DE KROON FLITSEN UIT MONROVIA. £ek f/touw sclttitfl Haagsche nieuwtjes en Haagsche zorgen. DE SPORTHOEK Hervorming van den Volken bond. Een supra-nationaal orgaan is noodig. ZATERDAG 26 SEPT. 1936 BIJ DE PONT VELSEN N. TEL. 2071 W.V.W. ZEGELS PPG6RAMMA Merkwaardige data. De meening van anderen. Onze Haagsche zorgen zijn velerlei. Ik weet dat er overal zorgen zijn. Maar Den Haag heeft zijn zéér speciale zorgen. Ge behoeft niet te zeggen: ,,ik heb zelf óók zorgen en over die van Den Haag wil ik niet óók nog eens lezen", want dat zou in de eer ste plaats niet erg vriendelijk zijn jegens den schrijver dezer regelen en in de tweede plaats zijn die zorgen niet zoo verschrikkelijk zorge lijk. Daarvoor zijn het Haagsche zorgen. Ten eerste: de kunst. Daar is een stuk en dat heet Onschuldige Meisjes. De heer Van der Lugt Melsert vond het een mooi stuk en bracht het op zijn re pertoire. Hij voerde zelf de regie en bijna alle vrouwelijke artisten van zijn gezelschap kregen er een rol in. Maar de schouwburg commissie die in den Koninklijken Schouw burg de boven lakens uitdeelt vond die On schuldige Meisjes zoo onschuldig niet. En verbood den heer Van der Lugt Melsert dit stuk te vertconen in den Koninklijken Schouwburg. Waarna deze het stuk vertoont in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, een halve kilometer van den Konink lijken Schouwburg verwijderd. Waarna er natuurlijk in alle Haagsche kranten over ge discussieerd en gepolemiseerd is. De meeste recensenten en andere krantenschrijvers on der de rubriek „ingezonden stukken" zeggen, dat zij niet begrijpen hoe de commissie tot haar verbod is gekomen. En de ondergetee- kende houdt zich bescheidenlijk buiten deze aangelegenheid. Ten eerste wegens zijn in competentie in zaken, de tooneelkunst be treffende. Ten tweede wegens zijn onoor deelkundigheid inzake der zedelijkheid of onzedelijkheid. Ten derde: omdat hij trou wens het stuk nog niet gezien heeft, omdat ten vierde het zóó'n heerlijke herfst is, dat hij des middags groote wandelingen door de onschuldige natuur maakt en zich des avonds aan zijn schrijftafel zet. Maar voor Cor van der Lugt Melsert is deze heele ge schiedenis niet nadeellg, want de aandacht is op het stuk gevestigd en wat méér zegt: de kritieken zijn onverdeeld zéér gunstig. Men zegt zelfs dat dit één der beste opvoerin gen is die dit tooneelgezelschap in jaren ge geven heeft, dat Van der Lugt zich weer eens een voortreffelijk regisseur getoond heeft en dat men weer eens een echt-ouderwetsche tooneel-ontdekking gedaan heeft in de per soon van Myra Ward, die - jonge actrice op den achtergrond tot nu toe door haar creatie als een der onschuldige meisjes zich met een ruk op het eerste plan geplaatst heeft. Dat Is één onzer zorgen. Onze twee Haagsche kunst-zorg ligt op muzikaal terrein. Een terrein waarop ik mij óók alweer niet thuis voel. Maar dat is géén Haagsche zorg. De zorg is: wie moet leider van het Residentie-orkest worden? Het zijn ook alweer de krantenmenschen die deze kwestie op het forum der openbaarheid bréngen. Sommigen willen Schuricht, den Wiesbadenschen dirigent, die 's zomers de Scheveningsche Kurhausconcerten dirigeert. Hij telt zéér vele groote bewonderaars onder de muziekminnenden. Anderen zeggen: Schuricht is een Duitscher en in Holland moeten we een Holalndsche dirigent hebben. Dan wordt er gevraagd: goed, een Hol- landsche dirigent, maar weet u wie dit zou moeten zijn. Wij kennen geen Hollandsche dirigent die in aanmerking komt om Van Anrooy te vervangen. En wéér anderen: de kunst is internatio naal, het doet er niet toe wat voor een lands man het is, als het maar de beste is die wij krijgen kunnen. En héél lakoniek maakte gisteren een meneer-in-de-krant de opmer king: „jullie vechten nu wel om Schuricht of niet-Schuricht. maar weten jullie eigen lijk wel of Schuricht zou willen als men hem Van Anrooy's plaats aanbood? Hij heeft in Duitschland een goede betrekking, een mooi orkest, een geestdriftig en hem toegewijd publiek; hij wil misschien niet eens". En intusschen wordt de strijd om Van Anrooy's maarschalks- en dirigeerstaf ach ter de schermen gestreden door hen die daar over te beschikken hebben. Voorloopig wor den vier dirigenten aangekondigd. Van An rooy is één van de vier en Schuricht is er niet bij. Dit is onze muzikale Haagsche zorg. En gisteren stond het faillisement van den heer Kalkhoven in de krant. De heer Kalk- hoven stamt uit de Amsterdamsche Jordaan en behoort tot de clan, die het Jordaan- cabaret hebben opgestooten in den vaart der mondainiteit. U weet dat in de Amster damsche Tuinstraat een Volkscabaretje was, dat ontdekt werd door heeren en dames, dat daardoor verwaand werd en dacht dat het Kunst was, dat hals-over-kop mondain werd en dus on-echt en dus on-Jordaansch en dus de belangstelling van de dames en heeren verloor. Maar voor den Haag was het nog een nieuwtje en dus kwamen de Kalk- hovens bij ons. Ik geloof dat het er twéé waren. Maar in ieder geval was er van den winter één Jordaan-cabaret onder den naam Kalkhoven in de Nieuwe Molstraat, daar waar ééns de dancing hoogtij vierde die men, naar haar eigenaresse, met den naam „Tante Kok" placht aan te duiden; en dezen zomer op Scheveningen in het vroegere Atlantic, naast het Circus, was óók een Amsterdamsche Toffe Jongens-beweging. Beide zaken voerden de vlag Kalkhoven. En nu is de heer Kalkhoven au bout de son laag-Haarlemmerdijksch en staat hij in de fatale lijst „woon- en verblijf plaats onbekend". Hetgeen dus wil zeggen, dat ook den Haag niet meer gevoelig is voor de Jordaankunst. zoo het daar al ooit echt gevoelig voor geweest is. Hetgeen óók een zorg is. Maar meer voor de priesters dezer kunst dan voor den Haag. En het nieuws dat hier is concentreert zich natuurlijk op het groote nieuws dat héél Nederland bezig houdt: de vorstelijke ver loving, die ons allemaal in vuur en vlam gezet heeft en in een gloeiend Oranjezonnetje, dat nog altijd in onze harten zijn gloed verspreidt en daarin naar wij hopen, zal b 1 ij v e n ver spreiden. Nu de Koninklijke Familie niet in de Residentie vertoeft is het beeld van de laatste weken wel veranderd, doch in wezen is de belangstelling voor alles wat er gebeurd is en voor het vele dat er nog gebeuren zal natuurlijk onverminderd gebleven. Voor de Cineac staan avond aan avond en middag aan middag duizenden in lange files rustig hun beurt af te wachten om binnen alle, op de film vereeuwigde, verlovings-gebeurtenissen te zien of nóg eens te zien. En: nü worden reeds de teekenen van de aanstaande huwe lijksfestiviteiten zichbaar. De weg dien de huwelijksstoet nemen zal is reeds vastgesteld en er is thans reeds groote vraag naar plaat sen langs dien weg. Eén firma heeft al haar beschikbare plaatsen reeds verhuurd voor 25 per plaats en een andere firma schijnt reeds een hééle étalage aan een Engelschman ver huurd te hebben voor 125. Dit zijn de voorteekenen voor al het nieuwe en verheugende dat ons, Hagenaars, natuur lijk in de eerste plaats te wachten staat. Ik hoop er u méér van te vertellen in mijn volgenden brief, die zich ook nog met andere Haagsche dingen zal hebben bezig te hou den. Er is op het oogenblik véél leven en be wegen in onze residentie. Maar het alles- overheerschende is natuurlijk dat, waarvan het vorstelijk paar het middelpunt vormt. En dit is iets om alle zorgen voor te vergeten. MR. E. ELIAS. Memorandum van „Volkenbond en Vrede". Reeds sedert enkele jaren is een roep om hervorming van den Volkenbond door de wereld gegaan, een roep, welke sinds den Abes- synischen krijg zeer aan sterkte heeft gewon nen. Daarbij is dan ook als nieuw element gekomen: een aandrang tot algemeene her vorming, hetzij omdat de Bond gefaald heeft, hetzij omdat hij niet in nieuwe rechtsvorming is geslaagd, in ordening van den staatkundi gen toestand, hetzij omdat men meent, dat de waarborg- en sanctieverplichtingen het. oorlogsgevaar vergrooten, hetzij dat men het Pact wil ontdoen van al die bepalingen en verplichtingen, waaraan de leden zich blijk baar niet willen houden. Door dit verschil in oorsprong der strevin gen bestaat er natuurlijk ook groot verschil ten aanzien van de richting, waarin de her vorming zich zou moeten bewegen. Alle her ziening van den Bond zal echter, naar in een uitvoerig memorandum van het hoofdbestuur van „Volkenbond en Vrede" aan den minister van buitenlandsche zaken wordt uiteengezet, dienstbaar moeten zijn aan één groot doel: een vreedzame statensamenleving te bevorde ren. Dit doel kan in de volgende vijf, onver brekelijk samenhangende, punten worden omschreven: lo. handhaving van geldend recht; 2o. ontwikkeling van het recht en voorkoming van spanningen; 3o. voorkoming van de ver storing van orde en vrede; 4o. herstel van gestoorde orde; 5o. dit alles slechts: door de gemeenschapsorganen in plaats van dooi den enkeling of door den staat in eigen rich ting. Dus: arbitrage (lo. en 2o.), veiligheid (3o. en 4o.), ontwapening (5o). Van de klachten klinkt die inzake het on vermogen veranderingen van den territoria- len status quo aan te brengen en in groote politieke belangen, die de machtsverhoudin gen in de wereld raken, te voorzien. Daarbij worden, naar wij reeds herhaaldelijk in ons blad hebben betoogd, tal van gevallen ver geten, waarin de Volkenbond succes heeft gehad. Vaak is meer in stilte dan met veel gerucht tot stand gebracht. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat in de technische orga nen van den Bond, niets te verbeteren zou vallen. In het bijzonder dringt zich dan wel de vraag op of de regeling van belangencon flicten aan alle eischen van onpartijdigheid, doeltreffendheid en continuiteit voldoet. Een supra-nationaal orgaan noodig. De ervaring heeft, geleerd, dat, vooral wan neer een groote mogendheid in het spel is, de nationale belangen en gevoelens in den Vol kenbondsraad, die dat conflict moet oplossen, medespreken en in staat zijn de verzorging van het al-overheerschend internationaal belang, n.l. de verzekering van de ongerept heid der leden te verzwakken. Dan ontbreekt den Volkenbond een orgaan, dat een inter nationale belangen-tegenstelling of belangen conflict strikt op de eigen mérites er van kan onderzoeken en behandelen, dat, onvervaard en in zijn internationale functie onbelem merd kan zoeken naar een regeling of oplos sing welke door rechtvaardigheid wordt ge- inspireerd, ongeacht nationale voor- of na- deelen. De Volkenbond zou, volgens het hoofd- spant met SPORT- EN ROOK» ARTIKELEN in grootste sorteering en laagste prijzen. (Adv. Ingez. Med.) bestuur van Volkenbond en Vrede, zeker met een supra-nationale instantie zijn voordeel kunnen doen. Het belangrijkst supra-nationale orgaan van den Bond, afgezien van het Hof, is ongetwij- fled de secretaris-generaal; hem is dan ook langzamerhand een taak toe gevallen, welke men uit het Grondverdrag onmogelijk zou kunnen aflezen. Hij echter kan alleen in dezen iets bereiken, wanneer een Bondslid zijn actie steunt. Alleen een afzonderlijk, naast den Raad staand, college zou, zoo wordt in het memorandum uiteengezet, de standing kun nen bezitten, noodig voor de hierbedoelde functie. Zulk een college zou dus tot taak hebben den Raad of de Assemblée op een gedaan ver zoek van advies te dienen voor de behande ling en oplossing van een belangenconflict, en ook den Raad te waarschuwen, wanneer ergens omstandigheden zich voordoen, die tot spanning zouden kunnen leiden, terwijl geen der Bondsleden tot actie volgens art. 11 lid 2 overgaat of zulk een actie den Raad onbe weeglijk laat. De functie zou louter advisee- rend en aansporend zijn, zonder dat ook maar eenigszins geraakt wordt aan de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid van Raad of Assem blée. De leden van dit college zouden benoemd moeten worden niet door regeeringen, maar door de Assemblée, al of niet in samenwer king met den Raad, en zijn leden zouden, gelijk de rechters van het Permanente Hof voor Internationale Justitie en de leden der Mandatencommissie, los moeten staan van hun regeeringen. De commissie zou tijdelijk of permanent kunnen zijn. Zoo zou men de rechtsvormende functie van den bond beter tot haar recht doen komen. In zijn oorlog-afwerenden arbeid wordt de Bond sterk geremd door den eisch van een stemmigheid van besluiten. Hieraan is door een verdrag van 1931, waarbij het medestem men der partijen werd uitgesloten, tot zekere hoogte tegemoet gekomen, doch nog zeer weinig staten hebben dat verdrag geratificeerd De Bond zal alle krachten moeten inspannen dat dit verdrag van 1931 eindelijk in werking kan treden. Er kan ook over gesproken wor den of niet in dit verdrag de toepassing van bepaaldelijk opgesomde militaire voorzorgs maatregelen tot beveiliging van den vrede tus schen de volkeren zou moeten worden gere geld, hetzij in art. 11 van het Grondverdrag uitdrukkelijk voorzien. Een ander middel zou nog kunnen zijn den Raad de bevoegdheid te geven tot oplegging van een wapenstilstand bij uitgebroken vijandelijkheden. Voor herstel van de verstoorde orde of ge schonden recht geeft het memorandum ook richtlijnen aan voor verschillende verbeterin gen, terwijl voor het ontwapeningswerk een opdracht aan den Secretaris-Generaal tot hernieuwd onderzoek en verslag wellicht de inleiding zou kunnen vormen tot hernieuwd overleg in conferentie of commissie. Een belangrijke zaak is ook de bevordering van de medewerking van niet-leden aan de vrede-bewarende taak van Raad en Assemblée en het sluiten van regionale veiligheidsver dragen onder toezicht van Raad en Assem blée. De Volkenbond moet een moeilijken tijd doormaken, doch het is zeker, dat een nieuwe tijd, welke organisatie der wereld op de basis van het recht wenscht, komende is. De Bond helpt dien tijd nader te brengen. PRINS BERNHARD BEGINT ZIJN WERK ZAAMHEDEN BIJ DE NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ. AMSTERDAM, 25 Sept. Naar wij verne men heeft prins Bernhard heden zijn werk zaamheden aanvaard ten kantore van de Ne- derlandsche Handel Maatschappij, welke werkzaamheden er op gericht zijn, van de werkwijze dezer groote financieele instelling op de hoogte te komen, hetgeen te meer waar de heeft in verband met de verbindingen, wel ke de maatschappij onderhoudt met onze over- zeesche gewesten. De aanstaande prins-gemaal zal voorloopig op de directioneele afdeeling werkzaam zijn, doch het ligt in de bedoeling dat Z. D. zich ook vah den gang van zaken in de andere afdeelingen op de hoogte zal stellen. ZONDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws, tuinbouw- praatje. 9.30 Voetbalnieuws, ogelspel. 9.45 „Van staat en maatschappij". 10.00 Zondagsschool. 10.30 Remonstr. Kerkd. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest, en orgelspel. 1.15 Gram, pl. 1.30 Vervolg Kovacs Lajos. 2.00 Boeken halfuur. 2.30 Omroeporkest en solist. 4.00 Mannenkoor „Caecilia". 4.20 Dansmuziek. 4.50 Sportnieuws ANP. 5.05 Gram.pl. 5.30 Sport- uitzending. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 „Me lody Circle". 6.40 Voordracht. 7.00 Populair programma mmv. „De Flierefluiters", en so listen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 AVRO-Aeolian orkest,, gem. sextet en solisten. 9.00 Radio- Journaal. 9.15 Omroeporkest, en soliste. 9.45 Radio-Hoorkrant. 10.30 Gram-pl. 11.00 Berich ten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV., 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 1030 Hoogmis. 12.00 Gram.pl. 12.15 KROorkest. 3-00 „De band tusschen koloniën en moederland" 3.30 Gram.pl. 3.55 Reportage. 4.25 Ziekenhalf- uur. 4.55 Sport. 5.00 Gewijde muziek. (Gr.pl.) 5.30 Orgelspel. 6.00 Ned. Herv. Kerk. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sport. 7.50 „Het werklooze meisje", causerie. 8.10 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.20 KRO-orkest, tenor, en het KRO-Operette-koor. (Om 9.00 Gram.pl.) 10.10 Gram.pl. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gram.pl 10.4011.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 BBC-Harmonie-orkest, en solist. 1.50 Pianorecital. 2.20 Gram.pl. 3.05 Het BBC- Schotsche Strijkorkest. 4.05 Mandolineconcert 4.50 Voor de kinderen. 5.20 „The church I look for", causerie. 5.40 Het Virtuoso-strijkkwartet en solist. 6.50 „Chopin's Duke", causerie. 7.05 BBC-orkest, mmv soliste. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Radiotooneel. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert 12.20 Orgelspel. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.05 Nat. Orkest. 505 Gram.pl. 5.20 Pascal-orkest 7.50 Zang. 8.20 en 9.05 Radiotooneel. 11.05 Gram.pl. 11.2012.35 Populair concert en dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.2Ö Havenconcert. 10:50; Gram.pl. 12.50 dito b35 Populair, eoncert. 2.20 Kwintetconcert. 4.20 Omroeporkest, -koor en solisten. 6.50 Gevar concert. 8.20 Omroepkleinorkest, vocaal trio en zang. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 9.25 Gram.pl. 10.25 Max Alexys' orkest, en gram.pl. 12.25 Orgelspel. 12.50 Salonorkest, 1.302.20 Gram.pl. 2.35 E. Loiseau's orkest 3.35 Gram.pl. 5.05 Hoorspel. 5.20 Salonorkest 6.20 Gram.pl. 7.20 Zang. 8.20 Symphoniecon eert mmv solist. 10.30 Dansmuziek. 11.20 12.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 9.20 en 10.25 Gram.pl. 11.35 Reportage. 12.50 Gram.pl. 1.30 Salonorkest. 1.50 Orgelspel. 2.20 2.35 Gram.pl. 2.50 Oude muziek. 3.50 E. Loi seau's orkest. 4.50 Zang. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Herfstprogramma. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroep orkest. 8.50 Radiotooneel met muziek. 9.50 Om roeporkest. 10.30 Gram.pl. 11.35—12.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Populair concert. 10.20 Berichten. 10.50 Orgelspel. 11.05 Weerbericht. 11.201.15 Dansmuziek. Op den zevenden Januari 1822 bereikte het Amerikaansche schip, de Alligator, onder lei ding van Divine Providence, met een groot aantal vrijgekomen slaven de kust van West- Afrika, waar thans Liberia is gelegen. Dat was het begin van de stichting van de onaf hankelijke Negerrepubliek Liberia. Deze eerste kolonisten en velen van hen, die later zijn gekomen, hebben het uiterst moeilijk gehad. Naast den strijd tegen het klimaat moesten zij den weerstand overwinnen van de inheem- sche bevolking. In de Liberiaansche geschie denis staan, met betrekking tot dezen strijd, een tweetal data in het bijzonder geboekstaaft, de 11de November en de 1ste December 1822. Na een verbitterd gevecht tusschen emigran ten en „natives" op eerstgenoemden datum, had op dien eersten December een tweede ge vecht plaats, waarbij Matilda Newport een rol speelde en op het kritieke oogenblik het vuur bij het geladen kanon bracht, dit zoodoende in werking stelde, met het gevolg, dat de na tives de overwinning niet konden behalen. De strijd bij Fort Hill, zooals dit feit in de ge schiedenis bekend is. was een belangrijk eve nement in de historie van Liberia, terwijl deze moedige Amerikaansche vrouw, heden ten dage nog als een nationale figuur wordt ge- eerd. Zeker niet minder belangrijk is de herden king van den 26sten Juli 1847, den dag, waarop Liberia zich vrij en onafhankelijk verklaarde. Vanaf 1848 tot het huidige oogenblik heeft het' land 17 Presidenten gehad, ieder gekozen voor een tijd van 4 jaren, terwijl in 1936 deze ter mijn tot 8 jaren is verlengd. De eerste Presi dent was Mr. J .J. Roberts. Na 1900 traden resp. als leiders op: Mr. Garretson, W. Gibson (1902 1904), Arthur Barclay (19041912), Daniel E. Howard 1912—1920), Charles D. B. King (1920—1924) en E.Barclay (1924-heden). De herdenking van den Onafhankelijkheids dag gaat met de noodige feestelijkheden in Monrovia gepaard. Het toeval wilde, dat wij dien dag in de Liberiaansche hoofdstad waren, 's Morgens om 7 uur wordt parade gehouden stadscentrum. Het regende, maar de gelegen heid dezen wapenschouw mede te maken, mochten wij niet laten voorbijgaan. Het exercitieveld was aan de eene zijde met touwen afgezet, om het kijklustige publiek binnen de perken te houden. Een uiterst eenvoudige tri bune gaf den President, den Minister en aller hande autoriteit gelegenheid deze parade bij te wonen. De officieren en manschappen zijn in het bruin gekleed, uiterst eenvoudig. Eerst genoemden dragen rijbroeken en kaplaarzen, zoomede een sabel. Zij zijn, evenals de soldaten zelf, te splitsen in beroepsmilitairen en vrij willigers. Zij ontvangen hun opleiding van een te Monrovia gedetacheerden officier van het Amerikaansche leger. De soldaten loopen ten deele op bloote voeten, ten deele dragen zij schoenen. Zij, die tot het staande leger be- hooren, zijn voorzien van moderne geweren en zijn uit den aard der zaak beter gedrild dan de vrijwilligers. De bereden wapens ont breken, evenals de kanonnen, mitrailleurs enz. 't Geheel maakt geen kleurigen indruk, als gevolg der donkere uniformen. Geruimen tijd waren reeds oefeningen gehouden om de pa rade te doen slagen. Een tamelijk goed bezette muziekkapel, grootendeels bestaande uit jeug dige negers, zorgde voor de noodige afwisse ling. Nadat de troepen voor den President hadden gedefileerd, werden verschillende of ficieren uitgenoodigd voor de tribune te ver schijnen, waar zij certificaten in ontvangst te nemen hadden, waaruit bleek, dat zij vol doende op de hoogte waren van het han- teeren van den sabel. Daarna vertrok de President. De troepen, met de muziek voorop, maakten een marsch door de stad, langs de Presidentswoning en ontbonden zich voor het Ministerie van Oorlog, naast ons huis gelegen, zoodat wij alle gelegenheid hadden de noo dige foto's te maken en ons filmapparaat in werking te stellen. 's Ochtends en 's middags hield de Presi dent, in zijn privé-woning, aan de Ashmun- street gelegen, receptie. Fraai gepavoiseerd met de nationale vlaggen van de landen, die op een ruime open vlakte, een eind buiten het in Monrovia vertegenwoordigd zijn en langs de hoogere balcons versierd met frisch pal mengroen, de eigen standaard in top, 'zag deze ruime woning er buitengewoon smakelijk uit. Bij de recepties, zoowel als bij de bals, die in den avond worden gehouden, kan men alleen op uitnoodiging komen, in grand gala. Want men is in Monrovia uitermate gesteld op goede vormen en op een zeker decorum Daaraan houden zich niet alleen de officieele, doch ook de mindere Goden. Met bewondering hebben wij eenige uren hen gadegeslagen, die zich langs ons huis ter receptie begaven. De heeren in zwart costuum, met witten boord sommigen voorzien van witte slobkousen en met een wandelstok over den arm. De dames in de meest moderne toiletjes, gewoonlijk met lichte kousen en fleurige hoedjes. Zoo verliep deze Independance day. Bij den Minister van Oorlog en Binnenlandsche Zaken te Op Woensdag 29 Juli 1936, des morgens circa tien uur, heb ik mijn opwachting ge maakt bij Mr. Henry A. Cooper, Secretary War of Liberia. Met den heer Van Ee, van Oost-Afrikaansche Compagnie, meldde ik mij zonder eenige voorbereiding, op de eerste ver verdieping van het uiterst sobere ministerie bij den Chief Clerk, iemand, dien men bij ons zou kunnen vergelijken met den Secretaris- Generaal van een onzer Departementen. Na een kort oogenblik werden wij toegelaten. De Mi nister zat achter een zeer eenvoudig bureau, waarvóór een viertal houten stoelen stonden. Na door den heer Van Ee voorgesteld te zijn, informeerde de minister op welke wijze ik Morovia had bereikt. Toen ik Z.E. mededeelde tot Dakar per vliegtuig gekomen te zijn, in formeerde hij, of het weer nu (het waaide hevig) geen bezwaar zou zijn te vliegen. Na mijn antwoord kwam het gesprek op Holland en deelde hij mede ongeveer zeven jaar ge leden in Rotterdam te zijn geweest, ter ge legenheid van de eerste reis van de Maaskerk. De Minister uitte zijn bewondering over het feit, dat zoowel in Rotterdam, als in Amster dam, de schepen tot in de stad kunnen komen en toen hij begreep, dat ik „amongst the bulbfields" woon, liet hij onmiddellijk volgen, dat ook hij de bloeiende bollenvelden had ge zien, welker verscheidenheid van kleuren hij zeer in 't bijzonder had bewonderd. Het korte onderhoud was daarmede afge- loopen. De minister liet ons zelf uit en een oogenblik later, waren wij in 't gewone leven van Monrovia teruggekeerd. MOLLERUS. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1938. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding V. PRO. 10.15 Voordracht; 10.35 Gram.platen; 11.00 Voordracht; 11.20 Orgelspel; 12.30 De Flierefluiters en solist; 1.00 Gram.platen; 1.15 De Fliereluiters; 2.00 .Melody Circle; 3.00 Voordracht; 3.30 Vervolg concert; 4.00 Gra- mofoonplaten; 4.30 Voor de kinderen; 5.05 The Flower's Harmony Five en Gram.pl.; 6.30 Muzikale causerie; 7.10 Causerie „Kan men aardbevingen voorspellen"; 7,30 Gram. platen; 8.00 SOS-berichten; 8.03 Berichten A.N.P.; 8.10 Gram.platen; 8.30 VARA Groot- orkest en solist; 9.10 Voordracht; 9.30 Ver volg concert; 10.00 Berichten A.N.P.; 10.05 Gram.platen; 10.15 Orgelspel en zang; 11.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301 M. N CRV.- uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Causerie over kamer planten; 3.15 Gram.platen; 4.00 Bijbellezing, 5.00 Zang, viool en piano; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenuur (vervolg); 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 NCRV.-orkest; 9.00 Causerie „Drukpersvrij heid"; 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 be richten A.N.P.); 10.30 Gram.platen; Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.35 en 12.05 Gram.pl. 12.20 Religieuze causerie; 12.45 Het BBC-Northern-Ireland- orkest en soliste; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Gra- mofoonplaten; 4.20 Viool en piano; 4.55 Gra- mofoonplaten; 5.20 „Five o'clock"; 5.35 E. Pirn's Tango-orkest en soliste; 6.20 Berich ten; 6.40 Landbouwcauserie; 7.00 BBC-Mid- land-orkest; 7.50 Biologische causerie; 8.05 Radiotooneel met muziek; 9.20 Verkeers- praatje; 10.00 Berichten; 10.30Buitenlandsch overzicht; 10.45 Het Orchestre Raymonde; 11.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.30 Gram.platen; 11.20 Orkestcon cert; 2.50 Gram.platen; 3.20 Zang; 3.35 Gra- mofoonplaten4.20 Symphonieconcert; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Zang; 9.05 Kwartet, zang en voordracht; 11.05 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert; 1.35 Nedersak- sisöh Symphonie-orkest en zang; 4.20 Amu- sements-orkest; 6.20 Omroepkleinorkest en zang; 8.30 Westduitsch weekoverzicht; 9.20 Gramof oonplaten10.40 Literair-muzikaal programma; 11.20 Het Hindenburger Sym phonie-orkest BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Klein-orkest; 1.30 Gram.platen; 5.20 Salon-orkest; 6.50 en 7.20 Dansmuziek; 7.35 Gram.platen; 8.20 Sympho- nie-concert en zang; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Salon-orkest; 1.30 Klein-orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Dans muziek; 6.35 Kamermuziek; 8.20 Operette uitzending; 10.30 Kamermuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Mildner-kwartet; 9.15 Radio-too- neel; 10.20 Berichten; 10.50 Piano-recital; 11.05 Weerbericht; 11.20 Dansmuziek. Met de meening van anderen gaat het in ons leven eigenlijk precies als met de weers gesteldheid er zijn er die er zich totaal niets van aantrekken, er zijn er die er zich tegen wapenen, er zijn er die er een over dreven gewicht aanhechten en over vrijwel niets anders weten te praten en er zijn er die er een bijzonder behagen in scheppen om den storm te trotseeren. De wellevendheid doet ons tot op zekere hoogte rekening houden met de meening van anderen, met hun wenschen, hun verlangens, hun oordeel en veroordeel. Maar waar de intimiteit van den huiselij- ken kring begint daar houdt maar al te vaak de wellevendheid op! Het komt zeer zelden voor dat alle leden van een en hetzelfde huisgezin eenzelfde standpunt huldigen ten opzichte van onver schillig welke kwestie ook. Zooveel hoofden zooveel zinnen zegt het spreekwoord en in de meeste huishou dens wordt dat dag aan dag bewaarheid Hoe staan wij tegenover onze huisgenoo- ten, tegenover hen die ons het allernaast zijn, wanneer het gaat om een verschil van meening? Het gebrek aan onderlinge waar deering is in het hedendaagsche maatschap pelijk leven een ontbindende factor, welke niet nalaat ook en vooral op het huiselijk leven een ongunstigen invloed uit te oefe nen. Het waardeeren van een meening die lijn recht ingaat tegen de onze is wel een zeer moeilijke opgave, maar een opgave waar van de oplossing de moeite waard is. Willen wij echter tot deze waardeering ge raken dan dient hieraan eerst iets anders vooraf te gaan en dat andere is een ernstige wil tot begrijpen met een vooropgezette wel willendheid waar het gaat om het stand punt van den ander. Hoeveel bittere wrok en opstandigheid zouden niet kunnen worden vermeden wan neer de ouders van de rijpere jeugd zich de moeite zouden willen getroosten de vaak on bekookte en toch zoo ernstig en eerlijk be doelde uitingen van hun kinderen te willen beoordeelen met vooropgezette welwillend heid. Hoeveel misverstand en verdriet zou niet voorkomen kunnen worden wanneer de jeugd de beweegredenen zou trachten te ver staan van datgene, wat zij als zwaartillend heid, bemoeizucht of onwil van de zijde der ouderen meent te ondervinden. Hoeveel huwelijksgeluk zou niet onae- schonden en gaaf bewaard blijven wanneer echtgenooten onderling wat meer moeite de- deden elkanders standpunt te benaderen, althans te begrijpen. Datgene te eerbiedigen wat wij zelf niet kunnen aanvaarden, ziedaar de ware gemeen schapszin. Zoovelen meenen dat zij hun waardigheid, hun persoonlijke vrijheid en hun overtuiging prijsgeven met een trachten naar wae "dee ring van het standpunt van den ander. Niets is minder waar. Het kennis nemen en doorgronden van an dermans meening kan ons eigen inzicht slechts ten goede komen en verruimen. Alleen overtuiging getoetst aan anderer 'nzicht heeft blijvende waarde. En daarom laten wij in het dagelijksche leven een beetje ruimte laten voor de mee ning van anderen. AMY GROSKAMP-TEN HAVE.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2