HET NIEUWE AVONDBLAD WeMseht gij advies •p 21e JAARGANG No. 293 VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 De Thermometer. IJMUIDEN De Gemeentebegrooting. voor Uw advertenties BEL YMUiDEN 5301 BEVERWIJK 2250 OP RECHTBANK Verduistering te Beverwijk. Nederl. Vrouwen Vredesbond. Het spoorwegongeluk bij Woerden. Frankrijk en koning Leopold's rede. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM I A Laü VERTENTIëN1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnës van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tulgen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnës mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Engelands minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, heeft Woensdagavond te Sheffield een aantal waarheden over den internationalen toestand te berde gebracht, waarvan men zou wenschen dat zij onder ieders aandacht kwamen en bovendien door iedereen rustig overdacht werden. Vaststellend dat Engeland zich niet los kan maken van Europeesche aangelegenheden en zijn taak daarin moet blijven vervullen zei de minister, dat de moeilijkheden in den inter nationalen toestand niet worden veroorzaakt door de duidelijk-zichtbare gevaren maar door de vrees voor eenigerlei onverwachte ontwik keling in de toch reeds gespannen situatie. „Wij moeten derhalve pogen, de internatio nale koortstemperatuur te doen dalen. Wij zullen blijven streven naar het bereiken van ons doel: onderdrukking van den oorlog en bevordering van internationale overeenstem ming". Dit klinkt misschien velen sceptici meer als een phrase in de ooren, en zij zullen baloorig zeggen: „Schei maar uit schaf ook dien Volkenbond maar af het geeft toch niets", maar wat is hun antwoord als Eden ver klaart: „Niets staat met grooter stelligheid vast, dan dat er in een toekomstigen oorlog geen overwinnaars meer zullen zijn. De mogend heden moeten thans beslissen, of zij den weg zullen inslaan naar samenwerking voor het behoud van den vrede, waartoe men alleen door verdraagzaamheid en matiging kan ko men. Internationale polemieken moet men onderdrukken. In naam van de Britsche re geering geef ik u de verzekering, dat wij alles zullen doen om het gezonde verstand in de wereld te doen zegevieren". Ja inderdaad het gezonde verstand. Want wie thans Europa den koortsthermome ter aanlegt moet wel tot de ontdekking komen dat het kwik zoo hoog staat dat men de meeste uitlatingen van den patiënt wel aan zijn ijlen moet toeschrijven. Dit geldt b.v. zeer duidelijk den burgeroorlog in Spanje, waar een achterlijk en meelijwekkend volk ten prooi is gevallen aan den eindeloozen strijd tusschen ambitieuze politici in dat land. Ware het niet üe roekeloosheid ten top gedreven, ware het Viiet compleet gekkenwerk, een Europeesch Vonflict te laten ontstaan uit de eeuwige /uzies in dezen uithoek? Niettemin zijn vele geesten in Europa dermate beneveld geraakt, dat zij zooiets niet eens meer onwaarschijn lijk achten. Gelukkig dat de verantwoordelijke staatslieden zich niet mee laten slepen. Maar het gevaar voor een plotselinge onverwachte ontwikkeling' van zaken blijft bestaan.... Eden heeft opnieuw gewaarschuwd tegen een strijd van ideologieën". Geen enlkele soort worsteling heeft in het verleden zooveel lijden over Europa gebracht als deze. Hij heeft de vraag gesteld of de Duitsche regeering het pad zal opgaan dat leidt naar internationale sa menwerking' en vrede. Hier wordt een zeer be langrijk punt aangeroerd. Er is geen twijfel dat eenige actie in deze richting van de zijde van Duitschland thans een ware verlossing zou beteekenen en onge twijfeld den koortsthermometer van Europa doen dalen. In de houding van den Italiaan- schen dictator, die sinds zijn devaluatie van de lire met nog maar eens 40 pCt. een veel bescheidener toon is gaan voeren, en blijkens de Italiaansche uitingen naar overleg' en toe nadering haakt, is al een groote verandering gekomen. De mogendheden moeten nu beslissen, heeft Eden gezegd. Ja. Weet men nog meer gevaarlijke situa ties te scheppen, nog gevaarlijker met vuur te spelen, nog dichter te komen bij den oor log die niemand meer de overwinning kan brengenof zal men ër eindelijk toe ko men om het is een dierbare Nederlandsche term weer eens met beide beenen op den grond te staan? R. P. SUPPORTERSVER. „ROOD-WIT". Het bestuur der Supportersver. „Rood-Wit" verzoekt ons te melden, dat Zondag a.s. een autobustocht naar den Haag zal worden ge houden ter bijwoning van den wedstrijd V.U.C.—V.S.V. Leden en ook niet-leden kunnen zich aan het bekende adres van plaatskaarten voor zien. Leden genieten reductie op den prijs en moeten dus hun ledenkaart toonen. Bijzonderheden omtrent vertrek enz. zullen nader worden bekend gemaakt. propaganda-avond. In samenwerking met het Christelijk Na tionaal Vakverbond zal door den Chr. IJmui- der Besturenbond op 11 November een open bare propaganda-avond worden gehouden Een der sprekers op dezen avond is de heer Stapelkamp van Utrecht, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond. De kosten van het onderwijs bedragen 357233.38. HOOFDSTUK VIII (Onderwijs). Een be langrijk hoofdstuk, waarvan we de voor naamste posten vinden aan den kant van „Uitgaven". Onder de inkomsten zijn ge raamd: Schoolgelden f 12.000 (v. j. f 16.000), vergoeding van het rijk krachtens art. 56 der lager onderwijswet 1920 f 134.014 (v. j. f 142.019), verhaal van pensioensbijdragen f 12866.76 (v. j. f 13522.67). Onder de uitgaven vinden we de volgende posten: Jaarwedden onderwijzers openbaar gewoon lager onderwijs f 134.014 (v. j. f 142.019). Zooals men ziet wordt dit geheeie bedrag door het rijk vergoedt, hetgeen be- teekent, dat het genus „boventallige leer kracht" van onze openbare scholen verdwe nen is. De recapitulatie geeft aan voor school A I f 14581, D f 15479, D I f 8157. E f 13737, F f 14660, G f 16928, H f 22690, J f 18141, K f 6641 en voor vervanging' f 3000. Kosten van het instandhouden van school gebouwen enz. f 6635 (v. j. f 5780). Aanschaf fen schoolmeubelen f 180 (v. j. f 305). On derhoud van schoolmeubelen f 1275 (onv.) Aanschaffen en onderhouden van school boeken f 4442 (v. j. f 4458). Verlichting', ver warming van schoolgebouwen f 14143 (onv.) Nadeelig slot van hoofdstuk VIII par. 2 f 56041.02. Openbaar uitgebreid lager onderwijs is par. 4. Hierbij vinden wij onder inkomsten: Schoolgelden f 3000 (onv.), vergoeding van het rijk f 23371 (v. j. f 27437), verhaal van pensioensbijdragen f 2146.62 (v. j. f 2518.46). En onder uitgaven: Jaarwedde en wedden der onderwijzers f 23.371. (Als de rijksver goeding V. j. f 27437). Aanschaffen en on derhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften f 570 (onv.), verlichting, verwarming en schoonhouden f 1665 (v. j. f 1666). Nadeelig slot van par. 4: f 9032.20. Openbaar buitengewoon lager onderwijs par. 4: Inkomsten. Schoolgelden f 150 (v. j. f 250), rijksvergoeding f 13383 (v. j. f 13902), bijdrage van de provincie f 1395.33 (v. j. f 1362.96). Uitgaven: Jaarwedden onderwijzers f 13383 (v. j. f 13902), kosten-van instandhouden van schoolgebouwen f 1375 (v i. f 675), ver lichting, verwarming en schoonhouden f 2090 (onv.) Nadeelig' slot van par. 5 f 12563.67. Openbaar voorbereidend lager onderwijs par. 6. Dit onderwijs wordt van gemeente wege niet meer gegeven. Het onderhoud der beide schoolgebouwen, rente en aflossing ten laste hiervan vergen in totaal echter nog f 10016.38. Bijzonder gewoon lager onderwijs par. 7. Inkomsten. Schoolgelden f 16000 (v. jaar f 20.000). 1 M Uitgaven. Kosten van instandhouding van schoolgebouwen, welke in bruikleen zijn ge geven aan besturen van bijzondere scholen f 525 (v. j. f 575), vergoeding' aan besturen van bijz. scholen voor de kosten van school lokalen f 4826.46 (onvUitkeering aan ge meenten ingevolge art. 86 der lager onder wijswet f 4000 (v. j. f 3000). Vergoeding van de kosten van instandhouding van bijz. scho len f 48169.20 (v. j. f 46578.10), vergoeding voor terreinen en gebouwen f 36043.48 (v. j. f 40356.58). Nadeelig slot van par. 7 f 142718. Bijzonder uitgebreid 1. 0. par. 7. Inkomsten. Schoolgelden f 2500 (v. j. f 3000). Uitgaven totaal f 17957.43. Nadeelig slot f 14914.56. Bijzonder voorbereidend 1. o. Dit onderwijs wordt niet meer gesubsidieerd. De schoolbe sturen ontvangen een vergoeding van 2 pet. der getaxeerde waarde van de gebouwen, to taal f 1409.17 (onv.) Met rente en aflossing van geldleeningen ten laste hiervan bedraagt het nadeelig slot van par. 11 f 2259.17. Middelbaar onderwijs par. 13 Uitgaven. Kosten van handelsonderwijs f 2971.50 (v. j. f 3220.50)Bijdrage aan de gemeente Haarlem f 1800 (v. j. f 1350). Deze bijdrage wordt ge geven voor vier leerlingen die de Middelbare School voor meisjes met 5-jarigen cursus te Haarlem bezoeken. Bijdrage in de kosten van rijks hoogere burgerscholen f 39654.48 (v. j. f 5575). Deze post is zooveel hooger geworden ten gevolge van de inwerkingtreding van art. 1 der wet van 22 Februari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onder wijs. Nadeelig slot van par. 13 f 43860.93. Hooger onderwijs par. 14. Inkomsten. Re tributie van leerlingen uit deze gemeente, die een gymnasium of lyceum bezoeken f 6000 (v, j. f 5000). Uitgaven. Bijdragen aan in andere ge meenten gevestigde gymnasia of lycea f34000 (v. j. f 23350). Het aantal leerlingen toe draagt 86. Nijverheidsonderwijs par. 15. Inkomsten. Schoolgelden Visscherijschool f 900 (onv.) Subsidie van het rijk in de kosten van deze school f 14448.88 (v. j. f 14510.55), bijdragen van andere gemeenten f 2000 (onv.) Subsi- sidie van de provincie f 5390.22 (v. j f5508.55) Uitgaven: Kosten van scholen voor lager nijverheidsonderwijs f 15922.50 (v. j. f 15520.04). Subsidie Nijverheidsschool f 25653.30 (v. j. f 25834.20. Nadeelig slot van par. 15 f 29296.47. Wat kost het onderwijs in onze gemeente? De totaal kosten van het onderwijs in onze gemeente, komende ten laste van de ge meente bedragen f 357.233.38, waarvan voor openbaar onderwijs f 87698.25, bijzonder on derwijs f 160432.73, middelbaar onderwijs f 43860.93, hooger onderwijs f 28225, nijver heidsonderwijs f 29296.47. Eenige andere pos ten als kosten der commissiën tot wering van schoolverzuim (f 165), vervoer van school kinderen uit den Spaarndamnierpolder naar bet pontveer te Velsen (f 2700), uitgaven volksfeesten (f 350), subsidie aan sportver- eenigingen f 400), subsidie aan vereenigin- gen betreffende nazorg voor zwakzinnigen Het nieuwe Hongaarsene kaoinet, nadat het zich aan den Rijksregent Von Horthy had voorgesteld. Derde van links minister-president Daranyi. Vijfde van links de minister van buitenlandsche zaken Von Kanya. en wij zenden U een vertegenwoordiger! f 3000) enz. vergen nog een uitgaaf van f 7720, welk bedrag in liet eerder genoemde totaalcijfer is begrepen. VOORSCHRIFTEN. BETREFFENDE DEN AARD VAN DE BEBOUWING EN HET GEBRUIK VAN GRONDEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van heden af gedurende vier weken, op de ge meentesecretarie (4e afdeeeling) voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, een ontwerp van een verordening houdende voor schriften betreffende den aard van de be bouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de bebouwde kom der gemeente, zooals nader op een bij die verordening behoorende kaart is aangegeven (aan de Wüstelaan en de Passtoorsstraat te Santpoort). Gedurende dien termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeente raad bezwaren indienen. Elf getuigen gehoord over den eigendom van machines. HAARLEM Donderdag. Een 49-jarige inwoner van Beverwijk stond heden terecht voor de Haarlemsche rechtbank wegens verduistering. In het einde van 1935 en begin 1936 heeft hij zich meubels en ma chines, die de firma, waarvan hij directeur was, gehuurd had, toegeëigend. De machines en meubels, die bij de door hem gehuurde fabriek hoorden, waren door ver dachte meegenomen, toen hij de fabriek moest ontruimen. Er waren elf getuigen gedagvaard. Degenen, die aan den verdachte geld had den geleend, om dezen te helpen aan een be staansmogelijkheid na zijn faillissement, werden gehoord. Het bleek dat verdachte hier en daar geld te leen had gevraagd om door iemand anders een houtbewerkingsmachine te laten koopen uit zijn faillissement. Verdachte hield vol, dat deze kooper in opdracht handelde en dat de eigendom ge komen was aan hen, die het geld gegeven hadden. De kooper hield echter vol, dat hij alles gekocht had en dat hij garant was ge weest voor het geleende geld. Bij het getuigen verhoor werd steeds ge- zpcht naar de positie, die de feitelijke koo per hier innam. Sommigen verklaarden, dat hij was opgetreden als eigenaar, anderen herinnerden zich, dat hij uitdrukkingen had gebruikt, die den indruk wekte, dat hij er niet alleen over te beslissen had. Een der getuigen verklaarde uitdrukkelijk, dat hij de gekochte machinerieën wel als zekerheid beschouwde, doch dat hij geen be zwaar had gehad, als verdachte ze verkocht had, mits hij er zijn schuld mee afbetaalde. De president: „Maar u had geen enkele zekerheid over!" „Ik vertrouwde dat heusch wel". Raadsman: „Dus u hebt het aan ver dachte geleend?" Get.: „Ja" Er was hierbij sprake zoowel van machines als van menschen. De meubels zouden, volgens de echtgenoote van verdachte, teruggekocht zijn buiten den kooper van de machines om. Aan het einde van het verhoor ontstond een verschil tusschen verdachte en den kooper van de machines, waarbij de kooper ontkende, een zeker bedrag ontvangen te hebben. Toen de zitting tot twee uur geduurd had, werd besloten de zaak te schorsen om nog eenige getuigen te hooren. Over vier weken zal de behandeling worden voortgezet. Dr. Van Leusen spreekt over „Vaderlands liefde". In het gebouw der Vereen, voor Vrijz. Her vormden heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van de afd. Velsen-IJmuiden van den Nederl. Vrouwen Vredesbond, waar in als spreker optrad dr. A. J. van Leusen, met het onderwerp: Vaderlandsliefde. De vergadering werd met een kort wel komstwoord van mevrouw M. F. Wesdiep- Henn geopend, die in haar openingswoord sprak over het doel van den Vrouwën Vre desbond. Spreekster zeide, dat velen den vrede willen, maar dat velen het streven van den bond niet begrijpen. Dr. van Leusen zeide, dat er over het be grip vaderlandsliefde zooveel verschillende begrippen bestaan. Velen verbinden aan het woord vaderlandsliefde de gedachte van mi litairisme. Dit behoeft echter niet het geval te zijn. Over dit onderwerp, aldus dr. van Leu sen, zal er steeds meeningsverschil blijven bestaan. Het woord vaderlandsliefde wordt dikwijls verkeerd gebruikt, vandaar de vele strijd er over. Velen maken van hun ge dachten hierover een vaststaande stelling. Men maakt er dan een soort dogma van. Spreker verwees naar „Oriënt Express", het boek van Den Doolaert, waarin spake is van een Macedoniër, die de aarde kust waarin zijn vrouw begraven is. Al zal er wel niemand zijn, die de aarde kust, toch is er geen mensch die geen vaderlandsliefde heeft. Dit is een natuurlijk verschijnsel. Met voorheelden toont spreker aan, dat er banden zijn, die er ons aan binden. Oók zijn er banden, die de men schen van eenzelfden grond samenbindt. Dit is geen ziekelijk verschijnsel, zooals sommi gen zeggen, Het is zeer menschelijk en hier aan mogen wij niet ontrouw worden. Vervol gens sprak dr. van Leusen over wat de Duit- scher noemt: Heimatfieber en over de ver bondenheid van de bewoners aan hun grond, wat tevens hun karakter vormt. De verschil lende karaktertrekken werden eveneens met verschillende voorbeelden verduidelijkt. Spre kende over de geschiedenis van ons land, ook hieraan zijn wij gebonden. Het heden aldus spreker, vindt zijn oorzaak in de ge schiedenis. De geschiedenis die ons vermeldt wat onze voorouders gedaan hebben, n.l. her bergzaamheid te hebben verleend aan ver drukten en gevluchten, zooals de Hugenooten, hierop zijn wij trotsch. Wij hebben ons land lief om zijn geschiedenis, om zijn taal, zijn zee, waaraan wij ons land ontworsteld heb ben. In dit alles hebben wij ons land lief. En deze geschiedenis doet ons allen samenbinden en elkander liefhebben, zonder daartoe mi litaristisch te zijn. Zij kunnen hierom even goed voor de vrede zijn. Is ons vaderland voor ons het beste bezit dan dienen wij ons, zeide spreker, te wachten dat wij hiervan geen mis bruik maken. Van dingen van groote waarde, kan men zoo ligt misbruik maken. Tegen dit misbruik waarschuwde spreker. Echte va derlandsliefde eerbiedigt de liefde van een ander. Op duidelijke wijze bracht dr. van Leusen naar voren, wat werkelijke liefde en eerbied voor anderen is. Door valsche liefde wordt vaderlandsliefde omgezet in een roes. Het gevaarlijke van zoo'n roes die men verkeerdelijk bestempelt met vaderlandsliefde werd door spreker aangetoond. Liefde grenst aan haat. Iemand die onze vrijheid, die wij liefhebben, wil aanranden noemen wij iemand die geen vaderlandsliefde heeft en wij zullen hem ongetwijfeld haten omdat hij aanrandt wat wij liefhebben. Wij kunnen dan liefhebben over de grenzen, als wij wer kelijk liefhebben hetgeen ons eigendom is. Hierdoor zullen wij respecteeren hetgeen van een ander is. Wij hebben onze vrijheid en ons land lief en moeten leeren eerbiedigen het geen anderen liefhebben. Met een opwekking om werkelijk lief te hebben en te bedenken wat ons vaderland in werkelijkheid voor ons is, besloot spreker met het gedicht van C. S Adama van Seheltema: „Verwant aan uw heerlijk verleden, Dat tusschen uw heemle' en zeeën bleef groeien En tusschen die wisselende Eeuwigheden Zich bereidt om opnieuw te gaan bloeien Hierna werden door eenigen der aanwezi gen vragen gesteld die door den spreker wer den beantwoord. TWEEDE JEUGD—V.G.S. I. Van Gelder's eerste elftal speelt a.s. Zater dagmiddag een wedstrijd te Haarlem tegen Tweede Jeugd voor de Z.M.C. DRANKWET, Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van N. E. Sperling, weduwe van P. H. Philippo, zonder beroep, wonende te IJmuiden om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Frogerstraat no. 12 te IJmuiden. en van L. P. Tismeer, van beroep concierge, wonende te IJmuiden om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoor- en benedenaehter- localiteit van het perceel Willemsplein no. 12 te IJmuiden. Voorts is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten dezer provincie ge richt verzoekschrift van A. van der Werf van beroep hotelhouder, wonende te Velsen om een vergunning, voor den Verkoop van ster ken drank in het klein uitsluitend aan logeer gasten in de Westelijke benedenvoorlocaliteit, Westelijke benedenachterlocailteit, hall en Zuid-Oostelijke benedentusschenlocaliteit van het perceel Driehuizerkerkweg no. 10 te Velsen. Vóór 29 October 1936 kan een ieder tegen het verleenen van deze verloven, resp. deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders voornoemd inbrengen. ONDERLINGE COMPETITIE D.C IJ. Deze week werden gespeeld: Hoofdklasse: B. DukelF. Basstra 20, D. OttH. de Boer 02, LigthartP. Leijte 11, C. Bais—H. Buis 2—0, B. Dukel—G. Postma 2—0. In deze klas gaat P. Leyte door zijn remisepartij met Ligthart met 5 gesp. 9 pnt. aan den kop op den voet gevolgd door Dukel en Ligthart. Tweede klas: F. Dukelv. d. Heijde 02, Kraai Koetsier 20, LarosOutenaar 20, Postv. Straten 20, PostmaSchaap 20. Laros heeft hier onbedreigd de leiding. Derde klas: E. BroekKok 20, Brand D. Weert 2—0, Snel—Visser 2—0, Broek— J. Broek 02. BrandJ. Broek 20. UITSLAG VERLOTING. De uitslag van de verloting, georganiseerd ten bate van de bewaarschool Pres. Kruger- straat is als volgt: Rijwiel 837, theemeubel 2560, verder vielen prijzen op de nummers 970, 16, 1670. 1995, 504, 1284, 2334, 1075, 2213, 1714, 2584, 984, 1019, 1070, 1011, 279 en 2493. De groote sprei viel op 213, de kleine op 183, de pop op 54. Naar wij vernemen is men er met veel moeite in geslaagd, de zware locomotief, die bij het spoorwegongeluk te Woerden in de sloot was gekanteld en daarin geheel was weggezakt, met twee kranen overeind te zetten. Nu zal men trachten de locomotief met twee kranen uit de sloot op te tillen en op de baan te plaatsen. Lukt dit niet, dan wordt de locomotief op een spoortje op de groote baan getrokken. In ieder geval be hoeft de machine niet ter plaatse te worden gesloopt. De machine van den personentrein is reeds naar Utrecht overgebracht, evenals een groot aantal van de vernielde rijtuigen en goederenwagons, die aan de sloopers van spoorwegmateriaal van Suime- ren zijn verkocht. Optimisme ondanks het gebroken Fransche defensiesysteem Uit Parijs per telefoon: De boodschap van Koning Leopold heeft per slot van rekening in Parijs niet zooveel verrassing gebracht. Zooals men er ons he denmorgen op het ministerie van buitenland sche zaken op wees en zooals de Parijsche ochtendbladen laten uitkomen, was het be sluit van België om radicaal te breken met de sinds het einde van den oorlog gevoerde bui tenlandsche politiek, reeds eenige maanden te voorzien. Dat neemt echter niet weg, dat talrijke nieu we problemen hierdoor aan de orde komen en dat al de kwesties op een geheel andere wijze opgelost zullen moeten worden dan men zich had voorgesteld. Op buitenlandsche za ken is men nog uiterst gereserveerd met. het geven van commentaren, daar de officieele tekst van de rede van den Koning nog niet is ontvangen. Men wijst erop, dat de gevolgen van België's veranderde houding uit tweeërlei oogpunt bezien moeten worden, namelijk uit zuiver internationaal oogpunt en uit het engere oogpunt van de verhouding Frankrijk- België. Wat dit laatste betreft troost men zich in Parijs met de gedachte dat België zijn bewa pening zal opvoeren en dat het Frankrijk nimmer zal aanvallen. Ofschoon men er den teleurgestelden ondertoon kan opvangen, daar het systeem der Fransche verdediging verbroken wordt, heerscht er toch een soort optimisme, omdat een sterk Belgisch leger ae wacht zal houden langs de Maas. Daardoor verandert er echter tenslotte betrekkelijk weinig. Wat het zuiver internationale stand punt betreft, vraagt men zich op het ministe rie af, hoe de neutraliteitsverklaring te rij men valt met het statuut van den Volkenbond en men geeft grif toe, dat een nieuw Locarno- pact op geheel andere basis gegrondvest zal moeten worden, al wil men zich daarover nog niet uitlaten. Eerst moet afgewacht worden, hoe België zijn veranderde houding in de practijk wil toepassen en hoe het voortaan tegenover den Volkenbond zal staan.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1