HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 283 MAANDAG 5 OCTOBER '36 IJMUIDEN V erstrekking visch aan werkloozen. Velsen in 1935. Grondgebied, eigendommen en nog wat. SANTPOORT Prof. Goudriaan over waarde vast geld. Auto tegen trein gereden. Tegen de prijsopdrijving. De prijzen der schoenen. Inbrekers wonden een bejaard man ernstig. Een messteek dicht bij het hart IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telet. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AuvERTENTIëN: 1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel I meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT'. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algebeele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobasongevalƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een telegram van de Kamer van Koophandel. In verband met de mededeeling van het De partement van Soc. Zaken, dat binnenkort overgegaan zal worden tot het verstrekken van zeevisch aan werkloozen, deelt de heer Uitzinger, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, ons mede, dat het volgende telegram is gezonden aan den Minister van Soc. Zaken: „Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken acht het noodzakelijk bij verstrekking van zeevisch aan werkloozen overleg te plegen met de instanties in net Visscherijbedrijf en den detailhandel en ver zoekt u dringend hieraan wel gevolg te willen geven. Droste, voorzitter. Mollerus, secretaris". ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. In het laatst van de vorige week zijn de vol gende partijen nog gespeeld voor de onder linge competitie D. C, IJ. B. Dukel—H. Buis 11. H. Lans—A. Post 1—1. K. de Jong—P. Postma 2—0. P. Postma— A. Kraai 1—1. P. Leijte—H. Buis 2—0. Door deze uitslagen heeft in de hoofdklasse P. Leijte met 6 punten uit drie partijen de lei ding. In de tweede klas K. de Jong met 5 punten uit 3 partijen, op den voet gevolgd door Laros met 4 punten uit 3 partijen. DE NUTSSPAARBANK IN SEPTEMBER. Gedurende de maand September 1936 werd ingelegd: a. Hoofdkantoor Julianakade f 33,549,56. b. Bijkantoor Willebrordstraat f 15.925,17. c. Bijkantoor Santpoort f 1,859,09. d. Bijkantoor Velsen-N. f 1,289,91 f 52,533,72 en terugbetaald- a. Hoofdkantoor Julianakade f 34,228,88 b. Bijkantoor Willebrordstraat f 25,577,31 c. Bijkantoor Santpoort f 7,58,26 d. Bijkantoor Velsen-N. 3,367,23 f 64.131,68 Meer terugbetaald dan ingelegd f 11,597,95 Met tegoed der spaarders bedroeg op 1 September 1036 f 1,159,430.01 Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 October 1936 f 1,147,832,06 Uitgegeven werden 23 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 13 spaarbankboekjes. V. G. S.—IJ. V. V. (1—2) Bovengenoemde wedstrijd voor de Z. M. C. vond plaats in het sportpark. Zoowel van Gel- der's elftal, als dat van IJ. V. V. speelde een keurige partij voetbal. De uitvallen van IJ. V. V. waren zeer ge vaarlijk en zeer vaak moest Van Gelder alle zeilen bij zetten om doelpunten te voorkomen. Uit een opgebrachten bal wist de midden voor van IJ. V. V. te doelpunten. Rust 01. Na de thee waren de aanvallen van Van Gelder, hoe mooi ook opgezet, steeds zonder resultaat. Uit een strafschop bracht IJ. V. V. den stand op 0—2. Van der Lee passeerde eeni- ge tegenstanders en schoot hard in 1—2. Een penalty werd door Van Gelder niet be nut. Eindstand 12. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN SEPTEMBER. Voor de Hoogovens zijn in de maand Sep tember aangekomen 19 zeeschepen, waarvan 5 met erts en 2 met steenkolen, terwijl 12 schepen aankwamen om een lading ijzer in te nemen. Van de 12 schepen, die met ijzer ver trokken, waren er 7 bestemd voor Zweden, 2 voor Noorwegen, 2 voor Noord-Amerika en 1 voor Finland. Verleden jaar kwamen in dezelfde maand voor de Hoogovens aan 26 zeeschepen, waar van 7 met erts, 1 met kolen en 3 met zwa velzuur, benevens 15 schepen voor ijzer in te laden. Voor de papierfabriek te Velsen kwamen aan 7 zeeschepen, waarvan 4 met hout en 3 met cellulose, tegen verleden jaar 6 schepen, waarvan 4 met hout en 2 met cellu lose. Verder kwamen voor IJmuiden nog aan 12 zeeschepen, waarvan 3 met natuurijs, 1 met stukgoed, 2 om post en passagiers in te nemen, 1 om aardbeienpulp te laden en 2 om te repa- reeren. Verleden jaar kwamen in dezelfde maand 19 schepen voor IJmuiden binnen. In totaal kwamen dus in de maand Septem ber aan voor onze haven 38 zeeschepen, tegen verleden jaar 51, dus thans 13 schepen min der, Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 49 stoom- en 17 motorschepen, tezamen 66 schepen tegen 75 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 57 stoom- en 12 motorschepen, tezamen 69 schepen tegen 64 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laat ste week 135 schepen of 4 schepen minder dan in de voorlaatste week. IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip „Vega" en het Nederlandsche stoomschip „Irene" kwamen beide van Amsterdam om bij de Hoogovens ijzer te laden, respectievelijk voor Zweden en voor Denemarken. Aanvoer papierhout Met het Russisch stoomschip Petrovsky is bij de papierfabriek te Velsen een lading hout aangebracht- Over koetjes en kalfjes en over vleesch in blik. Het „Verslag van den toestand der gemeente Velsen over het jaar 1935", zooals de officieele titel luidt van 't boekje bevat een heeleboel le zenswaardige dingen, daarnaast echter ook heel wat dingen, waarvoor de gewone burger zich niet het minst interesseert. Wie heeft er behoefte aan te weten het aantal bedrijfsuren van de filterinstallatie I en II van het water leidingbedrijf? Of hoeveel milligrammen Chloor-ion (Cl') zich in het water bevinden, dat we voor ons kopje thee in den waterketel doen, of hoeveel gasmeters er door het gasbe drijf afgenomen zijn omdat het ruitje stuk was of om ze te controleeren? En toch wordt dit alles nauwkeurig opgetee- kend en in het jaarverslag van de gemeente opgenomen. Maar daarnaast vindt men er heel wat in, waar onze lezers misschien wel belang in stel len. Want zijn we niet allemaal aandeelhouder van dat groote bedrijf, dat een millioenenbud- get heeft en daarnaast dus feitelijk ook een winst- en verliesrekening moest hebben? Aan dit laatste doet men bij de gemeente-admini stratie echter niet en laten we daarover niet treuren, want we zouden er maar van kunnen schrikken. Veel staat er in het verslag, dat geen nieuws meer is, zoo bijv. dat onze gemeente op 31 De cember 1935: 45185 inwoners telde. Dat wisten onze lezers al een der eerste dagen van Januari. Ze zullen wellicht vergeten hebben, dat on der de 45185 inwoners 22504 Velsenaren en 22681 Vefee nar essen ziju. Het is wel eens an dersom geweest. Verder treffen we onder het hoofdstuk „Be volking" nog aan, dat van de 45148 inwoners er 27820 wonen in IJmiuden, 8094 in Velsen en 9271 in Santpoort, vormende resp. 6843, 1974 en 2390 gezinnen. Het gezinsgemiddelde in wonende personen inbegrepen, is 4032. Er kwamen in 1935 natuurlijk ook nieuwe wereldburgers bij. Het waren er 802, waarvan 411 van het mannelijk en 391 van het vrouwe lijk geslacht. In 1934 werden er meer meisjes dan jongens gebaren. Zoo blijft de zaak in evenwicht. Het aantal sterfgevallen binnen de gemeente was 274 (v. j. 283), waarvan 146 (v. j. 146) m. en 128 (v. j. 137) vr. In het gemeentehuis werden 321 paartjes „aaneengeklonken en verbonden in lief en leed". Negentien paartjes daarentegen lieten deze band echter verbreken. Grondgebied en Eigendommen. Het grond gebied der gemeente is groot ruim 4980 H.A. Daarvan behoort ruim 254 H.A. aan de ge meente. Dan bezit de gemeente nog een stuk van ruim 2V2 H.A. op grondgebied van de ge meente Beverwijk. Penetration pacifique? Van het gemeentelijk eigendom was 204 H.A. en nog wat bij de gemeente zelve in ge bruik, ruim 8y2 A. was in erfpacht en ruim 41 H.A. in huur en gebruik uitgegeven. Gedurende het jaar 1935 werd „aangekocht" 54.23 Are aan straten en pleinen, wegen en voetpaden (grondstrooken voor wegverbree- ding). Een oppervlakte van 85.98 Are werd in eingendom overgenomen en 8.80.95 Are werd verkocht aan bouwterrein. Financiën. Dit belangrijke hoofdstuk neemt slechts één bladzijde in beslag. „In verband met de economische crisis, waardoor het aan tal werkloozen abnormaal groot bleef, is het totaal der uitgaven voor steunverleening, armenzorg enz., dat ten laste der gemeente blijft zulks mede tengevolge van de zeer geringe rijksbijdrage dermate toegenomen, dat de financiën daardoor geheel in ongunsti- gen zin werden beïnvloed", aldus het verslag. De opbrengst der belastingen, retributies enz. bedroeg: Precariorechten f 1698,55, straatbelasting f 154.510,31, hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen (35 pet.) f 52.943,20, opcenten hierop f 114.714,55, 20 pet. der hoofdsom van de per- soneele belasting f 31.040, opcenten hierop f 210.000, dividend- en tantièmebelasting' f 11.493,42, opcenten vermogensbelasting f 10.216,45, 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting f 258.840,16, gewetens- gelden f 222,65, hondenbelasting f 10.606,11, be_ lasting op tooneelvertooningen enz. f 15.453,26, vergunnings- en verlofsrecht f 4840. Openbare veiligheid. Onder dit hoofdstuk vinden we o.a. vermeld hot aantal branden. Het waren er 39. Ons brandweercorps bestaat uit een commandant, een plaatsvervangend commandant, 2 opperbrandmeesters, 3 brand meesters, 3 assistent-brandmeesters, 6 chauf feurs en 18 manschappen. Openbare gezondheid. „Bij de controle van vleeschwinkels en werkplaatsen werden nog al eens bemerkingen gemaakt. De plannen voor den bouw van een slachthuis maken, dat van de slagers niet geëischt mag worden, dat er aan de slacht- en werkplaatsen kosten worden gemaakt" lezen we in het verslag. Het is te hopen, dat het wat het slacht huis betreft, niet bij plannen blijft, want onze gemeente heeft een dergelijke inrichting dringend noodig'. Door 52 slagers werden 56 vleeschwinkels ge ëxploiteerd. Het aantal slachtplaatsen bedroeg 39; in 5 dezer konden alleen kleine dieren worden geslacht, terwijl verschillende slacht plaatsen niet toereikend waren. Bij 17 winkels was geen slachtgelegenheid. Er werden geslacht. 1508 (1358) runderen, 3691 (4599) varkens, 230 228) paarden, 496 (410) vette kalveren, 346 (300) graskalveren, 979 (524) nuchtere kalveren, 272 (155) scha pen 1 (0) geit en 1 (0) speenvarken. Er werden in 1935 150 runderen, 2 paarden, 86 vette kalveren, 46 graskalveren, 455 nuch tere kalveren, 117 schapen, 1 geit en 1 speen varken meer en 908 varkens minder geslacht dan in 1934, Ingevoerd werd 2165 (5471) K.G. rundvleesch, 839 (549) K.G. paardenvleeseh, 30819 (52090) K.G. varkemsvleeseh, 16557 (13948) K.G. kalfs- vleesch, 305 (417) K.G. sohapenvleesch en 22101 (32474) K.G. vet. De invoer van bevroren vleesch via het „eerste kantoor" was 27219 (39483) K.G. be nevens 6215 (16798) K.G. vet. Er werd 70632 K.G. vleesch in blik en 16728 K.G. gehakt in blik gedistribueerd. Men weet nu meteen, waarom het aantal slachtingen binnen de gemeente verminderde. DE KENNEMER JAGERS IN DEN K. N. G. V.- MARSCH De Kennemer Jagers namen gisteren op den eersten verjaardag hunner club met 24 leden deel aan den K. N. G. V.-marsch. De Jagers vormden met dit aantal de grootste of op één na de grootste groep en hebben door hun aantal een uitstekenden indruk gemaakt. Ofschoon het blaren-wee eenig oponthoud veroorzaakte, werd de tocht zonder uitvallers volbracht, zoodat de jonge vereeniging op haar verjaardag een goede prestatie heeft verricht. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: a. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's-Gravenhage, om vergunning tot het wij zigen van de benzinepompinstallatie, door het vervangen van de bestaande pomp door een electrisch-aangedreven pomp, bij het perceel Bloemstraat no. 59 te IJmuiden; b. de N.V. Vereenigde Petroleummaatschap- pijen Purfina-Sinclair „Sinfina", gevestigd te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats van 2000 L. met bovengrondsche aftapinrich- ting, bij het perceel Meervlietstraat no. 69 te Velsen; c. Joh. W. van der Plas te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een visch- conservenfabriek in het perceel Middenha venstraat no. 52; d. de firma Jan Klauwers en Zn. te Sant poort, om vergunning tot het uitbreiden van haar stoomwasscherij- en strijkinrichting in het perceel Bloemendaalschestraatweg no. 17. Op Zaterdag 17 October a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen die verzoe ken in te brengen en mondeling en schrifte lijk toe te lichten. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN Op verzoek van het bestuur herinneren wij er aan, dat de cursus in E. H. B. O., onder leiding van Dr. J. Mac Daniël, binnenkort een aanvang zal nemen. Zij die dezen cursus wen- schen te volgen, kunnen zich nog opgeven bij de heeren A. P. Bakker, Cronjéstraat 7, IJmui den en M. W. Hellemons, Da Costalaan 6 Drie huis. Degenen, die zich reeds voor den cursus heb ben gemeld, gelieven Dinsdagavond a.s., des avonds 8 uur, aanwezig te zijn in het Gym nastieklokaal van School H aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost. Het bestuur zou het op prijs stellen, dat op genoemden avond mede aanwezig zouden zijn alle werkende leden der brigade ter bespre king van de winterseizoenplannen, FILIAAL HEROPEND. Zaterdagmiddag is het filiaal van de Melk inrichting Velsen, Julianakade, hoek Kenne merlaan, na geheel nieuw ingericht te zijn, heropend. De nieuwe filiaalhouder is de heer P. Hollenberg, de bekende doelverdediger van Stormvogels, die door de directie der N.V. Melkinrichting Velsen tot haar vertegenwoor diger is aangesteld. De zaak is geheel gemoderniseerd, o.a. is er aanwezig een der nieuwste ijsmachines voor de bereiding van consumptiemelk. Er is een ruime keuze in zuivelproducten aanwezig en de smaakvolle etalages zullen er eveneens toe bijdragen, dat het den heer Hol lenberg aan clientèle niet zal ontbreken. SPOORONTHOUDERSVEREENIGING (S. O. V.) Zaterdag 10 October houdt de afdeeling IJmuiden der S.O.V. haar eersten propaganda- avond in dit seizoen en wel met een tweetal filmvoorstellingen in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente in de Kalverstraat. Het bestuur heeft gemeend ook de jeugd niet te vergeten en daarom besloten 's mid dags een kindervoorstelling te geven met een prachtig programma. In de pauze zal den kinderen een kleine ver- Wij zouden de ouders van deze plaats af op snapering worden aangeboden, willen wekken als het eenigszins mogelijk is, hun kinderen in de gelegenheid te stellen de zen middag te bezoeken. 's Avonds zal dr. Bekker een causerie hou den voor onze afdeeling, waarna verschillende films worden vertoond, o.a. de nieuwe film „Taxi" ARBEIDSONGEVAL Zaterdagmorgen j.l. had de gehuwde arbei der Jagtenberg, werkzaam aan de papierfa briek, wonende Meeuwenlaan te IJmuiden- Oost, het ongeluk van een ladder te vallen, doordat deze onderuit gleed. J. kwam te vallen, bekwam hierbij een ga pende wond onder den kin en klaagde over pijn in de rechtervoet en linkerarm. Dr. Fierstra, die inmiddels gewaarschuwd was constateerde een gekneusde arm, terwijl de wond gekramd moest worden. Per auto werd hij naar zijn woning '-er voer d AANVOER GASAARDE. Het Nederlandsche motorscbp Venus, dat van Londen naar hier bestemd was met een lading gasaarde voor de N.V. Chemica, moest bij de papierfabriek te Velsen eerst een deel der lading lossen omdat het schip te diep stak om rechtstreeks naar hier op te varen. BONDSWANDELDAG K.N.G.V. Door de T.V. Santpoort werd door Kenne- merland de marsch georganiseerd van den Bondswandeldag K.N.G.V. Van de 12 vereeni- gingen waren er slechts 5 vertegenwoordigd, t.w. T.V. Santpoort, T.V. IJmuiden, Olympia uit IJmuiden, Bloemend. G. V. en Concordia Haarlem. Opmerkelijk was, dat de deelname van de 3 eerstgenoemde kleine vereenigingen grooter was dan van de grootere vereenigin gen B.G.V. en Concordia, welke met zeer minimale aantallen deelnemers (sters) ver- tegewoordigd waren. Van den Turnkring N.H.Z.K. waren aanwezig S.S.S, Halfweg en Olympia Aalsmeer. Mooie groepen waren er van de jutters en de Adel borsten uit den Helder, Viribus Unites uit Santpoort en de Kennemer Jagers uit IJmui den Oost. JEUGDWANDELING T.V. SANTPOORT. Door de T.V. Santpoort werd een jeugd- wandeling georganiseerd van 20 K.M., welke goed geslaagd is. Uit den K.T.K. waren er wandelaars van T.V. Santpoort, T.V. IJmuiden en Concordia, uit N.H.Z.K. van Olympia Aalsmeer, alsmede nog de vereeniging V.O.P. uit Haarlem, alle met grootere of kleine groepen. Optimisme na de waardevermindering van den gulden. De Nederlandsche vereeniging voor waar devast geld heeft hedenmiddag in „Diligentia" te 's-Gravenhage een druk bezochte openbare vergadering gehouden, waarin prof. dr. ir. J. Goudriaan uit Eindhoven heeft gesproken over „waardevast geld, de eeiste voorwaarde voor het behoud van welvaart, vrijheid en cultuur". Prof. dr. ir. J. Goudriaan begon met te constateeren, dat het plotselinge besluit van de regeering om den Nederlandschen gulden te devalueeren, door de overgroote meerder heid van het volk met een gevoel van groote opluchting' is begroet. De angst voor verdere prijsdaling en voor steeds meer toeneming van de werkloosheid is thans van ons weggenomen. Er is alle reden om de toekomst met groot vertrouwen en optimisme tegemoet te zien en te verwachten, dat Nederland weldra de plaats in de wereld zal hernemen, waarop krachtens zijn geheele geschiedenis de economische en moreele kracht van zijn bevolking recht heeft, namelijk te zijn een van de allerbeste landen van de wereld. Hetgeen ons de laatste jaren het allermeest gehinderd heeft, is de voortdurende tegen werking, die wij hebben ondervonden om onze meening vrijuit tot de publieke opinie te laten doordringen. Thans kan de Nederlandsche vereeniging voor waardevast geld haar eigen lijke taak eerst goed beginnen De hoofdzaak is, dat men nog veel sterker dan tot dusver de publieke opinie er van doordringt: 1. dat het geldvraagstuk niet alleen het economisch leven, maar ook de geheele socia le en politieke structuur van de maatschappij beheerscht; 2. dat dit geldvraagstuk in zijn werkelijke natuur niet is een theologisch of een met/a- physisch, maar een technisch vraagstuk, waarbij over bepaalde nuanceeringen in de te nemen maatregelen altijd verschil van meening mogelijk zal zijn. Het geldvraagstuk moet onttrokken worden aan het autoritaire gebaar van de directeuren der circulatiebanken. De ervaring heeft nu voldoende geleerd hoezeer hun inzichten heb ben gefaald en ook al zouden zij het nieuwe willen, dan nog is hun positie tegenover de publieke opinie niet onafhankelijk genoeg om daaraan onbewimpeld uiting te geven. Zij moeten geleid worden door den invloed van een goed geïnstrueerde publieke opinie en niet omgekeerd. De eerste groote gedachte, die de Nederland sche vereeniging voor waardevast geld in het Nederlandsche volk wil verbreiden, is deze dat het werkloosheidsvraagstuk, dat aan den wortel ligt van alle maatschappelijke ellende, in wezen is een geldvraagstuk. Het strategisch juiste aangrijpingspunt van het vraagstuk ligt in het tot stilstand brengen (dat wil dus practiscb zeggen het binnen zeer nauwe grenzen houden) van de synchrone schommelingen van de grondstoffenprijzen. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdag is een luxe auto op den onbe- waakten overweg bij de. Nieuwe Kalfjeslaan te Nieuwer-Amstel tegen een passeerenden trein gereden. De auto werd door de tweede wagon ge- grepen en geheel vernield. De bestuurder, de reiziger C. G. R. uit Nieuwer Amstel sprong op het laatste oogenblik uit zijn wagen en ''wam °r met de schrik af. De trein had een vering oponthoud en was niet beschadigd. De auto is geheel vernield. Het uitzicht ter plaatse is goed. Welke artikelen in het algemeen niet in prijs verhoogd mogen worden. 's GRAVENHAGE 3 October. Ten vervolge op zijn circulaire van 1 October en naar aan leiding van de vele gestelde vragen heeft de minister van binnenlandsche zaken gisteren een tweede circulaire aan alle burgemeesters doen uitgaan betreffende de uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artike len, welke behooren tot de eerste levensbe hoeften, in verband met de getroffen maatre gelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhooging daarvan als prijs opdrijving is te beschouwen. x) Aardappelen zoomede aardappelmeel, stijfsel en puddingpoeder, x) Boter. Brood, x) Coinsumptievetten. x) Eieren, x) Groenten, xx) Huisbrand, x) Kaas. Margarine. Melk. x) Roigigebloem. Slaolie, x) Spek. Suiker. Tar webloem. x) Vleesch. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zij te zijner tijd. nog uitgebreid worden. Zij bedoelt den burgemeesters een richtsnoer te geven voor de prijzen der voor naamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig' verhoogd mogen worden. De loopende contracten (afgesloten voor 27 September) moeten volledig' gehandhaafd worden. De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hun ne leveranciers ontvangen. Indien onvermij delijk, zal in dit geval een geleidelijke geringe prijsverhooging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het bedrag, waarmede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus bijv. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor f5,50 en werd verkocht voor f7, terwijl de nieuwe of ferte van den leverancier met 10 pot is 55 ct. verhoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal f7 en f 0,55 is f7,55. Deze mo gelijkheid zal zich in de eerste plaats voor doen bij verschillende textiel-, hout- en me taalwaren. Mochten ex zich in de practijk ten aanzien van de uitvoering dezer handleiding moeilijkheden voordoen, dan houden de mi nisters zich voor nadere vragen en mededee lingen aanbevolen. x) Voor de met een x) gemerkte artikelen behoudens geringe bij deze artikelen steeds optredende marktschommelingen. xx) Normale winterprijs. Gevolgen van het verlaten van den Gouden Standaard. Naar wij vernemen is tendepartemente van Handel een bespreking gehouden over den invloed, welken het verlaten van den gouden standaard op de prijzen der schoenen moet hebben. Bij deze bespreking is gebleken, dat er van de zijde der regeering geen bezwaar tegen bestaat, dat in de nieuwe prijzen direct ver disconteerd worden de prijsverhoogingen der grondstoffen, hulpstoffen, fournituren e.d. voor zoover deze verhoogingen het ge volg zijn van het verlaten van den gouden standaard. Na hun daad op de vlucht geslagen In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks drie uur is te Laag Keppel een bru tale inbraak bij den sluiswachter Voskamp gepleegd. Drie personen verschaften zich via een raampje toegang tot de woning van V., waarna de achterdeur kon worden geopend. De bejaarde man en vrouw, die boven sliepen hoorden verdachte geluiden waarop de man zich naar beneden gaf. Twee van de drie in brekers, kwamen daarop uit de voorkamer. Met één hunner geraakte V. in gevecht, waarbij de inbreker hem drie messteken toe bracht. Eén der steken trof het slachtoffer dicht bij het hart De daders sloegen, toen zij den man bloedend ineen zagen zinken, op de vlucht. De sluiswachter, die veel bloedverlies heeft geleden, is naar het ziekenhuis te Doetin- chem vervoerd, waar men operatief ingrij pen noodzakelijk achtte. Zijn toestand is thans redelijk. De daders hebben waarschijnlijk geweten, dat Voskamp tamelijk veel geld in huis had van ontvangen sluisgelden, die maandelijks worden afgedragen. Het politie-onderzoek is in vollen gang, waarbij een spoor van de daders, door een oolitiehond aangegeven tot op eenige hon derden meters kou worden gevolgd. De sluiswachter kon geen nauwkeurig sig nalement van de inbrekers opgeven. Voor zoover men kan nagaan wordt geen geld gemist.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1