Een Hondenleven iceld U fjitt l/eouw Rubriek voor Vragen Idieuwz Sezte Verkeersonderwijs aan dienst plichtigen. Orde Keerscfife aan boord van de Marnix. Een onderhoud met Kapitein Potjer. een wasscherij die U een prima wasch- behandeling waarborg*? De IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELUUSSTRAAT 39 TELEF. 4371 is dan voor U het adres Tarwerichtprijs wordt niet verhoogd. Voor 1937 belangrijke wijzi gingen te wachten. RECHTZAKEN ZATERDAG 10 Ö'CT. 1936 Reeds twee sporen te Woerden vrij. RECEPTEN PPOGRAMMA Onze dagelijksche glimlach. m zijnde Fragmenten, uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. Initiatief. Ze nemen mij den laatsten tijd niet vaak ge noeg meer mee uit wandelen. Dat is vervelend. Geen enkele hond maakt graag wandelingen alleen, behalve dan in die bijzondere tijdvak ken, waarin geen weg hem te lang is om het huts van de geliefde te bereiken. Ik heb net weer zoo'n aberratie achter den rug en vraag mij vol verbazing af, hoe het mogelijk was dat ik mij zoo druk maakte en zooveel kilometers eenzaam aflegde terwille vanhoe heet die teef nou ook weer? Vanmorgen kwam ik haar tegen en we keken allebei dadelijk naar iets anders. Zij in een vuilnisbak, ik naar een slagersfiets met een mand eraan. Zonder menschelijk gezelschap ga ik niet verder van huis dan een kilometer hoogstens. En dat beperkte gebied is mij wat al te be kend. De straten, de huizen, de tuinen, de honden, de katten, de kippen, het voetbal veld, de oude meneer op zijn ochtendwande ling die soms klontjes in zijn jaszak heeft. ik ken ze allemaal door en door. Ook den po litieagent, maar ik loop altijd een andere ronde dan hij. Wat geeft de surveillance anders? Gisteren schoot mij plotseling te binnen dat als de menschen mij niet meenamen ik toch eigenlijk wel met hen mee kon gaan. Zooiets noemen ze, geloof ik, initiatief. De Baas legde het laatst den kleinen jongen uit omdat hij nooit uit eigen beweging zijn handen gaat wasschen en ik dacht toen al: zit daar niet iets voor mij ook in? Een goedbedoelde po ging tot pooten-wasschen in de moddersloot langs het voetbalveld bleek geen succes, zoo dat het in andere richting gezocht diende te worden. En plotseling schoot mij daar dan te binnen, dat ik best het nuttige met het aan gename zou kunnen vereenigen door mijzelf mee uit wandelen te nemen. Nu, tot dusver is het een succes. De heelé familie vindt het alleraardigst, 's Morgens be gon ik achter de fiets van de Vrouw aan, en pas in de stad merkte zij dat zij gezelschap had. Zij vond het allerliefst en ik ontsnapte precies zeventien maal rakelings aan den dood. Het is niet te ontkennen dat de riem, die ik vroeger zoo prefereerde, veiliger is. Maar deze methode heeft het voordeel dat er meer avontuur in zit. 's Middags rende ik achter de auto van den Baas aan en merkte opnieuw dat zoo'n ding nog harder kan loopen dan een teckel. De he mel weet hoe het 'm dat lapt. Je kunt het vragen zooveel je wilit en je er een ongeluk tegen blaffen, maar het geeft geen antwoord behalve een dom gesnor als een groote spin nende kat, of een soort noodkreet als een var ken dat een schop krijgt. In zijn hok zegt het nooit iets. HeeLemaal nooit. Het is blijk baar bij afwisseling levend en dood. Maar de baas liet er mij mee in terugrijden hij was niet ver weggegaan, anders had ik geen adem meer over gehad en de kussens zijn zacht genoeg. 's Avonds weer een uitstapje. Ditmaal met Lotte en haar vriend. Hij heet Kees. We kuierden naar een dorpje dat de Zilk heet. Ik liep er een tuin in en vond daar een enorm varken. Nooit tevoren zooiets gezien. Een half uur heb ik er tegen staan blaffen. Lotte en Kees mochten alleen binnen als ze ieder een dubbeltje betaalden en dat hadden ze er niet voor over. Tenslotte gingen ze weg en ik rende mijlen om ze in te halen. Het duurde nogal lang vanwege drie ruzies onderweg met Zilk- sche honden. En dat Wereldvarken kunnen ze van mij cadeau krijgen: een bijzonder leelijk beest. Daar betalen de menschen nou een dubbeltje voor terwijl de meesten, zegt de Baas, nog nooit in het Frans Halsmuseum zijn geweest, dat volgens hem erg mooi moet zijn. Wonderlijk. Vanmiddag 't is Zondag hob ik mij zelf met den Baas mee laten gaan naar de roeivereeniging. Zoo noemen ze een raar groen huis, erg groot, met een toren en vlaggen er bovenop en een steile trap aan den buiten kant. Daar ben ik afgevallen. Toen kwamen ze met een boot aandragen en ik gleed uit in mijn baast om weg te komen en tuimelde in het Spaarne. Het is niet smakelijk. Het geurt te veel naar vuilnisbak (het onbruikbare daarin, bedoel ik). Na deze emoties namen de Baas en Bob mij mee uit varen in een ding, dat ze een wherry noemden. Ik beoefende deze sport voor het eerst. Hard gaat het niet. Je kunt er bij slapen tot je een schippersikees ontmoet, die zijn schip als een dolle op en neeir rent van woede omdat hij een anderen hond ziet, en keft als een gek. Ik zei niets terug en verbaasde mij. Wat wou-ie eigenlijk? Is het water soms van hem? Mag een ander er niet op varen? Moes ten wij soms allebei overboord springen en felkaar in het Spaarne bevechten? Dit leek mij overdreven initiatief. Ik viel dus weer in slaap, maar al gauw voeren er drie eenden voorbij die mij wakker snaterden. Net droom de ik dat ik bij Oma op den divan sliep en zij ineens de radio aanzette. „The Boswell Sis ters, Tom", zei zij. Toen werd ik wakker van het lawaai. Het is niet rustig op het water. Net zoomin als op het land. Je komt in deiningen terecht waar je zeeziek van wordt. Varende auto's doen dat om je te tergen. Juffrouwen sturen m andere booten en roepen Hup-twee, Hup- twee, Hup-twee tot in het eindelooze. Nie mand geeft er antwoord op. Vogels vliegen over je heen en roepen Grutto, Grutto, Grutto, wt in het eindelooze. Daar geeft ook niemand antwoord op. En al die nattigheid om je heen is erg eentonig. Ik slaap liever thuis. Eenigen tijd geleden verzocht de K.N.A.C. aan den minister van Defensie te bevorde ren, dat aan de militieplichtigen tijdens hun eersten oefeningstijd eenvoudig verkeerson derwijs zal worden gegeven.' Dit voorstel heeft weerklank gevonden bij de autoriteiten van land- en zeemacht. Nu de ingrijpende wijzigingen van het motor en rijwielregelment zijn afgekomen zal door de K.N.A.C. een eenvoudige geïllustreerde kleine wegcode worden samengesteld en gra tis beschikbaar worden gesteld voor het ver keersonderwijs aan dienstplichtigen. Het boekje zal dan met de specifiek militaire be palingen worden aangevuld. Het wordt nl. mogelijk geacht aan de hand daarvan aan de miliciens tijdens hun eersten oefenings tijd het een en ander over het verkeer op flen weg bij te brengen. Tijdens den brand geen paniek onder de passagiers. (Van een specialen A. N. P. verslaggever) Vrijdag is de Marnix van St. Aldegonde m de haven van Genua aangekomen. Toen wij dadelijk daarop aan boord klom men, troffen wij den gezagvoerder, kapitein Potjer op de brug, waar men druk bezig was met de manoeuvres om het schip veilig langs zij de Ponte Dei Mille te brengen. Nadat de Marnix goed en wel gemeerd lag en de kapi tein de vele werkzaamheden verricht had, die de aankomst in een haven met zich brengt en vooral na een reis als deze, was hij zoo wel- willend een en ander van de lotgevallen van de Marnix te vertellen. „Op de eerste wacht van den 7den October, dat is tusschen acht en twaalf uur des avonds, zoo ving kapitein Potjer zijn relaas aan, be vonden wij ons in zwaar stormweer met or kaanvlagen. Er was een zeer hooge en wilde zee, waarin het schip zwaar stampte en slingerde en voortdurend kregen wij water en stortzeeën over dek en luiken. Terwijl ik om 8.10 uur op de brug stond, werd door den officier van de wacht en mij een brandlucht waargenomen. Tevens zagen wij rook uit een luchtkoker komen. De geheele brandweer werd direct uitgepord en alle diensten werden ge waarschuwd. Dikke rookwolken kwamen uit de luchtkokers van luik twee. Groot alarm. Wij maakten groot alarm, sloten alle brand deuren en waterdichte schotten, de sloepen werden klaargemaakt om gevierd te worden. Om half elf vond ik het veiliger het S.O.S.- sein te geven, dat onmiddellijk beantwoord werd door verschillende schepen in de Mid- dellandsche Zee en talrijke kuststations. Ook Scheveningen en Landsend hoorden ons. Het Britsche oorlogsschip „Codrington", dat te Pal ma op Majorca lag,-seinde, dat het met 30-mijls vaart naar ons toe stoomde, het ge heele scheepsradioverkeer op de 600 metergolf werd te onzen behoeve stilgelegd. Om de trek king in- het schip met het oog op den brand zoo gering mogelijk te houden, heb ik direct besloten voor den wind te houden en met het oog op een eventueel aanloopen van Ajaccio voeren wij in Noord-Oostelijke richting. Daar kon ik eerder zijn dan een der schepen die aan mijn oproep beantwoord hadden, mij zou kunnen bereiken. Wij hebben de „Codrington" om 2.20 uur be dankt en geseind, dat zij naar Palma kon te- rugkeeren. Ondertusschen was met het blusschingswerk begonnen. Wij waren zoo gelukkig de vuur haard in ruim 2 spoedig te ontdekken. Er werden zeven gaten in het benedendek ge brand en het ruim werd natuurlijk gesloten gehouden. Wij gebruikten zwavelzuurgas voor de blussching. Donderdagochtend kwamen wij te Ajaccio aan, waar wij op de reede ten an ker gingen. Daar maakten wij een regeling met het Fransche marine-vaartuig Perseve rance, dat met acht slangen vijfhonderd ton water per uur kon geven. Wij hadden zelf water in het ruim gepompt. Toen het vrijwel vol water was, was de brand gebluscht. Don derdagmiddag om 4 uur begonnen wij met eigen middelen het ruim weer leeg te pom pen". Geen paniek. „En de passagiers, kapitein, hoe reageer den die?" „Er was geen sprake van paniek", zeide de heer Potjer. „Er heerschte een kalme stem ming onder de passagiers. Natuurlijk hebben wij medegedeeld dat er een brand was en de passagiers werden van alles op de hooogte ge houden. Om tien uur Woensdagavond moest ieder een, die te bed lag, opstaan en de passagiers kwamen met een zwemvest bij zich in de dek salons. Natuurlijk waren velen onder den in druk van het zware stormweer en het gewel dige slingeren en stampen van het schip ver oorzaakten veel zeeziekte. Het viel sommigen moeilijk om op de been te blijven. Voor de be manning heb ik niets dan lof, zeide kapitein Potjer. In alle diensten heeft zij zich uitste kend geweerd. Vrijdagochtend zijn wij uit Ajaccio vertrokken. Ik had eerst gedacht, dat wij niet zoo vroeg klaar zouden zijn met leeg pompen en daarom had ik reeds een excursie in Ajaccio voor de passagiers georganiseerd. Zoo'n verzetje mochten zij wel hebben na zulk een bewogen nacht. Door het vroege vertrek is het uitstapje echter, laat ik maar zeggen in het water gevallen". „En de oorzaak van den brand, kapitein?" „Ja, dat is nog moeilijk te zeggen. Er zat een partij van 250 kisten lucifers in het ruim. Vermoedelijk zal hier de brand ontstaan zijn". Het eerste S. O. S.-sein. Wij spraken nog even met den chef-radio telegrafist Beerman. Het was de eerste keer, dat hij het S.O.S.-sein had moeten uitzenden. Hij was er over verbaasd, dat de oproep van vele zijden zoo vlug beantwoord werd. Al wa ren de schepen nog vrij ver verwijderd, het gaf toch een gevoel van veiligheid dat hulp, indien deze noodig mocht zijn, direct kwam opdagen. Op de Marnix was weinig van den brand te bespeuren. Er hing nog een rooklucht nabij het ruim en bij een blik daarin kon men heel in de diepte zien wat vuur en water van de lading hadden gemaakt. Zaterdag gaat al les eruit en zal wel blijken hoe de toestand is. Dank van de passagiers De directie van de stoomvaart maatschap pij „Nederland" deelt mede het volgende tele gram van de „Marnix van St. Aldegonde" te hebben ontvangen: „Passagiers van alle klassen vereenigen zich in dankbare huldebetuiging voor kalm en waardig optreden van kapitein met zijn staf en bemanning in gevaarvolle uren, waarin „Marnix" zich bevonden heeft en verzoeken u hieraan publiciteit te willen geven". BRIGADIER F. J. BULTERIMAN. Vrijdagavond is in alle stilte het stoffelijk overschot van den zoo tragisch overleden brigadier van het Leger des Heils F. J. Bui tenman in Den Haag aangekomen en naar de zaal van het Leger des Heils aan de Prin sengracht overgebracht, waar het stoffelijk overschot gedekt door de vlag van het Leger is opgebaard. Op de kist liggen de uniformpet van den ontslapene en een van de twee bijbels, welke hij bij zich droeg, toen de dood hem ver raste, (de andere werd met het stoffelijk overschot in de kist gesloten) alsmede een krans van de Nederlandsche Spoorwegen. (Adv. Ingez. Med.) Minister vreest geen omstelling van den uitzaai. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. VRAAG. Een dagmeisje, dat per week ge huurd is, is ziek geworden. 1. Voor wiens reke ning zijn de dokterskosten en 2. Hoe lang moet het ioon betaald worden? ANTWOORD: 1. Voor rekening van het meisje. 2. Gedurende 14 dagen. VRAAG: Ik woon met mijn vrouw (kinderen hebben wij niet) in huis bij mijn schoonvader. Deze is sinds 15 April 1936 werkloos en wordt gesteund door Maatschappelijk Hulpbetoon en wel tot 23 Sept. Nu ontvangt hij geen steun meer, omdat men mijn loon gaat rekenen als ge zinsinkomsten. Heeft Maatsch. Hulpbetoon daar toe het recht? ANTWOORD: Ja. In elk geval zoudt gij toch tot onderhoud van uw schoonvader verplicht zijn. MAANDAG 12 OCTOBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert; 2.00 Voor de scholen; 2.30 Bloemenpraatje; 3.15 Gram. platen; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Sopraan, viool en piano; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenuur (vervolg); 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 Gram.pl.; 8.30 Causerie over Anton Bruckner; 9.00 NCRV- orkest, Kon. Orat. Vereen. „Kerkgezang" en solisten; 10.00 Berichten A.N.P.; 10.05 Gram.- platen. Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.pl.10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht; 10.35 Gram.pl.; 11.00 Ver volg voordracht; 11.20 Orgelspel; 12.00 Gra- mofoonplaten; 12.30 VARA-orkest en grampl. 2.00 Paedagogische causerie; 2.15 Voordracht 2.30, Dansmuziek; 3.00 Causerie over bloemen en planten; 3.30 „Melody Circle"; 4.30 Kin deruurtje; 5.00 „De Flierefuiters", zang en gram.pl.; 6.30 Muzikale lezing: 7.15 „Doe het veilig", causerie; 7.30 Gram.platen; 8.00 Be richten; 8.03 Berichten A.N.P. 8.10 VARA- Groot-orkest en solist; 9.00 Radiotooneel; 9.30 „Melody Circle"; 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Dansmuziek; 10.30 Orgelspel; 11.00 Gramplaten. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede-Kamerlid Droesen betreffende ver hooging van den tarwerichtprijs, heeft de mi nister van landbouw en visscherij geantwoord, dat deze vragen zijn ingezonden vóór de waardeverlaging van den gulden had plaats gehad. Deze verlaging en de daarop gevolgde regeeringsmaatregelen hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlinge verhouding der graanprijzen wijziging is gekomen. Voor het gouduitvoerverbod was ingesteld en bij de toen geldende prijsverhoudingen was er on getwijfeld reden om, zooais de heer Droesen stelde, te verwachten dat de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzienlijk zou afne men Daarbij moge niet worden vergeten, dat de prijzen van rogge en speciaal die van gerst toen vrij aanzienlijk waren opgeloo- pen boven die, welke de minister had gegaran deerd. Door de op de depreciatie gevolgde maatregelen is aan deze bijzondere aantrek kelijkheid van den gerstprijs een einde ge maakt. De positie van den haverbouw is thans wel iets gunstiger geworden. Het prijsverloop van dit gewas wordt zeer nauwlettend door den minister gevolgd. Ook in het jaar 1937 dienen de landbouwers rekening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaar heeft gegarandeerd, en dienen zij niet uit te gaan van de hoogere prijzen voor gerst en rogge, die slechts korten tijd hebben gegolden. Bij de tegenwoordige prijsverhoudingen op de wereldmarkt is het zonder eenigen twijfel i nhet belang van het land, dat de tarwever- bouw niet wordt ingekrompen. Men dient evenwel te bedenken, dat deze prijsverhou dingen allerminst vastliggen, daar de moge lijkheden van verschuivingen verre van denk beeldig zijn. Bij de vóór de depreciatie van den gulden geldende prijsverhoudingen stelde de vervan ging van tarwe door andere granen inderdaad zwaardere eischen aan het landbouwcirsis- fonds. Door de thans genomen maatregelen is it sindsdien gewijzigd. Voor het oogstjaar 1937 durft de minister geenerlei voorspelling te doen. De minister vreest, zooals uit het boven staande volgt, een omzetting van den uitzaai niet. Hij vertrouwt, dat de landbouwers vol doende rekening zuleln houden met het ge geven antwoord en niet tot een overgang, als in de vragen wordt verondersteld, zullen besluiten. In verband hiermede heeft de mi nister niet het voornemen den tarwe richtprijs te verhoogen. De onzekere toestand voor het jaar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt nog geen toezeggingen voor het jaar 1937 kan doen. Wel ligt het niet in zijn voornemen, belangrijke wijzigingen aan te brengen en, zoodra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij nader zijn standpunt bekend te maken. Het opruimingswerk van de bij het spoor wegongeluk bij Woerden vernielde rijtuigen is thans zoover gevorderd, dat na Vrijdag avond acht uur over twee sporen wordt ge reden, zoodat de dienst zonder vertraging van beteekenis kan functionneeren. DE STIJGING VAN DE BLOEMPRIJZEN. De gezamenlijke bonden van bakkerspa troons en coöperaties te Haarlem hebben de aandacht van den voorzitter van den mi nisterraad evestigd op de scherpe stijging van de bloemprijzen in de lataste maanden, welke hooge prijzen, thans f 15.25 bedragen de, het onmogelijk maken zonder belangrijke verliezen de broodproductie te onderhouden. Was in verband met die stijging reeds voor de monetaire maatregelen een broodjirijs- verhooging noodzakelijk, thans is aan zoo danige verhooging volgens genoemde bon den niet meer te ontkomen, tenzij en hier op wordt in het teelgram aangedrongen maatregelen worden genomen, waardoor de bloemprijzen ten spoedigste worden ver laagd MAIL VOOR DE MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Blijkens nadere mededeelingen vertrekt het mailschip Marnix van St. Aldegonde eerst op Maandag 12 October a.s. van Ge nua, zoodat de milverzending uit Nederland thans op Zondag plaats hteeft. De correspondentie welke met deze mail moet worden verzonden, moet uiterlijk he denavond Amsterdam bereiken. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Nieuw-Vennep den weleerw. heer H. A. C. M. Wenners; tot kapelaan te Haar lem (O. L. Vr. Rozenkrans) kapelaan J. F. M. Desain, te Scheveningen; te Beverwijk (H. Agatha), de nweleerw. heer P. J. Jong; tot directeur en geestelijk adviseur: van de K.J.C. en van de R.K. Sportvereeniging „N.A.S." te Halfweg: R. D. C. J. Berkhout; van de K.J.C. en van de R.K. Sportvereeniging „Sparta" te Lisse: R. D. J. H. M. van Ingen; van de K.J.C. en van de R.K. Sportvereeniging „I.E.V." te Velsen-Noord R D. H. C. Roozenburg en van de K.J.C. in de parochie van den H. Eneel- mundus te Velsen-Driehuis en van de R.K. Snortvereeniging .Santpoort": RD. M. J. M. Wuijster; tot algemeen geestelijk adviseur van de R.K. Propagandaclubs in het District Haarlem R. D. J. Desain. VRAAG: Indien een autobezitter iemand mee neemt en er gebeurt een ongeluk, waardoor die persoon wordt gewond of gedood, is de automobi list dan voor de firiancieele gevolgen aansprake lijk of draagt de passagier zelf dat risico? ANTWOORD: De automobilist is alleen dan aansprakelijk als het ongeluk aan zijn schuld te wijten is. VRAAG: Mijn dochter, die intern in betrekking is, is ziek geworden en wordt bij mij thuis ver pleegd, daar haar werkgevers daar niet langer de last van willen hebben. Zij verdient 5 per week, welk loon wordt doorbetaald. Heeft zij nu ook recht op kostgeld en hoeveel? ANTWOORD: Ja, zij heeft recht op al hetgeen tot een behoorlijke verpleging noodzakelijk is Het kostgeld is te stallen op 1 per dag. VRAAG: Hoe maakt men een lichte gummi regenmantel schoon? ANTWOORD: Glad op een tafel leggen en met warm sterk zeepsop en zachten borstel af- boenen. Daarna met warm water goed afspoelen, totdat het water helder blijft. Tenslotte den man tel glad over een kleerhanger buiten in den wind of op den tocht glad ophangen te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men „weer" uit tuin parasols? ANTWOORD: Daaraan is niets te doen, tenzij u de overtrekken afneemt en deze behandelt met burmel, doch dan gaat de kleur mede. VRAAG: Wat te doen tegen houtluis (kleine witte beestjes) in nieuwe stoelen met rieten zit tingen? ANTWOORD: Met benzine goed inspuiten. Eenige keeren herhalen, daarna laten drogen en met was terdege in- en uitwrijven. Buiten, ver verwijderd van vuur of vlam. ZONDAG 11 OCTOBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV., 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding met muzikale mede werking. 9.30 Hoogmis. 10.45 Gram.pl. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 Tri-o- concert. 3.00 Declamatie. 3.15 Trio-concert. 3.45 Gram.pl. 4.15 Ziekeniof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5-50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Sport nieuws. 7.50 „Onze Grondwet", causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO- Melodisten mmv. solist en de Jolly Boys". 9.05 Gram.pl. 9.15 Vocaal kwartet „Kitej". 9.30 Gram.pl. 9.40 KRO-Orkest. 10.10 Gram.pl. 10.15 Vervolg van 9.15. 10.30 Berichten ANP. 1035 Gram.pl. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM II, 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Gram.pl. 9.45 „Van staat en maatschappij", causerie. 10.00 Zondags school. 10.30 Nederd. Herv. kerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.15 Filmpraatje. 12.40 AVRO- Aeolian-orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Opera-uitzending (gr. pl.) 4.30 Dansmuziek. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 „Hoe leert men denken?", causerie. 5.20 Gram.pl. 5.30 Sport- praatje. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 Orgelspel en piano. 6.40 Voordracht. 7.00 Dansmuziek mmv solisten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Om roeporkest en solist. 9.00 Radio-tooneel. 9.40 Omroeporkest en solist. 10.15 Radio-journaal. 10.30 Orgelspel. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Dansmuziek. 11,4512.00 Gram.pl DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Commodore Grand-orkest. 1.35 Gram.pl. 2.20 Tuinbouwpraatje. 2.40 Het Luton- orkest. 3.20 Het Fleet Street Koor mmv. solist. 4.00 Causerie over „John Clifford". 4.20 BBC- Zangers. 4.50 Ch. Ernesco's kwintet mmv. so liste. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Zang en het Brosa-Strijkkwartet. 6.50 Filmpraatje. 7.05 BBC-Northern-orkest mmv. solist. 8.15 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berich ten. 9.25 „Modern Poetry". 10.10 Het BBC- Orkest. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg concert. 3.05 Nat. orkest. 5.50 Het Goldy-orkest. 7.50 Zang. 8.20 Radiotooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Omroepkwintet. 8.35 Gram.pl. 9.50 Dito. 10.50 Orgelspel. 11.20 Om roeporkest. 3.20 Ge var. programma mmv. so listen. jeugdkoor en het Omroepkleinorkest. 5.50 Piano-recital. 7.35 Operette-uitzending. 9-5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 9.25 Gram.pl. 10.20 Ed. Loiseau's orkest. 11.05 Gram.pl. 11.20 Zang en orgel. 12.20 Klein- orkest. 1.30 Omroeporkest. 2.35 Gram.pl. 3.20 Kamermuziek. 4.20 Klein-orkest. 5.20 Dans muziek. 6.20 Salon-orkest. 7.20 Piano-recital. 8.20 Nat. Symphonie-orkest. 10.30 Gram.pl 11 2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram.pl. 11.20 Ed. Loiseau's orkest. 12.20 Omroeporkest. 1.30 Klein-orkest. 2.20 2.35 en 2.50 Gram.pl. 3.50 dito. 5.20 Salon orkest. 6.05 Gram.pl. 7.35 dito. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Gram.pl. 9-35 Koorconcert. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHEANDSENDER. E571 M. 7.35 Operetteconcert mmv. solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Piano-recital. 10.05 Weerbericht.' 10.20—12.15 Dansmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.5 en 12.05 Gram.pl.; 12.20 Religieuze causerie; 12.45 BBC-Nor- thern-Ireland-orkest, en zang; 1.35 Orgel concert; 3.20 Gram.pl.; 4.20 Viool en piano; 4 50 Gram.pl.; 5.20 Causerie over bont. 5.35 Het A. Dulay-kwïntet; 6.20 Berichten; 6.40 Landbouwpraatjd* 7.00 Muzikale causerie; 7.15 BBC-Zangers. en cembalo; 7.40 Geraldo en zijn orkest; 8.20 „Family life", causerie; 8.50 Alt en viola; 9.20 Berichten; 9.40 Bui- tenlandsch overzicht; 9.55 Radiotooneel; 10.55 Het Parkington-kwintet; 11.35 Dans muziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 11.20 Orkestconcert; 2.50 Grampl.; 4.20 Brucknerconcert; 5.50 Or kestconcert; 9.05 Kwartet, voordracht, zang en piano; 11.05 Dansmuziek en populair con cert. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert; 11.20 Dito. 12.35 Neder- saks. Symphonie-orkest; 1.35 Omroep- Schrammelensemble; 3.20 Omroep-Anruse- mentsorkest; 5.20 Gevar. pror. 7.30 Week overzicht; 8.20 Trio en solisten; 10.20 Dans muziek (Gr.pl.) BRI'SSEL 322 M. 12.20 Grampl. 12.50 Omroeporkest; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Dansmu ziek; 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Omroep orkest; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.pl.; 12.50 Salonorkest; 1.30 Om roeporkest; 1.50 Gram.pl.; 5.20 Dansmuziek; 6.35 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Dansmuziek; 9.05 Radiotooneel; 9.50 Gram.platen; 10.30 Dito. DF.UTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert; 9.20 Berichten; 9.50 Kamermuziek; 10.05 Weerbericht; 10.20 Ge- var. concert. Het leven is geenszins een voortdurende vacantie. De zon schijnt niet altijd en even min kunnen wij het heele jaar door niets uitvoeren. Kamers worden stoffigkin deren worden morsigschuldeischers wor den ongeduldigen wijwe worden een dagje ouder en voelen ons vaak niet op gewassen tegen de groote en kleine moeilijk heden' des dagelijkschen levens. Het is merkwaardig, zoo spoedig als de her innering aan een heerlijke, zonnige vacantie verbleekt, onder de opeenvolgende ergernis sen en zwarigheden van het leven van alle dag. Wij zouden niet gaarne bij voortduring niets uitvoeren, maar we zouden wel heel graag altijd in de vacantiestemming willen verkeeren. Maarwat is hier eigenlijk tegen? Wel zult gij tegenwerpen, wij kunnen niet voortdurend vacantie houden! Dat gaat natuurlijk niet want er moet ge werkt worden, maar wij kunnen wel iets an ders doen: wij kunnen wel voortdurend in de vacantiestemming zijn Geld en nietsdoen maken niet zonder meer een echte vacantie: het is de stemming die het 'm doet. De stemming, waarin men kan blijven glimlachen, ook in sombere dagen van tegen spoed, zie, dat is de ware vacantie, die niet gebonden is aan tijd of plaats. Dat is het soort vacantie dat wij ons zelf kunnen gunnen, zonder aan iemand permis sie te hoeven vragen. En nu zullen er ongetwijfeld onder u zijn die zeggen: hoe kan dat nu je bent in een jolige stemming omdat het vacantie is, omdat je vrij hebt, omdat er iets prettigs staat te gebeuren. Is het prettige voorbij dan is er dus geen reden meer om in een jolige stemming te verkeeren er is geen aanleiding. Wie onzer is er nu in een buitengewone goede stemming op een doodgewonen werk dag, als het regent, als de groote en kleine tegenslagen en moeilijkheden des levens Och toe waarde lezerlieve lezeres! spaar mij uw moeilijkheden. Ik heb er heusch genoeg van mezelf. De kruisvaarders waren bezield met een heilig vuur, met den vasten wil te overwin nen of te sterven In zekeren zin voeren wij iederen dag, ieder op onze eigen wijze, ook een kruistocht.' Een kruistocht tegen de omstandigheden, tegen de lastige humeuren van onze omge ving, tegen zorgen en oorlog, tegen ziekte en vermoeidheidtegen ondankbaarheid en miskenning. Als we met vacantie gaan, dan tre' iVe met een zucht van verlichting de der ons dicht; we hebben dan een gevr f we voorloopig onze zorgen achterlaten Waarom zouden we niet iederen dag v opnieuw met datzelfde gevoel onze deur ach ter ons dichttrekken? Een slecht humeur en zorgen kunnen niet welig tieren, waar een vroolijke glimlach is. Zeg niet: de zorgen die ik heb, verleeren mij het lachen wel! Keer het om en zeg: Laat ik glimlachen, mijn glimlach verdrijft mijn zorgen. Zeg niet: Dat kan ik niet, want als gij wilt kunt gij het óók! 'i AMY GROSKAMP-TEN HAVE.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5