair concert. KEULEN 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert; 2.35 Gevar. concert. 4.20 Gram.platen; 6.20 Omroepklein- orkest; 8.30 Weekoverzicht; 9.20 Kamermu ziek; 11.20 Silezisch orkest-concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 32.2 M.: 12.20 Gram.platen; 112.50 Klein- orkest; 1.30 Dansmuziek; 1.50 Gram.platen; 5.20 Klein-orkest; 6,50 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Omroeporkest; 10.30 Gram.platen. 484 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Dansmu ziek; 1.30 Klein-orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Omroeporkest; 6.35 Kamermuziek; 7.25 Gram.platen; 8.20 Piano-recital; 9.05 Radio- tooneel; 10.00 en 10.30 Dansmuziek; 10.50 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Pozniak-Trio; 9.20 Literair-muzi- kaal programma; 10.20 Berichten; 10.35 Sportreportage; 10.50 Klarinet- en fagot- recital; 11.05 Weerbericht; 11.20 Het Qm- roepkleinorkest. Berusting is mooi en goed, hoewel niet ge makkelijk te verkrijgen, berusting siert den mensch, berusting is schier onontbeerlijk, gezien de vele groote en kleine rampen, de bittere teleurstellingen en ontgoochelingen; die ons deel zijn Maarhoe doe je zooiets? Hoe gaat men te werk om berusting deelach tig te worden? Redeneerend volgens zuivere deductie komt men alras tot de slotsom, dat berusten is: het blijmoedig aanvaarden van teleurstellingen en rampen. Wil men dus de eigen capaciteit te dezen opzichte beproe ven, dan dienen er eerst eenige grootere of kleinere rampen voorhanden te zijn waarop wij onze krachten kunnen beproeven. En zoek nu maar eens naar een keurig klein rampje als je er opslag eentje noodig hebt....? Dan valt er in geen velden of wegen iets te bespeuren, dat ons de gelegenheid verschaft onze krachten te meten! Dan zijn de leveran ciers prompt op tijd, dan is de biefstuk malsch en het weer zonnig, dan komen dé kinderen met schoone handen aan tafel en biedt de gedienstige aan om een avond thuis te blijven om kousen te stoppen. Spoediger dan wij gedacht hadden kwamen wij echter in aanraking met Berusting. De morgenpost bracht een brief van een vriendin, die kort geleden wegens dringende finaneieele redenen zich zeer had moeten bekrimpen en nu een huisje bleek te hebben betrokken, in het dorp naast het onze/ —n Korn me eens opzoeken, ik zit hier zoo al leen, luidde het slot van den brief. Nu daarmede werd niet gedraald. Nog dien- zelfden middag togen we, voorzien van een fleurigen bos bloemen uit onzen tuin, O.- waarts. Mary opende zelf de deur. Ik doe maar alsof ik de dienstbode ben. want hulp kunnen wij niet bekostigen. kondigde zij aan toen de begroeting voorbij was. Wij vonden het nogal vanzelfsprekend en onnoodig om hierop nog eens extra den na druk te leggen, maar voor we er een kwartier waren, bemerkten wij, dat zij als het ware ieder woord met een zucht onderstreepte.... en het gekke was dat zij heelemaal niet zuchtte het leek maar zoo zij klaagde ook niet en het was ook niet dat zij zichzelf beklaagde en toch ging er een geweldige de pressie van haar uit, die niet naliet aanste kelijk op de bezoeksters te werken. Wij pro beerden van allerlei ter afleiding, maar de gastvrouw bleek er buitengewoon slag van te bezitten om ieder onderwerp onmiddellijk in verband te brengen met haar persoonlijke veranderde levensomstandigheden. Het duur de niet lang of wij kwamen tot de ontdek king dat hier iemand zat, diezwolg in haar ongeluk. Wij probeerden het met de meegebrachte bloemen Dank je weldank je hartelijkals je zelf geen tuin meer hebt en geen bloe men kunt koopendan ben je er dubbel blij mee. Toen probeerden wij het met een nieuw tooneelstuk waar iedereen over sprak. Tjaklonk het, ik moet het nu maar van hooren zeggen genieten en van hetgeen anderen, die er geweest zijn, me ervan kun nen vertellen. (Wij waren er.... óók niet geweest n.b.!) Het relaas van een boodschappen-expedi- tie vol grappige incidenten onderging een zelfde lotals je toch niets kunt koo pen dan hoef je ook geen boodschappen te gaan doen, niet waar? Wij gevoelden ons kriebelig worden van nauwbedwongen onge duld. Boeken....! onze laatste toevlucht! (en voor 10 cent per deel in de stadsbibliotheek te leen!) Maar, och armezelfs het onschuldige boekje door ons voor een welgemeende lof tuiting uitgekozen, bleek een directe aanlei ding voor onze gastvrouw om er haar ver anderde omstandigheden bij te pas te bren gen. Zoo, is dat zoo mooi? klonk het lus- 'teloos en dan: tjaals je geen personeel meer hebt dan vergaat je de lust tot lezen wel.... Toen wij weer op straat stonden, slaakten wij een hartgrondige zucht van verlichting. Oefvoorloopig zou men ons daar niet meer zien! Naar huis trammende kwamen wij tot de slotsom, dat een opstandige vroolijke ziel het toch gemakkelijker heeft en voor ande ren genietbaarder is dan iemand met deze soort Berusting. Deze soorthalt! daar zit 'm de kneep! Er zijn verschillende soorten van Be rusting, net precies zooals er verschillende tinten van een en dezelfde kleur zijn en dit.... dit was de verkéérde soort! Berusting isja juistnatuurlijk! zoo was het immers ook: berusting is het blijmoedig aanvaarden van het onvermij delijke, En dat blijmoedig ziet udat mag er vóóral niet aan ontbreken, want an dersis uw zoogenaamde berusting niet anders danverkapte opstandigheid AMY GROSKAMP—TEN HAVE,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2