Monetaire politiek der regeering goedgekeurd. DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 TWEEDE KAMER Devaluatie nu geen twistpunt meer. Verschillende toezeggingen van Minister Colijn. Tegen prijsopdrijving. Gestolen brandkast terug gevonden. Uitgevers vergaderen. Nog een oordeel van Sir Henry Tweede wegverkeersdag der K. N. A. C. Serie inbraken opgehelderd. Een geslaagde Artis-film. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. De electrificatie der spoorwegen. Monopoliewinsten bij invoer en restituties bij uitvoer. Oude prijzen in de textiel industrie. Zal het Rijtijdenbesluit gewijzigd worden? 1. W. Albard» (S.D.A.PJ DEN HAAG Woensdag. De Voorzitter had aan zijn bereidwilligheid inzake het bijeenroepen der Tweede Kamer om haar gelegenheid te geven tot discussieeren over de Regeeringsverklaring betreffende de monetaire politiek en de in verband daar mede door de Regeering getroffen en te tref fen maatregelen de voorwaarde verbonden, dat er niet meer dan één vergadering mee gemoeid zou zijn. In verband waarmede er streng per fractie was gerantsoeneerd. De twee groote fracties mochten 20 minuten ver bruiken, de middel groote kregen een kwar tier en de kleintjes 10 minuten. Van beteekenis voor de positie der Regee ring en voor de thans zoo noodzakelijke eens gezindheid der natie was al dadelijk de mededeeling van den heer A1 b a r d a, dat zijn fractie, die tot dusver niet eenstemmig dacht over de devalua tie-kwestie, thans een stemmig van oordeel is, dat de beslissing der Regeering inzake den gulden noodzakelijk was. in verband reeds met den val van den Franschen franc en afgezien zelfs van de po sitie van den Zwitserschen franc. Het ondanks alles handhaven van den gouden gulden zou een economisch débacle hebben beteekend. Toegegeven werd door den sociaal-demo- cratischen woordvoerder, dat het zwevend houden van den gulden, in afwachting van een internationale stabilisatie van het goud- peil, het beste is voor het oogenblik. Maar te lang mag de gulden toch ook weer niet blijven zweven; want dat zou te veel onzekerheid in het handelsverkeer beteekenen. En daarom spoorde de heer Albarda de Regeering aan om zooveel mogelijk werkzaam te zijn ter be reiking van een internationale goudbasisrege ling. Een toekomstverlangen, waarin later echter de heer Goseling minder fiducie wat de spoedige verwezenlijking betreft bleek te hebben dan de leider der S.D.-fractie. In dit verband drong de heer Albarda er ook nog op aan, dat in afwachting van de internatio nale regeling de Regeering met behulp van het egalisatiefonds in ieder geval de grenzen voor de schommelingen van den gulden zal vast stellen. Teneinde het Rijk zooveel mogelijk te doen deelen in de winsten, welke allicht met goud voorraden zijn te maken, prees de heer Albar da een belasting aan op de waardevermeerde ring van goudvoorraden en vreemde deviezen. Verder stonden op het verlanglijstje van den afgevaardigde het zoo spoedig mogelijk herstellen van den huurbijslag voor gesteun de werkloozen; intrekking van de standaard- loonen voor ex-vakarbeiders; verbetering van loonen en salarissen van het overheidsperso neel met de indexcijfers als richtsnoer (een glijdende schaal?), als wellicht onvermijde lijke loonsverhoogingen daartoe aanleiding worden; prijsgeven van de herberekening' der pensioenen (dus intrekking van het betref fende wetsontwerp, dat bij de Kamer aan hangig is); compensatiemaatregelen voor Indië in verband met prijsstijgingen: maat regelen teneinde ook de redelijke prijsverhoo- gingen zoo gering mogelijk te doen zijn, waar bij de Regeering kon gebruik maken van con- tingenteeringen, de crisisheffingen en de maatregelen inzake de agrarische producten; een ingrijpende herziening van de landbouw crisismaatregelen teneinde de prijzen der binnenlandsche producten laag te houden. 't Behoeft niet al te zeer te verwonderen, dat de woordvoerder der katholieke frac tie de heer Gose ling, het niet al te zeer bleek te betreu ren, dat, zooals hij 't uitdrukte, voor of tegen devaluatie geen probleem meer is, nu de Regeering moeten overgaan „muntcorrectie". van verstandig practisch inzicht beleid getuigde Dr. 8. E. D. Bierem* <V.B). bereidheid om het verleden maar zooveel mogelijk te ver geten, en het oog gericht te houden op de toekomst, nu het allerminst gaat om munttechnische aangelegenheid alleen, maar veel méér om de economische en so ciale richting van de nieuwe omstandighe den. Welke omstandigheden geen reden ge ven tot juichen, maar toch ook niet tot wan hoop; welke omstandigheden geloof en ver trouwen vooral noodig maken, teneinde er een bewust gebruik van te kunnen maken ter versterking van de economische positie van ons land naar binnen en naar buiten in SCHIETWAPENS IN KINDERHANDEN. In het grensplaatsje Breyd, bij Venlo, heeft de 13-jarige zoon van de familie R., die met een revolver speelde, het wapen tegen zijn hoofd gezet. Het wapen was geladen, zoodat het schot afging. In zorgwekkenden toestand is de knaap naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. NEDERLANDER IN BELGIë VEROORDEELD. Het Hof van gezworenen te Luik heeft gis teren vonnis geveld in de zaak van den Neder lander K. uit Volder bij Maastricht, die te Haccourt in de omstreken van Luik een oude vrouw had vermoord, om haar te kunnen be stelen, waarbij hij 45 francs had buitgemaakt. K. werd tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. GIROVERKEER MET ZWITSERLAND GESTAAKT. De directeur van den postcheque- en giro dienst brengt ter kennis van belanghebben den, dat op verzoek van de Zwitsersche post administratie het internationale post-giro- verkeer tusschen Nederland en Zwitserland tot nader bericht is gestaakt. Opdrachten tot het doen van overschrij vingen naar Zwitsersche postrekeningen kun nen tot nader bericht derhalve niet worden behandeld. Mr. C. M. J. F. Goselinf (R.K. Staatsp.) i het belang van alle takken van ons volks bestaan. En het spreekt vanzelf, dat de heer Gose ling hier zeer nadrukkelijk wees op de nood zakelijkheid en de mogelijkheid van een wer kelijke ordening ter vervanging, van de ge wrongen overheidsbemoeiing', waarmede tot nu toe werd gemanoeuvreerd. Voorts kwam ook de heer Goseling met eenige speciale wensehen en adviezen. Hij vroeg o.m. .hij was over het geheel zeer slecht te volgen, zoodat we allicht wat zullen overslaan behoorlijke medezeggenschap van de Ministers van Landbouw en van Han del, in het beheer van het egalisatiefonds (natuurlijk ter behartiging van de belangen van de verschillende takken van volkswel vaart) intrekking' van de huurbijslagver- mindering; maatregelen door middel van de goudclausule ter voorkoming van faillisse menten, vooral van middenstanders en boe ren; behalve verlenging van de crisispacht wet ook regeling van den landelijken eigen dom. Minder edelmoedig dan de heer Goseling, die het verleden wilde vergeten, was de heer Westerman, die het gewenscht vond een uitzonderlijk standpunt in te nemen. Hij meende dat het thans gevolgde beleid der Regeering eenvoudig een voortzetting is van het tot dusver gevolgde, dat gekenmerkt zou zijn door gemis aan een vaste lijn. De heer Vervoorn vond voor zijn motie, vragende om maatregelen teneinde den landbouw een behoorlijke prijsstijging te ver zekeren van niemand ondersteuning. En nu we het toch over moties hebben, memoreeren we en passant, dat de heer D e Visser een motie van afkeuring van het Regeeringsbeleid niet voldoende ondersteund kreeg, doch wel voldoende ondersteuing vond voor een waarschijnlijk overbodige motie be treffende intrekking van den huurbijslag. Heel veel nieuws kon na dit alles niet meer worden aangevoerd. De Liberale heer B i e r e m a bleek ook blij, dat de devaluatiekwestie van de baan is. Hij drong er op aan, dat de Regeering een bepaald koerspunt in het oog zal hou den voor het in werking stellen van het ega lisatiefonds; hij bleek wel weer wat meer optimistisch op het stuk der mogelijkheid van internationale stabilisatie dan de heer Goseling; en hij vond het gewenscht te waarschuwen tegen opdrijving van produc tiekosten, welke het gevolg zou kunnen zijn van sommige der aanbevolen speciale maat regelen. Ten aanzien van die en andere speciale maatregelen wilde de heer Schouten eerst afgewacht zien hoe verder de om standigheden zich zu1 len ontwikkelen. De heer Joeke? beval op zijn beurt de belangen der minst draagkrachtigen in de bijzondere aan dacht der Regeering aan; bleek van mee ning, dat niet onmid dellijk een streep kan worden gezet onder de landbouwcrisismaat regelen en vroeg o.m. een beroepsinstantie van burgemeesterlij ke maatregelen tegen prijsopdrijving, bijvoorbeeld bij den presi dent der rechtbank. Voordat de Regeering aan het woord kon komen, pleitte ook de heer v. Houten voor het ondernemen van groote werken, voor den landbouw en de werkloozen; betoogde de Ifeer De Geer, dat er lichtpunten zijn, die hoop geven op het slagen van de gemeenschappe- lijken wederopbouw nu de onvermijdelijke operatie is geschied op de best denkbare wijze en waarschuwde deze afgevaardigde ertegen het egalisatiefonds te gebruiken voor het op voeren van den gulden boven het natuurlijke peil, met advies om dit fonds alleen, aan te wenden tegen al te groote schommelingen en de monipulaties van speculanten. Terwijl de heer Kersten nog fulmineerde tegen de Re geering, die z.i. heusch niet had behoeven te devalueeren, als ze de landtaouwcrisismaatre- gelen maar niet had genomen, waardoor de landbouw aan banden werd gelegd, de sociale wetten maar had opgedoekt en de salarissen nog maar meer had geknepen. Verder scheen die heer Arts, voorzoover wij althans uit zijn betoog konden opvangen de schuld van alles te geven aan de R.K. Staats partij en sprak de heer Sneevliet zijn wantrouwen uit in de plannen en voornemens der Regeering. Al om ruim vier uur kon Minister C o 1 ij n beginnen met zijn zakelijke beantwoording der redevoeringen, voorzoover die nu beantwoor ding vorderden. Wat de detailpunten betreft vernamen we dat, zoo noodig, uitbreiding zal worden gege ven aan de crisispachtwet; dat ook in Indië maatregelen worden genomen tegen prijsop drijving; dat een beroepsinstantie voor maat regelen tegen prijsopdrijving zal worden in gesteld, als de noodzakelijkheid ervan blijken zal; dat de Regeering verder zal letten op het geen noodzakelijk mocht worden in verband met de omstandigheden. Wat de meer algemeene quaesties aangaat, wees de minister er nog eens op, dat de gou den standaard alleen te handhaven is als er meer landen zijn, die elkaar steunen bij te grooten uitvoer en niet meer als er practisch maar één land is, dat zulks doen wil; zooals met ons land het geval was, toen ook Zwitser land den gouden standaard losliet. Waarbij kwam, dat het ook door ons loslaten van den standaard het eenige middel was om de goud winsten ten goede te doen komen aan de ge meenschap en niet aan gouduitvoerders. Een nieuwe fixatie van de goudvoorraad van de gulden is thans onmogelijk, omdat alles in de, geldwereld in wanorde is, zoodat een wet telijke devaluatie misschien spoedig door een nieuwe zou moeten worden gevolgd. Er moet worden gewacht op de natuurlijke depreciatie van den gulden en op op het herstel van het evenwicht tusschen kosten en prijs. Het egalisatiefonds zal vooral moeten die nen om te voorkomen, dat de koers van den gulden door speculaties lager wordt dan noo dig is. En het moet geheim werken wat be treft het koerspeil, dat men zich denkt voor definitieve vaststelling, omdat anders de koers wellicht lager zou worden dan het geval zal zijn, als men afwacht hoe het beloop zal zijn. Overigens zal, meende de Minister niet zoo lang duren voordat een nagenoeg vast koerspeil zal zijn bereikt. 't Spreekt vanzelf, dat de Regeering graag zal medewerken aan een internationale sta bilisatie. Maar het nemen van het initiatief wil zij aan anderen overlaten. Wat aangaat de nieuwe economische en sociale vraagstukken die zich voordoen, ont hield de Minister zich van positieve mededee- lingen. lederen morgen vergaderen aan zijn Departement met hem de Ministers van Finan cien, van Landbouw, van Handel en van Sociale Zaken om met elkaar te overiggen wat er ge daan moet worden in verband met de van dag tot dag wisselende omstandigheden. Evenwel vernamen we, dat -het in het plan der Regeering ligt om op 4 October den huur bijslag geheel in te trekken, doch daarnaast door middel van de steunuitkeeringen een compensatie te verleenen, waardoor de toe stand van vóór 13 September zal worden hersteld. Wat inderdaad een zeer toe te juichen en hoogelijk te waardeeren maatregel is; waar van mat temeer erkentelijkheid zal worden kennis genomen nu de Regeering ook vandaag met de Contactcommissie zal overleggen over de standaardloonen en de verbeteringen voor het platteland en de andere verbeteringen in de steunregelingen in .ieder geval zullen ge handhaafd blijven. Ten aanzien van andere sociale aangelegen heden wil de Regeering nog afwachten wat er rneot worden gedaan op het stuk van na dere voorzieningen in verband met nadeelen, voortvloeiende uit de devaluatie. Dit geldt met name voor salarissen, loonen en pensioenen. En wat de prijs verhoogingen betreft, de Ministerieele Commissie, die iederen morgen vergadert zal voor iederen bedrijfstak afzon derlijk nagaan of en welke prijsverhooging redelijk is te achten. Al zal er naar gestreefd worden om de knel lende banden der Regeeringsbemoeiïng met het bedrijfsleven zooveel mogelijk losser te maken en al is er kans dat dit op sommige punten -zal kunnen geschieden, toch vreest Minister Colijn, dat op andere punten de be moeiing toch wel weer grooter zal moeten zijn. Als antwoord op zijn aanpassing voor orde ning had de heer Goseling daar niet veel aan. Nadat Minister Colijn geëindigd was met een woord van dank aan bet Nederlandsche volk voor zijn houding in deze dagen, werd de mo tie-De Visser (huurbijslag) verworpen met 69 tegen 6 stemmen. Alleen de Communisten en de heeren Snee vliet, van Houten en Arts stemden voor. Bij de politie te Amsterdam en Rotterdam zijn reeds speciale afdeelingen in het leven geroepen welke klachten omtrent prijsopdrij ving hebben te onderzoeken en de naleving van de bepalingen van de wet tot het tegen gaan van prijsopdrijving te verzekeren. Te gen overtreders wordt streng opgetreden. Een der daders tevens gearresteerd. In samenwerking met de Hilversumsche recherche is de Larensche politie er in ge slaagd, de hand te leggen op een der da ders van de geruchtmakende inbraak bij den heer Z. van de B. te Laren, waar eenige weken geleden de brandkast werd wegge sleept. De politie heeft een inval gedaan in ver schillende perceelen te Hilversum en daarbij drie personen gearresteerd. Een der gearres teerden, de 2'3-jarige recidivist M. de J. be kende tenslotte, met een kameraad de in braak te hebben gepleegd. Zij hadden de brandkast op een auto gezet en in de woning van de J. open gbroken. Toen deze niets an ders bleek te bevatten dan geldsmaardige pa pieren op naam, hebben zij d'e brandkast weer op de auto gezet en bij de Hakkelaars- brug onder Muiden in het water geworpen. Woensdagmorgen is de kast daar opgevischt en de inhoud bleek geheel intact te zijn. De hoofddader is op het moment, dat de rechercheurs een inval deden in het perceel aan den Zeedijk, te Amsterdam, waar de man verblijf hield, ontvlucht en na een sensa- tioneelen tocht over de daken ontsnapt. Deze, een 25-jarig jongmensch, die aan de politie welbekend is, hoorde de recher cheurs in den nacht van Dinsdag op Woens dag naderen en onmiddellijk nam hij een ren naar den zolder. Hij wist door een raam in den dakgoot te klimmen en in de duister nis via de daken aan de politie te ontsnappen. Wel werden nog eenige waarschuwings schoten door de rechercheurs gelost, doch de man verdween en is ook momenteel nog voortvluchtig. De politie wist, dat het jongmensch ge vaarlijk was en daarom wenschte men hem van zijn bed te lichten. Bij een onderzoek in de kamer, waar hij vertoefd had, is dan ook een revolver, met scherpe patronen ge laden, gevonden. Het onderzoek naar den gevluchten jon geman wordt voortgezet. Men vermoed, dat door zijn aanhouding nog vele Gooische in braken zullen worden opgehelderd. „Op den goeden weg." Een redacteur van het Algemeen Neder- landsch Persbureau kwam tengevolge van bijzondere omstandigheden in contact met Sir Henry Deterding en heeft van deze ge legenheid gebruik gemaakt diens oordeel te vragen over de monetaire maatregelen der regeering. „U behoeft mij eigenlijk niets te vragen" aldus Sir Henry. „De heer Colijn heeft dui delijk zijn meening gezegd en u kunt er zelf logische gevolgtrekking uit maken. Volkomen terecht heeft minister Colijn er den nadruk op gelegd, dat wij onmogelijk alleen den strijd konden volhouden, nadat Zwitserland de sterkste van de twee over geblevenen die nog 't goudblok vormden dit ook verlaten had. Ik juich dezen gang van zaken toe. Dat de gulden niet onmiddellijk gedevalueerd is, be grijp ik volkomen. Men kan niet verwachten dat dergelijke belangrijke beslissingen in en kele uren of dagen genomen worden. Laat men rustig de ontwikkeling der dingen af wachten. Dit staat vast; Nederland is nu weer een land geworden, dat midden in de werkelijk heid staat. Natuurlijk zijn wij er nog niet, maar voor de toekomst van ons land zijn wij op den goeden weg. SLACHTOFFERS VAN DARMZIEKTE. Eenigen tijd geleden zijn eenige personen te Ambt-Hardenberg lijdende geweest aan een darmziekte, die wordt aangeduid als de Indische ziekte. Toen zijn eenige slachtoffers gestorven, terwijl ook nu, nu de ziekte weder om is geconstateerd, reeds een doode is te betreuren. Enkele patiënten zijn overgbracht naar het ziekenhuis te Zwolle. Hier en daar zijn lichtpunten te constateeren. De Nederlandsche Uitgeversbond hield Woensdag zijn 135e algemeene vergadering in den Dierentuin te 's Gravenhage, onder leiding van zijn voorzitter, den heer I. Noot hoven van Goor. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het heuglijke feit van de verloving van prinses Juliana. Voorts zeide de voorzitter onder meer het volgende. Het is alsof met de boodschap van H.M. de Koningin van de verloving onzer prinses een golf van optimisme over ons land is ge komen. Zoo heeft mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk bij de opening van de Eerste Kamer gezegd; „het is heerlijk in Nederland te wonen". Met deze overtuiging in ons, staan ook wij vanzelf open voor een optimistischer op vatting. En moet een uitgever niet voor alles optimist zijn? Toch is hei niet altijd gemakkelijk ons op timisme te bewaren, zooals in 1934, toen, door een vrij onverwachte spellingwijziging belangrijke voorraden waardeloos werden. Met groote financieele opofferingen en energie hebben de uitgevers, in het bijzonder de school- en kinderboekuitgevers, getracht, zich aan dezen nieuwen toestand aan te pas sen, doch hoe werden wij nu dit jaar veront rust door de berichten, dat opnieuw een spellingwijziging' op handen was. Het stemt echter tot dankbaarheid, dat ditmaal het advies van onzen bond door den minister van onderwijs werd ingewonnen en dat wel dege lijk met onze groote economische bezwaren werd rekening gehouden. Later wij hopen, dat op dit terrein eindelijk rust intreedt, opdat wij ongestoord verder kunnen werken. Gelukkig zijn er enkele teekenen, dat er hier en daar in ons vak opleving valt te constateeren, ondanks de groote bezuinigin gen, welke alom zijn en worden ingevoerd. Een steeds toenemend euvel echter is het over nemen van gebruikte schoolboeken. Het is mij aldus spr. een raadsel, dat van hooger- hand deze boekenbeurzen zoo gesteund wor den. Nog steeds wordt geklaagd over overpro ductie en van deze plaats wil ik er dan ook nogmaals op wijzen, dat selectie en beperking dringend noodzakelijk zijn. In den komenden tijd, welke mede door de monetaire politiek, niet gemakkelijk zal zijn vertrouw ik, dat door goede verstandhouding en gemeenschappelijk overleg komende moei lijkheden overwonnen mogen worden. In de vacature A. M. E. van Dishoeck in het bestuur, werd benoemd dr. A. M. H. Schepman. Als vertegenwoordiger van de leden in den centralen raad voor vakbelan gen werd aangewezen de heer Jan Tadema, als zijn plaatsvervanger de heer J. E. Belin- fante. Tot leden van de gemengde commissie uit leden van de Vereeniging van Letterkundigen en van den Nederlandschen Uitgeversbond werdén herbenoemd de heeren Joh. C. Brusse, D. A. Daamen Sr., en A. M. E. van Dishoeck. Als penningmeester werd aangewezen de heer G. Naeff. Na de vergadering werd een causerie ge houden door prof. dr. M. F. J. A. Roels, hoog leeraar in de empirische en toegepaste psy chologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, over „reclame". Opening door minister Van' Lidth de Jeude. Vertegenwoordigers van de belangrijkste organisaties uit de Nederlandsche textiel industrie hebben, in overleg met de regee ring, besloten, de oude contracten alle tot oude prijzen uit te leveren, evenals alle loo- pende orders. Voorts zijn in gemeenschap pelijk overleg waarborgen geschapen om on gemotiveerde prijsverhoogingen te voorko men. PRINSES JULIANA NIET NAAR ALKMAAR. Namens Prinses Juliana is aan het be stuur der 8 October-vereeniging te Alkmaar medegedeeld, dat H.K.H. tot haar leedwezen niet in de gelegenheid is de gewaardeerde uitnoodiging om op 8 October ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der vereeni ging, de feesten te Alkmaar bij te wonen, te aanvaarden. Gedetineerde legt bekentenis af. Een groot aantal inbraken die den laat- sten tijd in de omgeving van Oostzaan, den lip, Purmerend zijn gepleegd, is thans tot klaarheid gekomen. Een te Alkmaar in de strafgevangenis vertoevende poelier W. de B. die ter zake van diefstal van een groot aan tal kippen te Uitgeest in voorarrest zit,, heeft een volledige bekentenis afgelegd van een gepleegden diefstal van kippen te Oostzaan, en ruim tien rijwielen te Amsterdam, welke in Gelderland zijn verkocht, van een inbraak gepleegd in de Coöperatieve Vereeniging „Ons Belang" te den Hp, van een diefstal van gan zen te den lip en van een straatroof gepleegd op de markt te Purmerend. Woensdagavond werd in de groote „Ko ningszaal" van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam voor een groot aantal genoodig- den, waaronder ook eenige wethouders van Amsterdam, de eerste propaganda film van „Artis" vertoond. Deze biologische film werd vervaardigd door den heer A. F. J. Portielje, wat het ontwerp en tekst-gedeelte betreft, terwijl de opnamen uitstekend door den heer H. C. Verkruysen vervaardigd werden. De vertooning werd met groot enthou siasme gevolgd en vaak werden beelden en de geestig mondelinge toelichtingen van den heer Portielje met applaus beloond. De di recteur van Artis, de heer Sunier die de film met een openingswoord introduceerde wees er op, dat niet alleen de schoonheid van planten en dieren in Artis zoo bekoorde, maar dat vooral de gedragingen der beesten, wanneer men dieper inzicht in kreeg, in hooge mate interessant waren voorlichting is hierbij echter noodig en er bestaan plannen om die voorlichting in de toekomst ruimer te verstrekken. Ook meerdere artis-films zullen volgen, wanneer deze eerste arti-film in den smaak is gevallen. 1 October; Te dezer stede wordt een adres aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, voornamelijk bij de bewoners van de Noordelijke zijde dezer gemeente, ter teekening rond gezonden, teneinde zoo spoedig mogelijk worde voorzien in de onmisbare behoefte aan geregelde verkeerswegen over den spoorweg alhier. Belangrijke opdracht. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, is het bouwen van 14 onderstations en 21 schakelstations, voor de electrificatie van de lijnen: Utrecht- Rotterdam D.P., Gouda-den Haag, Amster dam-Utrecht, Utrecht-Arnhem en Utrecht- Eindhoven, omschreven in bestek no. 1691 s.s. gegund aan de firma H. van Heesewijk te Best voor een bedrag van f 350.000. In aansluiting aan vorige berichten, wordt nader medegedeeld, dat de monopoliewinsten bij invoer en de restituties bij uitvoer behou dens ondestaande wijzigingen op dezelfde hoogte zijn gehandhaafd. In verband met de verlaging van de zet- meelheffing met f 1, per 100 K.G. zullen verschillende monopoliewinsten en restitu ties van zetmelen en daarvan geproduceerde artikelen met ingang van Maandag 28 Sep tember j.l. een overeenkomstige wijziging ondergaan. Voor leveringscontracten, waarvan ten ge- noege van de betrokken centrale wordt aan getoond dat zij zijn afgesloten vóór Zondag 27 September j.l., kan bij uitvoer restitutie op de oude basis worden verleend, indien een opgave van bedoelde contracten uiterlijk Vrijdag 2 October a.s. voor 10 uur 's morgens aan de betrokken centrale is verstrekt. N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR TEXTIELONDERNEMINGEN. AMSTERDAM, 30 September. In de Woensdag gehouden algemeene vergadering van houders van gewone en preferente aan deelen werden de belans en winst- en verlies rekening per 1 December 1935 overeenkomstig de voorstellen goedgekeurd en mitsdien tot uitkeering van de volgende dividenden be sloten: op de gewone aandeelen 4 pet., op de preferente aandeelen 4 pet., op de oprich- tersbewijzen f 24.97, Als commissarissen wer den herkozen de heeren: Walter Cramer, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, H. W. van Marle. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft besloten, tijdens de in October a.s. té organiseeren zesde verkeersvejlig- heidsweek, evenals het vorige jaar een één- daagsch congres te houden in het belang van een veilig wegverkeer en van goede wegen. Deze tweede wegverkeersdag is vastgesteld op Dinsdag 27 October en zal worden gehou den in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage, van 1012.30 en van 13.4517 uur. Het congres zal worden geopend door den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, die daarbij in het bij zonder zal spreken over auto-snelwegen, en over wegenaanleg en wegenverbetering in ons land. Verder zullen nog een aantal inleidende voordrachten worden gehouden. Het ligt tenslotte in de bedoeling op dien dag de prijsuitreiking te doen geschieden aan de winnaars van de prijsvraag van de K.N.A.Cwaarbij den besten inzender zal worden verzocht zijn antwoord bekend te maken op de vraag; „wat kan gedaan wor den om alle weggebruikers een goed ver- keersinzicht te doen krijgen en wat is daar bij de taak van de overheid?" Overleg met het bedrijfsleven nog gaande. De ernstige bezwaren, die bij het afdeelings onderzoek in de Eerste Kamer tegen de rij- tijdenwet zijn aangevoerd, hebben de regee ring aanleiding' gegeven in de memorie van antwoord haar argumenten voor indiening van dit ontwerp nog eens op te sommen. Zij deelt o.a. mede, dat het overleg over den ontworpen algemeenen maatregel van bestuur met het bedrijfsleven nog niet be ëindigd is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat alsnog op verscheiden punten wijziging in de gedachte regeling zal moeten worden aan gebracht. Dat de zoogenaamde heerrijders buiten de regeling behooren te worden gelaten, ontkent de regeering, omdat een heerrijder in een toestand van oververmoeidheid evengoed de veiligheid van het verkeer in gevaar kan brengen als een beroepschauffeur. Van de voorgenomen maatregelen behoeft geen groote hinder voor het verkeer gevreesd te worden. Een intensieve controle acht de regeering niet noodig en trouwens moeilijk uit te voeren. Wel zal de controle zoo gevoerd kunnen worden, dat de bestuurders van mo torrijtuigen tot het inzicht komen, dat het raadzaam is, de voorgeschreven administra tie in zake werk- en rusttijden in orde te heb ben. Het ligt dan ook niet in de bedoeling der regeering om een groot aantal nieuwe amb tenaren voor het toezicht op de naleving van deze wet aan te stellen. Een belemmering van het nachtelijk ver voer door motorrijtuigen wordt door de re geering niet beoogd. Wel ligt het in de be doeling, een bepaling in het rijtijdenbesluit op te nemen, welke verbiedt, dat eenzelfde chauffeur in een tijdperk van twee weken meer dan zesmaal nachtarbeid verricht. Ook in de industrie moeten dag- en nachtploeg wekelijks wisselen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2