BERICHT De geheimzinnige Gastheer Een uitvinding. Apeldoorn huldigt de Vorstelijke verloofden. Onze zaakgelastigde verlaat Madrid. BEVERWIJK De prijsuitreiking van het concours van „Zanglust". HEEMSKERK SANTPOORT WIJK AAN ZEE Tienduizenden op de been. Jachtongeluk met doodelijken afloop. Protesten baatten niet. Huldiging van het uitvoerend comié. Zaterdagmiddag geschiedde in tegenwoor digheid van de afgevaardigden van talrijke zangvereenigingen de prijsuitreiking van het nationaalzangconcours, dat het Mannenkoor „Zanglust" bij gelegenheid van zijn tienja rig bestaan in de maand Juli heeft gehou den. Ook de beschermheer, Mr. A. Moens, diens echtgenoote en eenige leden van het destijds gevormde eere-comité waren bij deze feestelijke gebeurtenis aanwezig. De voorzitter van „Zanglust", de heer L. Blaauw, deelde in zijn openingswoord mede, dat het concours in alle opzichten, ook fi nancieel, geslaagd mag worden genoemd. Dit is voor een zeer groot deel te danken aan de groote medewerking van de zustervexeeni- gingen, waarvan er 38 voor den wedstrijd in schreven. Spr. dankte de leden van het eere comité, den beschermheer, den heer De Winter, die een kostbaren prijs beschikbaar stelde, de plaatselijke vereenigingen en alle inwoners, die zich zeer beijverd hebben om dit concours tot een succes te maken. On danks den tegenspoed, dien de storm in de' concoursweek veroorzaakte, was alles tot in de puntjes geregeld. Van vele zijden is het uitvoerend comité dan ook lof toegezwaaid voor de goede organisatie. Na deze inleiding ging de voorzitter tot de uitreiking van de prijzen over. Hij deed dit met woorden van gelukwensch. De overhan diging van de fraaie extraprijzen ging van een extra applaus vergezeld en in bijzondere ipttte was dit het geval, toen aan den verte genwoordiger van Haarlem's Zanggenot de door den heer Winter uitgeloofde - gouden medaille, benevens de verguld-zilveren draagmedailles voor de leden, werden uitge reikt. De heer Winter complimenteerde Haar lem's Zanggenot met zijn schitterende pres tatie. „Maar ook „Zanglust", aldus spr. heeft met de vlotte organisatie van het concours een prachtige prestatie geleverd, maar dit werk blijft als regel onbeloond". De heer Winter was van meening, dat dit thans niet het geval mocht zijn en daarom bood hij alle leden van het eere-comité en den dirigent van „Zanglust", den heer H van Dijk een medaille aan, voor welke geste de voorz.Ter den gever in hartelijke bewoordingen dank oracht. Namens de deelnemende vereenigingen heeft een afgevaardigde uit Krommenie woorden van dank en hulde gesproken, zoo wel bestemd voor het uitvoerend comité als voor de leden van de jury, die een zeer moeilijke taak had, om alles zoo nauwkeurig te beoordeelen, als zij hebben gedaan. „Het was een echt „ouderwetsch" zangcon cours, waarop de ware zangersstemming heerschte", zoo besloot deze afgevaardigde, „en waarop alle deelnemende vereenigingen met het meeste genoegen zullen terugzien". De plechtigheid van de prijsuitreiking was hiermede ten einde. Na afloop vond de trekking plaats van de verloting, die „Zanglust" ten behoeve van het prijzenfonds had georganiseerd. HET WINTERPROGRAMMA VOOR DEN R.-K. VOLKSBOND. In het komende winterseizoen zullen drie sociale Zondagen worden gehouden, die de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond zal trachten te organiseeren in samenwerking met andere R.-K. Standsorga nisaties. Op deze drie Zondagen zal het on derwerp „Ordening" worden behandeld. Vervolgens wordt een cursus georganiseerd in Sociologie, Algemeene geschiedenis en Nederlandsche taal. De geestelijke adviseur van de afdeeling, kapelaan Dr. Holthuizen zal Sociologie do- ceeren, de heer G. J. Vernooy zal de andere lessen geven. In drie ledenvergaderingen zal het onder werp „Ons offensief in dezen tijd" worden behandeld. Ook voor de werkloozen zal een programma worden samengesteld. Voor de werkloozen en hun vrouwen wordt op 27 October in het K.S.A.-gebouw een ont spanningsavond gegeven. VERGADERING VAN DEN L. T. B. Woensdagavond vergadert in de bovenzaal van het K. S. A.-gebouw de plaatselijke afdee ling van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond. In deze bijeenkomst zal een bespreking wor den gehouden over den socialen steun in den komenden winter. Verder zal de beschrijvingsbrief voor de te Haarlem te houden algemeene vergadering van den L. T. B. worden behandeld. Tevens geschiedt de benoeming van afgevaardigden raar die vergadering. ACTIE VOOR HUURVERLAGING. De Beverwijksche Bestuurdersbond heeft Zaterdagmiddag zitting gehouden teneinde de aangesloten leden van voorlichting te dienen bij het verzoeken aan hun huiseigenaren, om de geldende huren te verlagen met het bedrag, waarmede de huurbijslag in mindering zal worden gebracht. Indien op zoo'n verzoek een weigerend antwoord komt, is den leden ge adviseerd zich onmiddellijk tot den Bestuur dersbond te wenden. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft reeds toegezegd bij gevallen van uitzetting rechtsbijstand te zul len verleenen. Aan B. en W. zal worden verzocht zich achter deze acte tot huurverlaging te stellen. FEUILLETON door ELSA KAISER. 6) „Ja, de hond is vermoord", zei Kings en staarde naar den grond. „Dood, zoo.... dood", zeide Lutton en er lichtte iets in zijn oogen. „Hij werd vanmorgen dood gevonden, zijn kop was nota bene verpletterd", vertelde Wil liam. „Doodgeschoten?" vroeg Lutton ontsteld. „Neen, niet geschoten, het ziet er uit alsof het met een bijl, of iets dergelijks is gedaan". „En heeft hij daarbij in het geheel niet gejankt?" „Neen, dat is nu juist het onbegrijpelijke. Ik snap niet hoe de kereld dichtbij hem heeft kunnen komen. De hond was heel gevaarlijk". „Merkwaardig", zeide Lutton en keek zijn vriend doordringend aan. „Heb je aanwijzin gen, of verdenk je iemand?" „Neen", zeide William somber. „Maar alles zit zoo prachtig in elkaar". Lutton zweeg. Plotseling sloeg William met de vuist op i CONCERT IN DE NED. HERV. KERK. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een concert worden gegeven ter gelegenheid van de ingebruikneming van het Müller-orgel na de grondige restauratie, waaraan het in strument dezen zomer werd onderworpen. De organist Cor Kee uit Zaandam, onder wiens toezicht de restauratie plaats vond, zal het or gel bespelen. Aan het concert verleent ook mevr. Honingvan Ollefen, sopraan-zangeres, haar meidewerking. Het programma luidt: Orgel: Toccate en Fuga J. S. Bach; Quatre courantes, Tresco- baldi; Noëll, L. C. Daquin; Choral-bearbeitung, G, Ramin. Zang: Die goldue voll Freud und Norme, J. S. Bach; Aria uit de „Pfingskantate", J. S. Bach. Orgel: Adagio en Scherszo uit de vijfde So nate van Guilmant. Zang: Die goldne vol-1 Freud und Norme, Schild, Dvorak; Singet ein neues. Lied, Dvorak. De organist besluit het concert met een eigen variatie over Valerius' „Merck toch hoe sterek". Ds. C. M. Krijger zal in den loop van den avond een toespraak houden. WAARSCHUWING VAN DE POLITIE. De politie verzoekt ons opneming van onder staande waarschuwing: De Hoofd-commissaris van Politie te Am sterdam geeft in overweging niet in relatie te treden met personen te Amsterdam, die een positie als filiaalhouder of depothouder van een bakkerij aanbieden en waarbij van gega digden waarborg wordt verlangd, alvorens in lichtingen aan zijn hoofdbureau te hebben ingewonnen of zich in verbinding te hebben gesteld met het bureau van de voorloopige bakkerij-commissie Keizersgracht 296, Am sterdam. ONDERNEMENDE JONGELIEDEN. Twee ondernemende ingezetenen, de gebroe ders G. en J. Rooymans, zijn aan het einde der vorige week naar Zuid-Afrika vertrokken, ten einde te trachten daar werk te vinden. De heeren Rooymans waren bekende en ver dienstelijke leden van de Krachtsportvereeni- ging D. O. K. RENNERSCLUB KENNEMERLAND. De B.R.C. „Kennemerland" heeft Zondag het clubkampioenschap op den weg over 140 K.M, verreden. Talrijke renners waren aan den start verschenen. De renner B. Glas, die reeds tweemaal achtereen den titel veroverde, had thans wel een zeer moeilijke taak en hij slaagde er dan ook niet in ten derde male té zegevieren. Het was A. Duineveld, die het kampioenschap veroverde en daardoor in het bezit kwam van een tweeden titel. In Juli be haalde hij reeds het kampioenschap lange af stand op de baan. De uitslag was: De uitslag was: 1. A. Duineveld in 4 uur 12 min. 2. Th. Pronk, 3. G. de Weers, 4. B. Glas, 5. P. Heilo, 6. D. Hoolwerf. De junioren reden een wedstrijd over 70 K.M. met den volgenden uitslag: 1. C. Aafjes in 2 uur 10 min. 57 sec-; 2. J. Rol, 3. W. Ney- zing, 4. C. Ollebeek, 5. G. Bek, 6. H. Dekker. SPELDJES VOOR DE DRANKBESTRIJDING. Op Zondag 27 September zal hier een ver koop van speldjes worden gehouden ten bate van de R.K. Drankbestrijding. (In Engeland Zijn -proeven geno men met een uitvinding, in den vorm van intrekbare vinnen, waardoor schepen zoo vast lig gen, dat voor iedereen, ook bij onstuimig weer, het varen aange naam wordt, omdat het schip niet meer rolt.) Wanneer ik lees, dat iets is uitgevonden, Tegen het kwaad van schepen aan den rol, Dan, dat verklaar ik gaarne onomwonden, Schiet mijn gemoed van appreciatie vol. Komt er een tijd, dat ieder op de baren, Ook als de golven over 't voordek slaan. Zijn zoete rust en welzijn kan bewaren, Alsof hij veilig op den wal zou staan? Dat niemand in zijn kooi meer ligt te wenschen, Dat snel de dood een eind aan 't lijden maakt? Dan is voorwaar voor zee-onvaste menschen, Een nieuw verschiet van levensvreugd ontwaakt. Het kan natuurlijk u en mij niet schelen, Zelfs in een storm zijn wij en de kaptein, De eenig opgewekten naast de velen. Die door de zeeziekte verslagen zijn. Dat neemt niet weg. niet waar, dat wij waardeeren, Wanneer er iets voor andren wordt gedaan, Waardoor die stakkers als zij het begeeren, Voor hun plezier aan 't varen kunnen gaan. De baren zullen niemand zorg meer baren, Dan is het uit met offers aan den visch, En ieder kan zonder gevaren varen, Ik vind, dat dit een prachtuitvinding is. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. PATRONAATSCURSUS. Het patronaat begint in October een cursus voor herhalingsonderwijs en een tuinbouw- bursus, waaraan ook niet-leden mogen deel nemen. PROCESSEN NAAR HEILOO. Donderdag a.s. vertrekt de jaarlijksche pro cessie naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. De predicaties te Heilo worden gehouden door Rector Smulders van Heliomare te Wijk aan Zee. SCHOUW. De schouw over de wegen, hebben, waterin gen enz. in de gemeente Heemskerk, wordt gehouden op Dinsdag 29 September a.s. R.K. V.V. A.D.O. Zondag speelde A.D.O. haar eersten com petitiewedstrijd en verloor met 2<0 van V.V.E. De wedstrijd A.D.O. 2E.S.V. 1 vond wegens kerkelijke redenen geen doorgang. A.D.O. 3 won met 31 van Vitesse 3. De junioren bleven met 41 de meerde ren van D.E.M. b. HARDDRAVERIJ-VEREENIGING. Onder voorzitterschap van den hee,r Witte- man hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene vergadering. Op deze bijeenkomst bracht de penningmeester eéri financieel ver slag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo was, doch dat de harddraverij zelve een klein nadeelig saldo had opgeleverd. Verder besloot de vergadering de eerstvol gende ringrijderij wederom zelve en dus niet in samenwerking met „Santpoorts Bloei" te organiseeren. Dan werd art. 7 van het huishoudelijk re glement in dier voege, gewijzigd, dat de voor zitter in den vervolge door de vergadering uit de vergadering zal worden aangewezen. Bij dé bestuursverkiezing werd de heer B. G. Witteman allereerst als voorzitter herkozen. Ook de 2de secretaris de heer Westerhoven, zag zich herbenoemd. In plaats van den heer C. Bitter, die geen herbenoeming wenschte, werd de heer Van Vliet gekozen. Tenslotte zullen de heeren Mr. Vorstman en Klaver de boeken van den penningmeester nazien. R.K. PAROCHIEiELE KIESVEREENIGING „iST. ODULPHUS". Het bestuur der R.K. Parochieele Kiesver- eeniging „St Odulphus heeft een ledenverga dering uitgeschreven op Vrijdag 25 Septem ber. De agenda vermeldt o.a. algeheele be- sturusverkiezing (9 leden) en benoeming van een afgevaardigde voor de Kieskrink Velsen en Haarlem. Rijtoer door de zomerresidentie. Ondanks zijn hoogen leeftijd neemt de koning van Zweden toch nog aan de jacht deel. V. r. n. d.: koning Gustaaf van Zweden en Prins Wilhelm van Zweden. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdagmiddag een rijtoer gemaakt door Apeldoorn. Om vier uur vertrok de stoet van het paleis Het Loo, vooraf gegaan door de motorbrigade van de politie. Bij de Gedenknaald stonden het centraal comité, de voorzitter en de bestuursleden der Oranje-vereenigingen uit Apeldoorn opgesteld. In hun nabijheid was het harmonie-crkest „Prins Hendrik" opgesteld, dat bij het nade ren van den stoet het Wilhelmus speelde. De rijtuigen hielden daar stil en burgemeester Quarles van Ufford stelde de leden van het Centraal Comité aan het vorstelijk paar voor. In een kort woord van welkom vertolkte mr. J. A. M. van Oirschot de gevoelens van het Centraal comité, zijn 10-jarig dochtertje overhandigde Prinses Juliana een bouquet roode en gele anjers, welke met een vrien delijke glimlach werden aanvaard. Hierna werd de tocht voortgezet en onder de toejuichingen van een duizendkoppige me nigte reed men over de Loo-laan door de Hoogstraat naar het Raadhuisplein. In het gemeentehuis waren inmiddels tal- looze autoriteiten bijeengekomen; de leden van den gemeenteraad,burgemeesters van om liggende gemeenten, de leden van de rechter lijke macht, geestelijke en militaire autoritei ten en andere vooraanstaande personen. Terwijl deze personen en duizenden andere belangstellenden, die zich rond het Raadhuis plein hadden geschaard, met spanning het oogenblik van de aankomst van het vorstelijk paar verbeidden, kortte een harmonie-orkest den tijd met het spelen van vaderlandsche liederen. Een aparte plaats was ingeruimd voor 18 jongens en meisjes uit het Koninklijk weeshuis te Buren. Zij waren vergezeld van den rentmeester, den vader en de moeder van het weeshuis, alsmede van het college van curatoren. Onder luid gejubel van de. geestdriftige me nigte arriveerden de vorstelijke verloofden voor het raadhuis, dat zij, na met handgewuif voor de hartelijke ontvangst te hebben be dankt, binnengingen. Burgemeester Quarles van Ufford richtte zich in een korte toespraak tot het prinselijk paar en noemde het een bijzonder voorrecht de prinses en den. prins namens het gemeen tebestuur van Apeldoorn zijn diep gevoelde ge- lukwenschen te mogen aanbieden, ook uit naam van de geheele burgerij. Hij meende te mogen zeggen, dat hij tevens de gevoelens vertolkte van tienduizenden landgenooten uit het Oosten van Nederland, van Groningen tot Maastricht en alle tusschen liggende plaatsen, omdat uit al deze gemeen ten ingezetenen naar Apeldoorn waren geko men omdat hun hart hiertoe drong. Door een radio-woord, waarmede, gij ons als het ware persoonlijk hebt toegelaten tot uw binnenkamer, weten wij, dat gij heel gelukkig zijt: uw geluk is het onze. Zich richtend tot prins Bernhard zeide de burgemeester, dat het heerlijk was te hooren, dat deze, na zoo kort in ons land te zijn, in zijn radio-woord reeds onze moedertaal sprak. Wij hebben u, aldus de burgemeester, spon taan in ons midden ontvangen, alleen reeds, omdat gij de uitverkorene zijt van onze be minde prinses. In de dagen gedurende welke gij onder ons zijt, hebben onze gevoelens zich verdiept tot warme genegenheid en zijn wij, om een woord van de prinses te gebruiken, „het met u zeer eens geworden". „God zegene U beiden tot in lengte van ja ren voor elkander, voor de Koningin en voor ons dierbaar vaderland". Nadat de leden van het gemeentebestuur waren voorgesteld, zette de stoet den tocht voort. Het werd een rijtoer van bijna twee uur waarbij de tienduizenden die zich langs de route verdrongen door hun vreugde-ge jubel den rit tot een waren zegetocht maakten. Ongeveer half zes keerden de vorstelijke personen op Het Loo terug. Het personeel van „Het Loo" defileert Des middags had het personeel van de hof houding van het paleis „Het Loo" op het voor- MXANDXG 21' SEPT. 1936 plein van het paleis een defié gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door de on- derhoorigen van het Kroondomein. Een schat van bloemen sierde het bordes van het koninklijk verblijf. Onder luide toejuichingen van de toeschou wers verschenen Prinses Juliana, Prins Bern hard en de Koningin. Het défilé werd geopend door de Oranjerui- ters van Het Loo. Het muziekkorps van Het Loo stelde zich op voor het paleis en zette met het muziekkorps van Uddel het Wilhelmus in, dat werd gevolgd door het Lippische volks lied. De oudste houtvester en het oudste lid van het vrouwelijk huispersoneel traden hierop naar voren om een fraai bloemstuk aan de vorstelijke verloofden aan te bieden. Een twee de bloemwerk, dat werd aangeboden, stelde het wapen van Lippe voor. In den stoet bevonden zich ook het Elspee- ter muziekkorps, waarachter de pachters van Het Loo, Wissel en Soeren liepen. Dan volg den 25 boerenwagens met kinderen, die jui chend hun oranje vlaggetjes zwaaiden. De prinses en de prins hebben daarna hun hartelijken dank betuigd voor deze intieme huldiging. Buiten de poort hadden tal van belangstel lenden het défilé gade geslagen. De menigte werd echter zoo groot, dat terstond na het défilé de poort moest worden gesloten. Na het défilé is het vorstelijk paar vertrok ken voor den rijtoer door Apeldoorn. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur was de 57-jarige heer H. J. H., directeur van een ver zekeringsmaatschappij te Arnhem met een vriend in de nabijheid van Ede in de bosschen van Westerrode aan het jagen. Toen de twee jagers zich op eenigen afstand van elkaar be vonden. hoorde men plotseling' een schot uit de richting van den heer H. De vriend sloeg er geen acht op, daar hij dacht, dat de heer H. het schot had gelost. Later hoorde hij ech ter gekreun. Hij begaf zich naar de plaats, waar het gekreun vandaan kwam en zag den heer H. doodelijk gewond op den grond liggen. Waarschijnlijk is de heer H. gestruikeld over een boomstronk, waarbij zijn geweer is afge gaan en hemzelf heeft getroffen. Toen een ijlings ontboden geneesheer op de plaats des onheils was aangekomen was de heer H. reeds overleden. Immuniteit van legatie appartementen geschonden. Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld, dat Dr. R. Flaes, tijdelijk zaakgelastigde te Madrid, in opdracht van de Nederlandsche regeering Don derdagavond de Spaansche hoofdstad heeft verlatèn. Dr. Flaes is te Valen cia aan boord gegaan, met bestem ming naar Marseille. De oorzaak van zijn vertrek is de volgende: In een door de Nederlandsche legatie te Madrid gehuurd appartement voor welk appartement uitdrukkelijk immuniteit was verkregen bevinden zich sedert 11 Sep tember, tegen den zin van de legatie en on danks herhaalde protesten, ambtenaren van de Sureté. Deze hebben Zondag jl. meubelen en andere goederen, die tot den inboedel van het gehuurde appartement behooren, gecon- fiskeerd en weggesleept. Door bemiddeling van het Spaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de zaakgelastigde Maandagavond een onder houd gehad met den minister van binnen- landsche zaken om een formule te vinden, die binnen de grenzen van het mogelijke den aanslag op de immuniteit zou kunnen her stellen. De minister van binnenlandsche za ken bood Dr Flaes een oplossing aan, welke de laatstgenoemde aanvaardde en welke op het volgende neerkwam: de sleutels van het appartement zouden aan de legatie worden afgegeven op Dinsdagmorgen, waarna resti tutie der geconfiskeerde en meegenomen goe deren in ieder geval vóór Dinsdagavond, zou volgen. Aan deze oplossing is echter geen uitvoering gegeven: de sleutel werd niet af gegeven noch de weggehaalde goederen te ruggebracht. Integendeel, de politie-autori- teiten zijn doorgegaan met 't weghalen van goederen, van welk feit Dr. Flaes schrifte lijk mededeeling heeft gedaan aan den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, waarop niet werd gereageerd. Dinsdagavond heeft dr. Flaes den minister van buitenlandsche zaken verzocht hem te mogen bezoeken, deze minister bleek niet aanwezig te zijn. De onderstaatssecretaris liet hem wachten, waarop dr. Flaes een brief heeft afgegeven met de mededeeling, dat hij, overeenkomstig de hem verstrekte in structies, zou vertrekken. In de gegeven omstandigheden was een langer, verblijf van den tijdelijken zaakge lastigde te Madrid uitgesloten, al is er geen sprake van een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Spanje. Dr. Flaes is daarop Donderdagavond vertrokken. De vice-consul Schlosser is belast met de behandeline der van het srezantscban. tafel. „Ik zweer", riep hij driftig, „dat ik van avond weer een hond heb". „Ben je er dan zoo vast van overtuigd dat er 's nachts iemand om het huis heensluipt?" vroeg Lutton. William antwoordde niet dadelijk, hij keek den ander afwezig aan en mompelde toen: „Gisteren waren het een mensch en een hond die vermoord werden. Wie garandeert mij dat wij zelf morgen of overmorgen nog zullen leven?" „Wat zeg je?" Lutton schreeuwde bijna. „Is er een mensch vermoord? Wie? Waar?" William .keek op, hij zag er diep wanhopig uit. „Ja, er werd een man vermoord, een oude brave kerel, men vond zijn lijk bij den hollen weg". Verslagen zonk Lutton in een stoel. „Hemel" stamelde hij en keek verwezen rond. „Iemand moet ons helpen", fluisterde Wil liam en verliet de kamer. Lutton bleef nog een oogenblik zitten om na te denken en besloot 'n dringende dépêche aan zijn ouden vriend Dennis te zenden. Hij kleedde zich om naar het postkantoor te gaan, maar bedacht zich dat hij den ouden heer Kings nog geen goedenmorgen had ge wen scht. Deze scheen zeer ontsteld over het gebeurde met den hond, van den anderen moord bleek hij niets te weten. „Ik begrijp er niets van, mijnheer Lutton" stamelde hij verward, „totaal niets. HOOFDSTUK III. Toen William en Lutton eenige uren later beiden weer thuis waren, begon men juist aan de lunch. De oude heer was in een zeer zonderlinge stemming. Nu eens praatte hij druk en levendig, om dan plotseling midden in een zin af te breken en in een somber zwij gen te vervallen. Lutton hield het gesprek zoo goed mogelijk gaande, maar vermeed het lang bij het gebeurde stil te blijven staan om dat hij niet wilde laten blijken hoe groot zijn belangstelling in het geval was. Toen hij zoo ongewoon, en een beetje al te geanimeerd over de mooie omgeving en het aangename van het buitenleven zat te praten, wierp de oude heer hem steelsgewijze wantrouwende blikken toe. Eenmaal ving Lutton zulk een blik op, hij bleef den ouden heer plotseling zwijgend, een poos lang strak aankijken, tot deze de oogen neersloeg. Maar een oogenblik later begon de oude man in een stortvloed van woorden avonturen uit zijn veelbewogen leven te ve.rtellen. Hij was onder meer ook cowboy en gouddelver geweest, en daar hij een goed verteller was, boeiden zijn verhalen Lutton meer dan hij wel wilde bekennen, want achter dit alles voelde de geroutineerde schrijver van detective verhalen een geheim, iets dat de oude man wilde verbergen, een geheim dat hij verborg maar dat hem desondanks op de lippen brandde Na de lunch noodigde de oude heer, Lutton in de biblotheek om nog een sigaar met hem te rooken. Ook nu bleef hij zenuwachtig pra ten maar verwarde zich soms zoo in zijn verhaal, dat hij plotseling moest afbreken, waarna hij minutenlang zwijgend voor zich uit bleef staren. William trad na zijn werkzaamheden even eens de kamer binnen, maar hij sprak geen woord en zat somber te staren. Nu en dan echter, als zijn vader onsamenhangend begon te praten, wierp hij Lutton een blik toe, alsof hij wilde zeggen: „Nu hoe vindt je het, ge draagt hij zich niet vreemd, men zou denken dat hij af en toe de kluts kwijt is". Maar de oude heer praatte voort en nam blijkbaar geen notitie van zijn zoon. Eindelijk zeide hij dat het hem zulk een buitengewoon genoegen deed dat Lutton een poos bij hen wilde blijven. Hij hoopte dat hij zich geheel thuis zou gaan gevoelen en hun huis als het zijne zou willen beschouwen. Hij informeerde of zijn kamer den gast beviel, of hij schrijven kon en alles had wat hij noodig had en wat zijn verdere plannen wa ren. Lutton antwoordde met enkele beleefde woorden, maar innerlijk voelde hij zich bui tengewoon onbehagelijk. Het liefste zou hij dadelijk zijn vertrokken. Het was precies zooals William had gezegd. Het huis, en het geheim van het huis, druk ten hem. Hij voelde er zich beangst, bijna bang en wist nu met onfeilbare zekerheid, dat er iets dreigde, iets onbekends, maar iets on afwendbaars. Het was bij daglicht weliswaar niet het onaangename gevoel dat hem des nachts had bekropen toen hij den ouden man zoo geheimzinnig had zien wegsluipen, maar het was toch van dien aard, dat Lutton grooten lust gevoelde met de eerste de beste gelegenheid^ weer terug te reizen naar zijn veilig, prettig en heel niet geheimzinnig huis. Toen dit idee door hem werd geréaliseerd, moest hij onwillekeurig glimlachen. „Ik", dacht hij, „een schrijver van gruwelgeschiede- nissen en onbestaanbare geheimen, ik zal mij angst aan laten jagen door een ouden, mis schien half kindschen man die honden haat, neen, dat is dwaasheid. Maar dien moord? Doch zijn nieuwsgierigheid was opgewekt en daarbij kwam de gedachte dat William hem noodig kon hebben. Het zou grof en erg on hartelijk zijn om zijn koffers te pakken en te zeggen: „Adieu, het gaat je goed, ik kom bij gelegenheid nog wel eens terug". Over den hond werd met geen woord meer gerept. Doch toen de heeren een uur later op het terras stonden, zei William als terloops: „Vader, wat ik u nog zeggen wilde, ik koop weer een anderen hond". De oude heer Kings was erg verrast, maar hield zich als was het geheele voorval met den hond uit zijn gedachten verdwenen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5