Thijs IJs krijgt een huisgenoot De Londensche non-interventie commissie bijeen. Herverdeeling der grondstoffen. ZATERDAG 10 OCTOBER '1936 Verwijten over en weer wegens schending der afspraken Op de Russische klachten werd nog niet ingegaan. De vlieger Wood terecht. China. Anti-Japansch incident te Hankou verwekt nieuwe spanning. Sensationeel proces tegen Radek en Sokolnikof verwacht Devaluatie van de kroon vast gesteld op 16 procent. Spaansche opstandelingen melden verdere vorderingen. Catastrofale overstroomingen in Brazilië. Zwaluwen trekken per vliegtuig! Bakkers contra handelaren in Zuidvruchten. De wenschen der „onbevredigde' staten Bij de voorgenomen wereldconferentie. Door Prof. Dr. Elemér Hantos, vroeger Hongaarsch Staatssecretaris. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. De Londensche commissie voor non-inter ventie inzake Spanje kwam gisteren voor de vijfde maal bijeen. De voorzitter, Plymouth, zette uiteen, dat hij de commissie bijeen heeft geroepen, teneinde enkele documenten van de Spaansche regee ring te bespreken, waarin deze er op wijst, dat het verdrag is geschonden. De Britsche regee ring is van meening, dat indien de genoemde feiten juist zijn, deze een schending zijn van het verdrag van 6 October. Hij legde de docu menten aan de commissie voor, opdat deze ze bestudeerde. Overeenkomstig de regels van de procedure nam de commissie er nota van, dat de voorzitter deze documenten ter kennis heeft gebracht van de regeeringen van Duitsch land, Italië en Portugal, met het verzoek schriftelijken uitleg te zenden van de feiten, opdat de commissie dit kan bestudeeren. De vertegenwoordiger van Italië heeft de tegen Italië genoemde feiten één voor één met kracht ontkend en verworpen. De vertegenwoordiger van Duitschland en Portugal verklaarden hetzelfde voor zoover hun regeeringen genoemd werden. De commissie behandelde vervolgens den brief, welke de vertegenwoordiger van de Sovjet Unie heeft gezonden op 6 October waarin Portugal beschuldigd wordt van over- trding van het verdrag en waarin wordt voor gesteld een commissie van onderzoek te zenden naar de Spaansch-Portugeesche grens. De ver tegenwoordiger van Portugal verklaarde aan de bespro'ng van dit punt geen deel te kun nen nemv.i, zonder instructies van zijn regee' ring aan wie het genoemde document was voorgelegd. De Portugeesche vertegenwoordi ger verliet hierop de vergadering. Te 16 uur werd de zitting hervat en de voorzitter deelde mede, dat de vertegenwoordiger van Portugal hem had verklaard, dat zijn vertrek uit de ver gadering niet moest worden opgevat, als betee- kenende, dat zijn regeering zich uit de com- missie terugtrok. Overeenkomstig de regels van de procedure zond de voorzittei onmid dellijk een klacht naar den Portugeeschen ver tegenwoordiger en de commissie besloot, dat in afwachting van het antwoord, het voortij dig zou zijn te spreken over de benoeming van een enquête-commissie. De commissie had verder voor zich het schrijven van den vertegenwoordiger van de Sovjet Unie van 7 October, waarin deze ver klaart, dat zijn regeering vreest, dat de toe stand, welke is ontstaan door de herhaalde schending van het verdrag, tengevolge heeft, dat dit verdrag in feite niet bestaat en zijn regeering zal in geen geval toestaan, dat het verdrag wordt gewijzigd in een dekmantel, welke militaire hulp, aan de opstandelingen verstrekt 'door sommige deelnemers aan het pact, verbergt. Hij is derhalve gemachtigd te verklaren dat, indien de schending van het verdrag niet onmiddellijk ophouden de Sovjet regee ring zich bevrijd zal achten van de verplich tingen, welke uit het verdrag voortvloeien. Hierop zeide de vertegenwoordiger van Italië, na een aantal schendingen van het verdrag door de regeering van de Sovjet Unie te hebben opgenoemd, dat indien het de be doeling was van de Sovjet Unie zich te be vrijden van de verplichtingen van het ver drag, het te prefereeren zou zijn, als dit niet geschiedde door te trachten de verantwoor delijkheid op anderen te werpen door on gegronde beschuldigingen. De vertegenwoor diger van Italië protesteerde krachtig tegen dergelijke methoden van de Sovjet-regeering en deelde mede, dat zijn regeering weigerde eenige verantwoordelijkheid te aanvaarden door een eenzijdige beslissing van een van de onderteekenaars. De vertegenwoordiger van Duitschland was van meening, dat de afgevaardigde van de Sovjet Unie zich buiten de commissie stelde door niet de regels van de procedure te vol gen en dat dit als een zuiver politieke actie moest worden beschouwd. In zijn antwoord ontkende de Russische vertegenwoordiger de oeschuldigingen welke de Italiaansche vertegenwoordiger had ge uit en verlangde hij opnieuw, dat maatrege len zouden worden genomen om schendin gen, zooals in zijn schrijven genoemd, te doen eindigen. Aangezien geen concrete voorstel len waren gedaan, kon op het Rus sische schrijven niet worden inge gaan; enkele leden wenschten na dere instructies van hun regeerin gen te vragen. Ook kwam men overeen dat de vertegenwoordigers aan hun regee ringen nadere inlichtingen verzoch ten inzake de verscheping van wa pens en oorlogsmateriaal uit havens van landen welke het verdrag onder teekenden. Portugal contra Moskou. In officieele Portugeesche kringen al dus Reuter wordt verklaard, dat de Sov jet regeering teneinde beter Madrid te kun nen helpen, een ernstige internationaal in cident tracht te scheppen, om zoo de con trole-commissie te kunnen verlaten en te kunnen torpedeeren. Van diplomatiek stand punt uit gezien tracht Moskou de rol van aan klager te spelen, teneinde de rol van beklaag de te vermijden, want Portugal eerbiedigt nauwkeurig het verdrag, doch is er niet ze ker van, dat Sovjet-Rusland dit ook doet. Van politiek standpunt gezien trachten de Sovjets, die de nederlaag van Madrid voe len naderen, dit niet uit te leggen door een falen van hun politie^, doch door schenden van de verdragen van niet-inmenging. Dezelfde kringen leggen verder den nadruk op het noemen van Portugal in de Sovjetnota en daarom wijst men nogmaals op het com munistische gevaar ir. Portugal. De bladen leveren heden eenig commentaar op de nota van de Sovjet Unie, welke een Sovjet-manoeuvre tegen Portugal wordt ge noemd en zij beschuldigen Sovjet Rusland de regeering te Madrid in groote mate te heb ben geholpen door het zenden van wapenen munitie, vliegeniers en technici. Het A.N.P. meldt uit Tokio, 9 October: Terwijl de ChineeschJapansche betrek kingen beter weiden door de directe onder handelingen tusschen Tsjang Kai Sjek en Kawagoe te Nanking, wordt een nieuwe span ning gebracht door het bericht, dat Donder dag te Hankou een bom is geworpen in een Japansche winkel. De bom ontplofte gelukkig niet en de eenige schade was een gebroken ruit, waardoor de bom werd geworpen. De Ja pansche politie nam het projectiel in beslag en concludeerde, dat het een bom is, welke bij het chineesche leger in gebruik is. De Japan sche consul-generaal, Usura, heeft onmiddel lijk geprotesteerd bij de plaatselijke autoritei ten. De woordvoerder van de Japansche marine autoriteiten te Hankou verklaarde, dat de mo gelijkheid van nieuwe anti-Japansche actie groot is, doch hij gelooft niet, dat deze kwes tie schadelijk zal zijn voor de besprekingen, welke thans te Nanking worden gevoerd. Volgens berichten uit Moskou heeft de pro cureur-generaal medegedeeld, dat hij bewij zen heeft, dat Radek heeft deelgenomen aan een complot tegen Stalin, dat was georgani seerd door Zinowjef en Kamenef. Het proces tegen Radek en den vroegeren Sovjet-ambassadeur te Londen Sokolnikof, zal niet minder sensationeel zijn dan het proces Zinowjef en zijn aanhangers. De acte van be schuldiging bevestigt, dat- de beklaagden „een aanslag hebben willen plegen op Stalin: en dat Sokolnikof de dader hiervan moest- zijn. Het blad van het R'oode Léger, Krasnaja Sviesda, schrijft dat de Trotskistische samen zweerders om het bewind van Stalin te vernie tigen een verbond gesloten hebben met Duitschland, waarbij de Oekraïne werd opge offerd. Naar verluidt heeft Boecharin huisar rest en zou hij binnenkort worden gearres teerd in verband met de resultaten van het jongste politieonderzoek. (StefanB. Bij regeeringsdecreet is het devaluatie percentage in Tsjecho Slowakije vastgesteld op 16 procent. De gouden kroon zal 31.21 milligram goud bevatten. Driehonderd dooden bij bombardement op Bilbao? Met zijn metgezellen van zandbank opgepikt. De vlieger Wood en zijn drie met gezellen zijn, naar Reutea^uit Darwin verneemt, in veiligheid. «'Zij werden buiten de kust van Timor opgepikt door 't Britsche stoomschip .,Nimoda" dat op weg is naar Durban. Het vlieg tuig de „Monospar" was op een zand- hank geland en moest aan zijn lot worden overgelaten. LA CORUNA 10 October (Reuter/A. N. P.) Om een uur vannacht werd een officieel corn- minuqué per radio bekend gemaakt, waarin wordt medegedeeld, dat aan de verschillende fronten weinig bedrijvigheid heeft geheerscht, aangezien de leiding besloten had, dat de troepen van het front van Toledo een dag rust zouden nemen. In den sector van Lavila heeft een colonne opstandelingen de dorpen San Juan de la Nava en Barraco bezet. Een laat binnengekomen en nog niet bevestigd bericht meldt, dat de opstandelingen Hoyo de Pinares en El Tiemblo hebben ingenomen, waar zich de belangrijke waterkeeringen van Alberghe bevinden, die Madrid van eleetr- °n stroom voorzien. Na de bezetting van Sotillo de la Adrada hebben zestig leden der Guardia Civil, die overgeloopen waren naar de opstandelingen verklaard, dat de regeeringscolonne bijna ge heel vernietigd is. Zij liet 300 dooden op het slagveld achter en had ruim 1000 gewonden. De verliezen der opstandelingen zoo deelt het communique mede bedroegen 15 gewon den. Tijdens hun terugtocht he' '-en de regee- ringstroepen rechtsgeoriënteerde personen en geestelijken terechtgesteld. Om half twee deelde de radio nog mede, dat de opstandelingen Las Navas del Marques op 17 K.M. van het Escuriaal hebben bezet. De luchtstrijdkrachten hebben Malaga, Alicante en Barcelona gebombardeerd, waar zij belang rijke schade aanrichtten. Ook Bilbao is gebom bardeerd. Er zouden ruim 300 dooden zijn ge vallen. In Santander zijn leden der Guardia Civil en Guardia de Asalto slaags geraakt met leden der militie en met communisten. De zui delijke le°" -ouden zich meester gemaakt hebben v •^rgro. In Villa Viciosa zijn drie regeering j tuigen neergeschoten. Regeeringstroepen winnen terrein in Oviedo. Reuter meldt uit Madrid, dat de regeerings- troepen hun- opmarsch voortzetten te Oviedo waar in de straten hevige gevechten worden geleverd. De mijnwerkers hebben het stads deel San Lazaro bezet. 37 manschappen der civiele garde vielen tijdens den strijd. Italianen op het eiland Ibiza? Uit Madrid: Pedro Ferrer, die er in geslaagd is van het eiland Ibiza (Pityusen, Midd. Zee) te vluchten heeft verklaard, dat einde Sep tember twee Italiaansche torpebootjagers bij het eiland zijn aangekomen, die geconstateerd hebben, dat het eiland door de regeeringstroe- pen was verlaten. Eenige dagen later arriveerde een Spaansch koopvaardijschip, geëscorteerd door twee Italiaansche oorlogsschepen en twee Italiaan sche watervliegtuigen. Duizend man werden aan land gezet, van wie 300 soldaten en de overigen Italianen en „Phalanxisten" .(leden der Spaansche fascistische partij) warén. In tegenwoordigheid van graaf Rossi, den leider der zwarthemden, werd aan de haven een godsdienstoefening in de open lucht ge houden. Verscheidene leiders van linksche partijen, o.m. luitenant Tuelle, werden ge fusilleerd. Ruim honderd personen verdronken. PORTO ALEGRE, 9 October Bij de overstroomingen tengevolge van het wassen van de rivier de Guaiba zijn meer dan 100 personen ver dronken. (Reuter). Daad van dierenvrienden. Gistermiddag zijn op het Italiaansche vliegveld van Nicolo Lido twee vliegtuigen uit Weenen en München aangekomen met ongeveer 100 zwaluwen aan boord die door vereenigingen van dierenvrienden naar het zuiden zijn gezonden om de dieren niet te doen sterven in den koudegolf, welke op het oogenblik in Beieren en Oostenrijk heerscht. De dieren zoo vertelt het A..N.P. wer den in de mildere temperatuur van Italië onmiddellijk vrijgelaten. EEN DIERENPARADIJS IN ZWITSERLAND. Niet alleen Congo of de Vereenigde Staten kunnen zich verheugen in het bezit van een Nationaal Park, ook Zwitserland bezit een stuk ongerepte natuur, waar alleen het dier heer en meester is. Dit natuurpark, dat een oppervlakte be slaat van 140 K.M.2, werd in 1909 gesticht door de „Zwitsersche Liga voor Natuurmonu menten". Deze vereeniging telt thans niet minder dan 40.000 contribueerende leden. Door den Zwitserschen Bondsraad werd dit fraaie park in 1914 tot Nationaalpark ver klaard. Het is op strenge straffen verboden, op eenige wijze verandering in de natuur te brengen, het is zelfs verboden een bloem te plukken. Slechts één enkele en dan nog zeer korte weg doorsnijdt diet dierenparadijs en eerst sedert 1925 werd het verkeer ook voor auto's opengesteld. De vele reebokken en herten, die nu in dit reservaat leven, zijn afkomstig uit de zones van het Italiaansch Oostenrijksche front, waaruit alle dieren naar de Zwitsersche grenzenverjaagd werden. Waren er vroeger rfagenoeg geen - gemzen, thans teltmen er meer dan 1200. Uit Piemont heeft men boven dien een paar steenbokken laten overbrengen die zich thans in belangrijke mate vermenig vuldigd hebben. De flora verkeert er in een heerlijken orde- Ioozen toestand. Planten en bloemen groeien er, zooals zij in den oertijd gegroeid moeten hebben en alleen de natuur zorgt ervoor, dat te oud geworden boomen verdwijnen. De Zwitsersche flora en fauna bevindt zich in een heerlijken natuurstaat. (K.WP.) Naar ons van de zijde der organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf wordt me degedeeld, zijn er ernstige moeilijkheden ge rezen tusschen hen en de Nederlandsche ver eeniging voor den handel in gedroogde Zuid vruchten, specerijen en aanverwante artike len. De kwestie komt hierop neer, dat ingevolge een besluit, genomen door genoemde vereeni ging in haar algemeene ledenvergadering op 5 October in Krasnapolsky te Amsterdam, alle loopende contracten ook loco-leveringen betreffende, zullen worden geannuleerd en dat nieuwe overeenkomsten slechts zullen worden aangegaan op verhoogde prijsbasis. Dit besluit is naar de meening der bakkers organisaties in flagranten strijd met recht en Prof. Hantos is de bekende strijder voor de Midden-Europeesche Tolunie en een economische toenadering der Donau- staten. Als een der vooraanstaande autoriteiten van Centraal Europa op economisch gebied behandelt hij in dit artikel het zeer actueele vraagstuk der grondstoffenver deeling. De internationale gedachtenwisseling over het grondstoffenvraagstuk is met het uitbre ken van den Italiaanseh-Abessynischen oor log opnieuw begonnen. Reeds de wereldoor log heeft duidelijk aangetoond wat het bezit van grondstoffen voor iederen staat betee- kent, maar pas de laatste Italiaansche veld tocht heeft bewezen, hoezeer oorlog en vrede in deze wereld verband houden met produc tie en verdeeling der grondstoffen. De over Italië uitgesproken sancties hadden in de eerste plaats tot doel de olievoorraden van de wereld buiten het bereik der militaire aanvallers te houden. Het rechtvaardigheids gevoel der volken is echter laat ontwaakt, want het was juist het spook van het grond stofgebrek, dat dichtbevolkte en grondstof- arme landen steeds weer tot oorlogszuchtige handelingen verleidde. Slechts de vrije toe gang tot de grondstofbronnen der wereld zou daarin verandering kunnen brengen en te gelijkertijd het instituut der Volkenbonds sancties rechtvaardigen en versterken. Het feit, dat deze opvatting zich weer bij de leidende staatslieden van Groot-Brittan- nië doet gelden, is van beslissende beteeke- nis, daar de rijkdom aan grondstoffen van het Britsche Imperium de geschikte basis voor een oplossing van dit economische we reldvraagstuk vormt. Als eerste is den llden September 1935 de minister van buitenland- sche zaken Sir Samuel Hoare in de Volken bondsvergadering voor een rechtvaardige verdeeling (free distribution) van de kolo niale grondstoffen opgekomen en kort ge leden heeft zijn opvolger Eden den 27sten Juli 1936 in het Engelsche Lagerhuis ver klaard, dat zijn regeering bereid is het pro bleem van den vrijen toegang (free access) tot onderwerp van een wereldconferentie te maken en dat de Septemberzitting van den Volkenbond gelegenheid zou bieden hierover van gedachten te wisselen. Het vraagstuk der grondstofvoorziening is zeer eenvoudig voor die landen, die een aan- billijkheid. Immers, het is in den handel van zuidvruchten gebruikelijk, dat de leveranciers hun voorkoopen van buitenlandsche zuid vruchten dekken in ponden en dollars. Het koersverlies, dat eventueel ontstaan zou door den val van den Nederlandschen gulden, kon derhalve reeds tijdig zijn opgevangen.' Onder deze omstandigheden beteekent derhalve an nuleering der contracten en verloochening der, prijzen extra winst voor den leverancier en handelaar. Ook het feit, dat de met nog volwaardige guldens betaalde voorraden thans tegen verhoogde prijzen zullen worden ver kocht, is in strijd met de billijkheid. De bak kersorganisaties hebben herroeping van het genomen besluit geëischt. Wij vernemen nog nader, dat de oppositie van de Vereeniging voor den handel in ge droogde Zuidvruchten die zeker de helft van de leden der vereeniging omvat, gistermiddag te Amsterdam onder leiding van den heer H. J. Lieneman van de firma Campen en Co. vergaderd heeft en heeft besloten, haar prin cipieel standpunt, dat geen misbruik van de gewijzigde omstandigheden mag worden ge maakt, te handhaven, waarbij zij haar belan gen in handen van het departement van handel heeft gesteld. De tegenstanders van het annuleeren der contracten zullen zich in deze bij de door de regeering te nemen maatrege len neerleggen. Intusschen heeft de heer Sillevoldt uit Rot terdam in verband met deze zaak als lid van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver eeniging voor den handel in gedroogde Zuid vruchten bedankt en hebben de afdeelings- bestuurders T. Dethmers, J. S. Hirsch en W. Kamerling te Amsterdam eveneens hun be stuursfunctie neergelegd. De tegenstanders der annuleering der con tracten zullen op de oude voorwaarden blijven leveren, waarvoor zij den steun der regeering hebben ingeroepen. Thijs heeft al spoedig een besluit genomen: „Ik ga fijn naar buiten! Alles is daar zoo mooi wit, dat het wel een sprookje lijkt. De meeste menschen vinden het koud, maar ik noem het alleen wat frischjes. Weet je wat? Ik loop eens even bij Sim aan om te zien hoe hij het maakt!" Vlug doet Thijs zijn das om en ook trekt hij een paar warme hand schoenen aan, want al heeft hij niet zooveel last van de koude, reken maar, dat hij aan kouvatten het land heeft! Even later stapt Thijs al vroolijk fluitend ir de richting van Sim's huis. zienlijk deel van datgene, wat zij aan grond stof noodig hebben, in de onder hun souve- reinitiet staande gebieden produceeren. Ook vöor de staten, die arm aan grondstoffen zijn, bestaat onder normale omstandigheden geen moeilijkheid bij het betrekken van grondstoffen, sedert de wereld eerder aan overvloed dan aan gebrek aan grondstoffen leidt. De technische en economische ontwikke ling heeft het spook van het grondstofgebrek verjaagd, de wereldproductie schrijdt on weerstaanbaar voorwaarts. Parallel met deze ontwikkeling en onder den druk der concur rentie zijn echter een aantal verbintenissen der wereldmarktproducenten ontstaan. De grondstofmonopolies en internationale kar tels komen voort uit een permanente beïn vloeding van de markten en staan voor het meerendeel onder toezicht van die mogend heden, die ook fiskaal bij hun bestaan be lang hebben. Waarover de „onbevredigde" staten nu klagen, is: le. Dat zij aan de „prijsdicta- tuur" van de „bevredigden" blootgesteld zijn, die door middel van kartels, valorisaties, restricties met de prijzen der grondstoffen weten te manipuleeren. 2e. Dat de aanschaf fing van grondstoffen ook in verband met de valuta niet mogelijk is, tengevolge van het ontbreken van buitenlandsche betalings middelen, daar de grondstoffen uit landen met dure deviezen worden ingevoerd, terwijl de uitvoer van het afgewerkte fabrikaat naar financieel zwakke landen, voornamelijk Clea- ringlanden plaats vindt. Een vergelijk in deze tegenstellingen zou veel bijdragen tot ver mindering van de spanning in de wereld politiek. De eenvoudigste oplossing zou oogenschijn- lijk zijn het afstand doen van koloniën aan de „onverzadigde" mogendheden of het over dragen van koloniën aan een internationaal „Treuhander" lichaam. De verschuiving van koloniaal bezit naar niet-bezittende landen wordt echter door de Engelsche staatslieden afgewezen, volgens deze opvatting mag al leen maar over verdeeling der grondstoffen gesproken worden en niet over territoriale vraagstukken. Daardoor worden moeilijke politieke geschillen uitgeschakeld en de eco nomische verdeelingsproblemen gemakkelij ker te behandelen. Ook zou de bevrediging der koloniale eischen geen oplossing van de grondstoffenkwestie beteekenen, daar dit vraagstuk absoluut niet een zuiver koloniaal karakter draagt. Want slechts caoutchouc, tin, fosfaten en plantaardige oliën zijn ko loniale producten, het overwegende deel der noodzakelijke grondstoffen, zooals katoen, wol, zijde, steenkool, petroleum, Ijzer, hout, cement, goud, zilver, koper, nikkel komt grootendeels uit gebieden van souvereine staten. De huidige grondstoffenbalans der wereld wijst aan, dat de beide Angelsaksische wereld mogendheden, het Britsche Imperium en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, teza men niet alleen haar behoeften volkomen kunnen bevredigen, maar dat zij bovendien het gebrek aan grondstoffen van talrijke andere landen zouden kunnen opheffen. Op grooten afstand volgen na hen Frankrijk en Nederland, Deze beide landen hebben hun rijkdom aan grondstoffen voornamelijk in de koloniën. Op de vijfde plaats volgt Sovjet- Rusland, dat zich in een soortgelijke gun stige positie als de Vereenigde Staten be vindt, omdat het zijn grondstoffen in eigen land heeft. Ook België, Portugal en Spanje hebben voldoende koloniaal bezit, maar daar entegen zijn er twee dozijn onafhankelijke staten, die in het geheel geen of een te ge ringe grondstoffenbasis bezitten. Tot de „on- bevredigden" behooren in de eerste plaats Duitschland, Italië en Japan. De twee laatst genoemde landen hebben zich door eigen machtig optreden van grondstofbronnen verzekerd, terwijl Duitschland tracht zich door kunstmatige grondstoffen onafhanke lijk van de wereldmarkt te maken. De groote meerderheid der staten kan dezen weg ech ter niet volgen, zoodat voor hen een andere oplossing van het grondstoffenprobleem ge vonden moet worden. Een overzicht van de wereldproductie der belangrijkste grondstoffen voor het jaar 1935 toont voor de beide Angelsaksische wereld- mogendheden de volgende cijfers aan: tarwe 35.7 pet., mais 60.9 pet., cacao 55.2 pet., copra 59.6 pet., katoen 66.2 pet., wol 63.1 pet. jute 99.5 pet., gummi 58 pet., steenkool 60.7 pet., aardolie 61.9 pet., ijzererts 32.1 pet., koper 47.6 pet., nikkel 94.5 pet., tin 43.1 pet., lood 69 pet., zink 46.6 pet., mangaanertsen 901 pet., goud 70.6 pet. Bij talrijke andere grond stoffen bezitten de beide staten procentsge- wijs weliswaar een geringer aandeel, in ieder geval zijn ze er nog in die mate bij geïnte resseerd, dat export mogelijk is. Naar het Britsche rijk heeft met uitzondering van aardolie en katoen, geen belangrijke uitvoer van grondstoffen plaats, de Vereenigde Sta ten hebben slechts gebrek aan tin, nikkel en gummi. De wederzijdsche aanvulling van deze waren zou de beide mogendheden van den grondstoffeninvoer uit andere landen onafhankelijk maken en hen in staat stellen de grondstoffenpolitiek der wereld te decre- teeren. De oplossing van het grondstoffenvraag stuk hangt daarom in de eerste plaats af van de samenwerking en het gemeenschap pelijke optreden van deze beide staten. De overige wereld kan een moreelen eisch op hen laten gelden, omdat het de Amerikaan- sche toltarieven en de verdragen van Ottawa waren, die vele deuren dichtsloegen, waar door de grondstoffendistributie onbelemmerd haar loop nam. Het gebruik van de open deur voor het grondstofoverschot, verbonden met de financiering voor kapitaal arme lan den zou de weg zijn, die de bijeen te roepen wereldconferentie zou moeten bewandelen teneinde een oplossing te vinden. De politiek van de open deur eischt een volledige terzijde stelling van alle restricties en valorisaties om aldus de prijsvorming van de willekeurige maatregelen der grondstoflanden onafhan kelijk te maken en de bij verhoogde produc tie ontstane prijsdaling ten gunste van de afnemende landen te laten komen Een con ferentie met deze doelstelling zou meer kans op succes hebben dan de voorafgaande inter nationale beraadslagingen, daar bij den hui- digen toestand van de wereld nog het eerst van den kant der grondstoffen een opleving voor de wereldeconomie te verwachten is. (Nadruk verboden). 14

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2