HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 272 DINSDAG 22 SEPTEMBER '36 Campbell Black's Einde. IJMUIDEN Het Wubra dubbelroer. Sluiting der Velser Zwem inrichting. Harddraverij vereeniging „IJmuiden". HOCKEY. Steunt morgen het werk der Zuigelingenbescherming. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: l—o regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De dood van den vermaarden Engelschen Vlieger Campbell Black zal ieder herinneren aan de opwindende dagen van de Londen Melbourne-race, die hij met Scott samen won in een speciaal voor wedstrijden gebouwde machine, terwijl onze Hollandsche vliegers met een verkeerstoestel de tweede plaats veroverden. Dat verschil in vliegtuigtype heeft toen tot heel wat beschouwingen aanleiding gegeven, die voor de race-toestellen niet al te vleiend waren, want het verschil was niet groot en het Hollandsche verkeerstoestel werd eigenlijk ,,de openbaring" van de race. Dit nam niet weg dat de beide Engelschen een formidabele prestatie geleverd hadden door den afstand Mildenhall-Melbourne in 71 uur af te leggen. Voor Black bleek aan de overwinning nog heel wat meer verbonden te zijn, want de jonge revue-actrice Florence Desmond had hem beloofd met hem te zul len trouwen als hij de race won. Of dit een uiting van romantiek-uit-den-riddertijd was, waarbij het overwinnen van draken of het behalen van eerste prijzen in tournooien door grillige jeugdige schoon en als voor waarde placht te worden gesteld, of dat de revue-ster meer werd bezield door den mo dernen reclamegeest en een wereldberoem- den man wou hebben is niet bekend. In elk geval kreeg zij haar zin, want Black won. Was hij bij zijn gevaarlijke race-om-den aardbol verongelukt dan zou het een trage die geworden zijn ook voor miss Florence Desmond, aangezien de moderne wereld de vrouwelijke inzichten uit den riddertijd een tikje te egocentrisch pleegt te vinden en deze opvatting niet verborgen zou hebben. Maar het liep goed af, en Blaok huwde Miss Desmond. Thans, twee jaar later, is hij bij de voor bereiding van een nieuwe halsbrekende on derneming, de a.s. race Londen-Johannes burg, om het leven gekomen. In aviatische kringen zal ongetwijfeld de vraag gesteld worden of de technische organisatie op het vliegveld Liverpool wel in orde is. Want Campbell Black werd na zijn landing, taxiënd over dit vliegveld, aangereden door een mili tair vliegtuig dat zijn toestel „door midden sneed" ofschoon beider snelheid slechts ge ring was. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd en stierf daar spoedig. De verklaring dat de kleuren van zijn toe stel moeilijk zichtbaar waren in de mist schijnt niet erg afdoende, aangezien bij mist natuurlijk extra-voorzorgsmaatregelen wor den genomen. Het officiëele onderzoek dooi den „coroner" zal dus nog wel het een en an der meebrengen. Maar dit baat Black niet meer. Hij is 47 jaar oud geworden na een prachtige loopbaan als aviateur, waarin hij vele geweldige vluch ten volbracht, tal van overwinningen be haalde, zich ook op het wetenschappelijk ge bied onderscheidde en zelfs verleden jaar een eigen verkeersmaatschappij stichtte on der den naam Campbell Black Aviation Ltd., waarvan zijn vrouw en hij de eenige aandeel houders waren. Ook in Nederlandsche luchtvaart-kringen zal men hem als een der grootsten herdenken. R. P. D. C. IJ. VARIA Donderdagavond zal een gecombineerd tien tal uit de vierde en vijfde klas van D. C. IJ een vriendschappelijken wedstrijd spelen te gen het eerste tiental van de Santpoortsche damclub „Stabiel" te Santpoort. Het tweede tiental is door het bestuur als volgt samengesteld: Bord 1 J. Kramer, 2 D. Ott, 3 J. Smit, 4 Kraai, 5 De Jong, 6 F. Dukel, 7 T. Postma, 8 L. Koetsier, 9 v. d. Velde, 10 v. d, Heijde, Res.: Schaap, Post, v. Stralen, v.d. Outenaar. Het tweede tiental zal tegelijker tijd met het eerste tiental de competitie begin October aanvangen. Op de bestuursvergade ring zijn de functies als volgt verdeeld: K. de Jong, voorzitter, A. Ligthart, secretaris, A. Schager, penningmeester, D. Ott, 2e voorzitter, C. Bais, 2e secretaris, P. de Boer, 2e penning meester, P. Leyte, technisch adviseur, alge meen competitieleider J. Visser Jr., P. Basstra commissaris. In de voorwedstrijden om den meestertitel en om het kampioenschap van Noord-Holland zullen uitkomen de spelers B. Dukel en H. de Boer. D. C. IJ heeft echter maar met de Boer één ka-ns op den meesterti tel. Vrijdagavond 25 September a.s. zullen in de zaal in de Prins Hendrikstraat de junio ren-competities beginnen. De eerste avond wordt geopend met een simultaaanséance van één der D. C. IJ.'ers. Donderdagavond 24 September zal C. Suyk een simultaanséance houden op uitnoodiging van de Castricumsche Damclub te Castricum. B. Dukel zal den 29en September op uitnoodi ging van de damclub D. D. O. te Velsen-Noord een simultaanséance geven en een blindpartij spelen in het R.K. vereeniginsgebouw te Vel- Sen-Noord, VOOR DE REIS NAAR PALESTINA. De hertog van York inspecteert te Aldershot een bataljon Schotsche Gardisten voor hun inscheping naar Palestina. Een geslaagde demonstratie. Zaterdagmiddag is bij de werf van de N.V. B. Tans en Zonen aan den Honingerdijk te Rotterdam een demonstratie gegeven met het z.g. Wubra dubbelroer, een vinding van den heer L. Wuyster, welke door de werf voor het eerst in de praktijk is toegepast op de motorsleepboot „Buizengat", aldus Rott. Nieuwsblad. Het dubbelroer maakt het mogelijk om een vaartuig met mechanische voortstuwing te doen draaien, zonder dat dit noemenswaar dig vaart loopt, voor- of achteruit. Door het dubbel roer is het mogelijk dat een stoom- of motorvaartuig kan draaien in een water, dat slechts weinig breeder is dan de lengte van het schip. Ook kan met een dubbelroer een stoom- of motorschip, liggende langs een kade of langszij van een ander schip, ■zich omkeeren zonder eerst die plaats geheel te verlaten en wel geheel door gebruik van de machine op vooruitdraaiende. Verder kan door het dubbelroer het vaartuig vlugger van vooruit varen tot stilliggen worden gebracht. Het roer, dat twee geheel afzonderlijk te bewegen roerbladen heeft, kan voor gewoon varen gebruikt worden met de beide roer bladen „dichtgeklapt" en werkt dan als elk ander gewoon roer. Het heeft in dien dicht- geklapten stand niet meer weerstand in het water dan elk ander roer en varen met het dichtgeklapte roer is precies gelijk aan varen met een gewoon roer. Wanneer kort gedraaid moet worden of wanneer het schip moet omkeeren, worden de roerbladen ieder in dien stand gedraaid, die voor draaiing over stuurboord of bak boord de juiste stand is. Bij het manoevreeren wordt het dubbel roer bediend door twee stuurwielen, welke naast elkaar geplaatst zijn. Over een wijzer plaat geplaatst boven de stuurwielen bewe gen zich twee wijzers in denzelfden zin als de roerbladen. Op de wijzerplaat zijn diverse standen aangegeven, die de juiste plaats aanduiden, waarheen de roerbladen moeten worden gedraaid voor de gewenschte ma noeuvre. Bij gewoon varen wordt door het verplaat sen 'van een handle het stuurwerk der beide roerbladen gekoppeld op het moment dat de roerbladen dichtgeklapt staan en het sturen geschiedt dan door het draaien aan één der stuurwielen. De beweging, die het schip maakt door middel van de werking van het dubbelroer is een geheel andere. Het vaar tuig draait nl. om een punt ongeveer in het midden van het schip gelegen. Bij gebruik van een gewoon roer beschrijft een schip bij het draaien een cirkel, die al naar gelang van den vorm en de lengte van het schip, groot of klein is, doch in ale gevallen een diameter heeft van meerdere malen de leng te van het schip. Met het Wubra dubbelroer kan een stillig gend schip, zonder vooruit of achteruit te varen, zijn richting veranderen en desge- wenscht geheel omkeeren. De proeven werden genomen in het smal ste gedeelte van het Buizengat. De motor sleepboot „Buizengat" is een gewoon vaar tuig, dat met een gewoon roer tamelijk slecht draaide. Het had een grooten draai cirkel noodig, wat vooral in smalle vaarwa ters zeer lastig is. Bij de demonstratie bleek, dat het aanbrengen van het dubbelroer de bezwaren, welke aan de boot waren verbon den. geheel deed vervallen. Zoodra het roer ingeschakeld werd en er mee werd gema- noevreerd, draaide de boot, zonder noemens waardige snelheid te hebben, vrijwel op de plaats rond. De draaicirkel was zóó klein, dat eigenlijk van geen draaicirkel kon worden gesproken. De bediening van de twee stuur wielen bleek in de praktijk niet die moei lijkheden op te leveren, welke men zou den ken Het plaatsen van de roeren in de stan den voor hard bakboord of hard stuurboord was al voldoende om het schip met een klei ne voortbeweging in de gewenschte richting te doen draaien. De proeven, welke door vele belangstel lenden werden bijgewoond, slaagden uitne mend. wordt U het best gewaarborgd doer adverteeren in deze Courant! Verreweg de meeste abonnés. Belangrijke mededeeling van den voorzitter. Bij de officieele sluiting van de Velser Zweminrichting heeft de voorzitter, de heer P. Borst medegedeeld, dat het aantal geno men baden ruim 1000 meer bedroeg dan in 1935; men noteerde dit seizoen n.l. 39.254. Er werden 114 diploma's uitgereikt. Dat het eindresultaat ruim 1000 baden meer bedraagt dan in 1935, meende men te mogen toeschrij ven aan de grootere belangstelling, welke bij het publiek voor de zwemsport bestaat. De voorzitter zeide nog, dat door de werk- looze jongens van de Centrale werkplaats ruim 900 baden zijn genomen. Deze jongens maakten Dinsdags- en Vrijdagsmorgens van de V. Z. I. gratis gebruik. De Velser Zwemvereeniging, welke natuur lijk veel van haar eigen inrichting gebruik maakt, mocht 157 nieuwe leden boeken, voor waar een mooi succes! Verder dankte de heer P. Borst het pu bliek voor zijn belangstelling voor de inrich ting. En ook de pers in het algemeen werd ebdankt voor haar belanglooze berichtge ving. Een woord van dank werd gebracht aan het personeel voor de toewijding, waar mede het zich dit jaar weer van zijn taak gekweten heeft, in het bijzonder den heer Beukman, den badmeester, die door zijn be kwame leiding de V. Z. I. helpt populair ma ken. Ook den heer Vriend, den volijverigen secretaris der V. Z. I. werd voor het zeer vele werk, dat hij voor de Inrichting deed, hartelijke dank gebracht. Hij is toch steeds de man waar alles om draait, die steeds klaar staat ieder te helpen. De uitslag van den fotowedstrijd werd nog bekend gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat deze wedstrijd niet aan de verwachting had beantwoord. Er waren slechts weinig in zendingen en in het geheel geen werk, dat voor een eersten prijs in aanmerking kwam. Na lang overwegen werd aan: J. Winkel te IJmuiden een 2en en 3en prijs toegekend voor de mooiste foto en mevr. Kwak te IJmuiden een 3en prijs voor de meest komi sche en aan Joh. M. Lievaart, Nijmegen een 2en prijs voor de mooiste overzichtsfoto, uit gereikt. Ér werd medegedeeld dat V. Z. V. Dinsdag 6 October des avonds te 6 uur 40 m. voor het eerst weer in Stoops Bad te Overveen gaat zwemmen. Tenslotte deed de heer Borst nog de be langrijke mededeeling, dat naar de ver wachting der Commissie ter voorbereiding der te bouwen overdekte zweminrichting, de volgende week wel zou worden besloten, be gin October met den bouw der overdekte te beginnen. Hoewel nog een klein deel van be nodigde kapitaal geplaatst moet worden, meende hij wel zooveel vertrouwen in het publiek van Velsen te mogen hebben, dat dit laatste er tijdens den bouw zeker nog wel zal komen. Het nemen van spaarobligaties door het publiek werd nog eens warm aan bevolen, aangezien deze voor de zwemmers de grootste voordeelen geven. Hiermede was de officieele sluiting weer afgeloopen en werd de vlag gestreken, waar na, aangelokt door het mooie weer nog een 10.0-tal zwemlustigen zich te water begaven, waarvan ook door de niet-abonnes gratis ge bruik kon worden gemaakt. Een nabetrachting van het bestuur. Het bestuur van de Harddraverij Ver. „IJmuiden" schrijft ons: Wanneer wij het een en ander willen ver tellen over al hetgeen geschied is in de pe riode, welke ligt tusschen den dag van op richting tot en met den dag der draverij, moeten wij in de eerste plaats wijzen op de buitengewone en spontane medewerking van alle leden, die reeds lang te voren hun offer (contributie) hadden gestort alvorens zij de harddraverij konden aanschouwen. Ook kunnen en mogen wij niet nalaten on zen dank te betuigen, voor de buitengewone medewerking, aan het gemeentebestuur, met aan het hoofd den burgemeester. Ook een woord van dank en hulde is hier op zijn plaats aan den heer A. Blom, voorzitter van de Harddraverij vereeniging „Beverwijk" die met zijn eminent talent, ons, beginnelingen, met raad en daad heeft bijgestaan. Tevens een woord van dank aan den commissaris van politie en zijn corps die alles in het werk hebben gesteld om den dag van 10 Sep tember tot een succes te maken. Het bestuur, overtuigd van de noodzake lijkheid, de draverij hier ter plaatse in stand te houden, kan niet nalaten, allen inwoners der gemeente Velsen er op te wijzen dat dit alleen dan kan geschieden, wanneer wij van uw lidmaatschap en medewerking verzekerd zijn. Wij, als bestuursleden, zullen onze uiterste krachten geven om ons doel te bereiken en zullen, voorzoover het in onze macht ligt alle mistoestanden uit den weg ruimen, welke wij ondervonden hebben. Dienaangaande citeer en w ij een gedichtje hetwelk vermeld is in het officieel orgaan der Drafsport. „Vreugde mag er zijn in Holland Hulde aan IJmuiden-Oost. Dat zich zooveel moeit' en zorg Zooveel opoff'ring heeft getroost. Dat zich ondanks groote schade, Door bewoners haar gedaan. Wist te handhaven en ten voordeel Van de drafsport blijft bestaan. Beste, brave IJmuidenaren Allen het voornemen opgevat Om dit flink bestuur te steunen Het is ten voordeel van uw stad. Zet nooit meer uw deuren open, Door uw woning geen verkeer, Doe het ook niet voor wat centen, Want 't is diefstal, zonder meer." Tot slot brengen wij onzen dank en hulde aan de pers, die zich steeds bereid verklaarde de stukken, welke wij ter plaatsing opzonden te plaatsen, hetgeen een belangrijke propa ganda voor den wedstrijd en voor de paar densport in het algemeen is geweest. STRAWBERRIES OP DEN HOCKEYDAG Het le en 2e elftal van Strawberries na men Zondag deel aan den Hockeydag in het Heemsteedsche sportpark. Strawberries I was gehandicapt, doordat eenige van de beste spe lers ontbraken. Het elftal speelde een slechten wedstrijd tegen het Amsterdamsche Pinokkio II, dat met 3—1 won. Een mooi doelpunt van Bobeldijk werd om onbegrijpelijke redenen geannuleerd. Strawberries II had ongelukkig geloot tegen het sterke B. M. H. C. (Bloemendaal-Mus- schen-Haarlem combinatie). Ondanks het overwicht der tegenstanders gaf Strawberries hardnekkig partij. De uitslag was 5—0 voor B. M. H. C. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. Boe- dart van beroep verlofhouder, wonende te Velsen om een tapvergunning, voor den ver koop van sterken drank in het klein in de be- nedenvoorlacaliteit van het perceel Wijker- straatweg no. 216 te Velsen. Vóór 6 October 1936 kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. In Scarborough binnengesleept. De motor- logger Van der Duyn van Maasdam KW 67 is zonder schroef met 28 last haring aan boord in Scarborough binnengesleept. In het clok geplaatst. De Adriatic IJM 18 is in het dok geplaatst. Weer vertrokken. De ijsboot Rosten is weer naar Noorwegen vertrokken. Een korte haringreis.De Ewald IJM 48, die Donderdagmorgen voor een haringreis is gevaren, kwam reeds gisteren binnen met 1100 manden versche haring en 25 kantjes steurharing. En een lange! Met de haringloggrs schijnt het minder goed te gaan, althans de KW 69 kwam na een reis van vijf weken binnen met slechts 2 last pekelharing. De schipper rap porteerde, dat de vangsten van de loggers de laatste weken zeer mager waren. Veel visch en toch weinig visch. Elf trawlers en 17 loggers brachten gisteren hun vangsten in IJmuiden aan den afslag. Deze schepen voerden heel wat visch aan, maar als men er de 5000 manaden haring, aangebracht door de vier haring-trawlers en voorts de aangevoerde makreel aftrekt, bleef er voor den gewonen handel niet veel over. Koopt allen het Zuigelingenbloempje. De heer W. M. Naessens, kinderarts, alhier, schrijft ons: Niemand zal willen ontkennen, dat het consultatiebureau voor zuigelingen aan een zeer groote behoefte voldoet. Men moet maar eens een kijkje nemen naar het aantal moe ders, dat de zittingsuren in onze gemeente be zoekt, om van deze waarheid overtuigd te worden. Meest zijn het gelukkige moeders, die met een rechtmatigen trots haar gezonde zuigelingen laten controleeren; vaak zijn het ongeruste moeders, die met een zekere vrees het advies van den dokter komen vragen, een woordje van geruststelling verwachten of een bijzondere voedingsregeling of een andere raadgeving zullen krijgen. Maar ook komt het voor, dat de dokter meent, dat een bijzondere behandeling of een nader onder zoek noodzakelijk is en de moeders naar den huisarts verwijst. Wat echter niet algemeen bekend is en wat heel veel moeders niet weten en zelfs niet vermoeden, is het feit dat vele kinderen dreigende en zelfs beginnende verschijnse len van een ziekte vertoonen, die door een goede verzorging en een doelmatige voeding geheel kunnen verdwijnen, onder voorwaar de, dat het kind geregeld nauwkeurig wordt gecontroleerd. De dokter zal slechts bij uitzondering de moeders hierover behoeven in te lichten of bang te maken. Alleen als het blijkt, dat de moeder zorgeloos, slordig of eigenwijs is (en gelukkig komt diet niet veel voor), zal ze op de hoogte gebracht moeten worden van het dreigende, gevaar. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het kind van den arbeider en den minver mogende zoo goed als altijd verschijnselen van Engelsche ziekte vertoonde, er slecht en bleek uitzag, vaak ziek was en in pl.m. 15 pet. reeds voor het de leeftijd van een jaar be reikt had, naar het graf gedragen kon wor den. Maar kom nu eens kijken naar de tien tallen gezonde en blozend uitziende baby's, die lachend of schreeuwend, tegenspartelend of doodernstig, zich laten wegen en onder zoeken. Er zijn altijd dikke en magere zuige lingen. gemakkelijke en lastige kindertjes geweest. Vergelijken is verkeerd. Maar de hoofdzaak is dat ze gezond zijn en gezond blijven. De zuigelingensterfte is gedaald van (let wel) 15 pet. tot 3 pet. Baby's worden minder vaak ziek dan vroe ger en de ongesteldheden zijn meestal kort durend en goedaardig. Ernstige zomer- diarrheën komen uiterst zelden voor, ziekten van het koude j aragetij de bijv. longontste king ziet men ook minder vaak. De moeders zien zelf in. dat de natuurlijke borstvoeding verre te verkiezen is boven de fleschvoeding. Maar ood het fleschenkind ontwikkeld zich meestal goed en krachtig, onder voorbehoud, dat de voeding een goede samenstelling heeft, in juiste hoeveelheden wordt afgemeten, van goede hoedanigheid is en volgens de eischen van de moderne hygiëne wordt bereid, be waard en toegediend. Tallooze ouders voelen een groote erkente lijkheid voor hetgeen Zuigelingenzorg voor hun kinderen heeft gedaan en herdenken in dankbare herinnering de vele adviezen die ze steeds kosteloos hebben ontvangen. Velen betreuren het, dat ze voor de ontvangen diensten die „Het Witte Qruis" hen bewees, niets kunnen teruggeven. Op Zuigelingen- dag, morgen 23 September, bestaat een goede gelegenheid hiervan op milddadige wijze blijk te geven. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven 452 bouwvak arbeiders, 310 metaalbewerkers, 58 kantoor bedienden, 20 dienstboden enz., 34 houtbe werkers, 29 landarbeiders, 361 visschers, ha ven- en transportarbeiders, 645 losse- en fa brieksarbeiders en 327 arbeiders in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 30 bouwvakarbeiders, 32 metaalbewer kers, 7 kantoorbedienden, 22 dagdienstboden enz., 67 losse- en fabrieksarbeiders, 3 in overige beroepen. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg 2397 tegen 2382 in de vorige week. DE GIETELING NAAR SCHIPHOL De Vereeniging De Gieteling organiseerd Zaterdagmiddag 3 October a.s. een tocht per autobus naar Schiphol. Onder de deelnemende leden of donateurs zullen één of twee vrije rondvluchten boven Amsterdam worden verloot. NUTSBIBLIOTHEEK Zooals men verleden Zaterdag in de ad vertentiekolommen van dit blad heeft kun nen lezen, wordt de bibliotheek a.s. Woens dag 23 September geopend. De bibliotheek heeft een uitbreiding van pl.m. 260 deelen gekregen, waaronder zeer vele van de aller nieuwste boeken welke den laatsten tijd zijn uitgekomen, zoodat er voor de lezers van verleden jaar weer ruimschoots lectuur aan wezig is, doch ook voor de nieuwe lezers biedt de bibliotheek „voor elck wat wils". De bibliotheek heeft haar poorten open gezet, aan de lezers de taak om dit jaar tot een succes te maken. IJzel-verscheping. Het Zweedsche motorschip Finn is hier van Rouaan bij de Hoogovens aangekomen om ijzer te laden voor Zweden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1