Open Brief. BEVERWIJK /cikip/ 1 BURGERLIJKE STAND Vergadering v. d. Winkeliers vereniging „Eendracht Maakt Macht". Op Kezoelc bij Opoe van eler Mey. TJMNCtNj m traMlHi WBÈmm WÈÈÊÊÊÈÈm DE ACHTKAMP. Euwe heeft de leiding. CRICKET. Gisteravond vergaderde in de bovenzaal van Hotel „Oud-Meerenstein" de vereeniging van Winkeliers en Neringdoenden „Een dracht Maakt Macht" In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer G. W. P. Stoutenbeek aan de in de V.V.V.-feestweek gehouden etalagewedstrijd en wijdde vervol gens een enkel woord aan de gevolgen voor den middenstand van de door de regeering genomen monetaire maatregelen. Zeer tot nadeel van de winkeliers, zei spr., heeft de Middenstandsbond het bericht verspreid, als zouden de prijzen in geen geval verhoogd mogen worden. Dit bleek absoluut niet te voorkomen, omdat de fabrikanten hun prij zen direct verhoogden. De afdeeling heeft zich onmiddellijk tot den Bond gewend, die toen een nieuw persbericht heeft uitgegeven. De voorzitter spoorde de leden aan zich tot het bestuur te wenden, wanneer zij in ver band met de devaluatie moeilijkheden met contracten of consignaties zouden hebben. Het borgstellingsfonds. De oprichting van een borgstellingsfonds zou oorspronkelijk van de Kamers van Koop handel moeten uitgaan. Bij onderzoek bleek dat dit in het nadeel der vereeniging zou zijn. Het bestuur heeft zich daarom in ver binding gesteld met het gemeentebestuur van Haarlem en met het ministerie. De re sultaten van de gevoerde besprekingen wa ren van dien aard, dat Beverwijk waar schijnlijk binnenkort een eigen borgstellings fonds zal krijgen. Uit het vp-dag van den secretaris, den heer C. Din' Ir. bleek, dat de in de V.V.V.- week gehoud - n etalagewedstrijd een groot succes was. Er is aan de etalages zeer veel geld en zorg besteed. De jury was dan ook vol lof over de prestaties van de Beverwij k- sche winkeliers. De St.-Nicolaas-campagne. Besloten werd ook dit jaar weer een fees- telijken intocht van St. Nicolaas te organi- seeren. Het ballerospel, dat vorig jaar zoo'n groot succes werd, zal ook weer beoefend kunnen worden. Voor de jeugd wordt een kindermiddag met velerlei attracties georga niseerd. Op voorstel van den heer Botterop zal getracht worden hetzelfde muziekgezel schap te engageeren dat vorig jaar zooveel „leven in de brouwerij" bracht. Bij de rondvraag werden klachten geuit over de ontijdige St. Maartenviering van de jeugd, die daarmede den winkeliers veel last bezorgt. Het bestuur zou aan de politie ver zoeken daaraan paal en perk te stellen. GOEDGEKEURDE RAADSBESLUITEN. De in de vorige raadsvergadering genomen besluiten tot verkoop van grond aan de N.V. Handelmaatschappij „Land en Zee" alhier en tot machtiging van B. en W. tot het aan- koopen van stroken grond of tot ruiling- van grond voor wegverbetering en -ver breeding zijn reeds door Ged. Staten goed gekeurd. ONTIJDIGE ST. MAARTENVIERING. De Beverwijksche jeugd is plotseling be vangen door een niet te verklaren drang, om de St. Maartenviering ongeveer een maand te vervroegen. Avond aan avond ziet men door de straten de tallooze dwaallicht jes van de jongens en meisjes gaan, die hun liedje aan de huizen zingen. Zij veroorzaken veel menschen en in het bijzonder de win keliers veel last. In wiens brein deze ver gissing is ontstaan zal wel altijd een geheim blijven, maar plotseling vond de idee om nu maar vast St. Maarten te vereeren zoo'n na volging, dat het op een ware plaag begint te lijken. In de winkeliersvereniging zijn vooral over het „gebedel" van de kinderen klachten ge uit. Het bestuur van E. M. M. zal dan ook aan de politie verzoeken aan deze al te vroege folkloristische uiting paal en perk te stellen. GOEDGEKEURDE HEFFINGEN. De Kroon heeft goedgekeurd de heffingen van leges ter secretarie, verhooging van den grondslag motorrijtuigen voor de heffing der Fersoneele Belasting en tot vermindering van belastingbedragen. GEEN ONTSIERENDE RECLAMES AAN GEBOUWEN. In aansluiting op het bestaande artikel 100 der bouwverordening, waarbij bepaald wordt dat het uiterlijk van nieuw te maken of naar den uitwendigen vorm te veranderen ge bouwen reclameborden en -toestellen, licht reclames, muren, hekken of andere terrein afscheidingen zoodanig moet zijn, dat het noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aan stoot kan geven, komt het B. en W. gewenscht voor in de bouwverordening een artikel op te nemen van den volgenden inhoud: „Het is den eigenaar verboden, gebouwen reclameborden en -toestellen, lichtreclames alsmede muren hekken of andere terrein- afscheidingen, waarvan het uiterlijk tenge volge van algeheel verval of anderszins op zichzelf of in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot kan gever in dezen toestand te doen verkeeren. Indien dit het geval is kan den eigenaar worden gelast deze werken af te breken en de efknmenrip materialen on te ruimen. HOLLAND AMERIKA LIJN Delftdijk, Vancouver n. Rotterdam 10 van Los Angeles. Maasdam. New-York naar Rotterdam 13 (9 n.m. G.T.) voorgaats den Waterweg verw. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 11 te Balboa. Dreehtdijk, Rotterdam naar Vancouver 11 (6.7 n.m.) 70 mijl O van Land's End. Lochgoil, Vancouver naar Rotterdam 12 v. Cristobal. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, W.-Afrika naar Hamburg 13 van Rotterdam, HOLLAND AFRIKA LIJN Springfontein (thuisr.) vertrekt 14 (n.m.) van Antwerpen. Bloemfontein. 12 van Rotterdam te Beira, ve-tr. 14. Randfontein, 12 van Rotterdam te Beira, vertr. 14. HALCYON LIJN Flensburg, 12 van Vlaardingen te Narvik, vertr, 15 n. Rotterdam-Vlaardingen. Stad Dordrecht 12 van Livorno te Bona. WÊÊÊÊÈmwMé kmm lÊMÊÊÊÊÊi Wijk aan Zee op een grauwen herfstdag vol regen. Oord van verlatenheid, dat gela ten een nieuw jaar en een nieuw seizoen af wacht. Althans, zoo ziet de bezoeker het als hij, uit den auto stappend, waarvan hij den chauffeur geen bepaald adres heeft opgege ven, een bewoner, vraagt naar de weduwe E. van der Meij-Snijders woont, een weduwe, die heden103 jaar wordt. „Juistement, u bedoelt Opoe van der Meij, verbetert glimlachend de aangesprokene. „Wilt u een praatje met haar maken? Nou, dat zal niet gemakkelijk zijn, ze is erg doof, meneer. Als ik u was, zou ik hier eens in 't café vragen, daar woont d'r zoon." De bezoeker treedt, in de Voorstraat, een typisch ouderwetsche gelagkamer binnen Een vrouw komt te voorschijn en kijkt hem verwonderd aan. Mogelijk houdt zij hem voor een vergeten badgast Het volgend oogenblik begaat de man van de krant een oncomplimenteuze vergissing. „Ik zou graag," zegt hij, „uw moeder even de hand willen drukken. Neem me niet kwa lijk, maar ook een vreemdeling stelt belang in iemand, die 103 jaar wordt...." Het vrouwtje lacht even, vóór zij ant woordt: „U bedoelt mijn grootmoeder, me neer." Maar door houding en gebaar toont ze, dat ze allerminst beleedigd is, als ze er aan toevoegt: „wacht, ik zal moeder even roepen." Even later maakt de bezoeker kennis met een kleine, grijze vrouw, die hem door haar brilleglazen vriendelijk opneemt. „Meneer komt zeker voor de krant," zegt ze. „Wacht ik ga met u mee." Van de Spoorstraat naar de Sint Odulf- straat, die nog kortgeleden Kerkstraat heet te, is maar een flink aantal passen. Bij een laag, met grijze dakpannen bedekt huisje, blijft de vriendelijke geleidster staan en dan gaat ze den vreemdeling voor, over een erf naar den achterkant. Door een portaaltje, waarin een soort commode staat, die de bezoeker wel zóó op z'n rug had willen laden, wordt de kamer betreden: een uiterst eenvoudig gemeubeld vertrek. Op den houten vloer een paar mat ten, aan een wand wat oude portretten. Voor het kleine venster staat een tafeltje, waarop een brandend petroleumtoestelletje, dat een kleine koffiekan draagt. Een paar oude kop jes voltooien het garnituur. Vóór het tafeltje, met haar rug naar een oude linnenkast, die wellicht eens de trots van het gezin is geweest, zit Opoe van der Meij. Een niet groote, gebogen figuur, het hoofd bedekt met een gebreid zwart mutsje. In het perkamentachtige gelaat, waarin de tijd diepe groeven heeft getrokken, zijn de oogen, die glansloos lijken, on het tafelblad gericht. De gebogen rug is gedeeltelijk door een grijze, wollen schouderdoek bedekt, een blauw schort contrasteert sterk met het zwart van de japon. De bezoeker treedt op de aanstaande ja rige toe en even kijkt het oudje, ietwat ver wonderd, naar de vreemde verschiinine Meteen komt de schoondochter te hulp: ..Mijnheer komt u feliciteeren, moeder," zegt zij met stemverheffing, haar mond vlak bij het oor brengend van haar, die meer dan een eeuw aan zich voorbij heeft zien gaan. Een glimlach verheldert het oude gelaat, de bezoeker grijpt haastig de hem toegestoken hand en even voelt hij zich ontroerd, als een oude, versleten stem tot hem zegt: „Dat is aardig mijnheer Dank u wel." De man van de krant wil een gesprek be ginnen, maar hij moet zijn pogingen spoe dig opgeven. Weer is het zijn vriendelijke geleidster, die voor hem in de bres springt en zich bereid verklaart, naar haar vermo gen op vragen te antwoorden. Zijn er veel kleinkinderen? De schoondochter fronst het voorhoofd. „Tja, laat's kijken," antwoodt ze. „Ik zelf heb tien kinderen, dan zijn er nog.... nou. ik kom tot vijfentwintig. En natuurlijk een groot aantal achterkleinkinderen...." De bezoeker wil méér weten. Voor zijn geestesoog verschijnen plaatjes van diligen ce® en trekschuiten, maar meteen d»nkt hü (De Nieuw Zeelandsche Miss Jean Batten heeft het snelheids record voor de vlucht Londen Australië, dat op naam stond van den Australischen vlieger Broadbent met iets meer dan een dag verbeterd.) Juffrouw Batten, hoog vereerde, Ik vind dat het kranig is, Wat je vluchtig weer presteerde, Voor een miss is dat niet mis. Weer is d' arme man verslagen, Dat is sterk van 't zwak geslacht, Zooiets wordt in deze dagen, Meer aan ons verstand gebracht. Op de heele aarde kijken Vrouwen smalend naar hun man, Met een blik, waaruit kan blijken: Nou, wat zeg je daar wel van? Lieve beste juffrouw Batten, Maak het nu niet al te bont, Je hebt nu genoeg brevetten, Word wat lager bij den grond. Schei nou uit met records kloppen, Word verliefd, verloofd en trouw, Wijd je kracht aan sokken stoppen, Dat past beter bij een vrouw. Maak geen nieuwe toekomstplannen, Om weer op de vlucht te slaan, Want voor veel getrouwde mannen, Wordt het werklijk geen bestaan P. GASUS. ook aan den eersten stoomtrein in ons landmaar als hij uiting geeft aan zijn fantasie, snijdt zijn geleidster nuchterweg alle kansen op een exclusief verhaal af. „Moeder heeft altijd in Wijk aan Zee ge woond," zegt ze. „En gereisd heeft ze nooit voor zoover ik weet. Haar man was rijksop zichter, hij is 92 geworden „Als schoondochter weet ik natuurlijk wel het een en ander uit haar leven. Ze heeft jarenlang voor de menschen naaiwerk ver richt en ook heeft ze met de vischmand ge- loopen. Ze verkocht de visch in Haarlem, ze liep er 's morgens heelegaar heen en ze kwam loopend terug. Altijd ging ze te voet. en in dit huisje woont ze al 25 jaar, ze heeft ook vaak badgasten in huis gehad." „Woont ze hier alleen?" „Ja, dat heeft ze altijd gewild. Maar m'n dochter slaapt hier, 't zou onverantwoorde lijk zijn om haar 's nachts alleen te laten. En de familie verzorgt haar. D'r kopje koffie smaakt haar nog best en u moest eens zien hoe flink ze eten kantoen haar man stierf, hebben we haar gevraagd of ze niet een rustig bestaantje wilde hebben in het „gasthuis". Ze wilde er niets van weten, hoe wel ze kortgeleden eens zei: „als ik had ge weten, dat ik nog zóó lang zou leven, had ik wel naar het „gasthuis" willen gaan." De bezoeker kijkt geïnteresseerd naar het oudje, dat al bijna zeventig was toen hij ge boren werd. Stilweg prevelt ze onverstaan bare klanken, langzaam verschuift de> ro zenkrans door de magere vingers. „Hoe brengt uw schoonmoeder den dag door?" „Ze zit onafgebroken in haar stoel, 't loo- pen gaat niet makkelijk meer.en om half tien, tien uur is het bedtijd. In den zomer, als het nog licht is, verzet ze er zich wel eens tegen dat ze zoo vroeg naar bed moet. Haar geest is nog helder, mijnheer. Ze spreekt nog altijd van haar „nieuwe boeltje" en ze is er wat trotsch op. Toen ze honderd was heeft ze een nieuwen stoel gekregen, maar gebrui ken doet ze hem niet. „Ik zie geen bril", zegt de bezoeker. „Die .heeft ze nooit gedragen, mijnheer," is het antwoord, „maar haar oogen zijn niet best meer, ze ziet soms alles in een waas." „Heel Wijk aan Zee kent haar natuurlijk?" „Dat laat zich denken meneer. De laatste keer heeft ze niet meer gestemd, maar daar voor is ze altijd gekomen, als er gestemd moest worden. Dan stond de jeugd bij het stembureau om op „opoe" te wachten.... De bezoeker staat op en, zich naar de bijna 103-jarige overbuigende, zegt hij met stem verheffing: „Een gelukkigen dag, moe dertje" Vrouw van de Mey verstaat hem. ze grijpt zijn hand en antwoordt: „Dank u wel mijn heer. En God zegene je." Buiten neemt hij afscheid van zijn geleid ster, die weer terug moet naar haar werk. „We zullen straks voor wat bloemetjes gaan zor gen," zegt ze. DE EERSTE UITVORING VAN „KENNEMERLAND". De Rederijkerskamer „Kennemerland" zal op Donderdag 12 November het nieuwe speel seizoen openen met een opvoering' van het blijspel „Door de Courant" in het Kenne- mer Theater. In dit stuk treden op de dames Hofland— Vellekoop, C. van Veen, J. Galesloot, J. Smits en M. Smits en de heeren P. Fiege, P. Ste vens, Ph. Braun, J. Hofland, Dijkman en Bos. HET EERSTE WINTERCONCERT VAN „ZANGLUST". Het mannenkoor „Zanglust" zal op Donder dag 12 November zijn eerste winterconcert geven in het Luxor Theater. TOESTEMMING VOOR EEN VERLOTING. B. en W. hebben aan de Ned. Herv. Meisjes- vereeniging „Ora et Labora" vergunning ver leend voor het houden van een verloting, die 1000 loten zal omvatten. De trekking is op 4 November in het Ned. Herv. Vereenigingsge- 'oouw. FEESTVOORSTELLING IN HET LUXOR- THEATER. Op Vrijdag 16 October is het alweer een jaar geleden, dat het Luxor Theater onder de tegenwoordige directie kwam. De directie wil deze herinneringsdatum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zij heeft daarom een feestelijke voorstelling georgani seerd, waarvoor speciale uitnoodigingen zijn rondgezonden. Als hoofdfilm wordt vertoond „De kleinste Rebel" met Shirley Temple. DE OPENBARE LEESZAAL IN MOEILIJK HEDEN. Als gevolg van de geringe belangstelling, die de leden toonden, is de Openbare Lees zaal in moeilijkheden gekomen, welke voor namelijk het laten voortbestaan van dit in stituut betreffen. De leeszaal is nu reeds vijftien jaar lang gevestigd in het gebouw van de Vondelloge der I. O. O. F. in de Parklaan. Eenige jaren geleden werd de subsidie van gemeentewege ingetrokken, de bijdragen van leden en begunstigers daalden, een en ander met het gevolg, dat men zich in een vergade ring over het voortbestaan van de Openbare Leeszaal beraden heeft. Met de eigenaresse van het gebouw is over eengekomen, dat de zaal in het vervolg alleen op Maandag- en Zaterdagavond opengesteld zal zijn. Voor het inruilen van boeken uit de bibliotheek zal door ongesalarieerde krachten hulp worden verleend. Het ledental is thans nog ongeveer 200. Toi, 1 October, aldus werd medegedeeld, zou men het vereenigingsjaar nog kunnen rondkomen. Over een en ander werden langdurige be- sprekingen gevoerd, met het resultaat, cLa,t besloten werd, om in ieder geval dit jaar de bibliotheek op dezen basis te exploiteeren. De secretaris deelde nog mede dat de leeszaal door ongeveer 350 personen was bezocht.. Het aantal uitgeleende boekwerken was 4500. De heer E. Dingemanse, die als secretaris aftrad, had woorden van hulde en dank in ontvangst te nemen voor het vele werk, dat hij zoowel voor de leeszaal als voor de biblio theek heeft verricht. In de vacatures in het bestuur werd voor zien door de verkiezing van mej. Beth en de heeren Koekendorp, Huisman en Krab bendam DE BOUW VAN DE NIEUWE VEILING. Op het marktterrein aan de Meerstraat zijn van gemeentewege met bekwamen spoed maatregelen genomen om te maken, da,t zoo spoedig mogelijk met den bouw van de nieuwe groenteveiling kan worden begonnen. Het plaveisel is reeds verwijderd, nu zijn de hoo rnen aan de beurt om te verdwijnen. Het ligt in het voornemen om het terrein a.s. Vrijdag ter beschikking van de directie van de B. E. T.-veiling te stellen. Zoodra dit is geschied zal de aannemer met het heiwerk beginnen. Men hoopt het nieuwe gebouw m het begin van de maand Januari in gebruik te kunnen nemen WOENSDAG 14 OCT. 1936 Prins trekt zich terug. In zijn partij tegen den Amerikaanschen grootmeester Fine kwam Prins geruimen tijd te laat, waarover door de leden van het Euwe- Aljeohin-comité opmerkingen werden ge maakt. Over deze aangelegenheid is verschil van meening ontstaan. Een en ander is thans zoover geloopen, dat Prins Dinsdag besloten heeft, zich uit het tournooi terug te trekken. On,middellijk werd besloten in zijn plaats Van Scheltinga te laten spelen. De partijen, in de eerste ronden door Prins gespeeld, zullen worden geannuleerd; die van Van Scheltinga, die oorspronkelijk voor Van den Bosch was in gevallen, zullen wel geldig zijn. Omtrent het incident met Prins kunnen wij over de oorzaken nog het volgende mededee- len: Prins kwam voor zijn partij in de tweede ronde een kwartier te laat. Zooals voorge schreven is, werd zijn klok in gang gebracht- De zaak zou dus hiermede afgedaan zijn, ware het niet, dat de beleefdheid eischt, dat men zijn tegenstander niet onnoodig laat wachten. Vandaar dat de leiding aan Prins verzocht, voortaan op tijd te zijn (bij de eerste ronde was hij ook te laat). Inplaats zich te excu- seeren, sloeg Prins een onheuschen toon aan, waarop de wedstrijdleiders niet verder in gingen. Een en ander was voor Prins reden, zich uit den wedstrijd terug te trekken. Van den BoschEuwe. De partij tusschen Van den Bosch en Euwe,, die vooruit was gespeeld, was minder inte ressant. Eerstgenoemde verloor door een groo te fout een stuk en moest na 17 zetten op geven. Euwe verdedigde zich met den draken- variant van de Siciliaansche partij, welke opening in den laatsten tijd veel door de Russen gespeeld wordt. Van den Bosch stelde zijn eigen rochade uit in afwachting van de vijandelijke rochade, om, door met zijn h-pion op te rukken, de koningsstelling van zwart onder vuur te nemen. Euwe ondernam een tegenactie in het midden. Toen de partij in teressant begon te worden, maakte Van den Bosch genoemde fout, waardoor hij een stuk verloor. FineGruenfeld. De meeste aandacht trok de partij Fine— Gruenfeld, waarin zeer vroegtijdig groote of fers werden gebracht. Gruenfeld speelde den door hem uitgedachten Weener variant, die ook te Nottingham in de partij Bogoljubow— Vidmar voorkwam. Fine toonde goed op de hoogte te zijn van de finesses dezer opening. Na eerst twee pionnen geofferd te hebben, liet hij een dame-offer volgen voor drie lichte officieren. Fine kon hier geforceerd remise houden; hij gaf er echter de voorkeur aan, op winst te spelen. Hoewel het er in het verdere verloop der partij aanvankelijk naar uitzag, dat Fine zijn tegenstander onder den voet ging loopen, bleek Gruenfeld er anders over te denken en hij ver dedigde zich taai. Hij slaagde er in zijn torens in het spel te brengen. Omstreeks den 30sten zet won Fine door een kwaliteitsoffer de dame, waarna hij met toren en drie lichte officieren tegen twee torens glad gewonnen kwam te staan. Fine beschouwde nu zijn taak als be ëindigd en speelde nonchalant verder. Gruen feld maakte er dankbaar gebruik van en ver minderde zijn verlieskansen door een kwali teitsoffer te brengen, dat hem een stuk op leverde. De partij werd afgebroken. Het is echter zeer twijfelachtig, dat Gruenfeld de partij alsnog zal kunnen houden. KmochAljechin. Ook de partij KmochAljechin had een bij zonder karakter. Aljechin beantwoordde d2d4 met c7c5. Het Benoni-gambiet wordt in den laatsten tijd bijna uitsluitend door Aljechin gespeeld, daar men aan de correctheid van deze opening twijfelt. Kmoch, die blijkbaar er op voorbereid was, koos de goede methode, welke hierin bestaat, dat wit het centrum e4 en d5 met pionnen bezet en het veld c4 open Laat voor een paard. In het middenspel stuur de wit op ruil der torens af en van de pas sieve houding van wit maakte Aljechin ge bruik. Hij ondernam een aanval op den vijan delijken koning ingeleid door het oprukken van zijn h-pion. Kmoch nam onmiddellijk de vlucht met zijn Koning en wandelde naar den anderen vleugel. Aljechin manoeuvreerde zeer fijn met zijn stukken en dwong zijn tegen stander tot steeds nieuwe verzwakkingen. Omstreeks den 30sten zet verbrak hij 't cen trum en veroverde een pion. De witte koning kwam open te staan, zoodat eenige zetten later de witte stelling als een kaartenhuis in elkaar viel. Op den veertigsten zet zag Kmoch het hope- looze van de stelling in en gaf op. Een pracht- partij van Aljechin. Van ScheltingaVan den Bosch. Van Scheltinga, die dus wederom ten too- neele is verschenen, kwam tegen van den Bosch te spelen. Het was een Spaansche partij. Door dat van den Bosch door h2<h3 te spelen een tempo verloor, kreeg van Scheltinga de gele genheid zijn stukken te ontwikkelen en den witten looper onschadelijk te maken. De partij vorderde zeer langzaam. Na een lange voorbe reiding gelukte het van Scheltinga het spel te openen, wat zijn twee loopers ten goede kwam. Hij stond reeds beter toen de tacticus van den Bosch zich plotseling tegenkansen verschafte door een aanval op den koningsvleugel te ensceneeren. Hij leidde den aanval voortreffe lijk. Van Scheltinga kon geen tegenstand bie den en moest op den 34sten zet opgeven. De stand. De stand na de derde ronde is als volgt: Dr. Euwe 2(uit 3); dr. Aljechin 2 (uit 3); Kmoch iy2 (uit 3); jhr. v. d. Bosch en Landau beiden 1 (uit 2); Gruenfeld 1 en 1 afgebroken partij (uit 2); Fine 0 en 1 afgebroken partij (uit 2); Van Scheltinga 0 (uit 2). Het programma voor heden. Heden wordt het tournooi van 712 uur in den Dierentuin te 's Gravenhage voortgezet. Het programma luidt; EuweFine, Alje chinVan den Bosch, GruenfeldLandau, KmochPrins. Stad Zaandam, 14 (10 v.mv. Lulea te Vlaardingen verw. Stad Zwolle, Rotterdam naar Malta pass. 11 Ouessant. Stad Schiedam Rotterdam naar Genua p. 13 Gibraltar. Stad Amsterdam 13 van Vlaardingen naar Lulea. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, Rotterdam naar Japan 13 van Manilla. Gaasterkerk (thuisr.) 11 van Hongkong. KON NED STOOMBOOI MIJ Ajax, 12 van Barcelona naar Alicante Aurora 12 v. Genua naar Palermo. Berenice. 12 v. Amst. te Kopenhagen. Crijnssen, 13 v. Barbados n. Amsterdam. Juno. 12 van Genua naar Livorno Orestes, 11 van Rotterdam te Piraeus. Titus. 11 van Piraeus naar Calamata. Triton, 12 van Algiers naar Lissabon. Telamon. Cuba naar Londen 12 (2.38 n.m.) 356 mijl Z Z.W. van Valancia. Poseidon. 12 van Alexandrië naar Jaffa Calypso. 12 van Gibraltar naar Cadix. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, (uitreis) 12 te Rio de Janeiro RO'ITERD LLOYD Blitar (uitreis) 13 te Antwerpen. Indrapoera (uitreis) 13 te Singapore. CRICKET IN AUSTRALIë. Australië schijnt in F. Ward een waardig opvolger van Grimmitt te bezitten. Tegen de bloem van de Australische cricketers nam deze jonge spinbowler in de trialmatch te Sydney in de 1ste innings 7 v. 127 en in de 2de op een, wegens regenval, zacht wicket 5 v. 100 (uit totalen van 365 en 180) een bui tengewoon goede prestatie! De eerste innings van het Jonge Bradman-team leverde 387 runs op (Bradman 212, O'Brien 85, Mac Gilvray 42) waarna Maandag in de 2de in nings bij een stand van 923 (Bradman c. Fingleton b. Grimmith 13) wegens slecht licht gestopt moest worden. Het Bradman-team heeft thans nog slechts 67 runs noodig, met 7 wickets in handen, om de match van het test-team, dat in Zuid-Afrika ongeslagen bleef, te winnen. B. J. T. BOSANQUET OVERLEDEN. De bekende Engelsche cricketer B. J. T. Bosanquet de oud-Engeland-, Oxfordl en Middlesex-speler, is Maandag op 59-jarigen leeftijd overleden. Bosanquet was de eerste, die zich in het bowlen van een „googly" oefende, een kunst die hij, na eerst met "een tennisbal geëxperimenteerd te hebben, zoo danig machtig' werd, dat hij zich daarmede in het beste cricket ter wereld een plaats wist te veroveren. Hij vond navolgers en o.a. in de Australiërs Mailey en Grimmitt ware mees ters. De eerste maal dat Bosanquet kans kreeg in 1ste klasse cricket zijn ballen los te laten, stichtte hij de grootste verwarring onder de beste batsmen van zijn tijd. In 1905 kwam Bosanquet drie maal voor Engeland tegen Australië uit. Zijn beste prestatie leverde hij in de eerste testmatch, te Nottingham ge speeld, door in de 2de innings 8 v. 107 te nemen. Bosanquet was tevens een goed bats man. Hij scoorde 16 centuries, in 1900, '01, 03, '04, '05 '08 en meer dan 1000 runs per seizoen en haalde in 1904 zijn „doublé" door meer dan 100 wickets te nemen. Sibajak, 13 van Batavia te Rotterdam. Baloeran. Rotterdam n. Batavia 13 van Tanger. Baloeran (uitr.) 13 van Gibraltar. STOOMVAART MIJ OCEAAN Aenas, Japan n. Rotterdam 13 v. Aden. City of Florence, Japan naar Rotterdam 11 van Colombo. Laertes. Batavia naar Amsterdam, 13 van Colombo. Agamemnon. Japan naar Rotterdam 11 te Singapore. Sarpedon. Japan n. Rott. 12 van Osaka. Phrontis, Amsterdam naar Java 12 (8.7 vm.) 60 mijl Z.O. van Land's End. Eurymedon. Lpl. n. Java, p. 11 Gibraltar. Glenfinlas. Dairen naar Rotterdam 10 van Shanghai. ROTTERDAM ZUID-AMERIKA LIJN Aldabi. 11 v. Buen.-Ayres naar Rotterdam. Alwaki, 12 v. Hamburg naar Rotterdam. Alchiba (thuisr.) pass. 7 Finisterre. 16 te Rotterdam verwacht. AANGEKOMEN. 12 October: Oceaan sl.b. Terschelling Hebe s.s. Stettin 13 October: Rydal Force s.s. Swansea Crynssen s.s. West Indië 13 October: VERTROKKEN. St. Annaland s.s. New Castle Ek s.s. Oslo Reis voortgezet. Na in de Middensluis liggend de daar gestal de auto's weer te hebben ingenomen heeft het stoomschip Ek, dat Vrijdagavond met brand in de lading naar hier terugkeerde, de reis naar Oslo voortgezet. Groote diepgang Het Noorsche tankmotorschip Minister We- del passeerde van Port Arthur naar Amster dam met een diepgang van 9,2 Meter. Vlootvennindering. Het Nederlandsche motorschip „Maraboe" is aan een reederij te Southampton verkocht en vaart thans onder Engelsche vlag met den naam „Ngarua". Defect aan stuurgerei. Het Dinsdagmorgen van Wesit Indië komen de Nederlandsche stoomschip Crijnssen heeft in de Noordersluis langer oponthoud «ehad dan gewoonlijk. Het had n.l. een defect" aan het stuurgerei en aan den zuiger van den talemotor, welke schade met eigen middelen kon worden hersteld, waarna het schip de reis naar Amsterdam voortzette. HAARLEM, 13 October. Bevallen 10 October: C. Severijnse—Stadt, z.; 12 October: J. PrilEuvelman, z.; V. A. M. I. Korzelius—Simonovics, d.; C. Verzeilberg— de Lang, d.; O. C. H. van den BendenBe- warder, d.; C. Voltelen— Keizer, d.; 13 Octo ber: P. A. van EmmerikGast, z.; Overleden 10 October: N. A. v. Waardvan Bruchem, 67 j., Nassaustraat; L. E. Barfoed, 74 j„ Spruitenboschstraat; 11 October: P A Hendriks—Hegman, 22 j„ Nieuwe Kerksplein;' J. P. Kokkelkoren—Slegtenhorst, 50 j„ Kam perlaan; M. E. H. Putsv. Koningsbrugo'e 70 j„ Antoniestraat; 12 October: P. I. Laten- steinFol, 78 j., Emmakade; K. Sanders, 70 j. WesterhoutstraatM. Beckering Vinckers 75 j„ Hazepaterslaan; G. J. A. Hoekmeijer, 67 j., Teding van Berkhoutstraat; G., 3 dgn., z. v. G. Visser, Gasthuisvest; W„ 6 mnd„ z. v B* Hilgersom, Kamperlaan W. Dekker—v. Brus sel, 50 j„ Chr. Huijgensplein; PI. J. v. d. Worp, 53 j„ Adr. Loosjesstraat; 13 October- S j! Drost—Spaargaren, 26 j„ Ged. Voldersgracht,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5