Ook een Kamer van Koophandel in Monrovia. Rubriek voor Vragen LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN Geen verplicht lidmaatschap Men kan zich aanmelden. De ramen in het paleis op den Dam. Tentoonstelling „De Onaf- hankelijken' Tentoonstelling „Oude Kunst" gesloten. Poging zweef vliegrecord te verbeteren mislukt. Twee kinderen bij verkeers ongelukken gedood. RECEPTEN MILITAIRE ZAKEN PLANTEN DIVERSEN Het minste tandbederf, PPOEKAMMA y reglement ook aandacht heeft besteed aan de industrie, terwijl deze op dit oogenblik feitelijk in Liberia niet bestaat. De Kamer van Koophandel in Monrovia is een gloed-nieuw instituut. Wanneer men nagaat, hoe lang men in ons land heeft gewacht, totdat de „oude" in de „nieuwe" Kamer was omgezet, dan zal in Liberia ook eens het tijdstip aan breken, hetwelk zich eigent voor een reorga nisatie van het thans bestaande instituut. MOLLERUS In 1935 volgde Liberia het voorbeeld van vele Europeesche- en andere staten sn ging over tot de oprichting van een Kamer van Koophandel. Deze is evenwel niet bij de wet ingesteld, doch ontleent haar beteekenis aan een Statuut, bestaande uit een achttal artike len en een Reglement, hetwelk in een negen en twintigtal artikelen is samengevat. De zetel der Kamer is de Liberiaansche hoofdstad Monrovia. Alhoewel het de bedoeling is, dat zij haar zorgen uitstrekt over de geheele Re publiek, zal in de praktijk wel blijken, dat zij ten hoogste actief kan optreden voor de 500 K.M. lange kuststrook, dus van Cape Palmas tot Cape Mount, terwijl vermoedelijk alleen Monrovia en naaste omgeving er daadwerke lijk voordeelen van kunnen ondervinden. De Kamer beoogt begrijpelijkerwijze de be hartiging der commercieele belangen. Het Statuut omschrijft dit doel nader en in ver band met het verkrijgen van een juist inzicht in deze materie meen ik den gekozen tekst onveranderd te moeten weergeven. Bovenbe doelde commercieele belangen dienen uitge sproken verband te houden met: a) Legisla tion (wetgeving), b) Administrative rules (ad ministratieve reglementen), c) The relation of Steamship-Companies with the general community (de verhouding der Stoomvaart maatschappijen en het algemeen belang), d) Labour matters (arbeidsaangelegenheden). Ten einde het terrein van werkzaamheden der Kamer nader af te bakenen, zijn deze hoofd-doeleinden nader uitgewerkt, waarbij evenwel een zekere vaagheid blijkbaar niet overwonnen kon worden. Zoo vermeldt het Statuut, dat de Kamer al die maatregelen heeft te bevorderen en te steunen, die in het welbegrepen belang zijn van handel, industrie en landbouw; dat zij als intermediair heeft op te treden tusschen den handel, het Gouver nement en de openbare organen; dat zij sta tistisch materiaal heeft te verzamelen en ter beschikking heeft te stellen van het handels leven, de industrie en den landbouw, zoomede alle andere informaties; dat zij heeft te be vorderen de opleiding voor commercieele en technische doeleinden en dat zij zich ten slotte heeft in te laten met allerhande aan gelegenheden, die zich „van tijd tot tijd" voor doen. De Kamer is samengesteld uit: bankiers, importeurs, exporteurs, landbouwers, hande laren, scheepseigenaren, delfstofkundigen, voor zoover deze hoofd of agent eener onder neming zijn, zoomede andere personen, die bij de ontwikkeling van het handelsieven en den landbouw van Liberia belang hebben. Het Bureau der Kamer wordt ieder jaar in de maand December gekozen en bestaat uit een Voorzitter, Vice-Voorzitter en Secretaris- Penningmeester. De geldelijke verplichtingen der Kamer moeten beperkt blijven tot het be drag, hetwelk ieder jaar aan contributies door de leden wordt opgebracht. Wijzigingen, zoomede doorhalingen en toe voegingen mogen in dit statuut alleen aange bracht worden, nadat deze tweemaal aan de orde zijn gesteld in de pleno zittingen der Kamer. In het Reglement is de opbouw van het in stituut verder omschreven. Daaruit blijkt in de eerste plaats, dat de aanmelding voor het lidmaatschap schriftelijk dient te geschieden bij den secretaris der Kamer. Er is dus van een verplichting geen sprake. Nieuwe leden worden geballoteerd, nadat zij op de juiste wijze zijn voorgehangen en met twee derde gedeelte der stemmen zijn aangenomen. Wan neer in de leiding der zaken van de leden ver andering komt, dient men daarvan de Kamer schriftelijk in kennis te stellen. Mocht een lid failliet gaan of insolvent worden, dan vervalt het lidmaatschap automatisch. De jaarlijksche verkiezing voor de leden van het Bureau der Kamer geschiedt door stemming. De Kamer voorzitter is verplicht alle Kamerzittingen te leiden, zoomede de Kamer officieel te verte genwoordigen bij het Gouvernement en de andere officieele organen. Hij is voorts aan gewezen de genomen besluiten over te brengen ter plaatse, waar deze behooren te komen; hij dient alle cheques te teekenen en zorg te dra gen, dat de Kamer zich houdt aan haar sta tuut en reglement. De vice-voorzitter treedt in de rechten van den voorzitter, wanneer laatstgenoemde afwezig is. Hij draagt dan tevens de verantwoordelijkheid. De secretaris- penningmeester houdt nauwkeurig aanteeke- niijg van de financieele transacties der Ka mer en draagt de verantwoordelijkheid, opdat het budget niet wordt overschreden. Hij houdt de notulen der Kamerzittingen, voert de cor respondentie met leden en zorgt, dat deze alle benoodigde stukken ontvangen, voorts maakt hij de jaarlijksche balans en begrooting, wel ke beide in de zitting van den vierden Maan dag in Januari in behandeling komen. Bij het ontstaan van een vacature in het Bureau wordt de opvolger gekozen in de eerstvolgende zitting der Kamer, nadat de vacature is ont staan, In het oorspronkelijke Reglement was be paald dat de zittingen der Kamer iederen der den Maandag van de maand, des namiddags om 3 uur zouden plaats hebben, terwijl voor bijzondere aangelegenheden door den voorzit ter, of bij diens afwezigheid door den vice- voorzitter, een extra zitting kan worden uit geschreven. Later zijn in deze regeling eeni- ge wijzigingen aangebracht. In de Kamerzit tingen van 16 December 1935 en 20 Januai. 1936 werd besloten het uur van samenkomst vast te tsellen op: een uur, nadat de kantoren gesloten zijn, terwijl in de Kamerzittingen, gehouden op 23 Maart en 20 April 1936, werd besloten te vergaderen op den vierden Maan dag van elke maand. Geen enkel onderwerp kan in behandeling komen of het moet op de agenda geplaatst zijn, welke van te voren aan de leden moet worden rondgezonden, tenmin ste drie dagen vóór de vergadering. In spoed gevallen mag deze agenda 24 uur van te vo ren worden rondgezonden. Besluiten kunnen slechts worden genomen, wanneer tenminste zeven leden aanwezig zijn, terwijl over geen onderwerp een beslissing kan vallen, tenzij twee derde gedeelte der aanwezige leden zich er vóór heeft verklaard. Zoowel de voorzitter als de vice-voorzitter hebben het recht niet- leden der Kamer uit te noodigen de vergade ring bij te wonen, teneinde advies uit te brengen. Afschriften van de notulen der ver gaderingen moeten, nadat deze gearresteerd zijn, in een bepaald boek bewaard blijven en ter beschikking gesteld worden van de leden. In de jaarvergadering der Kamer, welke plaats heeft op den vierden Maandag in Ja nuari, worden o.m. de financieele stukken be handeld, de begrooting goedgekeurd en twee accountants aangewezen, terwijl het Bureau wordt samengesteld. Ieder lid der Kamer kan slechts één stem uitbrengen. Indien een lid de Kamerzitting niet kan bijwonen, is hij ge rechtigd een ander, door middel van een schriftelijke volmacht, aan te wijzen om zijn stem uit te brengen. In dergelijke gevallen dient de volmacht gedeponeerd te worden bij den secretaris, terwijl geen enkel lid meer dan twee volmachten mag hebben, waarop hij zijn stem kan uitbrengen. Het entreegeld voor de leden in „Montserrado County" bedraagt 10—, de jaarlijksche contributie 25.—, ter wijl voor de leden in het overige Liberia deze bedragen op resp. 25.— en 12.— zijn vast gesteld. In de Kamerzitting van 20 April werd nader vastgesteld, dat leden, die na 24 Octo ber 1936 toetreden 10.— entreegeld en 10.— jaarlijksche contributie betalen, terwijl een groep Buitenleden is ingesteld. Deze betalen 5.— entreegeld en 5.— jaarlijksche contri butie. De jaarlijksche contributies moeten in de eerste week van het nieuwe jaar betaald worden. Zij, die einde Januari aan deze ver plichting niet hebben voldaan, krijgen een aanmaning. Blijft de betaling dan nog ach terwege, dan wordt daarvan in de Februari zitting der Kamer mededeeling gedaan, ter wijl hij van zijn lidmaatschap ontslagen ver klaard kan worden. De fondsen der Kamer staan onder toezicht der leden. In het geval, dat de Kamer wordt ontbonden, wordt het geldelijke overschot verdeeld onder de leden, of op andere wijze besteed. De door den secre taris-penningmeester opgemaakte balans be hoeft de onderteekening der beide accoun tants. De Kamer heeft het recht certificaten van oorsprong te verstrekken, welke geteekend moeten worden door den voorzitter en den secretaris. De kosten bedragen 2.40 en wor den gestort in de kas der Kamer. Het stempel der Kamer is rond en vertoont een vijf puntige ster, omgeven door laurierbladen, met het randschrift „Monrovia Chamber of Commerce Liberia". Het mag alleen gebruikt worden op officieele Kamerstukken. De Kamer heeft het recht commissies in te stellen, ten einde over bepaalde onderwerpen te rapporteeren. Bij mijn omzwervingen in Monrovia heb ik voldoende gelegenheid gehad met leden der Kamer van Koophandel aldaar van gedacn- ten te wisselen, omtrent dit nieuwe instituut en hun oordeel over den invloed der Kamer gevraagd. De tot dusver opgedane ervaring en de verwachtingen voor de toekomst -ijn niet rooskleurig. Op mijn vraag, of het vrije lidmaatschap geen bezwaar was, antwoordde men ontkennend. Een verplichting om lid te worden der Kamer zou uiterst weinig veran dering brengen in de bestaande positie, om dat het aantal firma's, hetwelk voor het lid maatschap in aanmerking komt, ook werke lijk lid is. Dat geldt in de eerste plaats voor Monrovia. Voor de andere plaatsen in Liberia geldt in hooge mate het bezwaar, dat de communicatiemiddelen een geregeld contact feitelijk onmogelijk maken. Vandaar dan ook de regeling, dat men zijn stem kan overdra gen. Eenige macht van beteekenis heeft deze Kamer niet, ook al, omdat vele wenschen overgebracht behooren te worden naar de Tweede Kamer der Volksvertegenwoordiging, bestaande uit 21 leden, waar de al- of niet- bekrachtiging ten slotte vandaan moet komen. Aangezien de zitting dezer Tweede Kamer slechts gehouden wordt van October tot einde December behoeft het wel geen betoog, dat de noodige snelheid ontbreekt. Intusschen geeft de stichting der Kamer gelegenheid een gere geld overleg te plegen, waardoor een zekere waarde aan dit instituut niet ontkend kan worden. Vreemd doet het aan, dat men in het Debat in de vergadering van den Oudheid kundigen Bond. Zaterdagmiddag hield de Nederlandsche Oudheidkundige Bond in hotel Krasnapolsky te Amsterdam een algemeene vergadering. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter van den bond, jhr. mr. A. van Rijckevorsel. In hoofdzaak was deze vergadering belegd tot voortzetting van de op 2 Juli j.l. op de al gemeene vergadering te Middelburg afgebro ken bespreking van het vraagstuk der restau ratie van de ramen van het koninklijk paleis te Amsterdam. Ir. J. Gratama gaf als inleider een over zicht van zijn uitgebracht prae-advies. De pri maire eisch van schoonheid moet aan de pa- leisramen worden gesteld en spr. heeft de grootste bewondering voor den ernst, waar mede de commissie heeft gewerkt. Ik wil niet beweren, aldus spr., dat de restauratie slecht is, doch critiek kan in dit geval niet uitblij ven. De schoonheid van een gebouw wordt sterk beïnvloed door het karakter van het raam. Het raam spreekt bij de eerste aanschouwing van het gebouw het sterkst. Bij de onderver deeling van het raam krijgt men direct een schaal, die van het allergrootste belang is. Bij restauratie moet allereerst getracht worden die schaal te herstellen. Ir. Gratama concludeerde, dat de vormge ving in strijd is met de regelen en dat de res tauratie een aesthetische mislukking is. Ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, lid van de rijkscommissie, kreeg daarna het woord. Bij deze restauratie heeft de rijkscommis sie erkend, dat hier sprake is van een com promis. Het betreft en dat dient niet te worden vergeten een 17e eeuwsch raadhuis dat in de 20e eeuw gerestaureerd moet worden tot een bewoonbaar paleis voor de Koningin. Met een houtconstructie zou men er niet geko men zijn, zonder een sterke vormverandering, die zou detoneeren. De schoonheid dient hier voor de historie te gaan. Na het betoog van den heer De Bie Leuve ling Tjeenk namen verschillende sprekers aan het debat deel, waarbij o.a. werd opgemerkt, dat schoonheid een zeer betrekkelijk begrip is; men kan er lang over praten, zonder het ooit eens te worden. Vóór- en tegenstanders belichtten uitvoerig hun standpunt. De schilder C. J. Maks gehuldigd, Zeer veel belangstelling was er Zaterdag middag voor de opening, in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, van de tentoonstelling van werken door leden van de vereeniging van Beeldende Kunstenaars „De Onafhanke- lijken", welke plechtigheid verricht werd door den heer C. J. Maks, die zich daarbij geplaatst zag voor de moeilijkheid dat hij zoowel had te spreken als voorzitter van de vereeniging en als jubilaris, voor wien, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag, in de eerezaal van het museum een eere-tentoonstelling is ingericht. Het was vervolgens de heer Ger Gerrits, tweede voorzitter van de vereeniging, die na mens de andere bestuursleden en de leden zelf in den persoon van den heer Maks hulde bracht aan een goeden en trouwen kameraad, dien men bij het bereiken van den zestigjari- gen leeftijd gaarne had willen eeren door aan zijn werk op deze tentoonstelling een groote plaats in te ruimen. Expositie een groot succes geweest. Zondagmiddag is onder groote belangstel ling van de zijde van den kunsthandel de tentoonstelling oude kunst welke ter herden king van het 25-jarig bestaan der vereeniging van handelaren in oude kunst in Nederland in het Rijksmuseum te Amsterdam is gehouden. Deze tentoonstelling, waarvoor de geexpo- seerde stukken bijeen zijn gebracht door de leden van de vereeniging, is een zeer groot succes geworden. Duizenden hebben de fraaie verzameling bezichtigd en ook de Koningin en Prinses Juliana brachten haar een bezoek. Ook vele buitenlandsche kunstliefhebbers hebben voor deze kunsthistorische gebeurtenis een be zoek aan de hoofdstad gebracht. Toestel maakt noodlanding. De instructeur van de Rotterdamsche Zweefvliegclub, de heer H. Jansen, heeft Za terdag een poging gedaan het uithoudingsre cord zweefvliegen, dat op naam staat van den heer Neyenhof te Amsterdam, te verbe teren. Deze poging is op eenigszins ongeluk kige wijze, mislukt. Zaterdagmorgen om elf uur is de heer Jan sen opgestegen met de Grunau Baby no. 2. Het toestel werd getrokken door de P.H.-A.I.T. een motorvliegtuig van het Nederlandsche instituut voor zweefvliegen, dat speciaal voor dit doel beschikbaar was gesteld en uit Ypen- burg naar Waalhaven was gevlogen, Er stond een noordwesten wind met een snelheid van 40 tot 60 K.M. per uur, hetgeen zeer gunstig was. Het lag in de bedoeling de beide toestellen boven Noordwij k los te koppelen. Toen men evenwel op ongeveer 2 K.M. afstand van Waalhaven vloog, brak plotseling de sleepka bel, waarop het zweefvliegtuig genoodzaakt was een gedwongen landing uit te voeren, welke geschiedde op een bietenveld. Alles ver liep vlot. Het zweefvliegtuig heeft bij deze noodlanding dan ook geen schade opgeloopen Het toestel is gedemonteerd naar Waalhaven vervoerd. ENKHUIZEN HEEFT WEER EEN BEIAARD. De overdracht aan het gemeentebestuur van de uitgebouwde en gerestaureerde beiaard in de St. Pancrastoren te Enkhuizen, welke tengevolge van plaatselijke moeilijkheden op 29 Augustus j.l. uitgesteld was, geschiedde Za terdagmiddag te 3 uur in de raadszaal van het stadhuis. De burgemeester J. C. Haspels, aanvaardde den prachtigen beiaard als symbool van een heid en burgerzin. Hij wees erop, hoe dit ca rillon (dat de eeuwen verduurd had, waar an dere steden in Noord-Holland hun beiaarden verloren hadden), thans een verandering heeft ondergaan, die wel de meest ingrijpende in ons land genoemd mag worden. Dr. W. J. A. KERNKAMP TOT BIJZONDER HOOGLEERAAR BENOEMD Dr. W. J. A. Kernkamp is benoemd tot bij zonder hoogleeraar in de instelling van den Islam van de Indologische faculteit te Utrecht. Dr. Kernkamp is 18 Juli 1900 te Edam ge boren. Op 29 Mei 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht. Van de hand van den nieuw-benoemden bij- zonderen hoogleeraar verschenen artikelen in diverse tijdschriften. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is het 6-jarig dochtertje van den heer Baeten, wo nende te Valkenswaard, dat plotseling den Leenderweg overstak, door een motorrijder aangereden. Het kind werd vrijwel op slag gedood Nog een kind overreden Zaterdagavond ongeveer te zes uur is het zevenjarig zoontje van den heer A. Smit, dat den Rijksweg nabij het station Woudenberg- Scherpenzeel wilde oversteken, door een per sonenauto gegrepen. In ernstigen toestand werd het knaapje door een passeerenden ge neesheer naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overgebracht, waar het in den loop van den avond aan de opgeloopen ver wondingen overleed. Den chauffeur treft geen schuld DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antiooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. VRAAG: Hoe reinig- ik een kraag van een don kerblauwe gabardine regenjas? Hoe de kraag van een donkerblauw colbert jasje? ANTWOORD: Met nagelschuier en perchloor- aethyleen stevig afschuieren. Deze behandeling is voor beide kragen afdoende. VRAAG: Mijn zoon komt met October a.s. hier in Haarlem onder de wapens. Krijgt hij, wan neer hij thuis overnacht, daarvoor eenige ver voeding? Zoo ja, hoeveel bedraagt deze dan? ANTWOORD: Neen, dit wordt als een gunst beschouwd, waarvoor geen vergoeding wordt be taald. VRAAG: In mijn tuin staat een prachtige MAANDAG 19 OCT. 1936 azalea. Als ik hem in huis haal, hoe moet ik hem dan verder behandelen? ANTWOORD: Het wordt nu tijd om de azalea binnen te halen. Vooral nu er nachtvorsten te vreezen zijn. Om biadverlies zooveel mogelijk te voorkomen, moeten de planten vooral den eer sten tijd zoo koud mogelijk staan, en vooral veel licht hebben. VRAAG: Hoe kan ik aan een yoghurt-plantje komen en hoe moet ik dat behandelen? ANTWOORD: De yoghurt is een bacil, afkom stig uit de Balkan. Gekookte en bijna afgekoelde melk giet men over het plantje, waardoor de melk in zeer korten tijd zuur wordt. Als men éénmaal een fleschje koopt en daarvan telkens wat overhoudt, en daarop dan weer gekookte lau we melk giet, kan men er langen tijd plezier van hebben. Of men de zgn. plantjes afzonderlijk kan koopen, is ons niet bekend. VRAAG: Hoe verwijdert men het beste de slakken uit den tuin ANTWOORD: Leg uitgeholde aardappelen neer of slabladeren en inspecteer deze 's morgens. De slakken kunnen dan gemakkelijk gevangen wor den. Ook kunt ge den grond bestrooien met on gebluschte kalk, doch dit moet telkens herhaalr worden. indien U poet' t met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 20 OCTOBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending 4.00.500 HIRO. 8.00—9.15, en 10.— Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest en Gram. platen. 2.Vr-ouwenuur. 3.Modecursus. 4.Gram.pl. 4.10 Causerie over de ontwik keling der wereld. 4.35 Hiro-post. 4.40 Gram. platen. 4.45 Causerie over het Jack Londen- Verbond. 5.10 K. R. O.-Melodisten en solist (Om 5.45 Felicitatiebezoek)6.40 Esperanto- cursus. 7.Berichten. 7.15 „Durf te leven", causerie. 7.35 Sportpraatje. 8.— Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Cabaretrevue „De vroolijke golf". 10.10 Gram.pl. 10.3'0 Berichten A.N.P. 10.35 KRO-Orkest. 11.25—12.00 Gram. platen. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzding. 6.307.00 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Ensemble „Marcello". 11. Huish. wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Omroeporkest (i.d. pauze zang en piano). 3.Kniples. 4. Pianorecital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Voor de kinderen. 5.3-0 Omroep-orkest. 6.30 Psycho logische causerie. 7.Voor de kinderen. 7.05 Dansmuziek. 7.30 Engelsche les. 8.Berich ten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Bonte Dins- dagavondtrein. 10.Gram.pl. 10.20 Bridgeles 11.Berichten. A,N.P. 11.1012.00 Dans muziek. DROITWICH 1500 M. 11.2011.50 Gram.pl. 12.10 Populair con cert. 12.50 Het Blackhall Colliery Orkest m. m. v. sollist. 1.502.20 H. Engleman's kwin tet m.m.v. solist. 4.20 „Death on the road", causerie. 4.40 Het Forum-Theater-orkest. 5.05 Gram.pl. 5.35 „De Continentals". 6.20 Be richten. 6.45 Het Crook-kwintet. 7.20 Het Stratton Strijkkwartet 7.50 „The village causerie. 8.2-0 B©C-Theater-orkest, orgelspel en dansmuziek. 9.05 Muzikale causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Plantkundige causerie. 10. Het Roth-strijkkwartet en bariton. 11.20 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 en 4.20 Gram.pl. 5.50 Parijsche Symphonie orkest. 9.05 Zang. 11.0512.3-5 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroep orkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Omroeporkest. 5.10 Omroep-Schrammelensemble. 6.Omroep- kleinorkest. 7.30 Koorconcert. 8.35-9.20 Li- terair-muzikaal programma. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Sa lonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon orkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Symphonie- concert en Gram.pl. 10.3011.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest 1.30 Om roeporkest 1.502.2-0 Gram.pl. 5.20 Muzikaal pieuws. 6.35 Gram.pl. 6.50 Dansmuziek 8.20 Orkestconcert. 9.35 Omroeporkest. 10.3011.15 Gram.pl. DEUTSCHLANSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert 9.20 Berichten. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Populair concert. Een gezaghebbend Boek over den Wereldoorlog. Over den volkenstrijd die in 1914 tot uit barsting kwam, om, wat slechts enkelen voorzien hadden, meer dan vier jaren de gansche wereld in beroering te houden, be staat een berg lectuurgenoeg om alleen daarmede een afzonderlijke bibliotheek te stichten. De opmerking is van generaal Snij ders. die het voorwoord schreef tot het boek werk, dat wij hier aankondigen. Het is ge schreven door den kolonel van het Noorsche leger Gudmund Schnitler, die als militair attaché den oorlog aan de Duitsche en Oos- tenrijksche fronten persoonlijk volgde en docent aan de Hoogere Krijgsschool te Oslo is. De Hollandsche Generaal-majoor buiten dienst W. H. G. Boelaard bezorgde de ver taling en de Zuid-Hollandsche Uitgevers maatschappij te 's Gravenhage de als im mer keurig verzorgde uitgaaf van dit ge zaghebbend boek. De bovengenoemde opmer king van generaal Snijders over de reeds be staande voorraden publicaties ontnam hem het genoegen niet toch dit nieuwe boek warm aan te bevelen, daar hij er, zoowel voor den militair geschoolden als voor burgerlijk-ont wikkelden lezer, een prachtig helder gesteld overzicht van de gebeurtenissen, zaakkundig en in onafhankelijkheid geschreven, in waar deert. Over de zaakkundigheid van den schrijver zal met zulk een introductie de leek zich geen oordeel aanmatigen; van zijn onpartijdigheid in de waardeering der com battanten aan weerszijden krijgt hij echter telkens den gunstigsten indruk. Den vorm tenslotte zal hij als een helder verslag, als een reeks wetenschappelijk getrokken con clusies uit verschillende gegevens kunnen bewonderen, zonder er litteratuur in te zien. Kolonel Schnitler heeft met groote voor gangers als Caesar en Xenophon gemeen, dat zijn verhaal soms eentonig wordt. Ten min ste naar ik vermoed voor den niet- milltair die, evenals indertijd in de werke lijkheid, verheugd zal zijn als eindelijk het jaar 1918 is aangebroken en aan het om trekken van den één vleuegl door een andere aan het mislukken van Plan 17 b (of een ander) en het ongedacht heldere inzicht van generaal X, door welk inzicht zoo men er slechts aandacht aan besteed had de loop der dingen grondig gewijzigd zou zijn.... als eindelijk, zeg ik, aan dat alles een eind gekomen is. Men gevoelt in dit, in zijn soort zeker uit muntende werk voortdurend den militairen technicus aan het woord. Voor dezen is oor logvoeren een kunstvak, dat men beoefent en wel zoodanig dat er, strategisch gesproken, geen speld tusschen te steken valt. Waarom er eigenlijk oorlog gevoerd gaat worden wij zeggen niet dat zulks een strateeg koud laatdit waren te gek. doch hij houdt zulks buiten zijn competentie. De oorlog is er en de strateeg doet zijn plicht. Uit dien geest is dit uitmuntend samengesteld overzicht der gebeurtenissen, der militaire gebeurte nissen, in de rampjaren veertienachttien, gesproten. Als, in den aanvang, het schot in Serajewo gevallen is, wordt de oorlog verklaard, worden twee, drie, zes oorlogen verklaard. Waarom? In een boek als dit mist men te ongaarne een zij het slechts schetsmatige voorberei ding, die de mogelijkheid verklaart dat de revolver van één misdadiger een wereld brand doet uitslaan. Neen. Kolonel Schnitler vermeldt het nuchtere feit en plaatst ons on middellijk in de legerformaties en troepen verplaatsingen der antagonisten. Vooral voor de jongere lezers lijkt mij die eenzijdigheid bij al haar overige qualiteiten te be treuren. Wanneer in 1918, de eigenlijke oorlog voering door maatschappelijke troebelen achter de linies gaat doodloopen, is het ook dezen schrijver niet wel meer mogelijk, die buiten het militaire vallende bewegingen onbesproken te laten. Hij doet dat dan ook nietmaar bespreekt die deining, ze een voudig constateerend, in een koele onbe wogenheid. Voor hem, den millitair, is de zaak afgeloopen. Maar voor de wereld begon ze pas. Samenvattend zou men zulk werk, hoe hoog wij het ook overigens het zij her haald als informatief document blijven aan slaan, «te specialistisch en te weinig wijs- geerig kunnen achten om voor een groot leekenpubliek van diepere waarde te zijn. Men zou er zelfs lichtelijk over kunnen ironi- seeren dat de uitgevers het als een deel hunner Cultuur-serie presenteeren. De cul tuur door den Wereldoorlog bevorderd, zal menigeen gestolen kunnen blijven. En Caesar en Xenophon dan om nog eens op hen terug te komen! Ook zij gaven gedocumenteerde verslagen hunner krijgs bedrijven. De eerste beschreef zijn oorlogen in Gallië, de tweede den veldtocht der Perzen en beider werken blijven als bijzondere cultureele geschriften in de literatuur der volken bestaan. Ik zal niet tegenspreken dat ze ook wel eens vervelend waren, maar wat wist Caesar aardig te vertellen over geest en zeden der volken, met wie hij nu eenmaal vechten moest, over het landschap dat hij doortrok, over de dingen die hij moest uit denken om zijn soldaten bezig te houden. Na bijna twee duizend jaar is het niet te verwonderen dat ook de oorlogsgeschied- schrijving zich grondig gewijzigd heeft. Die van Kolonel Schnitler is koel-zakelijk en cor rect, uitvoerig en volledig, maar men ruikt op een afstand den docent in de hoogere krijgskunst. ft Nieuwe uitgaven. W van Veenendaal. Gestroomlijnde Zot heid. 195 pag. A'dam. Andries Blitz. André Demedts. Het Leven drijft. 412 pag. R'dam. Nijgh en Van Ditmar. Robert Briffault. Europa. De roman van een verdwaasde wereld. Bewerkt door C. J. Kelk. A'dam. Scheltens en Giltay. Elis. Foreman Lewis. Foe, van de Yangtze- Kiang. Uit het Amerikaansch. Zutphen. Thieme. Marie Koopmans. Mooi Mienken en 'n Smokkelkönnig 270 pag. Zutphen. Thieme. Jan Poortenaar. Rembrandt. Een boek over den meester; door een schilder. Uitg. van den Schrijver en De Sikkel. Antwerpen. Jan Poortenaar en L. CranmerByng. Het Chineesche Landschap. Tekst en Platen Zelfde uitgevers. J. H. DE BOIS;

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7