EUWE Zestig jaar Noordzeekanaa Zestig jaar IJmuiden. 4708 Het veilige adres is 4220 (U)inuider (T)axi (O)nderneming Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 294 ZATERDAG 17 OCTOBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Doorgraving van Holland op z'n Smalst gaf Amsterdam een nieuwe voorhaven en Nederland een nieuwe visschershaven Sluisbouw voorheen en thans. VREESWIJK'S TAXI-ONDERN. Visscherijnieuws in een notedop. IJMUIDEP COURANT -- T»,t«r»mn*Trrrr-\T. c 1 H ric CIIta m<M»y ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,permaaad 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-8 regels 25 ct», elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V->- Bank te Schiedam. Een algemeen overzicht. Een banket in het Paleis voor Volksvlijt en een feestdiner in de soldatenbarakken. „Op heden 1 November van den jare 1876 is door Z.M. Koning Willem III, Koning der Nederlanden, .Groot- Hertog van Luxemburg enz. enz. de haven van IJmuiden geopend en daardoor de gedachte verwezenlijkt, in 1816 uitgesproken door Zijnen Doorluchtigen Voorzaat Koning Wil lem I, die Amsterdams Handel en Scheepvaart den kortsten weg naar zee wees door doorgraving van Hol land op zijn Smalst". Aldus luidde de oorkonde, die in de groote tent, die 1500 personen kon bevatten en op gebouwd was in verband met de officieele opening van het Noordzeekanaal, aan Koning Willem III ter teekening werd aangeboden na een zeer interessante toespraak van den heer S. W. Josephus Jitta, een der directeu ren van de Amsterdamsche Kanaal Mij. Met „De Stad Breda" was de Koning van Velsen, waar hij per extra trein was aangekomen naar IJmuiden gevaren, langs de met Vene- tiaansche masten versierde oevers, vanwaar hij werd toegejuicht uit duizenden kelen. De oorkonde werd medeonderteekend door de aanwezige ministers en door den toen- maligen .burgemeester van Amsterdam Jhr. Mr. C. J. den Tex. „De Stad Breda, aan boord waarvan vervol gens een zeetocht werd gemaakt, was toen het tooneel van een bijzondere plechtigheid: het protocol werd geteekend, dat het Noord zeekanaal en de Noordzeehaven, die met 's Konings goedkeuring den naam van IJmui den werd gegeven, op dien dag geopend waren. Nog slechts eenige weken en het is zestig jaar geleden, dat onze plaats haar naam kreeg, een naam die sindsdien geklonken heeft in de havens van alle werelddeelen, van de door de tropenzon gestoofde havens van Tandjong Priok of Soerabaja tot de zeeën, verstijfd onder de ijskoude winden van het poolgebied. Rondom de „reusachtige sluizen" zooals de heer Josephus Jitta den ingang naar het Noordzeekanaal noemde, met het graven waarvan men elf jaar werk had, groeide een stad van bijna 30.000 in woners en een industrie, waarin eenige dui zenden arbeiders hun brood verdienden; ontstond een visschershaven die er eens op kon bogen, de grootste van het vasteland van Europa te zijn. Het was de 8e Maart 1865, dat de eerste spade in den grond ging voor den bouw van dit voor die jaren zoo grootsche werk, dat bestond uit den aanleg van het Noordzee kanaal, het bouwen van een schutsluit 120 M. lang, 18 M. breed en 7.75 M. onder A.P., een schutsluis van 50 bij 14 bij 5.50 M., daar naast een spuisluis, verder uit het maken van een buitenhaven met twee pieren van 1500 M. Maar deze eerste spade in de aarde had heel wat voeten in de aarde. Het ging slecht met de scheepvaart van Amsterdam in de jaren, die aan de opening van het Noordzeekanaal voorafgingen. Am sterdam had in 1S26 zijn Groot-Noord-Hol - landsch Kanaal gekregen, een kanaal dat bijna 90 K.M. lang was. Maar de diepte be droeg slechts 5 1/2 M. over een breedte van 10 M. van de totale breedte van 34 M. Dit was de verbinding van Het IJ met de reede van Texel, een verbinding die spoedig zou blijken, niet opgewassen te zijn tegen de ontwikkeling van het schip en van de scheepvaart. Amsterdam kon niet meer meekomen; Am sterdam's haven dreigde in verval te gera ken: in 1860 kwamen in de hoofdstad bin nen 1740 zeil- en 240 stoomschepen metende 1.422500 M3.; in 1875 waren deze cijfers 675 zeil- en 379 stoomschepen met een inhoud van 1.453000 M3. Het aantal schepen was hard achteruitgegaan, de inhoud kon zich slechts handhaven doordat het aantal stoom schepen was toegenomen. Amsterdam had een kortere, een bree- dere en diepere verbinding met de Noordzee noodig. Er gingen eerst nog stemmen op om het Noord-Hollandsch Kanaal te verbete ren, maar te juister tijd herinnnerde men zich het denkbeeld, reeds in 1815 door Ko ning Willem I aan de hand gedaan: door graving van Holland op zijn Smalst". Men keek niet meer naar het Noorden, maar naar het Westen; daar lag de zee, die dichter bij Amsterdam gebracht moest wor den. Reeds in 1852 had het beginsel van de doorgraving van Holland op z'n Smalst wor tel geschoten in het brein van hen, die zich hadden opgeworpen voor den nieuwen wa terweg. Maar de commissie, benoemd door den gemeenteraad van Amsterdam om dit denkbeeld te bestudeeren, was unaniem in haar oordeel: onuitvoerbaar! De Engelsche ingenieurs B. W. Croker en Charles Burn kwamen toen echter met een plan, dat in 1854, na eenige wijzigingen te hebben ondergaan, door de rijksingenieurs werd goedgekeurd De kosten zouden volgens dit plan ongeveer 18 millioen bedragen. Een nieuwe commissie onder voorzitterschap van den heer W. F. Conrad keurde in 1859 de Engelsche plannen af, zij sprak zich uit voor de plannen van een door den gemeen teraad van Amsterdam benoemde commis sie, die later eveneens gewijzigd werden maar die tenslotte toch den grondslag vorm den voor den bouw van de kanaalwerken. Maar nu liep het mis met het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal. En wanneer op het kritieke oogenblik niet de Amster damsche notaris J. G. Jager, die ook betrok ken was bij het plan van Croker en Burn een concessie-aanvraag had ingediend, zou het zeer wel mogelijk geweest zijn, dat IJmui den thans niet zijn 60-jarig, maar zijn 50- jarig jubileum zou vieren. Den 5en December 1861 kreeg de heer Jager een Sinterklaas-geschenk in den vorm van een voorloopige concessie „tot het ma ken en exploiteeren van een kanaal ter ver binding van de Noord- en Zuiderzee door Holland op z'n Smalst met afdamming en inpoldering van Het IJ". Den 23en Januari 1863 werd de concessie na een krachtige ver dediging in de beide kamers door minister Thorbecke tot wet verheven. Nadat een haast onoverzienbare berg van moeilijkheden uit den weg was geruimd, be gon de Amsterdamsche Kanaal Mij. in 1865 met het werk, dat tenslotte voor de promo tors een aaneenschakeling van teleurstellin gen en tegenslagen is geworden. Zooals men weet, is het werk grootendeels door een Engelsche firma uitgevoerd. Maar toen was de M.U.Z. er nog niet. De Amsterdamsche Kanaal Mij. die het kanaal exploiteerde, werd 31 Mei 1883 ont bonden. Er waren toen nog f 7.700.000 aan- deelen in omloop. De nominale waarde der aandeelen werd van f 1000 op f 500 terugge- TELEFOON en b|Ü't de (Adv. Ingez. Med.) bracht. De staat heeft nog gedurende eenige jaren het bedrag der kanaal- en havengel den ter beschikking gesteld van de liquida- teurs. Amsterdam kreeg aldus een vrij kanaal, want in 1890 werden de kanaalgelden afge schaft; Amsterdam kwam tot nieuwen bloei. In il895 was de inhoud der binnen gekomen schepen gestegen tot rond 5 millioen M3. Maar spoedig bleêk dat ook deze nieuwe verbinding haar tijd ten achter zou raken. Een nieuwe schutsluis was noodig. Met het bouwen van deze, de tegenwoordige Midden- sluis, werd begonnen in het laatst van 1889; 12 December 1896, dus thans bijna 40 jaar geleden werd deze geopend. De afmetingen van deze sluis bedroegen 225 bij 25 bij 9.30 M. Maar ook toen stond de ontwikkeling van de scheepvaart en van de scheepvaarttech niek niet stil. Het kanaal moest voortdurend worden verbreed en dieper gemaakt en ten slotte bleek ook deze sluis niet meer in over eenstemming met de behoeften van Am sterdam te zijn. Welke afmetingen? Sedert 24 Juli 1899, toen de wet tot ver betering van het Noordzeekanaal in het Staatsblad was verschenen, was het verkeer door het kanaal voortdurend toegenomen. Zeestoomers verschenen op de Oceanen, als de Vaterland, metende 55000 ton en de H. A. P. A. G. had het voornemen, een boot van 60.000 ton te doen bouwen. Amsterdam had aan een zeekanaal, dat niet bereikbaar was voor schepen, langer dan 220 M. niet vol doende. Het Panamakanaal, met het graven waarvan in 1906 begonnen was, zou 305 M. lang worden. In 1907 waren de verbeteringswerken van het kanaal voltooid. Een nieuwe sluis was noodig, om deze verbeteringswerken tot hun recht te doen komen. De Staatseommissie-Kraus kwam in haar in 1911 uitgebracht rapport tot de conclusie, dat een nieuwe sluis noodig was voor sche pen van 300 bij 33 bij 12.2 M. In verband hier mede beval de commissie voor de te maken sluis aan een schutkolklengte van 360 M. een minimum doorvaartwijdte van 40 M. en een slagdorpeldiepte van 14 M. N.A.P. In Maart 1913 droeg de toenmalige Minis ter van Waterstaat den Rijkswaterstaats dienst op, de plannen nader uit te werken op grondslag van plan B der Staatscommis sie. De vraag kwam echter aan de orde, of de afmetingen, aanbevolen door de Staats commissie aangehouden moesten worden, dan wel of in verband met den toenemenden „groei" der zeeschepen, grootere afmetingen noodig waren. Tenslotte stelde de Rijkswaterstaat de af metingen van de schutkolk vast op 400 bij 50 bij 15 M. N.A.P. En in deze afmetingen is het werk uit gevoerd. Vele IJmuidenaren, die het machtige bouw werk van begin tot eind hebben zien groeien, zullen zeker de foto's, die we hierbij plaat sen graag nog eens met aandacht bekijken. De officieele opening van de nieuwe sluis, thans Noordersluis geheeten, vond plaats 29 April 1930. Aan boord van de Johan van Ol- d'enbarnevelt, die pas van stapel was geloo- pen verrichtte Koningin Wilhelmina de ope ningsplechtigheid. Van cijfers gesproken: de heer S. W. Josephus Jitta zeide in zijn rede, gehouden bij de opening van het kanaal in 1876, dat 300.000 M3. grond moest worden uitgegraven, voordat met den bouw der sluis kon worden begonnen. Voor de Noordersluis en toelei- dingskanaalen moest 20.000000 M3. zand wor den afgevoerd! De openingsplechtigheden in 1876 werden besloten met een groot banket in het Paleis voor Volksvlijt, dat 10.000 gld. heeft gekost het 50-jarig jubileumsfeest werd gevierd met een diner in een der inmid dels verdwenen barakken aan de Kanaal straat. Hoeveel dit gekost heeft, heeft nie mand ooit vernomen. Dit cijfer moeten we onzen lezers dus schuldig blijven. In elk ge val hebben de 300 gasten lekker gegeten en gedronken. Is het nog noodig uit te weiden over de beteekenis, die de doorgraving van Holland op z'n Smalst en de bouw van de sluiswerken voor de gemeente Velsen is geweest? Er kwam visscherij, er kwamen visschershavens, er kwam industrie, er kwamen industrieha vens. IJmuiden, eerst alléén voorhaven van Amsterdam, kreeg een zelfstandige positie als zeehaven. Zeeschepen voeren erts aan voor de hoogovens, hout voor de papierfa briek, izij varen uit met de producten onzer industrieën. De visscherij kwam tot grooten bloei en IJmuiden werd de belangrijkste vis schershaven van het vasteland van Europa. De bevolking van de gemeente groeide snel. Velsen zit nu in het moeras van de crisis. IJmuiden verloor veel van zijn beteekenis als visschershaven, onze industrieën voeren een zwaren strijd om het bestaan. Maar wat er ook gebeurt, onze gemeente zal dank zij de doorgraving van Holland op iz'n Sbalst blij ven een plaats, waar toekomst in zit. De producten onzer nijverheid: ijzer, papier, sul faat, cement enz. zullen ihun weg naar bin nen- en buitenland blijven vinden, nu eens wat moeilijker, dan weer wat gemakkelijker. Ruime industrieterreinen, waarvan men zich geen gunstiger ligging kan indenken, liggen gereed om nieuwe fabrieken te ontvangen. En wie weet, breekt ook spoedig voor de visscherij een betere tijd aan. S. B. OPENBARE VERGADERING DER N. S. B. Spreker de heer G. Vlekke. De kring IJmuiden der N. S. B. belegt a.s. Donderdagavond in Thalia een openbare ver gadering. Als-spreker zal optreden de heer G. Vlekke. met als onderwerp „Op den Twee sprong." OPENBARE VERKOOPING. Koning Willemshuis verhoogd tot f 16.000. Vrijdagmiddag vond in Augusta Hotel ten overstaan van notaris G. D. Boerlage de openbare verkooping plaats van eenige be langrijke perceelen, w.o. het Koning Willems huis. Dit gebouw werd het eerst geveild. Het werd ingezet op f 14.000 en daarna verhoogd tot f 16.000. Er werd niet gemijnd. Kooper werd de heer W. Appel qq. Het gebouw „Zee mansrust", Bik- en Arnoldkade. Frogerstraat werd gekocht door den heer D. Bais voor f 5000. Het woonhuis Breesaapstraat 38 werd ge kocht door den heer W. Appel qq. voor f 1300. Het woon- en winkelhuis, Willemsplein 14, werd gekocht door den heer D. Bais. voor f 6200. IJMÜIDER OPERETTE VEREENIGING. Door B. en W. der gemeente Velsen is aan de IJmuider Operette Vereeniging vergun ning verleend voor het organiseeren van een loterij ten bate van het aanschaffen van nieuw zangmateriaal. De trekking van deze loterij, welke een 1000-tal loten omvat, zal plaats hebben op den door de IJ. O. V. te geven gala-avond van de operette „Polenbloed" op Donderdag 19 November a.s. in het Thalia Theater. TOONEELVEREENIGING „VARIA". Men schrijft ons: Het aangekondigde mysteriespel, dat de tooneelveree'niging „Varia" op Dinsdag 10 No vember a.s. voor het voetlicht hoopt te bren gen, nl. „Baldpate's Zeven Sleutels" heeft velen nieuwsgierig gemaakt naar meer bij zonderheden. Deze kunnen echter moeilijk verstrekt worden, omdat de intrige weliswaar besproken kan worden, maar de ontknooping moet men toch zelf gaan zien. „Varia" heeft met het eenigen tijd geleden ingevoerde systeem van contributiebetaling (men betaalt een gering bedrag per maand met recht op drie voorstellingen en een voor af besproken plaats), veel succes. Daar de vereeniging, als zoovele andere, alle zeilen bijzet om door de crisis heen te varen, hoopt zij, dat het legioen van kunstlievende leden Varia trouw blijven en zich uitbreiden zal, opdat deze 34 jaar oude tooneelvereeni ging nog vele jaren de dilettantentooneel- speelkunst zal mogen dienen. C. J. M. V. 'T MOSTERDZAADJE. Voor de Chr. Jongemannen Vereeniging 't Mosterdzaadje zal de heer D. Selling a.s. Maandagavond in het Koning Willemshuis een lezing houden over „De Jood van Rome". DAG EN NACHT TEL. (Adv. ingez. Med.) CCLXXVI. Alle records zijn déze week getuimeld; al leen de records uit den crisistijd natuurlijk: een grooter aantal booten in één week heb ben we niet meegemaakt, de reizen waren nooit zoo kort en de vangsten nooit zoo groot. Het ontbrak eir nog maar aan, dat de prijzen nog nooit zoo hoog zijn geweest. Alhoewel kabel jauw, schel vis ch en schol bar duur waren. Er waren einde vorige week (en ook nu nog) 77 trawlers in de vaart. In de week, die achter ons ligt kwamen er 62 booten aan den afslag, waaronder twee, n.l. d>e Gerberdina Johanna en de Utrecht tweemaal. Dus 80 pet. van de varende vloot in één week! Door de trawlers werden ongeveer 42.000 manden visch aange voerd en de omzet zal wel ongeveer twee ton hebben bedragen. Het lijdt geen twijfel of October wordt een dikke maand en als de zaak nog eenige weken op dezelfden voet wordt voortgezet komen we dit jaar toch nog aan den omzet van 1935, althans er heel dicht bij. Enorm is er gewerkt, deze week, zoowel aan den wal als op zee. In de hal was het elkan morgen weer hurry-op, zoo'n echt IJmui- densch gedoe, waar de buitenstaander zoo vreemd tegenover staat. Met die prijzen van haring en makreel liep het wat mis de laatste dagen en het zou mis schien goed zijn, als de e.k. dagen de aanvoe ren eens van bescheidener omvang werden. Gelukkig konden België en Frankrijk nog al wat gebruiken. Als daar nu maar niets tus- schen komt. Vooral Frankrijk, dat den mond vol heeft over vergemakkelijking van den internationalen handel, kon wel eens voor een onaangename verrassing zorgen. Woorden en daden zijn hier lang niet altijd met elkaar in overeenstemming. Ik heb het verleden week al eens gehad over het voornemen van de regeering, over te gaan tot distributie van goedkoope visch onder de werkloozen. Als de minister nu heel gauw komt met een regeling voor deze distributie, zou al vast begonnen kunnen worden met makreel, welke zeer voedzame en smakelijke visch thans voor eenige centen per pond kan worden ingekocht. Wanneer de Spoorwegen deze visch tegen gereduceerde prijzen zou wil len vervoeren en men vond den kleinhandel bereid deze visch tegen maximumprijzen voor de regeering of de gemeenten aan den man te brengen, dan zou tot in de achterhoeken van ons land voor een cent of acht een pond ma kreel geleverd kunnen worden en voor het bakken van deze visch is zoo goed als geen dure olie noodig. Over haring zal ik maar niet praten; deze visch lijkt me voor versche con sumptie minder geschikt. Maar noch makreel, noch haring komt op het lijstje van den minister voor. Deze noemt alleen schol, kabeljauw, schelvisoh, wijting en koolvisch. Welnu, aan goedkoope schol, kabel jauw en schelviscti valt voorloopig niet te den ken; wijting en koolvisch komen in zulke kleine hoeveelheden aan de markt, dat deze soorten geen distributie op een eenigszins ruime schaal toelaten. Reden waarom ik vrees, dat er voorloopig van deze distributie niet veel zal komen. Tenzij er nog een twintig trawlers in de vaart gebracht worden. PIETERMAN. De bouw der deurkassen. Nieuwe schoorsteen. De Olympia IJM. lil heeft een nieuwen schoorsteen gekregen. Uit zee terug. De kotter IJM. 209, die Dins dag was gaan varen, moest na twee dagen de reis afbreken wegens slecht weer en schade aan de netten Korte reizen. De stoomtrawlers Utrecht en Gerberdina Johanna, die Dinsdag voor de trawlsharingvisscherij naar zee waren ver trokken, waren al weer tijdig terug om hun vangst, ca. 1000 manden versche haring gis teren te doen verkoopen. Beide booten heb ben dus in een week tweemaal gemarkt. De Gerberdina Johanna was Maandag binnen met f 3800, de Utrecht Dinsdag met f 2880. M één week besomden deze booten dus resp. f 5800 en f 4600. De Utrecht had slechts on geveer één etmaal gevischt. De Uiver terug. De Uiver moest de pas aangevangen reis afbreken, omdat de pakking van de spuikraan van den ketel los had gela ten. Heet water en heete stoom sloegen naar buiten. De ketel moest worden leeggespuid. Gisteren is de schade hersteld. De volgende reis zullen op dezen trawler de ijzeren lucht kokers door koperen worden vervangen, omdat het kompas onder den invloed van de ijzeren kokers onzuiver was. De Perseus in de knel. De stoomtrawler Per seus was in de Visschershaven met den voor steven beklamd geraakt tusschen de remming. Met veel moeite slaagde men er ten slotte in, den trawler uit zijn benarde positie te be vrijden. De Mary liep vol. Toen gisternacht de nacht stoker aan boord van de Mary kwam, kwam hij tot de ontdekking, dat er water in het schip stond. Het bleek, dat de kraan van den lens jager open stond. De trawler is door een sleepboot leeggepompt. Defecte dynamo. Vrijdagavond kwam de Rotterdam binnen met een defecte dynamo. Nadat deze hersteld was is de trawler denzelf den ebt weer vertrokken.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1