Frankrijk, Fngeland en de Ver, Staten vormen een monetaire entente. WEERBERICHT Devaluatie van den Franschen franc van bijna 25 tot ruim 33'ls procent. BEVERWIJK Denaturatie-vergoeding voor aardappelen. Britsche regeering wijzigt haar monetaire politiek niet. IJMUIDEN Het Hoogovenbedrijf publi ceert zijn jaarverslag. Productie van ruwijzer en cokes iets gedaald. De debacle van de Lakeman's Bank. Twee zwaar gewonden. Auto stopt op onbewaakten overweg. Wielrijder door vrachtauto aangereden. De fraude bij den B. V. L'. Acht jaar te^en dienstmeisje koken (van de gewone pot en de fijnere keu ken), waar nog' plaatsen open zijn. Deze mogen nite open blijven! Leerlingen kunnen zich schriftelijk of mondeling (vóór 12 uur) bij Mevrouw Klimp, Snelliusstraat 38 te IJmuiden aanmeldne. Alle cursussen be ginnen in de week van 28 September. Dit onderwijs voor vrouwen en meisjes boven de 14 jaar heeft zijn bestaansrecht be wezen door toenemenden bloei gedurende 15 jaar. De herhaalde pogingen om tot de oprichting van een daghuishoudschool te komen hebben schipbreuk geleden. Twee jaar heeft de com missie het met particuliere bijdragen kun nen volhouden; toen de subsidies uitbleven, moest 't worden opgegeven. Want zónder sub sidies kan zoo'n school niet bestaan. En als het onderwijs niet volledig is. d.w.z. ook niet enkele lager-onderwijs-vakken omvat, mogen nog-leerplichtige meisjes zoo'n school niet be- boeken, na de zes klassen der lagere school doorloopen te hebben. Het is voor de vrouwelijke jeugd die geen voortgezet onderwijs geniet van onbereken bare schade, als er géén gelegenheid is om minstens gedurende twee jaar huishoudonder- wijs te krijgen: zoowel voor de meisjes, die in huishoudelijke vakken werk zouden kun nen vinden, als voor de toekomstige huis moeders. Zoo blijft de commissie Voor 't huishoud- onderwijs steeds diligent voor de stichting eener Daghuishoudschool te Velsen. DE OPSTELLING VAN STORMVOGELS. In afwijking van het elders in dit blad ge publiceerde zal de voorhoede van Stormvogels II morgen als volgt zijn: Van Pel Jr., Van Pel Sr., Woudenberg, Spruyt, Beneker. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 26 SU TEMEER. Tarbot per kilo f 0.90fg.0.56 Tongen per kilo f 1.15—r 0.70 Groote schol per 50 kilo f 30 Middelschol per kilo f 21f 19 Zetschou per 50 kilo f 15—f 13.50 Kleine schol per 50 kilo f 12.50—f 5.20 Schar per 50 kilo f 5f 3.40 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 17f 14. Kleine scheivisch per 50 kilo f 9.50f 4.90 Kabeljauw per 125 kilo f 70f 52. Grotoe gullen per 50 kilo f 16f 15.50 Wijting per 50 kilo g 3.40f 1.40 Makreel per 50 kilo f 6f 3.60 Heilbot per kilo f 0.56 Leng per stuk f 0.75, Versche haring per kist f 3.80 BESOMMINGEN Trawlers: Irene IJm. 89 365 m. f 1700 Maria Elisabeth IJm. 114 120 m. f 1210. Loggers: KW. 154 f 470, KW. 155 f 560, KTW. 169 f 480. TWEE AVONDVOORSTELLINGEN IN „LUXOR". In verband met den grooten toeloop heeft de directie van het Luxor Theater besloten, met de film „De gevangene van het Haaien- eiland Zondag 2 avondvoorstellingen te ge ven, te 7 en 9.15 uur. De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordwestelijken tot Noordoostelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met regenbuien. Later opklarend, koeler. Verdere vooruitzich ten: afnemend buiïg. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van Maandag 28 Sept. a.s. vergoeding zal worden verleend voor het denatureer en van aardappelen van den oogst 1936 met uitzondering vn vroege aardappelen en fa brieksaardappelen, welke zijn geteeld en worden gedenatureerd met inachtneming van de dienaangaande gesteld voorschriften. De grootte van de denaturatievergoeding zal afhankelijk zijn van de rubriek, waarin de aardappelen worden ingedeeld, en van het tijdstip vn denaturatie. Het bedrag der denaturatievergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept. tot 1 Dec. 1936 f 0.70 per 100 K.Gvan 1 De cember 1936 tot 1 Maart 1937 f 0.80 per 100 KG. en van 1 Maart tot en met 15 Juli 1937, f 0.90 per 100 K.G., met dien verstande, dat voor aardappelen der rubriek a, welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatureerd zullen worden en behoudens nadere wijziging dezer rubriek, f 1.50 per 100 K.G. zal worden uitbetaald. In de rubriek a zullen worden ingedeeld de volgende rassen van den kleigrond, voor zoo ver de aardappelen voldoen aan nader te stellen eischen: Bevelanders, Noordeling, Bonte Star (Bon te Roode Star), Roode Star, Blauwe Eigen heimers, Eigenheimers, Furore, Westeinder Blauwe, Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte. Omtrent deze nadere eischen zullen t.z.t. verdere publicaties worden gedaan. Hoofd zaak is hierbij, dat de aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen, welke rede lijkerwijze aan een goede consumptie-aard appel gesteld kunnen worden. Alle andere aardappelen worden in de ru briek b ingedeeld. De denaturatie kan geschieden zoowel door georganiseerden bij een der provinciale land- bouw-crisis-organisaties, als door handela ren bij de Nederlandsche akkerbouwcentrale als georganiseerde aangesloten. De aanvragen om denaturatie moeten op dezelfde wijze als vorig jaar door georgani seerden bij een 1. c. o. geschieden aan die 1. c. o., en door handelaren, die uitsluitend bij de Nederlandsche akkerbouwcentrale zijn georganiseerd, aan deze centrale. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aardap pelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 35 m.M. vierkantsmaat, terwijl ook nat-rotte knollen moeten zijn verwijderd. Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen aardappelen, die, naar het oordeel van genoemde centrale, zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor vee voeder geschikt kunnen worden geacht, en partijen, die stukken bevatten, welke op an dere wijze dan bij het rotten of omwerken of wel door vreterij van insecten zijn ont staan. Nadat de laatste dagen de devalua tie van het Fransche ruilmiddel druk besproken was maar voorloopig' niet op komst werd geacht ofschoon de te rugkomst van den devaluïstischen ex- minister van financien Paul Reynaud de aandacht heeft getrokken, is het bericht van de devaluatie van den franc hedennacht plotseling gekomen. Door de Fransche en de Engelsche regeering en die der Vereenigde Staten zijn vannacht ongeveer gelijkluiden de nota's gepubliceerd, waarin de drie staten uitdrukking geven aan hun wil den vrede te handhaven en bij te dragen tot het herstel van de orde in de internationale economische betrek kingen. Zij willen een toestand schep pen, waarin de welvaart in de wereld en de levensomstandigheden der vol ken worden verbeterd. De Fransche regeering heeft in haar nota als haar meening uiteengezet, dat de gewensch- te stabiliteit tusschen de voornaam ste valuta's niet op solide basis ver zekerd is, zoolang niet een duurzame verhouding tusschen de verschillende staatshuishoudingen is hersteld. Zij heeft besloten haar parlement een herziening van haar devies voor te stellen. Het gehalte van dezen ge- devalueerden franc zal krachtens deze wet tusschen 49 en 43 m.g. goud van 0.900 fijn liggen. Vóór dezen maatregel bevatte de franc 66 m.g. goud. De waardevermindering is dus te stellen op ongeveer 1/3 van de oude waarde. Waarschijnlijk zal de koers van den franc worden 100 francs per pond sterling. De financieele commissie uit de Fransche Kamer komt Zondagmiddag bijeen, de Kamer zelf Maandagmorgen om negen uur. De wisselmarkten van Parijs, Lon den en New York zullen tot Dinsdag gesloten zijn. Hedennacht werd tegelijk met nota's in de Ver. Staten en Engeland gepubliceerd de volgende Verklaring van de Fransche regeering. De Fransche regeering, na tot overeenstem ming te zijn gekomen met de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland, geeft te zamen met hen uitdrukking aan den wil den vrede te handhaven, de vestiging van voor waarden te begunstigen die het best kunnen bijdragen tot herstel van de orde in de inter nationale economische betrekkingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft de wel vaart in de wereld te bevorderen en het leven der volken te verbeteren. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regee ring van Groot-Brittannië moeten in hun internationale monetaire politiek natuurlijk ten volle rekening houden met de eischen van binnenlandschen welvaart der Amerikaan- sche republiek en van het Britsche Empire, evenals de Fransche regeering natuurlijk rekening zal houden met soortgelijke over wegingen ten aanzien van de economie van het moederland en de overzeesche bezittin gen. Zij grijpen met genoegen de gelegenheid aan, die hun is geboden om opnieuw te be vestigen, dat zij de politiek willen voortzet ten die de laatste jaren gevolgd is en waar van een der voortdurende doelstellingen is, een zoo groot mogelijk evenwicht op de wis selmarkt te handhavenen niets te verzuimen, om te voorkomen, dat door een Amerikaan- sche of Britsche monataire actie dit even wicht wordt verstoord De Fransche regeering deelt met de regee ring der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot-Brittannië de over tuiging, dat de voortzetting van deze ge coördineerde politiek dienstig zal zijn voor de algemeene doelstellingen, die alle regeeringen zouden moeten nastreven De regeering, van meening zijnde, dat de gewenschte stabiliteit tusschen de voornaam ste valuta's niet op soliede grondslagen ver zekerd kan worden, zonder dat van tevoren de duurzame verhouding tusschen de ver schillende staatshuishoudingen is hersteld, heeft besloten aan haar parlement een her ziening van haar devies voor te stellen De regeeringen van de Ver. Staten, van Groot-Brittannië hebben, in de hoop dat zoodoende hechtere grondslagen voor de sta biliteit der internationale economische be trekkingen gevormd zullen worden, dit besluit gunstig ontvangen De regeeringen van de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk verklaren, dat het hun doel is gebruik te maken van de juiste maatregelen waarover zij beschikken om zoo veel mogelijk te vermijden, dat de nieuwe grondslagen der wisselkoersen die het resul taat zijn van de beoogde herziening, onder mijnd worden. Tot dit doel zullen de noodige besprekingen worden gevoerd met de twee andere regeeringen, alsmede tusschen de be- bevoegde instituten. De Fransche regeering is bovendien even als de regeeringen van de Ver. Staten en Groot-Brittannië overtuigd dat het welsla gen van de hierboven aangegeven politiek samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel. In het bijzonder acht zij het van het groot ste belang, dat onverwijld maatregelen zullen worden genomen om geleidelijk de huidige stelsel van contingenteering en controle op de wisselkoersen in te krimpen met het oog op de uiteindelijke afschaffing er van De Fransche regeering doet evenals de re geering van de Ver. Staten en van Groot- Brittannië een beroep op de medewerking der andere landen om te komen tot verwezen lijking der politiek zooals deze in deze ver klaring is geformuleerd. Zij rekent er op, dat geen enkel land zal trachten een onredelijk valuta-voordeel te behalen en daardoor het streven, dat de regeering van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk willen volgen, teneinde meer stabiele economische betrek kingen in te voeren, tegen te werken. De ministerraad heeft deze verklaring, zoo als er eveneens een te Londen respectievelijk te New-York is gepubliceerd, goedgekeurd en tevens zijn goedkeuring gehecht aan het on derwerp van een monetaire wet, waarvan het voornaamste oogmerk is de waarde van den franc, aan te passen aan den (ruidigen economischen toestand. Krachtens deze wet zal het gehalte van den franc komen te liggen tusschen 49 en 43 mil ligram goud van 900/1000 fijn. Voor de deva luatie bevatte de franc 66 milligram goud, zoodat de waardevermindering gesteld kan worden op 25.76 tot 34.85 procent (dus onge veer 1/3. Dit beteekent nog geen stabilisatie van den franc op een vast waardepeil. De definitieve waardevermindering zal moeten blijken uit het wetsvoorstel dat bij het parle ment zal worden ingediend. Egalisatiefonds moet de sterke koersuitslagen opvangen. Tot nader order zal een valuta- stabilisatiefonds, zooals dat in Engel land en Amerika reeds bestaat, en dat over 10 millioen francs zal kun nen beschikken, de regularisatie moeten verzekeren tusschen den franc en buitenlandsche valuta. Parlement Maandag bijeen, beurzen tot Dinsdag gesloten. Uit Parijs werd hedennacht geseind: De financieele commissie uit de Kamer zal Zon dagmiddag bijeenkomen. De Kamer zal Maandagmorgen om negen uur bijeenkomen. De wisselmarkten van Parijs, Londen en New York zullen Zaterdag en Maandag ge sloten zijn. Bij decreet van den minister van financiën zullen ook de goederenbeurzen te Parijs van heden af tot een nader vast te stel len datum gesloten zijn. Uit Parijs werd verder gemeld: Naar verluidt zullen franc, dollar en pond sterling binnen een zekere limiet worden ge stabiliseerd. De koers van den franc zal worden vast gesteld op 100 francs per pond sterling. (Tot nu toe bedroeg de koers van de franc in Londen omstreeks zeven en zeventig) Auriol licht de monetaire maatregelen toe. Te 1.15 uur hedenmorgen heeft de minis ter van Financiën, Vincent Auriol, de journa listen ontvangen en daarbij de volgende toe lichtingen gegeven op de monetaire maat regelen der regeering. Na zijn dank te hebben uitgesproken aan de regeeringen te Londen en Washington en in het' bijzonder aan Morgenthau en Ne ville Chamberlain zeide de minister: „De totstandgekomen overeenstemming is het gevolg van besprekingen, die onze re geering sedert Juni jl. heeft gevoerd. Zij be vestigt de denkbeelden, die wij reeds voor de beide Kamers hebben uiteengezet, geen een zijdige devaluatie, welke slechts een vorm is van monetaire oorlog en geen regeling zon der veiligheid, daar deze slechts een andere vorm van eenzijdige devaluatie is. De over eenkomst, die wij hebben gesloten, vormt den aanvang van een monetaire vrede welke de voorwaarde is voor den economischen en den menschenlijken vrede Zullen zich nog andere landen aansluiten? De overeenkomst tusschen de drie democratische regeeringen, waarbij zich weldra andere landen, met na me België, naar ik overtuigd ben, zullen aansluiten, zal door maatrege len onzer drie groote centrale ban ken worden voltooid, en zal leiden tot een evenwicht van den economi schen toestand. Hiertoe moesten wij echter onze munt aanpassen aan het niveau van anderen. Maatregelen tegen onrecht vaardige gevolgen. Het binnenlandsche gevolg zal zijn, een herleving van ons bedrijfsleven. De regeering wenscht sociale onrechtvaardigheden te ver mijden en een socialen vrede te consolidee- ren. Om aan dezen zorg het hoofd te bieden zal de regeering aan het parlement voorstel len 't goud tegen den dagkoers op te eischen, alsmede maatregelen ten behoeve van de kleine renteniers en oud-strijders en kleine pensioentrekkers te nemen, alsook de loonen aan de kosten van levensonderhoud aan te passen. Zij zal alles doen om een ongerechtvaar digde prijsstijging te voorkomen en daarbij gebruik maken van haar bevoegdheden op het gebied der douanerechten. Ik ben er van overtuigd dat deze oproep tot economischen vrede diepen terugslag in de wereld zal hebben. De regeering is er van overtuigd, dat parlement en openbare mee ning met terzijdestelling van zorgen van bin- nenlandsch-politieken aard haar zullen hel pen in haar taak van economisch herstel en bij haar vredeswerk, en zoodoende de hoop der volken te bevredigen. Geleidelijke afschaffing van deviezen-contingenteering en -controle noodzakelijk. Het te Londen gepubliceerde com muniqué doet mededeeling van de be sprekingen, die de laatste dagen heb ben plaats gevonden tusschen de Britsche, de Amerikaansche en de Fransche regeering, nadat deze laatste op de mogelijkheid had geduid dat zij tot een herziening van de waarde van de franc zou besluiten. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat de Britsche regeering in geen enkel opzicht verantwoordelijk is voor de monetaire maat regelen, die de Fransche regeering besloten heeft voor te stellen. Deze besprekingen zijn beperkt tot de drie landen, die op het oogenblik de internationale centra van financieele transacties zijn. Geen enkele wijziging van de Brit sche monetaire politiek vloeit er uit voort. Het pond sterling zal een vrij devies blijven dat niet aan het goud of aan eenig ander devies is gebon den. Wij willen aldus gaat de communiqué voort, duidelijk doen uitkomen, dat de Brit sche regeering niet opzettelijk als tegenmaat regel het pondsterling verder zal depreciee- ren. Het communiqué besluit verder, evenals in het Fransch is gedaan, met er op te wijzen, dat geen volledig herstel van den internatio nalen handel mogelijk is zonder geleidelijke loslating van het tegenwoordige contingentee- ringsstelsel en van de controle op de wissel koersen, en de Britsche regeering acht het van het grootste belang, dat alle landen zoo spoe dig mogelijk iets tot dit doel doen. Dank zij de baten uit andere ondernemingen werd een netto-winst geboekt van 91.850.19. Verliessaldo gedaald tot 4.218.562.62. Uit het zoo juist verschenen jaarverslag 19351936 van de Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. alhier blijkt, dat zoo wel de productie van ruwijzer als die van cokes, vergeleken bij het vorige boekjaar iets gedaald zijn. De levering van cokesovengas aan de omliggende gemeenten onderging echter een stijging van circa 500000 M3. De totale ruwijzerproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 256.411 ton (gemiddeld per dag 700 ton) tegen 261531 ton in het vo rig boekjaar. De cokesproductie bedroeg 268165 ton te gen 276114 ton in het vorige boekjaar. De gaslevering aan de omliggende gemeen ten bereikte een totale hoeveelheid van 12425119 M3. (v. j. 11906250 M3). waarvan ge leverd aan Velsen 5339656 M3. (v. j. 5538656 M3.)Beverwijk 2,840.415 M3 (v. j. 2.903.104 M3)., Krommenie 1.771.000 M3. (v. j. 1.669.700 M3.)Wormerveer 1.702870 M3. (v. j. 1.794.790 M3.) Haarlem 771.178 M3. (v. j. nihil). Uit deze cijfers blijkt, dat de vermeerdering der gaslevering slechts te danken is aan het feit, dat Haarlem weer gas van Hoogovens heeft afgenomen. Behalve Krommenie namen alle gemeenten minder af dan verleden jaar. De productie van bijproducten der kolen- distillatie bedroeg: Ruwe benzol 3.154 ton (V. j. 3.148 ton). Teer 9639 ton (v. j. 9674 ton). Ammoniumsulfaat 3578 ton (v. j. 3573 ton) In het afgeloopen boekjaar werden van den slakkenberg ruim 56000 ton slakken af gevoerd, welk kwantum bijna opweegt tegen de hoeveelheid slakken die gestort moest worden. De omvang van de productie van de Mekog was gedurende het laatste bemestingsseizoen lager dan gedurende het vorige. Op de bin nenlandsche markt werden voor het bemes tingsseizoen 19351936 stikstofmeststoffen tegen lageren prijs verkocht. Het bedrijf van de Cementfabriek IJmui den liet over 1935 na afschrijvingen een be scheiden winstsaldo, dat werd aangewend tot gedeeltelijke compensatie van het verlies der vorige jaren. Bouwwerkzaamheden en Uitbreidingen. In het afgeloopen boekjaar werd een aan vang gemaakt met den bouw van de fabriek voor het maken van centrifugaal in zand gegoten ijzeren buizen. Met dezen bouw wor den goede vorderingen gemaakt, zoodat ver wacht mag worden, dat de nieuwe fabriek eind 1936 in bedrijf zal komen. Nadat in de afgeloopen jaren de eerste ontwikkelingsphase van het bedrijf was af gesloten, nl. de verwerking van ertsen tot ruwijzer, waarbij de bijproducten en de vrij komende gassen nagenoeg volledig benut worden, zoodat een economische productie is verkregen, is door den bouw van de bui zengieterij een aanvang gemaakt met de verdere ontwikkeling van het bedrijf, die ligt in de verwerking van het ruwijzer tot eind producten. Deze verdere ontwikkeling is noodzakelijk, omdat de mogelijkheid om ruwijzer op de wereldmarkt te plaatsen, de laatste jaren veel beperkter is geworden en er geen' teekenen zijn, die op een verbete ring daarvan wijzen. Het is de overtuiging der directie dat zij door die ve'rdere ontwik keling ter hand te nemen, ook werken in het belang van ons land, dat met deze uitbrei ding van de industrieele werkgelegenheid zal zijn gebaat. Intusschen werden de werkzaamheden in de Proefbuizengieterij voortgezet De proef nemingen hadden een bevredigend verloop. Balans en Winst- en Verliesrekening. De balans per 21 Maart 1936 sluit met een bedrag van f 32575301.95, de winst- en verlies rekening met een bedrag van f 1.183420.34. Het voordeèlig saldo der bedrijfsrekening zonder afschrijving bedraagt f 798.936.38. De winst op exploitatie van grondbezit en wo ningen bedroeg f 1303051, de baten uit deel nemingen in aanverwante ondernemingen bedroegen f 371.453.45. Het totaal der afschrijvingegn op fabrieks- installaties op woningen bedroeg f 1.076646.56 Interest f 14923.59, zoodat het netto winst saldo bedroeg f 91.850.19. Dit bedrag is in mindering gebracht van het verliessaldo der vorige jaren, hetwelk dientengevolge op f 4.218.562.62 komt te staan. HUISHOUDONDERWIJS IN DE KNEL. Mevrouw J. v. d. Bergh van EysingaElias schrijft ons: In de gemeente Velsen blijft het huishoud- onderwijs in de knel: maar het groeit toch tegen de verrdukking in! Zonder subsidie, zonder giften, weten pen ningmeesteres, leeraressen en leerlingen het klaar te spelen dat de cursussen in naaien en knippen en in koken zich bedruipen. De inschrijvingen hebben plaats gehad: het succes is groot. Toch zijn er nog enkele cur sussen, zoowel voor ondergoed, bovengoed als Noteering van 25 September 1936. Spinazie per kist 1546 ct. Postelein per kist 2738 ct. Andijvie per kist 15—30 ct. Koolrapen per zak80 ct. Wortelen per kilo 23 ct. Bieten per kilo 3 ct. Komkommers per 100 f l^sE 5 Aardapeplen klei per kilo 24 ct. Snijboonen per kilo 1024 ct. Heerenboon^u per kilo 1018 ct. Roode kool per 100 f 3f 5 Savoije kool per 100 f 4. Bloemkool per 100 f 2f 8 Uien per kilo 2 ct. Prei per bos 6 ct. Sla per kist 1026 ct. Pieterselie per bos 16 ct. Selderie per bos 18 ct. Appelen per kilo 8—18 ct, Peren per kilo 824 ct. Pruimen per kilo 32 ct. Druiven per kilo 1824 ct Naar het A. N. P. verneemt, zijn bij de dé- bacle van de N.V. Weduwe Lakeman's Bank te Enkhuizen ongeveer 1200 crediteuren be trokken, die vorderingen hebben tot een be drag van ongeveer f 2.000.000. De voornaamste crediteuren zijn: de Levens verzekering Maatschappij „Arnhem", de eer ste Nederlandsche Levensverzekering Maat schappij, de Nationale Levensverzekering maatschappij en de Hollandsche Sociëteit voor Levensverzekeringen. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal slechts een vrij gering bedrag der vordering betaald kunnen worden. Door het slippen van een auto. Een personenauto, bestuurd door den heer J. G. van den A. slipte Vrijdagmiddag op den Rijksstraatweg te Hoog-Keppel en botste té gen eenige boomen Van de beide inzittenden kreeg de bestuurder e enzware hoofdwonde, terwijl de andere passagier met een zware her senschudding en een gebroken arm in be- wusteloozen toestand moest worden opgeno men. De auto, welke een kalmen gang had, werd zwaar beschadigd. Bestuurder op slag gedood. Op den onbewaakten overweg aan de Molenstraat te Beilen, is Vrijdagmid dag een personenauto door den snel trein, die omstreeks half drie uit Gro ningen vertrekt, gegrepen, hetgeen den bestuurder het leven kostte. De auto kwam uit de richting Beilen, het uitzicht in die richting wordt eenigszins be lemmerd door enkele huizen. De bestuurder van de auto, die langzaam reed, was, toen hij den sneltrein zag naderen, zoo onthutst, dat hij midden op den spoor baan den wagen tot stilstand bracht. Het ge volg was, dat de auto in den flank werd ge grepen en een eind verder versplinterd in de spoorsloot terecht kwam. De bestuurder van den wagen moet op slag gedood zijn. Het is de 41-jarige A. B. uit Win schoten. Een aantal vrachtauto's, waarop militairen zaten, die van de manoeuvres in Noord-Bra bant terugkeerden, reed op den Oostsingel te Delft, toen een der auto's bij het passeeren van een motorrijder meer gas gaf. Van den anderen kant naderde een wielrijder, de 19- jarige G. v. d. W. uit Delft, die met de vracht auto in aanraking kwam en daarbij de laad bak van den wagen tegen het lichaam kreeg en tegen den grond werd gesmakt. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Naar de schuldvraag wordt een nader onder zoek ingesteld. De heer Mendels heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Binnenlandsche Zaken: Heeft de minister zich op de hoogte ge steld van de malversaties die zich hebben voorgedaan bij het beheer van de geldmidde len van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm in de gewesten Limburg en Zeeland? Ls de minister in staat en bereid inlichtin gen te verstrekken omtrent aard en omvang dier malversaties met mededeeling tevens van de voorschriften regelende het beheer van de geldmiddelen en genoemd instituut en van de wijze en frequentie der controle die op dat be heer werd uitgeoefend? heeft de minister in het voorgevallene aan leiding gevonden te overwegen of in dat be heer en in die controle wijziging ware aan te brengen? sreëischt. Vrijdag stond voor de rechtbank te Assen terecht Eike V. uit Meppel, thans gedetineerd, wegens den moord op mevr. Rebecca Stern C'hottel te Meppel, waar zij als dienstbode in betrekking was. Op 3 Mei werd Meppel opgeschrikt door dezen moord, en er is nadien heel wat ge sproken over de omstandigheden, waaronder deze moord heeft plaats gehad. Het was n.l. algemeen bekend, dat mevr. Stern een zeer lastig persoon was. De deelneming met het meisje, dat deze daad in woede heeft uitge voerd, was algemeen. Het gebeurde op een Zondagmorgen. De heer Stem, echtgenoot van het slachtoffer, was op reis. Mevrouw Stern lag te bed. Zij ontbood het meisje bij haar op de slaapkamer en liet htaar schilderijen verhangen, waarbij zij het meisje telkens instructies gaf. Het meisje moet tenslotte zoo in woede zijn ontstoken, dat zij met een hamer op mevr. Stem is toegevlogen en haar verscheidene keeren met dit voorwerp op het hoofd heeft geslagen. Vervolgens is het meisje de deur uitgegaan en is met haar vriendinnetje gaan wande len als of er niets was gebeurd. Mevr. Stern was bewusteloos geraakt en werd later, badend in bloed, gevonden. De politie stond voor een raadsel, daar men er geen oogenblik aan dacht, dat het meisje den moord gepleegd zou hebben. Bij haar eerste verhoor ontkende zij iets van den moord te weten. De aanwezigheid van eenig bloed in haar schort verklaarde zij door te zeggen, dat zij zich had gesneden. Des avonds echter viel zij door de mand, toen ook in haar schoeonen bloed werd aangetroffen. Zij bekende toen volledig. Mevr. Stern is in den nacht van 4 op 5 Mei aan de gevolgen overleden. De Officier van Justitie eischte acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte een nader onderzoek naar verdachtes geestver mogens.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3