De burgeroorlog in Spanje. Oorlog en Oorlogsgevaar THIJS IJS EN HET KATTENLEGER Generaal Franco over het program der nieuwe regeering Toespeling op herstel der monarchie. Chamberlain acht de lucht macht het beste preventieve wapen tegen oorlog. Labour en de bewapening. Clouston landt in Entebbe. Mijnramp in Henegouwen. Fransche Bank verlaagt het disconto van 5 op 3 pCt. Ernstige aanrijding te Rotterdam. Dorp door auto-ongeluk in het donker. T ransformator-huisje vernield. Een nieuwe mentaliteit ^noodzakelijk ZATERDAG 3 ÓCTOBÈR 1936 y> De speciale correspondent van Havas meldt, uit Burgos, dat in den afgeloopen nacht ge neraal Franco voor den Castiliaanschen zender te Burgos in groote trekken het pro gramma der „nieuwe Spaansche regeering" heeft uiteengezet. Dit programma is een mengeling van de Carlistische en de zuiver fascistische leer der leden van de Spaansche Phalanx. Franco wees er op, dat de nieuwe regeering, wier leidende posten door mili tairen bezet zijn, een totalitair karakter zal dragen. De provinciale tradities zullen wor den geëerbiedigd, doch deze vrijheden mo gen in geen geval de nationale eenheid ver zwakken. Franco duidde vervolgens, evenwel zonder het woord te gebruiken, op de mo gelijkheid van herstel der monachie. Wan neer wij het oogenblik daartoe gekomen zul len achten, aldus Franco, zal de nationale wil zich kunnen uiten, doch dit slechts door middel der technische en corporatieve or ganen, die werkelijk de verlangens van het volk zullen kunnen vertolken en die de na tionale behoeften kunnen begrijpen. "Vervolgens verklaarde Franco, dat de ar beid beschermd en verzekerd zal worden te gen misbruik van de zijde van het kapita lisme. Hij zou een rechtvaardige belooning van den arbeid opleggen en voorzag ook de mogelijkheid voor de arbeiders van deelen in de winsten. Van de arbeiders zou hij ech ter eischen, dat zij voortbrachten, wat re delijkerwijze van hen verwacht kon worden en dat zij op loyale wijze met de „elemen ten van den nationalen rijkdom" zouden sa menwerken. Verder zei Franco, dat de nieuwe staat met den katholieken godsdienst tot overeen stemming zou komen, teneinde te beant woorden aan de godsdienstige gevoelens van de groote meerderheid van het Spaansche volk. Tenslotte verklaarde Franco: Spanje wenscht in harmonie met alle volken te le ven, doch het weigert elk contact met alle landen met een communistisch regime. Bo vendien zal het trachten de geestelijke en materieele betrekkingen met de volken van hetzelfde ras en van verwante taal nauwer aan te halen. De toestand in Catalonië. Reuter meldt uit Perpignan, 2 October: De toestand in Catalonië is gewijzigd sinds de Junta van verdediging, welke geleid wordt door Compar.ys en met Sandino als tech nisch raadgever, werd gekozen. Te Barcelona heerscht orde. De levensmid delenvoorziening is normaal en de bedrijven werken op volle capaciteit. In de straten ziet men de rood-zwarte vlaggen van de Ibe rische anarchistische federatie en roode vlaggen. Manschappen der militie zijn be hoorlijk gekleed. De menigte verdringt, zich voor de winkels, waar kaarten hangen met de posities aan de verschillende fronten en de radiozenders zenden communistische re devoeringen uit in de Fransche taal. Bij de leiders heerscht ongerustheid sinds de ne derlaag van Talavera. Toch gelooft de be volking, dat de Catalanen onoverwinlijk zul len zijn en zij interesseeren zich niet voor de regeering van Madrid, Van de 6000 Fran- schen die in normale omstandigheden te Barcelona wonen, zijn nog slechts duizend gebleven. Ten kantore van de Air France is het abnormaal druk. Om het Catalaansche grondgebied te mogen verlaten moeten de reizigers voorzien zijn van een paspoort dat is afgestempeld door comité's der anarchis ten. socialisten en communisten en republi- keinsche linkerzijde. In de haven liggen tal van oorlogsschepen. De Uruguay en de Ar gentina zijn tjokvol met gevangenen. Zoo nu en dan worden eenigen hunner overge bracht naar Montjuich en dan gefusilleerd. Te Valencia heeft de nederlaag bij Tala vera groote beroering gewekt en is dit aan leiding geweest tot represailles op gijzelaars. Men verzekert, dat sinds het begin van den burgeroorlog te Valencia 6000 personen zijn gefusilleerd. Engeland. In plaats van minister-president Baldwin, heeft, zooals reeds bekend was, Neville Chamberlain gesproken op het congres van de conservatieve partij te Margate. Hij zeide o.a., dat hij er op rekent, dat Baldwin weer in staat zal zijn zijn taak te vervullen, wan neer het parlement weer bijeenkomt. De regeering is voornemens de herbewa peningsplannen te vervolgen, wat de oppo sitie ook zal zeggen. Zoodra het bewape ningsprogramma voltooid is, zal het Britsche rijk beschikken over een vloot, weke in staat is de verbindingslijn te beschermen, een le ger dat wel zwak is in vergelijking met de conscriptielegers van het vasteland, doch voorzien van het modernste materieel en een luchtmacht, welke niet behoeft onder te doen voor een andere, noch wat betreft ma- betreft materieel, noch wat betreft personeel. De ontwikkeling van de luchtvaart heeft En geland tot op zekere hoogte beroofd van zijn positie als eiland. Chamberlain acht de luchtmacht het beste preventieve wapen tegen den oorlog en hij ondersteunt de ontwikkeling hiervan met het meeste enthousiasme. Het voornaamste doel van Groot-B-rittannië is het handhaven van den vrede. Het wil van niemand grond gebied noch wenscht het zich te mengen in de binnenlandsche toestanden van een an der land, doch het zal niet dulden, dat een ander land aan Engeland zijn ideeën op legt, volgens welke geregeerd moet worden. De gevaren van een dergelijke interventie blijken thans het duidelijkst in Spanje. In dien Blum niet het moedig initiatief had genomen, ondersteund door den invloed van Engeland, had men een oorlog in Europa kunnen zien ontketenen. Baldwin zeide verder te hopen, dat door de verklaring welke gemeenschappelijk is ge publiceerd door Engeland, Frankrijk en Amerika een meer normaal monetair inter nationaal systeem ontstaan zal. Men moet niet denken, dat Engeland, door vast te houden aan zijn bewapeningspro gramma aldus Chamberlain de idee van Volkenbond en collectieve veiligheid heeft prijsgegeven. Chamberlain herinnerde hier aan de woorden van Eden te Genève Vrijdag jl. De regeering is van meening, dat de voor uitzichten voor den vrede verbeterd zouden worden door regionale verdragen in het ka der van het pact, de redenen van onrust vooral in Europa deels van poli- tieken, deels van financieelen aard zijn, door het verschil tusschen de waarde van zekere deviezen en het niveau van de wereldprijzen. Het is moeilijk te zeggen waar de eene oor zaak ophoudt en de andere begint, doch om tot normale toestanden terug te keeren, moeten al deze moeilijkheden opgelost wor den. De Britsche regeering zal zooveel mo gelijk hiertoe bijdragen. De nationale executieve van de Arbeiders partij is het na een langdurige zitting te Edinburgh eens geworden over den tekst van de resolutie over den internationalen toe stand, die zij aan het j aarlij ksche congres der partij, dat de volgende week zal worden geopend, zal voorleggen. De resolutie spreekt zich uit voor bewa pening in een mate voldoende voor handha ving van het gezag en de macht van den Volkenbond en voor het bieden van weer stand aan dictaturen en agressie. China. Chineesche troepenconcentraties langs de spoorlijnen naar Sjanghai. Uit Hongkong, 2 October: De toestand te Sjanghai en omgeving is zeer verontrustend. Langs de spoorlijnen Nanking-Sjanghai en HangtsjouSjanghai wondt een aanzienlijke Chineesche troepenmacht geconcentreerd. Van Japansche zijde wordt het aantal man schappen langs de Nankinglijn op 75.000 ge schat. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, wijzend op het onderhoud van den Britschen ambassadeur te Tokio met den Japanschen minister van buitenlandsche za ken, dat het geenszins in overeenstemming is met de feiten, dat Engeland zich niet zou interesseeren in de huidige crisis in het verre costen,- zooals wel wordt beweerd. Anderzijds wordt vernomen, dat de Brit sche marine-autoriteiten maatregelen treffen voor het evacueeren van Britsche onderdanen uit het- Jangtse-dal, in verband met de span ning tusschen China en Japan. (Reuter). Heimwehrleiders hesluiten tot royeering van Fey. Stefani meldt uit Weenen, dat in de giste- den gehouden bijeenkomst van Heimwehrlei ders overeenkomstig de' gehouden stemming besloten is tot royeering van den vroegeren vice-kanselier, majoor Fey, den burgemeester van Weenen, Lahr, en alle andere leden, die hun stem hebben verleend aan het door de beide eerstgenoemden genomen initiatief, ten doel hebbende de opperste leiding der bewe ging aan prins Starhemberg te ontnemen. Reuter meldt nog. dat leden van den Hei- matschutz te Weenen elk contact met majoor Fey verboden is. Men meent, dat Fey de be voegdheid van Starhemberg om hem uit de Weensche Heimatschutz te royeeren zal be twisten. Fey zou verder gisteravond getracht hebben een onderhoud met Schusschnigg te krijgen om diens bescherming in te roepen. Dit schijnt niet zonder succes te zijn gebleven, daar de politie te elfder ure de Weensche pers verbood een uitvoerig communiqué over het royement van Fey te publiceeren. Oud-premier Sunila overleden. Professor Juhe Sunila is gisteren op 61- jarigen leeftijd te Helsingfors overleden. Sunila is twee keer minister-president ge weest en was het laatst leider van het mi nisterie van Landbouw. Hij was ook buiten Finland bekend als politicus en landbouw deskundige. Zal tot devaluatie besloten worden De ministerraad heeft geen beslissing over de valuta genomen in haar bijeenkomst van gisteravond. In een communiqué wordt medegedeeld, dat een ministerieele comm. is benoemd tot stu die van den toestand. Volgens welingelichte kringen bereidt men een devaluatie voor, welke in geen geval groo ter zal zijn dan 16 pet. Deze maatregel zou een aanvulling zijn van de devaluatie van 10 Februari 1934, toen de Tsjechische kroon met 16.70 pet. werd gede valueerd. De beide grootste Tsjecho-Slowaaksche par tijen, de agrariërs en de sociaal democraten hebben naar het D. N. B. verneemt besloten, van de regeering te verlangen, dat de Tsje chische kroon wordt aangepast aan de in ternationale valuta-basis, welke door de devaluatie in enkele landen is ontstaan. Hulp aan de nagelaten betrekkingen der verongelukte deelnemers. Achttien dooden? Bij La Bouverie in Henegouwen heeft een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Het aantal slachtoffers is tot zeven geste gen. Er bevinden zich nog 11 mijnwerkers in de schacht. Teneinde het vuur, dat uitbrak te blusschen werden alle ingangen dichtge metseld. Gistermiddag werd een nieuwe, doch ver- geefsehe poging gedaan de bedolven mijnwer kers te bereiken. Men vreest meer en meer, dat de bedolven arbeiders thans bezweken zijn. De koning is gistermiddag in gezelschap van den minister van arbeid op de plaats van de ramp geweest, waar hij zich heeft onderhou den met ingenieurs en de manschappen van de reddingscolonne; Het secretariaat generaal van de bank van Frankrijk deelt mede: „Met ingang van 1 October 1936 des avonds is het disconto verlaagd van 5 op 3 pet. Het disconto op beleeningen wordt verlaagd van 6 op 4 pet., dat van dertigdaagsehe voor schotten van 5 op 3 pet. Vrijdagmiddag om kwart voor zes is op het kruispunt van de Mathenesserlaan en den nieuwen Binnenweg te Rotterdam, de zenuw arts dr. W. J. van den Boven van Genderen, die op de fiets was, door een personenauto, bestuurd door J. T. van H. aangereden. Hij werd tegen den grond geslingerd en kreeg een schedelbasisfractuur. In hoogst ernstigen toe stand is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Volgens een Reuterbericht uit Entebbe in Oeganda is Clouston, die deelneemt aan de Afrikaraee, met zijn Miles Hawk Speed Six te Entebbe gedaald. Hij zou hier den nacht door brengen. Schlesiniger, de Zuid-Afrikaansche indu strieel, die de organisatie van de wedvlucht PortsmouthJohannesburg heeft bevorderd, heeft medegedeeld, dat het bedrag dat over blijft na aftrek van de 4000 pond, welke als prijzen worden uitgekeerd aan Scott en de andere deelnemers aan den wedstrijd, die de geheele route hebben afgelegd den grondslag zal vormen voor een fonds ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van kapitein Max Findlay en den radio-telegrafist Morgan, die gisteren bij Abercorn om het leven zijn ge komen. Agent aan den dood ontsnapt. Bestuurder was dronken. Op den rijksweg Nispen-Roosendaal is Vrijdagavond omstreeks kwart voor negen een auto, die uit de richting van de Belgische grens kwam, met een ontzettende vaart volgens ooggetui gen meer dan 100 km. per uur uit de bocht gevlogen en tegen een trans formatorhuisje gebotst. Vervolgens reed de auto door een sloot, door een heg en kwam tenslotte tot stilstand op het erf van de boerderij van den landbouwer Hektors. De auto, welke pas nieuw was, werd geheel in elkaar gedrukt, doch als door een wonder bleven de beide inzittenden ongedeerd. De wagen werd bestuurd door den heer M. uit Roosendaal, terwijl als passagier in den wagen meereed de heer de V. uit Oudenbosch. Bij het transformatorhuisje stond een dienstdoende agent, die ternauwernood aan een vreeselijk ongeluk ontsnapt is. Toen hij van zijn eerste schrik bekomen was en proces verbaal ging opmaken, kwam hij tot de ont dekking, dat zoowel bestuurder als medepas sagier zwaar aan bacchus hadden geofferd. De agent waarschuwde ook de politie van Roosendaal, die spoedig arriveerde. De chauffeur werd in verzekerde bewaring gesteld en de auto in beslag genomen. Het ongeluk had echter nog meer gevolgen. Daar het transformator huisje geheel ontzet was, was met één slag het geheele dorp Nispen in het donker gezet. En de verwoesting bleek van dien aard te zijn, dat het zich liet aanzien, dat pas na verloop van en kele dagen de storing verholpen zou kunnen worden. Niet alleen, dat hierdoor het dorp nog eenige dagen in het donker zal zitten, doch in enkele fabrieken, waar electrische machines worden ge bruikt, zal niet gewerkt kunnen wor den. Wij vernamen nog, dat de bestuurder wel tegen derden was verzekerd, zoodat deze vér strekkende gevolgen van het ongeluk waar schijnlijk door de verzekering zullen worden gedekt. Hij was echter niet verzekerd voor de auto zelf, die geheel nieuw was en die thans vrij wel geheel is vernield. Bewapeningen kunnen de volken niet redden. Door C. R. ATTLEE, leider der Labouroppositie in het Engelsche Lagerhuis. In deze serie zijn van de hand van voor aanstaande persoonlijkheden reeds vele beschouwingen verschenen over de groote problemen van dezen tijd, ook het vredesvraagstuk. Hieronder volgt een artikel over dit onderiuerp van den leider der Labourfractie in het Engel sche Lagerhuis, C. R. Attlee. Wij beve len het in de bijzondere aandacht van onze lezers aan. In Augustus 1914 kwamen de menschen van prettige vacanties terug, net zooals nu. Velen hunner spraken over het dreigende gevaar van een oorlog, doch weinigen beseften, hoe nauw zij er zelf bij betrokken zouden worden. Die oorlogen, waar zij in Engeland eenige er varing van hadden, waren kleine koloniale kwesties geweest, die uitgevochten waren door de geregelde troepen in verre landen. De Zuid-Afrikaansche oorlog was er een van grooter formaat, maar zelfs die had niet alle energie van de natie opgeëischt. Als iemand hun gezegd had, dat Groot-Brittannië in den loop van één, twee jaar op het vasteland zou vechten met legers van de grootte van die van Frankrijk, zouden zij het niet geloofd hebben. Wanneer men hun verteld had, dat de oorlog vier jaar zou duren, dat bijna alle volken er bij betrokken zouden worden, dat de conscriptie voor den krijgsdienst zou worden in gevoerd en dat dit land zich onder den druk der vijandelijke onderzeevloot zich op zelfver dediging zou moeten voorbereiden, zouden zij gemeend hebben tegenover een dwaas te staan. Majoor Attlee. Weinigen van die vacantiegangers hadden eenig idee van den loop der gebeurtenissen, die tot de catastrofe zouden leiden. Zij had den natuurlijk gehoord van de rivaliteit dei- bewapening tusschen de groote mogendheden. Zij vernamen van tijd tot tijd ook van inci denten, die groote spanning teweegbrachten, maar op de een of andere manier was de vrede steeds gehandhaafd gebleven. Zij za gen niet in, waarom de moord op een Oosten- rijkschen aartshertog de vonk kon worden, die de heele wereld in vlammen zou zetten. Zij hadden slechts weinig begrip van de groote economische oorzaken van den oorlog, van den imperialistischen wedijver en den strijd om de markten. Het is een opmerkelijk feit, dat tijdens de drie aan den oorlog vooraf gaande jaren in het Lagerhuis slechts twee maal een uitvoerig debat plaats vond over de buitenlandsche politiek. De politieke belang stelling was geconcentreerd op ondergeschikte kwesties. De gewone burger wist weinig af van de verwikkelingen, geschapen door de hooghartige aristocraten, die achtereenvol gens aan het hoofd van het Foreign Office stonden. Waarom is het noodig al die dingen in her innering te brengen? Omdat de gebeurtenis sen een vorm gaan aannemen, die een ont stellende overeenkomst vertoont met dien van 1914. Opnieuw zijn de naties aan het bewape nen. De regeeringen vertellen hun volken, dat sterke bewapeningen noodig zijn voor de verdediging. Opnieuw spreekt men van de on vermijdelijkheid van den oorlog. „Zal er oor log komen?" vragen zij. „Wanneer zal er oor log komen?" Het buskruit wordt vrijelijk uit gestrooid over Europa. Een vonk kan het ge makkelijk in,vuur zetten. Er is een generatie opgegroeid tot mannen en vrouwen, die den laatsten oorlog slechts kent als een vage her ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELLINC De houthakker verstaat zijn vak opperbest en zoo duurt het dan niet zoo heel lang of de boomstam rolt met een zwaren slag opzij. Binnenin duurt het oorverdoovend concert voort. „Ja, ja," zegt Thijs, „ze zullen wel begrepen hebben, dat het er niet erg mooi voor hen uitziet. Nu, ze zullen hun gerechte straf niet ontgaan." Als de zware stam daar aan hun voeten ligt, begint het eigenlijke werk pas: het versieepen van het vrachtje naar den burgemeester. Beiden trekken uit al hun macht en eindelijk gelukt het den stam met zijn lawaaie- rigen inhoud', uit het bosch te krijgen. Nu naar het dorp, dat ge lukkig niet zoo heel ver verwijderd ligt innering of een oud verhaal. Laat mij op nieuw in herinnering brengen, wat er in den grooten oorlog gebeurde. De oorlog, die in 1914 over de wereld los barstte, kwam zeer dicht bij een volkomen vernietiging der Europeesche beschaving. Vol gens de jongste berekeningen bedraagt het totaal aantal menschen, dat direct of indirect door den oorlog het leven verloor, veertig mil- lioen. Het Britsche Imperium alleen telde meer dan een millioen dooden en meer dan twee millioen gewonden. Onder die gewon den waren er tweeduizend, die volkomen blind, zesduizend die krankzinnig' en vier duizend die epileptisch waren- geworden. De kosten in geld waren enorm. De oorlog be zorgde Engeland een schuld van meer dan zeven millioen pond en zooals Lord Philip Snowden het uitdrukte toen hij kanselier van de Schatkist was ,,den volledigen arbeid van twee millioen werklieden is er jaar in jaar uit voor noodig om de middelen voort te brengen, waarmede de jaarlijksche kosten van onze» schuldendienst kunnen worden betaald." En dat is nog alleen wat Engeland betreft. De zelfde historie geldt voor ieder land, dat aan den oorlog heeft deelgenomen. De Manchester Guardian berekende in Februari 1931, dat men met de kosten van den wereld-oorlog aan elk gezin in Groot Brittannië, Amerika, Ca nada, Australië, België en Rusland een huis cadeau had kunnen maken ter waarde van vijfhonderd pond, met ruim twee hectaren grond erbij en een inboedel ter waarde van tweehonderdvijftig pond, terwijl voor elke groep van twintigduizend gezinnen voorzien zou kunnen worden in den bouw van een ziekenhuis en scholen en in de salarissen van onderwijzers, verpleegsters, doctoren en pro- f 6SS0r6ïl. Ik heb gezegd, dat de „man in de straat" er geen idee van had, welk karakter de groote oorlog zou krijgen, De deskundigen waren eveneens de kluts kwijt. De generaals besef ten niet, dat er een loopgraafoorlog zou komen, dat gas en tanks de nieuwe wapens zouden worden en dat een ander element, de lucht, in belangrijkheid zou toenemen, totdat tegen het jaar 1918 het feit, dat de burgerbevolking in de gevaarlijke zone geraakt was, volledig tot hen doordrong. Wat te zeggen van den volgenden oorlog? Iedereen diende te beseffen, dat wanneer de oorlog opnieuw uitbreekt, de gevolgen onein dig veel grooter en catastrofaler zullen zijn dan in den strijd van '14 tot '18. De vernieti gingswerktuigen, die op het oogenblik bestaan, zijn honderd maal verschrikkelijker. E!r zul len geen „linies" meer zijn, waarachter een volk in veiligheid kan blijven voortleven. De oorlog zal zich niet beperken tot een „front". Hij zal zich uitstrekken tot in de meest afge legen gebieden van elk land, dat bij den strijd betrokken is. Het bombardementsvliegtuig, dat tijdens den wereldoorlog werkelijk nog in de kinderschoenen .stond, zal de situatie over- heerschen. In plaats van het gevecht tusschen soldaten -op het slagveld met altijd nog wat flauwe eclho van romantiek zal algeheele af- slachtig van mannen, vrouwen, kinderen en dieren door het gifgas treden. In plaats van de verwoesting van fortificaties in loopgraafli- nies door bombardementen zullen thans de grootste steden van de wei'eld door het vuur vernietigd worden. De beschaving, zooals wij haar kennen, zal weggevaagd worden. Ik ge loof niet, dat er eenige veiligheid schuilt in het scheppen van reusachtige vloten en legers, het opleiden van piloten en het bouwen van duizenden vliegtuigenVoor den bommen werper is niets veilig. En toch zien we, hoe in het gezicht van deze gevaren de staatslieden van de wereld hun spel van machtspolitiek blijven spelen, zooals zij het deden in de jaren voor den grooten oorlog. Zij, die in de voor-oorlogsche jaren het lot der naties beheerschten, waren geen mannen, die oorlog wenschten. Zij hadden niet het opzettelijke doel hun volkeren naar de slachtig te leiden, maar zij waren bereid po litieke richtlijnen te volgen en risico's op zidh. te nemen, die hen vroeg of laat in een positie zouden brengen, waar zij zouden moeten kie zen tusschen oorlog of het opgeven van hun plannen. Wanneer ge een juist beeld van hun politiek wilt krijgen, moet ge hun plannen eens vergelijken met de ontzettende verliezen, die bij de uitvoering' er van geleden werden. Deze mannen wandelden als het ware langs den rand van een afgrond, bereid het risico van dood of verminking te loopen voor het be machtigen van een bloempje. Dezelfde mentaliteit zien we thans. Vele re geeringen staan nog liever tegenover een we reldoorlog, dan dat ze eenige vermindering van nationale souvereiniteit zullen goedkeu ren. Achter deze menschen, die een afgod ma ken van het nationale prestige, staan de groe pen hebzuohtigen, die het nationale idealisme gebruiken als een dekmantel voor hun econo mische belangen. Wij moeten trachten het volk begrip bij te brengen voor het gevaar, waarin het verkeert, want juist het volk zal er het slachtoffer van worden. Het is de normale rustige bevolking', die niets anders vraagt dan tevreden met haar gezinnen te mogen leven, welke vernietigd zal worden als de oorlog uitbreekt. Het volk, dat overal hetzelfde is, of het nu in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland dan wel ill Italië leeft. Deze volkeren kunnen niet door bewapeningen gered worden, zelfs als zij wor den aangeduid als uitsluitend dienende voor „nationale verdediging". Elke regeering be schouwt dte nationale defensie van andere landen als een bedreiging voor zijn eigen ver dediging. Wat wij noodig hebben is een andere men taliteit. Een nieuw begin moet worden ge maakt. Ik zou een conferentie willen bijeen roepen, waarop iedere vertegenwoordiger van ieder land zich voor de oogen zou moeten hou den, wat de oorlog in werkelijkheid beteekent. Ik geloof wel, dat het goed zou zijn, wanneer zij eens een tijdje, met gasmaskers voor, te midden van het gedonder van ontploffende bommen gingen zitten met het voortdurend geraas van vliegtuigen boven hun hoofden. Laat hen eens de woningen van het eenvou dige volk bezoeken en tezamenkomen om er over te praten wat tegen de oorzaken van den oorlog gedaan kan worden. In plaats van al tijd aan de oorzaken van den oorlog te den ken, kunnen zij beter overleggen, hoe de fun damenten van den vrede gelegd kunnen wor den oip de zekere basis van sociale rechtvaar digheid. Er is nog tijd de wereld te redden, wanneer de mannen en vrouwen slechts be reid zijn tot activiteit te komen. Nadruk verboden),

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2