het nieuwe avondblad Vischdistributie za spoedig beginnen. Groeiend ras. 21e JAARGANG No. 298 DONDERDAG 22 OCT. 1935 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM De Vreemde Ramp. IJMUIDEN Plannen voor de Veiligheids- week. DRIEHUIS SANTPOORT IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeel!x>gen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien netzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het vergaan van het s.s. „van der Wijck" van de K. P. M. in de Indische wateren, waarbij helaas vele slachtoffers te betreuren zijn, maakt een zonderlingen indruk. Im mers, volgens de verklaringen der geredden zelf voer het schip op zeer kalme zee en was er letterlijk niets dat onraad deed vermoeden. Plotseling begon het slagzij te maken, zeer snel werd dit „zware helling" en binnen één a twee minuten sloeg het om, „kapseisde" het, zooals de zeeman zegt. Het schip was vijftien jaar oud en had nooit kuren getoond of ongevallen gehad. Het behoorde dus zeker niet tot die „nood- lots-schepen" waarover de romanciers van de zeevaart menig boek geschreven hebben en die de wonderlijkste grillen aan de meest on verwachte tegenslagen paren. Het was en kele maanden geleden nog „gereviseerd". Dit klinkt meer als een auto- dan als een zee mansterm en ik weet niet zeker of zij in den laatsten zin gebruikt mag worden, maar in elk geval is de bedoeling duidelijk. De gezag voerder is een der oudsten van de K. P. M., dewelke maatschappij een uitstekenden naam geniet en in een jaar of dertig, ondanks de uitgebreidheid van haar vloot, geen ongeval van ernstigen aard heeft beleefd. De gezag voerder verklaart dat de oorzaak van de ramp voor hem een volkomen raadsel is. Naar zijn overtuiging was alles in perfecte orde. Hij zegt zelfs met nadruk dat de lading goed ge stouwd was. en dat het daaraan dus ook niet kon liggen. Alleen oppert hij vagelijk de mo gelijkheid dat het schip misschien ergens wa ter gemaakt heeft. Maar kennelijk is dit slechts een losse veronderstelling, op niets gebaseerd, anders zou hij niet zeggen; „de oorzaak is voor mij een raadsel". Natuurlijk zal deze mysterieuze ramp door den Indischen Raad voor de .Scheepvaart on derzocht worden. Sinds 1928 bezit Indië een eigen Raad voor de Scheepvaart. De proce dure is, dat de Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart in Nederlandsch-Indië rappor teert aan den Commandant van de Zeemacht, die den Raad uitnoodigt een onderzoek in te stellen. Voorzitter van den Raad is een actief dienend of oud-hoofdofficier of vlagofficier van de vloot en tot de overige leden behooren een rechtsgeleerde, de havenmeester van Tandjong Priok en drie schippers ter koop vaardij en van de marine, met een scheeps- technicus als toegevoegd lid. Blijkens de vaagheid der reeds afgelegde verklaringen zal de Indische Raad voor de Scheepvaart geen lichte taak hebben. Her schijnt onzeker genoeg of hij erin slagen zal, het raadsel op te lossen. Toch slaan schepen, en zeker niet jarenlang beproefde schepen met ervaren gezagvoerders en bemanning, maar niet zoo mir nichts dir nichts in kalme wateren om. Daar moet een deugdelijke, fei telijke reden voor zijn. We gelooven niet meer, in dezen tijd, aan zeemeerminnen met kwade bedoelingen of aan wandaden van onbekende zeemonsters. Ongetwijfeld is het in het belang ook van de K. P. M„ voor welke maatschappij deze ramp natuurlijk een zware slag is ook al direct in financiëelen zin, aangezien zij de verzekering van het schip in eigen beheer heeft dat de oorzaak volkomen opgehelderd wordt. Kan deze vastgesteld worden, dan sluit dat vanzelf in dat men nieuwe, verscherpte instructies uitvaardigt die herhaling voorko men. Blijft de zaak zoo duister als zij nu is, dan zal het effect langer doorwerken en het nadeel grooter zijn. R. P. VERGADERING I. A. M. V. liet I. A. M. V. Velsen belegt hedenavond in café de Griffioen een openbare vergadering. Als spreker zal optreden de lieer Jo de Haas, met het onderwerp „Geweld of geweldloos heid". W. S. V. „DE KENNEMER JAGERS". Het bestuur der Wandelsportver. „De Ken- nemer Jagers" heeft besloten, de training' op Dinsdagavond te doen vervallen. Er zal dus alleen Zondagsmorgens worden getraind De start vindt plaats 's morgens 9 uur van het Velserduinplein. Voor den Herdenkingsmarsch op 8 No vember a.s. over 40 K.M. blijkt groote be langstelling te bestaan. Tal van inschrijvin gen uit andere plaatsen zijn reeds ingeko men o.a. uit Arnhem en Rotterdam. Zooals men weet gaat het parcours over de terrei nen van het Hoogovenbedrijf en het Staats- visscherijbedrijf. Zij die aan dezen marsch die wordt geor ganiseerd in samenwerking met IJmuiden's Bloei ter herdenking van het 60-jarig be staan van IJmuiden, wenschen deel te ne men, kunnen zich opgeven bij den heer K. Krom, Groeneweg 45 IJmuiden-OosL waar eveneens inlichtingen worden verstrekt. Benoodigde hoeveelheden worden gekocht op de vrije markt. Een bespreking ten kantore van de directie van het Staatsvisschers- havenbedrijf. Zooals wij in ons blad van jl. Maan dag- reeds hebben gemeld, bevinden zich de plannen, betreffende de dis tributie van versche zeevisch aan ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Dat dit bericht, dat ons werd ver strekt door het departement van So ciale Zaken niet zweemt naar voor barigheid blijkt wel hieruit, dat gis termiddag ten kantore van de direc tie van het Staatsvisschershavenbe- drijf een conferentie is gehouden, waaraan behalve door genoemde di rectie o.a. werd deelgenomen door burgemeester Kwint, den heer W. F. Visser, wethouder voor Sociale Aan gelegenheden, den heer M. W. Hel- lemons, directeur der Arbeidsbeurs en eenige ambtenaren van het de partement van Sociale Zaken en de Visscherij Centrale. Naar wij vernemen is het resultaat dezer besprekingen, dat reeds spoe dig, waarschijnlijk binnen 14 dagen met de distributie zal worden begon nen. De bedoeling is, dat het rijk als vrije kooper op de markt zal optre den. Voorloopig zal alleen gedistri bueerd worden in die plaatsen in het Zuiden des lands, waar tot nu toe geen visch verkrijgbaar was. Het schijnt, dat het oogmerk van de voorgenomen distributie in de eer ste plaats is verruiming van het vischgebruik in ons land. ANTI-REV. KIESVEREENIGING. Voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging zal op Dinsdag 9 November in de Geref. Kerk aan de Wilhelminakade als spreker optreden de oud-minister Mr. H. Bijleveld, lid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, met het onderwerp: „Wapen schouw". PERSONALIA. Aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer C. van der Ploeg te IJmuiden. OM HET KAMPIOENSCHAP NOORD-HOLLAND. VAN H. de Boer wint van J. v. Eijk. Dinsdagavond -werd in hotel Kennemerhof de partij H. de BoerJ. van Eijk gespeeld, die door H. de Boer werd gewonnen. Het was na een regelmatige opening, een echte va-banque partij, waarin tenslotte de Boer in het mid denspel een slagzet uithaalde, die winnend was. Door dezen uitslag' is de stand: B. Dukel en H. de Boer 3 gesp., 5 pnt. J. W. van Dartelen 2 gesp., 0 p., J. van Eijk 2 gesp. 0 p., Kapelle, May, en Kuyper nog niet gespeeld. Vooi de eerste klas won Buis van van Kes- ter6n Voor de tweede klas werd gespeeld Broek— Meure, welke partij in gewonnen stand voor Broek werd afgebroken. SCHEEPV AARTRERICHTEN Eindelijk op de bestemming! Het Grieksehe stoomschip „Atlanticos", dat op reis van Londen naar Amsterdam de vorige week nabij Callantsoog dreigde te stranden, werd toen door de sleepboot „Utrecht" opge pikt en naar Nieuwediep binnengebracht. Gisteren (Woensdag) is het schip de Noorder- sluizen gepasseerd en ten slotte op zijn be stemming' aangekomen. Mast en lading verloren. Het Nederlandsche stoomschip „Groenlo", dat van Archangel naar Rochefort onderweg was, seinde in het begin van deze week dat de voormast en een gedeelte van de deklading hout door den storm waren verloren gegaan toen het schip zich op de Noorsche kust be vond. In opdracht van de reederij is het thans alhier binnengekomen en naar Amsterdam ge passeerd om te bunkeren en de schade te doen opnemen. Ertsaanvoer. Het Fransohe stoomschip „Hebe", kwam al hier binnen van Caen met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf; met een zelfde la ding kwamen alhier binnen het Zweedsche stoomschip „Cranö" van Vasteras en het Brit- sche stoomschip Uskmoid^" var Oxelösund H aringverscheping. Het Noorsche stoomschip „Borgund" is al hier in ballast aangekomen van Gdynia om in de Visschershaven ean lading' versche ha ring te laden WWMié Halle weet den bal nog juist boven de Engelsche aanvallers hun ploeg verloor gisteren te Rotterdam met 72 weg te stompen. (De gemiddelde lengte der dienst plichtigen in Nederland is sinds 70 jaar geleden met ruim OVz c.M. toegenomen en ook in and,ere landen blijkt, dat het menschelijk ras in lengte en gewicht toe neemt.) 't Is ongetwijfeld in tressant, Dat overal, ook in ons land, Sinds ruim een halve eeuw geleden; Dooreengenomen, groot en klein. De menschen een stuk langer zijn, In het zoo graag gelaakte heden. Wie had dat nou toch ooit gedacht Van 't machtloos, mislij k nageslacht, Dat men zoo gaarne pleegt te smaden. Wanneer men 't vergelijkt in kracht, Bij 't onvolprezen voorgeslacht, Vermaard door zooveel sterke daden. Ook ons gewicht neemt allengs toe, Zegt men, al weet men dan niet, hoe Zich 't een en ander laat verklaren; Wij zijn dus ook van meer gewicht, Al blijkt dat niet op 't eerst gezicht, Dan onze overopa's waren. Maar als men 't objectief beziet, In centimeters zit het niet En evenmin in kilogrammen; Was opa nog zoo licht en klein, Hoe zat het wel met opa's brein, Voor wij onszelven op gaan kammen. Wij zijn, als ik het feit verklaar, Zwaar op de hand en zorgenzwaar, Want onze tijd is zooveel banger; En wat betreft de lengtemaat, Geloof ik, dat het hierom gaat: Onze gezichten zijn veel langer. P. GASUS. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. De uitslagen van deze week luiden: J. SmitC. Bais 11, C. CuykF. Basstra 20. LigthartC. Postma 11. Basstra—Ott 1—1. Eerste klas: De Jong-Koetsier 02, Kraai- v. Straten 02. v. d. OutenaarPostma 02, v. d. HeijdePost 11, Schaap—v. Straten 0—2. Derde klas: C. BroekWeert 20, Kok Brand 02, J. BroekJ. Visser 20. Sluis H. Visser 20. J. BroekSchager 20. VERGADERING VAN „HET NUT". Maandagavond 2 November a.s. wordt in Augusta Hotel een ledenvergadering' gehou den van het departement IJmuiden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Er zullen verschillende jaarverslagen worden behandeld, verder een voorstel tot wijziging der statuten van de Nutsspaarbank, terwijl tevens benoemd zullen moeten worden een bestuurslid van het departement, vacature A. Kool, een bestuurslid van de Nutsspaarbank, vacature G. Klimp en een lid van den Raad van Toezicht, vacature pastoor L. Rinkel, alsmede een voorzitter van het departement. RECORDREIS VAN EEN MOTORKOTTTER. De motorkotter K.W. 76 van de Visscherij Maatschappij Kennemerland. die gisteren aan den afslag was, maakte een schitterende reis. Het vaartuig' was circa 11 dagen uit en kwam met 270 manden visch binnen. De vangst bestond voor een.groot deel uit radio en braadsehelvisch, welke beide vischsoorten door den schralen aanvoer zeer duur waren. Het vaartuig besomde niet minder dan f 3220, een besomming, die wel nooit eerder door een der gelijk vaartuig in onze haven werd gemaakt. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Het programma van Strawberries voor a.s. Zondag luidt: Hoeren Strawberries IDelftsche Stud., 2 uur. Alkmaar IIStrawberries II, 2 uur. Strawberries III—A. M. J. V. II, 12 uur.' Dames T.O.G.O.—Strawberries II 12,30 uur (op Waalsdorp). Strawberries komt uit met het volgende elftal: v. d. Bliek (doel), J. Huender en Freken- horst (achter)Brandhoff. Bobeldijk en J. Rodenberg (midden); v. d. Werff, Schaap, Damgen, Helmig en Erdman (vóór). WOEST RIJDEN. Op den Driehuizerkerkweg, vlak voor de spoorweghalte, is Woensdagmiddag een vrachtauto, komende uit de richting Sant poort, tegen een boom opgereden, die bij den grond afknapte en vervolgens tegen een paal der electrische lichtleiding, die ook geheel omver gereden werd. De botsing met den paal was zoo hevig, dat de klap ver in den omtrek werd gehoord, tot een heel eind op de begraafplaats Westerveld. Ondanks deze beide aanrijdingen reed de bestuurder der vrachtauto met dezelfde groote snelheid door. Wanneer zich op dat moment personen in de nabijheid van den boom en den lantaarnpaal hadden bevonden, waren ernstige ongelukken gebeurd. Ver moedelijk zal de bestuurder zijn straf niet ontgaan, daar een persoon, die de aanrij ding' zag gebeuren, het nummer van de auto beeft genoteerd. INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY". De afdeeling Velsen van de Internationale Vereeniging „Bellamy" belegt een groote propagandavergadering op Donderdag 29 October a.s. in „De Weyman".. Voor wie nog niet bekend is met het doel dezer vereeniging zij medegedeeld, dat zij propaganda maakt voor de economische ideeën die door den Amerikaanschen econoom Edw. Bellamy zijn uitgewerkt in diens boeken ,,In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor Allen". Het economisch systeem van Bellamy gaat uit van de stelling dat de tegenwoordige pro ductiemiddelen ruimschoots voldoende zijn om in alle behoeften van de menschheid te voorzien en dat het uitsluitend door gebreken in het bestaande stelsel van productie en distributie mogelijk is, dat ondanks den be- staanden overvloed nog zooveel gebrek wordt geleden. De Internationale Vereeniging „Bellamy" is geen politieke organisatie en staat neutraal ten opzichte van elke religieuze richting. Gaarne wekken wij een ieder op deze verga dering', waar dit belangwekkende stelsel na der zal worden uiteengezet, bij te wonen. HERDENKING VAN HET GRAVEN VAN DEN NIEUWEN WATERWEG. Op Zaterdag 31 October a.s. zal het feit herdacht worden dat voor zeventig jaren door den Prins van Oranje te Hoek van Holland de eerste spade in den grond werd gestokei voor het graven van den Nieuwen Water weg. Men denke aan de „wellevendheid op den weg." Voor de zesde maal wordt hier te lande een veiligheidsweek te houden van 26-31 Oc tober a.s. door de K. N. A. C. voorbereid. In een persconferentie heeft mr. B. Ph. Ba ron van Harinxma thoe Slooten, secretaris van het K. N. A. C.-bestuur, het doel van deze actie ingeleid. Het is, zoo zeide hij, noo dig het groote publiek te bereiken, om in derdaad 'n ieder bewust te doen worden, dat hij of zij is verkeersdeelnemer. Dit houdt in, dat hij zich subjectief verhoudt tot de om standigheden, welke hem omringen, m.a.w. dat hij zich bewust en verantwoordelijk ge draagt in het verkeer. Daar ligt z.i. op het oogenblik het zwaartepunt van het vraag stuk. Door voorlichting en opvoeding, uiter aard gesteund door goede wetgeving en des kundig' toezicht, kan alleen worden bereikt, dat niet langer de voetganger als een schich tige kip zich in het verkeer stort, juist op het moment, dat een auto nadert. Dan kan worden voorkomen, dat een fietser zonder op of om te zien, plotseling afslaat, dat tenslotte kan worden verwacht, dat de automobilist zich voldoende indenkt in de moeilijkheden van andere weggebruikers, die zich minder snel voortbewegen. Indien men op een weg rijdt, waar kinde ren spelen op zoodanige wijze, dat zij zich zelf ieder oogenblik in gevaar kunnen bren gen, dan kan men waarnemen, dat tientallen volwassenen aldaar passeer en, ja sterker nog staan te kijken, zonder zich in eenig opzicht te bekommeren om hetgeen zich voor hun oogen afspeelt, laat staan in te grijpen of de kinderen op het gevaar te wijzen. Zoo lang ons verkeersbeeld deze figuur blijft ver toornen deze voorbeelden zijn met tallooze te vermeerderen valt nog een lange weg voor het veiligheidsdoel af te leggen. Daarnaast is er echter een andere factor, nl. „de wegbeleefdheid". Het schijnt zoo gemakkelijk, doch het blijkt zoo moeilijk op den weg dezelfde wellevend heid in acht te nemen, welke men anders bijna automatisch zich heeft eigen gemaakt en toepast. Ik geloof, aldus besloot de heer Harinxma, dat wij hier in de eerste plaats te maken hebben met een gebrek aan beschaving, in zooverre wellicht een verschijnsel op ver keersgebied, dat zich ook op ander terrein manifesteert. De gevolgen zijn hier echter zooveel ernstiger en dikwijls onherroepelijk. Gaarne steunen wij daarom zijn beroep om in het bijzonder niet alleen in deze week, maar bij voortduring, aandacht te wijden aan de bevordering van de „wellevendheid op den weg". Wat het programma dezer veiligheidsweek aangaat, daarvan zij het volgende medege deeld aan de hand van de ons door den chef der afdeeling pers en propaganda den heer H. Levy verstrekte gegevens. Voor alles stemt het tot verheugenis, dat de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jeude op verzoek van de K. N. A. C. er in heeft toegestemd voor het film journaal van Polygoon te Haarlem een korte maar ernstige opwekking tot alle weggebrui kers te richten, waarin ieders medewerking wordt gevraagd om te komen tot een veili ger verkeer. Dit journaal zal in de veilig heidsweek in de bioscooptheaters worden ver toond. Van een nieuw geschriftje, dat de K. N. A. C. heeft vervaardigd en waarin allen wegge bruikers op eenvoudige, maar suggestieve wijze op hun rechten en plichten wordt ge wezen, zijn meer dan honderdduizend exem plaren door groote bedrijven en winkelzaken in alle steden des lands aangevraagd, ten einde het bij de af te leveren pakjes, corres pondentie e.a. in te sluiten. Op die wijze komt het dus in vele tienduizenden gezinnen over het geheele land. Voor de eerste maal zullen ook de poste rijen haar medewerking verleenen, door een tot nu toe hier te lande voor de verkeersvei ligheid nog niet gebruikt middel om zeer velen te bereiken, ter hulp te roepen. Met den dienst der P. T. T. was namelijk het vraag stuk der speciale poststempels met wenken voor de veiligheid op den weg besproken. Deze voelde daarvoor en het gevolg is, dat daar mede tijdens de veiligheidsweek zal worden begonnen op de drie grootste kantoren, n.l. te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Ofschoon de daarvoor gebruikte tekst vol komen neutraal is gehouden, heeft de K. N. A. C., welke het belang van deze veiligheids- propaganda ten volle inziet, een bijdrage toegezegd in de kosten van eersten aanmaak der stempels. Het succes dat de K. N. A. C. het vorig jaar met haar eersten wegverkeersdag mocht oogsten, heeft er toe gel*id, dat ook ditmaal een dag van de veiligheidsweek aan dit con gres zal worden gewijd, nl. Dinsdag 27 Oc tober Ook nu weer zullen deskundigen van naam over weg- en verkeersvraagstukken spreken. Tevens zal de winnaar van den eer sten prijs in de veiligheidsprijsvraag' der K. N. A. C. gelegenheid krijgen zijn be kroond artikel voor te lezen. AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 October 1936 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land 613.200, terwijl het aantal aangeslotenen aan radiodistributie-centrales 337.620 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve ongeveer 112 per 1000 inwoners. I

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1