Nederland moet meer service geven. Wijzigingen in het automaten-wetsontwerp. V R TT D X 'Cr 25 SEPTEMBER 193? Om toeristen te trekken. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Kwestie van vreemdelingenverkeer door „Horecaf" besproken. Bijvulgelegenheid aan banden. Het gaat den postcheque- en girodienst goed. Koninklijk bezoek aan de manoeuvres. Motorrijder door trein gegrepen. Legermanoeuvres in Brabant geëindigd. Schrijver van dreigbrief gearresteerd. Doorgedraaide groente is gedistribueerd. Of geconserveerd. Automatische winkels zullen verboden Worden. 25 September: De koedrijvers in Drente, die in den tegenwoordigen tijd het meest de school verzuimen, zijn meestal jongens of meisjes van acht tot dertien jaren, die voor het drijven van het vee van en naar de weide gedurende den jaarlijk- schen tijd der weiding aan belooning ontvangen ƒ4.- a 6.-, benevens H.L. rogge en een kilo boter. Te Eksloot is een koeherder, die beloond werd met 90 cent; benevens een emmer aard appelen, zijnde nagenoeg 15 liters van elk dier, benevens den kost gedurende den zomer. Een zoodanige koeherder, die op deze wijze een loon bekomt, groot ongeveer 16.-, verdient tevens met het breien van kousen enz. zes a acht gul den per zomer. Pleidooi voor ordening in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Onder voorzitterschap van den heer Th. N. van Stigt te Utrecht, hield de Nederlandsche Bond van werkgevers in het hotel-restau rant-, café- en aanverwante bedrijf (Hore caf) Donderdag in Groningen zijn tienden bondsdag. Des morgens vergaderde de algemeene bestuursraad, des middags opende de heer Van Stigt den bondsdag met een rede, waar in hij er op wees, dat er dit jaar in het ho- telbedrijf teekenen zijn geweest, die er op wijzen, dat het diepste punt van de depres sie is gepasseerd. Uit de badplaatsen en ook uit verschillende steden kwamen optimisti sche berichten, hetgeen echter niet weg neemt. dat de toestand in het algemeen nog zeer veel zorg baart. Spr. ging uitvoerig na welke pogingen ook dit jaar zijn gedaan om het vreemdelingen verkeer in ons land te stimuleeren, waarbij hij ook stil stond bij het rapport van de commissie-Krayenhof. Spr. hoopte dat de overheid zou inzien, dat zij de bevordering van het vreemdelingenverkeer daadwerkelijk zal moeten steunen, dat zij een bedrag be schikbaar moet stellen voor propaganda doeleinden. Spr. verzette zich tegen de pu blieke opinie als zouden de prijzen in Neder landsche hotels en pensions en restaurants te duur zijn. Negentig procent van de Nederlandsche hotels, aldus de heer Van Stigt, kunnen in dezen tijd nauwelijks hun leveranciers be talen, van eenige winst of afschrijving is geen sprake. In het vervolg van zijn rede zette spr. uiteen, dat het een dringende eisch is, dat de kosten omlaag gebracht worden. Een normale exploitatie is anders niet meer mogelijk, voorts bepleitte de heer Van Stigt wettelijk gestelde vestigingseischen Ordening. De heer Jan Schilthuis, directeur van de centrale vereeniging voor den gedistilleerd handel, hield een inleiding over het onder werp „ordening in het hotel-, café- en restau rantbedrijf". Hij wees er op. dat verschillen de zaken tot verlaging der prijzen zijn over gegaan in de hoop tot betere exploitatiemo gelijkheden te komen, doch spr merkte daar bij op, dat de concurrentie, die daar het ge- vólg van is geweest, geleid heeft tot zeer ern stige bezwaren, o.m. losbandigheid. Spr. achtte ook in het hotel- en restaurantbedrijf ordening zeer gewenscht, m.aw., samenwer king bij het pogen, verbetering te brengen. Spr. was van oordeel, dat langs den weg van ordening zeer goede resultaten te berei ken zijn. Onderling zal men het b.v. eens moeten worden ten aanzien van de distribu tie van goederen. Tegen de enkelen die niet mee zouden willen doen, kan worden opge treden in samenwerking weer met een leve ranciers-organisatie. Spr. adviseerde den bond om te trachten ordening tot stand te brengen door onder linge samenwerking zonder medewerking van de regeering. B.v. zou men kunnen pro- beeren samenwerking te krijgen tussehen de verschillende bedrijfsgroepen, die in Horecaf zijn vereenigd De heer L. L. Neker, directeur van den ge meentelijken telefoondienst te Den Haag, hield een causerie over het telefoongebruik in het hotel. De derde en laatste spreker, Mr. P. J. Mijk- senaar, gemeente-commissaris voor 't vreem delingenverkeer te Amsterdam hield een in leiding over: „Vreemdelingenverkeer in nieu we banen geleid". Beter gesitueerde toerist verdwijnt. Hoe welkom de beter gesitueerde toerist ook moge zijn, het aantal hunner wordt per centsgewijs steeds kleiner Met deze structuurverandering, welke naar spr.'s meening nog geenszins volledig is door gewerkt, zal ook het Nederlandsche hotelwe zen zich in de toekomst voortdurend moeten bezig houden. Mr. Mijksenaar ziet de ontwikkeling zoo: eenerzijds het selecte hotel, anderzijds het massahotel. De tusschengroep zal op den duur procentsgewijs sterk afnemen. Zooals nu reeds een doordringen van de scheiding café-cafetaria valt waar te nemen, zoo ziet spr. in de toekomst een principieele scheidingslijn opkomen tussehen het hotel en wat hij bij analogie zou willen noemen de „hoteleria". Waarbij hij dan onder het laat ste verstaat een modern ingerichte, hygiëni sche, op massabezoek ingerichte logeergele- genheid, waarin elke overbodige luxe verdwe nen is, en het hoofddoel, het verschaffen van een uitstekend nachtverblijf voorop is gesteld. Uit ervaring is spr. bekend, hoe meer en meer bij lien, die de toeristen collectivisee- ren, een vraag rijst naar modern zakelijke, goedkoope logeergelegenheden. Steeds meer wordt de jaarlijksche vacan tia tot een sociale aangelegenheid, waarover geen verschil van meening meer bestaat. Deze democratiseering, deze collectiviseering heeft nog andere consequenties. Namelijk de volgende: opvoering van het tempo, waarin gereisd wordt, men wenscht zooveel mogelijk te zien in zoo kort mogelijke periode. Het in ternationale verschijnsel van een verkorting van de gemiddelde verblijfsduur, is reeds statistisch onweerlegbaar vastgesteld. Dit verschijnsel zal niet af, maar toenemen. Daarnaast treedt een sterke tendens tot rationaliseering op. De doorsnee-toerist wil niet meer voor verrassingen staan. Hij wenscht vooraf te weten, waaraan hij finan cieel toe is. Ten slotte wees spr. op tegenwerkende fac toren, o.a. de „contingenteering" van reizi gers, zooals men die b.v. voor ons land thans door Duitschland ziet toegepast, voorts op het verschijnsel, dat het toerisme in sommi ge landen onderwerp wordt van handelspo litiek, waardoor het reiswezen soms sterk wordt geschaad. Ons land heeft noodig een krach tige, landelijke centrale, behoorlijk van financiën voorzien, nauw in con tact met het vreemdelingenbedrijfs leven en met onze buitenlandsche handelsvertegenwoordigingen, statis tisch goed voorgelicht. Nederland dient vóór alles tourist- minded te worden Betere service. Vele bedrijven van overheid en particulier zullen veel scherper aandacht moeten gaan wijden aan het begrip „service". Minister Gelissen heeft in het ont werp-Automatenwet een aantal wij zigingen aangebracht, waarvan de belangrijkste zijn, dat z.g. automati sche winkels en open hallen met auto maten binnen twee jaren zullen moeten verdwijnen en dat bijvulling van eetwaren-automaten op Zondag tweemaal en op werkdagen in den gesloten tijd éénmaal gedurende een korte periode zal mogen geschieden. Minister Gelissen geeft in de memorie van antwoord op het ontwerp-Automatenwet het volgende exposé van den toestand, zooals die practisch zal worden indien het ontwerp in den thans voorgestelden vorm tot wet zou worden verheven: Buiten de wet vallen sommige verkoopauto maten, in verband met verkeersbelangen, enz. De overige verkoopautomaten mogen alleen in gebruik zijn bij het hoofd of den bestuur der van een winkel in den zin der' wet en moeten in of bij den winkel zijn opgesteld. De ruimte, waarin uitsluitend door middel van automaten wordt verkocht, beschouwt de wet niet als winkel, tenzij het een café, restau rant of dergelijke inrichting betreft. Te verkoopen waren. Door middel van een verkoopautomaat mo gen alleen waren worden verkocht, die in den winkel, waarbij de verkoopautomaat behoort, aan liet publiek in het klein plegen te worden verkocht. Uitzondering: door middel van bij café's e.d. behoorende „buiten-automaten" mogen uit sluitend bederfelijke levensmiddelen worden verkocht. Plaatsing. Automaten, behoorende bij gewone win kels of café's e.d. mogen zoowel buiten als binnen de inrichting staan. Automaten, behoorende bij hotels moeten binnen staan. Verkooptijd. Automaten, behoorende bij gewone winkels: a. staan zij in den winkel, dan regelt de verkooptijd zich naar den tijd van den win kel. b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Automaten, behoorende bij café's e.d.: a. Staan zij in het café, dan regelt de ver kooptijd zich naar den sluitingstijd van de winkelsluitingswet, zoodat dus in het alge meen ir. den tijd, dat de gewone winkels ge sloten moeten zijn, slechts spijzen, dranken of tabaksartikelen voor verbruik ter plaatse door middel daarvan mogen worden verkocht. b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Automaten, behoorende bij hotels: De verkooptijd richt zich naar de winkel sluitingswet, dus in het algemeen mag in den tijd, dat de gewone winkels gesloten moeten zijn, slechts worden verkocht aan logeergas ten. BijvulgelegenheidL Automaten behoorende bij gewone win kels: a. staan zij in den winkel, dan mag te allen tijde worden bijgevuld. b. Zijn het „buiten-automaten", dan mag gedurende den tijd, dat de winkel gesloten moet zijn, niet worden bijgevuld. Uitzondering op b: beperkte gelegenheid tot bijvullen met bederfelijke eetwaren op Zondag en op werkdagavonden. Automaten behoorende bij café's e.d.: a. Staan zij in het café, dan mag te allen tijde worden bijgevuld. b. zijn het „buiten-automaten", dan is er een beperkte bijvulgelegenheid op Zondag en op werkdagavonden. Automaten behoorende bij hotels: De bijvulgelegenheid is onbeperkt. Controle op bet iiijvid'p- „Builen-automaten" moeten zoodanig zijn geplaatst, dat bijvulling daarvan uitsluitend Dat door betere „service, ook het binnen- landsch verkeer nog sterk kan worden ge stimuleerd, staat voor spr. vast. Dit alles is een kwestie van groei. Het rapport-Krayenhoff is er nu, maar wanneer zal daaraan, zij het misschien in gewijzigden vorm uitvoering worden ge geven? Het vraagstuk is acuut. Met de leidende figuren uit het Neder landsche hotel- en restaurantwezen, wach ten tallooze overig geïnteresseerden op een snel en afdoend ingrijpen, liever vandaag, dan morgen. Wederkeerigheid moge het richt snoer in het internationale toeristen verkeer dienen te zijn, zij moet even zeer worden nagestreefd in het in- terlocale verkeer. Samenwerking tus sehen toeristencentra is een eerste vereischte. De toeristen moeten wor den doorgevoerd, niet vastgehouden. Het toerisme moet meer en meer re gionaal worden opgevat. Samenwerking is in deze een dringende vereischte, elke ongezonde concurrentie of naijver schaadt alle partijen. Wat de stedelijke of gewestelijke propa ganda betreft, de groote gemeenten zullen over krachtiger, beter gehuisveste en uitge ruste centrales dienen te beschikken. Naast de propaganda treedt hier sterk naar voren het onmisbare complement: de service. In onze groote steden zal men in de toe komst dienen te beschikken over een uitste kend geoutilleerd bureau, gevestigd op een in het oog vallende plaats. Bedriegen de teekenen niet, dan zal de hoofdstad in deze spoedig het voorbeeld ge ven. Amsterdam treft krachtige voorberei dingen om zoo mogelijk met ingang van 1937 te beschikken over een verkeerscen- trale, die aan de eischen van onzen tijd zal voldoen. op van den openbaren weg af gemakkelijk zichtbare wijze kan geschieden. Overgangs- en invoeringsregeling. Winst in 1935 ruim een ton hooger dan in 1934 's-GRAVENHAGE, 24 September. Aan het verslag van den directeur van den postchèque- en girodienst wordt het volgende ontleend: Ondanks de moeilijke economsche omstandigheden geeft de postchèque- en girodienst over het afgeloopen jaar wederom gunstige resultaten te zien. Het aantal postrekeningen bedroeg bij den aanvang van het jaar 245.044. In 1935 werden 27.854 rekeningen geopend en 6.508 opgeheven. Het aantal steeg derhalve met 21.346, zoodat er op 31 December waren 266-390. Gemiddeld bedroeg het aantal nieuwe rekeningen per maand 2.321 tegen 2.190 in 1934. De geldelijke omzet is in 1935 met 7,2% tot rond f 14.190.000.000 gestegen, welke stijging- voor 6,8% komt op rekening van het girover- keer. Het totaal aantal boekingen op de post rekeningen vermeerderde met 9.8% tot rond 74.950.000, waarmede een daggemiddelde van 244.943 werd bereikt. Aan de rekeninghouders werden in totaal 21.203.639 afrekeningen gezonden, dat is ge middeld per werkdag 69.293, welke cijfers in vergelijking met 1934 een vermeerdering van 1.866.540 resp. 5.685 doen zien. De exploitatie-rekening sluit met een voor- deelig saldo van ongeveer f 3.785.000, dat is f 103.162 hooger dan dat over 1934. Het personeel bij het centrale girokantoor bestond op 31 December 1935 uit 1161 (332 mannelijke en 829 vrouwelijke) personen. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Brabant. De laatste dag der manoeuvres in Noord- Brabant is opgeluisterd door een bezoek van de Koningin door het Westelijk gedeelte van het manoeuvre-gebied. De groote verrassing van dit bezoek was, dat de Koningin verge zeld werd door Prinses Juliana en Prins Bernhard, zoodat de bevolking van Westelijk Op den onebwaakten overweg te Zalnê ge meente Zwollerkerspel, is Donderdagmiddag omstreeks vijf uur de motorrijder, de heer Biersma uit Dalfsen, toen hij naar zijn woonplaats terugkeerde, door den trein, welke even tevoren uit Zwolle in de richting Coe- vorden was vertrokken, aangereden, de motor werd ongeveer een twintig meter meegesleurd terwijl de heer B. over een afstand van tien meter werd weggeslingerd. Ernstig gewond bleef hij langs de rails liggen. Hij is naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht waar bleek, dat hij beide beenen en een arm had gebroken en voorts hoofdwonden en in wendige kneuzingen had opgeloopen. Hoewel de oorzaak van het ongeval nog niet is vast gesteld, vermoedt men, dat de motorrijder niet voldoende heeft opgelet, of er een trein naderde, daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is. Het motorrijwiel werd geheel ver nield. De trein had ongeveer 15 minuten ver traging. De A. N. P.-redacteur bij de legeirmanoeuvres in Brabant meldt d.d. 24 Sept.: Zoo was dan heden de laatste dag aange broken van de groote leger manoeuvre in Wes telijk Brabant en deze dag is een, zij het dan niet volledig, succes geworden voor de aan vallende blauwe troepen aangezien het de roode troepen, die tot in zijn gebied waren doorgedrongen, weer tot over de grens heeft kunnen terugwerpen. De strijd werd hedenochtend vroeg voortge zet uit de na het gevecht van Woensdag be reikte stellingen. Na de verkenningen in den loop van den nacht hebben de blauwen hun opmarsch van den vorigen dag voortgezet en tegen bet aan breken van den dag trok de roode voorhoede w<eer terug. Bij deze verkenningen waren de blauwe pa trouilles niet op sterke voorposten deir rooden gestooten, terwijl haar was gebleken dat de weerstand van de roode troepen over het ge- heele front betrekkelijk zwak was, waardoor de indruk werd verkregen, dat de roode vijand zich niet tot een hardnekkige verdediging voor bereidde, doch slechts een vertragend gevecht wilde voeren. De opmarsch van blauw welke Woensdag ongeveer vijfentwintig kilometer had bedra gen kon volgens deze waarneming derhalve Donderdag worden voortgezet. Ook dezen dag zijn twee regimenten van het blauwe leger in het front gebleven, aangezien volgens den bo- vengeschetsten toestand het de bedoeling van blauw heden niet was om een sterken aanval te doen met vernieuwde troepen of met steun der artillerie, doch om druk op de rooden te oefenen door een eenvoudigen voortgezetten opmarsch, waarbij getracht zal worden de lijn RijsbergenLeurHaagsehe dijk te bezetten. We bezochten heden tal van stellingen, wel ke de twee partijen hadden ingenomen. Opmerkelijk was echter, dat overal waar we kwamen, de vraag tot ons weird gericht, of de Koningin nog kwam, zooals velen hadden ge hoord. En als wij daarop antwoordden, dat niet alleen de Koningin, maar ook Prinses Ju liana en Prins Bernhard het gevechtsterrein zouden bezoeken, werd deze mededeeling met instemming begroet en ging zij als een blijde mare door naar de achterliggende troepen. Terugkomend op den veldslag van heden, vernamen wij, dat men op den noordelijken vleugel zou opmarcheeren naar Etten en in het zuiden naar Rijsbergen. Wat de actie der roode troepen betreft, kun nen we mededeelen, dat des morgens om vier uur het eerste bataljon van het vierde regi ment infanterie als linkervleugel der rooden een aanval heeft gedaan op Schijf, dat Woens dagmiddag door de blauwen was veroverd. Deze aanval geschiedde in den nacht, omdat hij verrassend bedoelde te zijn, want rood wist, dat zij in verband met de gesteldheid van het terrein van een aanval op den dag geen suc ces zoo kunnen verwachten. De rooden werden in hun hoop op een ver rassing echter teleurgesteld want uit de ver dedigingswijze van de blauwe bezetting van Schijf bleek duidelijk, dat deze een poging tot den aanval had verwacht en in verband daar mede voorzorgsmaatregelen had getroffen. De voorgenomen overrompeling der rooden mislukte hier dan ook volkomen, zoodat blauw meester bleef in het door haar bezette gebied. En als gevolg hiervan kon evenmin doorgaan een op het succes van genoemden aanval ge- baseerden voorgenomen opmarsch van het roode regiment wielrijders door Schijf in de richting van Rucphen, dat Woensdag even eens door de blauwen was genomen. Het eindresultaat van heden was, dat op het noordelijk front een regiment infanterie was teruggedrongen tot den westuithoek van Etten, dat de roode regimenten huzaren uit Sprundel en omgeving waren verdrongen en genoodzaakt waren terug te gaan tot 2 K.M. ten oosten van deze plaats en dat in het zui den het regiment wielrijders der roode partij teruggenomen was tot 2 K.M. ten westen van Rijsbergen, zulks in verband met een dreigen de omtrekking op den zuidelijken vleugel door de blauwe verkenningsafdeeling. Hieruit blijkt, dat het blauwe i^r in zijn aanvankelijken opzet niet gehee 'nagd, maar toch door zijn overwegend s an- val zijn land goed tegen den vija e,r- dedigd en daardoor practisch den - effc gewonnen. En daarmede is weder een einde aan dezen oefeningen in groot verb; het Nederlandsche leger, welke naar u begrooting van defensie blijkt, het volt jaar zullen worden herhaald. Na afloop van de manoeuvres spoedden diverse onderdeelen zich naar hun respectie velijke kantonnementen, in het heerlijke vooruitzicht Zaterdag a.s. weer te kunnen „af-, zwaaien", Hij had nog meer op zijn kerfstok. De gemeente-politie te Kapelle a.d. IJsel heeft gearresteerd den 23-jarigen chauffeur J. N. gedomicilieerd te Ouderkerk a.d. IJsel, die heeft bekend aan het meisje G. de J. uit Kapelle a.d. IJsel, met wie hij enkele jaren geleden omgang had gehad, een met doodskoppen en revolvers geïllustreerden dreigbrief te» hebben gescreven. Tevoren was bij de politie de klacht ingekomen, dat B. het meisje dat sedert eenige jaren met een ander- verloofd was, herhaaldelijk lastig viel. De politie is B. op het spoor gekomen, doordat hij gelijktijdig werd gezocht door de gemeente politie te Hilligersberg, waar hij een meisjee, waarmede hij verkeering had gehad, bedreigd had en op straat tegen den grond had ge smakt. Bij onderzoek bleek B. voorts nog te worden gezocht door de politie te Gouderak. als verdacht vai oplichting van een houder van een benzinepomp. Hij is na verhoor op gesloten in het huis van bewaring te Rotter dam. Tegenwoordige exploitanten van verkoop automaten, niet-houders van een winkel, zoo mede hunne rechtverkrijgenden, zullen de exploitatie hunner verkoopautomaten nog ge durende twee jaren na de inwerkingtreding der wet op denzelfden voet mogen voortzet ten. De bepalingen betreffende het bijvullen van „buiten-automaten" en de controle op het bij vullen daarvan treden eerst na twee jaar in werking. Bij zeer grooten aanvoer moesten echter wel hoeveelheden vernietigd worden. Op de vragen van mevrouw BakkerNort betreffende het aan werkloozen uitreiken van groenten, welke op de veilingen de minimum prijzen niet kunnen opbrengen heeft de mi nister van sociale zaken geantwoord: Inderdaad zijn den laatsten tijd nog en niet alleen te Venlo, doch ook wel op andere veilingen groenten vernietigd moeten worden. De minister is van oordeel, dat vernietiging van groenten, voorzoover mogelijk, dient te worden voorkomen. Zijnerzijds werden daar voor dan ook reeds voor eenigen tijd maat regelen genomen. Het blijkt echter onmoge lijk geheel te voorkomen, dat van tijd tot tijd een hoeveelheid noodwendig vernietigd moet worden. De minister meent goed te doen de oorzaak daarvan in het kort uiteen te zetten. De distributie van versche groenten kan slechts beperkt zijn, omdat, indien in be paalde gemeenten versche groenten worden gedistribueerd, er voldoende zekerheid moet bestaan, dat het benoodigde quantum met regelmaat beschikbaar gesteld zal worden. Er moet daarom mede worden rekening ge houden, dat bij deze versche groentendistri- butie niet meer gemeenten worden ingescha keld dan de hoeveelheid groenten, die in door snee zg. „doordraait" toelaat. Heeft er nu plotseling een buitengewoon groote aanvoer van groente plaats, dan blijft er steeds een hoeveelheid over, die niet in de distributie kan worden opgenomen. Uit het oog moet niet worden verloren, dat het niet vooruit bekend is, wanneer een hoe veelheid groenten zal „doordraaien", voorts dat versche groente een product is, dat vrij spoedig aan bederf onderhevig is althans niet meer voor consumptie geschikt is. Deze twee factoren maken het ondoenlijk om het surplus te doen vervoeren naar ge meenten, die niet bij de regelmatige distribu tie kunnen worden betrokken en daarom niet over een behoorlijk distributie-apparaat be schikken. Waar derhalve naar andere maatregelen moest worden omgezien, besloot de minister voor eenigen tijd om de groente, die door draaide en niet in de versche-groentendistri- butie kon worden opgenomen, voor zoover deze daarvoor geschikt was, te doen inblikken, daartoe in staat gesteld door den minister van landbouw en visscherij, die deze groente ter beschikking van den minister stelde. Practisch kan worden gezegd, dat alle groente, die in den laatsten tijd doordraaide en voor conserveering ge schikt was, voor de distributie be stemd is geworden. Behoudens enkele kleinere hoeveel heden moeten dan ook de groenten, die in den laatsten tijd zijn vernie tigd, als ongeschikt voor conserveering worden gequalificeerd. Hierbij zij voorts opgemerkt, dat tomaten en augurken niet tot de producten kunnen worden gerekend, die voor distributie in aan merking komen. Van de doorgedraaide sla is een hoeveel heid geconserveerd om den komenden winter te worden gedistribueerd. Noord-Brabant een onverwachte gelegenheid kreeg om het jonge paar voor de eerste maal te begroeten, wat met echt Brabantsche har telijkheid geschiedde. Zooals kort tevoren bekend was geworden, zou de koninklijke trein Donderdagmorgen te 7.12 uur aan het station Etten-Leur aankomen. Ondanks het vroege uur, hadden zich reeds vele menschen uit den omtrek voor het lan delijke stationnetje verzameld. Precies op tijd kwam de trein aan en de Koningin was de eerste, die op het perron stapte, waar zij door de wachtende heeren werd begroet. De Koningin en haar hofdame nam in de eerste auto plaats waarvan de kap was ge opend, terwijl Prinses Juliana en Prins Bern hard plaats namen in de daarachter rijdende gesloten auto. Toegejuicht door de voor het station ver zamelde bevolking zette de stoet zich in be weging en begon de tocht door het veronder stelde „oorlogsgebied". Het weer werkte prach tig mede. Een ijle ochtendnevel hing nog over de velden en het Brabantsche landschap met zijn wisselende beelden van weilanden om zoomd met kreupelhout, bosch en heide strek te zich uit in het milde licht van een wazige herfstzon, die geleidelijk de nevels verscheur de en slechts een gouden mist aan den einder liet hangen. Via de stellingen onder Sprindel ging het verder naar Rucphen, waar in de kom van het dórp, dat in het bezit der blauwe troepen bleek te zijn, de bij de manoeuvres aanwezige militaire attaché's der vreemde mogendheden waren aangekomen, die daar aan het ko ninklijk gezelschap werden voorgesteld. Zoowel de Koningin als de Prinses en Prins Bernhard onderhielden zich eenigen tijd met de buitenlandsche attaché's, waarna de majoor Rees, die daar het commando voerde, een overzicht van de positie zijner troepen gaf. Buiten Rucphen stapte de Koningin nog eenige malen uit den auto om verschillende stellingen in oogenschouw te nemen. Telkens als het hooge gezelschap de auto's verliet, droeg een sergeant der grenadiers den konink lijken veldstandaard met de vorstelijke per sonen mede. Ter hoogte van Schijf werd de aandacht ge trokken door zwaar brommen van motoren en toen men omhoog keek zweefde, tot ieders verrassing, het uit Zuid-Amerika terugkeeren- de luchtschip „Hindenburg" in de blauwe lucht om geleidelijk waziger wordend in de nog om hoog stijgende nevels in Oostelijke richting te verdwijnen. Voorbij Schijf bezichtigde de Koningin het tussehen het struikgewas opgestelde lucht doelgeschut. Op den weg tussehen Rucphen en Klundert werd halt gehouden ter bezichtiging van het nieuwe infanteriekanon van het regiment grenadiers te 's-Gravenhage. Dicht bij Zundert ontmoette men op den weg de gevechtswagens „Wisent" en „Buffel", die in oogenschouw werden genomen, even als de modernste pantserwagens, waarover het leger beschikt, die men even later tegen kwam. Enkele minuten daarvandaan werd halt ge houden bij het landgoed „De Moeren" onder Zundert van mr. van der Hoeven, waar de Koningin, de Prinses en de Prins met haar gevolg uitstapte, om eenige rust te nemen in een der prachtige lommerrijke lanen van dit landgoed. Van kwart voor elf tot kwart over elf duurde deze rustpoos. Toen was het echter te laat geworden voor de verdere afwerking van het voorgenomen programma, dat een groote te leurstelling beteekende voor de bevolking van Zundert, die reeds in dichte hagen langs den weg door het dorp stonden geschaard. In plaats van onder Zundert werd rechtstreeks naar Roozendaal gereden, waar de geheele bevolking op de been was, omdat het vast stond, dat van wege het vertrek van den koninklijken trein het hooge gezelschap daar met zekerheid zou komen. Marechaussee en politie hadden voor een goede afzetting gezorgd en toen de koninklijke auto's kort voor twaalf uur in het stadje ver schenen werden zij met daverend gejuich be groet en allerwege klonk het: „Lang zullen zij leven", terwijl op enkele plaatsen de op gestelde schoolkinderen het Wilhelmus zon gen. Om 12.09 vertrok de trein van Roozendaal naar het Loo. Op verschillende plaatsen op de terugreis werd het Koninklijk gezelschap nog hartelijk toegejuicht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2