Herziening van het uitbreidingsplan. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Raad van Beverwijk. Verhooging van de wethouderssalarissen De heer A. A. Posf benoemd tot Gemeente-Secretaris. ZATERDAG 17 OCT. 1936 VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART Sigarenmakers willen den toestand bespreken. De stand der werkloosheid. De verhoaging van het schoolgeld. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. Afwezig de heer G. Wela gen. Alvorens tot afhandeling der agenda wordt overgegaan legt de heer Schauïkes, ambte naar ter secretarie, in verband met zijn be noeming als waarnemend ontvanger de bij de wet vereischte eeden af. Het voorstel van B. en W. om te bepalen, dat een herziening van het uitbreidingsplan der vormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin wordt voorbereid, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heeren T e r voort en Visser, als mede de heer Van Doorn drongen op spoed aan, omdat de bebouwing van het voormalige Wijk aan Duin nagenoeg stil ligt. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. eveneens van oordeel zijn, dat spoed ge- wenscht is. Overigens acht spr. het gelukkig dat er even stilstand is, want in dat deel der gemeente heeft in ernstige mate woeker bouw plaats gehad, die ten opzichte stedebouw nergens naar lijkt. De voorstellen van B. en W. tot vaststelling van een voorgevel-rooilijn en van een ver ordening, regelende de samenstelling en de werkkring van de vaste commissies van bij stand werden aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op het beroep schrift van H. L. Eijking inzake een gewei gerde bouwvergunning. De jaarwedden van de wethouders. Bij het voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedden der wethouders en tot het vaststellen van een verordening inzake het toekennen van wachtgeld aan gewezen wethouders wilde de heer Visser de be grooting afwachten, alvorens hij aan dit vtorstel zijn stem kan geven. Hij wil name lijk eerst wel eens zien, of in de nieuwe begrooting subsidies voor sommige cultureele instellingen wel gehandhaafd zullen wor den. Over de motieven, aangevoerd in het amendement op dit voorstel door de S.D. raadsfractie zegt spr. o.m., dat de wethouders zijn benoemd, toen de fusie reeds een feit was. Spr. is het er wel mee eens, dat de jaar- AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 17 OCTOBER Theater de Pont- „Engel der duisternis" «n „Aannemen, Jan!" 8 uur. ZONDAG 18 OCTOBER Theater de Pont: „Engel der duisternis" en „Aannemen, Jan!" 8 uur. Matinée 3.30 uur: Beide films, AGENDA VOOR BEVERWIJK. ZATERDAG 17 OCTOBER Kennemer Theater, Zeestraat: „In Ca- Uënte" met Dolores del Rio en Pat O'Brien en „De noodlottige Misdaad". Stereofilm. 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: Shirley Temple in „De kleinste Rebel" 8.10 uur. ZONDAG 18 OCTOBER Kennemer Theater, Zeestraat: „De nood lottige Misdaad", Stereofilm. 2.30 uur; „In Caliënte" en Stereofilm 5 uur; „In Caliënte" en „De noodlottige Misdaad" 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: 2.20—7 uur: doorloopende matinée. Shriley Temple in „De kleinste Rebel" 8.10 uur. MAANDAG 19 OCTOBER Kennemer Theater, Zeestraat: „In Ca liënte" met Dolores del Rio en Pat O'Brien en „De noodlottige Misdaad". Stereofilm. 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: Shirley Temple m „De kleinste Rebel", 8.10 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: Baron Tip. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Revue van Mart. van Delden: „Is dat soms wat voor U?" 8.15 u. Cabaret La Gaité: Nachtfeest van 8—5 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Theater: Muiterij op de Bounty, met Charles Langhton en Clark Gable, 2.30 7 en 9.30 uur. Rembrandt Theater: De Lokkende Stem, met Martha Eggerth, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Vlucht voor het Noodlot, met Silvia Sidney, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Follow the Fleet, met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: Kindermatinée: Jaap en Mickey Mouse, 2.15 uur. Stadsschouwburg: De Boer-van Rijk-en semble in „Om de ronde tafel". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Kindermatinée: „Piet de Leugenaar", 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Revue „Is dat soms wat voor U?", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds MAANDAG 19 OCTOBER wedde toen wat laag was, maar het heeft hem toch verbaasd, dat de voorzitter reeds nu met dit voorstel komt. Spr. vraagt zich af, of het niet wat onbescheiden is, zoo'n haast te maken. Het is nog nooit voorge komen, dat een wethouder bedankte omdat het salaris te laag is. De heer Gabel verdedigde het voorstel van de s. d.-fractie. Hij diende den heer Visser van repliek en zei o.m., dat de jaarwedde in overeenstem ming moet zijn met den gepresteerden arbeid Bverwijk geeft zooals het is uitgegroeid tot een centrum van handel en industrie en van land- en tuinbouw, zeer veel werk voor twee wethouders. De vooriztter moet ook op de wethouders in volle vrijheid een beroep kun nen doen. Het moeten dus menschen zijn waarover hij voor de volle honderd procent kan beschikken. De heer Passchier waardeerde den ar beid van de wethouders niet minder, dan den heer Gabel, maar hij achtte de voorgestelde verhooging der wedde van f 900 tot f 1250 per jaar te hoog. Niemand weet hoe de be grooting er uit zal zien. Daarom stelde spr. voor het salaris op f 1000 te bepalen. De arbeid van een wethouder kan ook niet ten volle worden beloond, want het wethouder schap moet toch ook nog beschouwd worden als een eere-ambt. De voorzitter noemt eenige voorbeel den van gemeenten van gelijken omvang, waar de salarissen van de wethouders over eenkomen met de thans voorgestelde. Hoewel de heer R ij k e n s van oordeel is. dat het wethoudersambt geen sinecure is acht hij den omvang toch ook weer niet zoo danig, dat daarvoor den geheelen mensch gevraagd wordt. In het algemeen zal dit voorstel bij een deel der burgerij toch wel een zonderlinge indruk maken Beverwijk zal van het Rijk een bijdrage moeten vragen, waardoor het zich ten deele onder curateele zal stellen. De S. D. A. P. stelt nu een ver hooging voor van 75 pet. Dit noemt spr. een schande, dat dit voorstel gedaan wordt. Mocht het totale bedrag tot f 2400 worden verhoogd, dan zou spr. daarvoor ook drie wet houders verlangen. De heer Steyn herinnerde er aan, dat eenige jaren geleden de s.d.a.p. voorstelde het salaris met 20 pet. te verlagen. Er is reeds ge wezen op de algemeene verarming van de bur gerij. Spr. weet uit ervaring hoeveel arbeid het wethouderschap met zich brengt, maar de s.d.a.p. spreekt nu eerst over dit alles, nu een sociaal-democraat zitting in het college heeft. Er is nog zooveel te verrichten op financieel gebied en wanneer dit alles geregeld was, zou het voorstel zonder één woord zijn aanvaard. De heer Steyn vindt dit geen goed begin voor de gemeente n-a de fusie, om vergelijkingen te treffen met zooveel kapitaalkrachtiger ge meenten. Spr. wil wel het voorstel steunen van den heer Passchier om het salaris op f 1000 te brengen. De heeir Van Doorn (R.K.) zei, dat de wethouderskeuze zeer beperkt is, omdat vele bekwame menschen voor het tegenwoordige salaris het wethouderschap niet kunnen ver vullen. De heer V i n k is van meening, dat het mo> gelijk moet zijn een actief dagelijksch bestuur te bezitten en dat kan alleen, wanneer men de leden daarvan behoorlijk salarieert. Spr. zal dan ook het voorstel steunen van de s.d.a.p. Mevr. Kemp—Haan (s.d.a.p.) noemt een goede salarieering van de wethouders een groot gemeentebelang. De wethouders zullen hun volledige aandacht aan de gemeente moeten kunnen schenken. De heer R o t h e constateert, dat de heer Rijkens er een soort werkverschaffing van wil maken. De heeren Rijkens en Passchier willen de arbeiders uitschakelen, die in staat zouden zijn om dit werk te verrichten. De voorzitter merkte nog op, dat de functie van wethouder in den komenden tijd zeer veel van de menschen zal vergen. Dat dit punt aan de orde komt is zeer normaal, om dat alle besluiten opnieuw onder de loupe ge nomen moeten worden. Men mag den slechten financieelen toestand niet gebruiken, om deze salarissen zoo laag te laten. De heer Passchier zegt, dat het met de activiteit van de wethouders van vele Neder- landsche gemeenten treurig gesteld zou zijn, wanneer zij moest worden afgemeten naar het aantal guldens, dat er voor wordt betaald. De heer Gabel beantwoordt de gemaakte opmerkingen tegen het voorstel van de S. D. A. P. „Men haalt er den slechten toestand bij van de gemeentefinanciën, maar de verantwoor ding daarvoor verwijst spr. naar de overzijde. Stemmen: „Dank je wel". De algemeene verslechtering moet worden geweten aan de gevoerde aanpassingspolitiek. Geroep: „Zaandam!" „Over Zaandam", vervolgt de heer Gabel „wil ik gaarne op een andere plaats van ge dachten wisselen, maar daar gaan de heeren niet op in." De heer Passchier: „Wij wachten daar voor op een persoonlijke uitnoodiging!" Na dat de discussies nog geruimen tijd hebben voortgeduurd, wordt eindelijk tot stemming- overgegaan over het voorstel Visser, om dit punt aan te houden tot de begrooting. Dit voorstel wordt verworpen. Het voorstel-Gabel (verhooging tot f1750) werd eveneens verworpen met 7—8 stemmen. Het voorstel van den voorzitter tot verhooging van de wedde tot f 1200 werd met dezelfde stemverhouding aangenomen, evenals de wachtgeldregeling. tionaris van harte geluk en hoopte dat het vertrouwen in hem niet beschaamd zal wor den. De heer Post legde hierna de voorge schreven eeden af en dankte allereerst het college, dat hem no. één op de aanbeveling had geplaatst. Spr. dankte vervolgens den raad voor het 'vetrrouwen en verzekerde alles in het werk te zullen stellen om het mooie ambt van secretaris waardig te vervullen. Spr deed voorts een beroep op den voor zitter en het college om de prettige samen werking te bestendigen en zeide voorts er een groote eer in te stellen, het zijne er toe bij te dragen om Beverwijk, waarop wij al len trotsch zijn, vooruit te brengen. Spr. riep tenslotte ook de medewerking van de ambtenaren in. Besloten werd hierna om het maximum aantal vergunningen te handhaven op 40 en het maximum aantal verloven A te be palen op 35. De aankoop van 7 woon- en winkelhuizen aan den Alkmaarschenweg en Hoflanderweg werd door den raad bekrachtigd. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten om de gemeente ten aanzien van de jaarweddenregeling voor den burge meester, secretaris en ontvanger te bevor deren van de 9e naar de 10e klasse, zulks met ingang van 1 Januari 1937. In verband met het zielenaantal zou deze verhooging op 1 Juni 1937 automatisch zijn ingegaan, maar Ged. Staten zijn voornemens haar reeds op 1 Jan. a.s. te doen ingaan. In hun advies hadden B. en W. er aan herinnerd, dat de gemeente op grond van haar beteekenis en het levenspeil in een hoogere klasse ge plaatst kan worden, dan waarin zij krach tens het zielenaantal zou behooren. De heer Visser herinnerde aan de ver mindering der laagste salarissen en meende, dat met de voorgestelde verhooging nog wel wat gewacht kan worden. „Wordt er nooit eens aan de raadsleden gedacht?", aldus spr. De heeren denken steeds maar aan zich zelf. De raadsleden hebben ook meer. werk gekregen. De heer Steyn zeide geen behoefte te ge voelen om Ged. Staten te adviseeren de ge meente in een nog hoogere klasse te plaat sen. Laat de gemeente eerst eens rustig groeien. De heer Van Doorn merkte op, dat een der drie functionarissen er nog drie andere functies bij heeft. Het salaris zou spr. eigen lijk klassen lager willen stellen. Er is echter niets aan te doen. Verschillende leden had den bezwaar om de verhooging reeds op '1 Januari te doen ingaan. Dit werd dan ook verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Principieele voorzieningen. Aan de orde was hierna het voorstel van B. en W. om aan het rijk een bijzondere bij drage te vragen van f 165.000 ter dekking van het tekort op de begrooting voor 1936 ontstaan door de maatregelen, welke geno men moesten worden om de begrooting na de samenvoeging in overeenstemming te brengen met den nieuwen toestand. De heer Steyn achtte het een gevaarlijke politiek om de bezuiniging te zoeken in het niet terugbetalen van de bedrijfsreserves en vroeg zich af of Ged. Staten dat zullen goed vinden. Het is slechts een bezuiniging op pa pier. De heer Visser had gehoord, dat Bever wijk nog niet geheel onder curateele komt. Hij vroeg of het bedrag van f 165.000 in ter mijnen terubetaald moest worden en of de gemeente rente verschuldigd is. De voorzitter antwoordde dat het niet terugbetalen der reserves een weloverwogen maatregel is en verantwoord door de gewij zigde omstandigheden De f 165.000 behoeven niet terugbetaald te worden. Ook is er geen rente verschuldigd. Het voorstel van B. en W. werd hierna goedgekeurd. Verhooging van schoolgeld. In behandeling kwam het voorstel tot ver hooging van de tarieven voor schoolgeldhef fing. De heer Vink betoogde, dat het school geld geheven moet worden naar draagkracht der ouders. Dit beginsel was vastgelegd in het oude tarief. Met het nieuwe tarief echter is dit niet het geval. Daarin worden de hoo gere inkomens naar verhouding minder ge troffen dan de lagere. De heer Gabel wilde nog verder gaan en de eerste vier klassen geheel doen ver vallen. De heer Steyn onderschreef den gedach- tengang van den heer Vink. Diens voorstel wilde hij dan ook steunen. De heer Welagen wilde de voorstellen naar B. en W. terug zenden met het verzoek een nieuw tarief samen te stellen, waarbij met de voorstellen rekening wordt gehou den. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. genegen zijn het tarief te herzien maar Schip van verm. aankomst Laatste bericht Achilles (Ned.) Alkmaar x) Alcinous x) Amstelland x) Assunta de Gregori Alpha (Am.) Breda x) Boskoop Baarn British Diplomat x) Bodo W. F. Burdell x) Bloemfontein x) Berenice Bo r Const. Louloudis Calypso Carabia x) Ceres (Ned.) Cassel x) Colombia x) Eurybates x) Ella Halm Eemland Elsie Euterpe Embla Blusa x) Freiburg Feodosia Farnham Gaza x) Grootekerk x) Gaasterkerk x) Grano Hanau Hermes Hercules (Ned.) Irene (Ned.) Jh. v. Oldebameveldt x Jagersfontein x) Josiah Macy x) Joh. de Witt x) Juno (Ned.) Kurmark x) Laertes Labud Montferland x) Mars (Ned.) Melampus Maaskerk Menes Merope Markland x) Neleus x) Nereus (Ned.) Odysseus Poelau Bras x) Poelau Tello x) Patricia Poseidon (Ned.) Perseus (Ned.) Paralos Stadsschouwburg: Boedapester Strijkkwar tet, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Benoeming secretaris. Daarna is aan de orde de benoeming van een gemeente-secretaris. De aanbeveling van B. en W. luidde 1. A, A. Post, Hoofdcommies ter secretarie en waar nemend secretaris, alhier. 2. Mr. B. J. Vellinga, hoofdambtenaar ter secretarie, chef der afdee- ling financiën en belastingen der gemeente Arnhem. Benoemd werd de heer A. A. Post met 10 stemmen. Op den heer Vellinga werden 7 stemmen uitgebracht. Nadat de nieuwe secretaris was binnenge leid werd hij door den voorzitter toegespro ken, die er op wees, dat deze benoeming een blijk is van zeer groot vertrouwen in het geen de heer Post in de komende jaren als secretaris zal zijn. De raad rekent er op, al dus de voorzitter, dat u het ambt zult waar nemen met uw volle persoon, met tact en verantwoordelijkheidsbesef en dat u in de komende moeilijke jaren, welke vóór ons lig gen, als secretaris 's raads eerste ambte naar zich geheel zult geven aan deze taak, ten genoege van alle verantwoordelijke colleges. Spr. wenschte tenslotte den nieuwen func- Rhesus x) Reggestroom Rhea (Ned.) Rand fontein Rossum Springfontein x) saiabangka x) Simaloer x) Saturnus Stuyvesant San Giuseppe Triton Tawali x) Titus Telamon Tarakan x) Theseus (Ned.) Uskmouth Wieringen Westfalia Midd. Zee Chili Batavia Buenos Aires Bahia Blanoa Philadelphia Chili. Chili Chili Abadan Onega Philadelphia Z. Afrika Danzig Oran Buenos-Aires Alexandrië Pto. Barrios Bourgas Ned. Indië West Indië Batavia Danzig Hamburg Brahestad Bordeaux Söderhamn Constamtza Ned. Indië West Indië Huelva (v. IJm.) Buenos Aires Japan Japan Vasteiras (v. IJm.) Ned. Indië Stamboul Hamburg Danzig Batavia Zuid-Afrika Houston Batavia Napels Ned. Indië Batavia Buenos Aires Buenos Aires Midd. Zee Batavia W. Afrika Batavia Midd. Zee Constantza Singapore Gothenburg Stettin Batavia Batavia Tampico Alexandrië Oporto Poti (v. IJm.) Batavia W. Afrika Napels Z. Afrika Leningrad Z. Afrika Batavia Batavia Alexandrië West Indië La Goulette (v. IJm.) Bourgas Batavia Alexandrië West Indië Batavia Hamburg Oxelösund (v. IJm) Archangel Ornö 1 Nov. 30 Nov. 13 Nov. 28 Oct. 30 Oct. 17 Oct. 30 Oct. 21 Oct. 5 Nov. 18 Oct. 31 Oct. 7 Nov. 14 Dec. 25 Oct. 30 Oct. 19 Oct. 18 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 18 Oct. 24 Oct. 28 Oct. 20 Oct. 18 Oct. 5 Nov. 25 Oct. 18 Oct. 27 Oct. 20 Oct. 18 Oct. 18 NOV. 9 Nov. 6 Nov. 5 Nov. 30 Oct. 22 Oct. 20 Nov. 20 Nov. 30 Oct. 20 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 27 Oct. 9 Nov. 22 Oct. 20 Oct. 16 Oct. 16 Oct. 30 Oct. 20 Oct. 21 Oct. 21 Oct. 5 Nov. 19 Oct. 19 Oct 16 Oct. 13 Oct. van Susak. 14 Oct. te Balboa, vertrekt 24 Oct. 16 Oct. vertrokken. 7 Oct. vertrokken. 10 Oct. vertrokken. 9 Oct. te Hamburg. 1 Oct. van Curasao. 11 Oct. van Valparaiso. 14 Oct. van Pt. Said. 11 Oct. van Lodingen. 12 Oct. vertrokken. 14 Oct. van Beira. in lading. 14 Oct. vertrokken. 7 Oct. te Rosario. 15 Oct. van Cadix. 17 Oct. van La Guayara. 14 Oct. van Stamboul. 15 Oct. van Tjilatjap. 13 Oct. van Barbados. 13 Oct. van Perim. 15 Oct. vertrokken. 17 Oct. vertrokken. 13 Oct. vertrokken. 16 Oct. vertrokken. 12 Oct. vertrokken, in lading. 14 Oct. van Marseille. 10 Oct. van Trinidad, in lading. 9 Oct van Madeira. 7 Oct. van Aden. 14 Oct. te Manilla. 14 Oct. vertrokken. 8 Oct. van Colombo. 11 Oct. van Izmir, in lading. 15 Oct. van Kopenhagen. 16 Oct. van Port Said. 15 Oct. van Ouessant. 15 Oct. te Rotterdam, vertrekt 21 Oct. 15 Oct. vertrokken. 13 Oct. van Aden. 13 Oct. van Colombo. 3 Oct. vertrokken. 14 Oct. van Bahia. 13 Oct. van Patras. 17 Oct. vertrokken. 9 Oct. van Dakar. 12 Oct. vertrokken. 10 Oct. van Panderma. 6 Oct. van Stamboul. 5 Oct. van Penang. 15 Oct. vertrokken. 17 Oct. vertrokken. 12 Oct. van Pt. Said, in lading. 11 Oct. vertrokken. 16 Oct. van Haifa. 17 Oct. vertrokken, in lading. 11 Oct. van Gibraltar. 15 Oct. te Hamburg. 15 Oct. te Malaga. 14 Oct. van Beira. 10 Oct. vertrokken. 15 Oct. te Rotterdam, in lading, 14 Oct. vertrokken. 11 Oct. te Izmir. 15 Oct. van Madeira, in lading. 16 Oct. te Lissabon. 14 Oct. van Marseille. 13 Oct. te Calamata. 15 Oct. te Londen. 14 Oct. vertrokken, in lading. 13 Oct. vertrokken. 13 Oct. van Honningsvaag. 13 Oct. vertrokken. x) Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Noorsch s.s. Akershus Amsterdam Iaden dan op technisch aanvaardbare wijze. Na eenige discussie namen B. en W. hun voorstel terug met de toezegging een nieuw tarief te zullen ontwerpen, dat het voorstel van den heer Vink zoo dicht mogelijk be nadert. Het voorstel van B. en W. tot verhaal van premies ingevolge de ziektewet werd na eenige discussie verworpen. Besloten werd nog tot het aangaan van een geldleening van f 125000 a 4 1/4 pet. Op voorstel van den heer Welagen werd de vaststelling van de bouwverordening aan gehouden tot de volgende vergadering. Een adres van de Unie van chauffeurs, houdende verzoek om regelen vast te stellen voor het taxibedrijf, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. De sigarenmakers en tabaksbewerkers, die georganiseerd zijn in den Ned. Sigarenma- kersbond, den Christ. Sigarenmakersbond, den R. K. Sigarenmakersbond, en in de Fede ratie van Tabaksbewersbonden hébben aan de afdeelingsbesturen van hun organisaties het verzoek gericht op den kortst mogelijken ter mijn een gecombineerde vergadering van de leden bijeen te roepen. Tevens wordt ver zocht de hoofdbesturen uit te noodigen zich op deze gecombineerde vergadering te doen vertegenwoordigen. Onder de sigarenmakers, die na de moeilijk heden bij de vroegere N.V. Sigarenfabrieken v.h. Gebr. Majoor, nu reeds eenige maanden werkloos zijn, heerscht een stemming van onzekerheid, omdat het werk, dat hun in uitzicht was gesteld, zoo lang op zich laat wachten. Op de fabriek die zooals men zich zal herinneren wordt beheerd door een nieuw opgerichte vennootschap, werken thans 6 si garenmakers. Nu er een gerucht ging, dat in deze fabriek eenige machines in gereedheid worden gebracht, waardoor de kans voor de handwerkers om weer aan het werk te ko men nog geringer zou worden, hebben de siga renmakers uiting gegeven aan hun verlangen, om den toestand met hun hoofd- en afdee lingsbesturen te bespreken. Zoo mogelijk zal deze gecombineerde ver- gaderong reeds in den loop der volgende week werden gehouden. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week in totaal 1107 werkloozen ingeschreven tegen 1054 aan het einde der vorige week. Voor Beverwijk was het cijfer gestegen van 974 tot 1018; Heemskerk telde 89 werkloozen (vorige week 80). KENNEMER WANDELCLUB. Zondag zal de Kennemer Wandelclub met een groep leden deelnemen aan den marsc'n van de W. S. V. „De Voortrekkers". De leden zullen te half tien van „Oud Meerenstein" vertrekken. HET INCIDENT OP DE GROENTEVEILING. Over het incident vernemen wij van de zijde der veilingdirectie nog het volgende: In het gebouw der Vereenigde Veilingen ontstond stagnatie bij den verkoop, doordat een kooper die niet mocht koopen toch de knop vast hield. De reden van de weigering blijkt het vol gende te zijn: De gezamenlijke koopliedenbonden heb ben reeds langen tijd geleden een saneerings- overeenkomst in het leven geroepen, waar bij toetreding van de veiling werd ge vraagd. De veilingen stonden aanvankelijk op het standpunt daaraan niet te moeten mede werken, doch na verder overleg werd over eengekomen, dat de kooplieden eerst op eigen kracht zoover moesten zien te komen, dat tenminste 90 pCt. der geregelde koop lieden van de veilingen, vrijwillig zouden zijn toegetreden tot de overeenkomst. Eerst dan zouden de veilingen bereid zijn niet meer te verkoopen aan hen, die niet tot die overeenkomst wilden toetreden. Om streeks September bleek dat méér dan 90 percent vrijwillig was toegetreden. Van 20 September 1936 af hadden dus de veilingen zich bereid verklaard, te voldoen aan het verzoek van ruim 90 pCt. van hun koopers en zoodoende moesten Vrijdag eenige koopers worden geweigerd, nadat door de veilingen daarvan tevoren behoorlijk aan hen was kennis gegeven. Aan het verzoek om niet te koopen werd echter geen gevolg gegeven. Eenige koopers hielden eenvoudig de knop vast, zoodat verder werken onmogelijk was. Nadat de directeur de veiling even had geschorst om de voor- en tegenstanders ge legenheid te geven elkaar eens de waarheid te zeggen, waarvan behoorlijk werd gebruik gemaakt, werd opnieuw met veilen begonnen. Eenige tegenstanders echter van de sanee- ringsovereenkomst deden nog van hun mis noegen blijken en het spel begon opnieuw. De directeur verzocht partijen de knop pen los te laten, omdat de veiling doorgang moest hebben en hij dus in het belang der aanvoerders en der andere koopers, de orde moest handhaven, en niet zou nalaten, die genen die zich niet aan de orde hielden met den sterken arm uit het gebouw te doen verwijderen. Daar bleek het juist om te doen te zijn, want aan het herhaald verzoek werd geen gevolg gegeven, zoodat aan de politie die in middels in het gebouw was verschenen, werd verzocht een der koopers, den heer J. de W. uit •'eemskerk, uit het het gebouw te verwijderen. De protesten hielden nog even aan, doch de velling kon nu verder onge stoord voortgang hebben, zij het met be langrijke vertraging. Toen tegen één uur de B.E.T.-veilingen zouden aanvangen begon ook daar het spel opnieuw, doch aangezien daar zonder klok wordt geveild, kon men daar de knop niet vasthouden en dus geen stagnatie veroor zaken. Ook daar echter werden de bovenbe doelde koopers geweigerd. De gebeurte nissen vormden op de markten de hoofd schotel der dikwijls heftige gesprekken. Het gold hier n.l. eenige koopers, waarvan er één misschien 30 a 40 jaar lang en de ander misschien korter tot de beste en meest geziene koopers behoorden. Ook de tuinders mengden zich in de ge sprekken en konden zich moeilijk met de weigering vereenigen. Het was alles te voren bij de veilingen bekend, ook dat bij niet weigering een an der deel der koopers de banken zou hebben verlaten. De veilingen hadden echter na rijp be raad A gezegd en moesten dus vandaag B zeggen. Het is te wenschen dat spoedig onder de koopers overeenstemming komt over de te nemen maatregelen, die toch in het belang van den handel getroffen zijn.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7