WEERBERICHT IJMUIDEN v t Aanrijding bij de Amst. Poort. vertrekken. BEVERWIJK De stand der werkloosheid. SANTPOORT CASTRICUM Het betalingsverkeer Duitschland. met Hoe de werkïoosüeid te bestrijden? Z'ATE-R D A G 10 O CT. 1936 HOCKEY. Schuschnigg krijgt dictatorale bevoegdheden. Kabinet blijft ongewijzigd. ZWEMMEN. Rie Mastenbroek wint in Cardiff. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Parijs. De Bilt voorspelt* Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Zuidoostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, wei nig verandering in temperatuur. Ver dere vooruitzichten: weinig verandering. MERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 P. Laagste hedennacht 37 F. Hoogste heden 44 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v-m. 0.09 uur; n.m. 12.43 uur. Maandag v.m. 1.04 uur; n.m. 1.30 uur. Dinsdag v.m. 1.46 uur; n.m. 2.05 uur. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.900.54. Griet per 50 K.G. f 2512,50. Tongen per K.G. f 1,160.96. Grcote- schol per 50 K.G. f 14. Middelschol per 50 K.G. f 18. Zetschol per 50 K.G. f 16,50. Kleine schol per 50 K.G. 174.70. Schar per 50 K.G. f 4.803.10. 1 Tongschar per 50 K.G. f 3225. Rog per 20 stuks f 1614. Vleet per stuk f 3,601,70. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 20. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 189. Kabeljauw per 125 K.G. f 5540. Wijting per 50 K.G. f 61.10. Makreel per 50 K.G. f 5.50—4.25. Heilbot per K.G. f 0.72. Leng per stuk f 1,601,15. Koolvisch per stuk f 10.65. Versche haring per kist f 4.40—2,25. BESOMMINGEN. Trawlers: Glorie IJM 37 940 manden f 4730 Logger: KW 89 f 570 Versche haring: KW 167 f 760. DE BRAND IN HET S.S. „EK". Nadat de brand aan boord van het Noor- sche stoomschip „Ek" door eigen middelen was gebluschtis het stoomschip hedenmor gen 4 1/4 uur uit de middensluit vertrokken en naar Amsterdam opgestoomd. De zes auto's welke men had gelost zijn op de mid- densluis achter gelaten en zullen wanneer het stoomschip weer uitvaart weer aan boord worden genomen VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Poolzee IJM 77. Vangst: 60 m. schelvisch, 60 m. bpsadsohelvisch, 40 m, gul, 50 m. 'wijting, 130 m. radio. Totaal 340 m. en 180 st. stijve ka beljauw. Maria van Hattem IJM 1. Vangst: 1200 m. makreel, 200 m. haring, 100 m. braadschelvisch en wijting. Totaal 1500 m. en 70 st. stijve ka beljauw. Antje RO 15. Vangst: 850 m. makreel, 100 m. haring, 70 m. varia. Totaal 1020 m. en 45 st. stijve kabeljauw. Betje RO 16. Vangst: 10 m. schelvisch en braadschelvisch, 8 m. zwartviseh, 30 m. wij ting, 85 m. gul, 45 m. radio. Totaal 178 m. en 200 st. stijve kabeljauw. Derika 7 IJM 417. Vangst: 10 m. cshelvisch, 30 m. braadschelvisch, 30 m. gul, 30 m. wijting en witjes, 30 m. haring, 10 m. radio, 600 m. makreel, 30 m. varia. Totaal 770 m. en 30 st. stijve kabeljauw. Clasina Luther IJM 59. Vangst: 45 rn. schel visch, 35 m. braadschelvisch, 20 m. gul en ka beljauw, 45 m. wijting, 45 m. radio, 40 m. ha ring, 900 m. makreel. Totaal 1130 m. en 80 st. stijve kabeljauw. Maria R. Ommeiring IJM 7. Vangst: 90 m. haring, 60 m. stripvisch, 800 m. dikke makreel, 200 m. gestripte makreel. Totaal 1150 m. Timor IJM 491. Vangst: 7 m. schelvisch, 20 m, braadschelvisch, 20 m. gul, 30 m. wijting, 12 m. radio, 50 m. hairing, 8 m. platvisch, 920 m. makreel, 10 m. varia. Totaal 1077 m. en 150 st. stijve kabeljauw. Amsterdam IJM 58. Vangst: 200 m. haring, 800 m. makreel, 50 m. varia. Totaal 1050 m. Gerberdina Johanna IJM 38 (waarschijnlijk) Vangst: 1000 kisten versche haring. A.-R. KIES VEREENIGING. De A.-R. Kiesvereeniging houdt Donderdag 27 October een leden vergadering. Op Dinsdag 3 November heeft een open bare vergadering plaats in de Geref. Kerk Wilhelminakade waarin als spreker zal op treden Mr. Bijleveid met het onderwerp: Wapenschouw". ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Havenapo theek in de Oranjestraat. Deze apotheek is wvens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek „Velsen- Noord" Wijkerstraatweg 134 is Zondag ge sloten. Deze apotheek is in de komende week ook 's nachts geopend. Tusschen tram en vrachtauto. HAARLEM Zaterdag. Wederom heeft Vrijdagmiddag kwart voor vijf bij de Amsterdamsche Poort een aan rijding plaats gehad, ditmaal tusschen een ram en een vrachtauto van de firma Van Gelder en Zn te Velsen, geladen met twaalf ton celluloid. De tram kwam uit de richting Amsterdam. Toen zij de brug over de Oostvest passeerde, naderde van de tegenovergestelde richting de zwaarbeladen vrachtauto. De bestuurder van ■tezen wagen moest plotseling voor het verkeer van rechts stoppen, waardoor de tram nog Wist tegen het achterste gedeelte van de vrachtauto botste. De gevolgen waren vrij ernstig. Het voorbalcon van de tram werd ge heel ingedeukt en de achter-as van den aan hangwagen werd verbogen. De bestuurder werd als door een wonder niet gekwetst. De politie was spoedig aanwezig om het drukke verkeer op dit uur te regelen. De tram kon later weer op eigen kracht VERGADERING' R.K. RAADSFRACTIE Afscheid van den heer J. Zwanenburg In een voltallige vergadering van de R.K. Raadsfractie, die gisteravond werd gehouden en waarbij tevens aanwezig waren leden van het centrale bestuur der R.K. Kiesvereenigin- gen in deze gemeente en het bestuur van IJmuiden I, is afscheid genomen van den heer J. Zwanenburg, die zijn functie als raadslid om gezondheidsredenen heeft moeten neer leggen. Den heer Zwanenburg werd van vele zijden dank gebracht voor zijn werk als raadslid, in het bijzonder door den heer C. P. Maas, voor zitter der fractie, die er op wees, dat alhoe wel de heer Zwanenburg niet was een man van veel woorden, hij toch om zijn goede da den en adviezen niet gemakkelijk vervangen kan worden. In deze vergadering werd te vens mr. J. J. P. Tonino als opvolger van den heer Zwanenburg geinstalleerd. GROOTE AANVOER VAN MAKREEL VERWACHT. Voor de Maandagmarkt zijn tal van trawlers onderweg met groote vangsten ma kreel. De totale aanvoer kan op 6000 kisten worden geschat. HET STORMVOGELS-ELFTAL. Naar we vernemen, zal Fijen morgen nog steeds niet van de partij zijn. Vermoedelijk zal nu Bloemink linksbinnen spelen. Hedenmorgen stonden bij den gemeente lijken dienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling in totaal 1054 werk- loozen ingeschreven tegen 1043 aan het einde der vorige week. Voor Beverwijk was het cijfer 974 (vorige week 954) en voor Heemskerk 80 (88). ONDERLINGE COMPETITIE VAN T. O. P. De uitslagen van de onderlinge competi tiewedstrijden van de Damclub T.O.P. waren: Eerste klasse: Maksv. d. Kooi Sr. 02; Rietkerk Jr.Dukel 02; v. d. AkkerD. Noordman 02; L, v. d. AarPannevis 20; J. v. d. AarLorjé 02. Tweede klasse: VlotS. van Breugel 20; ApanP. Castricum 11; G. CastricumVan Balen 02; PelSmit 02; FeenstraApan 2-0; Rietkerk Sr.—Ketting afgebroken. Derde klasse: SikesOortwijn 20; Jon kerPost afgebr. Kampsv. d. Kooi Jr. 02; De SmitG. Visser 02; Zonneveld—Küster, afgebroken. In deze klassen wordt een halve competi tie gespeeld. Daarna volgt een splitsing. De genen, die in de bovenste helft van de rang lijst staan spelen ojn het clubkampioenschap van hun klasse, de lager gerangschikten moe ten degradatiewedstrijden spelen. VERHURING DER GEMEENTELANDERIJEN Ten overstaan van de notarissen Mr. A. Moens en J. H. Bremmers zullen op Donder dag 29 October in het Veilinggebouw „Cen trum" de landerijen der gemeente en het weiland aan den Velserweg tegenover de buitenplaats „Scheybeeek" verhuurd worden. De verhuring geschiedt voor den tijd van een jaar met recht van inhuring telkens voor een jaar tot 1941. DE FEESTVIERING TER GELEGENHEID VAN HET VORSTELIJK HUWELIJK. Vrijdagavond heeft het bestuur van de Ver. Koninginnedag de .bespreking voortgezet over de feestviering ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk.' Besloten werd het pro gramma als volgt vast te stellen: Carillonbespeling, aubade uitgevoerd door een groot koor, tractatie van pl.m. 2000 schoolkinderen, filmvoorstelling, uitreiking van een herinnering, ringsteken op tandems, voetbalwedstrijd, winteroptocht, eventueel verlicht, kerkconcert en avondvoorstelling en vuurwerk. Vervolgens werd een financieelecommissie benoemd, waarin zitting namen de heeren: D. M. G. Botterop, voorz.; A. J. Bredewolf, Th. Luypcn, P. Reijmer en L. Verbunt. MAATREGELEN VOOR DE GEMEENTEBEGROOTING. In verband met de vereeniging van de ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin Is het noodzakelijk ten aanzien van de ge- ■meente-begrootmig voor den dienst 1936 maatregelen te treffen, waardoor deze met de nieuwe omstandigheden in overeenstem ming worden gebracht. Tegen verantwoording van verscheidene posten op de beide afzonderlijke begrootin gen zooals zij door de toenmalige gemeen teraden zijn vastgesteld, bestaan bij B. en W. verschillende bezwaren. In verband hiermede heeft het college verschillende voorzieningen aan den Raad voorgesteld. Zij stellen nl. het volgende voor: 1. In de Begrooting voor 1936 was een uit gave van f 14.000 geraamd wegens herstel van bedrijfsreserves, waarover in voorgaande jaren is beschikt. Indien deze raming wordt geschrapt kunnen de uitgave worden ver laagd met dit bedrag. 2. In 1935 is aan de bedrijven uitgekeerd wegens herstel van reserves f 12.600. 3. Wijk aan Zee en Duin heeft over 1933 een bedrag aan rijksonderstand genoten van f 60.000. In totaal betreffen deze maatrege len een bedrag van f 31.600. Het tekort van f 197.000 waarvoor B. en W. dekking moesten zoeken is teruggebracht tot f 165.000, waarvoor bijzondere bijdragen door het rijk moeten worden gevraagd. TOONEEL. De tooneelvereenigmg „Jan van Dommelen" treedt morgen voor 't eerst in dit seizoen voor 't voetlicht. Opgevoerd wordt „Dolle Lola", blijspel in 3 bedrijven van Gustav Radelberg, bewerkt door Jaap van der Poll. FILMAVOND. Dinsdag 13 October zal in de Geref. Kerk, Beverwijkerstraatweg, een filmavond gehouden worden vanwege de Vereeniging „Het Hooge- land", opgeluisterd door gramofoonmuziek en zang. Aan de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot goedkeuring van het Neder- landsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1936 met bijlageen bijbehoorend slotprotocol, op 23 December 1935 te Berlijn gesloten, wordt het volgende ontleend. De regeering kan zich geheel aansluiten bij de meening van de vaste commissie voor over leg met de regeering in zake handelspolitieke aangelegenheden, dat een zuivere beoordee- ding van dit en de daaraan in de laatste ja ren voorafgegane handelsverdragen met Duitschland alleen mogelijk is, indien men deze verdragen beschouwt in het licht van de ontwikkeling van het betalingsverkeer tus schen beide landen. Daarentegen is de regeering niet van oor deel, dat deze omstandigheid aanleiding geeft tot de conclusie, waartoe de commissie in haar verslag met betrekking tot de ontwikkeling van den uitvoer naar Duitschland meent te moeten komen. Immers men dient de daling van den uitvoer naar Duitschland te bezien in het kader van de daling van den totalen Ns- derlandschen uitvoer, welke van 1929 tot 1935 naar de waarde 66 pCt. bedroeg. Ook moet bij een vergelijking in aanmerking worden geno men, dat de Devisenbewirtschaftung in Duitschland eerst in Augustus 1931 werd in gesteld. De regeering is dan ook van meening, dat andere factoren naast de betalingsmoei lijkheden op den gedaalden uitvoer naar Duitschland van invloed zijn geweest. Om een voorbeeld te noemen, .mag niet uit het oog worden verloren, dat in de door de commissie aangehaalde jaren juist de sterk opgevoerde agrarische protectie in Duitschland valt, welke op het geheel der Nederlandsch-Duitsche handelsbetrekkingen haar stempel heeft ge drukt. Niet alleen de uitvoer naar Duitschland is echter in belangrijke mate verminderd. De achterstand van de clearing is dan ook voor het grootste gedeelte een gevolg van de daling van den invoer van Duitsche goederen hier te lande. Terecht constateert de commissie, dat in de ontwikkeling van het betalingsverkeer in den allerlaatsten tijd een zékere verbetering is ingetreden. De regeering is van meening, dat, indien deze verbetering aanhoudt, het niet uitgesloten moet worden geacht, dat tegen het einde van het loopende jaar de op het Sonderkonto en Treuhandkonto uit staande achterstallige vorderingen van Ne derlandsche exporteurs zullen zijn aangezui verd. Indien zulks het geval is, zal het han delsverkeer daarvan in de toekomst een gun- stigen invloed kunnen ondergaan. Wat de naaste toekomst betreft, merkt de regeering op, dat voor het ,<Ierde kwartaal 1936 de betalingscontingenten voor het eerst niet zijn verlaagd Dit kan worden toege schreven aan het betrekkelijke evenwicht, waarin zich de Nederlandsch-Duitsche clea ring momenteel bevindt, zoomede aan. de verlaagde raming van enkele rentebetalin gen. In hoeverre op een voortzetting van de zen toestand kan worden gerekend, hangt in sterke mate af van den omvang der Duitsche importen in Nederland. De regeerin.g herinnert er aan, dat, al is Duitschland niet emer de grootste afnemer van Nederlandsche producten, de prijzen, die voor onzen uitvoer naar Duitschland verkre gen worden, vaak hooger liggen dan de °P andere markten verkregen prijzen De regeering geeft toe, dat de concessies, aan Duitschland op het gebied van de ge- contingenteerde goederen gedaan, gaan ten koste van de producenten in Nederland van deze goederen. Intusschen mag niet worden vergeten, dat deze contingenten in vele geval len lager liggen dan in de voorafgaande ver dragen. De regeering heeft een open oog voor de moeilijkheden die zijn ontstaan met betrek king tot de door de Duitsche regeering ver leende exporttoeslagen. Er is dan ook niet nagelaten daartegen zeer ernstig bezwaar te maken. Vergeten mag echter niet worden, dat deze toeslagen voor het overgroote deel een gevolg zijn van het kunstmatige prijs niveau in Duitschland. Een verlaging van het huidige Duitsche invoerrecht op boter komt de regeering voor als een in de tegenwoordige omstandighe den niet te bereiken ideaal. Waar Nederland sedert 1934 uit eigen hoofde over een ver laagd recht in Duitschland beschikt en daar door, wat zijn boteruitvoer betreft, niet meer afhankelijk is van de verhouding van Duitschland tot derde landen, is de regeering van meening, dat op dit punt thans het maximum bereikt is, wat in de gegeven om standigheden mogelijk moet worden geacht. In de heden bij Krasnapolsky gehouden vergadering van de „Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid" zijn een drietal prae- adviezen behandeld over de vraag: „Welke mogelijkheden biedt bevordering van export en een doeltreffende emigratie voor de be strijding van de werkloosheid in Nederland en op welke wijze kan door economische voorlichting tot verwezenlijking daarvan worden bijgedragen?" Dr. ir. B. Bölger, secretaris van het Werk fonds 1934 begint zijn prae-advies met het geven van een aantal cijfers over den aard en de beteekenis van den Nederlandschen export. Ondanks alle handelsbelemmeringen neemt Nederland relatief nog een zeer be langrijke plaats in den wereldhandel in. Of men concurreerend op de wereldmarkt zijn voortbrengselen kan aanbieden is in hoofdzaak een kwestie van kostprijs Deze kostprijs wordt wederom bepaald door de verschillende elementen, die voor de pro ductie van een bepaald artikel noodig zijn. Als zoodanig is dit vraagstuk een onderdeel van het completx van factoren, die tezamen de vestigingsplaats der nijverheid bepalen. Van deze factoren treden in het bijzonder op den voorgrond de voor de productie be- noodigde materialen, de technisch-economi- sche inrichting van het productieproces en de arbeidskrachten. Nadat de praeadviseur deze drie factoren elk aan een nadere bespreking nee ft, onder worpen, wijdt hij nog een beschouwing aan dé voorziening' in de kapitaalbehoefte en is van meening dat ook de economische voor lichting van de overheid van groot belang kan zijn voor export-mogelijkheden. Dr. T. P. van der Kooy van het bureau be talingsverkeer aan het departement van handel is van meening dat de particuliere organisaties, welke op het gebied der ex port voorlichting werkzaam zijn met den een- tralen dienst de handen ineen slaan ten einde de voorlichting aan de hoogste eischen van den export te doen beantwoorden. De Centrale Dienst is bereid samen te werken en een taakverdeeling af te spreken met elke instelling, die waarborgen verschaft, dat het algemeen nationaal belang door haar inscha keling wordt gediend. Vestiging van Nederlandsche kolonies in het buitenland beteekent somtijds het aan- knoopen van nieuwe handelsrelaties. Bevor dering van emigratie houdt dus mogelijke bevordering van export in. Een opleving van den handel, zij het wellicht in andere vormen dan wij tot dusver gewend waren, ligt in de lijn der verwachtingen. Deze opleving zal ook aan den Nederlandschen export ont plooiingsmogelijkheden moeten bieden. Het veroveren van de nieuwe afzetgebieden zal echter energie behoeven. Ir. R, A. Verwey, directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling behandelt in zijn prae-ad vies in hoofdzaak de emigratie. N a een over zicht te hebben gegeven van de emigratie ge durende de laatste jaren wordt geconclu deerd dat thans de emigratie uit ons land weer grooter is dan de immigratie. In 1935 was er een vertrekoverschot van 11.249. De mogelijkheden van emigratie zijn thans stijgende, hetgeen gunstig werkt op de werkloosheid. Het behoeven echter geen werkloozen te zijn die emigreeren. Ten behoeve van de emigratie naar over- zeesche landen werkt de „Stichting Land verhuizing Nederland". Nu de wereldwerkloosheid afneemt, in en kele landen zelfs een ruime werkgelegenheid ontstaat, terwijl de werkloosheid in Neder land nog groot blijft, is het van bijzonder belang, dat het grijpen door Nederlanders van de aanwezige kansen wordt bevorderd door hun die kansen te doen kennen.. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Het programma voor de clubs van Haarlem en omstreken luidt: Promotieklasse A: StrawberriesAlkmaar. B.M.H.C. 2—Leiden. Promotieklasse B: Laren—B.M.H.C. Tweede klasse B: Leiden 2—B.M.H.C. 3. AllianceH.B.S. Tweede klasse C: B.M.H.C. 4Amsterdam 4. Derde klasse C: B.M.H.C. 5Leiden 3. H.B.S. 2Clubhuis te Werve. ZandvoortB.M.H.C. 6. Derde klasse D: KraaienStrawberries 2. Pinokkio 2—B.M.H.C. 7. Vierde klasse E: Strawberries 3H.B.S. 4. Harlekijn 2Zandvoort 3. Amsterdam 6B.M.H.C. 8. Vierde klasse F: Zandvoort 2—Alliance 2. H.B.S. 3Harlekijn. De Strawberries mogen ook hun tweeden wedstrijd op eigen terrein spelen, hetgeen een voordeel is voor het goed ingespeeld raken. Vorige week werd van H.D.M. 2 gewonnen; thans komt Alkmaar op bezoek, een sterke tegenpartij. B.M.H.C. 2 speelt op het terrein achter Hotel Zomerzorg tegen Leiden. De Haarlem mers verloren den eersten wedstrijd op het kantje af. Nu op eigen terrein tegen Leiden mag een overwinning voorspelt worden. B.M.H.C. 1 gaat naar Laren. Dit team be schouwt de overgangsklasse slechts als „door gangshuis"; vastbesloten als het is zich een plaats in de eerste klasse te veroveren. Het seizoen werd goed ingezet tegen Gooi 2; ver moed mag worden dat Laren het tweede slachtoffer zal worden. Semi-militaire organisaties ontbonden. Schuschnigg. WEENEN, 10 October (Reuter-A.N.P.) In verband met oneenigheid tusschen Starhem berg en het kabinet ten aanzien van het sta tuut van den Heimatschutz, had Starhem berg verklaard, dat hij uit het kabinet de ministers terugtrok, die hij daarin had afge vaardigd sedert Mei 1936. Bondskanselier Schuschnigg heeft daarop pogingen in he; werk gesteld het dezen ministers mogelijk te maken in het kabinet zitting te blijven hou den als persoonlijke en technische mede werkers. Getracht werd de moeilijkheden te omzeilen door uitwerking van een dcc-cet, dat de instelling der militie verplicht zou ma ken 'en dat in staat zou stellen daarin van ambtswege den geheelen Heimatschutz als militaire organisatie op te nemen. In den gisteren bijeengekomen ministerraad is nu de mogelijkheid besproken van een in overeenstemming brengen van deze laatste hervorming met een in het kabinet hand haven van de ministers en ondersecretarissen, die bij den Heimatschutz zijn aangesloten. Mocht een dezer ministers of secretarissen toch nog willen aftreden, dan zou Schusch nigg bereid zijn voorloopig de functies der aftredenden op zich te nemen. De beraadslagingen van den mi nisterraad hebben den geheelen nacht geduurd. Eerst om zeven uur van morgen werden de werkzaamheden beëindigd. Besloten werd, dat alle semi-militaire formaties Heimat schutz en Sturmscharen ontbon den zouden worden. De ministers, die aangesloten zijn bij de ontbonden semi-militaire formaties blijven al len in functie. In het kabinet wordt derhalve geen enkele wijziging ge bracht. Bepaald is trouwens, dat de leden van het kabinet door geen en kele andere verplichting gebonden zijn dan hun grondwettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nog nader gemeld, dat Schuschnigg zou hebben besloten, dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schuschnigg in den loop van den nacht tot dictator van Oostenrijk geworden, beschikkende over vrijwel onbeperkte bevoegd heden. De brand op het Noorsche stoomschip „Eek" te IJmuiclsn. De deklast, bestaande uit auto's, wordt aan den wal geheschen. Uit Cardiff: Op haar tournee door Enge land kwam Rie Mastenbroek Vrijdag voor het eerst uit in het overdekte zwembad te Cardiff, dat geheel uitverkocht was. Hoewel zij zich in deze wedstrijden niet geheel be hoefde te geven, gaf onze Olympische kam pioene een mooie demonstratie van haar kunnen. Op het nummer 400 yards vrije slag kwam zij uit tegen de Engelsche lange- afstandskampioene Shelagh Browning uit Newport. De 300 yards legde onze landge- noote binnen Engelschen recordtijd af, doch op de laatste 100 yards verzwakte zij haar tempo om tenslotte als eerste in 5 min. 5 sec. aan te tikken. Op de 100 yards rugslag kregen de Engel schen een staaltje van haar tactiek te zien. Tot kort voor het eindpunt zwom zij gelijk sp met haar tegenstandster, mej. Jean Mirgan weneens uit Newport, maar op de laatste 20 ■ards zette de wereldrecordhoudster haar be- 'ramden eindspurt in en won in den uitste kenden tijd van 1 min. 13 sec. Rie Mastenbroek zou heden in het plaatsje Penarth in Wales uitkomen, Maandag in Birmingham, Dinsdag in Londen, Uit Parijs: Te vier uur 's middags, d.w.z. na de sprints, stonden Pijnenburg en Wals nog drie ronden achter. Ook de sprints van half acht konden in dezen stand geen verandering brengen. Na de sprints ging Pijnenburg er van door en ontketende een jacht, die lang zou duren. Het werd een geweldige strijd. Er wordt een prijs van 300 francs aange kondigd, aangeboden door Mistinguett. Er gaat gejuich op. Men wil de altijd jeugdige 67-jarige voor het voetlicht halen, maar zij is nergens te zien. In den wegrenner Magne heeft Guimbretière zeer zeker een voorbeeldig plaatsvervanger gevonden voor zijn ouden koppelgenoot Broc- cardo, die zich uit de wielersport heeft terug getrokken. Het lijkt wel of de sprints voortdurend hef tiger worden. Er wordt bekend gemaakt dat de totale afstand in het 71e uur (dus bij het ingaan der sprints) 1614,500 K.M. bedraagt, waaruit dus blijkt, dat er Vrijdag buitenge woon hard gereden is. Drie minuten na het einde der sprints geeft Tonnelier wegens vermoeidheid op; Pecqueux krijgt dus acht uur den tijd om een nieuwen koppelgenoot te zoeken, wanneer de voorteeke nen niet bedriegen, dan zal hij niet lang be hoeven te wachten, daar Grillo reeds lang niet meer mee kan, waarschijnlijk veroorzaakt doordat hij en zijn koppelgenoot Vrijdag een prachtigen strijd geleverd hebben. Te elf uur wordt het dagklassement van den derden dag bekend gemaakt, waarbij Grillo en Gilliberti bovenaan staan en dus 70 punten extra krijgen. Wals is in zijn cabine teruggekeerd om wat rust te nemen. „Reuze", zegt Pijnenburg bij het binnen komen, „we zijn over de helft heen en nu gaan we aftellen". PARIJS, 10 Oct. (A.N.P.) De stand van den Zesdaagsche hedenmorgen voor de neu tralisatie was als volgt: Aan den kop: 1. Olmodi Paco 249 pt., 2. AertsBuysse 174 pt., 3. IgnatDiot 165 pt., 4. GuimbretièreMagne 150 pt., 5. Pijnenburg—Wals 148 pt., 6. Schön—Pelle- naars 143 pt., 7. Archambaud—Lapébie 117 pt., 8. S. MaesDepauw 64 pt. Op één ronde: 9. WambstLacquehaye 105 pt., 10. Leducq—Dayon 49 pt. Op twee ronden: 11. Deneef—Charlier 129 p. Op vier ronden; 12 BourhardLamoureux 87 pt. Op zes ronden: 13. Pecqueux—Gilliberti 152 pt.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3