HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuiden in den storm. uu 21e JAARGANG No. 295 MAANDAG 19 OCT. 1935 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uftgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Een Schenking. IJMUIDEN kinderen huldigen hun onderwijzer Distributie van zeevisch aan werkloozen. Noorsche Walvischjager als onderzeeër. kF twm' IS* life 1 Aillii Negentien zeeschepen opgehouden. Abnormaal hooge waterstand. De heer Oderkerk vijf en twintig jaar onderwijzer. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies Van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. Het is in dezen tijd van bewapening en voorbereiding-tot-afbraak extra verkwikkend weer eens te lezen van een stuk opbouwend werk. De Engelsche automobielfabrikant Wil liam Morris sinds eenige jaren in den adel stand verheven waardoor hij Lord Nuffield is gaan heeten, heeft aan de Universiteit te Oxford éen en een kwart millioen pond ten geschenke gegeven ten bate van de medische faculteit. De bedoeling is dit enorme bedrag, dat volgens den huidigen koers 11 a 12 mil lioen Nederlandsche guldens vertegenwoor digt, te besteden voor verlengde studie. Lord Nuffield wil jonge, afgestudeerde medici, die daartoe roeping gevoelen, alle gelegenheid geven hun studie en onderzoek voort te zet ten: „ongehinderd door particuliere practijk moeten zij in staat worden gesteld de mo derne wetenschappen te bestudeeren, en op de hoogte te blijven van de ontwikkeling der wetenschappen, die verband houden met de geneeskunde". Verder ligt het in de be doeling drie nieuwe professoraten in te stel len in chirurgie, gynaecologie en heelkunde en Oxford tot de leidende medische univer siteit in Engeland te maken. Op dit laatste punt ziet men de uiting van een typisch- Engelsche eigenschap verwezenlijkt: het contact dat de Brit zijn geheele leven door pleegt te houden met de scholen en vooral met de universiteit waaraan hij zijn oplei ding heeft genoten. De fabrikant der Morris auto's, ook in ons land welbekend maar in Engeland buitengewoon populair zij rij den er bij tienduizenden - is oud-student van Oxford. Zijn plan tot voortzetting van studie door jonge medici die zich daarbij tevens op de hoogte zullen stellen van de wetenschappen die met hun vak in connectie staan, doet sterk denken aan de practische uitvoering van de wenschen van den Nobelprijswinner prof. dr. Alexis Carrel. In den loop van dit jaar is een boek van prof. Carrel verschenen waarin hij een betoog voert voor een synthese van de wetenschappen, die elk op haar gebied de studie van het Leven en de Natuur en daarmede het heil van den mensch beoogen. Carrel's doel is, door deze synthese van ontdekkingen en studiemethoden als het ware een nieuwe universeele weten schap omtrent het Leven te scheppen, die juist door haar veelzijdigheid den beoefenaar in staat zou stellen tot nieuwe ontdekkingen, tot sneller ontwikkeling van de kennis van het Leven te komen. Het schijnt een grootsch plan, dat zeer kennelijk eenzijdigheid wil voor komen en dat overigens iedereen tot de opmer king zal brengen, dat men voor het uit voeren van een dergelijke opgaaf wel zeer bijzondere menschen noodig heeft. Lord Nuf- field, al of niet geïnspireerd door Carrel's boek, is blijkbaar van meening dat men moet be ginnen met er de gelegenheid voor te schep pen en dat men die moet open stellen voor jonge menschen, hetgeen volkomen logisch gedacht schijnt. Ongetwijfeld is het. merk waardig dat een periode van steeds toe nemende specialisatie in Europa en Amerika aldus leidt tot een streven naar synthese. De wet van actie en reactie doet zich hier weer onmiskenbaar gelden. In Engeland is het gebruik dat rijke men schen zeer groote schenkingen doen ten bate der wetenschap, vooral van de medische. De Engelsche ziekenhuizen bestaan zelfs geheel van giften en niet ten laste der openbare middelen. Een zoo geweldig bedrag als de schenking van Lord Nuffield is evenwel zelfs in Engeland een exceptioneel geval. De auto mobielfabrikant heeft er zeker een nobele daad mee verricht. R. P. VEKEERSONGEVAL. Zaterdag j.l. heeft op den Schulpweg hoek Gildenlaan een aanrijding plaats gehad tus- schen een vrachtauto geladen met sreenen en twee wielrijders. Door deze aanrijding werden de rijwielen zoo ernstig beschadigd, dat ze niet meer te berijden waren. De berijders bleven echter ongedeerd. Aan wie de schuld? Hier naar wordt een onderzoek ingesteld. Zaterdmorgen j.l. was het feest voor de kinderen der school voor C.V.O., dit ter ge legenheid van het zilveren jubileum van den onderwijzer den heer C. Oderkerk. Hartelijk werd de jubilaris door de kinderen toege zongen; door een der leerlingen werd hem namens de groote schare een geschenk aan geboden, terwijl aan zijn echtgenoote bloe men werden geschonken. Het spreekt vanzelf dat de jubilaris deze hulde op zeer hoogen prijs stelde. De kinderen werden ruimschoots onthaald. „Proefverstrekking" zal spoedig beginnen. In verband met over dit onderwerp gestelde vragen wordt vanwege het Departement van Sociale zaken het volgende medegedeeld: De plannen betreffende de distributie van versche zeevisch aan ondersteunde en tewerk gestelde werkloozen zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding'. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, hoopt minister Slingenberg binnen twee a drie weken met de eerst verstrekking van zeevisch bij wijze van proef te kunnen aanvangen. Het ligt in de bedoeling de distributie te doen plaats vinden in die gemeenten, waarin zeevisch niet of slechts in geringe mate in den vrijen handel te verkrijgen is, dan wel de prijzen van dien aard zijn, dat de werkloozen geen visch kunnen krijgen. Hierdoor wordt de mogelijkheid aanwezig geacht, dat een nieuw afzetgebied voor de zeevisch voor de toekomst wordt verkregen, terwijl aan den middenstand geen schade wordt toegebracht. In de distributie zullen in verband daar mede dan ook voorshands alleen worden betrokken gemeenten in Noord-Brabant. Lim burg, den Achterhoek, Twente en Drente. De opzet is voorts zoodanig gekozen, dat den vrijen handel door het opkoopen van de visch voor de distributie geen enkele belem mering in den weg wordt gelegd. De vrije handel zal op de veiling normaal kunnen functionneeren. DE ZEEAREND IN DEN STORM. De Zeearend, het bekende jacht van den heer Bruijnzeel te Zaandam, dat deel nam aan de Burmuda-race, heeft Zaterdagmiddag tijdens stormweer opnieuw een proef van zijn zeewaardigheid afgelegd. Het jacht werd tegen 3 uur door de Nestor van de sluis naai den havenmond gesleept, waar het op eigen kracht zeewaarts voer. De geweldige capri olen die het fraaie scheepje op de schuimende golftoppen maakte, werden van de Nestor af door Jan Hin op de loopende filmband vast gelegd. Na een klein uurtje in zee geweest te zijn kwam het jacht weer binnen. AVONTUURLIJKE REIS VAN DE IJM. 201. De snurrevaad-kotter IJM. 201 heeft op zijn laatste reis wel avonturen beleefd. Nadat de kotter een week op zee aan het visschen was kreeg deze pech aan den motor waardoor het scheepje onklaar werd. Een Engelsche trawler nam op 100 mijl van de Engelsche kust het scheepje op sleeptouw en bracht het in Engeland binnen. Daar moest eerst de sleepreis gefinancierd worden alvorens de kotter weer uit mocht varen, waarmee met de verzekering ook al een dag of wat gemoeid ging. Zaterdag was het scheepje na 15 dagen uit te zijn geweest met 30 kisten visch aan de markt en besomde f 300. GEDOOFD DOOR DEN STORM. Het licht op het Zuiderhoofd van den ingang van den Nieuwen Waterweg is Zondagavond gedoofd. Het is niet mogelijk het baken te repareeren voordat de weersomstandigheden beter geworden zijn. Extra aandacht bij het binnenloopen bij nacht te Hoek van Holland is gewenscht. TERUG MET SCHADE. De motorlogger „Prins Bernhard", Sch. 72, welk schip voor de eerste reis was uitgevaren, is binnengeloopen met machineschade, welke hier zal worden hersteld. NATIONALE DAMDAG TE AMSTERDAM. Het Noord-Hollandsch tiental. Op 15 November zal de Districtbond Am sterdam een bonden wedstrijd organiseeren waaraan deelnemen Amsterdam, Noord-Hol land, Den Haag en Rotterdam. Door het be stuur van den Districtbond Noord-Holland is het volgend Noord-Hollandsch tiental geko zen: Bord 1. B. Dukel, 2. P. J. v. Dartelen, 3. A. Ligthart, 4. Zitman. 5. Giskes, 6 B. May, 7. J. W. v. Dartelen. 8. Kapelle, 9 A. de Jong, 10. J. Stoll. Res.: P. Leyte, H. de Boer, B. J. de Boer. CREMATIE DR. W. P. VAN BLIJENBURCH. Onder veel belangstelling had Zaterdagmid dag op Westerveld de crematie plaats van wij len Dr. W. P. Hubert van Blijenburch, bekend figuur in de schermwereld. Van deze zijde be stond dan ook groote belangstelling voor de plechtigheid. Zoo waren o.a. aanwezig mej. Scherpenhuijzen en kap. Schepers, bestuurs leden van den Kon. Ned. Officieren Scherm- bond, de heeren Driebergen en Rinses namens het bestuur van den Kon. Ned. Amateurs Schermbond, A. Mayer namens den Amster- damschen Schërmbond. Onder de aanwezigen waren voorts vertegenwoordigers van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer te Utrecht, van den Provincialen Utrechtsehen Bond van V. v. V., van de Algem. Nederl. Ver- eeniging in den Haag, van de Nationale Vee- en Paardententoonstelling, van de Utrecht- sche Mij. voor Nijverheid en Handel, van het Nederl. Padvindersgilde enz. Van vele zijden, in het bijzonder namens de beide schermbonden en namens de 'Ver. v. Vreemdelingenverkeer werd den overledene dank gebracht voor zijn onvermoeid werken in het belang van de schermsport en het vreem delingenverkeer. Mr. J. J. Milius wees er o.a. op, dat vooral de gemeente Utrecht veel aan hem te danken heeft, daar hij in het binnen- en buitenland belangstelling voor de Domstad en haar omgeving heeft opgewekt. Een broer van den overledene bedankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. 'yd y'.V': fe?'*"- - ■KM y iiiiiiiiii Door storm opgehouden schepen vóór de Middensluis te IJmuiden. Het was gisteren op den dag af een jaar geleden, dat het s.s. Kerkplein en later de sleepboot Drente bij Egmond op het strand liepen. Ook gisteren raasde een zware N. W. storm over zee en strand en alhoewel voor zoover ons bekend, strandingen in onze omgeving niet geschiedden, heeft toch weer me nige zeeman bange uren doorgemaakt. Stagnatie van de scheepvaart. De scheepvaart onderging veel stagnatie, doordat het weer Zaterdagmiddag zoo ruw werd, dat alleen eenige flink beladen zeewaar dige stoomers konden vertrekken, o.a. de Poeloe Laut van de Mij. Nederland. Dit m.s. had eerst buskruit in Buitenhuizen ingenomen, in verband waarmede de passagiers niet te Amsterdam, maar in IJmuiden aan boord gingen. Het aantal schepen, dat door den storm werd opgehouden, en dat Zaterdagmorgen reeds acht bedroeg, groeide gestadig aan, zoodat er Zondag reeds een vloot van 18 schepen voor de sluizen lag te wachten. Zondagmiddag' kwam hierbij nog de motortankboot Josiah Macy, waardoor het aantal tot 19 steeg. Walvischjager nauwelijks den dans ontsprongen. Onder de schepen, die het hard te verant woorden hebben gehad behoorer. twee wal- visehjagers. de Globe III en Globe VI, twee nieuwe stoombootjes van naar schatting ca. 4 a 500 ton. Deze schepen waren op weg van Larvik in Noorwegen naar de Zuidelijke IJszee voor het uitoefenen van hun bedrijf, het jagen op walvisschen, die dan op de moederschepen, de bekende drijvende traanfabrieken worden verwerkt. De Globe III kreeg het reeds te kwaad even ten Z. van het Haaksvuurschip, waar het doordat de luiken waren ingeslagen, in nood geraakte. Met veel water in de ruimen is het vaartuig ten slotte in Nieuwediep binnenge loopen. Een zusterschip, de Globe VI geraakte meer zuidelijk in een noodtoestand. Ook aan boord van dit schip kreeg men moeilijkheden met de luiken, waardoor een der voorruimen ge deeltelijk vol liep. Toch slaagde de kapitein er in, zijn schip behouden in IJmuiden binnen te brengen. Hoe, is menigeen 'n raadsel. Zooals op de foto te zien is, ligt de stuurboordver- schainsing nauwelijks eenige decimeters boven water en het vaartuig' moet dan ook meer on der water door, dan over de zeeën het laatste gedeelte van zijn reis hebben afgelegd. De kapitein verklaarde, zulk een reis nog nooit te hebben meegemaakt en dat beteekent voor zulk een Noorschen zeerob heel wat. De Globe VI is door de Middensluis geschut en voer daarna naar het Spuikanaal. Het schip is Zondagmiddag naar Amster dam gevaren, waar het bij de Amsterdamsche visch-eatchers, welke doord:at de moeilijkhe den met de Unilever waren opgelost, verleden wéék uit Narvik, een haven in de nabijheid van de Lofoten, waren vertrokken, bestemd voor de Zuidelijke IJszee om deel te nemen aan de jacht op walvisschen. Eenige van deze bootjes hebben het voor de Nederdandsche kust zwaar te vertanwoorden gehad. De Globe 6 kreeg in het bijzonder moeilijkheden, door dat het kettingruim vol water was geloopen. Tot overmaat van ramp was de lenspomp de fect geraakt, zoodat het scheepje steeds dieper wegzakte. Het getuigt wel van het zeemanschap van den kapitein, dat hij onder de moeilijke om standigheden, waarin hij verkeerde, en dan nog zonder hulp van een loods er in slaagde de haven binnen te komen. Grieksch stoomschip in nood. Zondagmorgen 6 uur gaf het 5400 ton groote Grieksche s.s. Atlanticos dat op weg was van Londen naar Amsterdam noodseinen 10 mijl Z.W. van den Helder. Drie sleepbooten, n.l. de Utrecht, de Holland en de Witte Zee voeren resp. van den Helder, Terschelling' en Hoek van Holland uit, om assistentie te verleenen. De Utrecht maakte 8y2 uur Zondagmorgen vast op 5 mijl uit de kust tijdens vliegend storm weer. De Atlanticos bevond zich op dat oogen blik midden in de gevaarlijke Haaksgronden. Om half twaalf was de Utrecht met den Griek in veilige haven. Een knap stukje zeemanswerk van kap. Moerman en zijn mannetjes. Hoog water in IJmuiden. Zondagavond ca. 5 uur bereikte het water zijn hoogsten stand, n.l. 127 palm, d.w.z. 15 palm (1 y2 M.) boven normaal hoog water Vooral in de Visschershaven, waar een acht tal trawlers aan den kamt lag, was dit een eigenaardig gezicht. Het water stond bijna ge lijk met de loskade, zoodat men hoog tegen de voorstevens van de trawlers op moest kijken, terwijl men anders laag op het dek neerziet Van enkele trawlers zagen wij den kop gelijk liggen met het afdak boven de kade! De hou ten remstoelen in de buitenhaven, die gewoon lijk ver boven het water uitsteken, leken hou ten vlotten, die op het water dreven. Op het eerste sluiseiland werden zelfs de ratten uit hun holen tusschen de steenen door den vloed verjaagd. Zij zochten een goed heenkomen in ■het gras. Lichters op drift, In de haven van de Hoogovens geraakten Zaterdag- op Zondagnacht eenige lichters op drift. Met behulp van de sleepboot Nestor, wer den de weggeslagen schepen weer naar hun ligplaats gebracht. Groote belangstelling voor het golvenspel. Als altijd trok ook gisteren het golvenspel veel belangstelling. Tal van anto's kwamen uit de provincie naar het plateau bij de Zuider pier of naar den kop van de Visschershaven en ook vele IJmuidenaren hebben genoten van het grootstche natuurtafereel. Huizenhooge golven sloegen over de pieren. Loodsboot staakte den dienst. De loodsboot kwam ca. 12 uur Zondagmig- dag naar binnen, om achter het fort schuil te gaan. Gedurenden geruimen tijd was men ge noodzaakt, den dienst te staken. De Neeltje Jacoba paraat. De motorreddingboot Neeltje Jacoba had haar home in de Haringhaven verlaten. Als altijd bij stormweer werd het vaartuig aan den kop van de Visschershaven gelegd, gereed om op bet eerste SOS-bericht ter hulp te snellen. Gelukkig was haar hulp niet noodig. Het was gisteren een echte IJmuidensche stormdag. Ernstig ongeval tengevolge van den wind. Zaterdagmiddag waren twee werklieden be zig met het aanbrengen van asbestplaten op de in aanbouw zijnde leerfabriek aan den Meent te Huizen. Zij waren op vier platen na klaar met het aanbrengen der bedekking, toen tengevolge van een rukwind een der platen werd opgenomen, waardoor de beide arbeiders door het dak heen sloegen. De 25-jarige V. uit Schiedam kwam op den betonvloer der fabriek terecht. Hij werd ernstig' gewond. Men vreest voor zijn leven. De andere arbeider bleef aan de ijzeren binten van het dak hangen en kwam er met den schrik en eenige ontvel lingen af. Hoog water bij Schiermonnikoog. De hevige storm veroorzaakte bij Schier monnikoog buitengewoon hoog water. De veerboot „Brakzand" die Zondagochtend omstreeks elf uur te Schiermonnikoog wilde binnenloopen, kon in verband met het hooge water den steiger niet bereiken. Met behulp van een vlet werd met groote moeite de post aan wal gebracht. Van eenige vrachtschepen en andere vaartuigen, die aan den steiger gemeerd lagen, braken de trossen, waardoor deze op drift gingen. Later zijn de schepen vastgemaakt. Doordat een gedeelte van het jachtveld van graaf Berstorff onder water liep, is veel wild verdronken. De duinvoet aan het Noorderstrand heeft bovenal veel van den storm te lijden gehad. Op verschillend gedeelten zijn meters duin weggespoeld. Rijnschip in brand gevlogen. Het te Rotterdam thuisbehoorende rijnschip „Majo", schipper Wilson, geladen met 5500 pakken stroo, ko mende van Zoutkamp met bestemming naar Brussel is Zondagmorgen tijdens de vliegende Noord-Westerstorm ten Westen van Ameland op het Friesche wad van zijn ankers geslagen en daar na in brand geraakt. Met groote moeite is het schipper Visscher van de sleepboot „Leba" thuishoorende te Zwartsluis, gelukt, de vijf opvarenden, de. schipper, zijn vrouw, een knecht en twee kleine kinderen te redden. Hij heeft ze te Oostmahorn aan wal gebracht. Intusschen was het stroo van de „Majo" van voor tot achterschip in lichter laaie geraakte. Het schip dreef Zondag middag in de richting van de Friesche kust. De „Majo" is Zondagmiddag te vijf uur op ongeveer 500 meter van den aanlegsteiger te Hol werd gestrand. Op het schip is de geheele deklast verbrand, terwijl groote kans bestaat, dat de „Majo" totaal zou worden vernietigd. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een vonk uit de kachelpijp in het stroo is ge vallen. Huldiging door de leerlingen. Hoe de Globe VI te IJmuiden binnenliep. Zaterdagmorgen is in de, voor deze gelegen heid feestelijk versierde gymnastiekzaal van de Christelijke school aan de Langeveldstraat, de heer Oderkerk, die vijf en twintig jaar on derwijzer aan dze school was, door de leerlin gen gehuldigd. De heer en mevrouw Oderkerk werden per auto van huis gehaald. Bij hun binnenkomst in de zaal werden zij door de leerlingen toege zongen. Het hoofd der school de heer L. van der Hoef ging daarna voor in gebed en felici teerde den jubilaris namens het personeel en de leerlingen. Spreker hoopte in het belang van de school en de Velser jeugd, dat de heer Oderkerk nog jaren lang de kracht zal mogen krijgen om zijn onderwijs te kunnen blijven geven. Een van de meisjes bood mevrouw Oderkerk bloemen aan. Bram van der Brink, een van de jongens uit de hoogste klas hield vervolgens een keurig speechje in het Nederlandsch en daarna in het Esperanto, de taal die altijd de volle belangstelling' van den jubilaris heeft, en waarvan hij in zijn vrije tijd veel studie maakt. Natuurlijk werd dit door den heer Oderkerk zeer geapprecieerd, vooral toen hem hierbij namens de leerlingen een prachtige actetasch werd aangeboden. De morgen werd verder in feestelijke stem ming doorgebracht, waarbij de verschillende versnaperingen, die van tijd tot tijd rondge deeld werden, wel een prettige afwisseling vormden. SCHEEPVAARTRERICHTEN. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 51 stoom-, 12 motorschepen en 1 zee- leepboot, tezamen 64 schepen tegen 66 sche pen in de voorafgaande week. Naar zee ver trokken er 46 stoom- en 9 motorschepen, te zamen 55 schepen tegen 65 schepen in de vo rige week. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 119 schepen tegen 131 schepen in de vorige week. Vervoer vliegmachines. Met het Nederlandsche motorschip Poelau Laut, dat Zaterdag naar Ned. Indië vertrok, werd een tweetal vliegmachines vervoerd, wel ke aan weerzijden van den schoorsteen waren opgesteld. Opbrengst loodsgelden In de afgeloopen maand was de opbrengst der loodsgelden f 69.591 tegen f 223.326 in Sep. tember 1935. Vanaf 1 Januari bedroeg die op brengst in dit jaar f 440.338 tegen f 2.255.000 in dezelfde periode van het vorige jaar. Zooals reeds eerder gemeld is geeft deze vergelijking van cijfers geen juist beeld omtrent de toe- of afname van het scheepvaartverkeer omdat sedert het vorige jaar het loodstarief tot op één negende van het oorspronkelijke is terug gebracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1