HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 285 WOENSDAG 7 OCTOBER '36 De Voorrang op den Weg. IJMUIDEN Velsen in 1935. De zweminrichting in aantocht De debacle van de Boaz Bank te IJmuiden. Visscherijnieuws in een notedop. De werkloosheid. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 cU elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algebeele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies i een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150, van bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; J 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V»- Bank te Schiedam. T De verkeersvoorschriften in het nieuwe Motor- en Rijwielreglement, dat gedeeltelijk reeds binnen drie weken in werking zal tre den, brengen o.a. belangrijke verandering in de geldende regels voor den voorrang op den weg. Het oude algemeen geldende principe „rechts gaat voor" wordt namelijk gedeel telijk vervangen door „hoofdweg gaat voor". „Voorrangsweg" is eigenlijk de officieele term. Een aantal wegen zal tot voorrangsweg worden benoemd en daarop zal zoowel het verkeer van rechts als dat van links vóór gaan: bij splitsingen, kruisingen, alle zijwe gen, kortom overal. Hoe de voorrangswegen zullen worden aangeduid zal nader worden bekend gemaakt. Feitelijk wordt hiermee een toestand gele galiseerd, die in de practijk al in hoogen mate bestaat. Immers, iedere automobilisl die aan zijn eigen leven hecht en een rede lijken eerbied voor dat van zijn medemen- schen heeft zal wel zorgvuldig nalaten, op voorrang te rekenen als hij uit een smallen zijweg, komende van rechts, zich op een hoofdweg begeeft. Vooral op Zondag, als het aantal ongeroutineerde en fantaisie-rijders groot is, zou zooiets veelal zelfmoord betee- kenen. Nu, het is te hopen dat de bevestiging van deze practijk-methoden in een wettelijk voor schrift de toestand verbeteren en consoli- deeren zal. Het gevaar doet zich natuurlijk voor dat sommige rijders op voorrangswegen, zich thans „in hun recht" voelend, alle zij wegen zullen voorbijstormen zonder behoor lijk op te letten. Hetgeen zeer dom zou zyn, aangezien er ten allen tijde menschen zul len bestaan die de voorschriften niet behoor lijk kennen of er zich eenvoudig uit onver schilligheid niet aan houden. Minister van Lidth de Jeude heeft dit ge vaar niet genegeerd. In zijn Maandagavond gehouden radio-rede heeft hij het aldus uit gedrukt; „De rijders op den voorrangs-weg zijn verplieht de noodige omzichtigheid en oplettendheid in acht te nemen en zij mogen bedenken, dat bij verkeersongevallen niet de schuldvraag over leven en dood beschikt". Hetgeen opnieuw herinnert aan het Engel- iche grafschrift op zekeren Jonathan Gray, die sneefde in de verdediging van zijn recht op-voorrang. Hij had gelijk, volkomen gelijk toen hij doorreed, maar hij is dood, even dood als wanneer hij in het ongelijk was geweest. Ik hoop dat des ministers waarschuwing diepen indruk heeft gemaakt. Anders zou de begin-periode van de nieuwe voorrangsregels wel eens een leeiijke stijging van de dooden- lijst kunnen brengen. Er zijn ook onder ons Nederlanders, nogal sterk met eigengereidheid behept, heel wat menschen die houden van „Reehthaberei". Percentsgewijze zijn er vermoedelijk zelfs heel wat meer dan in Engeland, waar Jona than Gray tengevolge van zijn intens eigen- rechts-gevoel als martelaar der verkeersvoor schriften stierf. In gevallen waarin geen voorrangsweg is aangegeven zal het van rechts komende ver keer blijven voorgaan. Dit zal dus in ge- heele stadsdeelen, op secundaire en tertiaire landwegen enz. het geval zijn. Daar blijft de oude regel gelden en dit onderscheid zal men wel heel goed mogen beseffen anders krijgen we daar ook meer ongevallen. Misschien klinkt dit alles wat pessimistisch, maar ik ben er inderdaad van overtuigd dat iedereen in den eersten tijd van toepassing der nieu we verkeersregels extra-voorzichtigheid zal moeten in acht nemen. Temeer omdat zoovelen gewend zijn ook die voorrang-daden mechanisch uit te voeren, zonder er eigenlijk bij na te denken. Nu moet men er weer over gaan nadenken en bovendien aandacht gaan schenken aan een nieuw soort waarschuwingsborden. Helaas zullen er weer borden bij moeten komen, tot schade van het natuur- en stedenschoon. Ten aanzien van de fietsers zijn enkele ge preciseerde voorrangs-bepalingen gemaakt. Ik hoop dat daar zeer nauwkeurig de hand aan zal worden gehouden: nauwkeuriger dan tot dusver is geschied. Zelf rijd ik geregeld zoowel per auto als per fiets; in het eerste geval overkomt het mij herhaaldelijk dat fietsers, van links komend, vlak voor mij over steken. Dat gebeurt vooral als een auto bij •een kruispunt vaart mindert. Vele fietsers schijnen niet in het minst te beseffen hoe grof roekeloos dit is. Bij een druk kruispunt moet een automobilist naar rechts kijken; hij kan dus op dat moment niet zien wat er van links komt. Is het schemerig, regent het, dan wordt het gevaar nog veel grooter. Het is gekkenwerk dan van links over te steken voor een auto, maar niettemin gebeurt het dagelijks ettelijke malen. Het zou nuttig zijn als de politie tegen deze roekeloozen strenger ging optreden en een aantal bekeu ringen maakte; blijkbaar is er geen andere methode om verbetering te brengen. Hetzelfde DE BEGRAFENIS VAN DON ALFONSO VAN BOURBON. De bijzetting van het stoffelijk overschot van den 87-jarigen pretendent voor de Spaansche troon, Don Alfonso van Bourbon, is te Weenen geschied. V. 1. n. r.: Prins Elias van Bourbon Parma, de weduwe van Don Alfonso, aartshertog Max en aartshertogin Adelbeid van Habsburg. geldt trouwens voor het fietsen met drie of vier naast elkaar. Bekeuring zal voor het slachtoffer een levensbehoud-premie kunnen zijn. Die moet hij (of zij) er dan maar voor over hebben! R. P. Landbouw, Handel en Nijverheid in onze gemeente. Landbouw, handel en nijverheid. „De alge meene toestand van den landbouw was onbe vredigend, de resultaten van den tuinbouw waren slecht, de toestand van den veestapel was gunstig. Er deden zich twee gevallen van mond- en klauwzeer voor." Dit is alles wat in het verslag wordt opgemerkt omtrent het bedrijf dat uitgeoefend wordt in het Oostelijk deel onzer gemeente. De be teelde oppervlakte bedroeg: voor gra nen 254 H.A., peulvruchten 68 H.A., handels gewassen 20.5 H.A., land- en tuinbouwzaden 4 H.A.. knol-, wortel- en bolgewassen 167 H.A., groenvoedergewassen 12 H.A. De oppervlakte hout bedroeg 495.91 H.A. Het meeste hout in onze omgeving ligt echter achter de papierfabriek: eenige 100.000en kub. meters, bestemd voor de papierfabricage. Industrieën. In het verslag is opgenomen een staatje, vermeldende de verschillende in onze gemeente gevestigde industrieën met ver melding van de daarbij in dienst zijnde ar beiders en het aantal aanwezige motoren, stoomwerktuigen enz. De voornaamste industrieën en bedrijven in onze gemeente zijn; Papierfabriek van Gelder Zonen met 1018 arbeiders, 801 electromotoren totaal 25556 P.K. en 8 stoommachines met 59230 P.K. Hoogovenbedrijf met 685 arbeiders, 649 elec tromotoren totaal 19750 P.K. en 7 stoom machines met 21832 P.K. Ammoniakfabriek enz. met 98 arbeiders en 153 electromotoren totaal 11400 P.K. Salpeterzuurlabriek met 18 arbeiders en 35 electromotoren, totaal 640 P.K. Kalksalpeterfabriek met 42 arbeiders en 44 electromotoren, totaal 877 P.K. Diverse bedrijven Mekog met 72 arbeiders en 85 motoren, totaal 534 P.K. Cementfabriek met 17 arbeiders en 98 elec tromotoren totaal 1500 P.K. N.V. Adr. Volker's Mij. tot het uitvoeren van Openbare Werken met 82 arbeiders en 18 stoommachines totaal 3900 P.K. N.V. Centrale Bakkerij met 22 arbeiders en 10 electromotoren totaal 31 P.K. N.V. „De Plaatwellerij" met 81 arbeiders en 42 motoren, totaal 467 P.K. N.V. „Hera" met 30 arbeiders en 30 electro motoren, totaal 600 P.K. Diverse bedrijven van „De Vem" met 52 ar beiders. Electrische Timmerfabriek „Vooruitgang" Stals Co. met 17 arbeiders en 15 electro motoren totaal 60 1/4 P.K. Koelcellen en Java-teakdeurenfabriek Jac. Boon met 28 arbeiders en 22 motoren, totaal 100 P.K. N.V. Algemeene Handels Centrale met 31 arbeiders en 4 motoren totaal 5 P.K. Kennemer Chemische Industrie met 9 ar beiders en 11 electromotoren totaal 103 P.K. Chem. Fabriek „De Toekomst" met 16 ar beiders en 4 electromotoren totaal 38 P.K. Ijsfabriek „Groenland" met 17 arbeiders en 7 motoren, totaal 50 P.K. Natuurijs Verkoopbureau met 16 arbeiders en 10 electromotoren totaal 31 P K. Vereenigde Ijsfabrieken met 30 arbeiders en 65 motoren, totaal 1300 P.K. Ijsfabriek en Koelhuis „IJsvries" met 40 ar beiders, 26 motoren totaal 450 P.K. en 2 stoom machines totaal 400 P.K. N.V. Melkinrichting „Velsen" met 62 arbei ders en 35 electromotoren totaal 100 P.K. N.V. Gemeenschappelijk Belang met 18 ar beiders en 6 motoren 21 P.K. Bouw gegund aan een Haarlemsche firma. Op een der laatste dagen van het zwem- seizoen heeft de heer P. Borst, voorzitter van de Velser Zwemvereeniging medegedeeld, dat spoedig iets naders bekend zou worden ge maakt omtrent de plannen tot het bouwen van een overdekte zweminrichting. En thans is iets naders bekend gemaakt: aan de firma A. van Varik en Jonker's Be ton Mij. te Haarlem is opgedragen de bouw van een overdekte zweminrichting aan het Tiberiusplein. Thans is de kogel dus heelemaal door de kerk en hebben alle pessimisten, die meen den „dat er toch niets van kwam" ongelijk gekregen. Naar wij vernemen wijkt het plan nog al af van dat hetwelk oorspronkelijk was ge maakt en dat in ons blad werd afgedrukt. Hetgeen echter niet beteekent, dat de zaak eenvoudiger wordt uitgevoerd, hetgeen men allicht zou denken. Het hoofdgebouw, dat met den voorgevel naar het Tiberiusplein komt, zal in gewijzig- den vorm worden opgetrokken. Zoo komt de hoofdingang niet in het midden, maar aan een der kanten. De ingang wordt uitgevoerd in overeenstemming met die van de op het plein staande scholen (R. H. B. S., Nijver heidsschool en U. L. O school). De dakbedek king wordt voorts niet uitgevoerd in riet maar in pannen. Verder komt het hoofdgebouw 10 M. ach teruit, zoodat de rooilijn komt in het ver lengde van die van de R. H. B. S. De strook van 10 M. vóór het gebouw, die hierdoor vrij komt, zal worden gebruikt voor tuinaanleg. In de afmetingen der bassins komt geener lei wijziging. LEDENVERGADERING HARDDRAVERIJVER. „IJMUIDEN". In de zaal van den heer Snijders vond giste ren onder voorzitterschap van den heer S. P. J. Stevens een ledenvergadering plaats van de Hard dr averij vereeniging „IJmuiden". In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de eerste harddraverij, door de vereeni ging georganiseerd, schitterend geslaagd mag heeten. De draverij heeft wel een tekort opge leverd, maar desondanks is het zeker, dat het volgende jaar weer een draverij gehouden zal worden, eveneens in de Trompstraat. Spreker heette nog den voorzitter en den secretaris van de zustervereeniging te Beverwijk, de hee ren A. Blom en Weijs welkom en bracht deze heeren dank voor alles, wat de vereeniging voor „IJmuiden" heeft gedaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten tot en met 6 Octo ber j.l. hebben bedragen f 2462,72 en de uitga- van f 2259,60, zoodat dien datum in kas was f 203,12. Er is nog te betalen een bedrag van f 302,38, zoodat er een tekort is van bijna f 100, welk bedrag echter gedekt Is. Het blijkt, dat de vereeniging thans 170 leden telt. Hierna sprak de heer Blom nog eenige woor den. Hij meende dat de Beverwijksche ver eeniging haar plicht had gedaan, niet alleen in het belang van de vereeniging te IJmuiden maar ook in dat van IJmuiden-Oost. Als alle inwoners weten, wat een harddraverij voor de plaats beteekent, zullen er zeker meer leden komen, vooral onder den winkelstand. In Be verwijk is er één groote dag in het jaar en dat is de dag van de barddraverij. Hij wees er op, dat alle vaste bezoekers vol lof over de draverij waren en hoopte, dat de samenwerking tusschen beide vereenigingen steeds zoo mag blijven als deze tot nu toe was. De heer Blom zegde ook voor de toekomst alle medewerking toe. Op een vraag omtrent de verdere plannen antwoordde de voorzitter, dat deze reeds be sproken zijn. Men moet echter kunnen rekenen op minstens 400 leden. Getracht zal worden in verband met de harddraverij twee of drie feestdagen te organiseeren. Verder deelde de voorzitter mede, dat het bestuur aan de hand van de opgedane ervaringen de baan zoodanig hoopt te kunnen inrichten, dat er geen „blin de passagiers" meer op de baan komen. Naar wij vernemen is de accountant, be last met het instellen van een onderzoek naai den financieelen toestand van de Boaz B'ank dezer dagen met zijn rapport gereed geko men. Het rapport is inmiddels in handen ge steld van de door de spaarders benoemde commissie en zal hedenavond in een spaar dersvergadering besproken worden. VARA-AVOND. Een stampvolle Thalia-zaal was de inzet van een nieuw winterseizoen van de Vara; het waren de Smith Hawaian Seren,aders uit Rotterdam die dezen avond een ruime mate bijval oogstten van een gul gestemd publiek. De band opende met de Internationale en het PLanlied van Sanders, welke beide dooi de bezoekers medegezongen werden. De Serenaders .afgewisseld door xylofoon- en accordeonsolisten hebben daarna in vlot tempo een gevarieerd en het oor boeiend pro gramma ten geihoore gebracht, dat getuige het welgemeend applaus zeer in den smaak viel. Een apart woord van lof mogen we den con ferencier, den heer v. d. Maasse, niet onthou den. Op aangename wijze wist hij de lachers op z'n hand te krijgen door zich van zijn taak als „kletsmeier", zooals hij zich zelf betitelde, te kwijten. Ook Albert de Booij veroverde de zaal stor menderhand met zijn veelzijdig repertoire, dat zoowel „De eHilige tSad" als „De kanariepiet" omvatte. De heer Grimm spreekt een kort, propa gandistisch woord voor de belangen van de Vara, die volgens spr. de groote populaire om roep is van Nederland. Die populairiteit dankt de Vara aan de uitstekende leiding van den omroep, die steeds op de bres staat voor de cultuur belangen van de arbeidersbeweging. De propagandist wijst op de belangrijkheid van den strijd tegen de reactionaire machten in binnen- en buitenland en de actie voor het Plan van den Arbeid, welke ook bij de Vara groote aandacht genieten. Daarom moet de soc. omroep verstrekt worden, zegt spr., om in de toekomst met volle kracht de belangen van de moderne arbeidersbeweging te kunnen blij ven verdedigen. Slechts door den financieelen steun van al len zal de Vara in staat zijn haar belangrijke taak te blijven vervullen zegt de heer Grimm. De Vara heeft met deze bijeenkomst, die door den heer Boersma geopend werd, wederom haar leden een avond van gezellige ontspan ning aangeboden, NOORDZEESLUIZEN, Door de Noordzeesluizen alhier zijn in de maand September geschut: uit zee 267 zee schepen met een inhoud van 1.657.319 M3., 192 visschersschepen met 6875 M3., en 9.15 bin nenvaartuigen met 116.232 M3.. totaal 1372 schepen met een inhoud van 1.780.426 M3. Naar zee 276 zeeschepen met een inhoud van 1.830.353 M3., 191 visschersvaartuigen met 6650 M3., en 908 binnenvaartuigen met 116.041 M3., totaal 1375 schepen met een inhoud van 1.953.044 M3. Totaal uit en naar zee 2749 schepen met een inhoud van 3.733.470 M3. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 13 October des nam. 7 uur, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding van de volgende begrootin gen voor 1937. a. van de gemeente; b. van het grondbedi'ijf; c. van het gasbedrijf; d. van de waterleiding; e. van het bedrijf openbare werken; f. van het bedrijf reinigings- en fyt-lsmet- tingsdienst; g. van den ophaal- en storingsdienst; h. van den woningdienst; i. van de burgerlijke instellingen v»n maat schappelijk hulpbetoon. 4. Wijziging verordening regelende de sa menstelling en den werkkring der Commis sie van Bijstand voor de parken en de plant soenen. 5. Verleenen van kwijtschelding van de be taling van huurpenningen. 6. Aankoop van een perceel aan den IJmui- derstraatweg. 7. Verlaging van den huurprijs van de wo ning Stephensonstraat no. 6 te IJmuiden. 8. Verzoek van Th W. de Vries te Overveen om hem vergunning te verleenen tot het aan leggen van een weg te Velsen. 9. Bepaling van de huur van ambtswo ningen. 10. Vaststelling' opnieuw van de verorde ning tot aanwijzing van de gedeelten dei- gemeente voor het oprichten, hebben of ge bruiken van drogerijen, rookerijen en zoute- rijen van dierlijke stoffen (met name vleesch visch, huiden, darmen, lebben). 11 Vaststelling opnieuw van de verorde ning tot aanwijzing van een gedeelte der gemeente waar drogerijen, rookerijen en zou- terijen van visch zonder voorafgaande ver gunning kunnen worden opgericht. 12. Uitkeeringen aan besturen van bijzon dere scholen ingevolge artikel 205 ter, le lid, der Lager-onderwijswet 1920. 13. Toestaan van een crediet voor uitvoe ring van de Wet tor voorkoming van prijsop drijving van goederen. 14. Wijziging van het Raadsbesluit van 12 Mei 1936, No. 13 II, tot verkoop van grond. 15. Verzoek van de Vereeniging voor lager en meer uitgebreid lager schoolonderwijs op Gereformeerden grondslag te IJmuiden om beschikbaarstelling van de benoodigde gel den uit de gemeentekas voor den verbouw van de onder haar beheer staande Groen van Prinstererschool aldaar. 16. Onderzoek van den geloofsbrief van den lieer Mr. J. J. P. Tonino. Nog steeds veel haring. De stoomtrawler Alkmaar, die Donderdag naar zee was ver trokken, is thuisstoomende met 1200 kisten versche haring. De Gerberdina Johanna, die gisteren met 1000 manden haring aan de markt was, was ook slechts een week in zee. CHR. JONGEMANNENVEREENIGING ,,'T MOSTERDZAADJE". Men schrijft ons: Na de vele ingrijpende veranderingen welke de C. J. M. V. 't Mosterdzaadje de laat ste maanden meegemaakt heeft, zooals be stuurswisseling, moeilijkheden met eigen ge bouw en dergelijke, is het nieuwe bestuur on der leiding van den heer J. Kramer na we ken van ingespannen arbeid, er in geslaagd een winterprogramma samen te stellen, dat ei wezen mag Naast de gewone wekelijksche vergaderingen, welke door de leden verzorgd worden, staan er lezingen op 't programma over actueele onderwerpen. Deze avonden zijn voor belangstellenden altijd toegankelijk. Ook de jeugdafdeeling onder leiding van den heer M. v. Dongen, mag zich in een gestadigen groei verheugen. De onderafdeeling V. V. IJ., die steeds één van de toonaangevende voetbalclubs in de Zaterdagmiddagcompetitie is geweest, zal dit seizoen weer met 3 elftallen uitkomen. Ge zien de groote moeilijkheden, welke al vele clubs in deze competitie niet bij machte wa ren te doorstaan, mag hier zeker een woord van waardeering gesproken worden. D. de Niet en zijn mannen proficiat! Tevens zullen evenals vorige jaren de be kende Tooneelavonden niet ontbreken, welke zullen verzorgd worden door de bekende too- neelclub, Jonge Kracht" en het V. V. IJ. Tooneel. Na veel moeite is de Tooneelclub „Jonge Kracht" er in geslaagd voor den e.k. tooneel- avond, welke ongeveer half November gege ven zal worden, het aangrijpende tooneelspel in drie bedrijven „Wantrouwen", door K. H. Spijkman in studie te nemen. Regie W. H. Mulder. De avonden, verzorgd door het V. V. IJ. tooneel zullen onder regie staan van den heer C. H. Vos. Al met al een programma dat er wezen mag. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. M. Bakker-Verhorst, d., La- gersstraat 56, IJmuiden. C. M. Eeken-Ko- per, d., Kalverstraat 77, IJmuiden. J. van Schooten-Lodewijks, z„ Dood of Nieuwenweg 215, Velsen. K. v. d. Wateren-Heilbron, d. Gr. Houtweg 266, Velsen N. G. Dekker- Glas, z., Torricellistraat 1, IJmuiden. K. van Dam-van Minnen, z., Alex. Bellstraat 13, IJmuiden. A. v Doorn-Verburg, d., Ger. Doustraat 49, IJmuiden. P. Duller-Nierop, d., de Ruyterstraat 98rd„ IJmuiden. Overleden: E. A. Roedt, 72 jaren, echtge- noote van H. Kohier, Meervlietstraat Velsen. M. M. Eeken, 2 dagen, dochter van A. H. Eeken, Kalverstr. 77, IJmuiden. K. v. d. Meer, 41 jaren, echtgenoote van B. van Duijn Hadleystraat 37, IJmuiden. J.l. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 585 bouwvakarbeiders, 284 metaalbewerkers, 57 kantoorbedienden, 19 dienstboden, werksters enz., 37 houtbewerkers, 33 landarbeiders, 451 visschers haven en transportarbeiders, 674 losse en fabrieksarbeiders en 328 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 30 bouwvakarbeiders, 37 metaalbewerkers, 9 kan toorbedienden, 74 losse en fabrieks-arbeiders, 17 dienstboden enz., 7 in overige beroepen. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2632 tegen 2456 in de vorige week. VEREENIGING VOOR DE RIJPERE JEUGD. De Vereeniging voor de Rijpere Jeugd, die wij onlangs bespraken bij haar oproep tot de leerlingen, deelt ons thans mede, dat haar cursussen weer georganiseerd zijn en wel resp. op Maandag, Dinsdag en Donderdagavond in school B. De in ons blad voorkomende adver tentie bevat daaromtrent nadere gegevens. De toeloop van leerlingen uit IJmuiden-Oost en Velsen is niet zoo groot geweest als ver wacht werd om reeds thans over te gaan ook daar cursussen te gaan geven, doch de ver eeniging meent toch dat doel te moeten blij ven nastreven en besloot daarom, in tegen stelling met andere jaren, nog eenigen tijd de gelegenheid tot inschrijving op de cursus avonden open te stellen. De korte tijd van voorbereiding was misschien oorzaak, dat de jeugd te IJmuiden-Oost het bericht niet vol doende opgenomen heeft en het zou de ver eeniging toch spijten wanneer daardoor jon gens en meisjes, die gaarne zouden meedoen, deze gelegenhei dmisten. Op de cursusavonden in School B. Bothastraat en bij de heeren Bouman, Zeeweg 56 en Kemker, Frans Hals straat 45 is dus nog eenigen tijd de inschrij ving open. CHR. ORANJEVEREENIGING. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Chr. Oranjevereeniging te IJmuiden-Oost be sloten, in verband met de plannen tot het or ganiseeren van feesten op den huwelijksdag van Prinses Juliana, het initiatief te nemen tot het oprichten van een centraal comité voor IJmuiden-Oost, om te komen tot een ge zamenlijke feestviering. Alle vereenigingen in IJmuiden-Oost, die er prijs op stellen, hunne medewerking te ver leenen, worden uitgenoodiga zich te doen vertegenwoordigen op de a.s. Vrijdagavond 8.15 uur in het Herv. Vereenigingsgebouw, Kalver straat te houden vergadering.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1