HET NIEUWE AVONDBLAD Walvisch. 21e JAARGANG No. 292 DONDERDAG 15 OCT. 1936 IJMUIDEN De Gemeentebegrooting. De „Frank's Society De distributie van zeevisch. SANTPOORT In en om de gevangenis. VOETBAL. AUTOMOBILISME. SCHAKEN. DE ACHTKAMP. Remise-partijen Euwe-Fine en Aljechinv. d. Bosch. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer I 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel I mem: 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringea krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. We wandelen verder door de hoofdstukken. Hoofdstuk V (Volkshuisvesting). Onder de Inkomsten vinden we o.a. de volgende posten: Rente van gelden onder hypothecair verband verstrekt voor de met premie gebouwde arbei ders- en bescheiden middenstandswoningen f 8584.58 (v.j. f 9180.03), aflossing' van boven bedoelde gelden f 170.015 (v.j. f 5467.60), rente en aflossing van voorschotten, verleend in het belang van de verbetering der volkshuisves ting f 265802.82 (onv.), bijdragen van het rijk krachtens art. 56 derde lid der Woningwet f 63879.46 (v.j. f 99438.32), rente van gelden onder verband van tweede hypotheek ver strekt voor gebouwde arbeiderswoningen f 1088.19 (v.j. f 1907.50), aflossing' van boven bedoelde gelden f 27670.90 (v.j. f 12679.70), bij zondere bijdrage van het rijk in de kosten van huurverlaging door woningbouwvereeni- gingen f 33807.68. Uitgaven: Annuïteiten aan het rijk verschuldigd terzake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting f 242566.58 (onv.), overige annuïteiten van geldleeningen f 23236.24 (onv.), bijdragen ter gemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting f 90794.16 (v.j. f 124873). Kosten van de bouw- politie f 11964.75 (v.j. f 12740.83), Uitgaven terzake van het fonds voor huurverlaging f 14544.23, rente van gelden onder verband van tweede hypotheek, verstrekt voor ge bouwde arbeiderswoningen f 1088.19 (v.j. f 1907.50), aflossing van deze gelden f 27670-90 (v.j. f 12679.70). Nadeelig slot van dit hoofdstuk f 43719.76. Hoofdstuk VI. (Openbare Werken). Inkom sten: Begrafenisrechten f 5000 (onv.). belas ting wegens gebouwde eigendommen en daar bij behoorende erven, die aan openbare land- of waterwegen belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn en wegens on gebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben f 167.000 (v.j. f 158.000) ontvangsten in ver band met de verpachting van het zeestrand f 4101 (v.j. f 4061), rechten ingevolge het re glement op het kampeeren en overige ont vangsten ter zake van kampeerterreinen f 7Ö00 (v.j. f 6500), bijdrage ingevolge de Boschwet f 3500 (onv.), opbrengst van ver kochte dieren f 150. Uitgaven. Onderhoud van huizen, torens, poorten enz. f 320 (onv.), onderhoud van stra ten en pleinen f 42770 (v.j. f 42.000), onder houd van wegen en voetpaden f 8400 (v.j. f 8500), onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 34220 (v.j. f 34745), onderhoud van pompen en riolen f 4145 (v.j. f 4345), kos ten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en havenwerken f 1250 (v.j. f 400), begraaf plaats f 3320 (v.j. f 3400), kosten gemeente- reiniging f 92589.01 (v.j. f 95365.51), kosten van kampeerterreinen f 3200 (v.j. f 1734). Ge raamd is o.a. voor vernieuwingen, herstratin- gen Kanaalstraat en Pres. Krugèrstraat f 5300, Wijk aan Zeeërweg, Tusschenbeeksweg en Wil- lebrordstraat f 10100, Driehuizerkerkweg f 4000, Melklaan f 1700, diverse straten f 2000, het aanleggen van een plankier van het plateau Zuiderpier af f 400, bestratingen in verband met overneming' van grondstrooken en voor tuinen f 2500, vernieuwing Wilhelminakade f 1000, park Velserbeek f 14570, Burgemeester Riikenspark f 3300, Park Rooswijk f 2550. DE ENGEL DER DUISTERNIS. Komt Vrijdagavond in De Pont. In de film „De Engel der Duisternis", die van a.s. Vrijdag af in het Theater De Pont wordt vertoond, hebben Frederic March, Merle Oberon en Herbert Marshall, bijgestaan door een aantal andere filmsterren van naam nieuwe roem geoogst. Het scenario werd vroeger reeds met Ro nald Colmar en Vilma Banky als zwijgende United Artists-film met veel succes vertoond. Het is de geschiedenis van drie kinderen, twee jongens en een meisje, van een liefdes geschiedenis die door den oorlog een liefdes tragedie werd. The dark Angel is overal met overweldi gend succes vertoond. tf De „^rank's Society", die onlangs te Am sterdam een grooten feestavond organiseerde, waar o.a. Willy Derby zijn medewerking ver leende en waar een Engelsch en Duitsch too- neelstukje werden opgevoerd, is een ver- eeriiging, die zich ten doel stelt, de talenken nis van jongelui te onderhouden en uit te breiden door het houden van conversatiebij eenkomsten onder bevoegde leiding, het ver strekken van correspondentie-adressen van jongelui in andere landen ten einde een ge makkelijke bewegingsvrijheid te verkrijgen in het gebruiken der vreemde talen. Zij heeft een uitgebreide talenbibliotheek, die er mede toe moet bijdragen een eenmaal geleerde kennis niet verloren te laten gaan. Zij heeft thans mej. KI. Bruntink, alhier, Ericssonstraat 28, bereid gevonden de voorloo- pige vertegenwoordiging voor IJmuiden op zich te nemen met het doel in IJmuiden een afdeeling te stichten welke hier eveneens de bedoeling zal hebben conversatiebijeenkom sten in de moderne talen en in Esperanto te houden. Wij hopen, dat mej. Bruntink vele opgaven zal krijgen en dat deze Society in staat zal worden gesteld ook in IJmuiden haar leden te bieden wat zij reeds in andere steden biedt. Inlichtingen zal mej. Bruntink gaarne ver strekken. Op aanvraag kan men gratis een exemplaar van het clubnieuws ontvangen, dat men als lid geregeld ontvangt- De nog overgebleven „aapjeskoetsiers" hebben te Parijs hun beroep opgegeven. De laatste rit ging naar het Bois de Boulogne. Gedistribueerd wordt prima kwaliteit schol, schelvisch, wijting en koolvisch. Door de gemeentebesturen is van den Mi nister van Sociale Zaken een schrijven ont vangen, waarin o.m. wordt medegedeeld dat naast andere reeds in distributie gebrachte levensmiddelen, de minister in beginsel voor nemens is een proef te nemen met de ver strekking van versche zeevisch aan werk- loozen. Aangezien de minister overtuigd is eenerzijds van de moeilijkheden, die zich bij de distributie van dit product voordoen, an derzijds echter van het groote belang, zoowel voor de werkloozen om een zoo bij uitstek ge schikt voedingsmiddel als visch tegen lagen prijs te kunnen betrekken als voor het visch- bedrijf in het algemeen, zal deze proef, ten einde gemakkelijker de mogelijkheden eener geregelde distributie te kunnen beoordeelen. aanvankelk op kleine schaal worden opgezet met een beperkt aantal gemeenten. De minis ter zal het op prijs stellen de colleges te hoo- ren, of ze in beginsel aan deze proefneming wenschen mede te werken. De vischsoorten, die, aldus „Toenadering" aanvankelijk voor distributie in aanmerking- zullen kc-men, zijn: schol, kabeljauw, schel visch, wijting en koolvisch, die verpakt in kisten en ijs-gekoeld zullen worden toegezon den. Aangezien de minister echter wat be treft de ter zijner beschikking komende hoe veelheden eenerzij ds afhankelijk is van de totale aan den afslag te IJmuiden aange voerde kwantums en soorten en anderzijds van de marktpositie, zoo zal het niet ondenk baar zijn, dat de wekelijks aangevraagde hoe veelheden visch niet onder alle omstandighe den ook inderdaad zullen kunnen worden ge leverd. Anderzijds kan de minister echter wel de verzekering geven, dat de aan te brengen soorten van prima kwaliteit zullen zijn, aan gezien bij het schiften der partijen nauwgezet te werk zal worden gegaan. Het ligt in de bedoeling van den minister alle gesteunde of te werk gestelde werkloozen voor "deze distributie in aanmerking te doen komen en wel voor gezinnen tot en met 4 personen 2 K.G. visch per week ter beschik king te stellen en voor grootere gezinnen 4 K.G. per week. De verwachting is, dat reeds deze maand met het beschikbaar stellen van versche. visch zal worden begonnen. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de IJmuider- stïaatweg te IJmuiden, van de Schouten - straat tot den Wijk aan Zeeërweg, van Vrij dag 16 October a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor diploma a: de heer J. Blok te IJmuiden. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Voor Strawberries is a.s. Zondag het volgen de programma vastgesteld: Heeren: KievitenStrawberries 1 2 uur. Strawberries 2Amsterdam 5 2 uur. Alkmaar 3Strawberries 3 12 uur. Strawberries 1 komt als volgt uit: van der Bliek, J. Huender, Freckenhorst, Brandhoff, Bobeldijk, Sluiters, v. d. Werff, Schaap, Damgen, Heimig, Erdman. Strawberries 2; Fleijler, van Randtwijk. Bunke, A. Roodenberg, Bangma, Docen, Rietbergen, Limborgh Meijer, Stada, Eerhart, Bas. Strawberries 3: Ploeger, van der Plas, Brunink, van het Hof, Veen, de Nobel. Meerman, Stolting, van Nieuwenhuize, Tusenius, de Jonge. (Te Berlijn is bij een noenmaal op het Ministerie van Landbouio walvischvleesch rondgediend en er ivordt bericht, dat de gasten het zich zeer goed lieten smaken.) Naar mijn meening is de walvisch Werklijk een merkwaardigheid, Want dit wezen is in wezen Altijd met zichzelf in strijd. 't Kan wel zijn, dat dit de oorzaak Is van al zijn vele traan, Want er moet veel droefheid wezen In zoo'n ongerijmd bestaan. Zie een walvisch is een zoogdier En dus heelemaal geen visch, Ofschoon men hem toch zoo aanduidt, Wat al onverklaarbaar is. Daarnaast leeft hij in het water, Dat is ook een vreemd geval, Naar zijn naam en als een zoogdier, Hoort het beest toch aan den wal. En nu gaat men walvisch eten, Als men mij een stukje bood, Zou 'k het antwoord zelfs niet weten, Is dat walvischlap of -moot? En, om door te redeneeren, In diezelfde vreemde lijn, Moet 'k bestellen bij den slager, Of toch bij den vischboer zijn? Neen, ik ga geen walvisch koopen, Die is mij te ongewis, Er 's geen touw aan vast te knoopen, 't Is geen vleesch en 't is geen visch. P. GASUS. VEREENIGING VAN WINKELIERS EN NERINGDOENDEN „WIJKEROOG". De Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkeroog" hield gisteravond een ledenvergadering in café de Tunnel aan den Wijkerstraatweg. De opkomst was maar matig, waarover de voorzitter de heer Jac. de Groot in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling over te ken nen gaf. Spreker hoopte evenwel, dat dit niet van invloed zou zijn op een gunstig' ver loop van de besprekingen. Bij de ingekomen stukken was o.m. de of- ficieele bevestiging van de Koninklijke goed keuring op de statuten. Deze was gedateerd op 9 September. Verder was een schrijven van den heer Jelgershuis ingekomen waarin hij mededeel de, dat het woningbureau Velsen aan hem was overgedragen. B'ij de ballotage van de nieuwe leden wer den mej. A. Kuipers en de heeren Th. Zwit ser, J. J. Schoorl en J. van Lierop voorge steld. De St. Nicolaascampagne. Betreffende de aanstaande St. Nicolaas campagne kwam een bestuursvoorstel ter ta fel om, zooals dit ook geweest is in het Lu napark te Beverwijk, een tent op te zetten, waar met ballen een aantal bussen omge gooid moeten worden. Op het kermisterrein trok deze stand zeer veel menschen. De voor zitter had goede hoop, dat dit voor St. Nico- laasreclame ook wel bij het publiek in zou slaan. Er werden weer 'n groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, die tegen dien tijd in een etalage tentoongesteld zullen worden. De moeilijkheid was, dat men nog geen ge schikte gelegenheid had gevonden waar deze avonden gehouden zouden kunnen worden, daar het Volkbondsgebouw maar een en kele maal vrij is. De heer Vermeer stelde zes of zeven avon den zijn garage disponibel. De inrichting zal door de commissie verder geregeld worden. De heer Jelgerhuis meende .dat dit jaar in geen. geval het St. Nicolaaskinderfeest achterwege mocht blijven. Het bestuur voel de hier wel iets voor. Een moeilijkheid is ech ter de financieele zijde. Wanneer het eenigs- zins mogelijk is zal een plan in deze rich ting uitgewerkt worden. Bij de rondvraag kwam een voorstel, om bij de inlevering van de boekjes eens per maand een extra premie uit te geven. De voorzitter antwoordde, dat dit ook zou ge beuren, zoo gauw de financieele toestand het toelaat. Verder kwam ter sprake de kwestie met de inkoopvereeniging van de Hoogovens, die door levering aan derden den winkeliers groote schade berokkent. De voorzitter zei dat van de Hoogovens wel toezegging gedaan was tot het houden van toezicht, maar dat het bestuur niets kan bereiken zonder con crete voorbeelden. Na langdurige discussies werd besloten dat nu op schrift bewijsma teriaal verzameld zal worden om aan deze onaangename kwestie een einde te maken. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Trawlers: De Hoop, IJM. 46, 250 manden f 1840. Neptunus, IJM. 87, 180 manden f 1860. Elie Chenevière, IJM. 161, 65 manden f 1460 Zeeleeuw, IJM. 29, 85 manden f 2060. Over dit onderwerp hield Dr. W. G. Harren- steyn voor een zeer talrijk gehoor een causerie. Dr. Harrensteyn is gedurende een tiental jaren celbezoeker geweest in de Amsterdam- sche strafgevangenis en heeft aldaar meer dan eens in de gevangenis-kerk gepreekt. „Wanneer je" aldus spr. „voor het eerst in zoo'n omgeving komt, voel je je niet op je gemak. Hoeveel te erger moet dit voor hen zijn, die achter de celdeuren zitten en voor de bewakers niets anders dan nummers zijn. Wanneer zulke nummers hun cel mogen verlaten, hetzij om gelucht te worden of om naar de kerk te gaan, hebben zij een kap over t hoofd. In de kerk zitten zij in hokjes, die aan de voorzijde voorzien zijn met „kippen - aas". Wat is het me aldus spr. als ik in de kerk preekte, vaak door merg en been gegaan, waarneer ik een gebogen hoofd door het kip pengaas zag, of ik een hand zich aan dat gaas zag vastklemmen! Dan dacht ik bij me zelf: „Kerel, luister verder, God spreekt tot je!" Hierna beschreef hij een aantal „typen", welke hij in de gevangenis aantrof. Hij be zocht er menschen, die er voor 't eerst zaten, en die hem zeiden: „Hier zien ze me nooit meer Dat zijn de „nummers", die tegen 't don ker worden gaan schreeuwen, schelden, schoppen en slaan, die vooral tegen dien tijd 't verlangen in zich voelen opkomen naar vrijheid, naar hun huis en die voor zich zien hun jeugd, een biddende moeder Daartegenover staat de man, die vol trots aan spr. vertelde, dat hij reeds voor den 18den keer „zat" en die van vrijwel alle gevangenis sen in ons land wist te vertellen, hoe 't er was. Dan trof spr. er aan het „branie"-type, dat opschepte over zijn misdaad, terwijl het „slechts" een lade gelicht had, en den man, die beweerde niets, maar dan ook letterlijk niets gedaan te hebben, hoewel klaar bewezen was, dat hij heel wat op zijn kerfstok had. Voor de meeste gevangenen, is dit het vree- selijke: De deur van mijn cel is in 't slot, maar die komt wel weer open, doch de deur van de maatschappij blijft voor mij gesloten. Wie wil mij hebben? Nu komt voor ons, predikanten, het mo ment om hen te wijzen op Jezus Christus, den Zoeker van het verlorene, het Licht der Wereld. Het werk in de gevangenis is moeilijk en., mooi. Wat in de gevangenis gezegd wordt, in de kerk of in de cel, raakt de gevangene niet gemakkelijk kwijt, want hij kan het in zijn eenzaamheid niet weg schertsen, hij kan den nasmaak niet wegspoelen. De woorden daar gesproken zijn dus van groote beteekenis. Hierna beschreef Dr. Harrensteyn een aantal personen, met wie hij in de gevangenis vriend schap had gesloten en die tot nu toe zijn vrienden waren. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van het evangelisatie zangkoor, van mej. Nelly Swaan en door muziek van de Ohr. Muziek- club „Concinere" en de heeren W. v. d. Kerf (fluit) en Joh. Klut (viool). OOSTELIJK ELFTAL TEGEN WEST- DUITSCHLAND SAMENGESTELD. DEVENTER, 14 October. In de Dins dagavond te Deventer gehouden vergade ring van de Oostelijke Elftalcommissie werd voor den op 25 October a.s. te Enschedé te spelen wedstrijd Oost Nederland—West Duitschland het volgende Oostelijk elftal samengesteld: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Koldewijn (Heracles). Midden: Entjes (Heracles, Freeze (Hera cles) en Roelofs (Go Ahead). Voor: Nagels (Enschede), Bennink (Ensch. Boys), Schuyt (Z.A.C.), Heetjans (P.E.C.), Gerritsen (Enschede). Reserve: Goldenbelt (Go Ahead), Gidding (S.C.H.), Wicherink (Enschedé), Meilink (Enschede) FEESTAVOND S. V. '34. Voor de leden van bovengenoemde vereeni ging zullen in den a.s. winter eenige vroolijke avonden worden georganiseerd. De eerste zal gehouden worden op Zaterdag 14 Novem ber in Paviljoen „Dreefzicht". Een gevarieerd programma is samengesteld; o.a. Gebr. de Vos en Herman Theunissen (accordeon). Verder zal optreden een buikspreker met zijn pop De band van „The Jölly Jokers" zal deze avond opluisteren. Er is bal na. AJAX 2—STORMVOGELS 2 OMGEZET. De wedstrijd Ajax 2—Stormvogels 2 is om gezet in Stormvogels 2Ajax 2. Deze ont moeting wordt te twaalf uur gespeeld. i HET STORMVOGELS-ELFTAL. Naar we vernemen, zal K. van der Steen voorloopig niet voor Stormvogels- kunnen uitkomen. Hij is nl. Zondag jl. in onzachte aanraking met de omrastering van het A.D.O.-terrein gekomen, waardoor hij een diepe beenwond opliep. Hij werd in een der Haagsche ziekenhuizen verbonden. Verder vernamen we nog, dat het Storm vogels-bestuur bij den K.N.V.B. een klacht heeft ingediend over deze gevaarlijke af scheiding op het A.D.O.-terrein, welke naar zijn meening niet ver genoeg van de achter lijn verwijderd is. DE HERFSTTOCHT DER K.N.A.C. Aan den in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. te houden Herfsttocht der K. N. A. C. zullen niet minder dan 150 automobilis ten deelnemen, een aantal dat als maximum in het reglement was vastgesteld en het groot ste is. dat ooit in den Herfsttoch der Club is uitgekomen. De opzet van den Herfsttocht is zoodanig, dat de kaartlees- en oriënteeringskunst van den deelnemer zwaar op de proef worden ge steld. In verband daarmede is de route, welke jeheim is, weliswaar niet lang maar moeilijk, zelfs voor een goeden automobilist. Men zal een goede kaartlezer moeten zijn en zich goed moeten kunnen oriënteeren en dat is in den nacht niet altijd even gemakkelijk om de juiste route te vinden, en bij het even- tueele zoeken naar den weg niet te veel tijd te verliezen. Voor de nieuwelingenklasse, waarvoor het aantal inschrijvers 68 bedraagt, is de route korter en minder moeilijk ge maakt dan voor de andere klasse, welke 82 rijders telt, maar in ieder geval is het tra ject toch ook zóó, dat de nieuwelingen er een prachtige training voor verdere Herfst- tochten, in de hoogere klasse in kunnen vinden. De deelnemers komen Zaterdag n.m. te 5 uur in Hotel „Geytenbeek" te Zwolle bijeen, Van .7 uur 1 minuut af zullen dé rijders twee aan twee op de Veemarkt worden ge start; de aankomst zal Zondagmorgens bij Hotel „Wientjes" te Zwolle plaats hebben. In dit hotel zal te elf uur aan de K.N.A.C.- toeristen, die beslag, hebben gelegd op de plaquette voor een buitenlandschen toertocht van meer dan 3000 K.M., die kleinood worden uitgereikt. En tenslotte vereenigen allen, die zich daartoe hebben opgegeven, zich aan een gemeenschappelijken Koffiemaaltijd. Woensdagavond is in den Dierentuin te 's Gravenhage de vierde ronde van den int, achtkamp der Arbeiderspers begonnen. De partijen verliepen als volgt: EuweFine. De partij EuweFine was een orthodox dame-gambiet. Zwart koos echter als zevenden zet niet c7c6, maar c7c5, wat de partij di rect een scherper karakter verleende. Nadat wit op d5 had genomen, volgde een ruil der zwarte loopers en wit nam thans ook het paard op d5, waardoor zwart een geïsoleerden pion op dit veld verkreag. Fine wist echter alle moeilijkheden te boven te komen en dame en torens af te ruilen. Hij kon zich in het eindspel zelfs permitteeren een pion te offeren, daar re-mise voor hem altijd verzekerd was. Na 33 zetten werd de partij remise gegeven. Aljechinv. d. Bosch. Eveneens een orthodox damegambiet, echter met de kalmere voortzetting' c7c6. De partij was een tijdlang dezelfde als die tusschen Al jechin en Sir Thomas uit Podebrad, met dit verschil echter, dat v. d. Bosch zijn pion h7 voor pion b2 prijsgaf! waardoor hij in een ietwat benauwde positie geraakte, des te meer daar Aljechin reeds een toren op de derde lijn gebracht had. Er ontstond een eindspel van dame, twee toren en vijf pionnen elf, dat na den 25en zet ongetwijfeld voor Aljechin iets gunstiger stond. Daarna wist Aljechin door een mooie com binatie een pion te veroveren, waardoor zijn pion op de a-lijn vrij kwam, maar door nauw keurig spel van zijn tegenstander was hij ge dwongen dezen pion terug te geven, waarop na 43 zetten tot remise werd besloten. GruenfeldLandau. Ook deze partij was een orthodox dame gambiet. Landau nam echter na afruil der zwarte loopers op e7 het paard terug. Door fijn positiespel bracht hij zijn pion op e4, waardoor de zwarte stelling eenigszins gedrukt kwam te staan. Lanadau kreeg door goed po sitiespel een betere stelling. De partij werd na veertig zetten afgebroken. KmochVan Scheltinga. Kmoch opende met d2d4, waartegen Van Scheltinga zich West-Indisch verdedigde. Wit ruilde de witte spoedig af en verkreeg hierdoor iets beter spel. Toen het Kmoch gelukte, een pion te veroveren, ruilde hij alles af en ging over in een eindspel van paard en vier pionnen tegen looper en d-rie pionnen, dat hij vermoe delijk zal winnen. De partij werd na 42 zetten afgebroken. De stand. De stand luidt thans: Euwe 3 pnt. uit 4; Aljechin 2*4 pnt. uit 4; Kmoch 1V2 pnt. uit 3 en een hangpartij; v d' Bosch iy pnt. uit 3; Gruenfeld 1 uit 2 en twee hangpartijen; Landau 1 uit 2 en een hang partij; Fine Vz uit 2 en een hangpartij; Van Scheltinga 0 uit 2 en een hangpartij.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1