De tragedie van het Alcazar. THIJS IJS EN HET KATTENLECER BARTELJORISSTRAAT 13-17 De burgeroorlog in Spanje Een honderdtal manschappen houdt nog stand Bestorming na de explosie kostte talrijke slachtoffers. Scheepsramp op den Nijl. Orkaan woedt langs Amerika's kust. H.lf. Wed. Oost Heidstke WattenDekens Thans geetaleerd. ZATERDAG 19 SEPT. 1936 Engeland. Eden zal Blum te Parijs ontmoeten. Italië's voorwaarde voor deelneming aan de Volkenbondsvergadering. Grillig weer in Rusland. Textielstaking te Rijssel opgeheven. Maatregelen van den landbouw gehandhaafd. Tekort groenten- en fruitcentrale op f 12 millioen geraamd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING ZWEMMEN. Tini Wagner verbetert twee Ned. records. De Koningin en het jonge paar naar het Loo. De speciale vertegenwoordiger van Havas te Toledo meldt over het lot van het Alcazar, d.d. 18 September: Vóór de ontploffing van de mijn, hedenochtend, heeft de artillerie der regeeringstroepen des nachts de overblijfselen van het Alcazar gebom bardeerd, die beschenen werden door het licht van groote schijn werpers. De mijngang liep van een naburig huis onder de kelders van het Alcazar door. Drie zijden van het Alcazar stortten door de ontploffing in. Groote stukken steenen werden door de ontploffing in de straten der stad geslingerd. Het achterstuk van een auto, die door de opstandelingen op een binnenplaats der vesting bewaakt werd, werd op het dak van een brandweerkazerne geslingerd op 200 meter afstand van de vesting. De regeeringstroepen drongen na de ont ploffing de ruïnes binnen, doch aarzelden een oogenblik, in de verwachting van een twee de ontploffing. Hiervan maakten de opstan delingen gebruik om een tegenaanval te on dernemen met granaten en mortieren. De re geeringstroepen wisten zich echter in de ruïnes te handhaven. Een projectiel van een mortier ontplofte vlak bij de plaats waar zich luitenant kolonol Barcelo, de regeerings- leider, bevond. Deze werd licht aan de beenen gewond, evenals zijn ordonnans-officier. Ver volgens kregen de regeeringstroepen opdracht de ruïnes te verlaten. De artillerie deed er nog steeds haar granaten op regenen. Nader meldt deze correspondent: Verschil lende huizen in de nabijheid van het Alcazar en de overblijfselen van het paleis der op standelingen-regeering vlogen na de ontplof fing in brand. Ondanks den brand wisten de opstandeligen langs ondergrondsche wegen in het laatste gebouw binnen te komen, waar zij door de stoottroepen en volksfrontmilitie met granaten werden aangevallen. Tijdens deze hevigen strijd verschenen tegen den middag een drietal drie-motorige vliegtuigen der opstandelingen boven de stad. Deze wer den echter door regeeringstoestellen achter volgd en op de vlucht gejaagd, zonder in staat te zijn geweest bommen te laten val len. Des middags nam het geweervuur wat in hevigheid af, waarvan de regeeringstroepen gebruik maakten om hun stellingen te ver beteren. Toen des avonds de strijd weer her vat werd en de regeeringstroepen opnieuw een hevig offensief openden, kreeg men den indruk, dat zij hun positie aanzienlijk ver beterd hadden. Een der leden van de militie, die in de ruïnes van het Alcazar had kunnen binnen dringen zeide te hebben kunnen constateeren dat er zeer weinig water in de putten was en dat de belegerden zeer slecht van vleesch schenen te zijn voorzien. Men verklaart, dat de verliezen der opstandelingen honderd dooden be dragen. Aan de zijde der regeerings troepen zijn de verliezen zes dooden, twaalf zwaargewonden en dertig licht gewonden. Men heeft den indruk, dat dezen nacht geen ernstige operatie tegen de overblijfselen van 't Alcazar zal worden ondernomen. Er werden lichte batterijen aangevoerd, die den tweeden aanval, die waarschijnlijk mogen (Zaterdag) zal plaatsvinden, zullen vergemakkelijken. De Reutervertegenwoordiger te Madrid doet het volgende relaas: Heden (Vrijdag) middag is de republikein - sche vlag geheschen op de puinen van het Alcazar van Toledo, hoewel nog een hon derdtal opstandelingen weerstand bieden. Toen 20 Juli de regeeringstroepen Toledo binnendrongen, trokken ongeveer 1500 op standelingen met een aantal non-combat tanten in het Alcazar terug. Niettegenstaande de bemiddelingspogin gen stemden zij er niet in toe deze non-com battanten te laten vertrekken. De artillerie en de vliegtuigen van de re geering vernielden dat deel van het Alcazar, dat bij het Zocodover-plein lag, vervolgens werden onder het andere deel mijnen gelegd en hedenochtend gaf het oppercommando bevel de krachtigste te laten springen. De ontploffing werd tot in Getafe, een voorstad van Madrid gehoord, een enorme rookzuil verhief zich en was kilometers in den omtrek zichtbaar. Het grootste deel van het Alcazar stortte ineen. De bevolking van Toledo was uit de stad verwijderd en had zich buiten den bebouw den kom teruggetrokken. Na de ontploffing bestormden regeerings troepen de rookende puinen waar zij in le vendig gevecht raakten met de overlevenden van de verdedigende troepen, die een toe vlucht hadden gezocht in de kelders. De re geeringstroepen slaagden erin nog verschei dene kinderen levend uit de puinen te halen. Men schat het aantal opstande- lingen, dat nog tegenstand biedt op een honderdtal. Ernstige toestand te Malaga. Uit Gibraltar, 18 September: De toestand te Malaga is erntig. Acht honderd miliciens hebben meege deeld, dat zij niet langer tegen de rechtsche troepen wilden vechten en op de communisten en leden der ar beidersorganisaties geschoten. Hon derden zouden hierbij gedood of ge wond zijn. De gouverneur heeft aan Madrid verzocht, dringend verster kingen te zenden. Volgens berichten uit het hoofd kwartier der opstandelingen te Al- geciras zou het pantserschip der re geering „Jaime Primero" vanmorgen van Malaga naar Melilla zijn ver trokken, waar de bemanning zich aan de opstandelingen wil overge ven. Uit dezelfde bron wordt ge meld, dat andere schepen der regee ring bereid zouden zijn, het voor beeld van de „Jaime Primero" te vol gen. Aanval op Santander begonnen. Uit Rabat: Gisteravond heeft het radio station van Cadix medegedeeld, dat de aan val op Santander begonnen is en dat de verdedigers om versterkingen hebben ge vraagd. Uit Melilla wordt bevestigd, dat de bemanning van twee oorlogsschepen der re geering den wensch te kennen heeft gege ven zich over te geven Te Madrid werden tengevolge van de ontdekking van een sa menzwering tegen Azana een aantal maat regelen getroffen. Azana verlaat het natio naal paleis, dat streng bewaakt wordt, niet. Te Bilbao is de bevolking gedeeltelijk van brood verstoken. Groote opwinding te Madrid volgens Burgos. Het radio-station van Burgos deelt mede, dat te Madrid groote opwinding heerscht over het voortdurend oprukken van de-recht sche troepen. Hoewel geheimhouding wordt bewaard ten aanzien van den toestand aan het front, schijnt de bevolking zich toch van den toe stand bewust te worden. Donderdag verza melden zich vele volksfronters in het cen trum van de stad en demonstreerden drei gend bij de regeeringsgebouwen. Verder wordt medegedeeld - dat zij een delegatie naar het ministerie van binnenlandsche za ken zonden, om te eischen, dat de ware toe stand aan het front werd medegedeeld. Bom op het ministerie van Oorlog. Volgens berichten uit Burgos heeft men hier in welingelichte kringen te Parijs ver nomen, dat bij de laatste luchtraid op Ma drid door rechtsche vliegtuigen een bom is gevallen op net ministerie van oorlog, het zoogenaamde Palacio de Buenavista, De bom sloeg door de bovenste verdieping en ont plofte op 5 meter afstand van de werkka mer van Largo Caballero, den minister-pre sident. Caballero moest eerst het puin voor de deur wegruimen voor hij zich naar buiten kon begeven. De voornaamste afdeelingen van het ministerie van oorlog zijn sindsdien naar een ander gebouw verplaatst. La Linea door regeerings- schepen beschoten. Twee regeeringsschepen naderden gister ochtend in dichten mist La Linea en losten een 20-tal kanonschoten, waarvan enkelen de muren van het ziekenhuis raakten. Eenige vrijwilligers werden gekwetst. Ten gevolge van den mist konden de schepen niet beschoten worden, enkele vliegtuigen van de rechtschen wierpen bommen, doch de schepen werden niet getroffen. Onder de bewoners van Gualdiaro la Tunara brak een paniek uit. Sommigen vluchtten naar La Linea anderen naar Gibraltar. Naar uit brieven, welke door naar Gibraltar gevluchte communisten zijn ontvangen, blijkt, dat de regeeringstroepen die de stad verdedigen bereid zijn de geheele stad te ver nietigen, liever dan deze over te geven, want indien zij zich overgeven, zouden zij allen ge- fusileerd worden. Vier cavalerie-officieren terechtgesteld. Uit Barcelona: De Donderdag ter dood ver oordeelde vier officieren van het cavalerie regiment Montesa zijn Vrijdag terechtgesteld. Drie leiders der artillerie-kazerne in de Saint André wijk, die beschuldigd waren van deel neming aan den militairen opstand van 19 Juli, zijn ter dood veroordeeld. Een vierde werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Regeering meldt een overwinning. Uit Madrid: De regeeringstroepen hebben het dorp Casar de Escalona in den sector Santa Olalla heroverd. De opstandelingen ver loren 50 dooden en moesten veel materiaal achterlaten. Rivierboot gezonken; 50 opvarenden verdronken. Reuter meldt uit Kaïro, 18 Sep tember: Een rivierschip der spoor wegmaatschappij is bij Rodelfarag aangevaren. Het schip, dat bezet was met spoorwegemployé's en hun ge zinnen, zonk onmiddellijk. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens de laatste berichten onge veer 50. Gemeld wordt nog, dat zich aan boord slechts twee reddinggor dels bevonden Een eiland weggevaagd? Uit New-York, 18 September: Het licht schip „Chesapeake" en het stoomschip „El Almirante" hebben noodseinen uitgezonden. Zij bevinden zich in moeilijkheden in ver band met den orkaan, die langs de Atlanti sche kust woedt. Het gerucht doet de ronde, dat het eiland Ocracoke in de groep der noordelijke Caro- linen door een reusachtige vloedgolf zou zijn weggevaagd. De ongeveer 400 inwoners kon den tijdig den vuurtoren bereiken en hier bescherming zoeken. De orkaan beweegt zich in noordelijke richting en neemt in hevig heid toe, bericht de ontvangst van een nieuwe zending o.a. 150 x 200. f 4.90 190 x 230. t 7.90 (Adv. Inges. Med.) Minister Eden zal, naar Reuter verneemt, op zijn reis naar Genève te Parijs een onder houd hebben met den Franschen minister president Blum. Men verwacht, dat de alge- meene toestand in Europa door de beide staatslieden besproken zal worden. Nader wordt uit Londen medegedeeld: Het onderhoud, dat Eden Zondag te Parijs met Léon Blum zal hebben, zal niet slechts be trekking hebben op de zitting van de Volken bondsvergadering te Genève, doch ook de voorbereiding gelden van de diplomatieke conferentie van vijf, die de Britsche nota van Vrijdag beoogt op gang te brengen. Men meent te weten, dat in deze nota voor stellen worden gedaan omtrent de grond slagen der diplomatieke besprekingen, de toe bereidselen voor de conferentie en het alge meen programma dezer bijeenkomst. In Brit sche politieke kringen duidt men erop, dat er in de nota rekening mede gehouden wordt, dat aan de regeling van het West-Europeesche vraagstuk voor alle andere prioriteit moet worden gegeven. Het schijnt echter, dat er in de nota den nadruk op gelegd wordt, dat de Oost-Euro- peesche en Donau-kwesties geenszins ver waarloosd zullen worden. De zitting van den Volkenbondsraad is te 17 uur geopend onder voorzitterschap van den Chileenschen gedelegeerde Rivas Vicuna. De secretaris-generaal Avenol, bracht rap port uit over zijn reis naar Rome en verklaar de, dat volgens Mussolini en Ciano de Italiaan- sche regeering zou kunnen overgaan tot mede werking, speciaal bij de aanstaande Volken bondsvergadering, indien zij er zeker van zou zijn, dat Abessynië daarop niet werd toege laten. Avenol verheelde niet, dat de oplossing van dit vraagstuk naar zijn meening moei lijker zou worden gemaakt, indien voorwaar den van juridischen aard zouden worden ge steld. Geen der andere gedelegeerden maakte over dit; punt een opmerking. De vergadering werd te 18 uur verdaagd. Hevige koude gevolgd door hittegolf. Uit Leningrad werd gemeld, dat een he vige koude en zware sneeuwval in het Noor den van Rusland woedde, doch deze zijn plotseling opgevolgd door een hittegolf. In Leningrad steeg de thermometer 30 graden Celsius. Thans echter een conflict te St. Didier. Uit Rijssel: De algemeene vergadering van fabrieks- gedelegeerden heeft Vrijdag het accoord met de werkgevers in de textielindustrie eenstem mig geratificeerd. Gistermiddag is een be gin gemaakt met de ontruiming der fabrieken Inmiddels zijn echter ongeveer 10.000 ar beiders in de textiel-industrie van St. Didier in staking gegaan. De stakers hebben ook hier de werkplaatsen bezet. Tot het consequent doorgevoerde oogstbeginsel teruggekeerd. De begrooting van het Landbouw-crisis- fonds voor 1937 bedraagt 181.059.700 voor den gewonen dienst en 19.550.000 voor den kapitaaldienst. In den algemeenen opzet der begrooting is ten aanzien van die voor 1936 een niet onbe langrijke wijziging gekomen. Voor 1936 toch was voor eenige artikelen geraamd het bedrag hetwelk in dat kalenderjaar voor steun zou worden uitgegeven, ongeacht het oogstjaar waarop de steun betrekking had. Aangezien de steungelden voor een bepaalden oogst ech ter veelal ook nog in het kalenderjaar, vol gend op dat, waarin het product geoogst wordt of grootendeels gegroeid is, worden uitge keerd, had dit stelsel ten gevolge, dat het deel der steunbetalingen welke na 31 December plaats vonden, ten laste van de begrooting van het volgend jaar moest worden gebracht. Ingevolge gedane toezegging is bij het on derhavige ontwerp wederom geheel tot het consequent doorgevoerde oogstbeginsel terug gekeerd. Alle steunuitkeeringen, welke betrek king hebben op producten, die gerekend kun nen worden, tot den oogst 1937 te behooren, zijn thans volledig in de raming opgenomen. Zooals uit de ontwerp-begrooting blijkt, neemt de minister het standpunt in, dat een steunverleening aan den Land- en Tuinbouw, van een omvang als in dit ontwerp tot uiting komt, niet gemist kan worden. Hij grondt deze meening op het feit, dat de prijzen der land bouwproducten nog immer op een dusdanig laag niveau liggen, dat, hoezeer het streven van de beoefenaren van den Land- en Tuin bouw ook op verlaging van de bedrijfsuitgaven gericht is, van een loonende productie geen sprake kan zijn. Hieruit vloeit voort, dat de maatregelen, getroffen tot steun aan den landbouw, welke geen ander oogmerk hebben, dan om op de voor de producenten catastro phale prijsdaling der landbouwproducten een correctie aan te brengen, teneinde het land bouwbedrijf in stand te houden, nog niet be ëindigd kunnen worden. Hoewel op dit oogenblik moeilijk te voorspellen is, hoe de toestand van den tuinbouw zal zijn in 1937, mag nog niet worden aangenomen, dat het jaar 1937 gunstiger zal zijn dan de voorafgaande jaren. De perspectieven voor den export zijn nog steeds ongunstig en ondanks de scherpe teeltbeperking, die in het jaar 19341935 is toegepast, kan de totale productie niet geheel in eigen land worden geplaatst. De veilingomzet 1935 bedroeg f 57.000.000, derhalve f 4.000.000 meer dan in 1934. Dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat de factoren die in 1934 den aanvoer be ïnvloedden, en een achteruitgang in de totale hoveelheden ten gevolge hadden, in 1935 over het algemeen minder sterk hebben ge werkt. Het tekort van 1935 werd tot de opnieuw vastgestelde richtprijzen geheel aangevuld, terwijl voorts aan de door misoogst getroffen tuinders een extra steun werd uitgekeerd Het ligt in de bedoeling, de steunuitkeering aan de verbouwers van fruit en warmoezerij gewassen zooveel mogelijk te doen geschieden Voorzichtig loopt Thijs naar de plek, die de houthakker hem aan gewezen heeft. Behoedzaam speurt hij in het rond om te zien of hij iets van een witten kater kan ontdekken. Eigenlijk gelooft hij niet zooveel van het verhaal van den houthakker, want wie heeft er nu ooit gehoord van katten, die net zooals menschen een vergadering beleggen? Maar ja, Thijs heeft al heel wat rare dingen meegemaakt en je kunt toch nooit weten Al peinzende verkent Thijs den omtrek, maar voorloopig ziet hij nog nergens iets, dat hem verdacht voorkomt. aan de producten van goede kwaliteitt, waarvoor de controle op het product zal worden uitgebreid. Het ligt voorts in de bedoeling, indien dit bij een of meer producten mogelijk zou zijn, de gedachte „steun naar kwaliteit" nog scher per tot uitdrukking te doen komen. Een en ander geeft aanleiding, voor de groenten en fruitcentrale het te kort voor 1937, op het oogenblik niet lager te ramen dan voor 1936 en de steunverleeningen te begrooten op hetzelfde bedrag, n.l. f ^.OOO.OOO. De prijsregeling voor vroege aardappelen heeft in 19341935 goed voldaan, zoodat ook voor 1937 een dergelijk plan in overweging wordt genomen. 'Sloopen van oude visscherschepen. De maatregelen ten behoeve van de zee- visscherij zullen tot strekking hebben, het bedrijf op een loonende basis te brengen. Onder meer wordt overwogen den reeds voor 1936 genomen maatregel tot het sloopen van oude opgelegde en niet meer rendabel te ma ken schepen, door in een deel van het ver schil tusschen den vraagprijs en de s1 p- waarde tegemoet te komen, te handhaven. Daarnaast zal getracht worden, te geraken tot een meer regelmatigen aanvoer en tot verruiming van den afzet, meer in het bij zonder ook op de binnenlandsche markt. Voorts is in bewerking een plan voor be drijfssteun aan de kleine kustvisscherijOm trent den omvang daarvan kan thans nog geen overzicht worden gegeven. Teneinde den marktprijs van haring te steunen, zullen er maatregelen ge nomen worden, om een gedeelte van de tijdens de vangstperiode aan te voeren pekel- en steurharing tot een bedrag van f 500.000 uit de mark te nemen. De mogelijkheid bestaat ech ter, dat de resultaten van dezen maat regel niet voldoende zullen zijn en regelingen van anderen aard, waar onder den export betreffende, geno men zullen moeten worden. Voor de oestercultuur Is een regeling ge troffen, waarbij de toestand in het bedrijf van nabij wordt gevolgd, zoodat, indien noodig terstond kan worden ingegrepen. Het Centraal Verkoopkantoor van Mosse len heeft beantwoord aan de verwachting, dat het een einde zou maken aan een onder linge concurrentie, welke velen noodlottig dreigde te worden. Ten einde verbetering te brengen in den toestand van de consumptie-garnalenvis- scherij, wordt onder meer de instelling van een centraal verkoopkantoor overwogen, het welk o.a. den export zal trachten te bevor deren. Ten einde een sterke prijsdaling van de wadden-zeeharing te voorkomen, zullen er wederom maatregelen genomen worden, om den overmatigen aanvoer op te nemen en te laten verwerken tot vischmeel. Het ligt in het voornemen, het bedrag, hetwelk als heffing op den uitvoer van eieren wordt ontvangen, aan de pluimveehouderij ten goede te doen komen. Het bedrag hetwelk door middel van de heffing bij den invoer van koffie zal wor den ontvangen, wordt geheel voor steunuit keering aan de koffie cultuur in Neder- landsch-Indië ter beschikking gesteld. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 17.792.300, bestaande uit 'n nadeelig slot van den gewonen dienst van f 993.300 en een nadeelig slot van den kapitaaldienst van f 16.799.000. Van Mevr. PhilipsenBraun. Vrijdagavond zijn in Stoops open-bad door Tini Wagner onder leiding van haar trainer G. Voogd met succes bekroonde pogingen ge daan om twee Nederlandsche records te ver beteren, n.l. op de 1000 meter en op de 1500 meter vrije slag. Daar recordverbeteringen boven de 400 M. op een 50 meterbaan gezwommen moeten worden, moesten de pogingen in het open bad plaats hebben. Daar het water in het open bad nu al vrij koud is, heeft men, om de recordpogingen zoo weinig mogelijk te be lemmeren, het zwemwater iets verwarmd. Groot enthousiasme in verschillende plaatsen. De Koningin is Vrijdagmiddag om half drie van het paleis Noordeinde naar hét Loo gereden. Precies een half uur later heeft het Prin selijk paar het paleis aan de achterzijde, door het tuinhek verlaten om zich eveneens naar het Loo te begeven. Prins Bernhard zat zelf achter het stuur van zijn populaire grijze Ford waarvan de kap was opengeslagen. Naast den Prins had Prinses Juliana plaats genomen. Onder luide hoera's reed het jonge paar het hek uit. De Prinses droeg een bontjas en had een grijs hoedje op. De prins had een licht grijs pak aan, een roode anjer in het knoopsgat en was blootshoofds Bij het viaduct heeft Prins Bernhard even gestopt en zich enkele oogenblikken met in specteur Van der Laan, die het jonge paar al deze dagen op zijn tochten heeft verge zeld, onderhouden. De Prins dankte hem voor zijn geleide en reikte hem, evenals de Prin ses, de hand ten afscheid. Ook hoofdinspec teur Preller, die bij het viaduct voor de goede orde zorgde werd bedankt voor de diensten, door hem jegens het jonge paar, bewezen. H.K.H. voegde hier aan toe, dal; zij vol bewondering was voor de wijze, waar op de Haagsche politie zich van haar taak heeft gekweten. Met een handdruk namen de vorstelijke verloofden van den heer Preller afscheid. Tenslotte richtten zij zich tot den agent der Haagsche motorbrigade, J. L. S. Wnibeer, dien zij eveneens hartelijk dank zegden. De Prinses verzocht den agent Wolbeer den dank van haar en van Prins Bernhard aan de overige leden der motorbrigade over te brengen voor de goede zorgen tijdens de officieele ritten en de uitstapjes van het vorstelijk paar.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7