HET NIEUWE AVONDBLAD ALLEEN Vaderdag. 21e JAARGANG No. 281 VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN De steunactie tijdens de Visschersstaking. De vischomzet in September. Omzet weer flink gestegen. Vergadering C. P. N. Collecte voor de Tuberculose bestrijding. Onze vischuitvoer naar Frankrijk. Oranjevereenigingen bijeen. stormvogels—xerxes. haarlem 2—stormvogels 2. lezing over handbal. door regelmatige en doeltreffende reclame kunt gij Uw omzet ver- grooten Alleen in deze Courant adverteert U doeltreffend Verhooging van papier- prijzen. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—6 regels I0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALUS ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. =3PC Ruim 13000 aan de stakers uitgekeerd. Naar wij vernemen heeft een commissie bestaande uit de heeren A. Buis, R. Dallinga en B. van der Plas, de administratie gecontro leerd van het comité van actie, dat tijdens de visschersstaking de steunregeling verzon de. De ontvangsten van steunlijsten, giften en collecten hebben bedragen f 15.179.62. de uit gaven f 15.182.2,2, zoodat er een tekort is van f 2.60. Van de uitgavenbedroegen de steunuit- keeringen aan de stakers f 13.180.90. VERGADERING V. V. s. U. De afdeeling IJmuiden van de V. V. S. U. houdt Woensdag 7 October een openbare ver gadering in Het Wapen van Velseff. Als spreker treedt op Dr. J. L. Snethlage, Hervormd predikant te Oyen,. die zal spreken over het onderwerp „Twee Werelden". Thans nog ruim 70000 achter bij verleden jaar. Nog een kwartaal scheidt ons van de eind streep. Zullen we den omzet van verleden jaar nog halen? Bet kan, maar dan moet alles meeloopen, want van het eindcijfer van verleden jaar f 6.338.264 zijn we nog een heeft eind verwijderd. De eerste 9 maanden van 1936 brachten een totaal van f 4.070.271 zoodat de drie nog resteerende maanden ge middeld minstens iy2 ton moeten opleveren en dat is nog zeer dubieus. Of deze kans door de daling van den gul den grooter dan wel kleiner geworden is? Dat ls moeilijk te zeggen. De mogelijkheid be staat, het is deze week in ons blad uiteen gezet, dat, we een ruimeren uitvoer krijgen. Maar daar staat tegenover dat door den goedkooper geworden gulden de kans op een druk bezoek van Engelsche haringdrifters veel geringer is geworden en het zijn juist deze schepen, die zullen moeten meehelpen om het cijfer van verleden jaar te bereiken. 'De maand September heeft er voor gezorgd dat we ruim f 32-0-00 op den achterstand van verleden jaar hebben ingeloopen. De omzet bedroeg n.l. f 629.203 tegen f 596.762 in Sep tember 1935. In de eerste 9 maanden was de omzet f 4.070.271 tegen f 4.133.262 het vorig jaar. Er kwamen de vorige maand binen: Van de trawl- en zeevisehzegenvisscherij 199 (160) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met f 466.591 (f 420.449) besomming, 115 (196) motorloggers met f 60.115 (f 105.819) 787 (374) motorkustvisschers met f 76.975 (f 32023), 26 (34) open booten met f 1388 (f 221), 6 (7) Deensche motorkotters met f 5115 (f 5382), 2 (0) Zweedsche met f 1890 en 1 Engelsche met f 3®9. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 1 (1) stoomlogger met f 625 (f 1342), 8 (14) motorloggers met f 9224 (f 11959) en 1 (3) Engelsche drifter met f 892 (f 4074). De opbrengst der consignatiezendingen bedroeg f 5994 (f 4553. Bovenstaande statistiek toont ons iets heel bijzonders, een unicum: de loggers zijn van de tweede plaats verdreven en wel door de kustvisschers. Verleden jaar kwamen de kustvisschers nog ternauwernood aan 1/5 van het totaal der loggers en thans steken ze met meer dan f 16000 boven de loggers uit. Wij rieenen met zekerheid te mogen zeggen dat dit in de geschiedenis van ons visscherijbedrijf nog nooit is voorgevallen. Toch zit hierin feitelijk niets onlogisch. De loggers hebben zich veel meer dan verleden jaar, op hun traditioneele visscherij, de haringvangst, ge worpen. Automatisch kwam er dus meer ruimte voor de kleine kustvisscherij, die bezig is zichzelf meer op snurrevaadvisscherij toe te leggen en daarmede goede resultaten be reikt, juist omdat de loggers zooveel minder aanvoeren dan verleden jaar. Er kwamen in September 1936 niet minder dan 39 trawlers meer binnen dan verleden Jaar September. De gemiddelde besomming was bijna f 2300 tegen verleden jaar f 2625. Dat lijkt wel heel ongunstig maar toch is dit zoo niet. Men weet, welke korte reizen de booten tegenwoordig maken, zoo kort, dat de besommingen per reisdag dit jaar zeker niet minder zijn dan verleden jaar. Tenslotte nog eenige cijfers over de afge- loop-en 9 maanden. In deze periode kwamen o.a. binnen 1176 (1233) Nederlandsche stoom- en motortrawlers met f 2.428.957 (f 2.575.044), 1882 (1964) loggers met f '920.676 (f -982.172), 4801 (2957) motorkustvisschers met f 394.105 (f 220.824), 10 (12) Duitsche stoomtrawlers met f 26920 (f 39287), 70 (134), Deensche motorkotters met f 44.797 (f 76.498), 5 (0) Zweedsche met f 3259, 1 (0) Duitsche met f 300, 1 (0) Engelsche met f 389 en 6 (12) Belgische met f 898 (f 6549). Haring werd aangevoerd door 6 (92) stoom- loggers met f 10483 54.235 22 48) motor- loggers met f 10483 (f 54.235) 22 (48) motor- loggers met f 2-2.147 ff 50.927) en 56 (7) Engelsche drifters met f 54.522 (f 705-6). (Tusschen 'haakjes zijn geplaatst de cijfers Van de overeenkomstige periode in 1935). Druk bezochte bijeenkomst in Thalia. Gisteravond heeft de Communistische Partij Nederland in de groote zaal van Thalia een vergadering gehouden. De zaal was tot op alle plaatsen bezet. Nadat eenige films ver toond waren werd de vergadering geopend door den heer S. Warmenhoven. Deze zeide, dat het na een half jaar weer mogelijk was geworden dat de C.P.N. een vergadering kon houden. Om het nu maar goed aan te pak ken had men direct de grootste zaal gehuurd en het was voor spreker een vreugde deze tot in alle hoeken gevuld te zien. Vervolgens vestigde hij de aandacht op de devaluatie waarbij hij zeide, dat -deze voor den arbei der niets anders dan verslechtering kan be- teekenen. Na het zingen van de Internationale was het woord aan den heer L. de Visser die met luid applaus begroet werd. De heer De Visser zeide, dat wij in snel wisselende tijden leven, waarin het kapita lisme steeds meer en meer den grond onder de voeten voelt weg zinken. Indertijd heeft minister Colijn gezegd,- dat het water de bourgeoisie tot de lippen was -genaderd en men zich maar rustig moest houden. H-et kapitalistische stelsel heeft tot dusver niet anders gedaan dan den arbeider naar beneden slaan, ook den landarbeider en den tuinarbeider. De heer -De Visser wees er op, wat -er sinds de 80er jaren door de arbeiders bereikt is. Door uitbreiding der techniek zou het mogelijk zijn, waar de aarde zoo rijk is, dat ieder zorgeloos -en onbekommerd kon leven, indien het kapitalisme niet al het mooie wat de arbeider heeft voortgebracht, had kapot gemaakt. Hierbij wees spreker naar Rus land, wat daar door het proletariaat bereikt is. Hier tegen broeit het kapitalisme. Dit tracht alles terug te dringen naar de duis ternis. Hiertoe is het fascisme in het leven geroepen. De aarde, aldus spreker, geeft meer dan genoeg, nochtans verkommert de arbeider. Dit is de schuld van het stelsel waaronder wij leven. Het Communisme wil vrede, vrijheid volkomen voeding en voor ziening der behoeften voor allen. Minister Colijn heeft gezegd, dat het niet mogelijk was, met de mannen der oppositie, waarbij hij naar spreker zag, één te worden. Spreker geeft dit volko men toe en zou het ook niet gaarne met Colijn eens willen worden, omdat deze de politiek van een kapitalistisch bankroet voorstaat. Vervolgens -besprak de heer De Visser de laatste troonrede. Als hierin sprake is van geestkracht van het volk, dan heeft het volk dit niet te danken aan Colijn, maar omdat het ziet dat we -gaan naar een nieuwe wereldorde. Als in de troonrede gezegd wordt „dat getracht zal worden de knellende ban den van het bedrijfsleven af te nemen", dan beteekent dit een nieuwe aanval op de loo- nen der arbeiders. De werkloosheid/aldus spreker, wordt dooi de regeerin-g Colijn niet bestreden. Werken blijven onuitgevoerd, opdat het groote leger der werkloozen de loonen in de particuliere bedrijven kan drukken. Onze betrekking-en me-t de andere mogendheden, zijn volgens de troonrede, van vredelievenden aard. Maar dit is niet het geval met de arbeidsbrengende landen, want Rusland, dat velen arbeiders werk geeft, wordt nog steeds niet erkend. Met eenige cijfers toonde spreker den voor uitgang van Rusland aan. Wat de S. U. voor het buitenland kan zijn blijkt uit het bezoek van Amsterdam's burgemeester aan de S. U. Deze i/as blij een order voor onzen scheeps bouw te krijgen. Rusland kan ve-el beteeke- nen, aldus spreker, ook voor de visscherij. Minister Colijn zegt, dat wij geen omgang met Rusland kunnen hebben omdat dit land den godsdienst vervolgt. Hiertegen protes teerde spreker. De Communist, wil geen godsdienstvervolging. Wij durven onze argu menten tegenover den godsdienst plaatsen omdat onze argumenten sterker zijn. Wil men met geen land te doen hebben dat aan godsdienstvervolging doet, dan ook geen ver binding met Duitschland, want ook daar ver volgt men de Christenen. Ove-r Spanje spre kend, zeide de heer D-e Visser, dat langs een omweg twee vliegtuigen aan de opstande lingen uit ons land, zijn geleverd. Sterke cri- tiek oefende sp-r. uit op de terugroeping van onzen gezant uit Madrid. Voor het onderwijs staat ook weer ver slechtering te wachten. De steun van 25 miilioen aan ïndië wordt niet anders gebruikt dan voor militaire doel einden, terwijl de inlander van ellende ver kommert. Door de indirecte belastingen wordt uit de arbeiders 1125 millloen geperst, waarvan 140 miilioen als steun wordt terug gegeven. Dit laatste moet men doen omdat de regeerin-g Colijn wel weet dat anders de arbeider in opstand komt en de gansche Colijn-regeering wegjaagt. Tegenover de po litiek van Colijn stelde spreker de politiek der C.P.N. die niet anders brengt dan brood en arbeid voor ieder. Ook staat de C.P.N. het Plan van den Arbeid voor. Als men vraagt vanwaar hiervoor het noodige kapitaal te krijgen, antwoordt de heer De Visser, dat de C.P.N. hiervoor wil een heffing ineens op het groot-kapitaal halen, waar het te halen is. Met eenige voorbeelden toonde spreker aan, hoe dit volgens de C.P.N. mogelijk is. In de toekomst bedreigt een driekoppig mon ster den arbeider, waarom spr. opwekt, te zoeken niet naar wat verwijdert maar naar hetgeen vereent. Na de pauze besprak d-e heer De Visser de beteekenis der devaluatie. Naar aanleiding hiervan oefende spreker een scherpe oritie-k uit op de politiek van de regeering Colijn, zooals die de laatste vier jaren gevoerd is. De rijken zijn ontzien, de toestand der ar beiders is slechter. De regeering' Colijn die zich steeds als een tegenstandster van de deva luatie verklaard heeft, moest onder den druk van Zwitserland en Frankrijk, volg-ens Te Londen had deze week de j aarlij ksche plechtigheid der overdracht van het burgemeestersambt plaats. De aftredende Lord Mayor Sir Percy Vincent (links) en zijn opvolger de heer Br-oadbridge verlaten het stadhuis, begeleid door den scepter-drager. haar zeggen, devalueeren. Alle groepen zelfs de S.D.A.P. schaarden zich hierbij om de re geerin-g. Door devaluatie krijgt de arme min der, maar de kapitalisten zien hun bezit ver meerderen. De C.P.N. wil geen devaluatie maar een constructieve welvaartspolitiek. Spreker bracht naar voren, hoe d-oor deva luatie de loontrekkenden getroffen worden, evenzoo de gepensionneerden enz. De C.P.N. wil een veiligstelling' voor deze menschen, daar deze anders zwaar getroffen zullen wor den. Uitvoerig sprak de heer De Visser over de voorstellen die hij hierbij in de Tweede Ka mer heeft ingediend. Door de opkomst van het fascisme zag spreker de toekomst van den arbeider don ker in. Eenheid is noodig, wil men niet in ellende ten onder gaan. NOODLOTTIG ONGELUK AAN D® PAPIER FABRIEK Den gehuwden arbeider J. Janson, wonen de te IJmuiden-Oost is Donderdagmorgen op d-e Papierfabriek een ernstig ongeluk over komen. Toen hij bij een der papiermachines stond geraakte hij met zijn rechterhand tus schen een aandrijf kamwiel, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. Na door dr. Fie-rstra te zijn verbonden is het slachtoffer naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. Dinsdag is de derde ronde van de onder linge competitie gespeeld. De resultaaten luiden als volgt: Hoofdklasse: G. PostmaC. Suyk 11, C. BaisH. de Boer 02, P. LeyteH. Buis afgebr. H. de BoerJ. Smit 2-0, T. BasstraLigthart hart 02, J. KramerG. Postma 02, D. Ott H. Buis 1—1 Eerste klas: Outenaar—Koetsier 1—1 J. v. Stratenv. d. Heijde 02 F. Duk-elH. Schaap 20 K. de JongP. v. d. Velde 20 Tweede klas: J. C. B'roekDe Weert 11 J. Viss-er Sr.— J. Visser 1—1 C. Kok—H. Visser 0—2, Snell— E. Broek 2—0 v. d. Sluis—C. H. Broek 2—0 BrandSchag-er 2—0 DE INTERNATIONALE 6-DAAGSCHE MOTORWEDSTRIJDEN. IJmuider politieagent verwierf een zilveren medaille. De agent van politie le klasse C. v. d. Voort, sinds korten tijd in dienst bij de motorpo litie alhier, heeft als deelnemer aan de in ternationale zesdaagsche motorwedstrijden in Zuid-Duitschland een zeer gunstig resul taat behaald. Hij verkreeg de zilveren me daille. Zaterdag in IJmuiden. Men verzocht ons het volgende te melden: De zorgvolle tijden, waarin ons volk zich bevindt, doen zich in vollen omvang gevoelen op den financieelen toestand der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in de gemeente Velsen. Om steeds te voldoen aan datgene dat het bestuur zich voorstelt, n.l. de tuberculose te bestrijden in den meest uitgebreiden zin, baart veel zorg. Sanatoriumverpleging, hulp in de huis houding, versterkende middelen, bijdragen in huishuur enz. enz., dat alles kost veel geld. En wanneer men nooit in ernstigen zin met de vereeniging in aanraking is geweest, kan men zich -zeker gelukkig rekenen, want het is een groote waarheid: „Gezondheid is de grootste schat". Daarom, om steeds in staat te zijn te helpen, waar hulp wordt vereischt. zonder daarbij te zien naar rang, stand, politiek of godsdienst, doet het bestuur met de meeste vrijmoedigheid een hernieuw-d -beroep op uw zoo gewaardeerde offervaardigheid. Wanneer dan a.s. Zaterdag de dames uw penningske vragen, geef dan wat ge kunt, ge doet daar een goed werk mee. De zaak is weer in orde. Het blijkt, dat het met de kwestie van den vischuitvoer naar Frankrijk een storm in een glas water is geweest. Uit 't desbetreffende bericht in ons blad heeft men trouwens reeds kunnen zien, dat de exporteurs de meening waren toegedaan, dat de zaak wel spoedig weer in orde zou komen. Er was dan ook geenszins reden tot het lanceeren van sen- sationeel-e berichten dienaangaande, zooals wij die in andere bladen hebben gelezen, waarin zelfs werd gesproken over een pa niekstemming onder de betrokken expor teurs. Reeds gisteren is aan deze expor teurs medegedeeld, dat er weer con senten beschikbaar konden worden gesteld, aangezien Frankrijk inmid dels de nieuwe quota had bepaald. Naar wij vernemen is er in de regeling niets veranderd. De toegekende hoeveelheden zijn gesteld op de oude winterbasis. De zaak is dus thans weer in orde. V. S. V. VETERANEN—STORMVOGELS VETERANEN A.s. Zaterdagmiddag 3 uur vindt op het V. S. V. terrein een wedstrijd plaats tusschen een elftal V. S. V. veteranen en een elftal van de oude garde van Stormvogels. De volgende spelers zullen „optreden": V. S. V. L. van Rijn, J. Traksel, W. Zwanenburg, J. Smaling, N. de Koning, j. Böhm, H. Lasselink, Kramer, a. v. d. Pieterman, B. Veldman, J. Knegjes. Stormvogels: K. Oldenburg, W. Snoeks, J. Blinkhof, R. Visser, G. B-roek, C. Bakker. G. Heilig, W. Struis, W. Koster, R. Nieborg, P. Dalmeijer. Ter bespreking van de défilé-plannen. Naar wij vernemen, zullen a.s. Maandag avond op het gemeentehuis afgevaardigden van de Oranjevereenigingen bijeenkomen ter bespreking van d-e plannen inzake het houden van een défilé op den huwelijksdag van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De bijeenkomst, die plaats heeft op initia tief van de Oranje vereeniging Driehuis, zal worden geleid door burgemeester Kwint. Stormvogels komt als volgt uit: Ho Hemberg, Ha-a-k Sr., Haak Jr., Tol, Wildero-m, W-ey, v. d. Steen, v. Pel, Schoorl, Fyen, Prins. De IJmuid-enaren verschijnen m-et: De Vries, Jongsm-a, Van Dongen, Heylig, Nijss-an, Ke-rsema-ker, Van Pel, Spruyt, Wou-d-e-n-berg, Jo-che-ms, Bene-ker. Binnenkort, wellicht nog in de maand Oc tober, zal te Haarlem voor belangstellen en meer speciaal voor de leden der Haarlemsche vereeniging „Concordia" en „Rapiditas" een lezing worden georganiseerd waar de heer F. Marx uit Den Haag zal spreken over het Handbalspel. Verder organiseert de Bond-Hand-bal-Com- missie op Vrijdag 9 October a.s. in Hotel „De Roode Leeuw" te Amsterdam een bijeenkomst voor belangstellenden en scheidsrechters, waar 't Scheidsrechtersvraagstuk en de Spel regels besproken zullen worden. (In aansluiting op Moederdag, 20 Mei, is thans ook, zij het niet bepaald officiéél, e&n Vaderdag ingesteld en wel 3 October.) De derde October wordt Vaderdag, Neemt u nu eens op mijn gezag, Wij mogen dien niet negeeren; Werkelijk, reden is er genoeg, Om vader, bij al zijn hard gezwoeg, Eén dag in het jaar te eeren. Vader, nietwaar, is dan toch de man, Die zorgt, dat het zaakje draaien kan, Al is het een harde dobber; De super-Olympische athleet, Die alle horden te nemen weet, Een krachtmensch en toch een tobber. Een held in het nuchtere gewaad, Dat bedenkelijk glimt op de naad, En dat hij straks weer laat keeren, De werker, die het gelag betaalt, Die speurt waar Abram den mosterd haalt, En zelf het probeert te leeren. Vader, in alles de altruïst, De zon in het huis, de optimist, Naar wien men met eerbied luistert, Die ieder ander weer moed inspreekt, Wanneer eens de zorg wat extra steekt, Het licht in 't gezin wat duistert. Vader, symbool van het aartsgeduld, Altijd van offeringszin vervuld, Al treft het hem aan den lijve, Die steeds betaalt met een blij gezicht, Dieneen, genoeg, want ik zou wellicht Tenslotte gaan overdrijven. Als ik het nog één keertje zeggen mag, De derde October is Vaderdag, En vraagt u mij so-ms nog nader, Waarom 'k dat uitdrukkelijk releveer, Tja - hm! - nou enfin, het komt hierop neer, Ook ik ben sinds jaren vader. P. GASUS Werkgeversorganisaties in boekdrukkers- bedrijf protesteeren bij de regeering. Maandagmorgen j.l. heeft de Federatie der werkgeversorga-nis-atiën in het Boekdrukkers- bedrijf onmiddellijk ee-n circulaire tot haar le den gericht m-et het advies, onveranderde prij zen te berekenen en de, op de basis van de goudgulden no-g i-n Juni j.l. verlaagde tarieven, niet te verhoogen. Op dat oogenblik had de Federatie ook den indruk, d-a-t de papierhandelaren en papier fabrikanten, die over enorme voorraden be schikken, tegen de op dat moment geldende prijzen zouden afleveren en allee-n d-e opdrach ten, die een speculatief karakter droegen, zouden weigeren. Tot bevreemding van de Nederlandsche drukkerijen hebben de papier-groothandela ren echter nadien een circulaire aan hun af nemers gezonden m-e-t de mededee-limg, dat alle offertes waren ingetrokken. Thans wordt door hen een nieuwe prijslijst rondgezonden, die een beduidende prijsverhoo-ging voor vele artikelen van dagelijksch gebruik beteekent. Het Tbet-r-eft n.l. niet alleen h-et gewone druk werk, m-aar ook het verpakkingsmateriaal, het zakenp-apier, enz. Door deze verhooging wordt dus het bud-get van eiken zakenman en wor den ook de prijzen van verpakte artikelen on gunstig beïnvloed. Op grond van mededee-lin- gen door de regeering gedaan, dat dergelijke ongemotiveerde verhoogingen en winstneming uit bestaande voorraden zouden worden tegen, gegaan, heeft de Federatie zich tot de re-gee- ring gewend me-t het volgende telegram; „Heden aangekondigde en buiten verbruikers om ingevoerde papierprijs- varhoo-gingen over geheele linie, ook van de groote voorraden in o-n-s land, maken positie drukkerijen en uitgevers van boe-ken, periodieken enz., uiterst moeilijk en belemmeren hun voorne men om de detail-prijzen van drukwer ken, couranten enz., onveranderd te laten. Dringen ernstig bij regeerin-g aa.n op onmiddellijk ingrijpen door toepassing van prijsopdrijvimgs-wet en intrekking contingenteering." De Ne-derlandsche bond van Steendrukke rijen en de Vereeniging Ne-deria-ndsche Perio- diekte Pers hobbon soortgelijke telegramm rh gezonden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1