HET NIEUWE AVONDBLAD 21e JAARGANG No. 301 MAANBAC 26 OCT. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Huiswerk. IJMUIDEN Indienststelling nieuw boothuis der N. Z. H. R. M. DAMMEN. De inschrijving voor de nieuwe baconregeling. Brand in de De Ruijterstraat. Gevolgen van de devaluatie? Met het hoofd tusschen de buffers. Prijzen bacon-varkens verhoogd. Nederlandsch schip aan gevaren. Wielrenner hield links. Ernstige botsing het gevolg. Dornier-vliegboot op Schellingwoude. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1 20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 18.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen. dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR MT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 150.- bij verlies van een anderen vinger; J 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe BLA.V.- Bank te Schiedam. Het is wel belangwekkend in een artikel van J. F. Rogers in het Amerikaansche tijd schrift „Hygeia" (Chicago) te ontdekken dat het huiswerk-vraagstuk daar evenzeer aan de middelbare scholen verbonden is als hier in Nederland. De opsomming van het Ame rikaansche pro en contra huiswerk, door Rogers gegeven, zou ook evengoed van een Hollander (of een Duitscher, Engelschman, Franschman of Nieuw-Zeelander) afkomstig kunnen zijn. Rogers komt tot de slotsom, dat men huiswerk niet ongewenscht kan achten op voorwaarde dat: 1. De huiselijke omge ving gezond en redelijk rustig is; 2. Dat niet overdreven veel huiswerk wordt opgegéven; 5. Dat het niet al te inspannend van aard is; 4. Dat het kind begrip heeft voor hetgeen het doet en weet hoe het dat moet doen. Ik heb dit artikel voorgelegd aan den rector van het Haarlemsche Gymnasium, Dr. C. Spoel- der, d'ie het met de conclusies van den Ameri kaan volkomen eens bleek te zijn. Dr. Spoel der betitelt huiswerk als „een noodzakelijk kwaad met goede zijden". Hij ziet in de toe passing er van vele gevaren voor uitwassen, maar geeft ook de middelen ter bestrijding van die uitwassen aan en verklaart dat die op zijn school en op vele andere wor den tegengegaan. Van het hoogste belang acht hij dat het zwaartepunt niet van de lessen-op-schoöl naar het huiswerk wordt verplaatst. De hekwame leeraar zal een on derwerp in de klas zóo behandelen dat de leerling het voor driekwart beheerscht en er dus weinig huiswerk meer voor te doen heeft. In het algemeen is bovendien waar dat een goede leeraar weinig huiswerk opgeeft; een slechte veel. Het komt voor dat het als tucht middel gebruikt wordt, als. gezagsmiddel om herrie in de klas te voorkomen. Dat is ver keerd. Oordeelkundige opgave van huiswerk moet worden nagestreefd en bovendien is noodzake lijk dat voor weinig vakken tegelijk huiswerk wordt opgegeven Daartoe is centrale regeling op school noodig. Dr. Spoelder liet mij zien, hoé die op het Gymnasium en naar hij meent op alle scholen voor Voorbereidend Hooger Onderwijs en M. O. te Haarlem wordt toegepast. Afschaffing van huiswerk op het week-end, zooals onlangs in de Haagsche Post in een artikel is bepleit, acht hij onuitvoerbaar om dat die het werk op school op Maandag totaal belemmeren zou. Algeheele afschaffing van huiswerk heeft aantrekkelijke zijden maar zou alleen uitvoerbaar zijn bij een totale her ziening van het huidige stelsel van onderwijs, n.l. door verlaging van de gestelde eischen over de geheele linie door de instelling van hoofd- en keuze-vakken. Van deze verlaging van eischen is de rector van het Gymnasium te Haarlem zelf al sinds jaren een warm voorstander. Maar zoolang het stelsel niet ingrijpend herzien is, acht hij gere gelde toepassing van huiswerk onvermijdelijk, en is nlleen van meening dat tegen uitwassen en te hooge opvoering voortdurend gewaakt moet worden. Omtrent den toestand die zou ontstaan bij een totale afschaffing van huiswerk, is dr. Spoelder overigens voorshands niet geheel zonder bezorgdheid, want hij vreest dat een aantal kinderen onder leiding der ouders zich in den vrijgekomen tijd zou gaan bezig houden met te veel andere dingen, hetgeen tot versnippering van aandacht en bederf van het totale resultaat zou kunnen leiden. An dere, ambitieuze kinderen zouden toch thuis blijven werken om een voorsprong op hun klasgenooten te halen. Hetgeen tot de con clusie leidt dat wedijver niet alleen bestaat tusschen leeraren, die hun eigen vak de opperste belangrijkheid willen toekennen, maar ook tusschen een aantal leerlingen En bovendien hadden we het nog even over het gecommitteerden stelsel en de con currentie van scholen onderling bij de resul taten van het eindexamen, die beide ertoe leiden dat de eindexamen-eischen als het ware automatisch omhoog schijnen te gaan. Ook vele gecommitteerden dragen daartoe bij, door met mededeelingen te komen als: Verleden jaar heb ik op een andere school, daar en daar, bijgewoond dat ze meer regels uit Homerus ter vertaling opgaven De gevolgen van zoo'n opmerking blijven veelal niet uit. En de eindindruk van mijn gesprek met den rector was, dat het frappeert hoe de leiding van de kleine menschen-maatschappij op de scholen met eigenlijk dezelfde soort tegenstrijdige invloeden en persoonlijke be weegredenen heeft te kampen als de leiding van de groote menschenmaatschappij daar buiten, waarin de jeugd straks haar plaats zal moeten innemen. Zoo'n huiswerk-vraag stuk, op het eerste oog eenvoudig, blijkt in de practijk ook al netelig te zijn, vol compli caties, vol gevaar voor uitwassen. En even als zoovele andere toestanden van veel groo- ter omvang verdraagt het geen ruwen in greep, geen plotselinge totale verandering, is ontwikkeld in zijn tijd met en door de heerschende opvattingen en vergt de rustige hand en de objectieve beschouwing van den bekwamen vakman om naar zijn beste, meest practische oplossing, te worden geleid. R. P. Demonstratie met de „Jhr. H. J. Ortt". Donderdag 5 November a.s. zal de indienst stelling plaats vinden van het nieuwe boot- huis IJmuiden-Zuid der N. Z. H. R. M., staan de nabij het parkeerterrein. Zooals men weet, is dit boothuis gebouwd ter vervanging van het gebouw nabij de Zuiderpier en bestemd tot huisvesting van de motorstrandreddings- boot „Jhr. H. J. Ortt". Na de indienststelling van het boothuis wordt een demonstratie gegeven van het in zee brengen van deze boot. FEESTAVOND „ALGEMEEN BELANG". Zaterdaagvond heeft in „Het Wapen van Velsen" een feestavond plaats gehad van „Al gemeen Belang", waarbij medewerking werd verleend door de tooneelvereeniging „Hierna Beter" De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd een tooneelspel in drie. bedrijven geti teld: Kind, wie heeft je gedood? Werden door „Hierna Beter" tot dusver altijd kluchten of blijspelen voor het voetlicht gebracht, nu had men zich aan wat zwaardere kost gewaagd, en hiermee heeft „Hierna Beter" getoond goede krachten te bezitten, want ofschoon de heer Wagenaar op het laatste oogenblik door ziek te van den heer B. Vosse, die een belangrijke rol had, moest invallen, is het stuk met succes opgevoerd. Het stuik met den somberen titel is een tendens stuk: propaganda voor drankbe strijding. Het speelt ten huize van een fabri kant Harry Leyers geheeten. Deze brengt alles door bij drank en spel en trots smeekbeden van vrouw, kinderen en familie kan hij het drinken niet laten. Hij die eens patroon was, wordt knecht en verhuist naar een achter buurt. Nog wil hij niet beseffen, dat hij zijn gezin ten gronde richt. Zijn zoon is de deur uitgegaan en werkt in Amsterdam. Zijn doch tertje heeft ook wer'k moeten zoeken. Dit werk ondermijnt baar gezondheid en het einde is dat haar leven er mee gemoeid is. Het stuk, zoo vol van huiselijk leed, genoot door de wijze, waarop het door de tooneelolub vertolkt werd, de grootste belangstelling van de aanwezigen, en menigmaal, als de tragiek van het gezins leven de beproefde familie een nieuwe climax had bereikt, was er een ademloos luisteren. Tijdens de pauze werd de gebruikelijke ver loting gehouden en na het optreden van de tooneelclub werd er nog eenige uren gezellig gedanst. R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. De nieuwe cursus der R.K. Volksuniversi teit in het Patronaatsgebouw zal Donderdag 5 November aanvangen. Voor dames en heeren zullen in verschillende vakken cursussen wor den gegeven. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De afdeeling IJmuiden en omstreken der Evangelische Maatschappij belegt a.s. Vrijdag avond 30 October, ter herdenking van den Hervormingsdag, een openbare vergadering in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Joh. Bronsgeest alhier zal spreken over „Het voorhangsel gescheurd". JAARVERGADERING DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND. Zondagmorgen vergaderde in Hotel Kenne- merhof alhier onder voorzitterschap van den heer K. de Jong, de Districtsbond Noord-Hol land van den Ned. Dambond. Een 12-tal vereenigingen waren aanwezig, toen de heer de Jong met een kort woord opende. Het jaarverslag van den heer Kerkmeer, Castricum, werd onder luid applaus goedge keurd. Het competitie-programma werd op enkele wijzigingen na in zijn geheel aangenomen, zoodat circa 400 dammers een mooie competi tie zullen spelen. Het voorstel van enkele kleine Haarlemsche vereenigingen, tot het doen spelen van een competitie voor Haarlem en omstreken werd aangenomen. Dit geschiedt echter onder auspiciën van den Districtsbond. Een commis sie werd benoemd tot het organiseeren dezer competitie waaraan vermoedelijk zullen deel nemen: Hoofddorp, Oosterkwartier, D. O. S., Het Noorden en Haarlemsche Damclub 6, alle te Haarlem, Stabiel, Santpoort, Lisse, Heem stede en T. O. P. Velsen-Noord. Het bestuur werd op enkele wijzigingen na herkozen. Het bestaat thans uit de heeren K. de Jong, IJmuiden, voorzitter, v. Leeuwen, Haarlem, 2e voorzitter, De Weert, Zaandam, penningmeester, v. Brussel, Wormer, 2e pen ningmeester, Kermeer, Castricum, secretaris, 'Kuyper en Gerretsen, commissarissen. In de kascommissie werden benoemd de hee ren Beumer en v. Beek. Besloten werd tot een vlot afwerken der jubileumwedstrijden van den N. D. B. Na de rondvraag sloot de heer de Jong deze geanimeerde vergadering. Na de onderteekening van het Engelsch-Egyptisch verdrag is de Egyptische minister-president Nahas (x) Pasja weer te Cairo teruggekeerd, waar hij enthousiast begroet werd. Woonkamer uitgebrand. Zaterdagavond omstreeks half zeven be merkten de bewoners van het perceel de Ruij terstraat 106 een verdachte brandlucht. In hun eigen woning was er echter niets aan de hand. Zij keken eens bij de buren en kwamen tot de ontdekking dat de achterkamer van per ceel 104, bewoond door het gezin van den heer G. vol rook stond. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd. Toen spoedig daarop de motorspuit verscheen, brandde het al lustig in de woning, waar niemand aanwezig bleek te zijn. Met een tweetal stralen tastte de brandweer het vuur aan en niet lang duurde het, of het gevaar was geweken. De achterkamer, waar in de brand in een kast bleek te zijn ont staan, was echter in een ruïne herscha pen. Het was er een onbeschrijfelijke chaos van half verkoolde meubelen geworden, terwijl de massa water, die de brandweer in korten tijd in de kamer had gespoten voor een alge heele onibewoonbaarheid had gezorgd, zoodat het gezin, dat een gezellig woonvertrek had achtergelaten bij zijn thuiskomst een onaan gename verrassing wachtte. Naar wij vernamen, was de inboedel laag verzekerd. SCHEEPVAARTBEWEGING. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 57 stoomschepen, 18 motorschepen en 1 krui ser, tezamen 76 schepen tegen 64 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 61 stoom schepen, 19 motorschepen en 1 zeesleepboot, tezamen 81 schepen tegen 55 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 157 schepen of 38 schepen meer dan in de voorlaatste week. STRANDEXCURSIE. Zaterdagmiddag hield de afd. Velsen van den Nederlandscihen Jeugdbond voor Natuur studie een strandwandeling onder leiding van den heer H. Colebrander. De storm in het begin van de week, had voor een rijke vloedlijn gezorgd. Een groot aantal stookolie-slachtoffers, koeten, zee eenden en meeuwen, werd dan ook gevonden. De opkomst liet te wenschen over, waaraan het slechte weer in den voormiddag wel niet vreemd zal zijn geweest. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Aanvaring. Het van Groningen naar Londen bestemde Nederlandsche motorschip Mado is hier bin- nengeloopen met schade, welke beloopen werd door een aanvaring -met een Grieksch stoom schip. Deklading verloren. Het Nederlandsch motorschip Hydra, van hi-er te Plymouth aangekmen, rapporteert een deel van de deklading zemelen verloren te hebben. Haringuitvoer. Het Noorsche stoomschip Borgund is met een lading versche haring van hier naar Gdy nia (Polen) vertrokken. Ontscheping passagiers. Het v-an Batavia komend Nederlandsch motorschip Poelau Bras ontscheepte zijn pas sagiers hier in de haven en ging daarna di rect dootr na-ar Hamburg. IJsinvoer. Met het Noorsche stoomschip S'kude is een lading natuurijs aangevoerd van Kragerö. Om te repareeren. Het Grieksche stoomschip Kassos passeerde in ballast van Rouaan naar Amsterdam om al daar verschillende herstellingen uit te voeren bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. Gisteren vertrok het schip weer naar Buenos Aires. IJzerverscheping. Na zijn lading stukgoed te Amsterdam te hebben ingenomen kwam het Nederlandsch stoomschip Theseus hier bij de Hoogovens aan om een partij ijzer bij te laden, waarna het naar Halmstad in zee ging. Cellulosefabrieken van de papierfabriek weer in vol bedrijf. Naar wij vernemen zullen van heden af de cellulosefabrieken der firma Van Gelder Zonen alhier, na gedurende een half jaar ge deeltelijk te zijn sto-pgezet, weer op volle capa citeit gaan werken. Dit is een verblijdend teeken, in de eerste plaats door de werkverruiming, die daarvan het gevolg is, in de tweede plaats omdat hier uit kan worden afgeleid, dat er een zekere op leving in de papierindustrie moet bestaan, daar cellulose een belangrijk product is voor de -papierbereiding. Ook de fabriek te Wormer werkt weer op volle capaciteit. Het is zoowel in het belang der fabriek, als in dat der arbeiders te hopen, dat deze op leving een is van blijvenden aard. NIEUWE MOTORKOTTER. De bij de Scheepswerf De Dageraad te Wou- brugge voor schipper F. Krijnen te Oudeschild nieuwgebouwde stalen motorkotter TX 19 Dirk is hier in de Vissschershaven aangekomen. Het schip zal hier worden uitgerust -door de firma Jac. van Laar, waarna het de kompassen zal regelen teneinde naar de visscherij te kunnen uitvaren. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat het vaartuig zoowel voor de trawl- als voor de drijfnetvisscherij is ingericht. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Naar wij vernemen, is in onze gemeente een afdeeling opgericht van den Chr. Nat. Werk mansbond. Het bestuur is als volgt samen gesteld: F. Walthuis, voorzitter, P. Woord, secretaris, F. v. d. Grijn, penningmeester. De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op Vrijdag 20 November, waar zal worden be handeld het onderwerp „Waarom Christelijk Sociaal?" Het secretariaat van de afdeeling is geves tigd IJmuiderstraatweg 136. PLOTSELING DEN RIJWEG OVERGESTOKEN Het 5-jarig dochtertje van den heer K. wo nende Nidec'kstraat, dat van de bewaarschool naar huis wilde gaan, stak op den Konings weg plotseling den rijweg over, juist toen een vrachtauto aan kwam rijden. De- bestuurder remde zoo krachtig mogelijk om een aanrij ding te voorkomen, doch dit bleek niet meer mogelijk. De airme kleine werd door den bumper op zijde gesmakt en bleef met een gapende hoofdwond liggen. Omstanders schoten toe alsmede de chauffeur, en hielpen het kleine slachtoffer. Spoedig was ook een dokter aan wezig, die de gapende hoofdwond kramde. Als die chauffeur niet zoo goed had uitge keken en de tegenwoordigheid van geest had gehad, krachtig te remmen, zou zeker een ernstig ongeluk zijn geschied. MERCURIUS. De afdeeling Velsen van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius" houdt Donderdag 29 October a.s. een ledenvergadering in „De Griffioen". De agenda vermeldt o.a. verkiezing van een secrtaris, daar de thans aftredende functio naris is benoemd tot voorzitter. Het bestuur hoopt, dat alle leden aanwezig zullen zijn. Na afloop der vergadering is er sociëteits avond. Zestienjarige levensgevaarlijk gewond. Op het terrein van de Staatsmijn Maurits heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De 16-jarige A. Tiens, wonende te Lindenhout (gem. Geleen) geraakte bij het aankoppelen van een wagen aan de locomo tief met het hoofd tusschen de buffers De jongen liep een schedelbasisfractuur op en is in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis te Haarlem overgebracht. Toewijzing zal aan de laagste inschrijvers geschieden. Naar wij vernemen bestaat er geen reden om te verwachten dat bij de toewijzing naar aanleiding van de gehouden inschrijving voor de met 1 November a.s. ingaande nieuwe ba conregeling zal worden afgeweken van deze inschrijving, zoodat kan worden aangenomen, dat de toewij zing aan de laagste inschrijvers, aan vangende met f 0.85 per 100 K.G. bacon en oploopende tot ongeveer 99 cent, zal geschieden. Deze toewijzing betreft ongeveer S300 varkens per week (A. N. P.) Met 3 cent per K.G. Naar wij vernemen heeft de Ne derlandsche Veehouderijcentrale de prijzen voor de na 25 October a.s. aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, verhoogd met 3 ct. per kg. geslacht gewicht. Door een Griek. Het Nederlandsche motorschip „Mado" op weg van Groningen, naar Londen met een la ding melk is Zaterdag ter hoogte van Ter- schellinger bank aangevaren door het Griek sche s.s. „Matronna". De „Mado" is Zondag in IJmuiden binnen- geloopen met een gat in de achtersteven boven de waterlijn en defect stuurgerei. Het schip zou hedenochtend naar Amster dam opvaren om op de scheepswerf van Ver- schure en Co. aldaar te worden gerepareerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. Motorrijder zwaar gewond. Zondagmorgen omstreeks 10 uur heeft op den Abspoelweg, gemeente Oegstgeest, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een twee-wielig motorrijtuig bestuurd door den heer L. van Loon uit den Haag en de wielrenner J. Riethoven uit Leiden. De bot sing was zoo hevig, dat de motorrijder, de wielrijder, zoomede het 13-jarige zoontje van den heer van Loon, dat op de duo zat, over den weg werden geslingerd en ernstig gewond bleven liggen, Den motorrijder, die er het erg ste aan toe was, is ter plaatse geestelijke bij stand verleend. De wielrijder brak zijn rech terarm, terwijl de 13-jarige A. van Loon een lichte hersenschudding kreeg. De gewonden zijn met twee ziekenauto's naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Volgens getuigen moet het ongeval te wij ten zijn doordat de wielrenner een flauwe bocht geheel links nam en op deze wijze met het motorrijtuig in botsing kwam. OPENING SANATORIUM KONINGSHEIDE Het sanatorium voor zenuwzieken „Konings- heide" aan den Koningsweg te Arnhem is Zaterdag officieel geopend door den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde. Wind- en regenvlagen ten spijt, is Zondag middag te 1.55 uur de met vier personen be mande twee motorige Dornier-vracht vlieg- boot D.O. 18, de „Zephyr" van de Deutsche Lufthansa, onder commando van piloot Bran denburg, vertrokken van het marine-vlieg kamp Schellingwoude, waar zij Zaterdag- midag geland was om olie in te nemen voor de beide Dieselmotoren. Het vertrek had eenige uren vertraging on dervonden omdat een aan de olieleiding op getreden defect moest worden hersteld. De „Zephir" vliegt rechtstreeks naar Trave- münde, waar zij zich voegen zal bij de zus ter vliegboot „Aeolus", waarmede zij Zater dagmorgen te 6 uur van Lissabon was ver trokken. Beide toestellen waren van de Azo- ren gekomen en zijn in gebruik op de expe- rimenteele mailroute Duitschland-Noord- Amerika via de Azoren, dit laatste in ver band met de weigering van den Ierschen Vrijstaat om de haven van Galway als steun punt op de route Noord-Amerika te gebruiken Beide toestellen hebben de laatste tweè maanden elk twee reizen van de azoren naar New York en terug volbracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1