Goederentrein ramt ontspoorden personentrein. Huur- en Verkoopprijzen van Huizen: Ernstig ongeluk nabij Woerden. Treinverkeer ernstig gestagneerd. Oorzaak van ontsporing nog onbekend Over den invloed van de waardevermindering van den gulden. Het noodlottig ongeluk op de Nieuwe Maas. Herstel van den gulden duurt voort. Catastrofale brand in Chi- neesche stad. Verlaagde invoerheffing op koffie. De laatste trein, die Woensdagavond uit Utrecht naar Gouda en Den Haag vertrok, is even voor het station Woerden, ter hoogte van Katte- broek, ontspoord en even later door een goederentrein, die uit Woerden naar Utrecht was vertrokken, aangereden. De gevolgen daarvan waren verschrikkelijk: de ontspoorde trein werd voor een groot gedeelte nog eens in elkaar gereden, terwijl de goederentrein eveneens voor een groot gedeelte werd vernield. De klap van de botsing was zóó hevig, dat deze in Woerden werd gehoord. Bij dit ongeluk is de heer Buiterman, majoor bij het Leger des Heils te 's-Gravenhage, gedood, de heer Ginjaar, uit Zoeterwoude, werd zwaar gewond, een aantal andere personen werd licht gewond. Eén doode en een aantal gewonden. Ter hoogte van Kattebroek ligt de wissel vóór het station Woerden, waar de trein uit Utrecht te 23.28 uur moest aankomen. Door tot nu toe on opgehelderde oorzaak is de trein ont spoord. De machinist van den trein be merkte, nadat de ontsporing was ge schied en een aantal wagens dwars over de rails was terecht gekomen, tot zijn grooten schrik, dat van den anderen kant een trein naderde. Met een lantaarntje in de hand is hij toen langs de rails geloopen, den na derenden trein tegemoet, om te trachten dezen tijdig te doen stop pen Dit mocht echter niet gelukken. Met een gewedigen klap vloog de naderende trein, een goederentrein van Rotterdam naar Utrecht, op de ontspoorde rijtuigen van den perso nentrein. De botsing welke volgde, was zoo hevig, dat deze in Woerden, dat een halve kilometer verder is ge legen, werd gehoord. Het is waar schijnlijk dat op het moment van de botsing vele pasagiers van den personentrein de wagons reeds had den verlaten voor zoover hun dat na de ontsporing mogelijk was en hier aan is het te danken, dat het aantal slachtoffers niet grooter is. Bij het ongeluk is gedood de heer Bul t er - man. majoor van het Leger des Heils te Den Haag. Verder is naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht een ernstig gewonde, de onge veer 30-jarige heer Ginjaar uit Zoeterwou de. Direct nadat de spoorwegramp te Woer den bekend werd, werd de hulpverleening georganiseerd. Op het station Woerden werd een eerste hulp-dienst ingericht, waar o.a. Dr. W. van der Giesen en Dr. A. Schreuder aanwezig waren. Daar werden tal van licht gewonden geholpen, doch geen van hen be hoefde naar het ziekenhuis te worden ver voerd. Het waren reizigers, die ten gevolge van de ontsporing lichte verwondingen had den opgeloopen. Óok de burgemeester van Woerden, de heer H. G van Kempen en andere plaatselijke autoriteiten waren spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Daar was de chaos ontzettend. Ver scheidene rijtuigen van den perso nentrein waren eerst tengevolge van de ontsporing en daarna door de botsing zoo verwoest, dat niet dade lijk kon worden vastgesteld hoeveel wagons er wel vernield waren. De was met een gedeelte van de aange- locomotief van den goederentrein haakte wagens na de botsing langs de sloot terecht gekomen. De machi nist van dezen trein werd licht ge wond. Hij kon zich te voet naar het station Woerden begeven. De verwoesting ter plaatse was zoo groot dat ook de telefoon- en telegraaflijnen werden vernield, zoodat het 'telefoonverkeer met Woerden gedurende een groot gedeelte van den nacht gestoord is geweest. Langs een omweg gelukte het verbinding te krijgen met de spoorwegen in Utrecht, die onmiddellijk hulpmateriaal naar de plaats van het ongeluk zonden. Een hoofdingenieur van Weg en Werken der Spoorwegen en eeni ge ingenieurs gingen met den hulptrein mede naar Woerden om ter plaatse het oprui- mingswerk te leiden. Het spoorwegverkeer tusschen Utrecht en Gouda, waar ter plaatse een dubbel stel rails ligt, is geheel gestremd. Het zal geruimen tijd du ren voordat de spoorlijnen weer vrij gemaakt zijn. De reizigers van den verongelukten trein moesten zich te voet naar het station Woer den begeven, vanwaar zij of per auto, of met een trein die uit Den Haag was aangekomen en de reis toch niet kon voortzetten, hun reis met belangrijke vertraging voortzetten. Hoewel het ongeval eerst tegen hdlf twaalf plaats had, waren spoedig tal van nieuws gierigen uit de omgeving samengestroomd. De politie van Woerden en de rijkspolitie zorgden echter voor een goede afzetting om het opruimingswerk niet te doen belemme ren. De machinist van den personentrein heeft na de botsing bij een eerste verhoor aan de politie medegedeeld, dat hij de oorzaak van de ontsporing, die mede de botsing tot ge volg heeft gehad, niet weet. Volgens hem stonden alle signalen veilig. De personen trein had een snelheid van ongeveer 90 K.M. per uur, doch daar de trein spoedig op het station Woerden moest stoppen, was de ma chinist reeds begonnen te remmen. Desniet temin had de trein bij de ontsporing nog een groote vaart, waardoor de meeste rij tuigen uit de rails vlogen en geheel of ge deeltelijk omsloegen. De personentrein 648, die om 23.16 uit Utrecht vertrekt bestond uit een zware loca- motief van de serie 3700, 4 rijtuigen voor den Haag, een bagagewagen en achteraan vier rijtuigen voor Rotterdam. De goederentrein, die eveneens door een sneltreinlocomotief van het type 3700 werd getrokken, had 38 wagons achter zich. Hoeveel van die wagens zijn ver nield staat nog niet vast. in totaal zijn van den goederentrein 16 rijtuigen ontspoord. Vlak bij een wissel ontspoord. De personentrein uit de richting Utrecht is vlak bij een wissel ontspoord. Waarschijn lijk ook dit is nog niet absoluut zeker is eerst de locomotief uit de rails gewipt, eenige wagons volgden en met daverend gekraak kwamen twee wagons geheel dwars over de baan te staan. De machinist Suiker, uit den Haag, had zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren. Hij had onmiddellijk stoom af gesloten en alles gedaan om zijn uit de rails geloopen machine zoo vlug mogelijk tot stil stand te brengen. Alles is veel sneller gegaan, dan wij dit kunnen beschrijven. De ontsporing is het werk van enkele oogenblikken geweest. Vóór de machine naar de linkerzijde over helde hebben zoowel de machinist als de sto ker zich in veiligheid kunnen stellen. Een groot deel van de passagiers de trein was gelukkig matig bezet was, doodelijk ver schrikt uit den trein gesprongen. Gelukkig, want binnen enkele oogenblikken zou de ramp nog op ontstellende wijze worden ver groot. Op dat moment, misschien een halve mi nuut na de ontsporing kwam van de andere zijde, dus van Gouda naar Uti cht, de snel- goederentrein nr. 4043. Er was geen signaal meer dat den machinist Ditmarsch, uit den Haag, van den goederentrein een halt kon toeroepen, het is niet zoo spoedig tot hem door kunnen dringen, dat daar enkele oogen blikken geleden een trein was ontspoord en hem den doortocht versperde. Er lagen wagons dwars over zijn weg en met een daverenden slag rende de goederentrein op de versperring. Een daverende slag. die tot zeer ver in den omtrek den stillen, kouden Octobernacht ver scheurde. Het tweede ongeluk was gebeurd- De zware sneltrein-locomotief van den goede rentrein kwam er slecht af. Het gevaarte sloeg om en kwam op zijn rechterzijde in een slootje naast de spoorbaan terecht. De stoom kon de machinist nog afsluiten. Hij zelf sprong van zijn machine en viel in het water. Met een blauw oog en een nat pak kwam hij vrij. Hij was echter wat niet te verwonderen is erg overstuur. „Ik zat er bovenop voor ik er erg in had", luidde zijn verklaring. Ook zijn helper was in veiligheid/ ook hij was op het laatste nippertje van de machine gesprongen. De treinleider, die zich in het achterste ge deelte bevond, had evenmin letsel gekregen. Onbeschrijfelijke chaos. Onbeschrijfelijk, zoo vertelde ons een der passagiers, was de chaos direct na het ongeluk. Iedereen was het hoofd kwijt. Het was een vreeselijk moment, een oogenblik om nooit te vergeten, op het moment, dat de trein derail leerde, werden we in de coupé dooreen- geworpen. Bagage viel uit het net een hevig gekraak en gegil van passa giers voltooide de paniekstemming. Alles speelde zich in minder dan geen tijd af. De trein stond met een gewel digen schok stil. We zijn zoo gauw mo gelijk naar buiten gesprongen. En dat is ook de reden, dat zoo betrekkelijk weinig persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. We zagen kans ons in veiligheid te stellen voor de tweede ramp plaats had. Nog geen minuut later reed de goederentrein op onze wagens in. De trein was gelukkig slecht bezet. Naar de opgave van den conducteur bevon den er zich in totaal 42 personen in. De voorste wagens van den personentrein zijn volkomen vernield. Overal liggen stukken versplinterd hout, kromgebogen ijzeren stan gen, gebroken glas, vaneengerukte banken. Daartusschen wordt nog bagage gevonden en het is dan ook niet geheel uitgesloten, dat onder de puinhoopen nog een slachtoffer zal worden gevonden. Een personenrijtuig is geheel van het on derstel geslagen, de rijtuigen daarachter zijn zwaar beschadigd. Ze staan dwars over den weg. Daarboven op hangen twee leege goede renwagens, die over den gederailleerden trein zijn heengeschoven. Overal in het rond lagen de wrakstukken. Het centrum van de chaos wordt ge vormd door een meterhooge berg van onontwarbare, ineengeschoven, ver wrongen en gebarsten brokstukken. Gelukkig is er geen brand ontstaan, want dan zou de ruïne nog volkomener zijn dan zij nu reeds is. Machteloos liggen daar de beide zware lo comotieven. De personentreinlocomotief is zoo op het oog slechts betrekkelijk weinig beschadigd. Anders is het met dien van den goederentrein. Het zware gevaarte is bijna geheel weggezakt in het modderige slootje. De linker zijkant steekt nog boven het water uit. Er zijn wat planken overgelegd en deze hulpbrug dient om via een weiland aan de andere zijde van de brokstukken te komen zonder al te veel kans op ongelukken. Over alles heen ligt de seinbrug, die de ge- heele baan overspant. De brug is volkomen vernield, als kinderspeelgoed zijn de zware ijzeren stangen en binten opgevouwen en krom getrokken. Alleen het cementen voetstuk staat nog. Ook de telegraafpalen langs den weg zijn als stoohalmen afgebroken. Op sommige punten is het een onontwarbaar kluwen van draden. Laat in den acht was men nog steeds bezig met het zoeken naar eventueele slachtoffers. Fakkels wierpen een fantastisch licht op de ravage, hier en daar sisten steekvlammen. Zwijgend en vlug werkte de hulpploeg. Ieder kende zijn taak en het opruimingswerk vor derde Het zal nog geruimen tijd duren voor een van de vier sporen berijdbaar is. Om het reizigersverkeer zoo goed mogelijk doorgang te doen vinden, zijn uitgebreide maatregelen getroffen. Het verkeer wordt voor een deel omgelegd via den Haag en Leiden. Moeder en zoon konden niet bijtijds uit het roefje komen. ROTTERDAM, 7 October. Omtrent de aanvaring, welke hedenmorgen te kwart voor negen op de Nieuwe Maas, ter hoogte van KralingscheveerIJsselmonde plaats vond en waarbij de 44-jarige schippersvrouw en haar 8-jarig zoontje, die zich in het roefje bevon den, verdronken, vernemen wij het volgende: De vlet kwam uit de richting Rotterdam en werd achterhaald door de Fransche sleepboot „Allier". De schipper van de vlet, de 44-jarige L. Kaptein, wonende in de Feij enoordstraat te Rotterdam, stuurde bij Kralingscheveer zijn vlet plotseling naar bakboordzijde met de be doeling de rivier over te steken. De Fransche sleepboot, die een groote snelheid had, kon de viet niet meer uit den weg gaan, waardoor deze aan bakboordzijde geraakt werd, om sloeg en in de diepte verdween. Het ongeluk werd opgemerkt door een aan tal Rijnschepen, die voor IJsselmonde voor anker iagen. Twee mannen van het Rijn schip „Sindoro" alsmede een schepeling van het Rijnschip „Bamberg" begaven zich oogen- blikkelijk in de roeiboot van de „Sindoro" en schoten te hulp. Zij mochten er in slagen, het 17-jarig meisje Kaptein, dat zich boven water had weten te houden, aan boord van de roei boot te nemen. Op hetzelfde oogenblik dreigde schipper Kaptein in de diepte te verdwijnen. Men riep hem uit de roeiboot toe„Sla met je armen" en met inspanning van alle krachten wist de man zich tenslotte nog zoolang boven water te houden, dat hij aan boord van de roeiboot kon worden genomen. De ijzeren vlet was inmiddels reeds gezonken. De moeder en haar achtjarig zoontje be vonden zich tijdens de aanvaring in het roefje en konden, toen de boot snel kapseisde, niet meer boven komen. De vlet is in het 12 M. die pe vaarwater gezonken. De schipper heeft verklaard, dat de aan varing te wijten is aan een verkeerde ma noeuvre zijnerzijds. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- disseiments-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 6 October 1936. D. J. Hartel, vleesch-houwer, wonende te Haarlem, van Nesstraat 99; curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. D. Slootweg, wagenmaker, wonende te Vel- sen, Hoofdbuurtstraat K 4; curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. J. Koper, metselaar, wonende te Zandvoort, Westerparkstraat 27; curator: Mr. J. A. P. C. ten Boikkel te Haarlem. Mej. Maria van Loon, weduwe van W. F. P. Jacobi, winkelierster, wonende te Haarlem, Warmoesstraat 2; curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Re ch ter - Com missaris in al deze faillissemen. ten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: M. Berghoef, winkelier in sigaren, wonende te Aalsmeer, Aajsmeerderweg 209 a; curatrice: mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. G. Boef, gasfitter, wonende te Hoofddorp, Kruisweg 1094; curator Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem. M. H. A. Gouwemberg, caféhouder, wonende te Haarlem, Generaal Cronjéstraat 139; cura tor: Mr. J. Deenik te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: Mej. H. Halbach, winkelierster in dames- handwerk, vroeger wonende te Haarlem, Sant poorterstraat 68, thans wonende te Peyen- burg-Wupperthal (D.); curator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. de N.V. Kerkman's Consumptie Ijsfabriek,! gevestigd te Zandvoort; curatrice: Mevr. Mr. C. L. VisSanders te Haarlem. Wij vroegen aan een deskundige op hypo- theekgebied, wat is de invloed van de waarde vermindering van den gulden op het bezit van vaste goederen? Zullen de huur- en ver- 1 koopprijzen stijgen? Het antwoord was: Daarvan valt nog niet veel te zeggen. Alleen mogen de eigenaars en hypotheekhouders zich vleien met de hoop, dat de daling tot staan gekomen is. Tot voor anderhalve week ging de waarde nog steeds naar beneden; af en toe ontstellend snel. Men hield z'n hart vast hoe ver die zakking zou doorgaan. Er was geen vertrouwen meer en als dat ontbreekt brokkelt het steeds meer af. Maar daaraan is, naar wij althans hopen, I nu een einde gekomen, er is, dat blijkt uit j verschillende kleine dingen, al wat meer ver trouwen in de toekomst gekomen. i De waarde-vermindering van huizen en j villa's is in dezen crisistijd wel ontzettend- groot geweest. Nemen wij een stad als Haar lem, waar ongeveer 35.000 huizen staan. De i executies hebben aangetoond, dat als een j middenstandshuis 10 jaar geleden op 12.000 was getaxeerd, de opbrengst bij verkoop nu j niet veel meer dan 6000 was, dus ongeveer de helft van de oorspronkelijke waarde. De achteruitgang van de waarde van groote hui zen en villa's was is veel gevallen nog groo-. I ter. Kleiner daarentegen was de verminde ring van arbeiderswoningen. Als men door el- kaar aanneemt, dat elk pand ge middeld met 1000 in waarde gedaald is, blijft men absoluut nog aan den optimisti- schen kant. Maar dan wil dat voor de 35.000 huizen in Haarlem alleen reeds zeggen een waarde vermindering van niet minder dan 35.000.000 gulden. Trouwens dat kan ook niet anders als men bedenkt, dat de bouwkosten van een huis thans ongeveer 1/3 lager is dan in den duren tijd. De haren reizen ten berge als men hoort wat soms gebeurt met groote buitens en vil la's. In Limburg was een buiten dat 15 jaar geleden 180.000 had gekost. Dit huis was door de zware lasten, o.a. door het groote be drag dat voor Personeele Belasting betaald moest worden, vrijwel onbewoonbaar. Het bracht in de veiling niet meer op dan 3000, juist 1/60 van den oorspronkelijken koopprijs. Er wordt zoo vervolgde onze deskundige goed-ingelichte zegsman in Haarlem ver teld, dat dadelijk na den val van den gulden veel huizen verhandeld zijn. Als men den volksmond gelooft, zijn er halve straten van eigenaar veranderd. Maar dat is louter fan tasie, er is nog geen huis meer verkocht dan in den normalen tijd. Alleen is aan te nemen, dat er in de toekomst weer wat meer ver trouwen komt voor het koopen van huizen als geldbelegging, want tenslotte is een huis toch van hout en steen, welke materialen toch hun waarde bezitten. Zullen in de toekomst de huren in Haar lem stijgen? zoo vroegen wij. Een stijging van de huren te Haar lem is niet te verwachten. Althans in afzienbaren tijd niet. De huurprijs wordt namelijk sterk beïnvloedt door den voorraad onbewoonde hui zen. Nog altijd staan te Haarlem 1600 a 1700 huizen leeg, zoodat er nog veel concurrentie is waarvan de menscnen die een woning willen huren profitee- ren. Het is bovendien niet aan te nemen, dat er in den eersten tijd een groote vermindering van dit overschot aan huizen komt. Wel heb ben de Hypotheekbanken, om waardevermin dering van de bestaande huizen tegen te gaan, besloten om de bouw van nieuwe huizen te remmen door geen hypotheek daarvoor te verleenen, maar de hypotheekbanken hebben steeds slechts voor een deel de hypotheek markt beheerscht. Officieel hebben ook de levensverzekerings maatschappijen op zich genomen geen hypo theken voor nog te bouwen huizen te geven, maar het blijkt wel, dat niet alle maatschap pijen zich daaraan houden. Bovendien geven nog steeds verschillende fondsen hypothe ken uit, terwijl er ook zeer vele verstrekt worden door particulieren. De eigenbouwers zullen dus blijven voort gaan met het zetten van nieuwe huizen. Te meer omdat de ervaring is, dat de menschen liever een modern, nieuw gebouwd huis hu ren of koopen. Iemand die een hypotheek geeft op een nieuw huis loopt, dat is trouwens ook in dezen crisistijd gebleken, minder ri sico dan bij het verleenen van een hypotheek op een oud huis. Als er dus te Haarlem een overschot aan huizen blijft bestaan, is er niet veel reden om een stijging der huren te verwachten. Wat de waarde van de vaste goederen in dé bloembollenstreek betreft, verwachtte onze -egsman eenige stimng. omdat aan te nemen is, dat het daar wat beter zal gaan. De ople ving zal met vreugde begroet worden, want het was ook daar slecht geworden. Van IJmuiden valt nog niet veel te zeggen. Het visscherijbedrijf zal weer opleven als het buitenland onze visch wil koopen. Maar daarvoor zullen eerst de contingenteeringen opgeheven moeten worden. Als IJmuiden weer gelegenheid krijgt veel visch te expor teeren, dan komt ook daar de opleving, die zich weerspiegelen zal in de waarde van som mige vaste goederen die door de crisis al zeer sterk gedaald waren. Wat den Haarlemmermeerpolder aangaat was er den laatsten tijd al eenige stijging in de verkoopprijzen van boerderijen. Die waren eerst zeer laag, maar nu liepen ze wat op. De boerderijen waren ook iets beter te exploi- teeren, dank zij den crisissteun. Hoe het ver der zal loopen met de prijzen van boerderijen hangt af van de vraag hoe het met dien cri sissteun verder gaat. Wat de financieele positie van de Hypo theekbanken betreft is van een verbeterde positie nog niet te spreken. Ook hier kan zoo zei onze zegsman alleen verklaard worden, dat gehoopt wordt, dat er geen nieuwe daling komt. De pandbrieven van de banken zijn wel met ongeveer 10 pet. geste gen, maar dat moet men zuiver zien als een geldbeleggingsobject. Ook de andere rente- gevende stukken zijn in waarde gestegen. Aandeelen van hypotheekbanken, dat zijn in courante fondsen, zijn na den val van den gulden voor zoover ik weet nog niet verhan deld. Als de prijs der aandeelen naar boven zou loopen, zou daaruit de conclusie getrok ken kunnen worden, dat het publiek de po sitie der hypotheekbanken met meer ver trouwen beoordeelde. HAARLEM Woensdag. Het herstel, dat zich gisteren reeds voor den gulden had baangebroken, bleek hedenmorgen op de Amster- damsche Beurs verderen voortgang te maken. De opening was reeds op het gisteren behaalde laagste peil, waarna een verder terugloopen der buiten- landsche wisselkoersen volgde, nl. het pond aanvankelijk 9,23 tot 9,25, daarna 9.20 tot 9,21, de dollar aan vankelijk 1,88 tot 1.88%, daarna 1,87 3/4 tot 1,88. Parijs noteerde 8.80 en Brussel 31,65. Er zijn nog geen aanduidingen, dat het egalisatiefonds, dat naar uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, thans de finitief bestaat reeds zijn operaties heeft aangevangen. De goudprijs noteerde van f'2600 tot f 2010 per K.G. in baren, het gouden tientje van f 12,05 tot f 12,15. In tegenstelling tot de gebruikelijke hou ding der effectenmarkt, wanneer de buiten- landsche valuta's een terugloopende tendenz vertoonen, legden de koersen in het ochtend verkeer een zeer vaste houding aan den dag. Vooral Koninklijke Olie en H.V.A. waren zeer gezocht, ofschoon de hoogste gedane prijzen niet gehandhaafd bleven. Niettemin bleef de stemming willig bij levendige affaire. Van harte hoop ik, dat de economische po sitie van Haarlem's bevolking door den nu veranderden monetairen toestand zal verbe teren, want dat zal dan natuurlijk de koop kracht doen toenemen. De middenstand zal daarvan dan profiteeren Dit is ook dringend noodig, want ik weet, dat de omstandighe den van menigen winkelier thans zeer moei lijk zijn, o.a. in verband met de zware hy- potheeklasten of hooge huren. SJANGHAI, 7 October. Een geweldige brand heeft gisteren een groot deel van de provinciale hoofdstad Itsjang aandeYangtse in de asch gelegd. Honderden huizen wer den vernield, duizenden zijn dakloos ge worden. Het aantal slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. Men neemt echter aan, dat dit heel groot is. Vele verkoolde lijken zijn tot dusverre reeds uit de rookende puinhoopen geborgen. Woensdagavond is bij W«erd&n een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een ioto van de ontzettende ruïne, die werd aangericht. 's-GRAVENHAGE, 7 October. Naar aanleiding van de verlaging der invoer heffing op koffie met 50 procent, welke van daag is ingegaan, vernemen wij van goed ngelichte zijde, dat bij dezen maatregel o.m. de volgende factoren zijn overwogen: De oorspronkelijke heffing drukte vrij zwaar vooral op de goedkoopere soorten. Voor de gebrande koffie bedroeg die 16 cent per K.G. Toen de heffing werd ingesteld, is de prijs der koffie hier te lande nagenoeg niet geste gen, hetgeen toegeschreven moet worden aan de felle concurrentie tusschen de branders, benevens aan het feit, dat zich hier te lande op het tijdstip dat de heffing werd ingesteld, vrij groote voorraden bevonden. Nu deze voorraden door zeer geringe invoeren in de laatste maanden geslonken zijn, was de kans op priisverhooging niet uitgesloten, waarbij nog uit den aard der zaak het volle deprecia tie-effect komt. Wat de steunverleening voor de koffiecul tuur in Nederlandsch-Indië betreft, is het duidelijk, dat deze aangelegenheid door de ge wijzigde monetaire omstandigheden andere aspecten heeft gekregen. Deze verlaging der heffing met de helft, die geheel in de lijn ligt van de in den laatsten tijd getroffen maatregelen, beteekent een aanmerkelijke verlichting. De gang van zaken dient nu verder te worden afgewacht. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 234 vette kalveren, le kwaliteit 56—60 ct., 2e kwaliteit 46—54 et., 3e kwaliteit 40—44 ct. alles per K.G. levendgewicht. 66 nuchtere kalveren per stuk f 8f 12. 228 varkens: vleesch var kens, wegends van 90110 K.G. 5354 ct., zware varkens 5253 ct., vette varkens 50--51 ct., alles per K.G. slachtgewicht. Overzicht. Vette kalveren: korte aanvoer, stugge' han del met vaste prijzen. Nuchtere kalveren: aanvoer gewoon, prij zen vrijwel onveranderd. Varkens: Korte aanvoer, vlugge .handel en hoogere prijzen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2