BERICHT Ijzervreter. BEVERWIJK Koopliedenvereeniging „Handelsbelangen". HEEMSKERK vVIJK AAN ZEE SANTPOORT Discontoverhooging in Frankrijk. ARROND. RECHTBANK Vader, die zijn kind mis handelde, voor de rechtbank. /CHEEP/ T'JIJNEENj De kleinhandel en het distributievraagstuk. Donderdagavond vergaderde in Café „Do Groentenbeurs" de Koopliedenvereeniging' „Handelsbelangen". De voorzitter, de heer C. Kuijs sprak een openingswoord, waarin hij het betreurde, dat niet een grooter aantal leden belangstelling toonde voor de belang rijke agenda, die dezen avond behandeld moest worden. Spreker verwelkomde in het bijzonder den heer Rietsema uit Rotterdam, secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in Groenten, Fruit en Aardappelen. Na vaststelling der notulen werd het rap port van den keumeester voorgelezen. Daar uit bleek, dat in totaal 922 rapporten waren uitgebracht, waarvan 591 voor de Vereenigde Veilingen, 141 voor de .veiling „De Eendracht" en 190 voor de veiling „Tuindersbelang". Voor den groothandel werden 442, voor den klein handel 473 en voor fabrieken 7 rapporten uitgebracht. Voor producten, die niet aan de keur vol deden werd een bedrag van 1228.81 ver rekend. De voorzitter wees er op, dat uit dit rapport duidelijk bleek, van hoeveel nut het instituut op de groentenmarkt is. Naar aanleiding van de distributie van groenten aan werkloozen en de inschakeling daarbij van den middenstand sprak de Bondssecretaris de heer R e i t s m a een kern achtig woord. Spreker bracht in de eerste plaats hulde aan de besturen van de Bever- wijksche organisaties, die ondanks alle moei lijkheden een saneering en een bescherming van den handel ingevoerd wisten te krijgen. Dit is een groot belang voor het bedrijf, dat uit duizend wonden bloedt. In het geheele land hebben de saneeringspogingen gefaald, in Beverwijk is het gelukt. Spr. wekte de leden op, in gesloten gelederen achter het bestuur te staan. De heer Reitsma wees voorts op het ver schijnsel, dat in elke plaats de omzetten in den kleinhandel zoo belangrijk terugloopen. Wanneer deze teruggang niet te stuiten is, dan zullen alle groentenboeren van de staats ruif moeten eten, aldus spr. Aan den anderen kant is in de grootwinkelbedrijven de omzet verhoogd. Toch tart spr. deze bedrijven, om aan te toonen, dat zij een goedkooper distri butieapparaat vormen, dan een goed geoutil- leerden kleinhandel. In overheidskringen weet men niet, hoeveel nood er geleden wordt in de gezinnen van de kleine neringdoenden. Het Instituut van distributie van goedkoope levensmiddelen, zoo zeide de heer Reitsma, is medeschuldig aan den ondergang van den kleinen middenstand. Er is wel eens de moed der wanhoop noodig om steeds op datzelfde stramien voort te borduren, maar toch laat de Nederlandsche Bond niet af, om den klein handel ingeschakeld te krijgen in de distribu tie van groenten aan werkloozen. „Wij be danken er voor, nog meer klandizie aan de Overheid af te staan", zoo vervolgde spr. De georganiseerde handel zal niet mogen dulden, dat de overheid zijn terrein betreedt. De heele middenstand is in het geweer, maar aan den groentenhandel wordt wel de minste aan dacht geschonken. In principe is de zaak zoo, dat de overheidsbemoeiing niet verder mag gaan, zoolang het particuliere bedrijfsleven zijn taak op waardige wijze vervult. De Bondssecretaris sprak tenslotte een kernachtig woord van opwekking, om de or ganisatie zooveel mogelijk te steunen. Als de kleinhandel zijn plicht niet verzaakt, dan zal uit den huidigen chaos een beter bedrijfs leven ontstaan en dan zal de kleine midden stand in de toekomst, ondanks alle moeilijk heden, toch als overwinnaar uit den strijd komen, zoo besloot de heer Reitsma zijn enthousiast betoog, dat met een daverend ap plaus werd bekrachtigd. De voorzitter dankte den heer Reitsma voor diens arbeid in de voorbereiding van de sa neering van den groentenhandel, De heer J. Slotemaker las vervolgens de contracten voor, die tusschen de organisaties, de veilingen en de grossiers betreffende de saneering zijn tot stand gekomen. De heeren Maks en Jongejans werden her kozen als leden van de saneeringscommissie. In de plaats van den heer J. v. d. Wel, die wegens vertrek naar elders moest bedanken, werd tot bestuurslid gekozen de heer E. Rus. Van de zoogenaamde vijf-cents nota's voor het instituut keurmeester kon een bedrag van 720 onder de organisaties worden verdeeld. „Handelsbelangen" participeerde daarin voor 436.60. Tenslotte bracht de heer Slotemaker de verhuring van de gemeentelanderijen aan werkloozen en armlastigen ter sprake. Spr. noemde dit een nieuwe steek toebrengen aan den kleinhandel, want deze menschen zullen niet alleen voor zichzelf maar misschien voor hun heele familie aardappelen gaan telen. Besloten werd deze aangelegenheid in de federatie en met de tuindersorganisaties te bespreken. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering met een aansporing, om zooveel mogelijk aan de uitvoering van de saneeringsbepalingen mede te werken. POSTDUIVENVLUCHTEN. De postduivenvereenigingen „De Reisduif" en „De Stormvogel" namen deel aan een vlucht vanuit Quievrain over een afstand van 255 K.M. Dit is de laatste vlucht in dit seizoen. AANVULLING VAN HET REGLEMENT VAN ORDE. Het lid van den raad de heer J. Visser, heeft den raad voorgesteld in artikel 11 van het reglement van orde voor den gemeenteraad te bepalen, dat voorstellen der leden desge- wenscht mondeling kunnen worden toegelicht en in artikel 14 te bepalen: indien tusschen een of meerdere leden met den voorzitter ver schil van meening ontstaat over het wel of niet afwijken van een onderwerp, beslist de gemeenteraad. In de toelichting schrijft de heer Visser: Het is den voorsteller meermalen gebleken, dat op een kort schriftelijk voorstel een monde linge toelichting noodzakelijk was, om de strekking van een voorstel duidelijk te ma ken. Wat het voorstel ten opzichte van artikel 14 betreft is het zeer gewenscht eventueele geschillen door den raad te laten beslissen. DE INSTRUCTIE VAN DEN GEMEENTE SECRETARIS. De heer F. R. C. Rij kens, lid van den ge meenteraad, heeft den raad voorgesteld aan artikel 2 van de ontwerp-instructie voor den gemeentesecretaris een tweede lid toe te voe gen, luidende: Hij is tot geheimhouding verplicht van het in een besloten vergadering van den raad be handelde omtrent den inhoud van stukken, in de gevallen en gedurende den tijd, waarin de plicht der geheimhouding voor de leden van den Raad, op grond van artikel 49 der Ge meentewet, bestaat. KENNEMERS—BLOEMENDAAL. De Kemnemers spelen a.s. Zondag hun eersten thuiswedstrijd voor de competitie te gen Bloemendaal. De Kennemers verschijnen met het volgende elftal: Doel: J. van Urk. Achter: Dinkla, v. d. Bos. Midden: Effern, Haremans, v. d. Wal. Vóór: Veenstra, Steeman, Groot, Heideman, Brethouwers. Het tweede elftal speelt te Amsterdam tegen W. M. S. 2 in de volgende opstelling: Doel: Grapendaal, Achter: P. Versluis, B. Brethouwer. Midden: Hoen, Vessies, Blom. Vóór: Bakker, Rekveld, Boom, F. Versluis, Dekker. FEESTELIJKE BIJEENKOMST VAN „PLAN-WEST" Film van den boottocht vertoond. In de roote zaal van „Odeon" werd gister avond een feestelijke bijeenkomst gehouden voor de medewerkers (sters) aan de in Augus tus gehouden boottocht van de winkeliers combinatie „Plan-West". De belangstelling voor dezen avond was bijzonder groot. De St. Joseph-Harmonie bracht er al dadelijk met een paar pittige marschen de goede stemming in. De voorzitter, de heer W. Akse, heette in zijn openingswoord de aanwezigen van harte welkom. Speciaal richtte hij zich hierbij tot de St. Joseph-Harmoniekapel, die onder lei ding van haar directeur, den heer Egger- mont belangloos haar medewerking verleen de. De heer Akse gaf voorts zijn voldoening er over te kennen, dat de medewerkers aan den boottocht nog eens bij elkaar konden komen. De boottocht brengt altijd ontzet tend veel werk mede. Weken van te voren worden besprekingen gevoerd om de orga nisatie zoo goed mogelijk te doen zijn, uitge breide voorbereidingen worden 'gemaakt om den dag in alle opzichten te doen slagen. Het is daarom een dubbele voldoening voor het bestuur geweest, dat de laatste tocht, die als de vijfde, een jubileumtocht genoemd zou kunnen worden, de vorige nog heeft over troffen. Vooral uit propagandistisch oogpunt bezien is het een groot succes geworden. De heer Akse hoopte dat Plan-West ook dan weer op de volle medewerking van de aanwezigen zou kunnen rekenen. Mejuffrouw Overbeek bracht hierna het bestuur, namens de dames en heeren, die medegewerkt hadden een bloemenhulde. Eenige dames voerden vervolgens een too- neelstukje op „De vroolijke vrouwtjes van Overschie". Dit viel bij het publiek bijzonder in den smaak, hetgeen wel bleek uit de en thousiaste manier waarop de refreins wer den meegezongen De heer Akse bracht nog een woord van dank aan de Roode Kruis Transportcolonne en aan de muziekkapel, die elk jaar den tocht meemaken en zich buitengewoon, verdienste lijk gemaakt hebben. De secretaris, de heer Van Roekhuizen uitte klachten over de houding van de directie der gemeente lichtbedrijven, die door verkeerde berekeningen en onjuiste administratie vele middenstanders zou benadeelen. De heer Van Rookhuizen gaf hierbij enkele voorbeelden en raadde de aanwezigen aan, om wanneer zij op dit gebied moeilijkheden ondervinden, zich tot het bestuur van Plan-West te wen den, opdat dit de kwesties voor hun leden zal kunnen regelen. De voorzitter van de St. Joseph-Harmonie nam de gelegenheid waar, om de aanwezi gen op te wekken om zich als lid of donateur op te geven, en daai'door de financieele moei lijkheden waarmede de vereeniging te kam pen heeft te helpen verlichten. Hierna volgde de vertooning van de boottocht-film. Deze gaf een buitengewoon aardig overzicht van de gebeurtenissen van dien dag, en leder oogenblik kwamen kreten van herkenning uit de zaal, een teeken dat de aanwezigen er zich wel mee amuseerden. Ook de kleurenfilm, vervaardigd door den heer Marx, viel bijzonder in den smaak. Aan het eind sprak de heer Akse nog een kort slotwoord, waarin hij de dames en heeren, die aan dezen avond hun medewerking ver leend hadden dankte (Te Triest is een man geopereerd, die er zijn beroep van maakte, ijzeren en stalen voorwerpen in te slikken. TJit zijn maag kwamen o.a. 15 sleutels, 13 potlooden, 5 penhouders, 4 messen, lepels, geld stukken enz. tevoorschijn.) Dat onder menschen smaken zeer verschillen, Dat is een feit, aan iedereen bekend, Maar het is een idee om van te rillen Dat je zoo'n staal- en ijzerslikker bent. Staal wordt door dokters dikwijls voor geschreven Omdat het zwakke constituties sterkt, Maar geen van hen zal 't in de vormen geven, Waarin zoo'n vreemd artiest het spul verwerkt. Nu is zoo'n ridder van de sterke magen, Zoo'n ijzervreter in den waren zin, Zoo'n „magisch" krachtmensch door zijn maag verslagen, En de chirurg zet diep het mes erin. Daar kwamen: sleutels, pennehouders, messen, Potlooden, geld en meer nog voor den dag, Als „staaltjes" van zijn kunnen en successen, Die men eens in zijn keel verdwijnen zag. Wel mag die man zijn dokter dankbaar wezen, Hij zit er nu niet meer mee in zijn maag, Maar is hij ook van 't vreemd beroep genezen? Dat blijft natuurlijk nog een open vraag. Het kan wel zijn, dat hij dezelfde dingen Weer aanstonds als zijn „broodje" slikken Totdat opnieuw de maagpijn aan komt dringen, Dat hij zich ijlings opereeren laat. Hoe kan een mensch ooit zoo'n beroep aanvaarden, En maar ik ben niet artistiek misschien, Hoe krijgt zoo'n vak bij het publiek zijn waarde, Wat is ter wereld daar nou aan te zien. P. GASUS Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. PURMERSTEYN—BEVERWIJK. Onze plaatselijke. derde-klasser speelt a.s. Zondag te Purmerend tegen Purmersteyn Het elftal der roodbroeken is: Doel: Hoogewerf. Achter: Bruins en J. Kuyer. Midden: A. de Ruyter, Th. Kuyer en W. Kuyer. Vóór: Willems, Moenhout, Markx, G. de Ruiter en Koning. ONDERLINGE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. De voetbalvereeniging „Beverwijk" heeft voor haar junioren en adspiranten onderlinge athletiekwedstrijden gehouden met den vol genden uitslag: 100 M. hardloopen met hindernissen adspi ranten: 1. M. Bruins. Idem voor junoren: 1. H. van Luit. 500 M. hardloopen vóór adspiranten: 1. C Albers, 2. A. van Luit. 1500 M. hardloopen voor junioren: 1. Jac. v. d. Steen, 2. J. v. Balen. DE NAJAARSVEEMARKT. De groote jaarlijksche najaarsveemarkt zal dit jaar op Zaterdag 31 October worden ge houden op het marktterrein aan de Meer straat. De markt zal des morgens te 7 uur aanvangen. Het vee zal, alvorens te worden toegelaten, aan een keuring worden onderworpen en mag uitsluitend langs de toegangen aan de Oost zijde en aan de Westzijde van de Meerstraat worden aangevoerd. COLPORTAGEVERBOD VOOR VELE STRATEN. B. en W. hebben onderstaande bepaling uit gevaardigd: In het belang der openbare orde is het onge oorloofd op de hierna te noemen plaatsen ge durende de daarbij genoemde dagen en uren gedrukte of geschreven stukken of afbeeldin gen om niet of te koop aan te bieden of de in houd daarvan geheel of gedeeltelijk bekend te maken: a. op werkdagen van des voormiddags 8.30 uur tot des namiddags 4 uur: de Alkmaarsche weg, de Oosterwijkstraat, de Adrichemstraat, de Meeresteinstraat, de Munnikenweg en daarop uitkomende zijstraten, de Wilhelmina- straat, het gedeelte van de Koningstraat, ge legen tusschen de Zeestraat en de Klooster straat en het gedeelte van de Baanstraat, ge legen tusschen de Zeestraat en Klooster straat, het gemeentelijk parkeerterrein, het gedeelte van deZeestraat, gelegen tusschen den Noorderwijkweg en de Duinwijklaan, de Stet- weg; b. op de Woensdagen van nam. 4.30 uur tot 6.30 uur en op de Vrijdagen van des nam. 1 306.30 uur: de Raadhuisstraat, het gedeel te van de Meerstraat, gelegen tusschen het Stationsplein en de Nieuwstraat en het ge deelte van de Breestraat, gelegen tusschen het Stationsplein en de Nieuwstraat; c. Op de Vrijdagen van nam. 6.308.30 uur, liet gedeelte van de Zeestraat gelegen tusschen den Noorderwijkweg en de Duinwijklaan. ONDERWIJSOVEREENKOMST MET HAARLEM. Bij raadsbesluit van 25 Mei j.l. werd be sloten tot opzegging van de met de ge meente Haarlem gesloten regeling inzake de toelating van leerlingen uit deze gemeente op de scholen voor middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs te Haarlem. De ge meente Haarlem ontvangt voor deze scholen geen rijkssubsidie en daardoor zijn de kosten van die scholen- betrekkelijk hoog. Het is voor de gemeente aanmerkelijk voordeeliger dat de leerlingen elders gevestigde rijks scholen, dan wel van rijkswege gesubsidieer de scholen bezoeken. B. en W. hebben zich inmiddels tot het gemeentebestuur van Haarlem gewend met het verzoek te bevorderen, dat een regeling wordt getroffen krachtens welke een gelijk bedrag per leerling verschuldigd zou zijn, als voor de rijksscholen en de van rijkswege ge subsidieerde scholen. In dat geval zou het voor de gemeente onverschillig zijn, welke scholen de leerlingen bezoeken. Het gemeentebestuur van Haarlem is even wel niet bereid een zoodanige regeling te be vorderen. Daar het B. en W. evenwel wenschelijk voorkomt, dat de bestaande regeling gehand haafd blijft voor die leerlingen, die aan het einde van het afgeloopen schooljaar reeds een school te Haarlem bezochten, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten tot wijzi ging van de overeenkomst in dien zin, dat deze zal ophouden te gelden, zoodra de leer lingen, de school, welke zij aan het einde van het leerjaar bezochten, zullen hebben verlaten. PROPAGANDAVERGADERING R. K. BOND VAN TECHNICI. Dr. Holthuizen over de Oxfordbeweging. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus" hield Donder dagavond in Hotel „Ter Burg" een propagan- davergadering. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door leiden van andere vak- en standsorganisaties, wat, zooals de voorzitter de heer P. Kee in zijn openingswoord betoogde nuttig kon zijn bij de beoordeeling van de vraag', wie eigenlijk in den Bond van Technici thuis behooren. De heer Kee heeft daarna een lezing gehou den over vloeibare lucht en de toepassing daarvan bij de fabricage van stikstof. Spr. verduidelijkte deze voordracht met een aantal interessante experimenten, waarbij hij liet zien, wat met vloeibare lucht is te bereiken. De aanwezigen hebben de lezing zoowel als de proefnemingen met groote belangstelling ge volgd en tooonden zich zeer dankbaar voor de causerie van den heer Kee. De Oxfordbeweging. De geestelijke adviseur van de afdeeling, ka, pelaan dr. C. F. J. Holthuizen heeft vervol gons een lezing gehouden over de Oxfordbe weging, waarvan de gedachten in Beverwijk en omgeving ingang hebben gevonden. De bedoeling van deze beweging, die een interconfessioneel karakter draagt, is, zoo zeide dr. Holthuizen, om de menschen tot be tere Christenen te maken, waarbij de aan hangers een apostolaat willen uitoefenen. Als idealen stelt zij zich: absolute eerlijkheid, zui verheid, belangeloosheid en naastenliefde. Spr. wijdde voorts uit over de wijze, waarop de be weging dit doel tracht te bereiken, om daarna uiteen te zetten, hoe de Katholieken tegenover de Oxfordbeweging staan. Hij noemde het een typisch verschijnsel van dezen tijd. Wij kun nen er blij mee, zijn, ofschoon hij de Katholie ke Kerk daarboven stelde, omdat deze alles, wat de beweging nastreefde in meer positie ven vorm bezit. De beweging stelt zich welis waar ten doel de invloed van de Christelijke gedachte te bevorderen, maar volgens spr. is daarbij de fout, dat men de hand niet grijpt, die Christus geeft door Zijn Kerk. Tenslotte noemde dr. Holthuizen de Oxfordbeweging een geheel menschelijke reactie op de leegheid van het leven. De voorzitter sloot na deze lezing, met een woord van dank aan den kapelaan, de ver gade-ring. V R IJ D A G 25 SEPT. 1936 kruisweg gehouden en bij de 12de statie hield rector Smulders een preek over de Moeder van Smarten. Om drie uur werd een kort lof gehouden, waarna een processie in den tuin plaats had, waarbij de muziek van het patro naat medewerkte. Het aantal deelnemers was ongeveer 350 personen. A.D.O. Voor Zondag is voor A.D.O. een thuiswed strijd vastgesteld tegen D.S.S.H. uit Haarlem, de kampioen van het vorig jaar. Het slechte resultaat van A.D.O. de vorige week tegen V.V.E. te Wijk aan Zee behaald, stemt niet hoopvol. Toch geven wij A.D.O. als het de zaak goed aanpakt wel kans op een gelijk spel. Het Junioren-A elftal komt voor het eerst voor de competitie uit tegen W.S.V. a. DIRECTEUR VAN HET FANFARECORPS. In plaats van den heer P. Kuijs, die van de oprichting van het fanfarecorps St. Caecilia af directeur is geweest, is thans tot directeur benoemd de heer C. Groot. De heer Kuijs heeft bedankt wegens drukke werkzaamheden. PROCESSIE NAAR HEILOO. Donderdag 24 dezer hield de parochie Heemskerk een processie naar Heilo. 's Morgens om half tien werd in de groote kapel een H. Mis opgedragen door Pastoor Paulussen, geassisteerd door Rector Smulders als diaken en kapelaan Perquin als subdiaken. Na de H. Mis hield rector Smulders een pre dicate. Om half een werd in 7 groepen de EEN GEDENKTEEKEN VOOR DE PRINSES? Dinsdag 29 Sept. 's avonds 8 u. zal in café De Zon een bijeenkomst plaats hebben, op initiatief van V. v. V. Besprekingen zullen gehouden worden om te komen tot de oprichting van een gedenk- teeken ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana. R. C. BREDERODE. Voor a.s. Zondag zijn voor de elftallen van Brederode de volgende wedstrijden vastge steld. Terrein Brederode: Brederode 2—V. V. B. 2 11,30 uur Brederode jun.R. C. H. jun. 2 uur Terrein Kemphaan Driehuis: Kemphaan 2Rredérode 3 10 uur Terrein D. I. O. Overveen: D. I. O. 2—Brederode I 11,30 uur Zaterdag 26 September. Terrein V. S. V.: V. S. V. adsp.Brederode adsp. 3 uur De Banque de France heeft haar disconto tot 5 procent verhoogd. Sloot zijn achterlijke dochter in een schuur op en sloeg haar. HAARLEM Donderdag. Voor de groene tafel verscheen hedenmor gen een nietig, bleek meisje, op het oog niet ouder dan twaalf jaar. Een zenuwachtig achterlijk kind. Het is het ze ven tien-jarige meisje, dat door haar vader en stiefmoeder in een koude schuur in de Spaarndammerpolder was opge sloten en daar moest slapen op vodden en er moest eten. Onbewogen gaf het kind antwoord op de vragen van den president. Het was opgeslo ten in de schuur en door haar vader met een gummistok geranseld op den 26sten Juni. Vroeger had ij ook wel slaag gehad. Waarom werd je geslagen?" „Omdat ik had gescholden en de schuur deur had kapot getrapt". „Wou je er uit?" „Ja". De vader, verdacht van mishandeling, ver klaart dat het kind niet in huis kon zijn, omdat het onzindelijk was. „Vindt u dat een menschwaardige plaats". „Ze kon niet in huis zijn". „Het was uw plicht daarin verbetering te brengen". „Dat hebben we gedaan, maar ze kon niet in een gesticht worden geplaatst". De officier van justitie meende dat ver dachte, ook al kon geen oplossing worden gevonden, het kind niet zoo beestachtig had mogen behandelen. Hij beschreef de ellende van het kind, dat als een hond het eten toe geschoven kreeg in de schuur en geen ander dek had om onder te slapen dan een oude deken en een regenjas. Hij eischte tegen den vader drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. van Vugt, begon met de dagvaarding te bestrijden op juridische gronden, daarbij de kwestie stellende of het optreden van den vader tegenover zijn doch ter als rechtmatig was aan te merken. Zijns inziens was het door verdachte bedrevene niet strafbaar. Verder achtte hij het jammer, dat geen nadere instructie was ingesteld in deze zaak, omdat hij de verklaringen in de politierapporten als sterk overdreven en geen juist beeld van de omstandigheden gevend beschouwde. Spr. achtte een nader onderzoek gewenscht. Nadat hij de omstandigheden had ge schetst, die naar zijn gedachte de situatie begrijpelijk maakten, vroeg hij een ander strafmiddel dan gevangenisstraf, geldstraf of voorwaardelijke straf met onder toezicht stelling Nadat de Rechtbank in raadkamer be raadslaagd had, deelde de president mee, dat een nader onderzoek naar de omstandigheden waarin het kind geleefd heeft, zal worden ingesteld. De zaak is in handen gesteld van den Rechter-commissaris. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Rott. n. Vancouver 23 v. Londen. Boschdijk, Rott. n. New-Orleans 23 van Havana. Maasdam, 23 v. Rott te New-York. Spaarndam, 23 v. Philadelphia te New-York. Delftdijk, Vancouver n. Rott. 22 van N.- Westminster. Blommersdijk, 24 va Sluiskil te Rott. Edam, Rott. n. New-Orleans 24 te Antwer pen. HALCYON LIJN. Maasburg, 22 v. Narvik n. Rott.-Vlaard. Rozenburg 23 van Lissabon n. Setubal. Stad Dordrecht, Rott. n. Livorno 22 (6.38 n.m.) 25 mijl Z.O. v. Niton. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 23 v. Colombo. Streefkerk (uitr.) 24 v. Suez. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk, 24 v. Bremen te Hamburg, i Tajandoen, 23 v. Rott. te Brisbane. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) p. 22 Palma. Alchiba (thuisr.) 23 v. Victoria (Braz.) HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Jaarstroom 23 v. Amsterdam te Hamburg. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 22 v. Zanzibar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 22 te Shimonoseki. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, 24 v. Amst. n. B. Ayres. Salland (thuisr.) 23 v. Santos. KON NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora, 23 v. Amst. n. Hamburg. Deucalion, 23 v. Candia n. Algiers. Euterpe, 23 v. Bordeaux te Amst. Fauna, Trapani n. Amst. pasas. 24 Ouessant. Orion, 23 v. Palerma te Trapani. Orpheus, 23 v. Amst. n. Kopenhagen. Simon Bolivar, Barbados n. Amst. 22 v. Ponta Delgada. Trajanus 23 v. Alicante n. Carthagena Venus, 23 v. Valencia n. Amst. Vesta, Venetië n. Amst. p. 23 Gibralte Alkmaar, 22 v. Corral te Valparaiso. Juno, 24 v. Amst. n. Rott. Orestes, 24 van Hamburg te Amst. Achilles, 24 van Vigo n. Lissabon. ROTTERDAMSOHE LLOYD Dempo, 24 v. Rotterdam te Batavia. Kertosono (thuisr.) 24 v. Port Said. Blitar (thuisr.) 24 (8 n.m.) van Londen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Phrontis, 23 van Amst. te Hamburg. Melampus, Amst. n. Macassar 24 v. Sabang. Diomed, Japan n. Rott. 24 te Penang. City of Canton, Saigon n. Rott. 24 van Pt. Said. Idomeneus, Dairen n. Rott. 23 v. Singapore. Eurybates, Batavia n. Amst. 23 te Belawan. City of Florence, Japan n. Rott. 23 te Manilla. Flintshire, Dairen n. Rotterdam 23 v. Oran. Achilles, 23 v. Dairen n. Rott. Ajax, 24 v. Yokohama te Rott. City of Bath, Hankow n. Rott. vertr. 24-25 v. Londen. Peisander, Amst. n. Liverpool en Java 22 v. Swansea. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Bengkalis (uitr.) p. 23 Gibraltar. Verdwijnende zeilschepen. Bij haar aankomst in de haven van Glasgow heeft de Finsche bark Parma schade geleden door aanvaring toen ze in de haven gesleept werd. De boeg werd opengereten en vier platen zijn toen gescheurd. De reededj, die al 2 jaar lang probeert het schip te verkoopen, heeft nu besloten het schip niet meer te repareeren doch het voor den sloop te verkoopen. Het is nu te Glasgow met kolen beladen en ter ont- lossing naar Hamburg gesleept, waar het meteen zal blijven om gesloopt te worde., AANGEKOMEN. 23 September: Novatie m.s. Londen Teti s.s. Onega Jolly Girls m.s. Cowes 24 September: Eldoupark s.s. Port Harcourt Amstelsbroom m.s. Leith Gateshead s.s. New Castle Henca m.s. Seheveningen Orestes s.s. Hamburg VERTROKKEN. 23 September: Indus s.s. Bremen Acclivity m.s. Londen Rhein s.s. Hamburg Theano s.s. Fowey 24 September: Aurora s.s. Hamburg Orpheus s.s. Kopenhagen Skaraborg s.s. Rotterdam Waterland s.s. Buenos Aires Trompenberg s.s. Seaham Winterswijk s.s. Rotterdam Een oud zeilschip. De Deensche galjoot „Trelholm" uit Naks- kov, die in 1776 gebouwd werd en dus 160 iaar oud is, blijkt nog steeds in de vaart te zijn. Dit zai toch stellig wel het oudste zeilschip zijn dat nog rondvaart. Een duur proces. De Finsche bark „Killoren" ankerde in het najaar van 1933 in de Oeresund (Denemarken) en haalde met zijn anker later een telegraaf kabel op welke vernield werd. De Deensche posterijen begonnen toen een proces tot scha devergoeding, dat dezer dagen eerst geëindigd is met de veroordeeling van den kapitein tot betaling van pl.m. 50.000 Kronen. Zweedsche en Finsche houtverschepingen. Voor dit jaar worden de Zweedsche en Fin- sche verkoopen van gezaagd hout geraamd op resp. 820.000 stds., en 1 millioen standaards Volgens officieele statistieken zullen tijdens de laatste vier maanden van 't loopende iaar de verschepingen ongeveer 20.000 standaards WEDSTRIJDEN JEUGDLUCHTVAART. Zondag 27 September houdt de Beverwijk- sche jeugdluchtvaartclub (leider de heer H. J. Blaauw) op het Paaschduin bekerwed strijden voor zweefvliegtuigen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5