HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 275 VRIJDAG 25 SEPTEMBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Olympisch Prestige. IJMUIDEN Lezing H. J. Calkoen Jr. Rijke haring- en makreel vangsten. WANDGEDIERTE. ëuw&wifysondejcti. „Radicaal" Gedeeltelijke huurverlaging van woningen der bouw- vereenigingen? Winstsaldo De Gruyter geringer dan vorig jaar. IJMUID COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR EOT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 130.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringea krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. In het totale resultaat van de jongste Olympische Spelen bereikte Groot-Brittannië slechts de tiende plaats, onder Nederland dus, dat nr. 9 was. Nederland behaalde zes gouden medailles, Groot-Brittannië slechts 4. Het Britsche wereldrijk in zijn geheel won er zes, dus precies evenveel als Nederland. Duitschland daarentegen veroverde er 33, de Vereenigde Staten sleepten er 24 in de wacht. Dit verschil heeft in Engeland wel eenige commentaar uitgelokt en sommigen in dat land zijn er zelfs nogal ontstemd over ge worden en hebben gezegd, dat Engeland zich voortaan liever maar van deelneming ont houden moest, als het geen betere resultaten kon bereiken. Algemeen is, deze ontstemming evenwel heelemaal niet. Zeer vele Engelschen maken zich kennelijk niet druk over het be halen van „Olympisch prestige", zich uitend in een zoo hoog mogelijke plaats op de rang lijst. Het is wel interessant en leerzaam te lezen wat een bekend Engelsch weekblad, „The Spectator", hierover te zeggen heeft. Het blad citeert de meening van den Amerikaanschen hardlooper Jesse Owens, dien het aanduidt als „een merkwaardige en verstandige neger". Owens merkt op dat de Amerikanen, de Duit- schers en de Japanners er alles voor over heb ben om te winnen: het komt er niet op aan hoeveel tijd, energie, concentratie en geld er aan besteed moeten worden. De Engelschen daarentegen houden wel van allerlei soorten sport en vinden het ook prettig erin uit te blinken, maar als zij een bepaald punt bereikt hebben getroosten zij zich niet de geweldige Inspanning, die thans noodig is als men de geheele wereld wil overtreffen. „Het zou betreurenswaardig zijn als de Engelsche staat tijd en geld ging besteden aan het organiseeren der athletiek ten behoe ve van wedstrijden en nationalistische doel einden", merkt The Spectator hierbij op. „De eenige voorwaarde, waarop voor Engeland het winnen van de Olympische Spelen de moeite waard zou zijn, is dat het niet een paar ge specialiseerde kampioenen erheen zendt, maai de besten van een volk, waarvan alle leden zich in zekeren zin athleten kunnen noemen. Dan alleen zou een overwinning een algemee ne verbetering van den physieken toestand des volks weerspiegelen. In het geheele land zijn er te weinig oefenterreinen, zweminrich tingen enz. Dit geldt vooral voor Londen". De bedoeling van The Spectator is duidelijk. Het blad wil de gelegenheid te baat nemen om maatregelen tot verbetering van de volks gezondheid te propageeren. Maar prestige verlies door een tekort aan behaalde gouden medailles erkent het niet. Het oordeelt zeer nuchter: „Het is altijd moeilijk te zeggen wat pres- tige-verlies precies beteekent, maar hier be duidt het waarschijnlijk, dat zoodra andere landen gaan beseffen dat hun athleten har der loopen, verder springen en verder werpen dan de Engelsche, zij op politiek en militair gebied niet langer dien eerbied voor Enge land zullen behouden, dien de Engelschen gewoon zijn als nuttig te beschouwen. Dat behoeft Engeland nu niet bijzonder te ver ontrusten. Als het winnen der Olympische Spelen een doel wordt der Britsche politiek, dan heeft Engeland inderdaad het stadium der seniliteit, der echte decadentie bereikt". Dit is niet malsch gezegd, en evenmin malsch is het oordeel van The Spectator over de Spelen zooals ze tegenwoordig gehouden worden: „De Olympische spelen met de organisatie, die eraan vastzit, de publiciteit, de internatio nale incidenten, de gelegenheid voor nationa listisch exhibitionisme, worden dikwijls geken merkt door een platvloerschheid, een hysterie, welke niets meer gemeen heeft met den een voud van de sport, zooals gewone menschen die beoefenen. Velen zien in, dat sport, athle tiek, een nuttiger doel heeft en meer vreugde kan geven dan te Berlijn of te Tokio overwin naar te zijn. Engelands suprematie in de athletiek is, evenals zijn industrieele suprematie, lang voorbij; het heeft die grootendeels verworven, omdat het zich het eerst op deze terreinen heeft begeven. Indien spelen een les bevatten, dan is de les der Olympische spelen, dat Engeland blij moet zijn, nu andere landen zich zoo geestdriftig geven aan iets wat de Engelschen zelf op prijs stellen. De meeste Engelschen zullen inzien, dat het dwaas is, ernstige conclusies te trekken uit do Britsche nederlagen". Dit zijn krasse termen, maar velen ook in Ons land zullen ze onderschrijven. Als middel tot internationale toenadering, om maar te zwijgen van „verbroedering" hebben de Olym pische Spelen in de oogen van zeer vele men schen ook in dit land iedere waarde verloren. {Sommige wedstrijden, met name het voetbal- Inwcners van Londen in bewondering' voor den troon, waarop Edward VIII in Mei van het volgend jaar tot koning zal worden gekroond. Deze beroemde zetel stamt uit den tijd van Edward I en is in de Westminster Abdij voor het publiek te bezichtigen. tournooi, leveren integendeel een voortdurend gevaar op voor internationale incidenten, die op zichzelf wel niet veel beteekenis hebben maar bij een deel der volksmassa verbittering inplaats van sympathie jegens andere landen wekken. Er zijn vertooningen ten beste gegeven die uitsluitend gevolg zijn van het vooropgezette doel, tot iederen prijs te winnen. Deze op vatting is in strijd met den Olympischen eed en met de edelste tradities van de sport, welker „opvoedende waarde" op zulk een wijze vrijwel geheel te loor gaat. Wat het „nationalistisch exhibitionisme, de plat vloerschheid en de hysterie" betreft, zijn het waarlijk niet alleen Engelschen die zich daaraan geërgerd hebben. En ook zij zien volkomen in dat sport, athletiek, een nutti ger doel heeft en meer vreugde kan geven dan te Berlijn of te Tokio overwinnaar te zijn Het is goed de opmerkingen van The Spec tator eens te lezen en te beseffen, dat zeer velen van ons dit Engelsche standpunt ten volle deelen. Wij zijn tenslotte in overgroote meerderheid een nuchter volk, steeds geneigd om de dingen op hun werkelijke waarde te onderzoeken, en geen lawaaischoppers, die in ernst meenen dat hun nationale eer en natio naal prestige werkelijk zouden afhangen van het al of niet winnen van een aantal blikjes met hardloopen, hardzwemmen, hoog- en ver springen en wat meer van dien aard zij. Wij kunnen waarachtig wel wat beters, evenals andere volken. En als wij het, in dat betere ver willen brengen, moeten wij ons daarop toeleggen en dat eeren. Het begrenst zich ook geenszins tot politiek en militair prestige, waarvan The Spectator spreekt. Het houdt meer en grooter dingen in. R. P. STQRIMVO GELS-SUPPORTERS ROTTERDAM. NAAR De beide supportersverenigingen van Stormvogels „De Stormvogel" en „Blauw Wit" organiseeren a.s. Zondag tochten naar Rot terdam, ter bijwoning van den wedstrijd tegen Xerxes. J>e Stormvogel" vertrekt Zondagmorgen van Sluisplein en Kennemerlaan nabij het Kennemerplein. Kaarten zijn verkrijgbaar vóór Zaterdagavond 10 uur bij het bekende adres. De tijd van het vertrek zal nader be kend worden gemaakt. Donateurs kunnen mee voor den kostenden prijs. „Blauw Wit" vertrekt te 11.15 uur van het Willemsplein. Men kan zich vervoegen bij den heer Jac. Hoogendijk, Enschedéstraat 37. ONGEVAL DOOR HET BREKEN VAN EEN LADDER. Toen de loodgieter de heer P. aan een fa briekspand aan de Zuidzijde bezig was met het leggen van een goot, brak het boveneind van den ladder, waarop de heer P. stond, af. Bij den val had hij het ongeluk, het linker spaakbeen te breken. Na ter plaatse te zijn verbonden, werd de heer P. naar zijn woning overgebracht. CURSUS E.H.B.O Het ligt in de bedoeling der IJmuider Red dingsbrigade, dit jaar wederom een cursus in E.H.B.O. te organiseeren. De cursus, die opleidt tot het diploma Oranje Kruis, staat onder de bekende goede leiding van Dr. J. Mac Daniël te Driehuis en wordt gegeven op de Dinsdagavonden in School H. aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost. Zij die den cursus wenschen te volgen, ge lieven zich ten spoedigste op te geven bij A. P. Bakker, Cronjéstraat 7 of M. W. Hellemons, De Costalaan, 6, Driehuis, Oorsprong van oude kunst en godsdienst. In het Vacantiekoloniehuis hield de heer H. J. Calkoen Jr., leeraar aan de R. H. B. S. alhier, Donderdagmiddag j.l. een lezing over bovengenoemd onderwerp voor de Ned. Ver. voor Huisvrouwen. De presidente der afdeeling, mevr. A. Groos- muller-Voet, mocht een groot aantal dames hartelijk welkom heeten en leidde den spre ker met enkele woorden in. De heer Calkoen doet dan mededeeling van de vondsten, door Knud Rasmussen op Groen land gedaan, die wijzen op de oeroude cultuur welke er pl.m. 9000 j. v. Chr. aanwezig geweest moet zijn. Deze beschaving wordt de Thule- cultuur genoemd. Deze cultuurresten liggen echter thans diep onder sneeuw en ijs, een laag van pl.m. 2500 3000 M. dikte. Sporen ervan zijn ook gevon den rond de Beringstraat, in Noord-Amerika, Scandinavië, in verscheidene deelen van Azië enz. Als bewijs van de verbreiding van deze oer-cultuur citeert de heer Calkoen een oud- Perzisch verhaal, alsmede de Edda, het Scan dinavische sagenboek. De Noord-Atlantische cosmologie uit dien tijd bezit toch wel een merkwaardige over eenkomst met de 3000 jaar later in het Chris tendom uitgewerkte ideologie. Duidelijk de monstreert spr. door een keurige collectie lan taarnplaatjes, dat de symboliek van dit oude godsgeloof, het verhaal van den levensboom, van den godszoon, zijn sterven en zijn we dergeboorte reeds over de geheele wereld ver spreid was, ver voordat er van het Christen dom sprake was. Via deze symboliek kwam de heer Calkoen op het ontstaan der oude kalenderringen en het voortschrijden der eerste kunstuitingen der oude volken, altijd innig samenhangend met hun godsgeloof. Over den oorsprong van deze oude cultuur, die haar sporen over de geheele wereld heeft nagelaten, heeft een leerling van den beroemden professor We gener, die 2 jaar geleden op een expeditie in Groenland is omgekomen, een hypothese ge opperd. Vanuit een centrum, vermoedelijk N.O. van Engeland gelegen en door prof. Wirth het legendarische Atlantis genaamd, zond dit oervolk zijn boodschappers per schip over de zeeën. Deze oer-apostelen moeten hun symbolen over de vele landen der wereld ver spreid hebben. Spr. ging daarna uitvoerig na hoe de afge beelde inscripties langzamerhand groeiden tot de eerste sporen van een kunstcultuur. Met grooten aandacht heeft men de inte ressante lezing van den heer Calkoen gevolgd en terecht bracht de presidente een woord van dank aan den spreker. DE CARL VINNEN KOMT IN IJMUIDEN. Duitsch 5-mast motor zeilschip. In den loop van a.s. Zondag kan te IJmuiden binnenkomen het vijf-mast-motorzeilschip „Carl Vinnen". Het is een zeldzame verschij ning in de haven, want in geen jaren is zulk een fraai zeilschip hier binnen geweest. De „Carl Vinnen" komt van Antwerpen en zal ruim 2400 ton oud ijzer laden aan de op slagplaatsen van de N.V. Ijzerhandel „Hol- landia" aan de Borneokade te Amsterdam; deze lading is voor Polen bestemd. Het vaar tuig, dat van 1907 is en in 1922 van hulp motoren voorzien is, heeft een laadvermogen van 1827 bruto reg. ton en vaart onder Duit- sche vlag. RADIOTOESTEL ONTVREEM1D. Een bewoner van den Oude Schulpweg, die eenige dagen uit was geweest, kwam bij zijn terugkomst tot de minder aangename ontdekking dat zijn radiotoestel ontvreemd was. Aangifte hiervan bij de politie volgde. V. J. B.—V. G. S. I. Voor de Z.M.C. speelt V.G.S. a.s. Zaterdag een wedstrijd tegen V. J. B. op het terrein in Rooswijk. Aanvang te 3 uur, De „Utrecht" ing in één trek 380 manden haring! In dezen tijd van het jaar schenkt de Noord zee nog meer dan in andere jaargetijden ons haar rijken zegen. Het is de tijd, dat de haring en de makreel hun „volksverhuizingen" vol trekken. In scholen van millioenen trekken deze zoozeer begeerde vischjes door de diep te nvan de Noordzee, om hun paaiplaatsen op te zoeken. Dag in dag uit trekken honderden visschers- vaartuigen met drijf- en trawlnetten er op uit, om te trachten, een zoo groot mogelijk deel van den rijken voorraad te bemachtigen. Duit- sche en Nederiandsche trawlers en loggers, Engelsche drifters en ook schepen van andere nationaliteit varen onophoudelijk, beladen met rijke vangsten van de vischgronden naar hun havens, om zoo spoedig mogelijk weer uit te varen. Onuitputtelijk schijnt de voorraad, vooral wat de haring betreft. Bij millioenen en millioenen worden deze zilveren vischjes ge vangen en aangevoerd, hetzij als het zoo ge renommeerde „zeebanket", hetzij in verschen toestand om aan den wal te worden gezouten, gerookt of tot „Marinaden" te worden ver werkt. Vooral de Duitsche trawlers leggen zich op de haringvisscherij toe. Zij beschikken hier voor over de modernste schepen, die soms met 2500 a 3000 manden aan de markt komen. Hun gemiddelde vangst is thans 1500 manden en de wekelijksche aanvoer van trawlerharing in de drie groote Duitsche havens bedraagt 12 a 14 millioen K.G-! Ook IJmuiden krijgt zijn, zij het ook be scheiden, deel van den haringoogst. Van onze haven uit wordt de haringvisscherij door een twaalftal trawlers uitgeoefend, die in den regel met 1000 a 1400 manden haring binnen komen. Dat de IJmuidensehe trawlers kleinere hoeveelheden aanvoeren dan de Duitsche komt, doordat laatstgenoemde ook de gevangen kleine haring aan de markt brengen, hetgeen door de schepen van IJmuiden niet gedaan wordt, omdat kleine haring op de markt in IJmuiden onverkoopbaar is. Hoe overvloedig de vangsten soms zijn blijkt hieruit, dat de stoomtrawler Utrecht op zijn laatste reis in één trek 380 manden haring ving. De stoomtrawler Amsterdam bracht in twee trekken 600 manden makreel boven water. HET COSTUUM ONZER VOOROUDERS. De afdeeling Velsen-IJmuiden der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen zal Vrijdag 2 October a.s. een uitstapje naar Amsterdam maken, waar een bezoek gebracht zal worden aan de tentoonstelling „Het costuum onzer voorouders". DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN. Daar de vraag naar goedkoope groenten door werkloozen en armlastigen steeds grooter werd, waren wij genoodzaakt, in Mei een 2e winkel te openen, aldus de heer W. L. Kuiper, directeur van M. H, in zijn over zicht over de groenten-distributie in het le halfjaar 1936. Het bleek n.l. dat één winkel de menschen niet vlug genoeg kon helpen en deze daardoor soms lang moesten wachten. Door de ope ning van dezen 2en winkel werden weer 3 personen tewerk gesteld. In verband met de steeds kleiner wordende vraag naar gezouten groenten, werd de ver koop van deze producten begin Mei geheel stopgezet. De toen nog aanwezige vaten wer den aan de Groenten- en Fruitcentrale ge retourneerd. De distributie had in deze periode steeds een vlot verloop, mede doordat het personeel zooveel mogelijk tracht aan ieders wensch te voldoen. Klachten over de producten kwamen heel weinig voor en waar deze gegrond waren werden direct andere, producten geleverd Wel hebben wij eenige klachten gehad over te weinig sorteering. Dit euvel hebben wij echter niet in de hand, daar wij alleen maar de beschikking kunnen krijgen over „doorge draaide" groenten van de diverse veilingen. Waar eenigszins mogelijk, wordt er steeds naar gestreefd een zoo groot mogelijke sor teering voor onze gemeente te verkrijgen. Gaan wij de cijfers over het 2e kwartaal vergelijken met die van het le kwartaal, dan blijkt dat het verbruik met ruim 16000 K.G. is gestegen. Werden in het le kwartaal 50.25 gezins- kaarten verkocht, omvattende 20833 gezins leden terwijl hierop verkrijgbaar was totaal 4176754 K.G. groenten, in het 2e kwartaal bedroeg dit resp. 7135 gezinskaarten 29187 ge zinsleden en totaal 58454 K.G. groenten. In het eerste halfjaar werd dus in totaal 100221K.G. groenten netto gedistribueerd. Over het eerste halfjaar ontvingen wij: 4 vaten andijvie, 14 vaten specieboonen, 23 vaten snijboonen; samen 8200 K.G bruto. Hiervan werden teruggezonden 2 vaten snij boonen en 2 vaten spercieboonen. Aan versche groenten en peulvruchten ont vingen wij het volgende: 18747 K.G. andijvie, 399 K.G. appelen, 1500 K.G. bieten, 300 K.G. knolselderij, 2055 K.G. gele kool, 1545 K.G. witte kool, 3860 K.G. roode kool, 11150 K.G. koolraap, 144 K.G. peterselie, 327 K.G. rabar ber, 6263 K.G. preij, 1964 K.G. raapstelen, 605 K.G. radijs, 24283 K.G. sla, 10916 K.G. spinazie, 5620 K.G. uien, 7723 K.G. peen, 478 K.G. bos-peen, 4167 K.G. tomaten, 7945 K.G. komkommer, 600 K.G. spitskool, 5769 K.G. postelein, 2030 K.G. Wagen.boonen, 1060 K.G. peulen 200 K.G. doppers, 12541 K.G. bloem kool en 200 K.G. erwten; totaal samen 132361 K.G. Afgekeurd moest worden 27935 K.G., inge- wogen 1286854, K.G., terwijl op de bonnen werd afgeleverd 90S43 K.G, ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Een bespreking ten gemeentehuize. Donderdagmiddag vond ten ge meentehuize op initiatief van burge meester en wethouders een bespre king plaats tuschen den heer W. F. Visser, wethouder voor Sociale Aan gelegenheden en de besturen der wo- ningbouwvereenigingen in onze ge meente. Besproken werd het denk beeld van het college, tot op zekere hoogte de huren van de woningen te verlagen en daarvoor een extra bijdrage aan de legeering te vragen. Het resultaat dezer conferentie zal nog nader in het college besproken worden. Van bevoegde zijde wees men ons er op, dat indien het al tot een huurverlaging zou komen, deze uit den aard der zaak slechts ge ring kan zijn. Immers zijn in 1934 en 1935 voor de woningen dér bouwvereenigingen reeds huurverlagingen ingevoerd van in totaal 18 tot 20 pet., waardoor de huren van de vereeni- gingswoningen reeds op een zeer laag peil zijn gekomen. De volgende cijfers toonen dit aan. Van de 1194 vereenigingswoningen, die onze gemeente telt, bedragen de huren van 53 wo ningen f 3 tot f 3.49, van 264 woningen f 3.50 tot f 3.99, van 640 woningen f 4 tot f 4.49, van 220 woningen f 4.50 tot f 4.99, van 11 wonin gen f 5 tot f 5.49, van 6 woningen f 5.50 tot f 6. Op 116 na is in de huren van al deze wo ningen vrij watergebruik inbegrepen. GEWIJZIGDE KEURLOONEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijn vergadering van 30 Juni 1936 is besloten de Verordening op de heffing van keurloonen van slachtdieren, vleesch en vleeschwaren en van rechten voor het gebruik van inrichtingen van den vleeschkeurings- dienst te rekenen van 25 Mei 1936 af te wijzi gen als volgt: In het eerste lid van artikel 2 wordt in plaats van „vierendeel rundvleesch" gelezen „vierendeel rundvleesch of paardenvleesch" Aan het eerste lid van artikel 2' wordt toe gevoegd: „Het tarief van f 0.02% per K.G. met een minimum van 20 cent geldt voor vleesch, in gevoerd door of ten behoeve van in de ge meente gevestigde fabrikanten van verduur zaamde levensmiddelen, in zooverre, dat bij een totalen invoer per week van meer dan 2000 K.G. voor dat meerdere verschuldigd is per K.G. Vz cent In afwijking hiervan bedraagt het recht voor één inrichting f 150.per week, wan neer op verzoek van den fabrikant door Bur gemeester en Wethouders is verklaard, dat zijn onderneming als een crisisinstelling moet worden aangemerkt of daarmede kan worden gelijkgesteld en dan alleen voor vleesch ge bezigd voor crisisproducten." Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1936, no. 34. EXCELSIORSTORMVOGELS. Stormvogels komt Zondag in de volgende gewijzigde opstelling uit: Hollenberg. Haak Sr., Haak Jr. Wey, Wilderom, Tol. Van dei Steen, Schildwacht, Schoorl, Feijen, Prins. Aan het verslag van P. de Gruyter Zoon over het op 30 Juni geëindigde boekjaar ont- leenen wij: Het eindresultaat der winst- en verlies rekening over het boekjaar 1935/36 bedraagt f 1.261.134 (v. j. f 1.623.879). Voor normale afschrijving op gebouwen werd f 235.769 (v. j. f 225.838) en voor normale afschrijving op installaties f 351.971 (v. j. f 315.377) besteed, terwijl voor waardevermindering van goede ren een bedrag van f 5411 (v. j. f 7025) afge schreven moest worden. Na aftrek van deze afschrijvingen van totaal f 593.151 (f 548.241) en onder bijvoeging van het onverdeelde winststaldo a. p. groot f 375.632 (v. j. f 365.5973, blijft het bovênvermelde saldo van f 1.261.134 ter verdeeling over. Uit dit winstsaldo kan allereerst worden uitgekeerd een dividend van 6 pet. op de bei de soorten van pref. aand. en op de gew. en prior. aand. (als v. j.) Op de beide soorten pref. aand. werd reeds 3 pet. als interim dividend betaalbaar gesteld. Met het oog op de onzekere toestanden in binnen- en buitenland, meenen wij ook dit jaar weder een conservatieve dividend-poli tiek te moeten volgen. Uit de winst wordt dan ook f 100.000 afgezonderd als reserve voor bijzondere voorzieningen, waarna f 326.595 overgaat op nieuwe rekening.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1