HET NIEUWE AVONDBLAD Een kapitaal verdwijnt in Velsen's bodem. 21e JAARGANG No. 274 DONDERDAG 24 SEPT. 1934 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Politie kreeg een extra vrijen dag. Rioleeringswerken in vollen gang Na IJmuiden en Velsen komt Santpoort aan de beurt. Belangrijk rioleeringswerk gereed gekomen. Sleepbootoutillage te IJmuiden. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. HET NIEUWE RIOOL IN DEN IJMUIDERSTRAATWEG. - De eene buis na de andere verdwijnt in de 4 Meter diepe sleuf. Als belooning voor extra drukt.e In verband met de extra drukte tengevolge van de feestweken in Beverwijk, IJmuiden en IJmuiden-Oost en op den dag van de ver loving van Prinses Juliana, waardoor ons po litiecorps heel wat overuren heeft gemaakt, heeft de commissaris aan het geheele corps een extra vrijen dag toegestaan. In een persoonlijk waardeerend schrijven, waarin het corps van hoog tot laag voor zijn dienstijver werd bedankt, werd het toeken nen van den vrijen dag aan het corps mede gedeeld. HET PLANTSOEN IN DE DUINVLIET - STRAAT. Dezer dagen heeft het plantsoen in de Duinvlietstraat waarop wij onlangs de aan dacht vestigden, een goede beurt gehad. De alang-alangwoestijn is afgemaaid en veran derd in een grasveld en voorts is ook het on kruid dat tegen de hoornen opgroeide, ver wijderd. Het is ons gebleken, dat de gemeentelijke plantsoenendienst aan het slechte onder houd van dit plantsoen geen schuld heeft. De straat is n.l. nog niet door de gemeente over genomen, zoodat het onderhoud nog geschiedt door den bouw-exploitant, die dit natuurlijk zoo zuinig mogelijk doet. Wanneer de straten van Schulpen door de gemeente zijn over genomen, zal ook dit plantsoen op dezelfde wijze verzorgd worden als de andere gemeen te-plantsoenen. In dit geval kan dus van een „stiefmoeder lijke bedeeling" van Veïsen-Noord niet ge sproken worden. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. II. de Boer wint van B. Dukel. Dinsdagavond werd de onderlinge compe titie van D. C. IJ. voortgezet. In de hoofd klasse leverde H. de Boer een fraaie prestatie door in een schitterend gespeelde combina tiepartij van B. Dukel te winnen. De uitslagen in de hoofdklasse, le en 2e klasse luiden als volgt. Hoofdklasse. BuisO'tt 11, LigthartJ. Smit 20, BaisBasstra 02, G. Postma J. Kramer, uitgesteld. LeyteSuyk 20. Eerste klas: Postde Jong 11, Laros v. d. Heijde 11, Outenaarv. Straten 02, KraaiF. Dukel 02, v. d. VeldeL. Koet sier 0—2. Tweede klas: KuykC. Broek 20, Brand —Visser 02 H. VisserSnell 0Sluis Kok 20, De WeertJ. Visser 02. Broek Schagen 20. ORANJE VEREENIGING „WILHELMINA" Het bestuur van de Oranje-Vereeniging „Wilhelmina" schrijft ons: Het was voor ons bestuur een groote vol doening te mogen constateeren, dat ook IJmuiden deelde in de algemeene feestvreug de, welke op zoo'n uitbundige wijze in ons land tot uiting kwam. Inderdaad bleek, dat de IJmuider burgerij onder alle omstandigheden en boven alle geschillen uit, één is in haar trouw aan Oranje. Met volle vrijheid heeft het bestuur dan ook het voornemen opgevat, bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins B'ernhard een groot feest te organiseeren. Wij hebben daarvoor echter den moreelen en financieelen steun der geheele burgerij noodig. Teneinde een en ander te bespreken en ons voorloopig programma vast te stellen, is een. vergadering belegd in het gebouw voor Chris telijke Belangen op Vrijdag 25 September a.s. des nam. 8 uur. Wij verwachten, dat ieder, die gelegenheid heeft deze vergadering zal bezoeken. Laten vooral bestuursleden van vereenigin- gen, onderwijzend personeel, onze geestelijken leden, zoowel als niet-leden der Oranjever- eeniging, deze vergadering bijwonen. Een ieder, die dat wenscht krijgt gelegen heid tegenover het bestuur eventueele voor stellen te doen of bepaalde opmerkingen te maken in verband met de a.s. feesten. Ons bestuur heeft het vaste voornemen, het a.s. feest van een dusdanig karakter te doen zijn, dat niemand, van welke richting ook, zich van deelneming zal behoeven te onthou den. Waar tevens a.s. Vrijdag de vergadering zal afgewisseld worden met muziek, rekent het bestuur op een volle zaal. DE KOMENDE UITVOERINGEN VAN „POLENBLOED". De IJmuider Operette Vereeniging zal de operette „Polenbloed" van Oskar Nedhal, in November a.s. voor het voetlicht brengen. De muzikale leiding berust bij den directeur Philip S. Vlessing, de regie bij Reinhard Rijke. De hoofdrollen zijn wederom in beproefde handen, n.l. in die van mevr. Dora Arisz Schrama, mej. A. de Maijer. den heer Jack Roza en den heer E. Claessen uit Haarlem. Verdere rollen worden vervuld döor de dames Ch. Vlessing, H. Doorn, J. van Ossen- brugge en o.m. de heeren H. A. Osendarp, L. W. Boeree, W. Cöhrs Jr., L. Verschoor en J. Rijke. De Poolsche dansen worden ingestudeerd en uitgevoerd onder leiding van Rie Miede- ma. Aan de opvoeringen zullen in totaal onge- yeer 65 personen medewerken. Voor het verkeer staan moeilijke dagen te wachten. Tonnen gouds verdwijnen in onze gemeente in den bodem. Dit wil niet zeggen, dat men in Velsen bezig is met het graven van diepe putten en die vult met gouden tientjes. Neen, van „potten" houden we in Velsen niet; trouwens we hebben niets te potten. Het geld, dat men thans in den grond stopt, het zullen in totaal een slordige elf ton worden, is in zekeren zin belegd kapitaal, dat naderhand zijn interest wel zal af werpen. En wat mooier is: het Rijk verschaft het noodige kapitaal. Indertijd hebben we reeds uitvoerig de fi nanciering van het rioleeringswerk bespro ken, dat met behulp van het Werkfonds en liet departement van Sociale Zaken zal wor den uitgevoerd, welke lichamen r-esp. 7V2 ton en 3 1/2 ton beschikbaar stelden. De uitvoering van de rioleeringswerken overeenkomstig het plan Mabeg is voor de gemeente Velsen van groote beteekenis. Het is feitelijk het inhalen van een achterstand, een achterstand, die voor sommige gedeelten der gemeente noodlottig dreigde te worden. Het is immers een bekend feit, dat de ge meentelijke rioleering, waar aanwezig, van onvoldoende kaliber is en daardoor niet bij machte, voor een behoorlijken afvoer te zor gen, terwijl vele deelen van de gemeente of geen rioleering hebben, of een rioleering, die door gebrek aan afvoermogelijkheden niet functionneerde. Het plan-Mabeg zou aan dit alles een ein de maken. Maar wanneer? Het moge vreemd klinken, maar het is waar: men zou denken dat de crisis, de werkloosheid, de financieele moeilijkheden der gemeente de uitvoering der plannen zou den hebben vertraagd. Dit is geenszins het geval. Integendeel. Onder normale omstan digheden zou het wellicht nog jaren hebben geduurd, voordat de gemeente met de uit voering' van het werk zou zijn begonnen. Het zijn de abnormale omstandigheden, de groo te werkloosheid, die de uitvoering bespoe digd hebben. Ook een gemeente als Velsen stopt niet zoo gauw elf ton in den bodem En nu iets over het werk zelf Reeds geruimen tijd voordat men met het leggen van het riool begon, een werk dat thans in vollen gang is, werd een begin ge maakt met het maken der rioolbuizen. En thans is het weiland aan den Stationsweg- bezaaid met buizen in allerlei maten, w.o. van 1.5 diameter. Naar Ir. Verhoef, direc teur der Openbare Werken, die ons het een en ander over het werk vertelde, ons mede deelde is de behoefte voor het eerste bestek, dat thans in uitvoering is en het tweede, waarvan binnenkort de aanbesteding plaats vindt, gedekt, zoodat er geen vrees bestaat, dat men op materiaal moet wachten. De eerste steen werd uit de straat gebro ken en de eerste spade in den grond gezet in den IJmuiderstraatweg nabij de Frans Naereboutstraat. Hier is men thans bezig in een sleuf van 4 M. diep uitvoering te ge ven aan het eerste bestek. Het eene rioolstuk na het andere verdwijnt in de diepte. Om vangrijke stutwerken zijn noodig, om in- bressen te voorkomen. Deze zullen bij den aanleg in den Hoogen Berg nog omvangrij ker worden, aangezien daar op nog grooter diepte moet worden gewerkt. Men werkt thans in Westelijke richting. Het eerste bestek omvat de rioleering van de Kanaalstraat via de Julianakade naar den IJmuiderstraatweg. Bij de halte Juliana kade gaat de rioleering onder den spoorweg door. Hier zal het werk geschieden onder lei ding der Nederlandsche Spoorwegen Op verschillende plaatsen aan den IJmui derstraatweg zullen nooduitlaten worden ge maakt naar het Noordzeekanaal. Hiertoe zullen stalen buizen door den grond onder de spoorlijn door naar het kanaal worden geperst. Deze nooduitlaten functionneeren alleen bij zwaren regenval en voeren ook al leen water af. De lengte van de rioleering volgens het thans in uitvoering zijnde eerste bestek be draagt c.a. 3CKM) M. De afmetingen van de volgens dit bestek verwerkte bulzen zijn deels 60 bij 90 c.M., deels 50 bij 75 c.M. en deels 45 bij 60 c.M. Het tweede bestek. Maandag 12 October vindt de aanbesteding van het tweede bestek plaats. Dit omvat de rioleering van het verdere gedeelte van den IJmuiderstraatweg, Frans Naereboutstraat, Trompstraat, Stationsweg, IJmuiden-Oost en Velsen met eenige zijspruiten. In dit gedeelte zullen buizen tot 1.50 M. rond gebruikt wor den, zooals in de Trompstraat en Willebrord- straat. Door de uitvoering van bestek no. 2 zal het mogelijk zijn, het Velser- duinplein aan te sluiten, waardoor ook de Schildersbuurt en de Burge meester Rambonnetlaan een volledig functionneerende loozing krijgen. En voorts zal hierdoor een einde komen aan de periodieke rioolmisère in de Briniostraat en onder den tun nel. Want in dit plan ligt opgesloten het maken van een nooduitlaat van 1.13 M. rond van den tunnel naar het Noordzeekanaal. Deze nooduitlaat komt ter plaatse van de beruchte sloot, die dus de omwonenden den langsten tijd geplaagd heeft. Op de nieuwe rioleering in den Stations weg te Velsen wordt Velserbeek aangesloten. HAILE SELASSIE voor het vliegtuig, dat van Londen naar Genève voerde. Voor de bewoners van de straten in welke nieuwe rioleering wordt gelegd, en voor het verkeer breken moeilijke tijden aan. Want er moet heel wat gegraven worden, daar de rioleeringen zeer diep moeten liggen om het noodige verschot te verkrijgen. Zoo zal het verkeer onder den tun nel tijdens den duur der werkzaam heden gestremd moeten worden. Dit zal geleid worden hetzij door de Ver Loren van Themaatlaan, hetzij langs den Kanaalweg via de .klaphekjes". In het laatste geval zou echter een bijzondere voorziening noodig zijn. De uitvoering van het tweede bestek zal met meer ploegen geschieden dan het eerste, zoodat meer arbeiders tewerk gesteld kun nen worden. De lengte der rioolwerken vol gens dit bestek is totaal 3100 M. Bestek nummer drie. Bestek no. 3 zal Santpoort uit zijn riool- isolement verlossen, waardoor de bewoon baarheid van dit deel der gemeente niet wei nig wordt verbeterd. Want geen afdeeling onzer gemeente heeft grooter behoefte aan een 100 pet. functionneerende rioleering dan Santpoort, waar de boel door den snellen groei van dit forensendorp leelijk is vastge- loopen. Het nieuwe hoofdriool begint in de Hoofd straat. In het fietspad van den Rijksstraat weg wordt het geleid naar het Spekken- wegje, loopt dan verder langs den Doodweg en het zich daar bevindende pompstation via naar den Rijksstraatweg om via dezen weg een notweg door den Kweekensteinweg weer aan te worden gesloten op het nieuwe hoofd riool in Velsen. Ook dit riool wordt van een zwaar kaliber, tot 1.25 M. rond. Het pomp station aan den Doodweg zal als het Sant- poortsche riool functionneert, komen te ver vallen. Zal de Stationsweg worden verbeterd? De rioleeringswerken maken het noodig, dat de Stationsweg' in Velsen wordt opge broken. Deze zal dus opnieuw bestraat moe ten worden. Ir. Verhoef zeide ons, dat het plan bestaat, van deze gelegenheid gebruik te maken, den Stationsweg afdoende te ver beteren. Volgens dit plan zal achter de hoo rnen een rijwielpad en een voetpad worden aangelegd. De rijweg zal geheel met keien worden bestraat, dus ook het deel, dat thans van een klinkerverharding is voorzien, welk deel thans maar al te dikwijls voor een rij wielpad wordt gehouden. Maar, zoo zeide Ir. Verhoef ons, hierom trent staat nog niets vast. Wat wel vaststaat is, dat Velsen, dank zij crisis en werkloosheid eindelijk het riolee- ringsstelsel krijgt, dat het reeds zoo vele ja ren noodig had. En dat tal van arbeiders voor geruimen tijd werk hebben gevonden. S. B. Zeshonderd M. zware buizen gelegd in moeilijken bodem. Het rioleeringswerk, bestaande uit het ma ken van een riool van de Geelvinckstraat af naar het Noordzeekanaal is dezer dagen ge reed gekomen. Het maken van deze rioleering is een om vangrijk werk geweest. Niet minder dan 600 M. buizen van 11.50 diam. moesten diep in den kleibodem gelegd worden, waarvoor een bijzondere fundeering noodig was. Men is tot het maken van deze rioleering overgegaan in de eerste plaats om een be hoorlijken afvoer tot stand te brengen van de nieuwe woonwijk ten Oosten van den Wij- kestraatweg, maar ook omdat het riool in laatstgenoemden weg al lang niet goed func tionneert, waardoor meermalen ongewenschte toestanden ontstonden. De kosten van het nieuwe riool werden deels door den bouw- exploitant, deels door de gemeente betaald. BELANGRIJK NIEUWS VAN DE R. H. B. S. V. J.l. Dinsdag hield de R.H.B.S.V. haar jaar vergadering in de school. De waarnemend voorzitter de heer v. d. Plas, opende met allen een hartelijk welkom toe te roepen en gaf het woord aan den 2en secretaris voor het uitbrengen van het jaarverslag. Zoowel het jaarverslag' van den heer Wezenaar als dat van de Nat. afdeeling, uitgebracht door den heer Naessens, werd goedgekeurd; zoo ook het verslag van den penningmeester, de heer Kaan. Hierbij bleek dat de vereeniging sluit met een klein nadeelig saldo. Hierna gaf de waarn. voorzitter een beeld van de moeilijkheden waarin de vereeniging is gekomen door het gedrag van eenige oud leden op de feestavonden. Het bestuur is met de .leeraren in contact getreden en men is overeengekomen dat er ingrijpende veran deringen gedaan moeten worden. Eén van deze belangrijke punten is over de toelating van leden. Daarom werd door het bestuur het volgen de zeer belangrijke voorstel gedaan dat door de vergadering goedgekeurd werd. A.s. Dinsdag' 29 September zal er weer een vergadering worden belegd in de school, waar zal worden overgegaan tot ontbinding van de tegenwoordige H.B.S.-Vereeniging en onmid dellijk daarna een nieuwe vereeniging zal worden gesticht op bescheiden basis. Deze vergadering begint om zeven uur. Toegang tot de eerste vergadering hebben de leden en oud-leden der H.B.S.-Vereeni ging, terwijl de tweede vergadering toegan kelijk is voor alle leerlingen der school. De leiding voor den geheelen avond berust bij het oude bestuur. Candida ten voor bestuursfuncties kunnen zich deze week bij het bestuur aanmelden Geen sterke boot noodig? De vraag of het wenschelijk, zoo niet nood zakelijk moet worden geacht, dat IJmuiden wederom de beschikking krijgt over een zee sleepboot met sterk vermogen, die in ge vallen, waarin aan een tengevolge van vlie gend stormweer bij de Nederlandsche kust in moeilijkheden verkeerend schip sleepboothulp moet worden verleend, onmiddellijk zee zal kunnen kiezen, wordt in kringen van te IJmuiden werkzaam zijnde deskundigen naar een verslaggever van het A.N.P. uit een onderzoek ter plaatse heeft kunnen vast stellen en waarover bereids het een en ander is gepubliceerd bevestigend beantwoord. Naast en tegenover dit oordeel staat echter, dat van anderen, die, ofschoon zulks feitelijk deze materie niet raakt, de belangen van Am sterdam als tweede havenstad van ons land ten zeerste voorstaan en waar het in deze op aankomt uit hoofde van hun werk zaamheid evenzeer deskundig geacht kunnen worden om over de ter sprake gekomen kwes tie hun aan een jarenlange practijk ge toetste inzichten kenbaar te maken. Vermelde verslaggever heeft het in dit verband mede als zijn taak beschouwd, ook in deze kringen zijn licht op te steken en van het resultaat van zijn bevindingen naar buiten te doen blijken. Ter zake mogen dan dienen dat uit deze kringen in de eerste plaats naar voren werd gebracht, dat de huidige sleepbootoutillage te IJmuiden voor binnenkomende schepen onder alle om stadigheden alleszins voldoende is. IJmuiden toch zoo zeide men kan ge rekend worden tot een der veiligste havens en vooral na het ingebruik nemen van de groote Nooröersluis zag en ziet men het geregeld, gebeuren dat door de meeste schepen in nor male omstandigheden van sleepboot-assisten- tie geen gebruik wordt gemaakt, hetgeen door het Bureau Wijsmuller, dat de sleepboot- exploitatie ter plaats in handen heeft en bij de uitoefening van zijn bedrijf door te Am sterdam gevestingde reederijen geldelijk wordt gesteund, als een niet geringe handicap wordt gevoeld. Dit punt verder buiten beschouwing la tend, blijft echter de vraag, hoe de aangele genheid beoordeeld dient te worden bij ab normale omstandigheden, dus in gevallen, waarin de elementen dusdanig zijn losge barsten. dat de kans op scheepsrampen, ook in de nabijheid van IJmuiden, allerminst ge ring kan worden geacht. Als antwoord op deze vraag gaf men uit vermelde kringen den verslaggever te kennen, dat er in de geheele wereld geen kuststrook is, welke dermate goed met sleepbootposten bezet is als de Nederlandsche kust, zoodat de eventueele bouw of de aankoop van een zeesleepboot, met het speciale doel deze te IJmuiden te stationneeren, door deze deskundigen onge motiveerd wordt geacht. De lengte van de Nederlandsche kuststrook zoo werd ge zegd bedraagt ongeveer zeventig mijl en op welk punt daarvan ook een schip in nood komt te verkeeren kan er te allen tijde, dank zij het bestaan van sleepbootposten te Hoek van Holland en in Den Helder, zoomede noor delijker nog op Terschelling', binnen den tijd waarin het contact met het sich in moeilijk heden bevinderde schip tot stand dient te zijn gebracht, sleepboothulp ter plaatse zijn. Wel gaf men toe dat de aanwezigheid van een sterke zeesleepboot te IJmuiden de situatie uiteraard nog beter zou doen zijn, doch men deed daarbij uitkomen dat in dat geval zich onmiddellijk de economische zijde van de kwestie naar voren zou dringen, aangezien de sleepbootoutillage in het algemeen een zeer duur technisch apparaat is en derhalve de aanschaffing van een sterke zeesleepboot met „standplaats IJmuiden" economisch niet ver antwoord zou zijn. Bovendien vinden zoo voegde men hier aan toe de te berde ge brachte argumenten mede rechtvaardiging in het feit. dat elk schip, hetwelk van IJmuiden uit zee kiest, dadelijk om de noord of óm de zuid koerst, zoodat mocht 't in het ongereede geraken, zoowel de sleepbootkapiteins in Den Helder als te Hoek van Holland op hun post zijn. Het argument, dat een schip reeds da delijk op de pieren zou kunnen loopen, is aldus de zegslieden allerminst steekhou dend. In een dergelijk geval toch zou af gezien van mogelijke technische storingen sprake zijn van een volkomen gebrek aan goed zeemanschap bij den gezagvoerder of den loods, terwijl, practisch gesproken, een uitstel van enkele uren, voor sleepbootassistentie ter plaatse is, weinig beteekent en mede alleen als een theoretisch belang kan worden be schouwd, dat zich niet in de practijk kan doen gelden. Tenslotte werd zulks naar aanleiding van een vraag van den verslaggever opgemerkt dat de ouderdom van een zeesleepboot, mits het onderhoud niets te wenschen overlaat, voor een actieve hulpverleening van weinig of geen beteekenis is. In dit verband werd ver wezen naar een tweetal voor andere doelein den gebouwde schepen: de Amsterdamsche ijsbrekers, die, ofschoon deze veertig jaren oud zijn, er nog als nieuw uitzien en nog in elk opzicht voor haar taak berekend zijn. VIJF EN DERTIG JAAR T. V. IJ. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Turnvereeniging „IJmuiden" zal het bestuui receptie houden op Zaterdag middag 15 October a.s. in Hotel Kennemerhof. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Door de leden der transportcolonne zal he denavond een avondoefening worden gehou den in 't duinterrein achter het Stormvogels- veld. Aanvang half negen,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1