De devaluatie in Zwitserland. Een Hondenleven fokffeouwstUeiift Ik begin weer. Tegen onredelijke uitzetting. Bakkers vragen om verlaging der bloemprijzen. Vertrouwen. Vermindering der wegen belasting gevraagd. Hoe de regeeringsbeslissing tot stand kwam. Een regeeringscrisis dreigde. ZATERD'AG 3 CT. '1936 PPOGPANMA zijnds Fragmenten uit het Dagboek een Teckel den Baas toegebiaft Hieuwt Stut Het wordt mij te machtig langer te zwij gen. Bijna een jaar is het nu, sinds ik den Baas mijn laatste dagboekfragment toeblaf- te. Het was het laatste omdat Mama haar ouderlijk gezag had doen gelden en mij met haar airs van oude douairière die ik ove rigens teederlijk herdenk, nu zij in den hon- denhemel rondsnuffelt verdere publicaties verbood. Sindsdien heb ik gezwegen, hoe wel het nu al zes maanden geleden is dat zij stierf. Maar het Leven herneemt zijn rechten, misschien zit hondenrouw ook niet al te diep en daarbij heb ik aan mijn plichten jegens den Baas te denken. Wegen die niet zwaar der dan de posthume eerbiediging van Ma ma's verouderde conventioneele begrippen? Ik meen van wel; ik ben er zelfs zeker van Ware mijn Baas een jager, het zou mijn plicht zijn met hem te jagen. Ware hij dok ter, ik zou evenals mijn vriend James, de Aberdeen terrier, het leuk moeten vinden in zijn werkkamer op een stoel te liggen en de onbeschrijfelijke geuren van zijn medicamen ten, die voor ons fijn reukorgaan een marte ling zijn, opgewekt te verduren. Ware hij sergeant-majoor, ik zou met den troep die nen mee te rennen met blij geblaf, al was het een driedaagsehe oefening en al kon ik niet meer van vermoeidheid. Zoo zou ik kunnen voortgaan. Wij honden moeten ons weten aan te passen en wij doen dat ook. De trouw aan den Baas overwint alles, weldra wordt het offer tot een genoe gen en de bejaarde teckel van den tramdi recteur heeft mij onlangs (kort voor zijn droeven dood onder een auto) nog verteld, dat hij niet meer geloofde dat hij ooit iets te gen trams had gehad. Hij hield van ze, zegt hij. Hij had ze lief. Nu, dan is-ie de eenige hond dien ik ooit gekend heb, die er zoo over dacht. Maar het moet met de con ducteurs-honden net zoo wezen. U begrijpt nu wel wadr ik heen wil. De Baas is journalist. Derhalve heeft hij het recht te eischen, dat er kopy in mij zit. Dat hij Mama's scrupules aanvaardde was mooi van Ihem. Maar dat hij na het bericht van haar dood mij meermalen vragend aan zag, en daarbij met zijn potlood op zijn bloc note tikte, sneed mij door de ziel. Het kon zoo niet langer blijven; ik blaf dus weer Dagboek. Mama's heengaan was even plotseling als tragisch. Zij stierf aan vergiftiging ge volg van het eten van een stukje vleesch, dat de een of andere schurk voor dat doel geprepareerd had. Ik zeg schurk, en dat is.... grrr!de volle waarheid. Als ik hem ken de was hij nog niet gelukkig. Overigens had ik niet verwacht dat Mama ooit aan zooiets ten offer zou vallen. Het lijdt geen twijfel dat haar spreekwoorde- lijk-fijne neus de oude niet meer was. Mis schien ook speelde een zekere nonchalance haar parten. Zij at, naar ik vernam, in haar laatsten tijd vaak mechanisch wat men haar voorzette. Haar alles-onderzoekende snuffel- aard liet zich nog maar spasmodisch gelden. Zij begon te leven op herinneringen aan kluiven en botten uit het verleden, aan ge vechten uit de dagen van olim, aan haar eersten Baas en haar eersten echtgenoot. Zooiets kan een hond zich niet veroorloven. Het „Weest Waakzaam" geldt ook voor ons zelf ten allen tijde. Mijn broer Waldemar kwam mij Mama's verscheiden den volgenden dag al vertellen. Ik had hem nooit weergezien sinds hij ver kocht werd, en toen hij langs den singel- berm kwam aandraven herkende ik hem eerst niet. Wij lijken namelijk sprekend op elkaar, zoodat ik dacht dat de kleine jongen weer eens een spiegel in het gras had gezet. Dat heeft hij mij namelijk al eens eerder ge lapt, en tot zijn groote vreugde ging ik er toen achter kijken. „Zoo'n blamage overkomt ine niet meer," dacht ik en bleef stokstijf staan. Maar mijn spiegelbeeld kwam op mij af en zei: „Grrr! Ken je me niet meer? Ik ben het, Waldemar". Natuurlijk kwam hij maar bij toeval voorbij. Het hondsche fami lieleven is niet .zeer sterk ontwikkeld en men moet elkaar toevallig ontmoeten om iets van den Burgerlijken Stand te vernemen. Waldemar bleek in den laatsten tijd door Mama's Baas te zijn terug gekocht. Hij had het droevig einde dus bijgewoond, ien met zijn gejank begeleid. „Zij heeft maar kort geleden", zei hij. Ook was hij haar mee we zen begraven in den achtertuin, en de Baas en zijn familie hadden zijn verdriet geres pecteerd, hem veel klontjes gegeven en zelfs geen aframmeling toegediend nadat hij den heelen nacht op het graf had zitten huilen. „Er was toch geen maan ook?" vroeg ik. „Neen", zei hij, „dat gelukkig niet". Meteen was hij weg, want er kwam een paard voorbij. Waldemar's gevoel is nooit erg intens geweest, al had hij dan ook dien nacht op het graf gehuild, namens ons allen, waar voor ik hem dankbaar blijf. Mij trof de droe ve tijding zeer. Wekenlang bleven de dier bare souvenirs in mijn herinnering weerkee- ren. Ik at slecht en sliep slecht, ik vocht heelemaal niet en menige traan ontvlood mij. Maar dat is nu voorbij. Het Leven, zooals gezegd, heeft zijn rechten hernomen. En is het voor mij niet extra-rijk? Heeft mijn eer ste reeks Dagboekfragmenten niet de eer genoten, in boekvorm „het licht te zien" zoo als de Baas dat noemt? Zijn mij niet vrien delijke beoordeelingen voorgelezen, heb ik niet bij Oma thuis op de divan liggend tot mijn stomme verbazing er eerst een ac teur per radio uit hooren voordragen en er later meneer Ritter over hooren spreken? Voorwaar, de menschen schijnen Mama's scrupules niet te deelen. Integendeel, het ontbreekt mij geenszins aan aanmoediging. Zoo ben ik dan vandaag aan de Nieuwe Serie begonnen. En als vanouds, Baas, zal 'k mijn best voor je doen. Daar gaat-ie! BOSKOOP ZAL HET KONINKLIJK PALEIS VERSIEREN. BOSKOOP, 2 Oct. Boskoop's burgerij heeft H.M. de Koningin aangeboden om zorg te dragen voor de versiering van dat gedeelte van het koninklijk paleis in Den Haag, het welk bestemd is voor de meer intieme viering van het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. H.M. de Koningin heeft naar aanleiding hiervan doen weten, dat zij voor dit voornemen zeer gevoelig is en gaarne deze huldiging zal aanvaarden. Ontwerp opnieuw in overweging. 's GRAVBNHAGE, 2 October. Naar wij vernemen is de indiening van een wetsontwerp tegen onredelijke woninguitzetting, hetwelk reeds vrij wel gereed gekomen was als gevolg van de gewijzigde omstandigheden op monetair gebied, opnieuw in overwe ging genomen. Telegram aan Dr. Colijn. ROTTERDAM 2 October. Het volgende telegram is gestuurd aan den voorzitter van den ministerraad, dr. H. Colijn: „De gezamenlijke bonden van baikkerspa- troons en de coöperatiebesturen te Rotterdam vestigen de aandacht van Uwe Excellentie op de scherpe stijging, welke de bloemprijzen de laatste maanden hebben ondergaan, welke hooge prijzen, thans vijftien gulden, het on mogelijk maken, de broodproductie zonder be langrijke verliezen te onderhouden. Reeds vóór de monetaire maatregelen was een broodprijsverhooging noodzakelijk, thans is die verhooging onontkoombaar, waarom Uwe Excellentie wordt verzocht, maatregelen te nemen, opdat de bloemprijzen ten spoedig ste worden verlaagd". Lloyd George bemoeit zich behalve met de politiek, ook met de bijenhouderij. Hier let hij critisch op een pot honing, die voor een honing-tentoonstelling was ingezonden. Moeder, zei Wimpje, waar komen de plant jes vandaan? Uit den grond antwoordde moeder prompt. En wie doet ze dan in den grond? wilde Wimpje weten. We leggen zaadjes in de aarde en dan schijnt de zon er op en dan regent het er op en dan komt er een groen puntje uit het zaadje en dat groeit naar boven tot het uit den grond kijkt en dat wordt dan een plantje. En waar komen de bloemen vandaan? Die groeien vanzelf aan het plantje. Wimpje peinst ernstig over het wonder der schepping. Ik wou ook zoo'n plantje zegt hij ten slotte. Des middags brengt moeder een kleine knol mee. Kijk Wimpje hier is een potje aarde. Nu maken wij er een kuiltje in en daar doen we die knol in. Nu een beetje water en dan wat aarde om toe te dekken zie je wel? Zoo nu moet het stil blijven staan. Waarom stil blijven staan? vraagt Wimpje. Nu moet er eerst een groen puntje uit dat zaad komen dat heb ik je toch ver teld? En wanneer komt het plantje nu? Wimpje vindt het klaarblijkelijk een ta melijk onbevrédigenden toestand, zoo'n kaal bloempotje waar niets aan te zien is wat heb je daar nu aan! Nu niet meer aankomen vent waar schuwt moeder, anders groeit het niet. Twee dagen lang houdt Wimpje zich aan het verbod. Den derden dag moet hij toch eens even tjes kijken of er al wat te zien is. Voorzichtig wroet hij met z'n vingertje in de aarde. Ha! daar heeft hij de knolnu kijken of er al wat uitkomt Er is nog niets te zien. Teleurgesteld stopt Wimpje de knol weer onder de aarde. Een paar dagen later kijkt hij nog eens. Het is heusch of er al een begin van een spruitje zichtbaar wordt. Nu zal het plantje wel gauw komen. Telkens weer graaft Wompje de knol op om te zien hoe het verder gaat, en als ein delijk een ziekelijk armetierig plantje te voorschijn komt peutert hij voorzichtig de opgerolde blaadjes los. Nu zullen de bloemen wel gauw komen. Maar de bloemen komen niet en het mis handelde plantje sterft een ontijdlgen dood zonder ooit gebloeid te hebben. Tot zoover Wimpje en zijn plantje. Doen wij groote menschen niet heel vaak zóó met onze hoop, ons verlangen en onze liefde, met onze vriendschap en met het re sultaat van onzen arbeid? Wij kunnen niet rustig afwachten. Wij hebben geen vertrouwen en wachten kunnen wij heelemaal niet. Wij willen voort durend tastbare bewijzen, wij willen zien- hoe-het-verder-gaat en wij meenen zoo vaak met de beste bedoelingen het goede resultaat te bespoedigen door onze ontijdige inmen ging, waarmede wij bijna altijd een ave- rechtsch resultaat toereiken. Vooral de voortvarende en actieve onder ons valt het moeilijk zich afzijdig te houden. Zij kunnen niet afwachten. Wat het ook zij dat hun belangstelling op wekt zij moeten er zich mee bemoeien, zij moeten aandringen, aansporen, aanmanen, zij roepen om resultaten, zij verlangen be wijzen en met de edelste bedoelingen be zield, gunnen zij datgene wat groeien moet tijd noch rust om zich te ontwikkelen. Geduld oefenen is moeilijk maar geduld al leen is nog niet eens genoeg! Het is geduld gepaard aan vertrouwen dat bergen weet te verzetten. Alle normale groei gaat langzaam en het welslagen van de groote dingen des levens is voor een niet gering gedeelte te danken aan niets anders dan: geduld en ver trouwen. En daarom: laten wij vertrouwen hebben in onze jonge menschen, laten wij niet da delijk vijandig staan tegenover nieuwe pogin gen en min of meer verrassende uitingen, laten wij vertrouwen hebben in de goede be doelingen van onzen naasten en laten wij een beetje geduld aankweeken om de tast bare blijken hiervan af te wachten. Laten wij onze kinderen voorgaan in ge duld en vertrouwen ook in de kleine levens dingen. Het zal hen later bij het oplossen van belangrijke levenskwesties te stade ko men. AMY GROSKAMP-TEN HAVE. In een adres aan de ministers van financiën en van waterstaat heeft de K. N. A. C. ver zocht, een verlaging van de tarieven der mo- torrijtuigenbelastingwet te willen bevorderen en verder, haar in de gelegenheid te stellen, bij wijziging van deze wet van advies te dienen. Daarbij worden o.m. de volgende toelichtin gen gegeven: Uit de maandelijks gepubliceerde cijfers van de opbrengst der wegenbelasting is duidelijk waarneembaar, dat het motorwegverkeer den druk van de met rond 50 pet. verhoogde be lasting, welke als gevolg van de instelling van het verkeersfonds per 1 Januari 1935 is inge gaan, niet heeft kunnen opvangen, waardoor het aantal motorrijtuigen zich in een steeds verder gaande dalende lijn bevindt. Bleef in 1935 de totale opbrengst ruim 6 pet. onder de raming, in 1936 zal dit percentage waarschijn lijk tot 9 pet. stijgen. Wanneer, zooals is te verwachten, de wegenbelasting gedurende dit jaar met 2 millioen bij de raming van 22V2 millioen ten achter blijft, dan geeft dit beden kelijk verschijnsel voor de rijksschatkist, in verband met de andere financieele lasten, waaraan het motorwegverkeer is onderworpen (extra benzineheffingen, personeele belasting, enz.) een mindere opbrengst van ongeveer 6 millioen gulden. De K. N. A. C. heeft de overtuiging, dat door de opvoering van de lasten op het motorweg verkeer en de onvermijdelijke reactie, van een ontwikkeling van het motorverkeer geen sprake meer kan zijn, aan de volkshuishou ding de voordeelen van het gebruik van een economisch, nuttig en comfortabel, aantrek kelijk en populair transportmiddel in belang rijke mate wordt onthouden. Tevens zouden verschillende oneffenheden in de motorrijtuigen-belastingwet of de uit voering daarvan, welke het motorwegverkeer in min- of meerdere mate belemmeren, kun nen worden weggenomen, waardoor in fiscaal opzicht ongetwijfeld een voordeel in plaats van schijnbaar een nadeel zou worden ver kregen. Daartoe behoort in de eerste plaats de invoering van zg. maand-, week- en dag kaarten als uitbreiding van de kwartaal- kaarten, bedoeld in art. 4 van de motorrij tuigenbelastingwet. De vermoedelijke gevolgen der devaluatie. GENèVE, 30 September 1936. (Van onzen correspondent). Het besluit der Zwitsersche regeering, om den Zwitserschen frank te devalueeren heeft het Zwitsersche volk geweldig verrast. Niet alleen had de regeering nog slechts twee dagen, voordat zij het besluit nam, bij een parlementair debat uitdrukkelijk nogmaals bevestigd, dat Zwitserland den gouden standaard zou handhaven en de waarde van den Zwitserschen frank op het bestaande peil zou houden, doch zelfs Zaterdagmiddag om half één, toen de Fransche devaluatie dus reeds bekend was en de regeering in een buitengewonen ministerraad bijeen was, om over den nieuwen toestand te beraadslagen, deelde het Zwitsersche telegraafagentschap door de radio nog mede, dat de regeering vastbesloten was haar muntpolitiek niet te veranderen! Anderhalf uur later verscheen in extra-bladen en bulletins de verbijsterende tijding, dat de Zwitsersche regeering beslo ten had het Fransche voorbeeld te volgen! Men geloofde aanvankelijk, dat de re geering de geruststellende mededeeling aan het Zwitsersche telegraafagentschap over het voortzetten van haar traditioneele muntpoli tiek opzettelijk gedaan had, om een paniek op de banken en beurzen te verhoeden. Ter wille van dit groote belang zou de regeering opzettelijk eerst een valsche mededeeling omtrent haar houding gedaan hebben en pas om 2 uur toen banken en beurzen de Zater dag-rust reeds hadden en gesloten waren, de waarheid hebben verteld! Hetgeen achteraf over de beraadslagingen in den ministerraad bekend werd, heeft echter aangetoond, dat de tegenstrijdigheid tusschen de berichten van half één en van twee uur een andere oorzaak had. Het is toch bekend geworden, dat zoowel de Presi dent van Zwitserland en tevens minister van financiën, dr. Albert Meyer, als de president van de directie der Zwitsersche Nationale Bank Bachmann beiden zeer stellig bij het begin van den ministerraad op het standpunt gestaan hadden, dat de Zwitsersche frank niet gedevalueerd mocht worden. Het Zwitser sche telegraafagentschap deze stellige over tuiging der hoogste financieele autoriteiten van het land kennend, achtte zich toen ge rechtigd het Zwitsersche publiek gerust te -tellen. Tegen aller verwachting in zijn de beraadslagingen in den ministerraad met de nederlaag van de financieele deskundigen ge ëindigd. De minister van economische aange legenheden Obrecht zag de kans schoon aan de uitvoerindustrie den reeds lang gewensch- ten dienst van devaluatie te bewijzen, opdat de industrieelen weder op de buitenlandsche markt zouden kunnen medeconcurreeren. De uit de boerenpartij afkomstige minister van militaire aangelegenheden Minger sloot zich bij Obrecht aan, opdat de schuldenlasten van den boerenstand minder drukkend zou den worden. En als derde in den bond be pleitte ook de verkeersminister Pilet-Golaz de devaluatie, opdat een verhoogd vreemde- lingenbezoek het lot der in grooten nood ver- keerende spoorwegen, hotels enz. zou ver beteren. Lang boden President Meyer en bankdirecteur Bachmann wederstand. Doch toen eindelijk uit nog niet bekend geworden redenen de katholieke minister Motta en Etter zich bij Obrecht en de zijnen aansloten, was de strijd beslecht. Meyer en Bachmann moesten voor de overmacht buigen. Maar uit het bovenstaande ziet men wel, hoe onrecht vaardig het is aan President Meyer den schimpnaam president der Devaluatie' te geven, zooals in verscheidene bladen reeds geschiedt! Verrast, als het Zwitsérsche volk was, heeft het desniettemin met groote rust en kalmte het nieuws opgenomen. De onmiddellijke door de radio tot het Zwitsersche volk door President Meyer gerichte aansporing en de verzekering, dat de regeering al het mogelijke zal doen, om prijsverhooging tot het minimum te beperken, heeft vruchten gedragen. Wel iswaar was er Maandag in de groote steden in verschillende winkels en warenhuizen een ietwat grotere kooplust te bespeuren dan ge woonlijk het geval is, doch alles bleef in bescheiden perken. En gisteren Dinsdag was zelfs die bescheiden aanwas der kooplust reeds nog meer gedaald! Van een bestor ming der zaken, om nog tijdig tegen lage prijzen te kunnen koopen, is nergens sprake geweest Minder kalm ging het Maandag en Dins dag in het Zwitsersche parlement toe. Niet, dat het parlement het besluit der regeering ongedaan wilde maben! Men erkende vrij wel algemeen de onvermijdelijkheid der waardevermindering van den frank. Er wa ren maar weinige parlementsleden, die, zoo als President Meyer en bankdirecteur Bach mann Zaterdag nog tot het laatste toe had den volgehouden, meenden, dat Zwitserland tezamen met Nederland, dat hiertoe dan wel bereid zou zijn geweest, had moeten stand houden. Tal van parlementsleden meenden echter, dat het voldoende zou zijn van het regeeringsbesluit tot devaluatie eenvoudig „kennis te nemen". Zij weigerden ook nog uitdrukkelijk hun goedkeuring eraan te hechten. De regeering echter verlangde een uiting van vertrouwen. Zij wenschte ook, dat het parlement door een uitdrukkelijke goedkeuring der devaluatie mede de verant woordelijkheid daarvoor zou op zich nemen. En toen uit de beraadslagingen in de finan cieele commissie vah den Senaat, die den voorrang boven de Kamer van de behande ling van de regeeringsboodschap over de de valuatie had, bleek, dat zulk een goedkeu ring waarschijnlijk niet zou kunnen verkre gen worden, dreigde de regeering met aftre den! Dit was voor Zwitserland iets heel on gewoons. Want de regeering beschouwt zich hier als de uitvoerder van den wil der volks vertegenwoordiging. Zij pleegt den wil van het parlement te eerbiedigen en na te leven, ook al is de regeering het niet ermede eens. En de regeering blijft aan het bewind, ook al verwerpt het parlement of het volk het ééne belangrijke wetsontwerp na het andere! Re- geeringscrisissen zijn hier onbekend, Ditmaal dreigde de regeering echter met heengaan, indien zij geen vertrouwensvotum zou ver krijgen. Deze dreiging was voldoende, om de leiders der drie groepen der regeeringspar- tijen (vrijzinnigen, katholieken en boeren partij) tot groote activiteit te bewegen. Het gelukte hun ten slotte tucht in hun gelede ren te brengen. Senaat en Kamer namen beide „onder goedkeuring" (de zwakst mo gelijke vorm van vertrouwen!) van de beslis sing der regeering kennis. Uiterst-links (communisten, sociaal-demo craten en vrije democraten) en uiterst-rechts (fronpartij en liberaal-conservatieven) zijn echter blijven weigeren hun goedkeuringsvo tum aan de regeering te schenken. De regee ring kreeg in de Kamer slechts een meer derheid van 9960 stemmen bij ongeveer 20 stemonthoudingen. Uiterst-links stemde te gen, omdat de regeering niet bereid was de winst van 650 millioen Zwitsersche franken, die de Nationale Bank ten gevolge van de devaluatie maakt, voor een grootsch program van werkverschaffing aan te wenden. Uiterst rechts stemde tegen, omdat de vooral in West-Zwitserland talrijke liberaal-sonserva- tieven van meening zijn, dat de regeering de volle verantwoordelijkheid voor de devaluatie moet dragen. Want, zoo redeneerden zij, had de regeering een krachtiger politiek van be zuinigingen en van lagere prijzen gevoerd, dan zou de devaluatie niet noodig zijn ge worden. Waarop de regeering antwoordt, dat juist het parlement een energieke „aanpas- sings-politiek" in den weg gestaan heeft, zoodat ook het parlement voor de waarde vermindering van den Zwitserschen frank verantwoordelijk is. Hoe dit zij, de regeering heeft het verlang de goedkeuringsvotum verkregen en zal nu moeten trachten uit den genomen maatregel het maximum aan voordeelen, het minimum aan nadeelen te doen geboren worden. Ben der grootste schaduwzijden zal natuurlijk zijn de onvermijdelijke prijsverhooging der goederen. De regeering heeft echter de noo- dige volmachten gekregen, om niet-gerecht- vaardigde prijsstijgingen te verhinderen. Ze geheel te vermijden, zal niet gaan. Men hoopt echter, dat de prijsstijgingen niet veel hoo- ger zullen worden dan 10 pet. en een profes sor in de staathuishoudkunde heeft zelfs reeds uitgerekend, dat de prijsverhoogingen tot 7 a 8 pet. zullen kunnen beperkt blijven Men kan erop rekenen, dat de regeering al het mogelijke in deze richting zal doen. Verder hoopt menigeen in Zwitserland, dat de devaluatie der valuta van het goudblok een internationale stabiliseering der valuta van alle landen en een uitbreiding van het internationale ruilverkeer tengevolge zal hebben. De aanstaande discussies in de twee de commissie der Volkenbondsvergadering zullen misschien eenige vingerwijzing geven, in hoeverre kans op verwezenlijking van de zen wensch bestaat. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ZONDAG 4 OCTOBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Plechtige Hoogmis. 9.30 Gewijde mu ziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkd. Hierna gewijde muziek. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 „We reld-Dierendag"). 2.00 Vragenhalfuur. 2-30 KRO-Symphonie-orkest en Gram.pl. 4.00 Zie- kenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Chr. Mannen koor „Valerius". 5.50 Geref. Kerkd. Hierna orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie over den Rozenkrans. 8.10 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.20 De KRO-Melodisten. 9.30 Gram. pl. 9.40 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Es- peranto-lezing. HILVERSUM II, 301 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws, tuinbouw- praatje. 9.20 „De moraal van den arbeid", causerie. 9.35 Gram.pl. 10.15 4 October „Die rendag", causerie. 10 30 Residentie-orkest. 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelconcert. 12.10 „De Violiers". 1.00 Schilderij van de maand. 120 De Violiers. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroep orkest en solist (In de pauze: Declamatie). 4.35 Dansmuziek. 4-55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gram.pl. 5.30 Voetbalpraatje. 5.50 Sport nieuws ANP. 6.00 Causerie over Wells. 6.30 Causerie voor den vrede. 6.45 Ned. Herv. Kerkd. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gram.pl. 8.45 Radio-Journaal. 9.00 Om roep orkest en soliste. 9.35 Radiotooneel. 10.15 Gram.pl. 10.30 Revue-uitzending. 11.30 Be richten ANP. 11.4012.00 Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12-50 Het Londensch Palladium-orkest. 1.50 Dorothy Hogben's Vocaal en Instrum. En semble. 2.20 Tuinbouwpraatje. 2.40 het BBC- Harmonie-orkest. 3.20 Gram.pl. 4.00 Religieuze causerie. 4.20 Viool-cello en cembalo. 4.50 Pianoduetten. 5-20 Causerie. 5.40 BBC-Theater- orkest, en solist. 6.35 Actueele causerie. 6.50 Het Griller Strijkkwartet, en solist. 8.15 Oogst- Dankdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 F. Hartley's Novelty Kwintet, en. solist. 10.05 Radiotooneel. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3-20 Gram.pl. 4.50 Zigeunermuziek. 5.20 Popu lair concert 7.50 Gram.pl. 9.05 Opera-uitzen ding. 11.2012.35 Populair concert en dans muziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.25 Kwintetconcert. 10.20 Volksdansen. 1.20 Omroepkleinorkest en solis ten. 3.20 Omroeporkest, -koor en solisten. 5.50 Gram.pl. 7.20 Orkestconcert mmv koor en solisten. 9.35 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 9.25 en 10.20 Gram.pl. 11.35 Klein-orkest. 12.20 J. Schnyder's orkest. 1.302.20 Gram.pl. 3.05 Militiar concert. 3.20 Gram.pl. 3.35 Mili tair concert. 4.20 Ed. Loiseau's orkest. 5.05 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Pianorecital. 820 Omroeporkest 10.30 Gram.pl. 11.3512.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.20 Klein-orkest. 11.05 Gram.pl. 12.20 Omroeporkest en radiotooneel. 1.30 J. Schnyder's orkest. 2.202.35 Gram.pl. 250 Muzikale causerie. (Met gram.pl.) 3.50 Gram.pl. 4.20 Koorconcert en gram.pl. 5.20 E. Loiseau's orkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Nat. Sym- phonie-orkest, mmv. solisten. 10.30 Dans muziek. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Concert. I. d. pauze: Reportage. 9.20 Berichten. 9.3512.20 Dansmuziek en popu lair concert. Om 10.05 Weerbericht. MAANDAG 5 OCTOBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr Lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.pl.; 12.30 De Gooilanders; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gram.pl.; 2.45 Wen ken voor de keuken; 3.15 Gram.pl.; 4.00 Bij bellezing; 5.00 NCRV-orkest; 6.30 Vragen uur; 7.00 Berichten; 7.15 Vervolg Vragenuur; 7.45 Reportage; 800 Berichten ANP.; 8.15 Haagsch Dameskoor „Liederen Leeft" en so liste; 9.00 „De evenredige vertegenwoordi ging", causerie; 9.55 Orgelconcert; 10.15 Berichten A.N.P.; 10.20 Gram.pl.; Schrift lezing. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding. Gram.- platen; 10.30 Gram.platen; 12.00 De Min- streels; 2.00 Piano-recital; 2.20 Groninger Orkestvereen. en Gram.pl.; 4.35 Muzikale causerie; 5.30 Dansmuziek; 6.20 Symphonie- concert; 7.00 Hollandsch Strijkkwartet; 7.30 Causerie over de motor- en rijwielwet; 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen; 8.10 Opera uitzending; 9.00 Reportage uit Vlaanderen;' 10.30 Ensemble Hiescu; 11.00 Berichten ANP. 11.10 Dansmuziek; 11.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 en 12.05 Gram.pl.;' 12.20 Religieuze causerie; 12.20 Bijbelvertel ling; 12.45 Het BBC-Northern-Ireland-orkest m.m.v. soliste; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Gram. platen; 4.20 Viola en harp; 4.50 Gram.pl.; 5.20 Biologische causerie; 5.35 Fr. Biffo's Ko perkwintet m.m.v. solist; 6.20 Berichten; 6.40 Landbouwcauserie; 7.00 Het B. Crook-kwin- tet; 7.40 Revue-programma; 8.20 „Man is a social animal", causerie; 8.50 Piano-recital; 9.20 Berichten; 9.40 Internationaal overzicht, 9.55 Liefdadigheidsoproep; 10.00 Orgelspel; 10.20 Hobo en het Kutcher Strijkkwartet; 11.35 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 720 en 8.20 Gram.pl.; 11.20 Orkestconcert, 2.50 Gram.pl.; 4.20 Symphonieconeert; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Zang; 9.05 Trio, zang en voordracht; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert; 12.35 Neder- saks. Symphonie-orkest; 3.20 Gram.pl.; 5.20 Omroeporkest en solisten; 8.20 Omroepklein orkest; 9.40 Literair-muzikaal programma; 10.20 Silez Orkestvereen. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.pl.; 12.50 Kleinorkest; 1.30 Sa- lonoorkst; 1.50 Gram.pl.; 5.20 Salon-orkest; 6.50 en 7.20 Gram.pl.; 8.25 Symphonie-con- cert; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram platen; 12.50 Salon-orkest; 1.30 Klein-orkest; 1.50 Gram.pl.; 5.20 Dansmu ziek; 6.35 Kamermuziek; 7.05 Zang en Trio concert; 8.20 Opera-Uitzending; 11.05 Ballet muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Kamermuziek; 8.20 Radio-tooneel; 9.20 Berichten; 9.50 Trio-concert; 10.05 Weerbe richt; 10.20 Dansmuziek (gr.pl.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5