De burgeroorlog in Spanje. Belgrado wil geen revisie. B Thijs IJs krijgt een huisgenoot RUWE HU/D MAANDAG 12 OCTOBER 1936 Opstandelingen wijken in Oviedo. Gijzelaars door bemiddeling van het Roode Kruis vrijgelaten. Engeland. Politieke ongeregeldheden in de hoofdstad. Frankrijk. Kalm verloop der communisti sche vergaderingen. Blum en Salengro aan het woord. Starhemberg en Fey manen tot kalmte. Hom garije. Daranyi opvolger van Goemboes. Typhoon over de Philippijnen. Staking in Palestina opgeheven De witste tanden, Jean Batten vliegt in record tijd. Trein met Columbiaansche soldaten verongelukt. Tandheelkund. Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, H.-N. Wantrouwen tegen Italië is nog niet geweken. In Joego-Slavië zou men een nauwere aaneensluiting der verschillende Balkan-staten ten zeerste toejuichen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. DRAISJtlAwANVALKENBURQ 'S-: C A LEVER1 PROGRAMMA De Spaansche regeering deelde Zondag of ficieel mede, dat aan het noordelijk en noord westelijk front de toestand ongewijzigd is. Aan het Aragonfront bombardeerde de re- geerings-artillerie Huesca. Aan het zuidelijk front bij Don Benito in de provincie Badajoz maakten de regeeringstroepen twee kanon nen, een motor en twee auto's buit, 32 rechtschen werden gevangen genomen. In het westelijk deel van deze provincie hebben verscheidene gevechten plaats gehad, even als bij Paredas de Suitrago. Aan het Gua- daramafront was alles rustig. Nabij Naval Peral vuurde de regeeringsartillerie op de stellingen vn de opstandelingen. Om Siguenza zijn de afgeloopen dagen he vige gevechten gevoerd. De plaats werd door de opstandelingen genomen en weer terug veroverd door de regeeringstroepen. Niette genstaande de betere bewapening van de op standelingen blijven de regeeringstroepen weerstand bieden. Naar Reuter verder meldt heeft de volks rechtbank wegens het deelnemen aan den opstand generaal Jose Garcia Aldave, een luitenant-kolonel en vier subalterne officie ren ter dood veroordeeld. Uit Oviedo verneemt Reuter, dat de mijn werkers die aan de zijde der regeeringstroe pen strijden het Amerikaansche Plein heb ben bezet. Men heeft den indruk, dat de opstandelingen zich stap voor stap terug trekken en gedwongen zullen worden zich te barricadeeren in 't deel van de stad, waar de kathedraal en de kazernes staan, alsmede de wapenfabriek. Dit stadsdeel is ongeveer 1/5 van de oppervlakte der stad. De luchtmacht van de regeering heeft groepen van het vreemdelingen-legioen en Marokkanen, die ter versterking van de opstandelingen naar Oviedo op weg waren gebombardeerd, o.a. werd een sterke afdeeling met 60 vrachtwa gens met levensmiddelen en munitie vrijwel geheel vernietigd. In Oviedo zelf spelen pantserauto's een groote rol in den opmarsch van de regeerings troepen. Achter deze met mitrailleurs uitge ruste auto's rukken de „dynamiteros" op, die handgranten en pakken dynamiet in de huizen, welke door de opstandelingen wor den bezet, werpen. Berichten van rechtsche zijde. Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat het dorp El Tiemblo in den sector Avila door de rechtschen is genomen. De regeeringstroe pen vluchtten naar Madrid met achterlating van 40 dooden. Het rechtsche front strekt zich thans zonder onderbreking uit van Na val Peral tot Toledo, de verbinding tusschen de verschillende colonnes, die naar Madrid optrekken, is tot stand gekomen. Bij de in neming van Villa Viciosa in Cordova verlo ren de linkschen 140 dooden, terwijl zij vier kanonnen achter lieten. Radio-Teneriffe deelt mede, dat in den sector Montero drie regeeringsvliegtuigen zijn neergeschoten. Het bombardement van Bilbao wordt voortgezet. De colonne van Castejon, die naar Madrid oprukt, is tien ki lometer gevorderd. De rechtsche kruiser „Al- mirante Cervera" heeft twee kanonneer- booten tot zinken gebracht Verder heeft blijkens een telegram uit Burgos generaal Franco zijn hoofdkwartier naar Salamanco overebracht om een beter overzicht over de troepenbewegingen te heb ben. De technische junta blijft te Burgos. Naar Reuter uit Bayonne bericht zijn aan boord van de .Britsche tor pedojagers „Exmuth" en „Esk" gis terochtend 123 vrouwen en kinde ren te Saint Jean de Luz aangeko men, die door de regeeringstroepen als gijzelaars uit San Sebastiaan en Bilbao waren meegevoerd en door be middeling van het Roode Kruis zijn vrijgelaten. Zij zullen via Hendaye naar San Sebastian terugkeeren. De communistische partij heeft Zondag als antwoord op de fascistenbetooging .van j.l. Zondag een optocht van eenige duizenden per sonen door de dichtbevolkte wijken van het Londensche Eastend georganiseerd. De straten, waar de optocht doorheen trok, waren afgezet, terwijl 2.000 politieagenten de betoogers vergezelden. O.a. in het Victoriapark, gelegen in het N.O. van Londen, dat het eind punt van den optocht was, hebben eenige vechtpartijen plaats gehad tusschen de be toogers en een aantal personen van fascisti sche gezindheid, zoodat de politie tusschen- beide moest komen. Eenige personen werden licht gewond. Er hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Zondagavond heeft te Liverpool een optocht van fascisten plaats gehad, die eveneens aan leiding tot ongeregeldheden heeft gegeven. De communisten hadden aangekondigd, dat de partij in elf plaatsen in ElzasLotharin gen openbare vergaderingen zouden houden. Het Centraal bureau van de partij deelde evenwel mede dat geen vergadering zou wor den gehouden in de plaatsen, waar dit door de autoriteiten verboden was, Toch trachtte de plaatselijke partijafdeelingen in negen plaatsen, waar het verboden was, een bijeen komst te houden. De Kamerleden, die als spreker zouden optreden, kwamen in acht plaatsen, doch overal toonde een commissaris van politie hun het verbod van de plaatse lijke overheid en geen van de sprekers drong hierop verder aan. De ordedienst was uitmuntend geregeld, doch behoefde alleen op te treden om de partijleden, die gekomen waren om de spre kers te hooren, tot doorloopen te manen. Zaterdagavond mochten twee vergaderingen plaats hebben en wel te Waldhambach en te Bischwiïler. De eerste verliep zonder inciden ten in de andere trachtten politieke tegen standers de orde de verstoren. De politie kwam tusschenbeide en het kwam niet tot ernstige ongeregeldheden. Ook de overige vergaderin gen verliepen zonder ernstige ordeverstorin gen. De ministers Blum, Salengro en Dormoy waren gisteren te Lens de gasten van de so cialistische burgemeesters en de executieve commissie van de socialistische partij. Salen gro hield een rede, waarin hij verklaarde, dat geen van de partijen van het Volksfront een breuk hiervan wenscht en tenslotte zeide hij, dat de regeering den vrede wenscht. Indien de defensie tot het uiterste wordt opgevoerd, toch blijft zij meer dan ooit den oorlog haten. Ook zeide hij nog, dat de regeering vast besloten is de republiek te verdedigen tegen aanvallen van de liga's. Een aantal socialistische vereenigingen en ook enkele communisten defileerden voor den minister-president en de andere socialisten leiders. Vervolgens begaf men zich naar het stadion waar 50.000 personen bijeengekomen waren om een rede van Blum aan te hooren. Blum zeide, dat de regeering van het Volks front haar beloften heeft gehouden. De toe passing van de werkweek van 40 uur was niet gemakkelijk, doch 1 November zal deze van kracht worden voor de metaal-industrie en de textiel-industrie en later zullen ook de bouw vakken volgen. Starhemberg heeft, naar het D.N.B, meldt, een manifest gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt: „De Heimatschutz is ontbonden, ik ver zoek alle leden hun kalmte te bewaren, geen onrechtmatige daden te verrichten en geen verzet te plegen tegen de autoriteiten. Wie in deze dagen daartoe opruit is een verrader en misdadiger. Ik geef deze aanwijzing niet uit zwakte of vrees. Op mijn uitdrukkelijk verzoek blijven alle kameraden in functie". Fey heeft een dergelijke verklaring gepubli ceerd. Hij is voornemens dezer dagen met Schuschnigg te confereeren. Starhemberg is Zaterdag plotseling naar het buitenland vertrokken, men weet niet waar heen. Duitsche pers uit haar voldoening. De Duitsche pers toont zich voldaan over het besluit tot ontbinding van den Heimat schutz in Oostenrijk. De „Angriff" zegt, dat deze organisatie en de persoon van Starhemberg de eenigé fac toren waren, die den goeden betrekkingen met Duitschland in den weg stonden. Zonder prins Starhemberg en majoor Fey is de weg veel ge makkelijker, aldus het blad. Daranyi. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijks bestuurder Von Horthy den plaatsvervan- genden minister-president, Daranyi benoemd heeft tot minister. Daranyi heeft een kabinet gevormd, waar van de voornaamste posten als volgt bezet zijn: Minister-president en landbouw: Daranyi. Buiteniandsche zaken: Von Kanya. Binneniandsche zaken:: Von Kozma. Oorlog: generaal b. d. Roeder. Het nieuwe kabinet verschilt slechts wei nig van het vorige kabinet Goemboes en de geringe wijzigingen, die hebben plaats gehad, hebben geen politieke beteekenis. Men kan aldus Reuter reeds bij voorbaat aannemen, dat de buiteniandsche politiek der regeering Daranyi dezelfde zal zijn als die van de vorige TGgeGring. Het blad „Magyar Hirlap" meldt, dat minis ter-president Daranyi zich in de tweede helft van November naar Rome zal begeven. Vele slachtoffers en vermisten op Luzon. Naar Associated Press uit Manilla meldt, is het eiland Luzon geteisterd door een typhoon, die 50 slachtoffers heeft geëischt. Bovendien zijn 400 personen verdwenen. Volgens besluit van het Hooge Arabische Comité. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, zal de Arabische staking, die 165 da gen heeft geduurd, vandaag eindi gen. 't Hooge Arabische Comité heeft dit besluit genomen in zijn Zater dagavond gehouden zitting. Schra/e Lippen Gesprongen Handen (Adv. Ingez. Med.) indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 c' Poos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez Med.) EngelandAustralië in vijf dagen twintig uur en 55 minuten. Jean Batten. PORT DARWIN, 11 October. De Nieuw- Zeelandsche aviatrice Jean Batten is te 1.13 uur Greenwichtijd hier aangekomen. Met 24 uur en 16 minuten heeft zij het record voor den afstand EngelandAustralië als solovlucht dat op naam stond van de-n Australischen vlie ger Broar rent, verbeterd. Zij legde den afstand af in vijf dagen, twin tig uur en 55 minuten. LEIDER DER BELGISCHE COMMUNISTEN OVERLEDEN. Het Belgische Kamerlid Jacquemotte, de lei der der communistische partij, is in den trein, die hem naar Brussel terugbracht, tusschen Luik en Tirlemont plotseling overleden. Vermoedelijk tengevolge van sabotage. Reuter meldt uit Bogota, 11 October. Ten gevolge van de ontsporing van twee wagons van een trein met soldaten, die deel uitmaak ten van een strafexpeditie tegen bandieten, die verscheidene inwoners van het dorp Quebrala Negra hadden vermoord, zijn 30 Co lumbiaansche soldaten gedood en 40 gewond. Toen de trein op den top van een heuvel was aangekomen, brak naar men vermoedt, tengevolge van kwaadwilligheid een kop peling waardoor twee wagens losraakten en met steeds groot-er wordende snelheid naar beneden reden om tenslotte in een bocht te ontsporen. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken 35.met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u Avondspreekuren Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. (Adv. Ingez. Med.) eograd, ofwel de „witte stad", zooals de Joegoslaviërs Belgrado noemen, is een teleurstelling voor dengene die een ty pische Balkanplaats wil leeren kennen. Na den wereldoorlog heeft zij een sterk ge moderniseerd uiterlijk gekregen met wolken krabbers, auto's en al wat daar bij behoort. Toch hebben de Joegoslaviërs hun eigen aardigheden, die hen tot echte Balkanbewo ners stempelen. Dat toont de Karageor- geovitchcrypt, die in Oblenetz op eenigen af stand van Belgrado gelegen is, en waar het stoffelijk overschot van den in Marseille ver moorden koning Alexander rust. Het is een imposant bouwwerk, doch met felle, haast schreeuwende mozaieken ingelegd, die voor onze Westersche gevoelens bij een dergelijk bouwwerk niet passen. Er is nog een opval lend verschil met Londen, Parijs en Berlijn, waar men den onbekenden soldaat midden in het stadsgewoel een pompeus gedenkteeken heeft gezet. In Joegoslavië rust de onbekende soldaat op enkele tientallen kilometers afstand van de hoofdstad op den top van de Avalaberg, onder een simpele hoop grauwe natuursteen. De on bekende soldaat van Joegoslavië heeft, even als alle andere soldaten, zijn plicht gedaan, Het land is daar dankbaar voor, maar men ziet er geen reden toe om hem daarvoor te vereeren. In dit duistere, regenachtige land zijn alle mannen soldaten, en daarom stellen zij meer prijs op een bekenden, levenden sol daat dan op een doode. En dat met recht. „Want", zoo zegt dr. Stoyadinowitsch, de pre mier en tevens minister van Buiteniandsche Zaken, want 'n leger is meer waard als preven tief middel om louter door zijn bestaan een aanval op onze grenzen te voorkomen, dan als werkelijke strijdmacht, die in verbitterde ge vechten bloed en leven laat en zoodoende het land verzwakt. Hetgeen niet zeggen wil dat wij niet terdege op alle eventualiteiten voor bereid zijn." Ook Joegoslavië is een tegenstander van revisie der vredesverdragen. Het is na 1918 de grootste en rijkste staat op den Balkan geworden, het zou niet graag zien dat zijn overmacht verloren ging. „Men zegt", gaat de premier voort, men zegt, dat het beste middel om den vrede te bewaren een revisie der ver dragen is. Dat is niet waar. Gesteld, dat men concessies zou doen aan de revisionisten, meent u dat zij dan tevreden waren? Het antwoord ligt in de vraag zelf besloten; zij zouden niet tevreden zijn, zij zouden integendeel steeds meer gaan wenschen." Met wantrouwen kijkt men in Joegoslavië niet slechts naar Hongarije, doch ook naar Italië, boewei gedurende de laatste maanden een zekere ontspannig in de betrekkingen tusschen beide landen is ingetreden, hoofd zakelijk door het toedoen van Frankrijk. Niet temin is de verhouding nog lang niet van dien aard, dat elke reden tot ongerustheid uitge sloten moet worden geacht. Weliswaar zijn de Italiaansche ambities voor Dalmatië niet zoo sterk meer als zij geweest zijn, doch nog steeds heeft een verdrag met Oostenrijk en Hongarije, waardoor Joegoslavië in geval van nood 'aan meerdere zijden bedreigd zou wor den. Ook Bulgarije trachtte Italië tot een der gelijk verbond te doen toetreden, doch hierbij leden de Italiaansche pogingen schipbreuk. Goede verstandhouding. „Tusschen ons land en Bulgarije heerscht een sfeer van uitstekende verstandhouding", zegt dr. Stoyadinowitsch. „Er zijn diverse on derhandelingen gevoerd om pasfaciliteiten te verstrekken en den doorvoerhandel te verge makkelijken. En zij zijn met goeden uitslag bekroond. Ook de cultureele toenadering tusschen ons land en Bulgarije wordt grooter, herhaaldelijk brengen Bulgaarsche delegatie's een bezoek aan ons land en omgekeerd". Het is dan voor Bulgarije ook makkelijker om met Joegoslavië in goede nabuurschap te leven dan met Roemenië en Griekenland, die ieder groote stukken van zijn voormalig ge bied in bezit hebben. Er is op den Balkan een streven naar nauwere aaneensluiting der ver- Daar is Thijs al bij Sim's huis aangekomen. Het vriendelijke vosje is erg blij, als hij Thijs aan de deur ziet staan. „Kom d'r in, beste jongen," zegt hij. „Binnen brandt de kachel lekker en ik heb een fijn potje chocola op het vuur staan. Het is binnen heel wat prettiger dan in de koude sneeuw. „Nee," antwoordt Thijs, „dat heb je toch mis. 't Is wat fijn buiten, als je eerst maar een tijdje geloopen hebt. Kom mee, dan gaan we wat wandelen. Je zult er geen spijt van hebben." Sim laat zich overhalen en zoo begeeft het tweetal zich dus op weg. schillende staten op te merken. Klei ne- en Balkan-entente zijn daar voor beelden van, doch ook tusschen de staten onderling wordt tegenwoordig naar dit doel gestreefd met meer kracht en overtuiging dan men voor kort mogelijk gehouden zou hebben. Op dit oogenblik zijn nog vele dezer staten schaakstukken in het spel der grootmach ten, doch de „Vereenigde Staten van den Balkan", waar dit streven naar toewijst, zou den zelf een „grootmacht" zijn, die een voor aanstaande plaats in het Europeesch concert zouden innemen. Reeds in October 1930 vond in Athene het eerste pan-Balkancongres plaats, dat weliswaar geen directe resultaten boekte Bulgarije heeft later zelfs een ge vaarlijke spaak in het wiel gestoken doch niettemin is het een begin. In Joegoslavië ziet men deze ontwikkeling met welgevallen. Veel twistpunten toch zouden door een Bal kan-unie uit de wereld geholpen kunnen wor den, de kansen op een revisie-oorlog zouden er door verminderen. Het is nog niet zoo ver en bovendien is er een nieuwe schaakspeler gekomen in de we reldpolitiek, die op den Balkan geschikte pionnen meent te kunnen vinden. Misschien zelfs een dame. Die macht is Duitschland. K. A. (Alle rechten voorbehouden.) (Nadruk verboden.) "ZACHT VAN SMAAK-PRIJS 70ct (Adv. Ingez. Med.) DE UITVAART VAN JULIUS VON GOEMBOES. BOEDAPEST, lo October. Hedenmorgen is in den Hongaarschen Rijksdag de laatste rouwplechtigheid voor den overleden pre mier Goemboes, gehouden. Het stoffelijk over schot was in de hooge Gothische koepelzaal opg-sbaard. Aanwezig waren o.m. rijksbestuur der Horthy, minister Goering, bondskanselier Schuschnigg, minister Ciano, het geheele corps diplomatique en tal van andere hoog- waardigheidsbekleeders. De bisschop van Boedapest, mgr. Raffay, leidde een korten dienst, Baranyi, de plaatsvervangende pre mier sprak een rede uit. Na de plechtigheid werd de kist naar het kerkhof overgebracht. Langs den weg stonden duizenden belang stellenden (D.N.B.) DINSDAG 13 OCTOBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10 uur Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gram.pl 2.Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.05 Gram.pl. en de KRO-Melodisten m.m.v. zang solist. 5.45 Felicitatie-bezoek. 6.De KRO- Melodisten. 8.40 Esperanto-cursus. 7.Be richten. 7.15 Causerie ,Wat deze tijd leert". 7.35 Sporthalfuur. 8.Berichten A.N.P. Mede- deelingen. 8.10 Gram.pl. 8.20 P. Godwin's orkest. Chansons. 9.Paul Godwin's orkest. 9.20 KRO-symphonie-orkest en solist. 10.05 Gram.pl. 10.15 Zang en piano. 10.25 Gram.pl. 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 KRO-symphonie- okest 11.1512.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 6.30 RVU. 8.Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gram. platen. 10.30 De Octophonikers 11.— Huish. wenken. 11.30 De Octophonikers. 12.45 Orgel spel en zang. 1.30 Gram.pl. 2.Omroeporkest 3.Knipcursus. 4.05 W. Honsbeek's Ensemble 6.30 RVU. Lezing „De moderne jeugd in Ne derland". 7.Voor de kinderen. 7.05 Fluit en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein 10.Gram.pl. 10.15 Renova-kwintet. 11.Berichten ANP, 11.10 Dansmuziek. 11.4512 Gram.pl, DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Gram.pl. 12.10 Populair orkest concert 12.50 Het Camborne Town-orkest en solist. 1.35-2.20 Jack Wilson's kwintet. 4.20 Juridische causerie. 4.40 Het Forum Theater orkest. 5.05 Gram.pl. 5.35 Het Schwiller strijksextet en solist. 6.20 Berichten. 6.45 Het Orpheus-Trio. 7.20 Orgelspel. 7.50 Geologische causerie. 8.20 Radio-tooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.40 Entomologische causerie. 10.00 BiBC-Zangers. 10.30 Het BiBC-Midland-orkest 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 en 4.20 Grarn.pl. 5.50 Orkestconcert. 8.50 Orkestconcert en zang. 9.35 Zang, operette- en revue. 11.0512.35 Dansmuziek en popu lair concert. KEULEN 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12.35 Leipz. Symphonie-orkest en solisten. 1.35 Gram.pl. 3.35 Kamermuziek. 4.40 Gram.pl. 6 Omroep- klein-orkest koor en solisten. 8.359.20 Voordracht. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Klein-orkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Salon- orkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Klein-orkest 9.20 Cabaret. 10.3011.20 Gram.pl. BRUSSEL 484 M. 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salon-Orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gram. platen. 6.25 Voordracht. 6.35 Gram.pl, 6.50 Zang en voordracht. 8.20 Symphonieconcert 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Populair concert en dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermuziek. 10.05 Weerbe richt. 10.20 Gram.pl. 10.50—11.20 Litterair- muzikaal programma.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2