GELD EN LIEFDE Wereldnieuws. BEVERWIJK CASTRICUM FEUILLETON SANTPOORT HEEMSKERK WIJK AAN ZEE Man door commiezen dood geschoten. Meer personeel bij de mijnen. Visschers hebben klachten. Over de steunregeling. MAANDAG 26 OCT. 1936 Waarom merkte de „Plancius" niets op? Vermoedelijk op te grooten afstand gepasseerd. Hedelsche branden opgehelderd. Motorriider bij botsing doodelijk gewond. „Okeanis" is er slecht aan toe. t RENNERSCLUB „KENNEMERLAND" De Beverwij ksche Rennersclub „Kennemer- Jand" hield Zondag een lange afstandsrit voor de najaarscompetitie. In verband met het zeer slechte weer werden de afstanden verminderd. De uitslagen waren: A-klasse (36 K.M.)1. S. Jonker, 1 uur 2 min. 2. op wiellengte E. Tielemans, 3. A. Dui- neveld. B-klasse (36 K.M.): 1. Jac. Koopman, 1 uur 3 min. 26 sec.; 2. S. Koopman (op 1 lengte); 3. j. Tieleman; 4. P. Vermast. C-klasse (36 K.M.)1. J. Duineveld 1 uur 7 min. 29 sec.; 2. W. Neyzing (op 1 lengte); 3. J. Koopman; 4. J. Kraayer. JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN D. O. K. Zondag zijn in Hotel Oud-Meerenstein de krachtsportwedstrijden begonnen, georgani seerd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Beverwijksche Krachtsportvereeniging D. O. K. Nadat de heer P. Schelvis, voorzitter van D. O. K. een openingswoord had gesproken werd een aanvang gemaakt met het gewichtheffen. De heer J. Speijer was als bondscontroleur aanwezig. De jury werd gevormd door de hee- ren J. Bruinvels, C. G. Tabak en P. ten Wolde. De uitslagen waren: Gewichtheffen tweede afdeeling extra ve dergewicht: 2. Gaoen, K. D. O., Amsterdam, 60, 55, 70 totaal 185 punten. Lichtgewicht: 3. J. B. Jansen, Sandow, Delft, 6773, 90, totaal 227 V2 punt. Midden A-gewicht: 1. E. van Schoten, Her cules, Den Haag, 80, 85, 115 totaal 280 punten. Deze athleet maakt een goede kans voor den stijlprijs, uitgeloofd door den heer Nieman. 2. W. Kiel, Hercules, Wormerveer 82y2, 80 1071/2 totaal 270 punten. 3. C. Gaarthuis, D. O. K„ Beverwijk 80, IV/, 1021/2 totaal 260 puntn. Midden B-gewicht: 1. M. L. Mons, H. K. V., Haarlem 821/2, 85, 115 totaal 285 punten. 2. J. C. de Vries, Hercules, Amsterdam, 82j4, 85, 115, totaal 285 punten. 3. C. Blokker, Sandow, Zaandam 77i/2> 82^, 1121/», totaal 272Vl> pnt. Zwaar gewicht: 1. A. Wijker, Hercules, IJmui den, 11/, 95, 112V2, totaal 285 pnt. 2. J. Ter- taas, K. D. O., Amsterdam 82!/2, 85, 110, totaal 277J4 pnt. 3. W. Struys, Hercules, IJmuiden 80, 87!/2, 110, totaal 277'/» pnt. Eerste afdeeling Midden-A-ge wicht: H. Slingerveld, Sandow, Delft, 85, 85, 110, totaal 280 pnt. Worstelen tweede afdeeling. Extra-vederge- wicht: 3 deelnemers. 1. J. Bloemendaal, K. D. O., Amsterdam o strafpunten. 2. C. Kriek, Achilles, Wormerveer, 3 strafpunten. Vedergewicht: 4 deelnemers: 1. A. Canes, K. D. O., Amsterdam, 3 strafpunten. 2. H. Wol- tea-s, Hercules, Amsterdam, 3 strafpunten (na wegen). 3. R. Wagenaair, K. D. O., Amsterdam, 6 strafpunten. Lichtgewicht, 17 deelnemers: 1. G. Bakker, Hercules, Dordrecht, 3 strafpunten. 2. J. P. Kloosterman, Sandow, Zaandam, 3. straf punten. 3. H. Jensma, S. S. S., Alkmaar, 6 strafpunten. De jubileumwedstrijden worden op Zondag 1 November voortgezet. ALLEEHEILIGENTOCHT VAN DE GRAAL. Evenafe vorige jaren zal de Graal op den voofavond van den R. K. feestdag van Aller heiligen weer de zoogenaamde Allerheiligen- tocht worden gefiouden. Vrijdagavond trekken de leden met bran dende lampions, waarin de naam van een hei lige vrouw geschreven staat, door de voor naamste straten van Beverwijk. MUZIKALE WANDELING VAN DE ST.-JOZEF-HARMONIE. Woensdag- en Donderdagavond zal de St.- Jozef-Harmonie muzikale rondgangen ma ken door de gemeente. Met toestemming van B. en W. zal tijdens deze muzikale rondgangen gecollecteerd worden ten bate van het instrumentenfonds van het corps. JAARVERGADERING VAN DE S. D. A. P. De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. houdt a.s. Dinsdag in het gebouw „Odeon" aan de Baanstraat haar jaarvergadering. De belangrijke agenda vermeldt onder meer de jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester, raadsfractie en Plan-commis sie, bestuursverkiezing, behandeling van de voorstellen voor de gewestelijke vergadering, die op 22 November te Amsterdam wordt ge houden, candidaatstelling voor het gewestelijk bestuur en candidaatstelling voor den partij raad. MUTATIES BIJ DE POLITIE. In verband met de vereeniging van de ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin heeft de Commissaris der Koningin in Noord- Holland aan de heeren P. Vellekoop en J. J. Huchtenburg eervol ontslag verleend als veldwachters van de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin. De heer P. Vellekoop is intussehen benoemd tot hoofdagent en de heer Huchtenburg tot agent van politie eerste klasse van Bever wijk. BLOEMBOLLENVEILING „BEVERWIJK". De bloembollenveiling „Beverwijk" is aan gewezen als station voor de verplichte inleve ring var, plantgoed van tulpen en van teveel geplante hyacinthen, tulpen en narcissen. De inlevering moet geschieden in het tijdvak van 26 October tot en met 7 November. Ondertrouwd F. Turkstra en N. Bron. Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden." 10) Elena was in haar japon van echte oude kant zóó indrukwekkend, dat minstens tien mannelijke oogen geen blik van haar afwend den. Gelukkig sprak haar moeder alleen Ita- liaansch, Elena zelf echter ook Fransch, zoo dat Fred, die geen woord Italiaansch ver stond, zich althans met haar kon onder houden zonder onbeleefd te schijnen tegen over de oude dame, die hem in 't geheel geen belang inboezemde. Elena, die eerst zeventien jaar oud was, vroeg hem of het waar was, dat de Amerika nen de vrouwen zoo hoog waardeerden om er dan zuchtend op te laten volgen: „Hier is het anders, hier heeft een meisje alleen waarde, als ze een grooten bruidschat meebrengt. Wie zoo arm is als ik heeft in Italië wienig ware vrienden. Hred vond deze openhartige bekentenis allerliefst en overlegde snel. Waarom zou hij langer aarzelen? Dit meisje bleek een godin, teer als een duif, jong en addellijk. Zij zou in Amerika 'n geweldige op- FILM „MAJA". I11 gebouw „De Toorts" is de bekende film „Maja", gemaakt naar het boek van Walde- mar Bonsels, vertoond. Dat van dezen fan tastische bijenfilm genoten werd, vooral we er nog bij vertellen, dat de heer Jan de Meza, directeur van den bekenden bijenstand „Mel- lona" een inleiding hield, ligt voor de hand. Behalve „Maja" werden nog twee andere films vertoond, waarvan de één een kijkje gaf in het diepzee-leven, de andere handelde over Amerika. SPELDJES VERKOOP. De bij het uitgaan der kerk gehouden speld jesverkoop heeft opgebracht f 46,29. AFSCHEID PATER P. DE RUYTER. De Eerwaarde heer P. de Ruyter zoon van onze parochie, die in de eerste helft van No vember naar Mellore in Britseh Indië vertrekt heeft Zondag onder alle H. Missen een af- scheidspiredicatie gehouden. Zijn Eerwaarde vroeg hierbij offers en gebeden, daar de mis sionarissen veel kunnen gebruiken om het zware missiwerk te helpen verlichten. De tij den zijn wel niet rooskleurig, doch een klein offertje voor het goede doel wordt altijd nog wel gegeven. Zijn Eerwaarde nam van allen afscheid, doch zou Heemskerk in zijn gebeden blijven gedenken. EERSTE H. COMMUNIE. A.s. Donderdag zullen de kinderen der eerste klas worden toegelaten tot hun eerste H. Communie. ST. JOZEPH GEZELLEN. Maandag 26 dezer 's avonds kwart voor acht worden alle gezellen in het R.K. Vereenigings- gebouw verwacht. De Eerwaarde heer A. van der Hoeve, district-Praeses zal komen spreken over de Gezellenvereeniging voor onzen tijd. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Woensdag 28 October 1936 des namiddags ten 2 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Voorstel tot het aangaan van twee re- kening-courant overeenkomsten met de N.V Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 3. Voorstel uitkeering in eens van de som, als bedoeld in art. 205 der L. O. wet. 4. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning, groot f 257.840. 5. Aanbieding beredeneerd vijfjaarlijksch verslaga van den toestand der gemeente inge volge art. 215 der Gemeentewet. 6. Voorstel herziening strafverordeningen, als bedoeld in art. 208 der Gemeentewet. 7. Voorstel verzoek ontheffing van de ver plichting opgelegd in art. 279, 2 der Gemeen tewet. 8. Voorstel wijziging gemeentebegrootingen o.a. 1935 en 1936. 9. Aanbiedingen gemeentebegrooting c.a. 1937. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. CHRISTELIJKE JONGELINGSVEREENIGING Alhier is opgericht onder voorloopig be stuur van den heer C. Aalders, een Christe lijke Jongelingsvereeniging, welke Donder dagsavonds haar wekelijksche bijeenkomst heeft in het vereenigingsgebouwtje aan het fu'ianaplein. schudding te weeg brengen en Henry onge twijfeld gelukkig maken. En hij besloot dade lijk toe te grijpen. Fatty begon van zijn gebieder en vriend, Henry Garrick, te vertellen, van diens on- metelijken rijkdom en van zijn eenzaamheid, waaraan hij nu zoo graag een einde zou maken. „Garrick heeft me verzocht voor hem het mooiste en edelste meisje in Europa te zoeken en ik geloof, dat ik dat wonder gevonden heb. Ik wil geen komedie spelen, Prinzipessa. maar ik geloof stellig, dat u de juiste vrouw voor den rijksten man ter wereld moet zijc". Elena bloosde en keek den dikken Ameri kaan verrast aan „Een merkwaardig aanzoek, signor! Maar ik voel er niets voor om een man alleen om zijn geld te trouwen. Hij moet me toch ook sympathiek zijn, ik zou hem moeten lief hebben". „Dat zult u ook. dat zult u ook beslist!" riep Fatty geestdriftig. Garrick is een beste brave kerel, dat verzeker ik u! Hij zou ook in den smaak van de vrouwen vallen, al be zat hij geen enkelen dollar. Hier, kijkt u zelf maar eens!" Fatty haalde een foto uit z'n nortefeuille 'i apt haar die zien Het meisje bekeek nadenkend het mar kante, scherp geteekende en intelligente ge zicht en zei: (In Japan bestaat een vereeniging, waarvan alleen die mannen lid hunnen zijn, die een goedverzcrrg- den langen baard hebben. Cou- rantbericht.) Men zond de groote tijding uit rondom de heele aard', Uit Tokyo, aan gene zijde van de wereldkaart, En kranten aller landen vonden het de moeite waard, Als geestesspijs voor lezers aan den huiselijken haard. Japan heeft een vereeniging van zeer bijzondren aard, Waarvan slechts mannen lid zijn met een extra mooien baard, Wat die vereeniging beoogt wordt er niet bij verklaard, Dat wordt misschien als latere verrassing nog bewaard. Je vraagt je af, waarom is dit gezelschap zoo vermaard, Ook hier zijn vele mannenkinnen weelderig behaard, In zwart of bruin bij jonge en in grijs bij meer bejaard, Maar zelfs al mag die schoon zijn en door niets geëvenaard, De eigenaar gedraagt zich in zijn glorie zeer bedaard. Hij wordt hier niet als wonder door een ander aangestaard, En klimt ook niet in hoovaardij zoo extra hoog te paard, Dat hij het rond moet seinen over de bewoonde aard'. Maar ons wordt door de kranten tegenwoordig niets bespaard, Zelfs niet als 't uit Japan komt als een mopje.met een baard. P. GASUS. OPERETTE-OPVOERING. Zondag 8 November zullen de dames D. Vis en A. v. a. Helm, met haar zangklasse in res taurant Sonnevanck opvoeren. „Als de Kin deren slapen", van M. A. BrandtsBuis Jr. Het programma vermeldt voorts eenige rij- dansen en liederen. VOLKSONDERWIJS. Het bestuur der vereeniging Volksonderwijs afdeeling Wijk aan Zee, heeft op Dinsdag 27 October 's avonds 8 uur een algemeene leden- "ergadering uitgeschreven, waarbij als attrac tie eenige films worden vertoond. Op sommatie niet halt gehouden. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is te Hazeldonk, gemeente Rijs- bergen, de 33-jarige C. Boot, wonende te 's-Hertogenbosch door kommiezen doodgeschoten. Boot reed met zijn fiets in de na bijheid van de Belgische grens en werd door de kommiezen gesommeerd halt te houden. Hij reed evenwel door, waarop de ambtenaren eenige schoten op hem losten. De man werd geraakt en zeeg ineen. Eenige oogenblikken later is hij overleden. Bij onderzoek werden op hem eenige pakjes sigaret tenpapier gevonden. „Hij ziet er zeer ernstig uit en ook sympa thiek! Maar het is bij ons niet gebruikelij' dat wij meisjes over zulke dingen beslissen U zoudt er met mama over moeten spre ken". Fatty streek in wanhoop z'n hand door he borstelige haar. „Dat kan ik niet; ik spreek geen woord Italiaansch. Mijn latijn heb ik ook al ver geten; ik weet alleen nog, dat meisje „puella" en ezel „asinus" is". Elena lachte hartelijk. „Nu goed, dan zal ik mama wel alles ver tellen". Er ontstond nu tusschen de beide dame? een met rappe woorden gevoerd gesprek, aan het eind waarvan Elena den Amerikaan ver zocht, haar en mama den volgenden middag in haar palazzo aan. de Corso Vittorio Erna- nuele te bezoeken. Daar zou dan tevens haar neef Carlo aanwezig zijn, die voortreffelijk Engelsch sprak. Het palazzo Fabriani maakte op Fred den indruk van een ruïne en hij begreep niet. hoe men in zoo'n oude kast kon wonen. Inwen dig zag het er uit als bij een antiquiteiten handelaar: oeroude meubels en kisten, op de binnenplaats gebroken beelden en in de galerij donkere schilderijen. Elena ontving' hem in een eenvoudi" huisjapon en liet hem de schilderstukke: zien. „Dit", zei ze, op een portret aan den muur Sedert Juli j.l. is de personeelssterkte bij de Nederlandsche Mijnen toegenomen. Op 1 Juli bedroeg het aantal tewerkgestelde ar beiders 28,604 en op 1 October 29,017. Vergadering van den bond van visscherij - vereenigingen. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Stevenson werd vandaag in „Boschlust" te 's-Gravenhage een druk bezochte algemeene ledenvergadering' gehouden van den Bond van Nederlandsche Visschersvereenigingen. De heer Stevenson wees op de zeer slechte toestanden, waarin de kustvisscherij verkeer de. Deze toestand is de laatste jaren verergerd door de scherpere toepassing van de keuring van visschersvaartuigen. Deze keuring is noo- dig en kan niet gemist worden. Maar waar moet het geld voor de reparaties vandaan ko men? Velen visschers wordt op deze wijze hun schepen ontnomen en zij zijn dan op werklooze a-steun aangewezen. Het geld van dien steun kan beter besteed worden aan re paratie van de schepen, zoodat de visschers aan het werk blijven en meer werk geven aan reparateurs, handelaars enz. Instelling van een fonds, waaruit onder zeer soepele voor waarden gelden geleend worden dus geen steun om 't bedrijf in stand te houden, acht spr. de beste oplossing. Uit de vergadering gingen stemmen op om de oude schepen te sloopen en nieuwe aan te schaffen, waarvan het rendement grooter is. De voorzitter gaf dit toe, doch wilde niet te hoog grijpen. De heer Duymaer van Twist zeide, dat het Ne derlandsche volk moet weten van hoe groot belang het kustvissehersbedrijf voor ons land is. Maar ook moet eens het bedrag opgemaakt worden, dat voor dit eventueele crediet-fonds noodig zal zijn. Men moet bij de regeering met concrete voorstellen komen, dan kan de regeering beoordeelen of zij kan helpen. De voorzitter zeide deze aanwijzingen ter hand te nemen. De heer Korstanje van de Scheepvaart inspectie te IJmuiden, schetste de moeilijkhe den, die de inspecteurs vaak met de visschers hebben, voortgesproten uit een ongemotiveerd angstgevoel. Goede outillage (lichten, boeien, kundige reparaties) voorkomt veel onnoodige kosten en onheilen. Spr. zeide, dat de inspectie haar taak altijd op de meest soepele wijze uitvoert. De heer Van Zadelhoff sprak namens de aanwezige Kamerleden en vroeg' de vereeni ging de Volksvertegenwoordiging gegevens te verstrekken, opdat concrete voorstellen kun nen worden gedaan. Vervolgens zeide de voorzitter, dat de steun regeling, die in Juli van dit jaar is ingevoerd, niet ver genoeg gaat. Wij zijn den minister aldus spr., dankbaar voor dezen maatregel, maar wij moeten hem nog meer vragen. En in dit verband noemde spr. nog de met 1 Janua ri 1937 in te voeren regeling ,dat de maas wijdte der netten IV2 cM. moet bedragen. Dit is voor de kleine visscherij vernietigend. Wel is tegemoet gekomen in de kosten van ver nieuwing der netten, doch voor derving van visch wordt niets gerestitueerd. .De voorzitter wilde gaarne deskundigen omtrent dezen maatregel hooren. Uit ampele besprekingen blijkt, dat het voordeel van de grootere maaswijdte de kleine vischjes blijven vrij geheel te niet wordt gedaan, wanneer er geen internationale regeling tot stand komt. Onze zuidelijke, en oostelijke buren vangen deze vischjes voor onzen neus weg, daar zij wel netten met klei nere mazen gebruiken. Tenslotte werd critiek uitgeoefend op de wijze, waarop de „maaswijdte"-regeling tot stand is gekomen. In de middagvergadering werd allereerst de onrechtvaardige distributie van den steun aan de garnalenvisschers besproken. Deze wordt berekend naar de quantiteit van den garnalenvangst. Hoe meer vangst, hoe meer steun. Het omgekeerde zou juister zijn. De heer Huinink, burgemeester van Veere. acht de regeling voor normale tijden wellicht juist, voor deze crisistijden echter onbillijk: van het bedrag, dat voor den steun is be stemd, is, dank zij een goede regeling van het garnalen verkoopkantoor te IJmuiden, slechts een klein gedeelte onder de betrokkenen uit gedeeld. Voorgesteld wordt om via de gemeen tebesturen steun uit te keeren waar zulks noo dig is. De voorzitter merkte echter op, dat in IJmui den de verkoop door enkele ongeorganiseerde visschers geschiedt en daardoor de markt voor de Heldersche en Zeeuwsche visschers bedor ven wordt. Een centraal verkoopkantooi heeft het na deel zeer stroef te werken. Na de bespreking' van de klachten van tal van visschers wordt met algemeene stemmen besloten het volgende telegram aan den mi nister van Landbouw en Visscherij te zenden: De Nederlandsche Vissehersbond, in alge meene vergadering bijeen, is van meening, dat de maatregelen der regeering nog niet ge bracht hebben een sober bestaan voor de vis schers, dat daarentegen den kustvisschers ern stige gevaren dreigen, en dat grootere laster het bedrijf zullen drukken. Wij verzoeken Uwe Excellentie met klem te willen bevorderen, dat verbeteringen worden aangebracht, opdat de maatregelen der regeering meer effect kun nen ^m-iperen vijzend", is een echte Guido Reni en stelt nijn over-groot-oom voor, die opperbevel- 'ebber is geweest". Toen Fred echter den naam Reni, die >p een klein koperen plaatje was aange bracht, als Rinei uitsprak, gaf zij het op een 'erklaring te geven van de schilderijen die ie trots van het palazzo Fabriani uitmaakten Tn plaats daarvan stelde zehem voor aan haar neef Carlo Fabriani. Deze; een zwart harige jongeling met donkere gelaatskleur en doordringende oogen, herinnerde Fred onwillekeurig' aan een New. Yorkschen si naasappelen koopman op den hoek van River side Drive en hij was hem. om de een of andere reden onmiddellijk antipathiek. Men dronk thee in de eetzaal, uit zeer an tieke. zelfs hier en daar gebarsten kopjes en Fred maakte nu nogmaals in de Engelsche taal zijn wenschen kenbaar. Neef Carlo speel de voor tolk. Hij rolde daarbij met de oogen sprak vlug en keffend en gebaarde zóó heftig dat Fatty hem nu en dan verwonderd aan staarde. Mama Prinzipessa sprak eveneens zeer opgewonden; slechts Elena nam weinig aan het gesprek deel, maar zij zag zeer bleek. Tenslotte begon mama op te stuiven, dreig de den lieven neef met haar vuist en blie' enige malen als een kat tegen hem, zoo dat het Fatty, die geen woord verstond, zeer onbehagelijk te moede werd. Plotseling sprong Carlo op, maakte voor Fred een kleine buiging De ramp der „Van der Wijck" wordt onderzocht. BATAVIA, 24 October. De gegevens, wel ke thans reeds zijn verzameld om de ramp van de „Van der Wijck" geheel tot klaarheid te brengen, zijn nu al zeer uitgebreid. Zij zullen worden verwerkt in een rapport. In verband met het uitvoerig voor-onder zoek kan de eerste openbare zitting van den Raad voor de Scheepvaart dan ook niet ver wacht worden voor midden December. Het hoofdbestuur van de P.T.T. stelde oen onderzoek in naar de werking van de ai—o- matische radio-alarmsignaal-inricnting aan boord van de schepen „Plancius" en „Pro metheus", die beide in de rtabijheid waren, en niet hebben gereageerd op de S.O.S.-sei nen van de „Van der Wijck". Bij dit onder zoek is gebleken, dat de automatische ont vanger op de „Plancius" 0.2 sec. ontregeld was, terwijl die op de „Prometheus" evenmin in orde was. Zeer vermoedelijk heeft marconist Uyter- merk echter geen tijd gehad streepen uit te seinen, die de automatische ontvangers in werking moeten brengen. Wat betreft het passeeren door de „Plan cius" op 100 meter afstand van de drenkelin gen, zooals de eerste berichten luidden, wordt door bevoegden opgemerkt dat hierbij de moeilijkheid van het schatten van afstanden op zee, zelfs bij daglicht, waarschijnlijk een groote rol heeft gespeeld De „Plancisus" passeerde vermoedelijk op vrij grooten afstand, mogelijk zelfs wel op eenige zeemijlen. Aneta teekent hierbij aan dat een automa tische radio-alarm-installatie als bovenbe doeld, afgestemd is op seinen ter lengte van 4 seconden. Het schip, dat S.O.S.-seinen wil geven, moet beginnen een aantal stroomstoo- ten (strepen) van 4 seconden te geven, waar door, soms reeds bij den derden stoot, de alarminstallatie aanslaat aan boord van schepen die geen permanente bezetting van het radio-station hebben. Op dat moment gaat op verschillende plaatsen, zooals op de brug, in de radiohut, in de machinekamer, enz., een alarmschei luiden. ten»teeken dat S.O.S.-seinen in de lucht zijn. Het komt veel voor dat door technische oorzaken de alarm installatie niet precies op seinen van 4 se conden lengte is afgestemd, in welk geval de signaal-inrichting niet aanslaat. Thans drie personen in arrest. De Hedelsche politie blijkt met de arres tatie van Van S. en het echtpaar Q. een zeer goede vangst te hebben gedaan. Behalve de verschillende branden, welke gelukt zijn, heeft men nog gepoogd in vijf boerderijen brand te stichten, terwijl teekeningen zijn gevonden van woningen, waar men geld wist te liggen. Gebleken is, dat de vróuw van Q. de leidende rol in het complot heeft gespeeld, daar zij de mannen tot hun daden heeft aan gezet. Zondagmiddag om twaalf uur kwamen op het kruispunt Gerard van Swietenstraat Boerhaavestraat te Tilburg een motorfiets en een taxi met elkaar in botsing. De bestuurder van het motorrijwiel de B. en de duo-rijder M„ beiden wonende te Tilburg, werden over den weg geslingerd. Zij kregen een hersen schudding en werden naar het St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht. In den loop van den avond is de B. aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De toe stand van M. was naar omstandigheden rede lijk. BANK VOOR INTERNATIONALE BETALINGEN Op doorreis naar Warschau, van Londen komende, hebben de directeur van de Banki Polski, Baranski, en één van de oprichters van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel, prof. Feliks Mlynarski korten tijd in ons land doorgebracht en met den president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip een bespreking gehad betreffende de Bank voor Internationale Betalingen. De reparatie van de „Okeanis" die op 21 October in zinkenden toestand den Nieuwen Waterweg is opgesleept, zal te Schiedam geschieden. Uit het onderzoek is geble ken, dat het schip een groote reparatie zal moeten ondergaan voordat het door de scheepvaartinspectie zeewaardig kan worden verklaard. en rende het vertrek uit. waarop de oude dame eenige woorden sprak welke de doch ter in het Fransch vertaalde. „Mama laat u verzoeken, uw vriend Mister Henry Garrick aan ons voor te stellen". „Uw neef schijnt met een en ander niet bijster ingenomen te zijn?", meende Holme te mogen opmerken. Elena glimlachte vermoeid. „Hij is een domme jongen en bovendien op mij verliefd. U begrijpt dus Fred begreep en besloot den opgewonden knaap, als pleister op het gewonde hart, eenige dollarbijetten aan te bieden. Maar het liep anders. Toen Fred 's avonds laat een hem bijzonder aanbevolen osteria, eenigszins onder den invloed van den Ita- liaanschen wijn verliet en in gedachten reeds een telegram aan Garrick opstelde trad een oud vrouwtje op hem toe, dat hem een brief in de hand drukte en daarna weer als een schim verdween. Het epistel, dat Fred in het licht van een lantaarn las, was in slecht Engelsch gesteld en luidde: „Wanneer u het mooiste en liefste meisje van Rome aan een Amerikaan overlevert, zal een welgerichte dolkstoot een einde aan uw leven maken. En ook Henry Garrick zal zich indanks zijn rijkdom voor die dolk niet kun- \en behoeden. Dood en verderf dreigt allen, die hun begeerige handen naar Rome's kost baarsten schat zouden durven uitsteken". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5