HET NIEUWE AVONDBLAD 4708 I Okie QtaUs OkfevaMenvet&ekevkfi 4^ Uitkeering van f400. en een van f 30, HOEDEN Het veilige adres is TAXI-THIERY TAXI rD,G? Visscherij-Snufjes 21e JAARCANC No. 288 ZATERDAG 10 OCTOBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Over de Gemeentebegrooting. 4220 (IJ)muider (T)axi (O)nderneming Hoeveel sleutels heeft Baldpate? TEL. DAG EN NACHT Voor het huwelijkscadeau van Prinses Juliana. IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 AL> v ERTENTIëNl—o regels ƒ0.75. Elke regel meer j 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- I ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of au to busongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. De hoofdstukken nader bekeken. Er is uit het lijvige boekdeel, dat de memo van toelichting op de begrootingen voor 1937 vormt zonder de vele bijlagen is het meer dan 200 bladzijden heel wat te putten waar voor de ingezetenen zich zullen interesseeren. Wij zullen de komende dagen dan ook ge regeld het een en ander uit onze millioenen- nota overnemen. In ons blad van gisteren hebben wij reeds het voorwoord van B. en W. opgenomen, waaruit men heeft kunnen zien, dat het een heele toer is geweest om een slui tende begrooting te verkrijgen, hetgeen wel niemand verwonderen zal. Ditmaal heeft het college 't niet kunnen redden zonder de raming van een belastingbijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds. Ter nadere toelichting hiervoor diene, dat in art. 8. derde lid der wet van 4 Maart 1935 wordt bepaald, dat de gemeenten, voorzoo ver zij tengevolge van de inperking van haar belastinggebied ingevolge de bepalingen van die wet, moeilijkheden ondervinden, uit het werkloosheidssubsidiefonds een bijdrage kun nen bekomen. Deze belastingbijdrage kan ten hoogste beloopen een som, welke noodig is te achten voor verkrijging van evenwicht tus- schen de gewone uitgaven en inkomsten van een dienstjaar, doch in geen geval meer dan de som der belastingopbrengsten, welke ge acht kunnen worden ingevolge de bepalingen der wet van de gemeente naar het fonds te zijn overgebracht. B. en W. nu becijferen het bedrag, dat de gemeente door de inperking van haar belas tinggebied een bedrag van 229.115 aan in komsten derft. Voor het sluitend maken van de begrooting is noodig 229.000. Het al of niet sluiten der begrooting hangt dus daarvan af of het Rijk bereid is, deze bijdrage aan de gemeente te verleenen. Hoofdstuk I (Vroegere diensten) houdt weinig verband met het gemeentelijk leven. De volgnummers bevatten in hoofdzaak pos ten van administratieven. Vermelden we slechts, dat het nadeelig slot van dit hoofd stuk 70.392.37 bedraagt. Hoofdstuk II (Algemeen beheer) is wat belangrijker. Onder de inkomsten van dit hoofdstuk vinden we o.a. geraamd voor uit- keering uit het gemeentefonds 369.031.94 (v. j. 386.568.38), voor secretarie-leges en rechten van den burgerlijken stand 8900 (v. j. 8500). Onder de uitgaven: jaarwedde burgemeester (onv.), jaarwedden wethouders 7500 (onv.), secretaris f 6800 (onv.), ont vangen 4850 (onv.), presentiegelden leden van den raad 1620 (onv.) jaarwedden secre tarie-ambtenaren enz. 68.441.61 (v. j. 71.562.45), druk- en bindwerk 4200 (onv.), onderhouden en schoonhouden van het ge meentehuis en het kantoor van den ge meenteontvanger 3755 (v. j. 3720), ver lichting en verwarming van deze gebouwen 1975 (onv.) kiezerslijsten en het uitoefenen van kiesverrichtingen 1905 (v. j. 300), pen sioenen oud-wethouders enz. 4528 4685.86), kosten wegens verificatie 1283 (van totaal 11.333). Het batig slot van dit hoofdstuk is 238.935.10. Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid) Uitgaven: Jaarwedde commissaris van poli tie 5000 (onv.), belooning van de inspec teurs, dienaars en verdere beambten van po litie 119.690.16 (v. j. 114.876.50). Het corps telt thans onder den commissaris: 1 hoofd inspecteur, 2. inspecteurs, 2 inspecteurs-titu lair), 5 hoofdagenten, 1 hoofdagent-tit., 1 agent-rechercheur, 7 brigadiers, 4 kring agenten, 17 agenten, 7 agenten 2e klasse, 4 leerling-agenten, 1 hoofdklerk, 2 klerken, ter wijl alsnog zullen worden aangesteld 2 ver keersagenten en 6 leerling-agenten. Kosten van buitengewoon tijdelijke politieagenten 2000 (onv.), kleeding en uitrusting 11.385 (v.j. 13.076), kosten van wachtgebouwen en bureau incl. verlichting en verwarming f 3857 (v. j. 4102), belooningen en premiën aan brandmeester en brandspuitlieden 3175 (v. j. 3135), onderhoud der lantaarns en verdere onkosten der verlichting 44.000 (v. j. f 45.700), burgerwacht en B.V.L. 1:200 (onv.), luchtbeschermingsdienst 1500 (onv.). Het nadeelig slot van dit hoofdstuk be draagt 209.384.32. Hoofdstuk IV (Volksgezonodheid). Onder de inkomsten worden gemeld keur en slachtloonen 30.000 (v. j. 28.000)in komsten in verband met de uitvoering van de landbouwcrisiswet 1933 28760, bijdrage van de provincie in de kosten van bestrijding der tuberculose 3050 (v. j. 2992.43), keur- loonen ten behoeve van het rijk geheven bij invoer van vleesch f 2000 (onv.), vergoeding van het rijk voor het keuren van ingevoerd vleesch 1000 (onv.), inkomsten in verband met de uitvoering van de warenwet f 24i00. En onder de uitgaven: kosten van maatregelen, genomen krachtens de besmettelijke ziekten- wet 3755.29 (v.j. 3981.49), kosten van be strijding der tuberculose 9225 (onv.), kosten van den keuringsdienst- (jaarwedden enz. 13.023.80 (v. j. 10.380.80), kosten van bij dragen voor uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantiekolonies 1120 (onv.), subsidie „Het Wit-Gele Kruis" 1395 (onv.), subsidie Antonius Ziekenhuis 10.000 (onv.), subsidie iWtte Kruis 7200 (onv.), kosten geneesk. en gezondheidsdienst 8352 (v. j. 9070). Nadeelig slot van dit hoofdstuk 30.287.50. TELEFOON en blijft de (Adv. Ingez. Med.) „Varia" gaat het raadsel ontwarren. De thriller,, die de tooneelvereeniging „Varia" thans in studie heeft en welke 10 November a.s. aan de kunstlievende leden van dit ensemble opgediend zal worden is er een van de spannendste soort. Wanneer de eerste der zeven sleutels in het slot van Baldpate knarst, wordt de schrijver Magee binnengelaten en deze heer is naar dit verlaten oord in de bergen gekomen om rust en eenzaamheid te vinden, daar hij de weddenschap heeft aangegaan binnen een etmaal een completen roman te schrijven en zelfs voor een aan den loopenden band produceerend auteur is zoo'n termijn ten slotte vrij kort. De heer Boeree, pardon mr. Magee, is ech ter vol goeden moed. Doch nauwelijks heeft hij zijn schrijfmachine klaar gezet om te be ginnen of de tweede sleutel knarst in het slot, even later de derde, enz. Al dit geknars van sleutels gaat met mysterieuze verschij ningen gepaard. Aangezien er in totaal zeven sleutels op de bewuste deur van Baldpate passen en de bezitters ervan zich prompt op sinistere wijze aandienen, had" de heer Magee, om de rust en de eenzaamheid te vinden, met meer reden na 10 uur 's avonds in de Oranje straat kunnen gaan zitten dan in dit ver laten huis, dat daarenboven ook nog zoo'n gezellig „familie-spook" blijkt te bezitten. „Varia" zal op bovengenoemden datum de kluwen van sleutels en verschijningen-met-en zonder-spook trachten te ontwarren. Zij zal een gepast gebruik maken van de vele mid delen, waarmede men den griezel en het mysterie kan introduceeren op de planken. Dit ter geruststelling van zenuwachtige na turen. Reinhard Rijke verzorgt de regie van het vlot en genoeglijk sensatiestuk, dat in het repertoire van „Varia" zeker een aange name afwisseling zal vormen. Het bestuur van „Varia" heeft zich voor dit seizoen aangevuld met enkele buiten de vereeniging staande personen, zoodat het thans als volgt is samengesteld: de heeren K. Faber (waarn. voorz.), A. J. van der Weyden (secretaris), A. A. van Rooyen (pen- ningm.) mej. St. Peek (2e secr.) en de heer J. J. Roza (alg. secund). Als nu de kunstlievende leden van hun belangstelling onverminderd zullen blijven blijk geven, zal een ieder tevreden kunnen zijn. LEGER DES HEILS. Gedenkdienst Majoor Buiterman. Zondagavond zal in de zaal van het Leger des Heils een gedenkdienst plaats hebben ter nagedachtenis van den bij de spoorwegramp te Woerden omgekomen ma joor Buiterman. Deze gedenkdienst zal wor den geleid door majoor Reppel uit Hilversum. GROOTE AANVOER VAN GARNALEN. De laatste weken en vooral de laatste dagen is de aanvoer van levende garnalen des mor gens vroeg zeer groot. Alle visschers vangen zooveel, dat zij wel twee maal het hun toegestane kwantum kunnen aanvoeren. Dinsdag, Woensdag en Donderdag waren ongeveer 3000 litjes van deze diertjes verkocht. De prijzen varieeren van f 2 tot f 1.50. MINIMUM-EXPORTPRNJZEN VAN ANSJOVIS VERHOOGD? Naar wij vernemen, moet het in de bedoe ling liggen van de Vereeniging van Ansjovis exporteurs de minimum-exportprijzen, in verband met de depreciatie van den gulden, verhoogd te krijgen en zouden zij die mini- mum-exportprijzen gebracht willen zien voor 1930er van f 14.— op f 16.— per anker. 1931er van f 17.50 op f 20.— per anker. 1932er van f 19.50 op f 22.per anker. 1933er, soort 25/2800 stuks p. a. van f 20. op f 22.50 per anker. 1933er, soort 13/1600 stuks p. a. van f 18.50 op f 21.50 per anker. 1934er, soort 23/2700 stuks p. a. van f 20.25 op f 23.— per anker. 1934er, soort 13/1600 stuks p. a. van f 18.75 op f 22.per anker. 1935er, soort 23/2700 stuks p. a. op f 22. per anker. 1935er, soort 13/1600 stuks p a. op f 21.— per anker. 1936er, soort 23/2700 stuks p. a. op f 21.50 per anker. 1936er, soort 13/1600 stuks p. a. op f 20.50 per anker. Verwacht mag worden, dat deze verhoog de minimum-exportprijzen zullen worden geaccepteerd. Te meer heeft deze verwachting- reden van bestaan, daar de prijzen voor ansjovis reeds zoo laag staan en bovendien de prijzen niet met het volle depreciatie- verschil worden verhoogd. Wanneer men ten volle rekening had gehouden met de ca. 20 pet. tot 22 pet. geldende depreciatie van den gulden, dan hadden de minimum-exportprij zen hooger gesteld moeten worden. Het gevolg van deze te verwachten verhoo ging van de minimum-exportprijzen zal zijn een verhooging van de minimum-inkoopprij zen hier te lande. Deze zullen dan gebracht worden voor 193-Oer ansjovis op minimum f 12 p. anker. 1931er ansjovis op minimum f 15 p. anker. Heden keerden wij een bedrag uit van ƒ400.aan onzen abonne, den heer J. JANSON, Velserduinweg 80, te Dmui- den-Oost, wegens een hem overkomen ongeval, dat verlies van een hand tengevolge had, alsmede een bedrag van 50.— aan onzen abonné, den heer G. H. PEREE, Dames Wattstraat 67, te IJmuiden, wegens een hem overkomen ongeval, waardoor een zijner beenen is gebroken. Alle uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe H. A. V. Bank te Schiedam. TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". 1901—1936. XIV De heer Dr. schrijft ons: In een rustig tempo werkt T. V. IJ. thans eenige jaren voort. Ondanks dat onze vereeniging reeds ver schillende malen door middel van verzoeken aan den Raad der gemeente Velsen geijverd had voor de invoering van het volledige gym- nastiek-onderwijs op de scholen, (reeds in 1902 werd daartoe het eerste verzoek gedaan) had dit nog steeds geen succes gehad. Het bestuur van T. V. IJ. was zóó overtuigd van de noodzakelijkheid om naast de geeste lijke opvoeding op de scholen ook de licha melijke opvoeding aldaar haar plaats te ge ven, dat zij in 1917 nogmaals een dergelijk verzoek richtte. Adhaesiebetuigingen op dit verzoek werden ingezonden door het Nederlandsch Gymnas tiek Verbond, door den Kennemer Turnkring, door den Bond van Gymnastiekleraren e.a. Door de krachtige medewerking van den toen- maligen wethouder van Onderwijs, de heer W. Landeweerd, heeft dit verzoek eindelijk succes gehad, zoodat met ingang van 1918 dit onderwijs op de scholen in de gemeente Vel sen werd ingevoerd. Helaas, door de slechte financieels omstandigheden heeft de Raad op het eind van 1932 zich genoopt gezien dit onderwijs weder van het lesrooster af te voeren. Reeds in Juli 1925 worden er voorbereidin gen getroffen om het zilveren jubileum van T. V. IJ., hetwelk 1 October 1926 zal plaats hebben, op luisterrijke wijze te vieren. En wel in hoofdzaak om reeds nu een aanvang te maken met het vormen van een feestkas, op dat T. V. IJ. uit eigen middelen de kosten van het jubileum zou kunnen bestrijden. Verplich te bijdrage werd niet geëischt. Alleen offer- vaai'digheid der leden naar mate van hun draagkracht. En zie, de verwachtingen van het bestuur zijn niet beschaamd geworden, want van klein tot groot heeft bijgedragen om de feestkas zoodanig te vullen dat T.V.IJ. vol komen de kosten van het feest heeft kunnen bestrijden. De receptie werd gehouden op 25 Septem ber 1926. De toespraken van de talrijke aan wezigen vertolkten de gevoelens van vriend schap, sympathie en medeleven, die zoovelen voor T. V IJ. koesteren, of waren het bewijs van waardeering voor het werk dat door onze vereeniging in den loop der jaren is verricht. Zij noemden het een kranige prestatie op een plaats als IJmuiden een vereeniging 25 jaren in stand te houden, zooals velen bij ervaring gebleken was. In de toespraken werd ook in herinnering gebracht de pioniersarbeid voor de lichame lijke opvoeding verricht en de grondslag voor verdere sportieve ontwikkeling gelegd bij zoo- velen. die zich thans met verschillende andere takken van sport bezig houden. De feestavond had dienzelfden dag plaats in de zaal van Thalia, welke in handen was van een Feestcommissoe, onder leiding van den voorzitter L. J. A. van Ekeren, die dezen avond met een toepasselijk woord opende. Het sportieve gedeelte bestond uit een de monstratie van het dameskeurkorps van den Amsterdamschen Turnbond, alsmede eenige nummers uitgevoerd door het keurkorps van het K. N. G. V. Eenige dames van T. V. IJ. gaven nog vlin- derdansen onder leiding van de directrice mej. van Ekeren, welke evenals de vorige nummers grooten bijval oogstten. Na huldi ging van eenige personen, o.a. mej. R. de Pag- ter en mej. van Ekeren behoorde ook deze avond weder tot het verleden. Op 6 October 1926 waren de jongste afdee- lingen aan de beurt! Beide avonden zijn on der leiding van prof. Ben Mi Bili uitstekend geslaagd. Op 1 November 1927 trad de heer Driesen als voorzitter af, na gedurende 26 jaar in het bestuur zitting te hebben gehad. Op dezen da turn werd hij tot eere-voorzitter gekozen. Intusschen gaven de laaste jaren een ge heel ander beeld van de oefenstof te zien. Het oude Duitsche systeem van „Vater Jahn", het welk toentertijd bedoeld was om de weer kracht te verhoogen, werd ook door de dames beoefend. Hierin is veel verandering gekomen door invoering van verschillende andere syste men zooais van Loges, Bode, Niels Bukh e.a., waarbij vooral voor het vrouwenturnen de rythmiek meer op den voorgrond trad. Door deze systeemveranderingen zijn de uitvoerin gen veel aantrekkelijker geworden, daar deze zich thans kenmerken door groote afwisseling Ook het spel, het opvoedingsmiddel voor kin deren, heeft zich hierbij een belangrijke plaats verworven. T. V. IJ. is hierin niet achter gebleven, doch met den tijd meegaande, worden ook bij haar de nieuwste systemen beoefend. Thans voert T. V. IJ. haar 35-jarig bestaan. Zij neemt nog steeds een belangrijke plaats onder haar zusterverenigingen in. Er wordt nog steeds door jong en oud met opgewektheid geturnd. Moge dit voor velen aanleiding zijn om met ons mede te werken. Voor ieder is plaats bij ons. Jong en oud is welkom. Mogen nog vele jubilea door T.V.IJ. gevierd worden. (Adv. Ingez. Med.) Dezer dagen had ten Raadhuize een verga dering plaats van een aantal dames, daartoe uitgenoodigd door mevrouw H. A. Kwint Wiersum. De bedoeling dezer bijeenkomst was te geraken tot het oprichten van een plaatse lijk comité, dat zich ten doel stelt, gelden in te zamelen voor de aanbieding van een huwe lijkscadeau aan H. K. H. Prinses Juliana. Be doeld comité werd opgericht en bestaat uit de volgende dames: mevr. H. A. KwintWiersum, presidente, mevr. Cremervan Marken, mevr. SwaanRoosenboom, mevr. C. M. van Huizen Rubens, miaj. M. C. van Hooff, mevr. E. Heere de Groot, mej. A. van Kampen, mevr. P. L. de BoerHarder, mevr. MilatzHouwink, mevr. van Katwijk—Ravestijn, mevr. J. Vorst manBijvoet, mevr. H. v. d. DoesFikke, mevr. GroosmullerVoet, mej. Bennink. Besloten werd voor dit doel te collecteeren in de week van 210 November a.s. Het Comité zal een beroep doen op de ver schillende vrouwen- en meisjesvereenigingen in de gemeente, om bij dit werk behulpzaam te zijn en hoopt op aller medewerking te mo gen rekenen. Alle krachten moeten worden ingespannen om de gemeente Velsen een goed figuur te doen slaan. Moge de opbrengst der collecte bewijzen, dat „Oranje" in Velsen een groote plaats inneemt. JUBILEUM P. TOORNVLIET. De heer P. Toornvliet, die gisteren zijn zil veren jubileum vierde in dienst van het Staatsvisschershavenbedrijf mocht vele geluk- wenschen in ontvangst nemen. In den morgen werd hij op hartelijke wijze toegesproken door den directeur den heer C. Oud. Namens directie en personeel was korten tijd tevoren een fraaie bloemenmand met een blijvend aandenken bij den jubilaris thuis bezorgd. Ook van andere zijde werd veel belangstel- linig aan den dag gelegd, getuigde de talrijke schriftelijke en ook telegrafische gelukwen- schen en de vele bloemen. Dis. S. E. Wesbonk, in wiens wijk de heer Toornvliet als ouderling dient, bracht een be zoek aan dein jubilaris, evenals de heer J. D Heykoop, collega's hal-personeel enz. Het was voor den jubilaris een onvergete lijke dag. VREES WIJK's TAXI-ONDERN. I (Adv. ingez. Med.) CCLXXV. De prijzen van de kabeljauw varieerden deze week van f 50 tot f 90 per kist, groote en grootmiddel schelvisch is er de geheele week bijna niet geweest en als ze er was, was ze schreeuwend duur, evenals trouwens ook de klein middel- en de braadschelvisch. Het is met den aanvoer van deze vischsoorten juist in den tijd dat we de vette spawnvisch kunnen verwachten dan ook treurig gesteld en bin nen- en buitenlandsche handgl lijden hier onder niet zoo'n klein beetje. Het is nog alles haring en makreel wat de afslagbel luidt. Daar is niet veel aan te doen en het blijkt voor de zooveelste maal, dat het juist is wat de Engeischen zeggen: „The way to hell is paved with good intentions". Er is indertijd, ik meen op initiatief van de Vem een soort rege lingscommissie in het leven geroepen, be staande uit eenige reeders en eenige visch- handelaren, waardoor de vischhandel in de gelegenheid werd gesteld, zijn wenschen ten opzichte van den aanvoer kenbaar te maken. Deze commissie, verneem ik nu, is in den zomer nog eens bijeen geweest, maar na dien tijd niet meer. Er zou anders nu wel het een en ander te bespreken zijn, want de handel verliest zoo langzamerhand al zijn relaties, doordat de klanten niet bediend kunnen wor den. We hebben dezer dagen kunnen lezen, dat de regeering behalve goedkoope groenten, ook goedkoope visch onder de werkloozen wil distribueeren, maar ik zou wel eens willen we ten waar de minister deze goedkoope visch vandaan wil halen. Men kan toch niet altijd met wijting aankomen of met kleine schol en bovendien zijn ook deze vischsoorten zoo schaarsch, dat er van een distributie op groote schaal geen sprake kan zijn. Kabeljauw dan? U heeft ai gezien, wat deze opbracht. Vier gul den voor een kabeljauw wil zeggen, dat een pond, schoongemaakt op 50 ets. komt. Deze prijs is te hoog voor een gegoed burgergezin en hoe moet dan het gezin van een werklooze er aan komen? Legt de regeering 40 cent op een pond toe? Dat is niet aan te nemen. De meeste booten die voor den aanvoer van rondviseh in aanmerking komen, visschen nu op makreel en haring. Dat duurt zoo lang niet meer, zegt u misschien. Volkomen juist, maar wanneer de makreel- en haringtijd over is, zitten we in het hartje van het seizoen en dan zal de vraag naar visch nog gro-ot-er zijn dan thans. Of ze dan zooveel goedkooper zal wor den, dat ook eens een ander vischje dan wij ting of kleine schol gedistribueerd kan wor den, staat te bezien. Zoo kom ik vanzelf tot mijn oude chapieter: we komen zoo langzamerhand schepen te kort. En dat kan ook niet anders; een getal, waar van steeds iets wordt afgetrokken en waar nooit iets wordt bijgetelt, vermindert. Zoodat we nu in plaats van slooppremies bouw- premies noodig hebben. Het visscherij be drijf heeft armslag noodig en moet weer wat vrijer kunnen ademen. Het wordt tijd dat dit vraag stuk eens ernstig onder de oogen wordt ge zien, want als er geen vernieuwing komt, gaat de vloot te gronde. Eenige weken geleden zou ik dit alles niet hebben durven zeggen, maar sindsdien is er het een en ander veranderd. De kansen zijn beter geworden, vooral voor den export en als men den afzet in het binnenland nu ook nog wil stimuleeren, dan is dit alleen mogelijk, wanneer de vloot wordt uitgebreid. Met wat we thans nog beschikbaar hebben, komen we er niet. Ik telde deze week 39 trawlers, 27 loggers en een paar kotters. Tal van mooie reizen werden er geboekt. Niet minder dan acht trawlers- nl. de Dirkje, IJselmond, Bloemen- daal, Hercules, Caroline, Rotterdam, Schoorl en Cornells passeerden de 4000 gulden. En na wat voor korte reizenOok eenige kus-tboo- ten brachten het er goed af. Er komt dus wat meer leven in de brouwerij, we krijgen wat meer vertrouwen in de toe komst van IJmuiden. Maar hoe duidelijk treedt dit nu naar voren visch moet er ko men, visch voor den export, visch voor het binnenland, vooral kabeljauw en schelvisch met- of zonder kuitje. Willen we meer visch eten, dan moet er meer visch aan de markt komen, visch die behoorlijk, maar niet te duur betaald wordt. PIETERMAN. Nieuwe modellen OUDE PRIJZEN ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT JOH FIZER, Heer-nn-xle! TROMPSTRAAT 22 (Adv. Ingez. Med.) LEZINGEN VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereeniging voor Vrijzinnig Hervorm den organiseert ook dezen winter weer eenige series winterlezingen. In de eerste serie spreekt Woensdag 21 Oc tober Dr. H. Faber over het onderwerp ,,De Duits-che Kerkstrijd" en Donderdag 12 No vember Ds. H. A. Enklaar van Den Helder over „Het antwoord van het Christendom op den nood der tijden",,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1