HET NIEUWE AVONDBLAD WAARDEVERMINDERING FRANSCHEN FRANC. 4220 (U)muider (T) axi (O)nderneming Nederland zal zijn monetaire politiek handhaven. IJMUIDEN Het veilige adres is TAXI 4708 Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 276 ZATERDAG 26 SEPTEMBER '36 Haringexporteurs vergaderen. Uitvoer naar Duitschland sedert 1930 tot 1/10 geredu ceerd. heirv. evangelisatie commissie. zondagsdienst der apotheken. Op zoek naar een prise d'eau. onze damrubriek. vereeniging voor kinderen van werkloozen „jong geluk". Bijbeltentoonstelling in de Marnixschool. VAN DEN De Fransche Regeering heeft daarom besloten haar valuta aan te passen. De waarde van den nieuwen franc zal liggen tusschen 43 en 49 milligram goud met een gehalte van 0.900. Dit beteekent, dat de franc waarschijnlijk met ongeveer 25 pCt. zal devalueeren. De koers van den franc zal vermoedelijk worden vast gesteld op 100 franc per pond sterling. In verband hiermede zullen de wisselmarkten te Parijs, Londen en New-York heden en Maandag gesloten zijn. In verband met de zich opnieuw openbarende beweging op de wisselmarkt, deelt de regeering mede, dat zij haar monetaire politiek onver anderd handhaaft. Plannen voor een internaat voor a.s. dienstboden. gepraaid. het leek erger dan het was. turnvereeniging „ijmuiden". statuten. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 et, etke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeltagen dubbele prfjs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Hf DE NEVEN-EDITIE HET NIEOWB AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit: i 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; I50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vtj( of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringett krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.» Bank te Schiedam. België nam meer af. Donderdagmiddag vergaderde de Vereeni ging van Haringhandelaren in de zaal „Con cordia" te Vlaardingen onder leiding van den heer Joh. van Toor. De heer p. Goedknegt bracht het jaarver slag uit, waaraan het volgende is ontleend: Ook in het nu achter ons liggende vereeni- gingsjaar was voor èen optimisme voor on zen haringhandel geen aanleiding. De export van haring naar Duitschland, het eens voor onzen handel zoo belangrijke afzetgebied, ver toonde een steeds dalende beweging. De over eenkomst, welke door onze Nederlandsche on derhandelaars met de Duitsche onderhande laars inzake den haringexport werd getroffen, kunnen wij niet gelukkig achten. Door deze overeenkomst wordt de invoer van haring in Duitschland steeds meer teruggedrongen, het geen uit de resultaten duidelijk blijkt. De on zekerheid en het bijzonder lange wachten, voordat een Genehmigung wordt gegeven, doet onze koopers ervan terughouden, om de moeite te nemen een Antrag te stellen bij de Reichstelle te B'erlijn. Is het voor ons als ex porteur onmogelijk een prijs aan te geven waarvoor men, na drie of vier weken en soms nog veel langer wachten, zal moeten leveren, ook voor den kooper in Duitschland is zooiets ondoenlijk en het komt als gevolg hiervan heel dikwijls voor, dat men, nadat een invoer vergunning ls verleend, zich intusschen van andere haring heeft voorzien, of ook wel, dat de exporteur voor den eenmaal opgegeven prijs niet kan leveren. Toch wordt dan vaak toch geleverd, om alsnog te trachten, het con tact met de klanten zooveel mogelijk te be waren, zij het dan, dat zonder winst of met verlies wordt geleverd. Deze toestanden ma ken, dat onze geheele handel met Duitschland verloren gaat. Als extra-belemmering komt er dan nog bij, dat men vier maanden moet wachten, voordat men betaling via de clearing kan ontvangen. Eenige verlichting wbrd daar in door onze Regeering gebracht via de Vis- scherijcentrale, door op deze clearingvorde- ringen een voorschot te verleenen van 75 pet., echter tot een maximum van f 250.000. In hoeverre de handel daarvan gebruik heeft ge maakt, is ons niet bekend. In een zeer kort tijdsbestek van 5 jaren werd door al deze ge noemde moeilijkheden de exporthandel op Duitschland tot op circa 1/10 gereduceerd. In 1930 werd nog voor f 7.025.000 uitgevoerd; het bedrag in 1935 bedroeg circa f 750.000. Het be stuur van den Bond van Nederlandsche Ha ringexporteurs heeft herhaaldelijk bij de daar voor in aanmerking komende instanties een betere regeling bepleit, echter tot op heden zonder eenig resultaat. De exporthandel naar België daarentegen toont een ander beeld als afzetgebied. Er wer den naar dat land belangrijke hoeveelheden meer geëxporteerd dan het vorig jaar, dank zij de intense bewerking van dat land en de zeer lage prijzen, waartegen onze haring ge leverd moet worden in verband met de con currentie van andere landen. Van een loonen- den export kan nauwelijks sprake zijn, echter men kan de haring afzetten, wat ook niet on belangrijk schijnt te zijn. Ook één van de oor zaken van grooteren afzet naar België is wel gelegen in het feit, dat men niet, zooals een vorig jaar, gebonden was aan een te hoog op- gevoerden prijs door de Visscherij centrale van de haring, die in de z.g. Stichting was on dergebracht. De handel op Amerika en de overige landen bleef tamelijk wel stationnair. De geldelijke uitkomsten daarvan waren niet geringer dan vorig jaar. Afvoeren van dezen afzet is bijna onmogelijk, daar men met Hollandsche ha ring maar zekere gebieden in Amerika kan bewerken en wel in hoofdzaak de industrie centra. Tenslotte kon dan de afzet van haring in Nederland zelf ook wel meer opgevoerd wor den en hoewel zich ook in dit afzetgebied bij zondere moeilijkheden voordoen, viel de afzet toch nog al mee. De zeer groote werkloosheid is oorzaak, dat zeer velen niet in staat zijn haring te koopen. De vele en groote risico's, welke vele handelaren zich getroosten^ om vooral maatjesharing' in de koelhuizen bp te slaan en deze in den winter en het voorjaar in den handel te brengen, hebben ook veel bij gedragen, den afzet in Holland te vergrooten. Rest nog te memoreeren de onlangs gevoerde reclame in Nederland met de z.g. haringweek, welke toch zeker ook zal bijdragen, om in ons eigen land een grooteren afzet te verkrijgen. De Herv. Evangelisatie Commissie IJmui- den-Oost, zal a.s. Zondagavond half zes haar eerste samenkomst voor het seizoen 1936—'37 houden. Als spreker zal optreden ds. A. Bik Evang. Luthersch predikant te Enkhuizen met het onderwerp: „Jezus op Patmos". Het Kerkkoor zal in deze samenkomst, die ge houden wordt in de de Goede Herder Kerk Velserduinweg, zingen. De Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door de Ijmuider apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is morgen en in de komende week ook 's nachts geopend. TELEFOON en blijft dc (Adv. Ingez. Med.) Boringen tot meer dan 100 M. diepte. Eenige maanden geleden stond de ge meenteraad een crediet van f 10.000 toe voor het doen van proefboringen in verband met de plannen tot het aanleggen van een nieuwe prise d'eau voor te gemeentelijke water leiding. Het was n.l. gebleken, dat het water, opge pompt uit de bestaande prise d'eau nabij het waterleidingbedrijf een stijgend chloor- halte bevatte, om welke reden het binnen afzienbaren tijd zou kunnen blijken, dat de oude prise d' eau niet meer in staat zal zijn een voldoende hoeveelheid water op te leve ren. Sedert eenigen tijd is men nu bezig met het maken van proefputten voor het instellen van een technisch onderzoek naar de gesteld heid van den bodem. Van deze proefputten komen er twee langs de spoorlijn tusschen de halte Driehuis en den overgang in den Kruidbergerweg, terwijl twee worden gegra ven haaks op de lijn, op ca. 300 M. daarvan verwijderd. Een dezer putten komt nabij den Duin en Kruidbergerweg, de andere achter Maranatha te Santpoort. Het doel van het graven dezer putten is, die diepte te bepalen van het zoute water dat onder het zoete water in den bodem zit, voorts om de verschillende grondlagen te bepalen. Het zoeken van de zoutwatergrens brengt met zich mede, dat zeer diep geboord moet worden. Men is zelfs al tot 100 M. en dieper gekomen De vijfde put die' tusschen de beide putten langs de spoorlijnwordt gegraven is een „pompput". Wanneer de putten gereed zijn en in over leg met het Rijksbureau voor Drinkwater herziening met eenige zekerheid wordt ge constateerd dat in het onderzochte terrein geschikt water aanwezig is, zal op deze vijfde put worden gepompt. Deze zal dus een deel uitmaken van de prise d'eau. De andere put ten worden dan waarnemingsputten. Als het onderzoek gunstig mocht uitvallen zal een voorstel van B. en W. verwacht kunnen worden, om over te gaan tot het maken'van de nieuwe prise d'eau. Maar dit zal nog wel eenigen tijd kunnen duren. Zaterdag 30 October a.s. zal onze damrubriek weer verschijnen. Onze damredacteur verzoekt ons mede te deelen, dat dit seizoen mooie oplosserswed strijden om prijzen georganiseerd zullen wor den. Op de eerste rubriek vestigen wij daarom de bijzondere aandacht onzer dammende lezers. Namens de Vereeniging „Jong Geluk" schrijft men ons: De Bazaar ten bate van ons eigen clubge bouw heeft een gunstig financieel resultaat gehad, zoodat wij hoopen binnen enkele weken te kunnen beginnen aan den bouw van het clubhuis. Wij vragen echter de medewerking van alle werkloozen dat zij hun kinderen niet nu al opgeven of bij ons laten komen, daar wij pas nieuwe kinderen aannemen als ons gebouw voltooid is. Wij hopen dat iedereen hieraan gehoor zal willen geven, zoodat wij niet meer iederen dag zooveel aanvragen zullen binnenkrijgen, waaraan wij de eerste weken toch niet kunnen voldoen. Opening geschiedt door burgemeester Kwint. De afdeeling IJmuiden van het Neder- landsch Bijbelgenootschap organiseert op 29 en 30 September en 1 October in het gym nastieklokaal van de Marnixschool een bijbel tentoonstelling. De opening geschiedt Dins dagmiddag half vijf door burgemeester Kwint Ds. Boeken, secretaris van het Neder- landsch Bijbelgenootschap zal aanwezig zijn om een toelichting te geven en de aandacht te vestigen op enkele bijzondere Bijbeluit gaven. Donderdagavond zal de tentoonstelling ge sloten worden. Ds. Wildschut, voorzitter der afdeeling zal hierbij het woord voeren. Bijbelavond. Maandag te 8.15 uur zal vanwege de af deeling een Bijbelavond gehouden worden. Sprekers van verschillende richting zullen het woord voeren over den Bijbel, zulks ter inlei ding van de Bijbeltentoonstelling. De avond wordt gehouden in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. Medewerking verleent het Kerkkoor van de Hervormde Kerk, IJmui- den-Oost. Ds. S. E. Westbonk zal het openingswoord spreken. Verder wordt het woord gevoerd door Ds. J. W. Swaan, Nederl. Herv. predikant en door Ds. A. Zwiep, Ghr. Gereformeerd pre dikant, die den avond zal sluiten. Pastoor Rinkel is wegens bezigheden elders verhinderd, zijn spreekbeurt te vervullen. Hedennacht is door de Fransche, Engelsche en Amerikaansche regeeringen een nagenoeg gelijkluidende nota gepubliceerd, welke de mededeeling bevat, dat deze drie landen bereid zijn samen er aan mede te werken, dat de vrede zal worden gewaarborgd, de orde in de internationale economische betrekkingen wordt hersteld en de wel vaart in de wereld zal worden bevorderd. De Nederlandsche Regeering heeft nog de volgende mededeeling laten verspreiden (Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit nummer.)' Nog niet geheel van de baan. Zooals men weet werd in den loop van dit jaar in onze gemeente op initiatief van mevr. Kwint-Wiersum een comité opgericht in ver band met de plannen tot het stichten van cursussen waar jonge meisjes kunnen worden opgeleid voor dienstbode. Van de plannen kon echter niets komen, in de eerste plaats door de geringe belangstelling van de zijde der meisjes, in de tweede plaats, omdat bleek, dat met één neutrale cursus niet kon worden volstaan, doch dat daarnaast R.K. en Protestantsch Christelijke cursussen wer den verlangd. Ondanks het geringe succes, bleef het co mité vooralsnog bestaan en dezer dagen zijn nieuwe plannen naaf voren gekomen. Deze plannen behelsen het stichten van een inter naat in Rooswij k. J.l. Maandag hebben de commissies van Vel- sen en Beverwijk het gebouw bezichtigd en Dinsdag heeft de Rijkscommissie een bezoek aan het oude kasteel gebracht. Ofschoon men algemeen tot d-e conclusie kwam, dat het gebouw voor het doel wel inge richt zou kunnen worden, bestaat er vooi*loo- pig naar men ons mededeelde, weinig kans dat de plannen verwezenlijkt kunnen worden. De inrichting van het gebouw voor het beoog de doel is vrij kostbaar en de gemeenten moe ten 25 pet. van de kosten voor hare rekening nemen. En Velsen, dat het grootste deel voor zijn rekening krijgt, zal hiervoor zeer zeker geen gelden beschikbaar kunnen stellen. Men heeft overwogen of het mogelijk zou zijn, een deel van de gelden, bestemd voor de ontspan ning en de ontwikkeling van jeugdige werk loozen voor dit doel te bestemmen, maar men twijfelt er aan, of het Rijk hieraan zijn goed keuring zal hechten. Hr. Ms. Jan van Brakel praaide 24 Sep tember jl. tusschen 54 r. 31.4' en 54 gr. 50.3' N'br en 3 gr. 19.2 en 3 gr. 55' den stoomlog- ger Gorredijk IJM 490 met 50 kantjes vangst. Aan boord was alles wel. Donderdagmiddag werd op den Wijk aan Zeeërweg nabij de Schoutenstraat- een 14- jarige jongen door een wielrijdster omvergere den. De jongen, die het ongeval aan eigen onoplettendheid te wijten had, kwam te val len en bleef op straat liggen. Men vreesde dat hem iets ernstigs was overkomen, doch het bleek, dat hij door den val duizelig was geworden. Spoedig kon hij zijn weg weer ver- volgen. 1901—1936. De heer Dr. schrijft ons: Na het afkondigen der mobilisatie en de bezetting onzer turnzaal door militairen op 1 Augustus 1914, werd besloten wegens nood toestand geen contributie te heffen en door turnen in de open lucht en beoefening van van openluchtspelen het contact zooveel mo gelijk met elkaar te blijven houden. Al het mogelijke werd gedaan om weder de beschikking over het gymnastiek lokaal te verkrijgen hetwelk ons na vele pogingen, bijna een jaar later, op 1 Juni 1915 gelukte. Inmiddels hadden wij niet stil gezeten, en gedurende den tijd dat wij dakloos waren, werd in samenwerking met wijlen den heer C. Gust. Olie Fzn., een commissie gevormd tot het exploiteeren van een speeltuin aan den Rijksweg, tevens terrein voor openluchtspel voor T. V. IJ. De belangstelling hiervoor was zeer groot en toen op 15 Juli 1915 deze speel tuin, welke aan een lang gevoelde behoefte voldeed, geopend werd. waren er tusschen 800 a 900 kinderen aanwezig. Veel pleizier heeft T.V.IJ. van dezen speel tuin niet gehad. Op 15 September 1915, dus slechts 2 maanden later, werd deze speelgele- genheid door militaire autoriteiten opgevor derd en voor tentenkamp ingericht. Al het aanwezige speeltuig werd afgebroken door de militairen, hetwelk vanzelfsprekend gelijk stond met een totale vernieling hiervan. Toen na verloop van 9 maanden dit terrein weder ter onzer beschikking werd gesteld was er van het speeltuig niets bruikbaars meer over, zoo dat T.V.IJ. er niets meer voor gevoelde, op nieuw te beginnen. Menigmaal hadden wij in de afgeloopen 14 jaren den dood van een turnmakker te be treuren Ook in 1915 hadden wij een zeer tragisch sterfgeval te herdenken en wel van onzen bra ven makker Jan Breed, die door een noodlot tig ongeluk door een trein werd gegrepen en onmiddellijk gedood. Een schok gevoelden wij allen bij het vernemen van dit sterfgeval en weer eens gevoelden wij de nietigheid van ons bestaan. Jan Breed was een sieraad van onze vereeniging, talrijk waren de werkzaam heden door hem vervuld, talrijk de lauweren door hem behaald, maar ook talrijk waren zijn vrienden, die hem nimmer zullen vergeten Zoolang T. V. IJ. blijft bestaan, zoolang zal zij zijn naam blijven gedenken. In 1916 leefden wij in den tijd van de K. N. G. V.-marschen, waaraan door vele hee renleden (36 K.M.) en damesleden (20 K.M.l werd deelgenomen. Ook fietstochten werden talrijke malen on dernomen naar Bergen, Noordwijk en Schoorl, welke steeds groote belangstelling hadden en menigmaal konden wij met 50 tot 80 deelne mers (sters) een heerlijken dag in de mooie natuur doorbrengen. Velen zullen zich deze dagen met groot genoegen herinneren. Zoo werd het nuttige met het aangename afge wisseld, en wat van zeer groot belang was: de goede club-geest werd er door bevorderd. Mocht ik in mijn vorige overzichten enkele malen de successen onzer heeren-afdeeling VREESWIJK's TAXI-ONDERN. (Adv. Ingez. Med.) CCLXXIII. Kabeljauw en schelvisch hebben we deze week niet- veel gezien, des te meer haring en makreel, die voor den „gewonen" handelaar van weinig beteekenis zijn. Alhoewel we nu in het volle seizoen zijn, is het voor den han del lang niet gemakkelijk, te krijgen wat men noodig heeft, ondanks dat er zooveel visch aan de markt komt. Er komt dan ook veel te weinig- rondvisch en daarom zou er nog best een vijftiental Noordzeebooten meer in de vaart gebracht kunnen worden. Kabeljauw is de heele week veel te duur ge weest en groote en middel-schelvisch waren in de hal dikwijls even zeldzaam als goudvisschen in de Noordzee. Maar één dag hebben alle schelvischkoopers loopen waterstanden. Dat was Dinsdag, toen de Zweedsche kotter MD 522 aan de markt was. Wie zag ooit zulke schelvisch in den afslag? De heele vangst was een streeling voor het oog. De visch was zoo „levendig", dat ze de kist uitsprong, zei men in de hal en ieder een vond het jammer, dat er niet eiken dag een paar van dergelijke scheepjes aan de markt komen. Zulke visch kan men in IJmui den gebruiken, want dat is de beste propagan da voor de bevordering van het vischverbruik. Daar bereikt men nog meer mee dan met visch-tentoonstellingen. De komst van den Deenschen kotter e 436 was een verrassing, want het Deensche con tingent voor September was al lang uitgeput. Het schijnt, dat het scheepje een mankement aan den motor heeft gehad en om die reden de vangst heeft mogen verkoopen. Er zijn niet zooveel booten binnen geweest als verleden week, maar ook 39 is in verhou ding tot de varende vloot al een aardige hoe veelheid. De Uiver 384 had een mooie reis: kort maar krachtig. De boot was Donderdag naar zee gegaan en was Woensdag al weer aan de markt. Iri een viertal vischdagen haal de men 500 manden visch boven water, waar voor bijna f 3000 werd besomd. De haringbooten boeken dit jaar opvallend gunstige resultaten. De prijzen blijven goed, de vangsten dito. Het moet zoo nog maar wat voortgaan, want deze haringvisscherij brengt nog al wat vertier aan de Visschershaven. Ook voor de lossers zijn het aardige bootjes, als de prijs tenminste een beetje behoorlijk is. Loopt het met de prijzen mis, m.a.w. wordt niet meer dan f 1500 a f 2000 besomd, dan kunnen de lossers aan een haringboot geen droog brood verdienen. Het is wel gebeurd, dat de menschen een heelen nacht in touw waren voor 4 a 5 gulden loon en dat is zeker niet te veel. Anders is het als de besommin gen de 3500 gulden naderen of passeeren, wat deze week al eenige malen is geschied. PIETERMAN. kenbaar maken, ook onze in 1909 opgerichte dames-afdeeling was op wedstrijden een ge vreesde tegenstander. Ik wil o.a. memoree ren het succes te Amsterdam op 13 Juni 1916 in het Stadion: Mej. R. Groen, le prijs driekamp hardloo- pen, verspringen en balslingeren; mej. A. Schmitz, 3e prijs idem, idem. mevr. Jansen 4e prijs, idem idem. terwijl onze dames den 2en prijs wisten te behalen in de estafetteloop. Doch slechts twee maanden later, op 20 Augustus 1916 wist deze damesploeg in de es tafetteloop beslag te leggen op den lsten prijs, terwijl mej. R. Groen in een anderen drie kamp opnieuw den len prijs behaalde. Ook op latere wedstrijden werd door onze dames-afdeeling nog vele malen met succes deelgenomen. Dat T. V. IJ. niet alleen in eigen kring be langrijke medewerkers had voor de goede zaak der lichamelijke opvoeding, maar dat ook me nigmaal leden van T.V.IJ. geroepen werden, arbeid te verrichten in het N. G. V., moge blij ken uit het volgende: De heer L. J. A. v. Ekeren, sinds 1 November 1914 lid van T. V. IJ. was tien reeds jaren lang secretaris van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Gewest Noord-Holland, vervult thans nog die functie in het Bondsbestuur. zDe heer Driessen werd 29 December 1912 ge kozen tot commissaris van het N. G. V. gewest Holland. Mej. J. Michels werd op 29 December 1912 gekozen tot lid van de Technische Commissie en mej. C. v. Ekeren op 12 Januari 1919 even eens tot lid van de T. C„ beiden van het ge west Noord-Holland van ons Verbond. Met Staatscourant No. 186 2ijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. von Otenrendorp Co., Zeevischhandel al hier. Met Staatscourant No. 186 zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. K. Na gel's Groothandel en Winkelbedrijf alhier.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1