GELD EN LIEFDE Muizenissen. Prijsregeling bij uitvoer naar België. BEVERWIJK Cursus Jeugdbond voor Onthouding. SANTPOORT WIJK AAN ZEE HEEMSKERK Ned. Bond in Duitschland viert zijn derde lustrum. MAANDAG 19 OCT. 1936 De Prinses naar Duitschland. Gouda's kerkramen zijn gerestaureerd. DE SEINE VERSPERD. De schippers van de Seine, die in staking zijn gegaan, hebben met hun schepen een barrière in de rivier gevormd, waardoor de toegang naar de hoofdstad via het water onmogelijk geworden is. Voor de plaatselijke afdeeling van den Jeugdbond voor Onthouding heeft de heer X. Brandenburg Zaterdagavond een inleiding gehouden tot den georganiseerden acoholcur- sus. Spr. zette allereerst het doel van den cur sus uiteen, namelijk het vormen van strijd bare geheelonthouders. Al hebben zij in den strijd gewonnen, toch is de drankellende al dus spr. nog groot. De grootste vijand is wel de matigheid, die een gevaar is voor een ieder. Als insta ndhouders van de drinkgewoonte, zijn juist de matigen de schuld van de val van anderen, zooals wijlen de heer R. J. Zui- dema dat zoo kernachtig neerschreef, „Willens noch wetens zijn zij de verleiders van onze beweging". Geheelonthouding, zoo betoogde de heer Brandenburg, is dus een sociale plicht en vooral de jongeren hebben in dat opzicht een groote taak. De eisch van dezen tijd is nuchterheid. Het moderne bedrijfsle ven wreekt het geringste drankgebruik, van daar de groote actie, die vele groote bedrijven o.a. Hoogovens, op dit terrein voeren. Een zelfde geluid hoort men in de leuze: „Bij snel verkeer geen alcohol.'. Nauwkeurige proeven hebben uitgewezen, dat het beruchte „ééne glaasje" de oorzaak is van een verlenging van den reactietijd tot het uitvoeren van een vereischte handeling, voldoende om ongeluk ken te veroorzaken. Ook de leuze „Sport en alcohol zijn vijanden", spreekt tot duizenden. Alcohol verkleint het prestatievermogen van het lichaam. Spr. wekte tenslotte zijn gehoor op, mede den strijd aan te binden tegen den alcohol- duivel. Tot slot van den avond las mej. I. van Dok een fragment uit Saïdja en Adinda. OFFENSIEF IN DEZEN TIJD. De heer Ant. J. M. Angenent zal op Donder dag 29 October in het K. S. A.-gebouw voor de leden van de plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond spreken over „Hoe het com munisme groeide", een onderdeel van het on derwerp „Ons offensief in dezen tijd", dat het centraal bestuur in een drietal lessen onder de aandacht van de leden wil brengen. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERK- LOOZEN. Het Werkloozen-eomité van den R.K. Volks bond heeft een ontspanningsavond georgani seerd voor de R.K. werkloozen en hun wouwen. Deze avond wordt a.s. Donderdag in het K. S. A.-gebouw gehouden. Het programma be vat muziek, zang en voordrachten. De geeste lijk adviseur, der afdeeling, kapelaan F. C. J. Holthuizen zal mededeelingen doen omtrent het winterprogramma voor de ontwikkeling en ontspanning van de werkloozen. CHRISTELIJKE METAALBEWERKERSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Christe- lijken Metaalbewerkersbond zal op Vrijdag 30 October in het Ned. Hervormd Vereenigings gebouw een ledenvergadering houden, waarin o.m. besprekingen zullen worden gevoerd over de herdenking van het 20-jarig bestaan van de afdeeling in November. Tevens zal in deze bijeenkomst het winter programma worden vastgesteld. FEESTVOORSTELLINGEN IN LUXOR THEATER Ter gelegenheid van het feit, dat de tegen woordige directie gedurende een jaar de ex ploitatie voerde, was het Luxor Theater in feestdos gestoken. De hal van het theater bracht de bezoekers al dadelijk in een fees telijke stemming door de prachtige bloem stukken, die daar stonden opgesteld. Ook de zaal was in feestkleed. Maar voor de bezoe kers was toch wel het bijzonder verzorgde programma de hoofdzaak. Het hoofdnummer „De kleinste rebel" met Shirley Temple werd een groot succes, terwijl men ook veel waar deering had voor het goede bijprogramma, waarvan vooral Popeye de Sailorman de be zoekers kostelijk amuseerde. DE NIEUWE B. E. T. VEILING. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van het nieuwe veilingsgebouw op de Meer is men thans zoover gevorderd, dat de directie in het begin dezer week het hei werk hoopt te kunnen doen aanvangen. In de plaats van het gebouw is nog eenige wijziging gekomen. Teneinde de vrije uitrit van de Vereenigde Veilingen aan de zijde van de Meerstraat niet te belemmeren is in over leg met de autoriteiten besloten het gebouw bog zes meter Noordelijker te plaatsen. B. R. C. KENNEMERLAND. Zondag heeft de Rennersclub „Kennemer- land" de tweede rit gehouden voor de na jaarscompetitie. De storm was1 oorzaak dat de voorschreven afstand met 12 K.M. moest worden verminderd. De uitslagen waren: A klasse 48 K.M.: 1. J. Jonker, 1 uur, 24 min. 30 sec.; 2. P. Heilo, 1 uur 26 min. 13 sec.; 3. Th. Pronk 1 uur 26 min. 28 sec.; 4. A. Duineveld 1 uur 27 min. 1 sec. B-kiasse 48 K.M.: 1. s. Koopman, 1 uur, 32 min. 26 sec. 2. Jac. Smit, 1 uur 42 min. 46 sec., 3. Jac. Koopman 1 uur 48 min. 31 sec. Koop verrichtte een goede prestatie door ondanks een lekke band toch nog op de derde plaats beslag te leggen. C-klasse 24 K.M.: 1. J. Duinveld 53 min. 30 sec.; 2. Pieterse 54 min. 24 sec., 3. W. Neyzing, 54min. 45 sec., 4. J. Kraaijer 54 min. 54 sec. FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 4) Ik wil een vrouw hebben die goed voor me zal zijn, die me met haar koele zachte handen mijn voorhoofd streelt, als 't door het voortdurend jachten naar goud, gloeiend is als een strijkijzer, ik wil kinderen hebben kortom, verklaar me voor mijn part stapel gek, maar ik wil gelukkig zijn! Fred, beste kerel, scharrel nu eens al je verstand en al je vriendschap voor mij bijeen Je opdracht luidt: „de mooiste en beste vrouw voor den rijksten man ter wereld;" Van jouw ijver en jouw vriendschap zal voor mij alles afhangen. Jij kunt me gelukkig maken of me het leven vergiftigen. Het meisje, dat je zoekt, moet mooi, teer, fijn, verstandig en beschaafd maar niet geleerd zijn. Ik wil met haar voor den dag kunnen komen en met haar kunnen pronken. Men moet mij om haar benijden, maar zij mag geen society- prent zijn. Hoe armer hoe beter. Maar ik wensch geen aanhang, geen sliert familie leden, geen broers, zusters, ooms of tantes, OPRICHTING VAN EEN CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGIN G. Op Dinsdag 20 October zal in het Hervormd Vereenigingsgebouw een vergadering worden gehouden om te komen tot oprichting van een Christelijke Oranjevereeniging. Als spre kers zullen optreden ds. H. Holtrop, gerefor meerd predikant en ds. C. M. Krijger, Ned. Herv. predikant, beiden alhier. DE RESTAURATIE VAN HET KERKORGEL. Naar wij vernemen is thans het bedrag bijeen gebracht dat noodig was voor de al- geheele restauratie van het bekende Müller- orgel in de Ned. Herv. kerk alhier. In totaal is een bedrag van ruim f 3300 ingezameld. HET BESTUUR VAN DE R.K. STAATSPARTIJ Het bestuur van de R.K. Staatspartij in de parochie van St. Agatha is na de onlangs gehouden verkiezing als volgt samengesteld: J. A. Poncin vorozitter, J. Pel secretaris, P. Langendijk penningmeester, W. P. Langen- dijk vice-voorzitter. J. van der Zon, 2e pen ningmeester, J. Snijders 2e secr. E. VEENING f Op 60-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer E. Vening, directeur van de N. V. Boek en Steendrukkerij „De Pers' ,v.h. firma D. S. Slotboom. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 20 October des namiddags te half drie, op de begraafplaats Duinrust. INTREDE DS. OLDEMAN. Onder buitengewoon groote belangstelling het kerkgebouow was geheel gevuld deed Ds. R. H. Oldem-an gistermiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op wethouder Dunnebier de burgemeester was verhinderd tal van predikanten, en belang stellenden uit vorige standplaatsen van Ds. Oldeman, t.w. Broek in Waterland en Varsse- veld. Na bevestigd te zijn door Ds. Visser uit Ter- borg, volgde een hartelijke toespraak van dezen tot Ds. Oldeman, diens vrouw en mevr. de wed. Oldeman, de moeder van den predikant. Vervolgens was het woord aan Ds. Oldeman. Deze had tot tekst gekozen: „Ik schaam mij het Evangelie van Jezus Christus niet". (Rom. 1 16). „In dit woord", aldus Ds. Oldeman, „zit een zekere hoogmoeod, niet, als de apostel Paulus dit zegt, wiens leven èèn hartstochtelijk plei dooi voor het Evangelie is geweest, doch als wij dat zeggen. In dit opzicht zou ik willen beginnen met een schuldbelijdenis, omdat ik er diep van doordrongen ben, dat wij, gij en ik, in de rea liteit van het moderne leven bij lange na niet beantwoorden aan de eischen Gods in dat Evangelie neergelegd. In onzen tijd keeren er velen het Christendom den rug toe, omdat zij met dezen zouteloozen godsdienst, zooals zij zeggen, niets te maken willen hebben. Zij wijzen op de 600 oorlogen, die er in 19 eeuwen zijn geweest, waarin Chris tenen andere Christenen vermoordden, zij wijzen op de vaak anti-kerksche en anti godsdienstige arbeidersbeweging, die naar hun meening ontstaan is, omdat de kerk zich niet heeft bekommerd om de massa. En hoe is 't gesteld met de verschillende Christelijke kerken? Eischt ieder voor zich niet „de waarheid" voor zich op en is het woord van Jezus: „Eén is uw Meester en gij zijt allen broeders" niet een aanfluiting geworden? Ja, van het Evangelie van Christus is vaak een belachelijke caricatuur gemaakt. En daar om zouden wij moeten zeggen: „Ik schaam mij het Evangelie van Jezus Christus". Maar daar kan het niet bij blijven. En als ik in diepen deemoed zeg: „Ik schaam mij het Evangelie van Jezus Christus niet", dan zeg ik dat, omdat ik geloof, dat dat Evangelie de eenige uitredding is voor de wereld en voor ons leven. die mij voortdurend aanklampen en het me lastig maken. Een smettelooze, lieve vrouw, maar niet preutsch en arrogant. Van de laat ste soort hebben we er hier in het land meer dan genoeg. Heb je gevonden wat ik zoek, dan breng je dat wonder hier of je stuurt mij een tele gram. Ik zal me dan een paar weken vrij trachten te maken en den oceaan oversteken. Goed begrepen: nationaliteit en godsdienst zijn me onverschillig, maar als het eenigs- zins mogelijk is, prefereer ik een Duitsch meisje, omdat ik die taal het best machtig ben en omdat ik van Duitsche vrouwen houd. Maar noodzakelijk is dat niet; het mag ook een Francaise, Italiaansche, Zweedsche of het doet er niet toe wat, zijn. Jong. heel jong natuurlijk. Zoo tegen de twintig ongeveer. Meisjes, die ouder zijn, hebben altijd een of andere bijzondere eigenschap, waarmee men rekening moet houden en dat kan lastig zijn. Vooruit dus Fred, ik geef je onbeperkt cre- diet voor alle Europeesche hoofdsteden. Ga nu naar bed, want je zult zeker nog wel ver schillende dingen te doen hebben. Zorg er voor, dat je de beste hut op de „Leviathan" krijgt. En denk er om: ik wil verder niets meer van je hooren. zoolang je niet gevonden hebt, wat ik zoek". Fred Holme stapte weer in zijn auto en trok zich onder het rijden eens flink aan zijn oor om zich er van te overtuigen, dat (De Chineesche stad Sjengtsjong heeft een invasie gehad van 50.000 muizen, waarvoor zelfs de honden en katten op de vlucht gingen.) Sjengtsjong is hier heel ver vandaan, Bijzonder ver, als wij dit lezen, Wat deze stad heeft doorgestaan. Zou toch bij ons ondenkbaar wezen. Wij hebben zelf van tijd tot tijd Natuurlijk onze muizenissen, En die zijn bij gelegenheid Ook waarlijk niet om uit te wisschen. Maar muizen, die in zulk getal, De stad tezamen binnendringen, Behoort bij ons in elk geval Nog tot de ongekende dingen. Gelukkig dient geconstateerd, Verbeeld u maar den toestand even, Dat hier zoo'n leger opmarcheert, Wat zou het een commotie geven. Ik twijfel zeer of onze kat En onze hond stand zouden houden, Of, als in die Chineesche stad, Heel gauw de pooten nemen zouden. Sjengtsjong is heel ver hier vandaan, En daardoor ben ik zelf ontslagen, Van 't antwoord: durf ik blijven staan, Als zooveel muizen mij belagen? P. GASUS. Uit den onuitputtelijken rijkdom van dat Evanagelie wil ik slechts een woord noemen, een woord zoo rijk, zoo diep, zoo verheven, dat ik aarzel het op de lippen te nemen: Liefde. Dat is het wonder, dat de liefde Gods ons arme stervelingen zoekt en dat wij allen in het licht dier liefde mogen staan. Na over deze liefde Gods nog verder uitge- wijd te hebben richtte Ds. Oldeman zich eerst tot den consulent, Ds. Van Dijk, dien hij na mens den kerkeraad dank bracht voor de vele werkzaamheden door dezen verricht „Moge er in de toekomst een aangename samenwer king tusschen ons zijn in het belang van het Godsdienstig leven", aldus Ds. Oldeman. Tot den bevestiger, Ds. Visser, zeide Ds. Ol deman o.m.: „Gij zijt voor mij geweest een wonderlijke vtriend, die op de meest onbaat zuchtige wijze mij met raad en daad hebt bijgestaan. Ik danik u hartelijk voor de woor den tot de gemeente en mij gericht. Moge het u gegeven zijn in uw gemeente, waar gij zoo geacht zijt, nog langen tijd uw sohoone roe ping te vervullen." Den heer Bakker, die tijdens de vacature de catechisaties heeft verzorgd, zeg ik hiervoor hartelijk dank. Zich tot den kerkeraad wendende, zei Ds. Oldeman o.m.: „Broeders, wij zullen in de toe komst veel samen moeten werken. Ik hoop, dat dit in een sfeer van wederzijdsch vertrouwen zal geschieden". De kerkvoogdij dankte spr. voor de be toonde hartelijkheid en bereidwilligheid. Tenslotte richtte Ds. Oldeman zich nog tot den organist, den koster, de dames der Zon dagsschool, het kerkkoor, de jongeren onder de aanwezigen, wethouder Dunnebier, mevr. de wed. Oldeman, de afgevaardigden uit Vars- seveld en Broek in Waterland en de gemeente. Tot deze zeide Ds. Oldeman aan het slot: „Gemeente, mijn vrouw en ik zijn vol goeden moed. Moge er tusschen u en ons een harte lijke band vam medeleven en vriendschap ont staan, en mogen wij onze beste krachten geven tot den opbouw van het rijk van God, tot Zijn eer en tot zegen van ons allen. Amen." Nadat Ds. Oldeman in gebed was voorge gaan, besloot een hartelijk woord van Ds. Van Dijk deze plechtigheid, waarna velen in de consistorie de nieuwe predikantsfamilie de hand kwamen drukken. „ARION". De heer D. Jansen, die zich vele jaren ver dienstelijk heeft gemaakt voor het Muziek gezelschap „Arion" in zijn functie van be- hij geen stevigen roes had. Maar neen, het oor deed pijn, derhalve was alles waar. Na deze ontdekking rekte Fatty zich eens flink uit; diepe ontroering maakte zich van hem meester en hij nam het stellige besluit, zijn gebieder en vriend tot lederen prijs het be geerde levensgeluk te bezorgen!.... Fatty's eerste avontuur. Fred Holme had niet over gebrek aan ge luk te klagen. Een familie bestelde op het laatste oogenblik haar hutten af en zoo kreeg hij op de „uitverkochte" „Leviathan" nog een geheel appartement voor zich alleen; slaapvertrek, salon en badkamer. Desondanks voelde hij zich de eerste uren aan boord zeer onbehagelijk. Wat moest deze grap nu eigenlijk beteekenen? Rondom hem niets dan water en lucht en voor den boeg aan het andere einde van den grooten plas Europa. Even vóór zijn vertrek had hij nog zijn encyclopaedie opgeslagen en tot zijn groote ontsteltenis gelezen, dat het kleine, oude Europa ongeveer vierhonderd millioen men- schen herbergde, dus vier maal zooveel als zijn gezegend Noord-Amerika. En nu moest hij onder deze vierhonderd millioen menschen de mooiste braafste en verstandigste vrouw trachten te vinden. De vrouw zonder heb zucht, zonder andere slechte eigenschappen zonder ooms en tantes!! Het duizelde hem. stuurslid is als zoodanig afgetreden. Het bestuur heeft hem nu tot eere-lid be noemd. In zijn plaats is als bestuurslid ge kozen de heer M. Offenberg. R.K. LAND- EN TUINROUWBOND. Na uitvoerige besprekingen met den heer Van der Ploeg, hoofdbestuurslid van den R.K Land- en Tuinbouwbond St. Deusdedit, is Vrijdag alhier een afdeeling van dien bond opgericht met voorloopig een tiental leden. TEGEN ROODVONK EN DIPHTHERIE. Donderdag 22 October 's namiddags 4.15 uur zal in een der lokalen van de O.L. School de inenting tegen roodvonk en diphtherie ge schieden. MISSIE-TENTOONSTELLING. Door de Missie-naaikrans werd Zondag een tentoonstelling gehouden van gemaakte kleeren voor de Missie. Daar pater P. de Ruyter met November naar de Missie in Britsch-Indië vertrekt, wer den deze tentoongestelde goederen aan pa ter de Ruyter gegeven. Om 12 uur waren vele belangstellenden naar het R. K. Vereenigingsgebouw gekomen waar kapelaan Perquin de aanwezigen mee deelde, dat de Zeereerw. heer pastoor Paulus- sen verhinderd was de tentoonstelling te openen. De presidente van den R. K. Vrouwenbond mevrouw Meiland sprak tot pater de Ruyter en zei, dat de Heemskerkers hem niet konden vergezellen, doch ik geef u de overtuiging, dat de Heemskerkers u in den geest zullen vergezellen. Daarna werd door de aanwezigen de ten toonstelling bezichtigd. Op de tentoonstelling waren verschillende attracties o.a. grabbelton, draaibord enz. Den geheelen dag werd een druk bezoek ge bracht, zoodat de dames van de Missie-naai krans ten volle tevreden zijn. 's Avonds vond de verloting plaats. De le prijs no. 723, een sprei,. Vervolgens werd een kussen verloot, dat op lot 44 viel. Minister Slotemaker de Bruine spreekt een feestrede uit. Met groote animo hebben onze landge- nooten in Duitschland Zaterdagavond te Es sen het derde lustrum gevierd van den Neder- landschen bond in Duitschland, de organisa tie, die vijftien jaar geleden door een aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders werd opgericht om te voorkomen, dat de banden tusschen die Nederlanders, die in Duitschland hun arbeid hadden gevonden en daar sedert jaren gevestigd waren, en het vaderland aan hechtheid zouden verliezen. In den loop der jaren heeft de bond niet alleen mooi werk verricht, om het Nederlandsch nationaal be wustzijn van de in Duitschland levende land- genooten te versterken en de cultureele ban den met het vaderland te verstevigen, maar sedert ook de in Duitschland levende land- genooten door de crisis geteisterd zijn is de bond steeds op doeltreffende wijze voor de materieele belangen der Nederlanders in Duitschland in de bres gesprongen en heeft hij de in nood verkeerende landgenooten waar mogelijk met moreelen en materieelen steun ter zijde gestaan. Minister Slotemaker de Bruine sprak de feestrede uit en zeide o.m.: Als wij spreken over ons nationaal gevoel, spreken wij over iets dat voor ons een zeer bepaalden inhoud heeft, maar dat wij niet onder woorden kunnen brengen. Men voelt het in het hart trillen, wanneer men in den verren vreemde plotseling de eigen taal hoort. Spreker wil eraan herinneren, dat dit gevoel niet eigen is aan Nederlanders alleen. De menschheid is niet een grauw allerlei of een verzameling van individuen, doch in die menschheid hebben zich gevormd en gekris talliseerd volksgroepen. Wij zien de taak van de menscheheid juist, als wij haar zien als een lichaam met vele leden. Elk lid is een aparte grootheid met een eigen taak, het lichaam kan eerst zijn taak als geheel ver vullen, als elk onderdeel zijn plicht doet. Ook het volksbestaan, dat uit de historie is ge groeid, kan niet onder woorden worden ge bracht, maar is iets zeer concreets. Dit krachtig nationaal besef is het tegen deel van chauvinisme, steeds moeten wij ons herinneren dat naast ons ook andere volke ren leven. Een lichaam met vele leden kan niet hebben dat de hand zegt dat alle leden handen moeten zijn; of dat het oor zegt dat alle leden ooren moeten zijn. Dit vage besef van nationale gevoel, moet echter een inhoud hebben, en als spreker zich afvraagt, wat de inhoud is van het Neder landsch nationaal besef, dan komt hij uit de historie tot de conclusie, dat wij Neder landers hebben een ingeboren, spreker zou bijna zeggen een ingekankerde, drang, naar geestesvrijheid. Bovendien toonen wij niet graag wat wij voelen en spr. is juist den laat- sten tijd tot de conclusie gekomen' dat wij Nederlanders van binnen warmer zijn dan wij van buiten lijken. Zijn borstelige haren rezen te berge en hij dacht aan de naald in den hooiberg. Na enkele uren echter voelde hij zich wat kalmer worden. Men was de droge zóne gepasseerd, een kotter kwam het reuzensohip langs zij. Groote manden met flesschen wijn en cham pagne, vaten met whiskey en bier werden in minder dan geen tijd aan boord geheschen, waarna de sirene van de „Leviathan" uit bundig begon te loeien en een vroolijke uit gelatenheid zich van de tallooze passagiers meester maakte. Tegen het eerste souper liet Holme den chefsteward bij zich komen, drukte hem een tien-dollar-biljet in de hand en verzocht hem een tafel voor hem uit te zoeken zonder oude dames en heeren, maar met minstens één knappe jongedame. De chef-steward begreep, glimlachte veel zeggend en kwam na enkele minuten terug met de boodschap: ,JEen deftige Poolsche familie met een beeldschoone jonge dame. De mama lijkt me nogal dik en lastig, maar ik hoop, dat ze zeeziek wordt". De steward had niet overdreven. De Pool sche mama was zeer gezet, de papa daaren tegen broodmager; hij had 'n rooden haviks neus, twintig bontgekleurde lintjes in het knoopsgat en de dochter. om je dadelijk op te verlieven. Niet al te groot brunette, kort geknipte lokken, onschuldige oogen en kleine handjes en voetjes. Geert goederen tegen spotprijzen. Volgens het socialistische dagblad „le Peuple" heeft onze gezant te Brus sel, Mr. J. A. N. Patijn een onder houd gehad met den Belgischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Spaak. Nederland zou zich volgens het blad bereid hebben verklaard een zekere controle uit te oefenen op de prijzen, teneinde te verhinderen, dat Nederlandsche producten tegen spot prijzen aan de Belgische markt zou den komen. De in België toe te laten maande- lijksche contingenten van Nederland sche producten zouden zijn vastge steld op 25.000 K.G. boter, 75.000 K.G. varkensvleesch, zoomede een herstel van den vroegeren toestand aan gaande rundvleesch. Onderhandelin gen zouden de volgende week wor den geopend tot nauwkeurige rege ling van het ruilverkeer tusschen de beide landen. (Reuter). Spreker riep de in Duitschland wonende Nederlanders toe: „Houdt het geheel in het oog en in het hart, nu ge toeft buiten de grenzen van het oude vaderland. Gij vervult dan een plicht van erkentelijkheid jegens God, en jegens de menschheid". Hierna voerde nog de bondsvoorzitter, de heer P. H. Mooren uit Krefeld het woord, waarna een feestprogramma werd afgewerkt. Zondag hield de bond zijn congres. De heer P. H. Mooren heette alle aanwezigen en in het bijzonder den minister hartelijk welkom en sprak in zijn openingsrede de beste wenschen uit voor het verdere verloop van het congres. De jaarverslagen werden goedgekeurd en nieuwe controle-commissies werden benoemd, terwijl ook andere huishoudelijke aangelegen heden werden afgehandeld. Tot leden van verdienste werden benoemd de heer Frans van Ogtrop uit Kleef, Theo Lamens uit Duisburg en Jacob Vreeswijk uit Oberhausen, die zich in het afgeloopen jaar voor den bond bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De bondswisselbeker, die jaarlijks wordt toegekend aan de aangesloten vereeniging, die in het afgeloopen jaar de beste resultaten heeft bereikt. Onder applaus deelde de voor zitter mede, dat de wisselbeker dit jaar was toegekend aan de nog jonge vereeniging „Concordia" te Keulen, die in een jaar tijds gegroeid is van 20 tot 100 leden. Bij de herkiezing van den bondsvoorzitter deelde oud-luitenant-generaal E. J. M. Witterfc mede, dat de Koningin den heer Mooren be noemd had tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. VALSCHE STUIVERTJES IN OMLOOP GEBRACHT. De politie heeft bij het regelmatig contro leeren van de volkslogementen te Heerlen, den zwerver P. aangehouden, die in het bezit was van tien gemaakte stuivertjes. Men vermoedt, dat verschillende van deze stuiverstukjes reeds in omloop zijn gebracht. De politie stelt een onderzoek in. Prinses Juliana is Zaterdag naar Duitsch land vertrokken tot het brengen van het aan gekondigde familiebezoek. DE UNIFORM VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM De Kantonrechter te 's-Gravenhage, mr. A. Fontein, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een lid van den Nationalen Jeugd storm, die de uniform van deze vereeniging in het openbaar had gedragen. De kantonrechter sprak verdachte vrij, over wegende, dat uit het costuum van verdachte niet gebleken is, dat de uniform uitdrukking was van eenig staatkundig streven. Gedenkraam onthuld. De restauratie van de beroemde gebrand schilderde glazen in Oouda's machtige St. Jans-kerk is voltooid. Zaterdag zijn de laatste herstelde ramen aan de kerkvoogdij overge dragen, terwijl de vertegenwoordiger van de Koningin, mr. W. J. baron van Lijnden het gedenkraam heeft onthuld, dat een uiting is van dankbaarheid voor den grooten steun tot behoud van de kostbare vensters. Wederkeerige voorstelling, Kasimir Schlam- povsky plus echtgenoote en hun dochter Va- leska. Schlampovsky, die een monocle aan een breed zwart zijden lint droeg, was direc teur van de Administratie der Poolsche Do meinen en naar New York gereisd om van familieleden geld te leenen. Thans ging hij met zijn vrouw en dochter terug naar War schau. Hij had zijn doel ongeveer bereikt, n.l. zooveel geld los gekregen, dat de onkosten van dit snoepreisje vrijwel gedekt waren. Fatty voelde zich plotseling buitengewoon tot Valeska aangetrokken en bestelde twee flesschen Mumm, extra dry. Na het geani meerde souper noodigde hij het geheele ge zelschap in den rooksalon op rondjes punch en likeuren, maar de mama voelde zich al reeds onwel, weshalve ze zich maar liever door het knappe dochtertje naar kooi liet brengen. Valeska beloofde met een veelzeg gend koketten blik op Holme, direct terug te zullen komen. De monocle van den heer Schlampovsky viel in zijn cocktail, toen hij vernam, dat Fred Holme de privé-secretaris van Henry Garrick was. Hij had n.l. in New York reeds hooren vertellen, dat de privé-secretaris tien duizend dollar wekelijksch salaris en een pro mille aandeel in de winst bij alle ondernemin gen van Garrick had. Was zijn chef de rijkste man van Amerika, dan was deze Holme toch zeker de best betaalde employé ter wereld! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5