HET NIEUWE AVONDBLAD Zwamseizoen. 21e 'JAARGANG No. 290 DINSDAG 13 OCTOBER 1936 IJMUIDEN Drie en twintig trawlers voor de markt van gisteren. Maar er Was slechts plaats voor veertien Velsen in 1935. Nederl. Visseherij Centrale. SANTPOORT Export van bloembollen naar Denemarken. „Marnix" zou eerst heden middag vertrekken. De nieuwe steunregeling. Met dertien slangen te bed! IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesiaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADvERTENTIeN: 1—o tegels ƒ0.75. Elke regel meer I 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- 1 ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of au to busongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam De aanvoer naar schatting 15000 manden! IJmuiden heeft gisteren een bijzonderen dag beleefd. Er is n.l. een aantal trawlers voor de Maandagmarkt binnengekomen, dat herinne ringen opwekt aan den goeden ouden tijd. Dit aantal bedroeg niet minder dan 23, waarvan echter slechts veertien konden lossen, doordat de vangsten van sommige trawlers zoo groot waren, dat men ruimte te kort schoot. Later op den dag, toen de vangsten dezer veertien booten verkocht waren, werd nummer veertien gelost, de I. S. Groen, die met 1300 manden haring was binnengekomen. Behalve deze vijftien trawlers waren nog aan de markt 2 loggers met versche haring, voorts 2 kotters en 24 trawlloggers. De totale aanvoer kan geschat worden op 15.000 manden, de omzet op f 55.000 a f 60.000. Voor heden wordt een aanvoer verwacht niet geringer dan dier van gisteren. De omzet zal vermoedelijk wel wat lager zijn, daar niet ver wacht kan worden, dat de prijzen van haring en makreel zich bij deze enorme aanvoeren zullen handhaven. Want het waren deze beide vischsoorten, die het grootste deel van den aanvoer uitmaakten. Naar onze schatting bestond de aanvoer uit ongeveer 9000 manden. Alhoewel de prijzen van de makreel latei- wat terugliepen was er ook bij dezen aanvoer van een ineenstorting der prijzen geen sprake, hetgeen duidelijk blijkt uit de gemaakte be sommingen, die, wat de maikreelbooten be treft, varieerden van f 3000 tot f 4000. Veel is er gekocht voor het binnenland. Maar ook voor het buitenland, vooral voor Frankrijk werd heel wat haring en makreel gekocht, naar men zeide in verband met een in Boulogne uit gebroken staking. Over de visseherij doen de wonderlijkste ver halen de ronde, waarbij wellicht een beetje visscherslatijn te pas komt. Het is echter een feit, dat de Noordzee haast over moet loopen van makreel en haring, ge zien den korten reisduur van sommige trawlers. Benige booten hadden niet meer dan drie dagen noodig, om met een rijke vangst huiswaarts te kunnen stoomen. Merkwaardig was wel de reis van de Maria van Hattem. Deze boot was reeds een week op zee zonder één makreeltje te hebben kunnen vinden. Maar toen was het raak. En eenmaal midden in de makreel gekomen, was het spoe dig tijd voor de thuisreis. Met de laatste 3 trekken werden 500 manden in drie uur ge vangen. Een recordvangst van 1700 a 1800 kisten was de vangst van deze reis. Den haringbooten verging het niet anders. SPEE'LTUINVER. „DE MOERBERG". Het bestuur van de speeltuinvereeniging „De Moerberg" verzoekt ons te melden, dat 15, 16, 17, 19, 20 en 21 October met inteeken- lijsten een collecte zal worden gehouden voor 'het aanstaande St, Nicolaasfeest. De in- teekenlijsten zijn voorzien van het stempel der gemeente. Daar tal van leden door werkloosheid niet in staat zijn, hunne kinderen op dezen kin- der-feestdag iets te geven, hoopt het bestuur dat iedereen iets voor dit mooie doel zal wil len geven. LOOP DER BEVOLKING IN SEPTEMBER. Het aantal inwoners onzer gemeente is ge durende de maand September wederom met 70 vermeerderd en bedroeg op 10 October il.: 45895. 'De bevolking vermeerderde door vestiging met 120 m. en 134 vr. totaal 254. Geboorten met 29 m. en 39 vr. totaal 68. Vermeerdering 149 m. en 173 vr., totaal 322. De bevolking verminderde door: vertrek met 115 m. en 117 vr.. totaal 232. Overlijden met 12 m. en 8 vr., totaal 20. Vermindering 127 m. en 125 vr., totaal 252. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de door W. H. J. Willemsen te IJmuiden gevraagde ver gunning tot het oprichten van een petro- leumbewaarplaats van 1000 L. achter het perceel Zeeweg no. 220, met het oog op het gevaar van brand ter plaatse, door hen is geweigerd. Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „IJs- vries" te IJmuiden vergunning Is verleend tot het uitbreiden van haar koelhuis, plaat selijk bekend Prins Hendrikstraat no. 15. S.V. '34—DE KEMPHAAN (6—0). Deze wedstrijd had een spannend verloop, daar beide elftallen volkomen aan elkaar ge waagd waren. Na de rust was de Kemphaan vele malen in den aanval, maar zij kon, deels door slecht schieten, deels door goed verdedigen van S. V. '34, deze meerderheid niet in doelpunten omzetten, DE KEMPHAAN II—D.C.O. IV (3—1). Deze wedstrijd is in een 31 overwinning voor De Kemphaan geëindigd. D.C.O. nam na 20 minuten de leiding, doch spoedig maakte De Kemphaan gelijk (11). De thuisclub bleef in de meerderheid en Scoorde 2 doelpunten (31), Schotsche Hooglanders speuren in de omgeving van Bethlehem naar wapens. De distributie van gas. Volgens het in het jaarverslag der gemeente opgenomen verslag omtrent den toestand en de exploitatie van het Gasbedrijf over 1935, uitgebracht door den directeur van gas en wa ter vermeerderde het aantal geplaatste gas meters met 335 stuks. De nieuwe gaszinker, aldus dit verslag, welke op 19 September 1934 in bedrijf werd gesteld, bleek op 15 December plotseling lek te zijn ge worden. Naar de oorzaak en de eventueele re paratie zal een onderzoek worden ingesteld. De oude zinker, welke nog in zijn geheel aan wezig was, werd weder in bedrijf gesteld, zoo dat de gasvoorziening geen oogeniblik werd ge stoord. Zooals men weet is de gaszinker juist dezer dagen hersteld. De hoeveelheid gas, betrokken van Hoog ovens bedroeg 5.390.701 M3. tegen 5.583.934 M3. in 1934, een vermindering dus van 193.233 M3. of 3.58 pet. Over 1934 bedroeg de vermindering 5.8 pet. De hoeveelheid gas, in 1935 door het Staats- visschershavenbedrijf afgenomen bedroeg 152.107 M3. of 22.127 M3. (14.55 pet.) minder dan in 1934. De hoeveelheid gas door de gebruikers, aan gesloten aan het Gem. Gasbedrijf bedroeg 5.049.076 M3. Het aantal aansluitingen steeg van 11.012 tot 11.536 of met 4.54 pet. De gemiddelde gasprijs, betaald door het Staatsvisschershavenbedrijf varieerde van 4.40693 cent tot 5.90550 cent. Aan Hoogovens werd betaald: 2.000.000 M3. a 2.19548 cent. 3.352.525 M3. a 1.19584 cent. 101 M3. a 0.59792 cent. VERGADERING VAN DE WINKELIERS- VEREENIGING „WIJKEROOG". De vereeniging van winkeliers en nering doenden „Wijkeroog" zal op Woensdag 14 October een ledenvergadering houden in café „De Tunnel" aan den Wijkerstraatweg. De agenda vermeldt o.m. ballotage van nieuwe leden en een bespreking van de St. Nicolaascampagne. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Trawler: I. S. Groen IJM 130 1300 m. f 3080. Loggers: KW 153 f 620; KW 65 f890; KW 112 f460; KW 91 f 330; KW 154 f 560; KW 27 f 390; KW 177 f370; KW 108 f 460; KW 28 f 460; KW 178 f 620; KW 64 f540; KW 104 f460; KW 105 f450; KW 46 f520; KW 52 f420; KW 114 f 540; KW 59 f440; KW 78 f 12-90; KW 155 f 550; KW 24 f 560; KW 60 f440; KW 166 f540; KW 169 f580; KW 75 f 590; KW 162 f440; IJM 204 f 800. De besomming van de Maria R. Omme- ring IJM 7 was niet f 2310 doch f 2850. UITBREIDING PLANTSOEN-COMMISSIE. De leden van den gemeenteraad de heeren P. F. C. Roelse, J. v. d. Kerkhoff, E. Luikman en P. H. van Rummelen hebben den raad voorge steld, art. 7 der verordening, regelende de sa menstelling en den werkkring' der Commissie van Bijstand voor de parken en de plantsoe nen als volgt te lezen: „Behalve voorzitter bestaat de commissie uit vier leden". B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen den raad voor, dienovereenkomstig te besluiten en tot benoeming van een vierde lid over te gaan. KWIJTSCHELDING VAN HUURPENNINGEN. Krachtens raadsbesluiten van 27 Januai'i 1925 en 10 Februari 1931 werden in huur uit gegeven ten geforuike als speelterrein a. aan de Speeltuinvereeniging „Kinder vreugd" te Velsen een terrein nabij den Dood weg aldaar voor f 100 per jaar; b. aan de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" te IJmuiden een terrein nabij de Ahornstraat aldaar tegen een huurprijs van f 100 per jaar. Door verschillende omstandigheden o.a. het niet meer ontvangen van gemeente-subsidie zijn deze vereenigingen niet in staat, de voor het loopende huurjaar verschuldigde huursom- men te voldoen, waarom zij hebben verzocht, haar van de betaling daaawan kwijtschelding te verleenen. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij den Raad voorstellen, daartoe te besluiten. Dit is de tijd der paddenstoelen, Verscholen in het bruin en groen, Je kunt er veel of niets voor voelen, October is het zwamseizoen. Je vindt ze nu in alle hoeken, Van het helaas al dunnend bosch, Als fijne zwamneuzen ze zoeken, Dan komen er wat zwammen los. Je kunt er sommige van eten, En andere zijn weer vergift, Je hoort daar wel iets van te weten, Want het staat er niet ingegrift. Je kunt ze heel eenvoudig plukken, Een paddenstoelgang van wat duur, Is door het onverdroten bukken Een prachtige vermaagringskuur. Je kunt vandaag er een noteeren, Waar gisteren er nog geen stond, Zij rijzen, durf ik wel beweren, Als paddenstoelen uit den grond. Het zwamseizoen duurt enkle weken, October is de maand ervoor, Slechts overdrachtelijk bekeken, Gaat het gezwam het heel jaar door. P. GASUS. VERLAGING HUURPRIJS VAN EEN GEMEENTEWONING. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, den huurprijs van de woning Ste- phensonstraat no. 6 te IJmuiden met f0 ,50 te verlagen en te brengen op f 5 per week. AFWIJZEND BESCHIKT. Bij raadsbesluit van 6 September 1936 werd in handen van B. en W. om advies gesteld een verzoek van Th. W. de Vries te Overveen om hem vergunning te verleenen tot het aanleg gen van een weg te Velsen. In overeenstemming met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. den raad thans voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken op grond, dat niet wordt voldaan aan het bepaalde bij art. 3 sub a der Verordening, houdende algemeene regelen voor het in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein door particulieren. HUUR VAN AMBTSWONINGEN. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, de huur van ambtswoningen te be palen op 12 ten honderd van de bezoldiging, met inbegrip van de toelagen, echter met uit zondering van de kindertoelage, tenzij de huur waarde van het perceel lager is dan dit percen tage, in welk geval hieromtrent door den raad een afzonderlijke beslissing wordt genomen. IN HET DOK. De Holland II IJM 79 en de Walrus IJM 28 zijn in het dok geplaatst om ,te worden klaar gemaakt voor de visseherij. De heer Uitzinger uitgetreden. Bij beschikking van den Minister van Land bouw en Visseherij d.d. 9 October 1936 nr.. 26275 is aan den heer J. L. Uitzinger, IJmui den, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie voor Algemeene Za ken, Commissie voor de zeevisscherij (Contact commissie), commissie voor den groothandel in zeevisch en als lid van het bestuur der Ne- derlandsche Visseherij Centrale, met dank voor de diensten in voormelde functies be wezen. Wij hebben den heer Uitzinger gevraagd naar de reden van zijn uittreding, die wel een bijzondere moet zijn geweest, aangezien hij van de oprichting af deel uitmaakte van tal van commissies in de Visseherij Centrale. De heer Uitzinger zeide ons, dat hij hierop voorloopig het antwoord schuldig moest blij ven. Binnenkort hoopte hij ons echter iets meer te kunnen vertellen. R. C. BREDERODE. De uitslagen van de Zaterdag en Zondag gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Stormvogels adsp.Brederode adsp. 81 V. S. V. 4Brederode 22 Brederode 2Damiate 82 Brederode 3Schoten 6 112 R. C. H. hBrederode jun. 210 TOONEELVEREENIGING „JAN VAN DOMMELEN". Voor het eerste optreden in het nieuwe sei zoen van de tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" bestond flinke belangstelling, zoodat de zaal van „De Weyman" goed bezet was, toen de voorzitter van „Jan van Dom melen" met een pittig speechje dit nieuwe seizoen inluidde. Voor deze seizoen-opening had men het oog laten vallen op „Dolle Lola" blijspel in 3 bedrijven van Gustav Radelberg, bewerkt door Jaap v. d. Poll. Dit blijspel is gemaakt volgens een veel gebruikt recept: schoonpapa en schoonzoon voelen zich beiden aangetrokken tot een dame, die niet hun vrouw is. Ze komen daar door met schoonmama vooral in allerlei ver wikkelingen, die deels doen denken aan „De Spaansche Vlieg," waarvan wij hier het vo rige seizoenen van Jan van Dommelen" een opvoering zagen, deels ook aan een klucht, die het nu ter ziele zijnde „Ons Genoegen" indertijd opvoerden en waarvan de hotel brand te Juteborg bijna als twee druppels water geleek op den brand in hotel „De Zon" uit „Dolle Lola". Om de dolle verwikkelingen, waarin schoon vader en schoonzoon geraakten, is danig ge lachen, wat voor een deel natuurlijk op re kening van de schrijvers geschreven moet worden, maar voor een ander voornaam deel toch op die van de dames en heeren van „Jan van Dommelen" En dan denken wij in de allereerste plaats aan den heer Broekhof, die de rol van den schoonvader prachtig heeft vertolkt. De regie had uiterlijk van hem een schoonvader gemaakt, die voor de uitbeel ding van deze rol geknipt was en voor de rest zorgde de heer Broekhof zelf. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats. Ook de heer A de Vries, als Hugo Bendler, de schoonzoon, had zijn aandeel in het lach succes, zonder het er toch in zijn spel al te dik op te leggen. De beste dames-rol, en mogelijk met die van den heer Broekhof de beste van den ge- heelen avond, was die van mevr. J. Broek hof als Lola Carnero, de danseres. Haar ge broken Hollandsch, haar verdriet om den geliefde, haar pogingen om hem weer voor zich te winnen, haar uitbarstingen, als dit niet gelukte, 't was alles zooals men dat van een schoone Spaansche kan verwachten. De „vinnige" schoonmama was mevr. Holt- mans. Ook al weer een rol, welke voldoening schonk, al liet ze door te krachtige stemuit zetting haar „bazigheid" hier en daar wel wat al te veel blijken. Mevr. Tabernal speelde de niet al te groote rol van Tilly fijntjes. De bijrollen waren over 't geheel in goede handen. De tooneelaankleeding was heel goed. Voor al van de salon van Lola Carnero had men iets artistieks weten te maken De pauze tus- schen het eerste, en tweede bedrijf duurde wel wat lang. Ein tenslotte zorge men voor een goede uitspraak. Nu hoorden we nog al- eens „heb" voor heeft" gebruiken en „legt" voor „ligt". En ook tellegram voor „tele gram" is niet juist. Over 't geheel genomen echter kan onze plaatselijke tooneelvereeniging met genoegen op dezen avond terugzien. Uitvoer van 380.000 K.G. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollen cultuur: „Wij vernemen, dat de onderhandelingen met Denemarken voor eenige dagen tot een resultaat hebben geleid. Een hoeveelheid van 380.000 K.G. zal naar Denemarken kunnen worden uitgevoerd, volgens de bekende ruil- transactie met de vleeschimporteurs. De Staatscourant van Woensdag bevatte de officieele instelling van de contingenteering door de Nederlandsche commissie, waarover haar voorzitter, Mr. M. van Toulon van der Koog, in ons vorig nummer reeds berichtte. Het doel dezer contingenteering is de recht vaardige verdeeling van het zeer kleine contin gent over de exporteurs naar Denemarken, ten einde te verzekeren, dat elk hunner daarvan zijn rechtmatig aandeel kan krijgen. Hoewel het quantum gering is en er finan- cieele offers voor moeten worden gebracht, en het van handelsstandpunt absoluut geen voor- deelige transactie is, moet het gelukkig worden genoemd, dat de onderhandelingen tot eenig resultaat hebben geleid en dat de contigentee- ringsregeling verhindert, dat daarvan slechts een enkeling zou kunnen profiteeren. Denemarken zal dit jaar „wat" bloembollen hebben en het surplus zal met die hoeveelheid worden ontlast, dit is- de directe en indirecte be looning voor hen die namens het vak deze moeilijke onderhandelingen hebben gevoerd De „Marnix van St.-Aldegonde", welke Maandagmiddag van Genua zou vertrekken, zou in verband met het oponthoud bij de lossing van de door den brand beschadigde lading, eerst hedenmiddag om vijf uur de reis voortzetten. Circulaire van Minister Slingenberg aan de gemeentebesturen. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen de navolgende circu laire gezonden: Zooals reeds bij een tweetal persberichten is medegedeeld heb ik, in ver-band met de wijziging der monetaire positie van ons land besloten, de bepaling sub. a van mijn circu laire van 31 Juli j.l. in te trekken en het voorschrift sub d. van dat rondschrijven voorloopig op te schorten. Ter bevestiging van bedoelde persberichten heb ik de eer uw College het volgende mede te deelen. De huurbijslag is te rekenen van 4 Octo ber af geheel afgeschaft. De ondersteunden zullen van dien datum af een overgangstoelage op de steun ontvan gen, welke zal worden berekend volgens de regeling van den huurbijslag, welke vóór 13 September 1936 bestond met dien verstande, dat als huurbijslag zal worden aangenomen de huur die de betrokkenen moest betalen, cdus de huur die tusschen verhuurder en huurder was overeengekomen) op 30 Septem ber 1936. Wijziging van den huurprijs zal geen wijziging tengevolge hebben van de toelage. Bij verlaging van de huur, dan wel ver huizing naar een goedkoopere of duurdere woning, zal de toelage derhalve berekend blijven naar den huurprijs op 30 September. Voor de overgangstoelage komen in aan merking: a. diegenen die op 1 October in ondersteu ning waren; b. diegenen die na 1 October in ondersteu ning komen, uitsluitend indien zij ook reeds korteren of langeren tijd steun genoten heb ben in het tijdvak 1 Maart tot en met 30 September 1936. De aandacht wordt erop gevestigd dat, evenals zulks met de huurbijslag het geval was, de maximum-steunuitkeering volgens de bekende schalen, door de overgangstoelage niet mag worden overschreden De toelage is dus in de maximum-uitkeering begrepen. In verband met vorenstaande wijzigingen zullen u nieuwe schalen van maximum-uit- keeringen worden toegezonden. Tot zoovel' deze circulaire. Wij kunnen voorts mededeelen dat Zater dag j.l. aan alle werkloozen bij de uitkeerings bedragen ook de overgangstoelage was ge voegd. zoodat de uitkeeringsbedragen reeds waren berekend volgens bovenstaande rege ling. De conferentie welke de wethouders uit de groote gemeenten op het departement van Sociale Zaken hebben gehad, liep in hoofd zaak over de bepaling dat de na 1 October z.g. nieuwe werkloozen niet voor de overgangs toelage in aanmerking komen van welke be paling men bij de gemeentebesturen groote moeilijkheden verwacht. Vanwege het Depar tement van Sociale Zaken wordt thans ge poogd voor elke gemeente afzonderlijk voor de nieuwe werkloozen een bepaald bedrag als z.g. overgangstoelage te doen vaststellen, overeenkomstig de plaatselijke omstandig heden. Naar aanleiding van deze wijziging in de steunregeling is door het N.V.V. aan den Minister van Sociale Zaken een telegram ge zonden om den huurbijslag te herstellen in de steunregeling, zoolang de huren der arbei derwoningen boven de basishuren liggen, tenzij er een geheele herziening van de steunregeling plaats vindt en de uitkeerin gen dienovereenkomstig worden verhoogd. Verder acht het bestuur van het N.V.V. het standpunt inzake de nieuwe werkloozen hoogst onrechtvaardig en strijdig met de motiveering van het besluit inzake het herstel van de huurbijslagsregeling voor de reeds gesteunde werkloozen (aangezien de gevolgen van de gewijzigde monetaire politiek even zeer gelden voor de nieuwe werkloozen) en in strijd met de toezeggingen, gedaan in de Eerste Kamer dat de koopkracht van de werk loozen in geen enkel opzicht ïial worden ver minderd. Jongen klaagde over koude voeten KOPENHAGEN, 12 Oct. (A.N.P.) Zonder dat iemand er iets van merkte, hebben niet minder dan dertien slangen verscheidene nachten lang doorgebracht in het bed van een tienjarigen jongen Wel klaagde de knaap er over, dat hij den laatsten tijd des nachts zulke koude voeten kreeg, maar zijn moeder gaf hem een paar dekens meer en meende de moeilijkheid daarmede te hebben opgelost. Dit bleek echter niet het geval en de werke lijke oorzaak kwam eerst aan het licht toen de jongen op een gegeven avond al het bed- degoed lostrok en luid gillende tot de ontdek king kwam, dat er een paar slangen in ver borgen lagen. Zijn moeder snelde toe en stel de een nader onderzoek in. Er kwamen der tien slangen te voorschijn. Men veronderstelt, dat de reptielen het huis binnengedrongen zijn om beschutting te zoe ken tegen de herfstkoude en dat zij een on derkomen hebben gevonden in het bed van den knaap. Des nachts kropen zij dan waar schijnlijk onder de matrassen vandaan en nestelden zich aangenaam in de nabijheid van de voeten van den jongen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1