Menschenjacht BERICHT De geheimzinnige Gastheer BEVERWIJK Het sportterrein van de N. A. S. B. geopend. Feestviering bij het vorstelijk huwelijk. KENNEMER THEATER Het vraagstuk der radio distributie. De najaarsmarsch van „De Voortrekkers". HEEMSKERK MAANDAG 28 SEPT. 1936 SANTPOORT WIJK AAN ZEE FEUILLETON Veel sympathie voor de jonge vereeniging. De plaatselijke afdeeling van den Neder- landschen Arbeiders Sportbond zette Zondag de kroon op het omvangrijke werk, dat zij In haar eerste levensjaar heeft verricht, met de opening van het nieuwe sportterrein bij Tusschen wijk. Reikhalzend hadden de leden naar dezen gewichtigen dag uitgezien en er heerschte in de gelederen van de sportmen- schen een vreugdevolle stemming, al heeft de regen dan ook inderdaad krachtige po gingen aangewend om deze grondig te be derven. Dat is niet gelukt, want tegen den middag brak de zon door en tooverde gouden glans op struiken en boomen, die het terrein aan alle zijden omgeven. Er was bij de openingsplechtigheid groote belangstelling. Uit officieelen kring zagen wij burgermeester H. J. J. Scholtens en wethou der W. van Dok, benevens officials van den N.A.S.B. Talrijk waren ook de afgevaardig den van zustervereenigingen en van vrijwel alle bij den Beverwijkschen Bestuurdersbond aangesloten cultureele en sociale organisa ties. Nadat eerst op het terrein een generale repetitie was gehouden van de massa-oefe ning en de Jonge Pieter Jellen zich met aller lei spelletjes hadden beziggehouden, ver zamelden de talrijke belangstellenden zich voor het aardige clubgebouw. De voorzitter, de heer Onstenk verwelkom de hier de aanwezigen en richtte zich daarbij in het bijzonder tot den burgemeester en wethouder Van Dok. Spr. herinnerde er aan, dat het terrein een jaar geleden nog een wildernis was, maar hoe de leden door met volle ambitie te arbeiden, een zeer behoorlijk resultaat hadden weten te bereiken. Na te hebben gewezen op de fraaie successen die de dames- en heerenafd., voor het eerst uitkomend, in de districtswedstrijden had den weten te behalen, riep de voorzitter den financieelen, zoowel als den moreelen steun in van allen, die deze jonge sportbeweging een goed hart toedragen. Tenslotte dankte hij allen, die hun beste krachten aan de inrichting van het terrein hadden gegeven, in het bijzonder de heer J. Stad, die volgens spreker, als het ware dag en nacht aan de verwezenlijking van het ge stelde doel heeft gearbeid. De heer W. van Dok verheugde zich er in, dat er in dezen tijd jonge menschen zijn, die een ideaal nastreven, immers de jeugd wordt in de ergste mate het slachtoffer van de crisis. In de totstandkoming van dit sportterrein zag spr. een plaatselijk belang. Op dit terrein kan meer gebeuren, dan be oefening van sport alleen. Als wethouder sprak de heer Van Dok een woord van felicitatie namens het gemeente bestuur. Onder applaus heschen twee Jonge Pieter Jellen de vlag van den N.A.S.B. Achtereenvolgens voerden nu nog het woord vertegenwoordigers van het hoofd- en districtsbestuur, de zangvereeniging „De Daad", de plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P., district 5 en 9 (voetbal), de V.A.R.A., den Beverwijkschen Bestuurdersbond, de A. T. C., het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeeling Haarlem en van de Jonge Pie ter Jellen te Santpoort. Alle sprekers gaven uiting aan hun vriend schappelijke gevoelens en vrijwel allen lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van ge schenken van practischen aard, namelijk geld gebruiksvoorwerpen of sportartikelen. Na een dankwoord van den voorzitter zong de Zangvereeniging „De Daad" met veel suc ces eenige mooie liederen, gevolgd door het optreden van de turnafdeeling met een mas sale oefening, vrije oefeningen, dames en les- oefeningen van de kleutergroep. Daarna werd de eerste competitiewedstrijd op het nieuwe terrein gespeeld tusschen Noad (Beverwijk) en P.A.K. (Purmerend). Het terrein was nog moeilijk te bespelen en zeer effectvol. PAK wist zich door grootere routine het beste aan te passen. Het einde kwam met een 41 overwinning voor de gasten. In de rust trad de A.J.C. op met eenige dansen. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. Vrijdagavond heeft de Beverwijksche Dam club haar jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden. Uit de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat de Damclub op een goed vereenigingsjaar mag terugzien. Het bestuur werd in zijn geheel bij accla matie herkozen, terwijl het werd uitgebreid met een 2en penningmeester en een com missaris. Besloten werd de onderlinge competitie in twee klassen te spelen volgens een nieuw systeem, waarbij promotie- en degradatie wedstrijden vervallen. VOORSTEL INZAKE DE RADIODISTRIBUTIE. De raadsfractie van de R.K. Staatspartij heeft den raad voorgesteld het concept-besluit van het voorstel van B. en W. inzake radio distributie als volgt te lezen: de raad besluit, B. en W. te machtigen, na de Commissie van Openbare Werken gehoord te hebben, tot het aangaan van een overeen komst met een nader op te richten N.V. Radio distributiebedrijf „Beverwijk". Plannen van „Koninginnedag". De Vereeniging tot viering van den verjaar dag van H.M. Koningin Wilhelmina houdt zich reeds bezig met plannen tot feestelijke viering van het aanstaand vorstelijk huwelijk, dat omstreeks Februari zal plaats vinden. Reeds zijn verscheidene commissies gevormd, die de onderdeelen van het programma zullen voorbereiden. Deze commissies zijn als volgt gevormd: Opening (carillon, herauten, aubade enz.) H. Blaauw, (voorzitter), D. G. Minkema. Aubade van zangers en zangeressen, H. A. J. J. v .d. Bergh (voorzitter), dagelijksch be stuur der vereeniging. Kinderfeesten, bioscoopvoorstelling trac- tatie, blijvend aandenken: H. Blom (voorzit ter), D. Dangermond, A. van der Giessen en Th. Luypen. Voetbal, zweefvliegen: L. Verbunt, (voorzit ter), P. Reymer. Lichtstoet en reclameoptocht: P. van Wijn gaarden (voorzitter), H. Blauw, D. M. G. Bot- terop, A. Bredewold, D. Meyran, Joh. Coppens. Kerkconcert en Avondfeesten: A. Bredewold (voorzitter), H. A. J. J. v. d. Bergh, H. Blom, H. Blaauw en A. v. d. Giesen. Vuurwerk: D. M. G. Botterop (voorzitter) en P. Reymer. Deze commissies zullen op Vrijdag 9 October een vergadering houden, waarin de plannen nader zullen worden besproken, terwijl tevens de begrootingen zullen worden behandeld. ALG. NED. GEHEELONTHOUDERS - VEREENIGING. In de Vrijdagavond gehouden ledenverga dering van den A.N.G.O.B. werden mevrouw Berghuis-de Greep en de heer P. Zeth be noemd tot afgevaardigden naar de najaars vergadering van de Noord-Hollandsche Pro- pagandacomimissie. Bij de vaststelling van het winterprogram- ma werd besloten, in November en Februari z.g. bonte avonden te organiseeren, waarbij er naar gestreefd zal worden, zooveel moge lijk plaatselijke artisten te laten optreden. Tenslotte werd de beschrijvingsbrief voor de najaarsvergadering behandeld. BEKERWEDSTRIJDEN UITGESTELD. De bekerwedstrijden van de Beverwijksche Jeugdluchtvaartelub, die Zondag zouden wor den gehouden, moesten door het zeer ongun stige weer worden uitgesteld. Des middags, toen het weer belangrijk ver beterd was hebben de jongelui in het fraaie duinterrein van den heer E. Belinfante hun modellen nog een aantal vluchten laten maken. HET WINTERPROGRAMMA VAN HET INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Het winterprogramma van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is als volgt sa mengesteld: Dinsdag 3 November spreekt de heer D. A. van Eek, uit Leiden, over „Het socialisme en de persoonlijke levenshouding". Woensdag 13 Januari houdt de heer Z. Stokvis, uit Den Haag, een lezing met licht beelden over het onderwerp: „Spanje, het land der luchtkasteelen?" Voorts bestaan er plannen, om in den ko menden winter een z.g. „Plancursus" te hou den, waarop onderdeelen van het Plan van den Arbeid aan een nadere beschouwing zul len worden onderworpen. De Arbeiders-Avondschool van het Insti tuut waarvoor zich 25 leerlingen hebben aan gemeld, zal Dinsdag 29 September beginnen, Leider van den cursus is de heer Hilvers, uit IJmuiden. De lessen zullen waarschijnlijk in de school aan het Moensplein worden gege ven. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat de geldinzameling, die de A.J.C.'ers voor „Zon en Vrijheid" hebben gehouden f 105 heeft opgeleverd. Een belangrijk deel van dit bedrag komt ten goede aan de werkkampen voor de werklooze jeugd. v/anaf VRIJDAG (Adv. Ingez. Medj Welke vennootschap krijgt de opdracht? Ook de heer J. Visser, lid van den gemeen teraad, heeft den raad een amendement doen toekomen op het voorstel van B. en W. inzake de radiodistributie. De heer Visser stelt name lijk voor, onderstaand besluit te nemen: De raad enz. kennis genomen hebbende van het door B. en W. ontworpen contract inzake radiodistributie, van meening, dat dit voor de gemeente wel te aanvaarden is; van oordeel echter, dat het gewenscht is, den gemeenteraad in het openbaar een be sluit te doen nemen, aan welke naamlooze vennootschap de opdracht verstrekt zal wor den; besluit B. en W. te verzoeken zoo spoedig mogelijk met belanghebbenden te onderhan delen en met nadere voorstellen in den raad te komen. BRIDGECLUB OPENDE HET SEIZOEN. De Beverwijksche Bridgeclub heeft het nieu we seizoen geopend met een open drive in het Kennemer Hotel. De uitslagen waren: 1. de heer en mevr. G. W. P. Stoutenbeek, 47 1 ,'2 pnt.; 2. mevr. Ragut en de heer Post, 48 pnt. Oneven lijn: 1. mevr. Van Driel en de heer Ragut, 44 1/2 punt.; 2. de heeren Ir. Spruyt en Schouten, 47 1/2 pnt. Afd. B„ even lijn: 1. de heeren v. d. Broek en Wijbringa, 38 pnt.; 2. de heeren Hagers en Driessen, 51 1/2 pnt. Oneven lijn: 1. de heer en mevr. Prins, 44 pnt.; 2. de heer en mevr. v. d. Ploeg, 47 1/2 pnt. Voor de eerste maal werd gespeeld volgens het vereenvoudigd Scheveningsch systeem, dat een verbetering bleek te zijn. HET REGLEMENT VAN ORDE. De raadsfractie van de R.K. Staatspartij heeft den gemeenteraad voorgesteld aan het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad het volgende artikel toe te voegen: Art. 25aVoor den afloop der vergadering stelt de voorzitter de leden in de gelegenheid mededeelingen of vragen te doen, in het be lang der gemeente. 2. Onderlinge discussie over zoodanige me dedeelingen of vragen door de leden wordt niet toegestaan. 3. Tusschen het lid, dat de mededeelingen of vragen doet en Burgemeester en Wethou ders is discussie toegestaan. Mocht een der andere leden van den raad in de discussie be trokken worden, dan wordt ook dit lid voor een persoonlijk feit het woord verleend. HANDELSAVONDSCHOOL „DE HANZE". Na gehouden examen zijn tot de eerste klasse van de Handelsavondschool „De Han ze", waarvan de nieuwe cursus weldra zal be ginnen, de volgende leerlingen toegelaten: H. de Bie, J. Kuys, H. Meyer, M. Passchier, M. de Weerd, M. Aris, A. de Beer, L. Boon, J. Duyn, P. de Goede, G. Kleyne, E. Koopmen, W. Lamers, G. van der Leden, J. Meyer, A. van Ncort, H. Schoone, J. Timmer, J. Vessies en P. Weel. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. Wolde Mariam, de Abessynische gezant te Parijs, heeft zijn onder werping aan Italië aangeboden. Na een schriftelijke verklaring onderteekend te hebben brengt Wolde Mariam den fascistischen groet voor den Italiaanschen ge zant te Parijs, Cerruti. De regen was spelbreker. Zondagmorgen waren talrijke wandelaars, die aan den Najaarsmarsch van de wandel- sportvereeniging „De Voortrekkers" zouden deelnemen, aan den start bij hotel „Oud Meerenstein" verschenen. De regen stroomde uit een loodgrijzen lucht, die ook voor het verdere deel van den dag niet veel goeds voorspelde. De vooruitzichten kwamen het bestuur zoo ongunstig voor, dat besloten werd, den tocht een week uit te stellen. DE INSTRUCTIE VAN DEN ONTVANGER. De heeren K. Steyn en J. P. Muntjewerff, leden van den gemeenteraad, hebben den raad een tweetal amendementen doen toekomen op de door B. en W. aangeboden instructie voor den gemeente-ontvanger. Zij hebben namelijk voorgesteld artikel 12 te lezen als volgt: Hij zendt op den eersten werkdag van iedere week aan B. en W. een staat van gedane ont vangsten en uitgaven over de vorige week. Artikel 4 te lezen als volgt: Hij is verplicht zoo spoedig mogelijk na de aanvaarding van zijn betrekking en verder zoo dikwijls dit noodig mocht zijn, aan den gemeenteraad een voordracht van twee meer derjarige personen te doen, waaruit deze er één kiest, om den ontvanger bij ziekte of af wezigheid te vervangen. De bepanlingen, in deze instructie vervat, zijn mede van toepassing op dezen vervanger. R. K. LAND- EN TUINBOUWBOND. Vrijdagavond vergaderde de R.K. Land- en Tuinbouwbond, in het R.K. Vereenigingsge bouw onder voorzitterschap, van den heer R. Beentjes. Het jaar is voor de tuinbouw, zoo merkte de voorzitter in zijn openingswoord op nog vee. slechter geweest dan de voorafgaan de jaren. Vervolgens kwam aan de orde be- spj reking algemeene vergadering. Bij de ver kiezing van den algemeenen voorzitter zal de candidatuur van den heer M. P. v. d. Weide uit Zevenhoven door de afdeeling worden ge steund, doch de afgevaardigde naar deze ver gadering, zal niet met een bindend mandaat worden gezonden. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering, welke op Maandag 28 September a.s. te Haarlem wordt gehouden, werd benoemd de heer A. J. Schuit. De voorzitter vroeg bij de leden de aan dacht voor de Tuinbouwwinterschool te Be verwijk. De cursus begint met 1 October. Voor belangstellenden loggen prospectls ter inzage. Ook werd bij de leden de belangstelling ge vraagd voor het verzoek van de afdeeling Uitgeest, om gezamenlijk een cursus in boek houden voor den a.s. winter te houden. Hier aan kunnen deelnemen allen boven 15 jaar. De inkoopcommissie bracht verslag uit van haar bemoeiingen. De levering van spinazie- zaad is opgedragen aan de firma G. Klaasse, Omtrent het inleveren van bloembollen voor de saneering zal de afdeeling er bij het het hoofdbestuur op aandringen, om op de a.s. groote vergadering de persoonlijke mee ning van de aanwezige leden te vragen. Bij het eonde der vergadering werd door kap. Perquin nog een duidelijke uiteenzetting gegeven van de bedrijfsradenwet. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. Op Donderdag 1 October a.s. des voormid dags te 9.30 uur is de Commissaris der Konin gin voornemens een kort bezoek, zooals elke 4 jaar gebruikelijk is, aan deze gemeente te brengen. Na Heemskerk volgt Uitgeest en Limmen. POLDERVERKIEZING. Op Woensdag 7 October a.s. zal in café „De Zon" te Heemskerk een stemming plaats heb ben ter verkiezing van een lid van het Dage lijksch Bestuur van den polder „De Noorder buitendijken" in de vacature P. Glijnse (pe riodieke aftreding). A.D.O.—D.S.S.H. (3—4) A.D.O. heeft één invaller voor Zonneveld voor wien Welboren meespeeld. Hierdoor is de voorhoede eenigszins gewijzigd. Direct na het begin ontwikkelt zich een levendig spel Na vier minuten krijgt Brasser een mooie kans, welke hij mist; de bal belandt bij Koop man die ook naast schiet. De Haarlemmers voeren het tempo flink op; de A.D.O. achter hoede krijgt het zwaar te verantwoorden. Uit een hunner aanvallen weet Haukes te scoren (0—1). De aanvallen van D.S.S.H. blijven zeer gevaarlijk; het duurt niet lang of Haukes heeft op goede wijze den voorsprong ver groot (02). Hierna weet A.D.O. zich uit de omknelling los te maken; zij valt goed aan. Uit een aanval van lings scoort Brasser fraai tegen (12). Na de hevatting is A.D.O. sterker. Goos sens in het D.S.S.H.-doel moet meermalen handelend optreden. Juist in deze periode van A.D.O.-overwicht wordt haar een uitval noodlottig, want als Harmens er tusschen uit trekt en goed door geeft naar Bosdijk, schiet deze no. 3 in de touwen (1—3). A.D.O. weet met een goeden tegenaanval te beantwoorden, waarbij Bras ser den achterstand weet te verkleinen (23). Direct hierop is het Brasser, die voor de derde maal scoort wat echter door den scheids rechter wordt geannuleerd.. Op gelukkige wijze maakt Haukes een vierde doelpunt voor D.S.S.H. (24). Tegen het einde brengt Wel boren uit een een voorzet van rechts den stand op 3—4, waarmee het einde komt. A.D.O. aW.S.V.a 0—3 HEEMSKERK. Geboren: Emma Maria, d. v. J. van Tunen en A. Beentjes; Cornells Gerard us Johannes, z. v. P. Stroomer en A. H. Besteman. Gehuwd: Hendr. Kluft, 25 jaar, alhier en, Hedr. Berkenkamp, 22 jaar te Velsen. SANTPOORT—ONZE GEZELLEN (3—2). Nadat Santpoort door toedoen van Gerrits en De Jong met de rust met 20 de leiding had, wist laatstgenoemde 10 minuten na de hervatting den stand op 3—0 te brengen. Santpoort nam de zaken nu kalmer op, waardoor Onze Gezellen in den aanval kwamen. Ze wisten Kochx tweemaal te pas- seeren, doch de gelijkmaker bleef uit, zoodat Santpoort met 32 won. R.K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Santpoort II van de R.K. Staatspartij houdt op Dinsdag 29 September a.s. in de „Campagna", Dennenweg, een pro- pagandavergadering des avonds 8 uur. Op de agenda komen o.a. voor: Bespreking wenschen t.a.v. het bijzonder program van actie der R.K.Staatspartij en „Praatuurtje" met den heer A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer. Ter afwisseling zal er een film worden vertoond. BEVESTIGING VAN DS. D. J. HASPELS. Zondag 27 Sept. is te Wamel-Dreumel (Betuwe) Ds. D. J. Haspels tot voor kort hulp prediker der Ned. Herv. gemeente alhier, be vestigd tot predikant. Deze bevestiging geschiedde door Ds. F. J. J. Loeff emeritus predikant te Den Haag, die voor zijn bevestigingspredikatie uit het Evan gelie van Johannes tot tekst gekozen had: „Hij, die Mij dient, volge mij." Behalve vele familieleden en vrienden van den bevestigden predikant was ook een de putatie van een 50-tal ingezetenen uit zijn voormalige gemeente bij deze plechtigheid tegenwoordig. Des middags heeft Ds. Haspels zijn intree- predikatie gehouden waarvoor hij tot tekst had Rom. 1 vs. 16 en tot slot den Kerkeraad en Kerkvoogden, de Ringpredikanten en de Wijk aan Zee en Duinsche deputatie dank gebracht. NIEUWE UITGAVEN. De Duitsche herbewapening door J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Van de hand van generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant b. d. van H.M. de Koningin verscheen bij Moor man's Periodieke Pers N.V. te Den Haag een publicatie, getiteld „De Duitsche herbewape ning". De heer Van Voorst tot Voorst, die een nauwkeurige studie van de bewapening en de uitrusting van het Duitsche leger maakte, geeft in deze brochure in de eerste plaats een beknopt overzicht van de voorgeschiedenis der Duitsche herbewapening. De schrijver vraagt voorts o.m. de aandacht voor de organisatie van de Duitsche weermacht en de legersterkte. Hij berekent, dat Duitschland in 1937 over on geveer anderhalf millioen volledig geoefenden en tweeëneenhalf millioen man aanvullings troepen kan beschikken. De sterkte aan vol ledig geoefenden kan in den loop van 1938 gelijk worden aan die van het Duitsche leger, dat in 1914 te velde rukte. Bovendien zet de schrijver uiteen, dat door de groote toeneming aan bewapening de gevechtskracht van het leger naar verhouding van die van 1914 zeer gestegen is. Verder wordt in eenige hoofd stukken de aandacht gewijd aan de uitrusting van het leger en de strategische beteekenis van spoorbanen en autowegen in Duitschland. Tenslotte betoogt de schrijver, dat de inrich ting der nieuwe Duitsche weermacht zich in het bijzonder leent voor het uitvoeren van de operatieve verrassing en de strategische over valling in oorlogstijd, aan welke beschouwing hij een pleidooi voor een sterke Nederlandsche weermacht vastknoopt. De brochure is van eenige foto's van Duit sche gevechtswagens en geschut voorzien. „De Wonderbloem" heet de kinderoperette van A. L. W. Voerman, naar een tekst van Jo Mulder, die bij W. J. Thieme en Cie in Zutfen is verschenen. Muziek en tekstboekje zijn afzonderlijk uit gegeven. Het werkje is geschreven voor veer tien hoofdrollen, benevens koor en figuran- tjes. W. Huygens: Kentering en be zinning. H. D. Tjeenk Willink Zoon, Haarlem. Van de hand van W. Huygens is het boek met bovenstaanden titel verschenen, 't Boek behandelt de volgende onderwerpen. Het souvereiniteitsvraagstuk in de staatsleer; de staatssouvereiniteitsleer; de rechtssouverei- niteitsleer; historisch overzicht; de gemeen- sehapssouvereiniteit; organisatorisch beeld. Het boek wordt besloten met een socialistisch nawoord. door ELSA KAISER. 12) William had een moe gebaar. „Neen, liegen deed hij niet, hij zeide dat de waarheid niet gezegd kon worden, het was een geheim dat hij voor zich moest houden en hij hoopte dat ik het nooit te weten zou komen. Ik moest eenvoudig met de mededeeling genoegen nemen". „En het landgoed?" vroeg Lutton. „Van het landgoed sprak hij niet, maar ik vermoed dat ook dit verloren is. dat spreekt toch welhaast vanzelf". „Maar dat is verschikkelijk, dat is onge hoord! Je hebt het recht te weten wat er ge beurd is. Je moet hiertegen optreden!" riep Lutton verontwaardigd. „Wat moet ik doen? Ik heb immers geen enkele houvast. Ik weet nergens te beginnen. Ik sta daar en ik weet niet eens wat ik ervan moet denken. Toch is het verlies van het vermogen nog niet eens het ergste". „Wat is er dan nog meer?" vroeg Lutton. „Het ergste is dat ik angst heb om vader. Hij ziet er vreeselijk uit en het geheim dat hij mij niet zeggen wil, drukt hem als een last. In twee maanden is hij zóó oud geworden dat ik vrees dat hij binnen het jaar zal sterven". „Heb je geen enkel vermoeden, niet het ge ringste idee, waar je moet zoeken?" „Neen, ik heb niet het minste idee. Maar luister, ik heb je verteld dat er bij den hollen weg een man vermoord werd, de oude James, de rentmeester". „Ja, ga voort". „In 't eerste oogenblik was ik zoo ontsteld dat ik niet dadelijk wist wat te doen. Moest ik de hulp der autoriteiten inroepen of niet? Ik overlegde met den opzichter en wij be sloten tot den anderen morgen te wachten. Vanmorgen heb ik den stap gedaan, ik liet den veldwachter komen en deze zorgde voor de rest. Er kwam een parket dat met mij samen de plek van het misdrijf onderzocht. Wij vonden echter geen spoor van een worste ling. Het vreemde is dat 't slachtoffer is ge stikt of gewurgd en toch was er niets aan zijn hals te zien. De dokter heeft het lijk onder zocht maar kon geen kenteekenen vinden die absoluut op wurging wezen. Ik verzocht de politie de zaak zoo stil mogelijk te onderzoe ken in verband met den toestand van mijn vader". „En heb je nog andere dingen aan de politie verteld?" „Neen, ik vond dit feit genoeg en boven dien, de politie houdt niet van vage geruch ten en aanduidingen of zwevende vermoedens (die ik ook niet eens heb). Zij deden mij na tuurlijk allerlei vragen maar ik kon op geen van allen antwoorden, ik kon niets vertellen, ik weet niets", besloot William moedeloos. „En wat heb je hiervan aan je vader ver teld?" vroeg Lutton. „Ik heb hem voorloopig gezegd dat James ernstig ziek is en niet kan komen. Wonderlijk genoeg scheen vader weinig nieuwsgierig. Hij zei „O, zoo, hé, is het waar?", dat was alles en toen begon hij over iets anders. Maar nu ik weet dat het vermogen verloren is komt mij den geheimzinnigen dood van James nog vreemder voor. Wist hij van dit alles af of wist de moordenaar dat James alles wist? Zou hij vader nu bedreigen of zou vader van niets weten?" De jonge man zuchtte en legde het hoofd in de handen. „Ik ben half krankzinnig van al deze vragen en ik sta in een doolhof, ik zoek naar een uitweg, naar een oplossing, maar vind die nergens". „Wat is er met den dooden James gebeurd? Heeft men het lijk vrij gegeven?" vroeg Lut ton. William keek zijn vriend aan. „Ja, nadat de politie de foto's had gemaakt heeft zij toe stemming tot de begrafenis gegeven, morgen ochtend zal deze in alle stilte plaats hebben". Lutton dacht een poos ingespannen na. „Heb je heusch geen enkele aanwijzing of vermoe den?" vroeg hij toen. „Neen, ik begrijp alleen dat dit alles met elkander in verband staat, het verlies van het geld, den dood van James, de hond, ja, zelfs het schrikken van de paarden bij den hollen weg, de stemmen, het sinistere fluiste ren dat ik 's nachts op de binnenplaats hoorde „Het spook", voegde Lutton er aan toe. William boog zich over de tafel naar zijn vriend toe en met zijn oogen in die van Lut ton zei hij nadrukkelijk. „Het was geen spook, het was een mensch, een levend mensch en ik weet zeker als ik dien kerel in mijn handen heb, dat ik de oplossing van alles heb ge vonden!" Lutton zat opeens heel recht. Hem waren de woorden van den heer ouden heer Kings ingevallen, de woorden die hij in zijn slaap had gesproken: „Wees voorzichtig, hij zal je doodenHet gaat om het leven en de toekomst. HOOFDSTUK V. Het was heel laat in den nacht toen de beide vrienden scheidden. De jonge Kings was moe, den geheelen dag was hij op de landerijen geweest, en des avonds de vreeselijke tijding. De arme jongen wist niet meer hoe hij het had en wat hij zou moeten beginnen. De beide vrienden hadden lang overlegd maar zij konden geen enkel aanknoopingspunt vin den, tenslotte waren zij gescheiden met de afspraak beiden goed te zullen opletten en voor alles op hun hoede te zijn. Lutton had William voorzichtig medegedeeld dat hij den beroemden detective Dennis een brief had ge zonden. Hij was half en half bang geweest, dat William dit niet goed zou keuren, maar integendeel, William had zich zeer verheugd getoond en had Lutton nogmaals verzekerd dat hij geen middel onbeproefd zou laten om achter het geheim te komen. Hij was dus met iedere hulp, mits het maar geen ruchtbaar heid gaf, ingenomen. „Als deze Dennis ons maar wil helpen, misschien denkt hij dat ik een sprookje vertel". „Neen, neen, je vergist je", was Lutton's antwoord, „voor zoover ik Dennis ken is dit juist iets voor hem, hij houdt van deze ge heimzinnige dingen en het zal hem buitenge woon interesseeren op welke manier het ver mogen verloren kan zijn gegaan. Maak je dus daaromtrent geen zorgen, hij is bovendien een heel goede vriend van mij". Nadat William de kamer had verlaten bleef Lutton een poosje stil zitten nadenken over alles wat er in dit huis gebeurde. Hij was klaar wakker en voelde zich frisch en uitgerust als of er niet een geheelen dag van spanning voorbij was gegaan. Hij brandde van onge duld om aan de oplossing van het raadsel te beginnen en de catastrofe die zijn vriend be dreigde, te helpen afwenden. (Wordt vervolgd}

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6