HET NIEUWE AVONDBLAD Het Koning Willemshuis wordt verkocht. Een Hondenleven BARKER'S BEHANG 21e 'JAARGANG Nd. 279 WOENSDAG 30 SEPT. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Het visscherijbedrijf en de goedkoopere gulden. Gevolgen reeds merkbaar. De Bijbeltentoonstelling. Einde van een roemrijke geschiedenis en een kwijnend beslaan. den Baas toegeblaft. Nieuwe Serie. Maakt Uw kamers gezellig met Eerste Schotensche Papierhandel Zoolang de voorraad strekt handhaving der prijzen voor alle Sport artikelen. DE SPORTHOEK, WIJKERSTRAATWEG 29, VELSEN-N. TELEFOON 2071 (bij de pont). Ook voor ROOKARTIKELEN. De inbraak aan den Stations weg. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Betere positie voor den export. De vrije markt is niet de eerste plaats, waar men in den regel de gevolgen van de veran dering van de een of andere muritpolitiek on dervindt. In IJmuiden heeft men reeds eenige malen met een dergelijk gebeuren rekening- moeten houden; noch de bij waardevermin dering van het pond, noch bij die van Bel gischen of Franschen frank heeft de markt als een schok gereageerd, ofschoon de ge volgen voor den exporthandel geleidelijk zeer goed merkbaar waren. Op de vrije markt als IJmuidens „visch- beurs" zijn er te veel factoren, die de prijzen beinvloeden, dan dat een plotselinge waarde vermindering van de een of andere munteen heid daarop van invloed kan zijn. Bovendien zijn er nog te veel andere factoren, die niet door den vischhandel, maar door de regee- ringspolitiek geleid worden, die een rol van beteekenis spelen. Bij dit alles komt nog, dat onze markt geen bepaalde exportsoorten kent. Deze soorten zijn feitelijk alleen kabeljauw, koolvisch en hake, maar dan ook alleen, wanneer deze soorten in ruimen voorraad aanwezig zijn, tenminste wat de beide eerstgenoemde visch soorten betreft. Een zuiver exportartikel is feitelijk alleen de hake, die in ons land haast niet gegeten wordt. Zeer zeker is ook de tong een belangrijk uitvoerproduct, maar ook het binnenland gebruikt tamelijk veel tong, zoodat deze vischsoort niet als een zuiver uitvoerpro duct kan worden aangemerkt. t Al deze omstandigheden leiden er toe, dat onze vischmarkt een schokkende gebeurtenis als wij deze week hebben beleefd, niet als een schok heeft gevoeld en deze eerste twee da gen van de week vrij onverschillig over zich heen heeft laten gaan. Wanneer er iets bijzonders was ge beurd, dan had dit alleen bij de tong- prijzen kunnen zijn, in verband met de door de Fransche regeering ten opzichte van de Fransche valuta ge nomen maatregelen. En wanneer niet vóór den eerstvolgenden marktdag onze gulden van zijn gouden voet stuk was gerold, zouden de gevolgen van de waardevermindering van den Franschen frank merkbaar zijn geweest. Maar dan ook alleen dan, wanneer er een ruime tongaanvoer was geweest. Ongetwijfeld hebben onze exporteurs op Frankrijk een angstigen Zaterdag gehad. Want niet alleen dreigde hun ondanks alles nog steeds winstgevend monopoliebedrijf door de waardevermindering van den frank ineen te storten; ook het feit, dat hun uitstaande vorderingen met ca 30 pet, in waarde achter uit gingen had voor velen een groote schade post kunnen zijn. Of onze Fransche exporteurs hun bedrijf op denzelfden voet zullen kunnen voortzet ten, hangt af van de koers, die het buiten land voor onzen gulden zal vaststellen. Wan neer de waardevermindering van den gulden geen gelijken tred houdt met die van den frank, wordt het er voor hen niet beter op, want hun positie is niet zoo machtig, dat zij de prijszetting van de tong in hun macht hebben. Althans nu niet meer. Want Engeland is er ook nog. Dit land heeft door de heffing van een invoerrecht van 10 pet. voor ons land den invoer vrijwel onmogelijk gemaakt. Voor ons land. ter voor Denemarken. Uit genoemd land worden nog steeds groote hoeveelheden ver- sche visch in Engeland ingevoerd. In Billings gate bijvoorbeeld worden dagelijks eenige duizenden manden visch, in hoofdzaak groote en middelschol uit Denemarken aangevoerd. De invoer uit ons land daarentegen is van geringe beteekenis. Zulks als gevolg van het valuta verschil. De nemarken, dat aan het pond vastgesnoerd zat, devalueerde tegelijk met het pond en heeft daarvan in ruime mate geprofiteerd. De visch in IJmuiden was veel te duur om naar Engeland te worden geconsigneerd en het was in hoofdzaak alleen tong, waarvan nog een vrij behoorlijk kwantum ten uit voer kwam. Nu de handicap van het valutaverschil grootendeels wordt opgeheven, krijgt onze export weer een kansje. En daarom is het, dat een daling van de tong-prijzen niet ver wacht kan worden doordat de Fransche ex porteurs in een ongunstige positie zijn ge komen. Het Engelsche invoerrecht van 10 pet. is thans niet meer zulk een groote belemme ring, vooral niet voor tong, om tot ruimer za ken met de Pibels, de Bennets, de Baxters enz. te komen. En als de reeders er voor zor gen dat er wat meer grove schol aan de markt komt, zal ook in dit artikel ongetwij feld een ruimer export komen. Het is waar, dat Engeland zijn visscherij beschermd heeft niet alleen door een in voerrecht van 10 pet. maar ook door een con- tingenteeringsstelsel. Maar het contingent, aan ons land toegestaan, is zoo ruim, dat er gerust per jaar eenige millioenen kilo's meer zouden kunnen worden uitgevoerd dan thans. Ook onze uitvoer naar Duitschland en België komt er ongetwijfeld door de waarde sermindering van den gulden beter voor te staan. De naaste toekomst zal het moeten leeren of onze uitvoer naar deze landen een voordeel van eenige beteekenis uit deze waar de vermindering zal kunnen putten. Veel hangt af van den aanvoer, die veel ruimer zal moeten worden, wil onze uitvoerhandel ten volle van zijn gunstiger positie kunnen pro- fiteeren. En die veel ruimer worden kan, om dat er een ruimer afzetgebied is gekomen. De eerste symptomen van den nieuwen tijd waren gisteren reeds merkbaar. Summa summarum: voor IJmuiden's vis scherijbedrijf zijn de vooruitzichten thans beter dan op eenig ander tijdstip gedurende de crisis. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP Op de makreelvisscliei'ij. De Schooi'l is naar zee gegaan om in het Noorden de ma- kreelvisscherij uit te oefenen. Netten verspeeld. De stoomtrawler Ger- berdina Johanna heeft op zijn laatste reis drie netten verspeeld. Na reparatie vertrokken. De Belgische kotter A 10 die met een Deensche bemanning de snurrevaadvisseherij Uitoefent is eenige dagen alhier binnengeweest om te reparee- ren. Na ijs te hebben geladen, is het vaar tuig weer naar zee vertrokken. OPENING BAZAR. De bazar in de school aan de Pres. Kruger- straat ten bate van de bewaarschool van Volks onderwijs zal hedenmiddag 3 uur door burge meester Kwint geopend worden. Door burgemeester Kwint geopend. In de Marnlxschool wordt een Bijbeltentoon stelling gehouden. Gistermiddag is deze onder groote belangstelling geopend door burge meester Kwint. Alvorens deze zijn openings rede uitsprak beklom Ds. A. A. Wildschut, voorzitter van de afd. IJmuiden van het Ned. Bijbelgenootschap het podium om, na voor te zijn gegaan in gebed, een welkomstwoord, dat in het bijzonder gericht was tot den burge meester, te spreken. De Burgmeester zeide, dat toen het bestuur van de afdeeling hem verzocht, deze tentoon- telling te willen openen hij met eenige schroom aan dit verzoek gehoor had gegeven. Maar denkende aan het belang van den Bijbel voor het volk, heeft hij niet 'kunnen weigeren. Bij het doorzien van de catalogus kwam ik, aldus de burgemeester, tot de ontdekking, dat ofschoon hier een groote verscheidenheid is, toch dit nog maar een zeer .klein gedeelte is' van wait wordt uitgegeven door het Bijbel genootschap. Vervolgens sprak de burgemees ter over de grootschheid en den zegen die de Bijbel is voor den menschheid en voor ons volk in het bijzonder. De Bijbel zeide de burge meester, heeft schilders, kunstenaars en dich ters geïnspireerd. Als voorbeeld daarvan reci teerde de burgemeester een kort gedicht van Vader Cats. Vervolgens wekte hij de aanwe zigen op, kennis te gaan nemen van wat het Ned. Bijbelgenootschap doet. Bij de reeds verschenen uitgaven die in de honderdtallen loopen, is dit jaar het aantal weer vermeerderd en zijn 12 millioen Bijbels in omloop gebracht. Met er op te wijzen wat de Bijbel voor jonge menschen is, ook op cul tureel en zedelijk gebied, eindigde de burge meester zijn rede waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Ds. Boeke, algemeen secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap bracht namens het hoofd bestuur dank aan de afd. IJmuiden voor het geen zij met deze tentoonstelling gedaan heeft. De jonge afdeeling doet in deze dagen iets, dat hoop geeft voor de toekomst en, naar spreker hoopte veel navolging zal vinden. Ver volgens gaf Ds. Boeke nog een kort overzicht van hetgeen door het Ned. Bijbelgenootschap in onze overzeesebe geweste-n gedaan wordt en vestigde hij de aandacht op de kosten van dezen omvangrijken arbeid. Hij wekte de aan wezigen op, zich op te geven als lid van het Biitoelgmoo'tsóïiap De tentoonstelling. Bij het binnentreden van de turnzaal van de Marnixschool vindt men rechts, na de admi nistratieve afdeeling te zijn gepasseerd, langs dien wand een lange tafel. De;ze wordt geheel in beslag gemomen door Bijbels voor de Indi sche bevolking. Dit is de Indische tafel. Ten behoeve van het Zendingswerk in onze O. I. Koloniën zijn de Bijhei en gedeelten daarvan in 33 talen uitgegeven. Van deze 33 vertalin gen zijn er 30 op de Indische tafel tentoonge steld. Voor hen die zich een juist denkbeeld willen vormen van de oppervlakte van den Archipel is een groote kaart van Europa opge hangen. Dwars door die kaart is de O. I. Ar chipel op dezelfde schaal, geprojecteerd, waar door men eenigszins een denkbeeld krijgt van de enorme uitgestrektheid van onze Oost en ook van den arbeid, die daar door het Bijbel genootschap verricht wordt. In het midden is een uitstalling van, door particulieren ingezonden exemplaren. Hier onder bevinden zich zeer oude Bijbels. Zoo is er b.v. een Bijbel uit het jaar 1560. Deze is dus verschenen ver voor de Synode van Dordrecht. Men vindt er een oude Vulgata, uitgegeven in 1619 op last van Paus Sixtus V, verder ge- illustreerde Bijbelgedeelten op rijm, zooals in het laatst der 17e eeuw zijn uitgegeven, een braille- of blinden Bijbel, de Bijbel in Espe ranto enz. Langs den linker-zijwand van de zaal is een lange tafel opgesteld, waarop men de Holland- sehe uitgaven, in allerlei formaat, vindt uit gestald en waar men tevens ook Bijbels kan bestellen. De wanden der zaal zijn versierd met platen van het H. Land, den Tabernakel- dienst, Bijbelsche voorstellingen en grafische voorstellingen van het aantal uitgegeven Bij bels en Nieuwe Testamenten. Het geheel geeft een goed overzicht van den .omvangrijken arbeid van het genootschap. Vrijdag 16 October zal de publieke verkooping plaats hebben van het Koning Willemshuis. Op dien dag komt dus een einde aan de roem ruchtige doch korte geschiedenis van een instelling, die zulk een belang rijke plaats innam in het zeemans leven van IJmuiden, van een instel ling' die zoo menigmaal gastvrijheid verleende aan zeelieden, die na een worsteling op leven en dood, dikwijls na vele ontberingen te hebben door staan, er ten slotte het leven konden afbrengen. Dan was de eerste gang naar het Koning Willemshuis, waar de dampende koffie al gereed stond, die de dikwijls van de koude ver kleumde schipbreukelingen alle door stane gevaren spoedig deed verge ten. Vaak hebben we in het Koning Willemshuis verhalen opgeteekend uit den mond van den een of ande deren schipbreukeling, verhalen die hoe sober ook verteld, getuigden van het harde zeemansleven, van gevaar volle reddingen. Het was op den 19en Juni 1893 dat de eer ste steen voor den bouw van het Koning Willemshuis werd gelegd door Jonkvrouw M. van der Goes. Het massale gebouw maakte in de toen nog onbeteekenende stille Kanaal straat een wat vreemden indruk. Het stak ver boven de omgeving uit, een omgeving- die in die dagen nog zoo geheel anders was als thans en de vreemdeling, die de bedoeling van het gebouw niet kende, vroeg zich af, hoe men in het onbeduidende visschersplaatsje aan zulk een groot gebouw behoefte had. Bij de opening werd het gebouw overge dragen aan de Christen Geheelonthouders Vereeniging „Het Koning Willemshuis" te Amsterdam. Door de verspreiding onder de visschers, die in IJmuiden binnenkwamen van lectuur over drankbestrijding en evan gelisatiewerk kwam jonkvrouw van der Goes veel met deze visschers in aanraking. Deze menschen vonden in het Koning Willemshuis al spoedig een home, hetgeen des te meer ge waardeerd werd, omdat IJmuiden hun niets anders bood. Het was in hoofdzaak de stich ting van een tehuis voor visschers en het bieden van een goedkoop logies aan de vrou wen, die hun mannen tijdens hun verblijf in IJmuiden wilden bezoeken, dat het Koning Willemshuis werd gesticht. Dat het een „drankvrij" gebouw werd, ligt in de naam van de vereeniging, die het exploiteerde, op gesloten. In de eerste jaren van zijn bestaan mocht het Koning Willemshuis zich in een druk be zoek verheugen. Vader Bos, de eerste con cierge wist een gezellige sfeer in het gebouw te scheppen. Ook Mr. Worthman en miss Little, die gedurende geruimen tijd onder de Engelsche visschers werkten hebben een tijd lang hun home in het Koning Willemshuis gehad en in deze jaren hebben tal van Engel sche visschers er een gastvrij tehuis ge vonden. Na den heer Bos heeft het Koning Willems huis nog als concierge gekend de heeren Nielsen de man met de baard Meijnsma en A. van der Veer. In 1928 nam de heer L. Tismeer de taak van den heer van der Veer over. In den loop der jaren is het gebouw over gegaan in handen van de Chr. Jongeman nen vereeniging „Het Mosterdzaadje", die thans nog eigenaresse is. Na een tijdperk van bloei traden spoedig moeilijker jaren in en vooral de laatste ja ren wijzigden de omstandigheden zich zoo danig, dat er steeds tekorten waren, die ten slotte zoo groot werden, dat de vereeniging „Het Mosterdzaadje" zich gedwongen heeft gezien, de exploitatie te staken. Na een zegenrijken arbeid van 43 jaren zal het Koning Willemshuis dus spoedig zijn poorten moeten sluiten. En weer verdwijnt een stukje geschiede nis van IJmuiden. R. K. VROUWENBOND. Voor den R. K. Vrouwenbond te IJmuiden- Oost gaf de firma Dorste te Haarlem Dinsdag avond een demonstratie in het Patronaatsge bouw. R.K. HARMONIEKAPEL „SINT CAECILIA" GEEFT EEN CONCERT. De R.K. Harmoniekape! „Sint Gaeeilia" di recteur de heer P. N. Joosen is voornemens een concent te geven op Zondag 15 November a.s. in het R.K. Vereenigingsgebouw. De damestooneelvereenigïng „Opwaarts" verleent hierbij haar medewerking. DE A.S. OPVOERINGEN VAN „POLENBLOED'. De data der opvoeringen van de operette „Polenbloed" door de IJmuider Operette Ver eeniging zijn vastgesteld op Donderdag 19 November a.s. in 't Thalia Theater en Zondag 22 November d.a.v. in de groote zaal van het St. Fidelispatronaat aan de Zeeweg te IJmui- den-Oost. De hoofdrollen worden vervuld door mevr. Dora AriszSchram a en den heer Jack Roza; het begeleidend orkest bestaat uit leden der orkestvereeniging „Kunstkring". Algeheele leiding Philips S. Vlessing. In verband met deze opvoeringen kunnen na de repetitieavond van Vrijdag a.s. in Hotel No. 1 geen leden meer aangenomen worden. In de etalage van den banketbakker Denijs, Da Costalaan, te Driehuis, prijkt een fraai staaltje van suikerbakkerskunst. Het is we behoeven het haast niet te vertellen een reproductie van de Avro-studio te Hilversum, door den heer Denijs vervaardigd. Het is een werk, dat den maker siert, hetgeen duidelijk blijkt uit bijgaande foto. Het is geheel van suiker vervaardigd, zonder gebruikmaking van ander materiaal. Van binnen zijn electrische lampjes aangebracht, die 's avonds een aardig effect geven. Het loont desnoods een wandeling om eens een kijkje te nemen. Een jaar geleden verscheen in dit blad, van de hand van onzen hoofd redacteur, de serie „Een Hondenleven" (zijnde fragmenten uit het dagboek van een teckel, den Baas toegeblaft.) Teckel Tom blafte toen in zijn epiloog o.a.: „Misschien hervat ten wij het later nog eens. Nieuwe serie? Je weet het nooit". Hij wéét het thans en heeft zijn Dag- boekgeblaf in een nieuwe serie hervat, die zijn Baas, te beginnen met a.s. Zaterdag, in dit blad zal weergeven. Evenals ver leden jaar zuilen de fragmenten uit Tom's Dagboek geregeld verschijnen in de nummers van Zaterdag, Dinsdag en Donderdag. Tom houdt, als rechtgeaard hond, veel van de menschen. Hij hoopt dat de velen die hunner zijds belangstelling voor hem getoond hebben dat ook nu weer zullen doen. Zooals men weet is de eerste reeks van Tom's ervaringen in boekvorm verschenen bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam onder den titel „Een Hondenleven, den Baas toe geblaft" en in den boekhandel verkrijkbaar. De acteur Adolf Bouwmeester heeft er drie maal gedeelten uit voorgedragen voor de radio, dr. P. H. Ritter heeft er eveneens voor de microfoon over gesproken en Tom is dank baar voor de vele andere vriendelijke woorden, die de critici in de pers aan hem gewijd hebben. Sinds zijn vorige ontboezemingen heeft hij weer heel wat nieuws beleefd en overpeinsd. Het leven is nog steeds voor hem een boeiend avontuur, tallooze malen is hij gelukkig aan den dood ontsnapt, eenmaal zelfs nadat hij door een auto leelijk was geraakt. Maar zijn Mama is helaas overleden. Van deze en andere gebeurtenissen alsmede* van vele mijmerijen zal hij u vertellen in de hem eigen opgewek- ten trant. In gedachten reikt hij u nu reeds den krom= men poot. NU GOEDKOOP! Vakkundig personeel Gratis afranden Gen.Cronjestraat 135 Telei 11657 Haarlem N. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Nog twee arrestaties. Als verdacht van medeplichtig te zijn aan de inbraak, die eenige maanden geleden werd gepleegd ten huize van de wed. van Z. aan den Stationsweg en waarbij een koffertje met f 5000 werd ontvreemd zijn nog twee personen aangehouden en in arrest gesteld. Zij zullen ter beschikking van de justitie te Haarlem worden gesteld. Zooals men weet zijn reeds twee daders tot gevangenisstraf veroordeeld. GEREF. MEISJES VEREENIGING. De Kring IJmuiden en Omstreken van Ge reformeerde Meisjesvereenigingen houdt he denavond zijn eerste vergadering in dit sei zoen en wel in de Da Costaschool alhier. Verschillende onderwerpen zullen door de aangesloten vereenigïngen van Velsen, Bever wijk, IJmuiden en Santpoort besproken worden. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. Zuidemav. d. Wateren, z, Wijk a/Zeeërweg 13, IJmuiden, A. de Keijzèr— Boender, z., Woonark „Zwaluw", Velsen. A J. Willeme—van Aalst, d„ Princestraat 8 Velsen N. M. Dekker—Slikker, d., James Wattstraat 61rd„ IJmuiden. M. H. de Beer— Huber, d„ R. Claeszenstraat 19, IJmuiden A Huttinga—Wennis, d„ v. Speijkstraat 7* IJmuiden. G. v. d. Zon—Olivier, d Sm v' Gelderstraat 7, Velsen-N. H. J. Ott—Boon stra, z„ Pr. Steijnstraat 62, IJmuiden. E E. RietdijkRetz, d, Tuinderstraat 51, IJmui den. W. BergPlug, d„ Planciusdwarsstr. 3 IJmuiden. J. E. v. Roden—Ros, d„ Alb. Guyp- straat 27, IJmuiden. Overleden: J. Numan, 2 j„ z. van H. Numan Westerwijkstraat 18, Velsen-N.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1