Een Hondenleven n.v. Wip. @©stiim Zooms Vele wetsontwerpen goedgekeurd. Uit den Spaanschen broederkrijg. DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 Hieuwt Sme De Singel. Bakkers zullen geen schade lijden. Opleiding voor dienstbode. Ondeugdelijke makreel. Verduistering bij Coöperatie. De Indië-dienst der K. L. M. boekt successen. Bezettingsgraad der vlieg tuigen 86.3 TWEEDE KAMER Geen interpellatie-Schalker toegestaan. Onvoorzichtig oversteken eischt een doode. De vermoeide wereldreiziger. De confiskeeringen in de steden. Personenauto togren boom gebotst. zijnde Fragmenten, uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. Vanmorgen ben ik weer eens in den singel gevallen. Erg onplezierig. Het water is nogal koud in dit seizoen, en ik raad niemand aan het te proeven. Bovendien is het zoo lastig jezelf weer droog te krijgen. De kussens op de stoelen thuis mag ik er niet voor gebruiken, de vloerkleeden evenmin. Als eenige oplossing rest, door het zand te gaan rollen en dat daarna weer af te vegen aan het gras. Dit duurt lang en is onbehagelijk. Je wordt er nooit heelemaal droog van. Ook doet Lotte haastig de deuren voor mijn neus dicht als ik in het water heb gelegen en blaast er in zoo'n geval altijd een ijskoude wind. Ik bibber tra gisch, ik klappertand zoo hard als ik kan, maar niemand trekt er zich iets van aan. Hoogstens roepen ze uit een raam: „Tom, wat zie je er vies uit!" Kan ik het helpen? De moeilijkheden met den singel schuilen In de grashelling. Die is verraderlijk. Als je er een bocht op neemt val je in het water. En ik moet er zoo vaak bochten op nemen: als ik met een anderen hond speel, of Elise moet ontwijken die haar lieve klauwtjes naar mij uitslaat, of zoomaar uit levensvreugde. Vroe ger heb ik al eens gezegd, dat wij teckels het gevaar nimmer schuwen en dol op risico's zijn Vraag het den automobilist, wiens rechter voorwiel mij vanmiddag, om zoo te zeggen, millimeterde. Het wiel wipte net mijn linker oor ondersteboven, maar mij niet. Het loopt altijd weer goed af. Auto's beteekenen evenwel doodsgevaar. Dat levert de singel niet op: alleen maar narigheid. Als ik op de grasberm een bocht-naar-bene- den neem, glij ik er altijd uit. Wel zesmaal heb ik geprobeerd er door te komen, maar altijd „slip" ik, zooals de kleine jongen dat noemt. Daarom kwam ik vanmorgen op het idéé, de bocht van beneden naar boven te ne men. Dat leek heel veilig, maar was het helaas niet. Ik kwam nu prachtig, in volle snelheid, door de bocht maar had vergeten dat er een daling op moest volgen. Remmen baatte niet meer; ik maakte een salto en dook te water. Vrij miserabel kroop ik er weer uit. Regeering neemt compensatiemaatregelen. Op 10 October j.l. is een regeling getroffen, welke ten doel had, den invloed van de monetaire maatregelen der regeering op den prijs van ongebuild tarwemeel te compen- seeren. Ter voorkoming van schade, welke diegenen zouden lijden, die in het tijdperk van 28 September tot 10 October ongebuild tarwe meel tegen den verhoogden prijs hebben ge kocht, is thans, naar wij van bevoegde zijde vernemen, de volgende regeling getroffen De bakkers, die in het tijdvak van 28 September tot en met 10 October 1936 ongebuild tarwemeel hebben ge kocht voor een prijs, welke tengevolge van de monetaire maatregelen der re geering verhoogd was, zullen dit onge build tarwemeel kunnen ontvangen voor een prijs, welke gebaseerd is op het prijspeil van den betrokken leve rancier juist voor 27 September 1936. Voorzoover zij het ongebuild tarwe meel reeds ontvangen en betaald heb ben, zal hun leverancier hun een dien overeenkomstige restitutie verleenen. Naar stichting van neutrale internaten. Op uitnoodiging van den minister van So ciale Zaken heeft in het departement van Sociale Zaken een conferentie plaatsgehad, waar besproken is de vraag, of zou kunnen worden overgegaan tot de stichting van een algemeen comité voor het organiseeren van neutrale internaten ter opleiding van meisjes tot dienstbode. De vergadering besloot over te gaan tot de instelling van een algemeen comité. Het voor- ziterschap zal zeer voorloopig door den heer Meyer de Vries hoofdinspecteur voor de werk verschaffing worden aangenomen en het se cretariaat eveneens voorloopig door mej. Euwe, controleur van het cultureele werk bij het departement van Sociale Zaken Verder hebben in het dagelijksch bestuur zitting mevr. J. Mouthaan—Zimmerman, presidente van het centraal comité tot het organiseeren van spoedcursussen inzake dienstbodenopleiding in de provincie Noord-Holland te Haarlem, mevr. D. Oppenheimer—Belinfante. secretaresse- penningmeesteresse van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen en mej. T. van Andel, secretaresse van den Algemeen Ne- derlandschen Bond van huispersoneel. OPPERRABBIJN VAN HET SYNAGOGAAL RESSORT AMSTERDAM. De heer Lodewijk Hertog Sarlouis wiens benoeming als opperrabbijn van het synago gaal ressort Amsterdam Woensdagavond 28 October 1936 te wachten is, is geboren 28 Februari 1884 (2 Adar 56471. In December 1909 behaalde hij het moré diploma, Donderdagavond 28 Maart 1912 aanvaardde de heer Sarlouis het rabbijnen- ambt bij de Ned. Isr. hoofdsynagoge te Am sterdam. In verschillende bestuurscolleges heeft de heer Sarlouis zitting. Hoe moet je nu eigenlijk bochten op die grasberm nemen om niet te water te gaan? Ik denk eenige dagen aan de bestudeering van dit vraagstuk te wijden. Er is tijd genoeg voor. Overal is tijd genoeg voor. Maar Elise de kat zegt: „Stommeling, neem dan geen bochten! Ben ik er ooit in gevallen?" „Watervrees!" grauw ik haar toe en hap naar haar doelloozen staart. Beter dan de singel is de brug. Die is van hout, staat bol en is van mij. Ik heb dat zelf zoo besloten, omdat de brug tegenover ons huis ligt en volgens eigen zeggen van den Baas niet van hem is. Auto's kunnen er niet over, fietsen mogen er niet over en behalve de Baas en de huisgenooten mag er van mij ook geen wandelaar over. Waagt iemand het, dan stuif ik op hem los en blaf het hem ver woed toe. Maar hij begrijpt het nooit. Alleen de Baas verstaat het. Die zegt: „Ik vrees, Tom, dat ze het nooit zullen snappen. Waarom gun nen ze jou nou die brug niet?" Dan houd ik mijn kop scheef en kijken we elkaar verwonderd aan. Wij verwonderen ons vaak samen, het is heel prettig en geeft een gevoel van trouwe vriendschap. Dieren mogen natuurlijk heelemaal niet over mijn brug. De Schnauzer Polly doet het toch, omdat hij anders niet aan dezen kant van het water kan komen, maar altijd als ik hem niet zie. Is-ie er eenmaal, dan denk ik dat hij het heele eind heeft omgeloopen en over de volgende brug is gegaan. Ik houd van illusies. Wat de katten uit de buurt betreft, die missen natuurlijk allang het lef, mijn brug te betreden. Te Groningen e>en vergiftigingsgeval. Door den provincialen keuringsdienst van waren te Groningen is een uitgebeid onder zoek ingesteld naar de deugdelijkheid van dezer dagen, zoowel in Groningen zelf als in de provincie, verkochte makreel. In samenwerking met de politie is de keu ringsdienst een vergiftigingsgeval op het spoor gekomen, waarbij een taxichauffeur is be trokken, die in de directe nabijheid van het station te Groningen een makreel had ge kocht. Het gevolg was, dat bij vijf winkeliers de aanwezige voorraad makreel in beslag werd genomen. Bij twee van deze vischhandelaren bleek de gestoomde makreel in kennelijken staat van ondeugdelijkheid te verkeeren. Tegen beide personen is proces-verbaal opge maakt. De toestand van den chauffeur is gunstig. Oud-directeur gearresteerd. Op verzoek van den officier van justitie te Groningen is Woensdag te Amsterdam aan gehouden de 45-jarige J. H. G., oud-directeur van de coöperatie ,.De Toekomst" te Groningen, en gewezen lid van den gemeenteraad aldaar, als verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van deze coöperatie. G. is naar Groningen overgebracht en voorloopig in het hoofdbureau van politie aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Ongeveer f 14.000 zou door verd. verduisterd zijn. Belangrijke stijging vergeleken bij 1935. Het is een prachtige brug om over heen te rennen: een paar maal heen en weer, bijvoor beeld, als ik met iemand uit mag. Dat is dan om mijn blijdschap uit te vieren en er moet hard bij geblaft worden. Ook zit ik graag bo venop de brug in het zonnetje. Je bent dan hooger en voelt je grooter dan alle honden en jcatten die aan weerszijden langs den singel loopen. Af en toe grom ik tegen een passee- rende visch, maar die zegt nooit iets terug. Het bezit van mijn brug is mij dierbaar. Het is een prettig idéé zoo'n groot ding heelemaal in eigendom te hebben en uit te maken wie er over mag en wie niet. Volgens den Baas is dit een zeer menschelijke gedachte van mij. Ik ben daar vereerd mee. Daar de halfwekelijksche dienst op 12 Juni van het vorig jaar is ingegaan, is het thans voor de eerste maal mogelijk, door het derde kwartaal van 1935 te vergelijken met dat van 1936. om na te gaan, welke ontwikkeling de halfwekelijksche dienst vertoont. Deze verge lijking valt zeer gunstig uit. Het aantal passa gierskilometers is gestegen met 39 Vz pet., de briefpost in tonkilometers steeg met 17.7 pet., het goederenvervoer in tonkilometers met 58.1 pet. en de totaal verkoop in tonkilometers met 32.4 pot. De bezettingsgraad der vliegtuigen steeg tot het zeer hooge gemiddelde van 86,3 pot., waarmede peactisch de grens is bereikt en met het heden gebruikte materieel geen stijging van vervoer van eenig belang meer kan worden verwacht. Immers het betalend vervoer, dat geweigerd moet worden uit gebrek aan laadvermogen bedraagt 60 pet. van het geen ben vervoer kan worden aangenomen. WOLVULLING, DONZEN en WOLLEN IN RUIME KEUZE VOORHANDEN. THANS OOK GEëTALEERD. COMPLETE WONINGINRICHTING. BARTELIORISSTRAAT 13—17, HAARLEM. (Adv. Ingez MedJ Mr. F. G. C. J. M. Ten- li&fs (R.K StaatsDJ DEN HAAG Woensdag. Gelijk te verwachten viel, heeft de Kamer het verzoek van den communist Schalker om te mogen interpelleeren over de houding der Regeering t.a.v. den burgeroorlog in Spanje en haar positie in de z.g.n. niet-inmengings- commissie afgewezen. Bij zitten en opstaan bleek de overgroote meerderheid met den voorzitter van oordeel, dat er geen reden was om de aanvrage in te willigen. Met de com munisten dachten enkele sociaal-democra ten hierover anders. Nadat de heer Schalker betoogd had, dat er haast in het spel is, aangezien z.i. de heeren te Madrid aanspraak op Nederland sche hulp zouden hebben, gaf president Aalberse te verstaan, dat men een debat over heel deze zaak best kon aanhouden tot over eenige weken de begrooting van Buiten- landsche Zaken aan de orde komt. Precies mijn idee, verklaarde de heer Vliegen als woordvoerder der sociaal-democraten, die er nog op wees, dat de interpellatie geen enkel praktisch nut zou kunnen opleveren en dat onze Regeering met de niet-inmengings- commissie niets van doen heeft: Overigens noemde hij het natuurlijk dat de heele Ka mer met onze Regeering achter het wettig gezag in Madrid staat, opmerking die hier en daar ironisch gelach ontketende. Als inzet van een reeks eontingenteerings- ontwernen. kwam dat over de koffie aan de orde. Het Koninklijk besluit tot contingen- teering van dit pro duct dateerde van 17 Maart jl. en eerst op 11 Mei d.a.v. toen genoemd besluit weer werd ingetrokken! kwam het „onver wijld" in te dienen wetsontwerp ter be krachtiging van dien, op dat oogenblik dus al niet meer werken den, Regeeringsmaat- re.gel bij het Parle ment binnen. Hierover kapittelde Mr. Teu- lings (R.-K.) den Minister, die intusschen ook nog een andere grief te hooren kreeg: heel de koffie-contingenteering was onjuist geweest, want er was van, door de crisis-in- voerwet voor contingenteering vereischten, „overmatigen" invoer geen sprake geweest. Had de Regeering de Indische koffie wil len helpen, dan zou zij niet tot contingentee ring maar tot een heffing bij den invoer van koffie hebben moeten overgaan. Nu kwam de maatregel toch niet ten goede aan de In dische koffie, maar alleen aan de voorraden bezittende groot-handelaren, welke tot scha de van hun kleinere concurrenten liefst de geheele binnenlandsche markt in de war zouden hebben gestuurd. Minister G e 1 i s s e n moest toegeven, dat het met de indiening van het wetsontwerp wat vreemd was geloopen en voerde als ver ontschuldiging voor het contingenteerings- besluit aan, dat plots in Maart zoo snel mo gelijke steun voor de Indische koffie nood zakelijk bleek. De overige contingenteeringsonitwerpen ga ven Ir. v. d. Waerden (s.d.) den heer Schil thuis (v.d.) en Dr. Bier erna (lib.) aanleiding voor afschaffing van elke contin genteering op te komen, aangezien er thans, sinds we den gouden standaard over boord wierpen, reden is aldus de vaart naar het vrije ruilverkeer te vergemakkelijken. Voorzichtigjes aan, luidde het advies van Minister Gelissen, die blijkbaar meer voelde voor de opwek king van Dr. Korten- horst (R.K.), dat de co n tinge n tee r i n gs mo gelijkheid behouden moet blijven als wapen voor onze onderhan delaars in den vreem de. Wanneer echter de monetaire positie hier toe aanleiding kan ge ven, is de Minister toch wel te vinden voor verzachting, even tueel zelfs opheffing van somin teeringen. Nadat zonder eenig debat van beteekenis de noodige moderniseering van de Landver- huizerswet van 1861 was goedgekeurd, nam ook de voorgestelde wijziging van de Schepenwet weinig tijd in beslag. Hoofddoel van dit ont werp is het aantal leden van den Raad voor de Scheepvaart van 5 op 3 terug te brengen. Nadat een paar sprekers er op hadden aan gedrongen een recht van beroep van de uit spraken van dit college mogelijk te maken, zeide Minister van Lidth deJeude over weging hiervan toe. Vervolgens had deze bewindsman een ont werp te verdedigen, dat regelen bevat omtrent het betrekken van electriciteit uit het buiten land. Voortaan zal hiervoor een vergunning noodig zijn, te verleenen door den Minister van Waterstaat, na voorafgaande raadpleging van Gedeputeerden der betrokken provincie. In het economisch belang van gemeenten, die eventueel goedkooper electriciteit uit het buitenland kunnen betrekken, drongen zoowel Ir. Bongaerds (R.K.) als de heer Vlie gen (s,d.) op soepele toepassing aan De a.r. afgevaardigde Schwartz waarschuwde er voor, dat in tijden van mobilisatie de electrici- teitsvoorziening hier te lande niet in gevaar moet kunnen komen. Nadat de Minister soepele toepassing heeft toegezegd komt het wetsont werp aan de orde, dat de samenwerking van tramwegen in Drente en Overijssel wil bevor- Th. v. d. Waerden (S.D.A.P.). .uil tingen- deren, en waarbij de Minister van Waterstaat en Financiën zich gemachtigd zien een over' eenkomst te sluiten met de te Hoogeveen ge vestigde Eerste Drentsche Stoomtram Mij. De heer Duymaer v. Twist (a.r.) voel de hiervoor bitter weinig. Volgens hem zijn de betrokken stréken beter gediend door auto vervoer voor personen. Ten koste van veel Rijksgeld, gaat de Regeering hier het verkeer regelen en het komt er tenslotte op neer, dat het Rijlk de stroppen betaalt. De heer Rut gen v. Rozenburg (c.h.) wenscht eerst rentelooze voorschotten te doen terugbetalen alvorens de Dedemsvaartsche Stoomtram Mij dividend mag uitkeeren. In tegenstelling met den eersten spreker meent de heer v.Braam beek (s.d.), dat het streekverkeer profijt zal ondervinden van de samenwerking van de Eerste Drentsche en de Dedemsvaartsche Handhaving van ongebreidelde concurrentie ware uit den booze. Met dezen afgevaardigde bepleitte de heer A mei ink (a.r.) betere behartiging der per soneels-belangen in verband met achterstal ligeloonen, waarop de Minister, die vrees de den heer Duymaer v. Twist niet te kunnen overtuigen, er op wees, dat reeds herhaalde' lijk is gebleken dat tram-ondernemingen een deel van haar vervoer voor motordiensten kun nen inrichten. Het gezamenlijk verkeer wordt op de wijze als het wetsontwerp beoogt beter bediend dan door verscheidene ondernemin gen. Het is niet juist te meenen, dat er hier bevoordeeling van aandeelhouders plaats heeft. Wat het personeel betreft, van de zijde der Regeering had men wel op een betere rege ling aangedrongen, doch er was tenslotte niets meer te bereiken geweest. Nadat de a.r. hee ren Duymaer v. Twist en Mr. Terp stra hadden laten aanteekenen dat zij tegen het z.h.st. aangenomen voorstel waren, tram den we nog even naar Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met het wetsontwerp tot vermin derinig van de vordering op de te Terneuzen gevestigde Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij., wegens rentelooze voorschotten voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook dit ontwerp ging er z.h.st. door evenals de 9 wets voorstellen waardoor 184 menschen het Ne derlanderschap zullen verwerven, E. v. R Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Rijksstraatweg Denekamp—Oldenzaal een verkeersongeval geschied, waarvan een 40- jarige vrouw het slachtoffer is geworden. Ter hoogte van Losser, wilde de vrouw van den landbouwer Stenebrink uit Beuningen (gem. Losser) per fiets den straatweg over steken. Zij deed dit zonder eenig teeken te geven, waarop een haar achterop rijdende personenauto uit Oldenzaal haar aanreed De 40-jarige vrouw liep ernstige verwon dingen aan het hoofd op en overleed bijna onmiddellijk na het ongeluk. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Te weinig slaap bij het gebruik van luchtlijnen? Nood van het visschersvolk. De K.L.M. schrijft ons: De Amerikaansche journalist Ekins ver klaarde na zijn snelle wereldreis, dat hij zeer vermoeid thuis was gekeerd, daar hij onder weg vrijwel niet had kunnen slapen. Naar aanleiding hiervan hebben wij onder zocht of het vliegen op de groote luchtlijnen te weinig nachtrust biedt aan de luchtreizi gers. In verband daarmede volgt hieronder een staat van de vlieguren, welke Ekins in zijn boekje heeft staan: Traject Lakehurst—Frankfort 52 uur vlieg- tijd; Frankfort—Athene 8 uur; Athene— Alexandrië 4 uur, AlexandriëBasra 7 uur BasraJodpoer 13 uur, JodpoerRangoon 10 uur, Rangoon—Singapore 9 uur, Singapore Batavia 4 uur; BataviaManilla 13 uur; Manilla—San Francisco 60 uur, San Francis co—New-York 19 uur. Tezamen 199 uur. Ekins is 18 dagen en 14 uur onderweg ge weest, d.w.z. 446 uur. Hiervan heeft hij 199 uur gevlogen en 247 uur op den beganen grond vertoefd, of in dagen berekend: acht gevlogen en tien gerust. Deze verhouding is nog niet juist, daar Ekins voor zijn vlucht met de Hindenburg een slaapkajuit gereser veerd had en dus bij wijze van spreken drie volle dagen heeft kunnen rusten. Met terzijde lating van dit laatste argument komen wij nog op een gemiddelde van 13 uur rust per dag en 11 uur vliegen. De heer Ekins heeft dus tijdens zijn wereldvlucht genoeg zaam van de schoonheden der steden en lan den, waarheen het vliegtuig hem bracht, kunnen genieten enkunnen slapen. Deze bijzondere vlucht is den Amerikaan- schen journalist op 5000 dollar komen te staan. Een normale vlucht met bestaande luchtverkeersdiensten had hem echter niet meer dan 2485 dollai behoeven te kosten en wel volgens deze begrooting: Lakehurst— Frankfort 1000 mark. FrankfortBatavia 1350 gulden, Batavia—Manilla 500 gulden en Ma nilla—San Francisco 1000 dollar, waarbij nog 160 dollar voor het traject San Francisco— New-York komt. Voor nog geen 2500 dollar vliegt men dus in 18 dagen de wereld rond. CAMPELLO, October, f Vanochtend trof ik in het dorp weer eens onzen omroeper, wel den meest origineelen man, dien we hebben. Hij doet zoo'n beetje voor dorpskrant dienst en als hij op zijn roes tig trompetje blaast, dan scharen zich, vooral vandaag de dorpelingen in een oogwenk om hem heen, want veelal zal het van belang zijn, wat hij met hooge eentonige stem, die tot het einde van zijn bericht niet valt, zal te vertellen hebben.Vandaag echter hadden de menschen toch maar weinig belangstel ling voor zijn mededeelingen. Ze betroffen nog altijd de inlevering van wapens, waartoe men verplicht is, maar waaraan zeker nog niet iedereen voldaan heeft, anders zouden de autoriteiten er niet telkenmale op terug komen. „Met zware straffen" heette 't „wor den bedreigd degenen, die thans nog wapens zouden blijken te hebben". Maar bij ons kun nen 't er in elk geval niet velen zijn, die zich niet van hun plicht kweten en ons man netje trok verlaten door de lange dorpsstraat, toen men eenmaal wist, dat 't alleen daarover ging en dat er geen gewichtig nieuws was. Het publiek hield zich ook juist bezig met de thuiskomst van eenige troepjes visschers, die geheel onverwacht waren teruggekeerd, nadat men al voor het ergste was beginnen te vreezen. Slecht heeft 't in dezen fel bewogen tijd de visscherman wel in de eerste plaats. Hij, dien steeds de gevaren van het beroep bedreigen, heeft nu nog met de tyran- nie der oorlogvoerenden te doen, die niet alleen hem in de uitoefening van zijn hand werk belemmeren, maar hem ook voortdurend lastig valllen met doorzoekingen en opbren gingen en vasthoudingen en wat al niet meer enfin geheel hetzelfde als ons Hollandsche arme visschersvolk in den wereldoorlog te beurt viel. Ellendig zien de menschen, die nu thuiskwamen, eruit en men is wel geneigd om aan te nemen wat ze van hun ongelukkige wedervaren vertellen. Een waanzinnige schrik vervult hen voor de zeemacht der oorlog voerenden en in dolle angst is ieder, die maar kon, na verlies van zijn schip zelfs, over zee en land gevlucht, om na allerlei omzwervin gen, en zijn 't zonder eenige middelen, weer in zijn dorpje te belanden. Alle ellende, die zij zagen, warrelt in hun opgewonden ver halen voorloopig nog te veel dooreen, dan dat men zich een juist beeld kan vormen, zelfs hun eigen betrekkingen, die toch volkomen hun dialect verstaan, vermogen dit niet, maar dat zal wel komen, als ze weer wat tot rust zijn gekomen voor het oogenblik is ieder een mét hun gezinnen, maar blij, dat ze er weer zijn, en tracht men hun moed in te spreken, want de nieuwe wet op de zeevis- scherij, die de regeering ontworpen heeft, zal ook voor hen uitkomst brengen. Hoe zou 't ook moeten gaan met de vele visschersgezin- nen die onze „Calle de la Mar" bewonen, als er geen uitkomst kwam? Hoe met onzen win kelstand, die vooral ook van deze moet be staan? In de steden, waar vandaag practisch alle zaken in de handen van de arbeiders syndicaten zijn gekomen, moge 't velen quasi-eigenaren niet zoo heel veel meer kun nen schelen, of de winkel marcheert of niet, in ons dorpje is voorloopig nog vrijwel alles bij het oude gebleven en de winkelier is nog niet alleen bediende in zijn zaak. Van de inbeslagneming van bedrijven in de steden gesproken, deze heeft zich niet be paald tot de winkelzaken van eenige beteeke nis, maar vrijwel alle zaken zijn onder de arbeidersvereenigingen gekomen, hotels, kan toren, fabrieken, wat niet al, vele particuliere huizen ook, leegstaand of niet, vele landgoe deren ook. Van de huizen zijn vaak de fraai ste en kostbaarste juist ter beschikking van het volk gesteld, dat er vrij in en uit kan gaan, al wordt er, naar ik zag, tot dusverre nog geen overmatig gebruik van dit recht gemaakt en zeker ook geen misbruik. Maar de arbeider en de soldaat zijn op het oogen blik in Spanje in ieder geval de machtheb bers, de eenige werkelijk door een ieder ge respecteerde autoriteiten, wier wensch als be vel geldt. Wie nog in zijn eigen auto rijdt velen zijn 't niet! zal met het vriendelijk ste gezicht ter wereld een stuk of 6 soldaten laten instappen en de eigenaar van een land goed heeft net zooveel arbeiders aan te nemen,, als de vakvereeniging hem gelieft te zenden. De vrouwen van links zoowel als van rechts doen niets als pakken naaien voor de soldaten aan het front en pullovers breien het materiaal geeft de regeering, maar het werk gebeurt gratis ook zóó vallen vele kosten weg en richt de regeering zich in op mogelijk langen duur van den oorlog; mij zeide een goede kennis, die op de hoogte kan zijn, dat door de voortdurende confiskeerin gen van de bezittingen der tegenpartij, de oorlog aan regeeringszijde tot dusverre vrij wel zonder kosten is gevoerd! De buitenlanders zijn nu uit Spanje weg zelfs de zakenmenschen, die groote belangen hier hebben, zijn algemeen vertrokken. Een tijdlang lag er een Duitsch schip vóór de stad, waarop velen hun toevlucht hadden gezocht in afwachting van de ontwikkeling der ge beurtenissen, maar 't is allang weg; blijk baar heeft men den moed opgegeven. En ook de sterk rechtsgerichte Spanjaarden hebben voorzoover 't hun mogelijk was, de wijk ge nomen naar het buitenland of althans naar deelen des lands, die in handen van de Recht- schen zijn, ongeacht de economische schade, die zij hebben geleden. Spanje moet wel een heel rijk land zijn, dat zooveel menschen al tijd maar zooveel geld verliezen kunnen en dat er toch altijd blijkbaar nog genoeg blijft, zelfs voor zulk een duur iets als oorlogvoeren maar de verzuchting moet velen van het hart, dat een groot deel van het geld veel beter emplooy zou kunnen vinden. C. B. Twee inzittenden ernstig gewond. Woensdagmorgen is tusschen Rolde en Gieten een personenauto, bestuurd door den 27-jarigen heer H. B., wonende te Winschoten tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat zoowel de heer B. als zijn naast hem zittende echtgenoote uit den wagen werden geslingerd. Met ernstige verwondingen zijn beiden naar het Wilhelmmaziekenhuis te Assen vervoerd u ?et, ™geluk isvermoedelijk te wijten aan het gladde wegdek.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5