Haarlem's Kunstbezit. HAACSCH ALLERLEI. Economisch overleg met Frankrijk. Komt er toch een R. A. I.-1937? De diefstallen bij de firma Stokvis. Eerste groep verdachten staat terecht Sportvliegtuig neergestort. Loopknecht neergeslagen. Brutale roofoverval te Rotterdam. f 300.buit gemaakt. Oceaanvlieger Bjorkvall op Schiphol. De regeling van goudafgifte. De diefstal van de geldkist te UIT DE STAATSCOURANT Rotterdam. Werkloosheid terugloopend. Percentage over de week van 2126 Sept. gunstiger. W,UE«5UAÜ 14 OC i OBER 1936 Inleidende besprekingen. Besprekingen van algemeemen aard, die ge motiveerd worden met de recente in Frankrijk getroffen monetaire en economische maatre gelen, worden op het oogentolik op het ministe rie van Handel te Parijs met vertegenwoordi gers van verschillende landen gevoerd. Zoo hebben, naar Reuter ons meldt, de heer Suetens, de Belgische directeur van de han- delsaccoorden, en de heer Lamping, de direc teur van de handelsaccoorden van Nederland, inleidende besprekingen gevoerd met de Fran- sohe experts. Het I. C. A. gaat actie voeren. In verband met het besluit van het bestuur van de vereeniging Rijwiel- en Automobiel Industrie (R. A. I.) om geen tentoonstelling- in 1937 te houden en mede naar aanleiding van tallooze ingekomen verzoeken, heeft het Initiatief Comité Amsterdam (I.C.A.) het be sluit genomen, een actie op touw te zetten, teneinde alsnog gedaan te krijgen, dat de R. A. I. op haar besluit in deze terug komt. Het I. C. A. meent met recht het initiatief tot deze actie te kunnen nemen, gezien het feit, dat deze tentoonstelling voor de stad Am sterdam in het algemeen van groot belang is en het niet doorgaan zoowel voor vele perso nen bij den autohandel betrokken, als voor groote kringen van buiten den autohandel staande zaken en personen, een groote te leurstelling zou beteekenen. Immers, zooals bekend, wordt de R.A.I.-ten toonstelling gewoonlijk door bijna 100.000 personen bezocht, waarvan velen van buiten komen. Wat dit voor Amsterdam, voor ontel bare ondernemers van winkels, hotels, café'.s, transportondernemingen, theaters en biosco pen, werknemers enz. beteekent, ligt voor de hand. Het is dan ook de bedoeling van het I.C.A. tot een groot aantal daarvoor in aanmerking- komende corporaties, vereenigingen enz.. het verzoek te richten, om mede een schrijven aan het bestuur van de R. A. I., waarin met redenen omkleed, wordt aangedrongen op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen, te onderteekenen. De leden van de R. A I. zullen op 26 October bij stemming uitmaken of een een meerderheid TOor het houden van een tentoonstelling is. IN EEN HOOIVORK GEVALLEN EN OVERLEDEN. Op het erf van de boerderij van de weduwe Kwakernaat in den Gnephoek te Alphen aan den Rijn, is Dinsdagmiddag een droevig on geluk gebeurd. De ongeveer 26-jarige landarbeider W. Evers, die in een hooiberg werk verrichtte, viel, na beëindiging van zijn werkzaamheden in een z.g. voergat van een hoogte van 4 meter. De man kwam op een hooivork terecht, met het noodlottig gevolg, dat de steel hem 40 c.M. in het achterlijf drong. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend, is E., die ondraag lijke pijnen leed, naar het academisch zieken huis te Leiden overgebracht, waar hij 's avonds aan de gevolgen is overleden. Overgroote publieke belangstelling. In de afgeloopen weken is zooals bekend, een serie verduisteringen ontdekt bij de N.V. W. J. Stokvis, Kon. Fabriek van Metaalwer ken te Arnhem. Er kwam aan het licht, dat er in den loop van de laatste jaren door le den van het magazijnpersoneel een groot aantal waschtafel-combinaties, closets, kra nen, fittingen en lampen ten eigen bate was verkocht aan installateurs en anderen. Door de politie werden in verband met deze ver duisteringen niet minder dan twaalf leden van het magazijn-personeel in arrest gesteld, benevens tien personen, onder wie verschil lende Arnhemsche installateurs, die gestolen goederen geheeld hadden. Dinsdagmiddag heeft de Arnhemsche rechtbank een begin gemaakt met de be handeling van de strafzaken tegen een deel der verdachten. De belangstelling was van de zijde der Arnhemmers buitengewoon groot. Honderden verdrongen zich voor het aanvangsuur der zitting voor het Paleis van Justitie en toen de rijksveldwachters een klein gedeelte van de nieuwsgierigen tot de publieke tribune wilden toelaten, was de aan drang zoo groot dat men den stroom niet meer kon tegenhouden. Eerst nadat met den gummistok eenige charges waren uitgevoerd, waarbij rake klap pen werden uitgedeeld, kon men de situatie weer meester worden. Slechts een beperkt aantal personen werd tot de rechtszaal toe gelaten. De eerste zaak. Allereerst stond terecht de 31-jarige ma gazijnbediende Th. P. M. L. uit Arnhem, die ongeveer 15 waschtafel-combinaties had ge stolen en verkocht aan loodgieters te Arn hem. De diefstallen geschiedden in samen werking met den magazijnmeester G. J. N. en den magazijnbediende W. J. L. De subst.-officier van justitie noemde het optreden van de verdachten schandelijk. Al len hebben 10 tot 30 dienstjaren en hun loonen waren behoorlijk. Spr. eischte tegen dezen eersten verdachte tien maanden ge vangenisstraf. Achtereenvolgens stonden daarna terecht de magazijnmeester G. J N. die 18 jaar bij de firma in dienst was en tegen wien een jaar gevangenisstraf werd geëischt, de 33- jarige magazijnbediende W. J. L. eisch: tien maanden. De 35-jarige chauffeur-verwarmer M. W. C. (eisch 10 maanden), de 46-jarige metaalbewerker W. B. (eisch 10 maanden), de 40-jarige magazijnbediende P. J. v. d. B. (eisch 6 maanden), de 41-jarige zinkwerker L H. M. (eisch 6 maanden), de 57-jarige loodgieter P. J. V (eisch 4 maanden), de 54-jarige magazijnbediende A. J. (eisch 4 maanden) en de 58-jarige T. H. tegen wien tot vrijspraak werd geconcludeerd. De uitspraken in al deze zaken volgen op Dinsdag 27 October a.s. op dien dag zullen de overige verdachten terecht staan, De twee inzittenden gewond. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur geraakte een sportvliegtuig, bemand met de heeren Korpershoek en L. Heemskerk beiden uit Amsterdam onder de gemeente Steenbergen in moeilijkheden door het onklaar raken van den motor. De bestuurder wilde een noodlanding maken, doch in de laatste bocht gleed het toestel door te geringe vaart af en stortte omlaag. Het kwam terecht op een land onder de gemeente Dinteloord, waarbij het geheel werd vernield. Arbeiders, die in den omtrek werk ten. spoedden zich naar de plaats van het ongeluk en haalden beide inzittenden uit de resten van het vliegtuig. Men waarschuwde den burgemeester, de politie en de marechaus see van Steenbergen, die terstond maatregelen namen om de beide personen, van wie een een enkel had gebroken en de ander een lichte hersenschudding had opgeloopen, naar het gasthuis te Steenbergen over te brengen. Hun toestand was gisteravond gunstig. Maandagavond tegen half zes, even voor sluitingstijd, stapte een man den wijnhandel van de firma R. aan de Wijnhaven te Rotter dam binnen en vroeg den loopknecht, den 24-jarigen J. T. K., een prijscourant. De knecht bevond zich alleen in den winkel, daar de kantoorbediende juist even weg was gegaan om zijn handen te wasschen. Toen K. zich omdraaide om de prijscourant te verstrekken, kreeg hij met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd, zoodat hij bewusteloos ineen zakte. In dien toestand vond de kantoorbe diende hem bij zijn terugkeer. De jongen kwam spoedig tot bewustzijn. Bij nader on derzoek bleek, dat uit een lessenaar een blik ken sigarendoosje, inhoudende een biljet van 100 gulden, eenige biljetten van 25 en 10 gulden, alsmede eenig klein geld, tot een ge zamenlijke waarde van 300 gulden, verdwe nen was. MEVROUW SPEENHDFF MOET EEN OOGOPERATIE ONDERGAAN. Mevrouw C. J. A. SpeenhoffPrinz, de echt- genoote van den bekenden bard, is Dinsdag in het academisch ziekenhuis te Leiden op genomen voor het ondergaan van een vrij ernstige oog-operatie. GENERAAL-MAJOOR A. M. VAN WIJK OVERLEDEN. Op 76-jarigen, leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gepensionneerde generaal-majoor der huzaren A. M. van Wijk. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een dennenbosch, door M. W. van der Valk (Teyler's verzameling). Toen, in den vorigen zomer, Van der Valk op 77-jarigen leeftijd was overleden, hebben wij in ons blad getracht zijn beteekenis in het licht te stellen. Uit Teyler's portefeuilles re- produceeren wij thans een dier karakteristie ke teekeningen in zwart en gekleurd krijt van zijn hand, die van zijn wezensaard en werk wijze een zoo duidelijk beeld geven. Wanneer wij al bij een teektening van „schriftuur" soms spreken, dan zal dat zeker begrijpelijk en verstaanbaar zijn bij Van der Valk's werken, die juist door die sterk per soonlijke schriftuur aantrekkelijk en belang rijk zijn. Men behoeft er ons plaatje slechts even op aan te zien om te bemerken hoe hij al schrijvend teekende, en welk een natuurlijk verloop dat schrijvend-teekenen bij hem nam Zóó de paadjes en den met mos bedekten grond van een dennenboschje zuiver te om schrijven, zoo de glooiing en de naaldenglad heid er van te doen gevoelen en het spelend licht er over alleen met wat schijnbaar wil lekeurig gekrabbel te kunnen suggereeren uit dat alles spreekt een tot natuurlijk ma nuaal geworden bezigheid die bewondering verdient, ook al omdat het schrift zoo geheel apart, zoo geheel van hem is. Reeds in keuze en behandeling van ook dit onderwerp vindt men den ganschen Van der Valk terug. Een geheel willekeurig punt er gens onder de dennen, van waaruit men te gen den lichten horizon het liggen eener bree- de vlakte vermoeden kan, trok hem aan om de teekenachtigheid der stammen, om de doorschijnendheid van het bladerendak, waardoor het oneffen terrein zoo speelsch verlicht wordt en hij accepteert dat gegeven zóó als het daar voor hem ligt, in al zijn rustigen eenvoud zonder te vragen of daar als compositie wel een schilderij in zit. Al leen om het plezier die stammetjes te teeke nen, die, als slangenhuiden zoo verschillend van bewegelijkheid in hun schors zijn, zet hij zich tot dit werk neer en geeft zich zonder verdere bijgedachte er aan over. Hoe verlei delijk zou het voor menigen schilder geweest zijn zulk een voorstelling door een figuurtje te verlevendigen en het, zeker voor den leek, aantrekkeliiker te maken! Men kan zich dat zoo gemakkelijk voorstellen: een sprokkelend vrouwtje met een kruiwagen of iets dergelijks illustratiefs en tot den oppervlakkigen kijker spreekt zulk een boschinterieur dadelijk veel aantrekkelijker taal. Maar dat is Valk's be doeling niet: hem is ieder hoekje van de na tuur, ook zonder illustratie, interessant ge noeg om er zich geheel aan over te geven en het in krijft of verf met groote liefde te be schrijven. Zoo kon hij groote teekeningen al leen van wolkenluchten maken en in enkele getrokken lijnen de uitgestrektheid van ons zeestrand met den bewegelijken duinzoom vastleggen. Zoo bij iemand, dan kan men bij Van der Valk zeggen dat zij de poëzie distel- leerde uit wat den meesten menschen nuchter schijnt. Een hooge lucht boven een vlakken polder, een schijnbaar eenvormige boomenrij op den dijk, die den polder omzoomt.men moet intens veel van de natuur houden om de pracht, die zulk een nuchter geval bevat, te zien en te bewonderen en voor de meesten zit daar geen plaizant schilderij in. Van der Valk zocht die dingen bij voorkeur te realiseeren en toen wij dezen prachtigen herfstmorgen tusschen Groenendaal en Bennebroek aan Hij acht thans een Oceaanvlucht „volmaakt veilig". Dinsdagmiddag te ongeveer half vijf landde op Schiphol het uit Londen komende Zweed- sche Viking-vliegtuig S.-F. Y. R., eigendom van het Stockholmsche dagblad „Stockholm Tidningen" en plaats biedend aan drie per sonen, aan boord waarvan zich de Zweedsche oceaanvlieger Kurt Bjorkvall bevond. Zooals men weet vertrok Bjorkvall verleden week met een vliegtuig uit New York met de be doeling een non-stopvlucht naar Stockholm te maken. Op korten afstand van de Iersche kust zag hij zich echter gedwongen, boven zee te dalen en hij dankt zijn leven slechts aan een Franschen trawler, die zich in de buurt bevond en die den vlieger kon oppik ken, waarbij het toestel echter verloren ging. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam (vacature C. Gipon) A. A. Rambonnet, candidaat-notaris, aldaar. den wandel waren en daar links van den straatweg dat prachtige uitzicht naar de Meer genoten, waren het niets dan Van der Valk'en, die ons voorgetooverd waren. Of beter: door Valk's oogen hadden wij die schoone nuchter heid eerst recht leeren begrijpen. Van der Valk's kunstenaarsleven is buiten gewoon zuiver en uitzonderlijk geweest. Hij heeft zich al teekenend uitgeleefd zonder eenige mercantiele bijgedachte of neiging- zelfs tot concessies. Hij werkelijk had een hooge, een wijsgeerige opvatting van wat het werk van een artist zijn moet. Liever ver diende hij den boterham door het geven van lessen en zijn leerlingen kregen veel meer van hem mee dan kennis van teekenen en schilderen alléén dan dat hij zou trachten dingen te produceeren, die niet met zijn wa ren aard strookten. Zijn vrienden ter Akade- mie, in Allebé's klas, hebben allen een korter of langer periode van maatschappelijken wel stand gekend; Van der Valk's werken brach ten zóó ze verkocht werden niet veel meer in, dan een werkman, die per uur be taald wordt, aan weekloon beurt. Wij herin neren ons van een jaar of vijftien geleden, dat hij in Arti een kunstbeschouwing zijner teekeningen hield en daar heel naievelijk voor prachtige groote bladen zes, acht rijks- Nog niets bekend over aansluiting bij de tusschen Frankrijk, Amerika en Engeland gesloten overeenkomst. Bij navraag ter bevoegder plaatse is het A. N. P. gebleken, dat de Neder- landsche regeering nog geen mede- deeling van de tusschen Amerika, Frankrijk en Groot Britannië getrof fen overeenkomst, waarbij de goud afgifte tusschen de wisselkoersfondsen dezer drie landen geregeld wordt, ont vangen heeft, en dus op het oogenblik zelfs geen gelegenheid voor haar aan wezig is, om te overwegen, of er aan leiding zou bestaan om zich bij een dergelijke regeling aan te sluiten. Juli het werkloosheidspercentage af nam met 0.7 pet., terwijl er in de over- eenkomtsige periode van 1935 een toe neming was van 0.7 pet. daalders in den catalogus vroeg. En nog een vrij droef resultaat boekte. Het is jammer dat menschen, die nog wel eens iets voor kunst kunnen uitgeven, vaak zoo slecht zien. Er gaat hun veel voorbij. Maar misschien is dat een troost voor hen, die wel graag wat zouden willen uitgeven, maar het niet kun nen. Al is dat een soort Schadenfreude. Tot aan zijn dood is Van der Valk blijven teekenen. Het ligt voor de hand, dat een zoo danig aangelegd artist een prachtig graphie- ker moest zijn. Het schrijvend-teekenen toch is wel het kenmerk van wie dat vak (graphein schrijven) beoefent. En vooral uit vroegere jaren bestaan er overtalrijke et sen en etsjes van zijn hand, die, in een luch tig schrift vastlegden wat zijn geest bewogen had. Hij.was te Amsterdam geboren en maak te prachtige blaadjes langs den ouden Schin kel, in de buurt van Amstelveen, in de oude stad ook. Later toefde hij eenigen tijd in Auvers bij Parijs, woonde in Scherpenzeel en in Leiden, daarna weer in Amsterdam en stierf ten slotte in het Gooi. Een dier fijne artistennaturen die met een glimlach aan den kant van den weg blijven staan als de autobus der beroemdheid voorbij rolt. J. H. DE BOIS Hoe heerlijk deze herfst was. Hoe mooi het strand en de zee. En hoe wij ons voorbereiden op de groote dagen, die komen zullen. Wie niet van de badplaats Scheveningen houden zoo zijn er maar wél van de zee, hebben m dezen heerlijken herfst hun hart en hun longen kunnen ophalen! Het klinkt u misschien dwaas in de ooren, maar er zijn werkelijk duizenden en duizen den heel goede Hagenaars, die 's zomers nooit op Scheveningen komen. Nu bedoel ik niet die bevoorrechte wezens, dat uitster vende ras van menschen, die den eersten Juni de gordijnen laten zaken, de voordeur op slot doen en den nachtveiligheidsdienst een waarschuwing geven dat er extra-goed opgelet moet worden, omdat de familie uit- stedig zal zijn en die den lsten September weer terugkeeren op het nestzulke men schen zijn er hier nog wel, want ondanks al ons (en hun) gesteun en gezucht wonen er nog héél wat rijkaards in en rond Den Haag. In het landelijke Wassenaar bedraagt het gemiddelde inkomen der in de inkomstenbe lasting aangeslagenen van f 4000 tot f 5000! ('bij u in Bloemendaal van f 5000 tot f 6000!). Maar toch vormt die categorie van lieden die Den Haag alléén maar als hun winterresi- dentie beschouwen een te verwaarloozen factor van de geheele bevolking. Doch er zijn wél heel wat Hagenaars, die bepaald het land hebben aan de mondaniteit of de kwasi- mondaniteit van Scheveningen. Die er niet van houden op een vol strand, een volle pier, een vol café-terras aan een vollen boule vard te zitten. Die het land hebben aan wat men gemeenlijk noemt „het rythme van de zen tijd" en die het thuis in hun tuin rustiger en pleizieriger vinden dan in het gewoel van de badplaats gedurende het „hochsaison". Er zijn tienduizenden hier, en ik bedoel nu: menschen die het om het geld waarlijk niet behoeven te laten, die liever ergens op 'n stil plekje tusschen Wassenaar en Katwijk gaan zwemmen dan in het gemengde bad, die lie ver na een lekkere wandeling hun kopje kof fie gaan drinken in een primitief buiten- café'tje ergens op een stille plek, dan daar waar ge over de hoofden loopen kunt. Even goed als er tienduizenden zijn, die nooit of te nimmer een bioscoop bezoeken, of naar den schouwburg gaan. Menschen, die ge nooit ergens ontmoet. Die altijd thuis te vin den zijn, wanneer ze niet een wandeling ma ken langs de weinige wegen die nog niet door de massa ontdekt zijn. En die hebben genoten, nu het zoo'n heer lijke herfst is, dat ge voortstappend langs de lichte zee in het tintelende hefstzonne- tje het zoo warm krijgt of het nog volop zomer is. Het strand is nu alleen voor de wan delaar-s. Want het Lunapark is verdwenen (zou 't het volgend jaar terugkomen na de wel wat pijnlijke ervaringen van dezen „zomer"?); het plankier met de winkeltjes, de eetgelegenhe- den, de chocolade-, ijs- en poffertjestenten, heeft het zand weer eenzaam gelaten; bad stoelen of -keetjes zijn in velden noch wegen te bekennen. Er is alleen een heerlijk breed strand, de zon, de lichte herfst, die irriseerend straalt op de kruivende, schuimige golven aan de branding en een horizont zóó diep-glan- zend van allemaal parelmoeren tinten, dat alle gelukkige honden van den Haag, die met den baas en het vrouwtje méé mogen, er dol van plezier van worden, elkaar in groote, snelle bogen achterna rennen om die zalige zandvlakte zonder gevaarlijke auto's en dan, met vier pooten kletsend en klotsend langs de zoom van de zee, zich zelf en hun speel kameraden een heerlijke douche geven, dat de druppels hen glinsterend om de ooren en het vroolijke staartje spatten. Zondag, een herfstdag uit duizenden, leek het wel of alle Haagsche honden-van-goeden- huize met hun bazen en vrouwtjes op het strand waren. Het was een geren en een ge draaf, een gesjouw met stokken en planken, een geblaf en gespat van belang. En de men schen haalden hun hart op aan de vroolijk- heid van hun ruig- en gladharige kameraden; voelden zelf óók de jolijt in hun harten en beenen. Menige lange wandeling is er ge maakt. De energieksten loopen dan heelemaal naar Katwijk, in een stevig drie-uur volge houden tempo; de minder sportieven bren gen het tot 't Wassenaarsche Slag, of loopen dwars door de duinen over Meijendel naar Wassenaar, of gaan maar zoo een uurtje heen of terug. Ge ziet er, op 't strand en in de duinen, ruiters en kwieke amazones op hun glanzende paarden. Overal is er vroolijkheid en frischheid en verademing in den herfst. En zelfs zijn de terrassen van de boulevard- café's die nog open gebleven zijn, goed bezet met menschen, die verzaligd tegen het zonlicht zitten te knipoogen. wat dan wel eens pleegt over te gaan in een dutje óók. Waaruit i het ontwaken een beetje kil is. Want om half i zes is de zon weg en het kopje koffie steen koud geworden. Maar 'n heerlijke dag was het. Eén uit vele in dezen goeden herfst. Dat is een meevaller. Voor de natuurliefheb bers en voor de café-houders, al is er vanzelf geen sprake van dat de schade van den zomer ook maar eenigszins goed gemaakt zou zijn. En van de drukke dagen, waarop de verloving van de Prinses gevierd is, dagen toen het wel leek of die heele malaise maar een sprookje was, een onwaar verhaaltje dat we elkaar op den mouw gespeld hadden, toen er stoelen en tafels te kort kwamen en het overal gezellig en vroolijk en tierig was, van die dagen waarop de koffie huizen en restaurants in sferen-van-weleer oefden, daar is nü niets meer van over. Er zijn oenschen geweest, die heusch begonnen te lenken dat de slechte tijd maar een suggestie was, die één tooverwoord noodig had, om ver broken te worden. Dat tooverwoord zou dan „Oranje" zijnMaar die hebben mis ge rekend. De slechte tijd is er, tastbaar en wer kelijk. Het tooverwoord heeift de menschen de werkelijkheid even doen vergeten. Dat was héél nuttig en pleizierig. Maar nu is de rust er weer. Nu staan we weer voor de werkelijkheid. En het aangezicht van den Haag is weer even strak en zakelijk als te voren. Met Januari zal dit weer een week anders worden. Dan gaan we het huwelijk van Juliana en Bernhard vieren. In het paleis van wijlen de Koningin-Moeder wordt al druk gewerkt om het gereed te maken tot woning van het jonge paar. Er zijn al vergaderingen gehouden voor de komende feestviering. Den Haag zal dan groote dagen beleven en gastvrijheid moe ten verleenen aan tienduizenden vreemdelin gen. Ik verzeker u, dat wij ons nü reeds voor bereiden op die taak. In onze couranten wordt al gevraagd om een langeren weg voor den bruidsstoet, dan aanvankelijk het plan was, opdat zooveel mogelijk menschen hem zullen kunnen zien. En terecht wordt er op aan gedrongen, dat er van overheidswege tribu nes langs den weg opgesteld zullen worden. Eensdeels ten gerieve van de kijkers, doch óók om „prijsregelend" te werk te gaan en om te voorkomen, dat de venster verhuurders al te omvangrijke slaatjes zullen slaan uit hun pri vilege, dat de stoet langs hun huis trekt. Maar dit alles is nog bij lange na niet in kan nen en kruiken. Zoodra dit het geval is, hoop ik u er méér van te vertellen. Mr. E. ELIAS, In het restaurant van Schiphol zit Bjork vall tegenover ons, een forsche jonge kerel, blond en met een prettig open gezicht, ge kleed in een sportief grijs colbertcostuum, dat hij blijkbaar in Londen heeft aangeschaft. Aanvankelijk zou hij reeds vanmorgen per K.L.M. uit Londen zijn gekomen om dan met de lijn-machine verder te vliegen naar Stock holm. doch hij heeft er den voorkeur aan gegeven, mee te reizen met het sportvlieg tuig, waarmede zijn vrienden hem naar Enge land tegemoet waren gereisd en dat hem morgen naar het Stockholmsche vliegveld zal brengen. Indien men hem hiertoe in de gelegenheid stelt, wil hij naar hij ons verzekerde, nog maals een poging wagen om den Oceaan over te steken. Naar aanleiding van deze opmerking vroe gen wij hem, of hij na de opgedane ervaring van meening was, dat een oceaanvlucht heden ten dage nog moet worden beschouwd als een riskant avontuur of als een onder neming, die tot de normale mogelijkheden van de moderne luchtvaart behoort. „Kijk eens", was zijn antwoord, „pech kan men natuurlijk altijd en overal krij gen, maar wanneer men als bekwaam vlieger de beschik kir g heeft over een goed toestel met betrouwbaren motor en goede instru menten, dan is, mits men een periode uitkiest waarin de weersomstandigheden gunstig zijn. bij den huidigen stand der luchtvaart een vlucht over den Atlantischen Oceaan vol maakt veilig". MICA-VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Het vroegere militaire vliegtuig P.H.-J.A.C., bestuurd door den militairen vlieger Reintj es uit den Haag, in dienst van de Mica-campagne, van den Nederlandschen Middenstands Bond, cirkelde Dinsdagmiddag boven Beek (L.) Omstreeks vijf uur was het toestel tenge volge van den dikken en laaghangenden mist genoodzaakt op het gemeentelijk sportterrein van Meerbeek een noodlanding te maken, wplke moeilijke manoeuvre zonder materieele schade afliep, terwijl de beide inzittenden van het vliegtuig ongedeerd bleven. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 15 October 1936, benoemd tot burgemeester der gemeente Marken: de heer G. Verheul, thans gemeente-secretaris van Nederhorst den Berg. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam (vacature A. L. Haremaker)E. J. Poster, candidaat-notaris, aldaar. Drie personen aangehouden. In verband met den diefstal van een kist met geld, inhoudende ruim f 6.000 uit een spoorwagon, welke stond op het emplacement van de Rott. Tramweg Mij. in de Rozenstraat te Rotterdam heeft de politie aldaar een drie tal personen aangehouden. Het geld kon tot dusverre niet worden opgespoord. De gearres teerden die hardnekkig ontkennen, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Vooruitgang bij vorige jaren. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 21 tot en met 26 September 1936 het aantal leden van ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 531.200; hieronder zijn begrepen 74.000 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werk loosheid ontvangen worden. Van de 457.200 verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week van 21 tot en met 26 September 1936 28.8 pet.; in de vorige verslagweek (7 tot en met 12 September 1936) 28.7 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27.9 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1934 23,7 pet. Wat de geheele werkloozen betreft (land arbeiders buiten beschouwing gelaten), kan worden medegedeeld, dat de werkloosheidsper- 'centages waren: in den winter 1933'34 26.6. in den winter 1934/35 29.3, in den winter 1935 36 31.9; in den zomer 1934 23.8, in den zomer 1935 27.5 en in den zomer 1936 29.2. Het percentage in de tweede week van Sep tember was in vergelijking tot het gemiddelde in den met die week eindigenden zomer: in 1934 0.1 pet. lager, in 1935 0.4 pet. hooger en in 1936 0.4 pet. lager. Deze vergelijking geeft dus voor 1936 een gunstiger resultaat dan in de vorige twee jaren. Dat het verloop ge durende de laatste twee maanden niet ongunstig was, blijkt ook daaruit, dat in 1936 sedert de tweede helft van

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2