De burgeroorlog in Spanje. THIJS IJS EN HET KATTENLECER EngelancTs herbewapening. Verbreekt Uruguay de betrekkingen met Madrid? Als gevolg van ernstig incident. uitna. Japansche eischen aan de Chineesche regeering. Regeeringsmeerderheid van één zetel in het Landsting. Engeland's positie in de Middellandsche Zee. Sociaal-democraten kunnen niet met de Communisten samenwerken. Italië verlaat de Radio conferentie. Balans der Palestijnsche onlusten. Haar ontstaan en haar geschiedenis Door Wickham Steed, PROGRAMMA WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 Uit een communiqué van gistermiddag van Radio-Sevilla blijkt, dat de rechtsche troepen aan het front van de Sierra Guadarrama ge reed zijn om geheel bezit te nemen van Loyossa, waar zich het hoofdkwartier der volksfronttroepen bevindt. Aan het noordelijk front, aldus gaat het communiqué voort, wordt de opmarsch in Guipuzcoa voortgezet. De rechtsche strijd krachten hebben Repetia, Sumaraga en As- coita bezet, welke plaatsen de voornaamste verdedigingspunten van Bilbao vormen. In Asturië heeft de rechtsche colonne het mijnbekken bezet. De colonne heeft Grandos bezet en rukt thans op naar Trubia, waar zich een belangrijke kanonnenfabriek bevindt, en dat kolonel Aranda thans tracht te bereiken om de verbinding met het gros der troepen tot stand te brengen. Aan het front van Aragon heeft een on verwachte aanval van het garnizoen van Huesca de Catalaansche milities verrast, zoo dat zij het gesticht, dat een der toegangen tot de stad beheerscht. moesten ontruimen. De regeeringtroepen lieten talrijke dooden en ge wonden achter en verloren een aanzienlijke hoeveelheid materiaal. Aan het front van Teruel is geen wijziging ingetreden. Een aan het Guadalajera ingezette aanval naar het Zuiden trof doel. De speciale correspondent van Havas meldt uit Talavera: Talavera heeft het aanzien van een mieren hoop. Slechts 5000 van de 13000 burgers zijn in de stad gebleven, doch de troepen der op standelingen omvatten 20.000 man. De aan vallen der regeeringsvliegtuigen zijn zeld zamer. Op den weg ziet men de overblijfselen van drie vliegtuigen der regeering die gisteren omlaag zijn geschoten. Van Maqueda uit worden de operaties voort gezet in de richting van San Martin de val de Iglesias naar Naval, Camera en Toledo. Strijders, die van de gevechtslinie terugkeer den, verzekerden dat de vijand op de vlucht is gedreven. Generaal Franco is te Talavera aan gekomen. Havas ontvangt nog het volgende telegram Uit Talavera: De inneming van Maqueda is in versneld tempo geschied. Na een bliksemsnelle ma noeuvre der colonne onder Castejon drongen de nationale troepen de stad bij het aanbre ken van den dag binnen uit het noorden om direct een spervuur te openen, die den vijand van geringen hoogte met mitrailleurs be stookten De bestorming van de stad vond te half tien plaats. Het zwakke verzet der ver dedigers verkeerde onmiddellijk in een over haaste vlucht. De Legionnaires en regulares richtten hun mitrailleurs op de groepen vluchtelingen, die een gemakkelijk doelwit vormden en waarvan de lijken den grond over een afstand van 2 K.M. bedekten. De regeeringstroepen zouden, naar men zegt, 900 dooden verloren hebben. De nationale voorhoeden zetten hun actie voort en naar het noorden zijn zij reeds naar Quismondo en iri zuidelijke richting naar Torrijos on derweg. Mededeelingen van Madrid. Het ministerie van Oorlog heeft gisteren in den namiddag een communiqué uitgege ven. waarin wordt medegedeeld, dat aan het noordelijk en noordwestelijk front Oviedo door de artillerie en de luchtvaart gebombar deerd werd. Aan het front van Aragon heb ben de regeeringstroepen in de omgeving van Caste verscheidene vooruitgeschoven posten der opstandelingen aangevallen. 36 soldaten der tegenstanders liepen naar de gelederen der regeeringstroepen over tijdens deze actie. In den sector van Barbastro en Huesca werd een stelling door de opstande lingen aangevallen die met groote verliezen werden afgeslagen. Aan het zuidelijk front hebben de troepen een sanatorium veroverd dat in den sector van Guadix in een verster king was veranderd. Tenslotte hebben de op standelingen aan het centrale front Guadar rama aangevallen, doch zij werden terugge slagen. Om het Alcazar. Volgens een Reuterbericht uit Madrid heeft de toestand te Toledo zich voor de regee ringstroepen aanzienlijk verbeterd. De bele gerden in het Alcazar moesten gisterochtend de stellingen die zij nog buiten het Alcazar bezetten opgeven en in de kelders vluchten. Daarbij moesten zij de stallen, de graanzol ders en een groote galerij, waar zij hun doo den begroeven, in den steek laten. De bele gerden verdedigden zich hardnekkig. Zij maakten daarbij vooral gebruik van grana ten en bommen van loopgraafkanonnen. De regeeringstroepen omringen thans het cen trale gebouw en den tuin en kunnen alle uit gangen onder vuur nemen. Naar het schijnt zijn de verliezen der opstandelingen aan zienlijk grooter geweest, dan die van de re geeringstroepen. Het «ïinisterie van Oorlog heeft te-midder nacht per radio medegedeeld, dat in den sector van Talavera een sterke aanval der opstandelingen met groote verliezen voor den vijand werd afgeslagen. Een Moorsch escadron werd geheel vernietigd. Ernstig incident met Uruguay. Stefani meldt uit Montevideo: Sedert tien dagen had men niets gehoord omtrent het lot van drie zusters van den vice- consul van Uruguay te Madrid Aguiar. Dins dag werd het stoffelijk overschot van de drie vrouwen gevonden tusschen de slachtoffers van een „communistische moordpartij". De regeering van Uruguay heeft onmiddellijk ge protesteerd bij de regeering te Madrid en stelt een rapport op aan den Volkenbond over de bescherming van het leven van vreemdelin gen in Spanje. In politieke kringen wordt verno men, dat de regeering van Uruguay overweegt de diplomatieke betrekkin gen te verbreken met de regeering te Madrid, die zoo wordt gezegd niet in staat is de internationale rech ten te handhaven. Met betrekking tot den dood der drie ge zusters Aguiar wordt nader vernomen, dat deze op het oogenblik hunner verdwijning een band om den arm droegen met de kleuren van haar land en voorzien waren van een be hoorlijk door de autoriteiten gewaarmerkt vrij geleide. Een onderdaan van Uruguay, die zich naar het lijkenhuis begaf, kon de lijken der Vermisten nog herkennen, juist op het oogen blik dat men zich gereedmaakte om deze op heimelijke wijze te begraven. Handelsverkeer tusschen Fransch- en Spaansch Marokko stopgezet. Uit Rabat; De sultan van Marokko heeft op verzoek van de Fransche regeering den han del tusschen de Fransche en de Spaansche zóne tot nader order verboden. Het gewone handelsverkeer tusschen de grensstammen blijft geoorloofd. Tot dezen maatregel is overgegaan, nadat Frankrijk tevergeefs verschillende eischen had gesteld in verband met de executie van den Franschman Aguilard. De autoriteiten te Te- toean in handen der opstandelingen had den daarop slechts een uitstellend antwoord gegeven. Uit Nanking wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat de Japansche ambassadeur in het onderhoud, dat hij 15 dezer met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken heeft gehad, de volgende eischen heeft gesteld: 1. Samenwerking der belde landen tegen het communisme. 2. Uitbreiding van den politieken raad van Hopei en Tsjahar met het doel een autonome zone te vormen, die Hopei, Tsjahar, Soeijoean, Sjansi en Sjantoeng omvat. 3. Toestemming voor Japan, luchtverbin- dingen met China te openen. 4. Verlaging der douanerechten, waaraan Japansche producten onderworpen zijn. 5. Staking van de anti-Japansche cam pagne, o.a. door onderdrukking van deze pro paganda door middel van schoolboeken. 6. Terugzending van de Koreaansche on derdanen, die in de militaire academie te Nanking verblijven. Deze eischen zouden in hun geheel onaan vaardbaar zijn geacht. Uit Kopenhagen: Maandag zijn te Ros- kilde, Herning en Roenne de verkiezing ge houden voor 28 afgevaardigden voor het Landsting (Eerste Kamer"). Door deze ver kiezingen hebben de regeeringspartijen, so ciaal-democraten en radicalen, die reeds eenige jaren in het Folketing de meerderheid hadden, thans ook in het Landting de meer derheid behaald. De verdeeling van de zetels in het nieuwe Landsting over de gekozenen is als volgt: Sociaal-democraten 12 9) Gematigde linkschen 7 (12) Conservatieven 6 2) Radicalen 3(3) In het Landsting hebben thans 38 aanhan gers van de regeering, 31 sociaal-democraten en 7 radicalen zitting, terwijl de oppositie over 37 zetels, 22 gematigd linkschen en 15 conservatieven beschikt. Hieraan zal de ver kiezing van een afgevaardigde voor de Far Oer, welke in October plaats zal hebben niets veranderen, aangezien Far Oer zich neutraal houdt in alles, wat niet direct deze eilanden betreft. (D.N.B.) Na zijn terugkeer van zijn kruis tocht in de Middellandsche zee heeft Sir Samuel Hoare verklaard, dat de Britsche regeering voornemens is, de moeilijke Middellandsche Zee-pro blemen onder de oogen te zien en de Britsche positie in dat gebied vol komen veilig te maken. Hij zeide, dat men daarin geen bedreiging tegen een of anderen staat moet zien. Naar aanleiding van Italiaansche persar tikelen, waarin gezegd werd, dat Engeland een Uiteenzetting moet geven van zijn Middel landsche Zee-politiek, betoogde Hoare, dat die politiek niet veranderd is Engeland wil de beste betrekkingen met alle Middelland sche Zee-mogendheden, Italië inbegrepen, onderhouden; Engeland wil slechts zijn vitale verbindingswegen met Britsch-Indië bevei ligen. Wij zullen Malta niet verlaten, zeide Hoare nog, de militaire toekomst van Cyprus is nog steeds in studie, maar ik ben er van overtuigd dat het eiland een betere haven moet hebben Ook het luchtvaartprobleem is gewijzigd, maar niet zoo, dat onze politiek daardoor omver geworpen wordt. De leider der Sociaal-Democratische partij P. A. Hansson, die vandaag zal worden be last met de vorming eenei' nieuwe regeering heeft tegenover de „Socialdemokraten" ver klaard, dat de Sociaal-Democraten niets kun nen opbouwen in samenwerking met de com munisten en de semi-communisten. De de mocratische opvattingen der partij legt den plicht op, samenwerking op den breedst mo gelijken grondslag te zoeken. Alle partijen moeten den wil tot loyale medewerking be zitten. Hansson herinnerde er aan, dat hij een accoord met de Agrariërs over de belang rijke punten van zijn programma altijd mo gelijk heeft geacht, hij gaf uiting aan de hoop dat een ontspanning zal intreden tusschen Socialisten en Liberalen. De Italiaansche delegatie, die tot dusverre heeft deelgenomen aan de zittingen van de internationale con ferentie voor het sluiten van een con ventie betreffende het gebruik van den radio-omroep ten dienste van den vrede, heeft den president giste ren doen weten, dat zij niet langer de zittingen kan bijwonen. Motieven werden nog niet opgegeven. Ten aanzien van dit bericht wordt er in diplomatieke kringen te Genève de aandacht op gevestigd, dat deze conferentie haar werk zaamheden reeds eenige dagen geleden had beëindigd. Havas meldt verder uit Rome, dat het feit, dat de kwestie van de geldigheid van het mandaat van de Abessynische delegatie is voorgelegd aan het Haagsehe Hof, heeft in Italië weinig indruk gemaakt. In de kranten wordt bijna geen melding gemaakt van dit besluit, hetgeen in over eenstemming is met de houding, welke is aan genomen sedert het einde van den veldtocht in Abessynië. Als voorwaarde voor het deel nemen van Italië aan de werkzaamheden van den Volkenbond was gesteld, dat de Abessy nische delegatie niet zou worden toegelaten en Rome doet alsof het geen belangstelling heeft voor de wijze waarop dit geschiedt. In werkelijkheid verlangt Italië zoo spoedig mo gelijk zijn plaats in te nemen. Rome twijfelt er niet aan, of aan de gestelde voorwaarden zal worden voldaan, vooral nu zulke ernstige dreigingen boven Europa hangen. Sedert het uitbreken van de staking op 19 April tot 20 September zijn in Palestina, naar officieel wordt meegedeeld, 2643 Arabieren ge arresteerd en 346 Joden. Hiervan werden 1646 Arabieren en 218 Joden veroordeeld, 710 Ara bieren en 71 Joden werden vrijgesproken, terwijl nog 287 Arabieren en 57 Joden wach ten op hun vonnis. (Reuter). TITULESCU NIET HET SLACHTOFFER VAN VERGIFTIGING. Naar uit Innsbrueck wordt gemeld, heeft prof. Breitner, de rector van de medische fa culteit, die naar het ziekbed van Titulescu is ontboden en de eerste bloedtransfusie heeft verricht, verklaard, dat hij volkomen de meening deelde van den anderen behan- delenden geneesheer, Dr. Ruppanner, dat de Roemeensche staatsman niet het slachtoffer van een poging tot vergiftiging is geworden. Titulescu lijdt aan moeras-bloedarmoede, een ziekte, die uiterst gevaarlijk en zeer moeilijk te genezen is. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs volgt het kattenleger op den voet. Na een tijdje ziet hij al de dieren binnen een kring van boomstammen verdwijnen. Alle katten gaan daar op den grond zitten en tot Thijs' groote verbazing gaat plotseling een heel groote kater op zijn achterpooten staan en de anderen toespreken. „Ik, kater Konifaas," zegt hij, „kom vannacht met nieuwe bevelen. Jij, kater Koert, gaat dadelijk naar het dorp en zorgt, dat de bakker zijn brood niet kan bakken. Poes Bel moet het paard van boer Bas aan het schrikken maken, zoodat het op hol slaat. Jij, kater Tybert. gaat de verf van schilder Kwast onbruikbaar maken En zoo volgt het eene bevel op het andere, de eene streek is nog slechter dan de andere! den bekenden Engelschen journalist. De psychologie van de Britsche herbewape ning is in sommige opzichten interessanter en wellicht belangrijker dan datgene, wat op het oogenblik gedaan wordt ter versterking der Engelsche defensie. Van de reeds genomen en nog te nemen maatregelen, die ten doel heb ben de Britsche luchtmacht, de vloot en tot op zekere hoogte het leger in staat te stel len aan ieder mogelijk gevaar het hoofd te bieden, is weinig positiefs bekend of kan be kend zijn. Snelheid en geheimhouding zijn in dit opzicht van het hoogste belang. Maar er behoeft geen geheimhouding te zijn over de redenen, die niet zoo heel lang geleden den minister van oorlog, Duff Cooper, er toe geleid hebben te verklaren, dat hij het de plicht van eiken autoriteit achtte het land zooveel mogelijk schrik aan te jagen. Tot April 1935, toen Sir John Simon (die toen minister van buitenlandsche zaken was) en Anthony Eden den heer Hitler in Berlijn opzochten, hadden de Engelsche ministers ge dachteloos voortgeleefd. Zij waren door men- schen, die de tendenzen van Nazi-Duitschland hadden bestudeerd, bij herhaling gewaar schuwd, dat Engeland in een uiterst gevaarlij ke positie begon te geraken; en dat, als de Britsche buitenlandsche politiek werkelijk op het Volkenbondsverdrag en Locarno gegrond vest was, geen tijd verloren mocht worden om Engeland in staat te stellen zijn verplich tingen van beide internationale overeenkom sten na te komen. Voor deze waarschuwingen waren de heer Baldwin en zijn collegas doof. In October 1934 verzekerde Baldwin het Lagerhuis, dat Groot- Brittannië in de lucht aanzienlijk sterker was dan Duitschland. In Februari 1935 herhaalde Sir Philip Sassoon, onder-staatssecretaris voor de luchtvaart, deze verzekering in het parle ment. In April 1935 vertelde U'tler ronduit aan den verbaasden Sir John Simon, dat Duitsch- lands luchtmacht al veel sterker was dan die van Engeland. Dit geschiedde na de Duitsche schending van de militaire, maritieme en luchtvaartclausules uit het verdrag van Ver sailles. Hoe is deze officieele Engelsche blindheid te verklaren? Is het aan te nemen, dat de Brit sche ministers, terwijl zij officieel herhaalde lijk de vervulling der Locarnoplichten door Engeland bevestigden, zich nooit hebben ge realiseerd, dat elke toeneming der Duitsche bewapening zonder overeenkomstige uitbrei ding van Engelands weermacht, voor hun land een steeds grooter wordende belemmering bij het nakomen der Locarnoverplichtingen be- teekende? Het eenige antwoord is „Credo quia absurdem est" Dezelfde maatstaf moet wor den aangelegd bij de beoordeeling van den zoowel door de ministers als de Labourleiders veelvuldig geuiten drogreden, dat Engeland „ontwapend" had of zijn defensie verwaar loosde, met het doel een goed voorbeeld te ge ven, een voorbeeld, dat de andere naties on gelukkigerwijs verzuimden te volgen. Dit wanbegrip, dat zich zeer sterk verbreid had, verklaart de nutteloosheid van de Brit sche politiek ter ontwapeningsconferentie en het vergeefsche streven naar internationale ontwapening zonder internationale veiligheid tegen_ den oorlog. Ik ben absoluut niet van meening, dat wijlen Arthur Henderson, de voorzitter der ontwapeningsconferentie, of de Britsche gedelegeerden ter conferentie hypo crieten waren. Zij geloofden in wat zij zei den. Maar achter hun geloof lag een overdre ven vrees voor een nationale afkeerigheid der Britten, deugdelijke maatregélen voor collec tieve veiligheid tegen den oorlog te willen steunen. Teruggebracht tot zijn eenvoudigsten vorm heeft hun argument dezen inhoud: „Be wapeningen brengen oorlog voort; laten de naties haar bewapeningen dus verminderen en de oorlog zal verdwijnen". Ten tijde van de snelle herbewapening van het fascistische Italië en Nazi-Duitschland begon dit argument een hollen klank te krij gen in ieder's ooren, behalve die der Brit ten. Tegen den zomer van 1935 werd die hol heid zelfs hoorbaar in officieele Britsche kringen Omstreeks dien tijd had Lord Ro bert Cecil's vredesreferendum den ministers er van overtuigd, dat een overgroote meer derheid van het ve4k ondersteuning van het Volkenbondsverdrag door de regeering wenschte, en dat wel wat meer dan precies de meerderheid bereid was een militaire ac tie tegen een aanvaller binnen het kader van den Bond te steunen. Gesterkt door deze uitspraa,k en in de hoop, dat „collectieve veiligheid" (zonder evenredige bewapenin gen) in de plaats zou komen van de vooraf gaande politiek van bewapening minus vei ligheid, maakten Sir Samuel Hoare en zijn collega's in September jl. te Genève bekend, dat Engeland bereid was deel te nemen aan een collectief optreden tegen de Italiaansche verovering in Abessynië. Het ongelukkige resultaat is te goed be kend om nog in herinnering te worden ge bracht. De Engelsche ministers ontdekten, of zeiden te hebben ontdekt, dat de Britsche strijdmacht in de Middellandsche Zee en in Noordoost-Afrika niet sterk genoeg was om Mussolini's uitdaging te aanvaarden. De Britsche vloot hield er een andere opvatting op na. Naar mijn meening was de regeering niet bang voor Mussolini. Wat zij vreesde, was het voordeel dat Duitschland zou kunnen trekken uit com plicaties in de Middellandsche Zee en Noord oost-Afrika want tegen dien tijd begon zij de beteekenis te begrijpen van de Duitsche herbewapening en in te zien, dat een onvol doende verdedigd Engeland Hitler in ern stige verleiding zou kunnen brengen. Toen begonnen de besprekingen en de ar beid voor de Britsche herbewapening. Stap pen werden gedaan om de luchtmacht te versterken, ofschoon deze in het geheel niet zoo zwak was als zij er mogelijk op papier uitzag. Plannen werden gemaakt om den munitievoorraad tot oorlogsniveau op te voeren, de vloot uit te breiden en het dienst- 1 nemen bij het leger aan te moedigen. Een speciaal ministerie werd geschapen ter coördineering der drie takken van de fensie en om in al hun nooden te kunnen voorzien. De industrieele productie werd gereorgani seerd op basis van een mogelij ben oorlog. In April j.l. verhoogde de kanselier van de Schatkist de inkomstenbelasting om aldus het grootste deel der uitgaven voor de herbewa pening te kunnen bekostigen. Een reusachtige fabriek werd gebouwd en ingericht voor het fabriceeren van „het volmaakte gasmasker", dat Engelsche technici beweren te hebben uit gevonden. Dagelijks wordt er geoefend voor de verdediging tegen luchtaanvallen. Tegen het einde van het jaar, zoo wordt gefluisterd, zal Engeland in staat zijn iederen aanval te weer staan of zijn vol aandeel te nemen als lid van een internationaal anti-oorlogsfront. Niettemin is er een vraagstuk, dat den mi nisters en het betrekkelijk gering deel der be volking, dat wat van den Europeeschen toe stand afweet, met zorg vervult. Het is de vraag, of Groot-Brittannië nog voldoende tijd zal hebben om zijn bewapeningsmaatregelen te voltooien. De wensch om tijd te winnen is duidelijk. Zou die doorzichtigheid niet voor anderen een prikkel kunnen zijn hun aan valsplannen ten uitvoer te brengen voordat Engeland gereed is? De regeering is zich van deze mogelijkheid volkomen bewust. Het feit, dat Hitler in gebreke bleef bij de beantwoor ding van de Britsche vragenlijst, is de oorzaak geworden van veel twijfel, die door de Duitsoh- Oostenrijksche overeenkomst (met de goedkeu ring van Italië) niet verminderde. In dit op zicht slaagden de Duitsche propaganda en de pogingen van den heer Von Ribbentrop en de fanatieke Britsche aanhangers der Britsch- Duitsche vriendschap er niet in de verant woordelijke figuren ervan te overtuigen, dat Hitler's pacifistische verzekeringen naar haar nominale waarden konden worden beoordeeld. De Berlijners doen er verstandig aan, wan neer zij waken tegen een misleiding door eigen propaganda en tegen een oordeel over de Britsche openbare meening, dat hun vermoe delijk door financieele en andere bewon deraars in Engeland wordt verschaft. Hitler's voorgangers vergisten z;ch in 1914 en volgden daardoor een tactiek, die den we reldoorlog met zich meebracht. De toestand van het oogenblik moge niet precies gelijk zijn aan dien van 1914, er is in ieder geval veel overeenkomstigs aan te wijzen. Het is moge lijk, dat Groot-Brittannië niet zoo volkomen gereed staat voor een actief optreden als toen; maar mijn waarschuwing aan ieder, die er zich bij betrokken voelt, is, dat men een ern stige misrekening maakt, wanneer men zich voorstelt, dat het Britsche volk een herhaling op grooter schaal zou tolereeren van de blun ders, die door de Engelsche regeering bij de Italiaansch-Abessynische tragedie gemaakt zijn. Ik geloof het, ofschoon het ongerijmd is. (Nadruk verboden). DONDERDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Kovacs Lajos' orkest. 10.00 Morgenwijding. Gram. pl. 10.30 Gram pl. 11.30 Ensemble „Marcello". 1.00 AVRO-Aeolan- orkest. 2.00 „Eten en drinken, ook bij andere volkeren", causerie. 2.30 Viool- en piano-reci tal. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram. pl. 4.50 Voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 6.30 Sportpraatje. 7.00 en nu, naar bed. 7.10 Causerie over de „Zonnestraal-collecte". 7.20 Gram. pl. 7.30 De „Staalmeesters". 8.00 Berichten ANP. 8.10 Solistenconcert. 8.40 „Ver ruim Uw kennis", causerie. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Omroeporkest en soliste. 10.30 Dansmuziek. 11.00 Berichten ANP 11.10 Dansmuziek. 11.30 12.00 Gram pl. HILVERSUM II 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pl. 11.3012.00 Godsd. half uur. 12.15 KRO-orkest en Gram. pl. 2.00 Hand- werkcursus. 3.00 Gram. pl. 3.15—3.45 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Alt, cello en piano. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. Weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereen. 9.00 „Het Capitulan- tenstelsel", causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP. 10.3011.30 Gram. pL Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gram. pl. 12.10 Het BBC-Welsh- orkest mmv. soliste. 1.05 De BBC-Zangers. 1.352.20 Dansmuziek (gr. pl.) 3.10 „What is a graet man", causerie. 3.30 Het Bronkhurst Trio. 4.05 Gram. pl. 4.30 Het MacNaghten Strijkkwartet en soliste. 5.35 Dansmuziek. 6.05 Causerie over de Schooluitzendingen. 6.20 Be richten. 6.40 „This way out", causerie. 7.00 Piano-recital. 7.20 Radio-tooneel met muziek. 8.20 Het BBC-Symphonie-orkest mmv. solist. 9.25 De „Roosters" in hun repertoire. 9.40 Pro gramma-bespreking. 10.00 Berichten. 10.30 Korte kerkdienst. 10.50 Het Londensch Strijk trio. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 11.20 Orkest-concert. 2.50 en 4.20 Gram. pl. 5.50 Radiotooneel. 8.20 Cello en zang. 9.05 Radio-tooneel. 10.05 Nat. Orkest. 11.5012.35 Robert-orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert. 1.35 Werag- kamerorkest. 4.20 Dansmuziek. 5.40 Gevar. concert. 6.35 Gram. pl. 7.20 Omroepkwintet. 8.30 Volksliederenconeert. 9.10 Opera-uitzen ding. 10.5512.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Klein orkest. 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20 Gram. pl. 5.20 Dansmu ziek. 6.50 en 7.20 Gram. pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroeporkest. 10.30—11.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 2.20; 5.20; 6.35; 7.05 en 7.35 Gram. pl. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Gram. pl. 9.35 Sympho- nieconcert. 10.30—11.20 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gevar. programma uit Frankfort. 9 20 Opera-uitzending. 10.20 Berichten 10 50 Blaas-trio-concert. 11.05 Weerbericht. 11.20— 12.20 Het Omroepkleinorkest.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3